CZ17784U1 - Spojení tabulového obkladu s konstrukcí - Google Patents

Spojení tabulového obkladu s konstrukcí Download PDF

Info

Publication number
CZ17784U1
CZ17784U1 CZ200718827U CZ200718827U CZ17784U1 CZ 17784 U1 CZ17784 U1 CZ 17784U1 CZ 200718827 U CZ200718827 U CZ 200718827U CZ 200718827 U CZ200718827 U CZ 200718827U CZ 17784 U1 CZ17784 U1 CZ 17784U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
connection according
flat flange
fastening elements
edges
flanges
Prior art date
Application number
CZ200718827U
Other languages
English (en)
Inventor
Formánek@František
Original Assignee
Smalt Spol. S R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smalt Spol. S R. O. filed Critical Smalt Spol. S R. O.
Priority to CZ200718827U priority Critical patent/CZ17784U1/cs
Publication of CZ17784U1 publication Critical patent/CZ17784U1/cs

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)

Description

Oblast techniky
Řešením je spojení tabulového obkladu s konstrukcí, kde konstrukční prvky nosné konstrukce určené pro spojení s tabulovým obkladem jsou v rovině rovnoběžné s rovinou tabulového obkladu.
Dosavadní stav techniky
Tabulové obklady tvořené nejčastěji velkoformátovými skleněnými tabulemi se s nosnou konstrukcí spojují zpravidla šroubovými spoji, které přitlačují závitem vyvozeným tahem příložku přilehající k vnější ploše k okraji skleněné tabule. Mezi příložkou a skleněnou tabulí je pružná zpravidla pryžová páska, která přispívá k rovnoměrnému rozložení tlaku od šroubového spoje přitlačující skleněnou tabuli ke konstrukčním prvkům nosné konstrukce. V jiném případě jsou jednotlivé skleněné tabule osazeny těsně v kovových rámech, které jsou následně připevněny šroubovými spoji ke konstrukčním prvkům konstrukce. Taková provedení působí často architektonicky rušivě, protože vystupující kovové prvky, ať příložky ěi kovové rámy, narušují dojem celistvosti plochy tvořené skleněnými tabulemi, protože z nich vystupují. Současně za okraje příložek a kovových rámů se zachytávají nečistoty, které často reagují s dešťovou vodou a skleněné tabule znečišťují.
Pokud jsou tvořeny velkoformátové tabulové obklady z keramiky, pak pro takové se na stěnách staveb zhotovují nosné konstrukce, ke kterým se keramické tabulové obklady připevňují mechanickými příchytkami. Pro velkoformátové tabulové obklady se spojení se stěnou stavby maltovinami či disperzními tmely nehodí. Z toho důvodu se fasády na exponovaných stavbách zhotovují technologií zavěšené konstrukce, která je upevněna na stěnu fasády a tvoří nosný rastr pro plošné prvky. Zpravidla se této konstrukce využívá pro umístění tepelně izolační rohože mezi stěnu a tabulové obklady. Mechanické příchytky rovněž narušují celistvost plochy fasádního obkladu a bývá příčinou jeho znečištění.
Podstata řešení
Spojení tabulového obkladu s konstrukcí podle řešení je určeno pro konstrukční prvky konstrukce, kde konstrukční prvky určené pro spojení s tabulovým obkladem jsou v rovině rovnoběžné s rovinou tabulového obkladu. Tabulový obklad je alespoň na dvou protilehlých okrajích spojen s plochou přírubou přesahující každý z okrajů. Konstrukční prvky jsou uzpůsobeny pro spojení s upevňovací elementy k zachycení ploché příruby. Plochá příruba tím, že je spojena s plochou přírubou na spodní ploše tabulového obkladu a upevňovací elementy jsou ponořeny pod úroveň pohledovou plochou tabulového obkladu neruší integritu vnější plochy takto řešené architektury.
Vjednom případě je plochá příruba s tabulovým obkladem spojena lepidlem zatímco v jiném případě je plochá příruba s tabulovým obkladem spojena oboustranně lepicí páskou. Obě provedení umožňují pevné spojení tabulového obkladu zpravidla zhotoveného ze skla či keramiky s jiným materiálem, kupříkladu kovem, který je vhodný pro mechanické upevnění ke konstrukci.
Pro vzájemné propojení dvou na sebe navazujících tabulových obkladů je vhodné, když plochá příruba je v části přesahující každý z okrajů tvořena výstupky oddělenými vybráními. Pokud ksobě přilehající ploché příruby dvou na sebe navazujících tabulových obkladů mají výstupky jedné z přírub odpovídající vybráním druhé z přírub, pak přiblížení okrajů dvou na sebe navazujících tabulových obkladů vytváří minimální mezeru.
Nabízí se řešení, že upevňovací elementy zachycují plochou přírubu za okraj, což nevyžaduje vytvoření upevňovacích otvorů v ploché přírubě. Pro montáž je však vhodnější, když upevňovací elementy prostupují otvorem vytvořeným v ploché přírubě.
Výhodu obou výše uvedených provedení spojuje řešení, kde upevňovací elementy zasahují do mezery mezi výstupky dvou na sebe navazujících tabulových obkladů.
- 1 CZ 17784 Ul
Pro ochranu upevňovacích prvků a zaručení vodotěsnosti spojuje vhodné, když spára mezi okraji na sebe navazujících obkladových prvků je vyplněna pružným tmelem, kupříkladu silikonovým.
Pro usnadnění oprav či výměny jednotlivých tabulových obkladů je vhodné, když pod pružný tmel je vložena krycí vložka, která je zárukou, že po aplikaci pružného tmelu zůstane tento mimo kontakt s upevňovacími elementy.
Popis obrázků na výkresech
Celkový pohled na tabulový obklad po okrajích opatřený plochými přírubami tvořenými úsečemi oddělenými vybráními, kde v úsečích jsou otvory pro upevňovací elementy, znázorňuje obr.l, příčný řez vedený okrajem tabulového obkladu s přírubou připevněnou lepidlem znázorňuje obr.2, příčný řez vedený okrajem tabulového obkladu s přírubou připevněnou oboustranně lepicí páskou znázorňuje obr.3, detailní pohled na konstrukční prvek s upevněnými dvěma na sebe navazujícími tabulovými obklady v řezu znázorňuje obr.4, čelní pohled na detail konstrukčního prvku s upevněnými dvěma na sebe navazujícími tabulovými obklady, kde upevňovací elementy zachycují ploché příruby za okraje znázorňuje obr.5 a na obr.6 je znázorněn čelní pohled na detail konstrukčního prvku s upevněnými dvěma na sebe navazujícími tabulovými obklady, kde upevňovací elementy zachycují ploché příruby tvořené výstupky oddělenými vybráními za okraje.
Popis příkladného provedení
Tabulový obklad 2 je na dvou protilehlých okrajích 21 spojen s plochou přírubou 3, která přesahuje každý z okrajů 21. Jako materiál pro ploché příruby 3 se osvědčila nerezová ocel. Ploché příruby 3 slouží pro spojení tabulového obkladu 2 s konstrukcí i, která je tvořena konstrukčními prvky 11. Tyto konstrukční prvky 11 jsou uzpůsobeny pro spojení s upevňovacími elementy 4 sloužícími k zachycení ploché příruby 3. Jako upevňovací elementy 4 mohou být použity kupříkladu šrouby. Plochá příruba 3 je s tabulovým obkladem 2 spojena lepidlem 5a. jak znázorňuje obr.2 neboje plochá příruba 3 s tabulovým obkladem 2 spojena oboustranně lepicí páskou 5b, jak znázorňuje obr.3. Plochá příruba 3 je v části přesahující každý z okrajů 21 tvořena výstupky 31 oddělenými vybráními 32 jak znázorňuje obr.l. K. sobě přiléhající ploché příruby 3 dvou na sebe navazujících tabulových obkladů 2 mají výstupky 31 jedné z přírub 3 odpovídající vybráním 32 druhé z přírub 3, jak znázorňuje obr.6. Upevňovací elementy 4 zachycují plochou přírubu 3 za okraj přímo neb zasahují do mezery mezi výstupky 31 dvou na sebe navazujících tabulových obkladů 2, v jiném provedení upevňovací elementy 4 prostupují plochou přírubu 3 otvorem 33. Spára mezi okraji 11 na sebe navazujících, již ke konstrukci I připevněných obkladových prvků 2 je vyplněna pružným tmelem T zpravidla silikonovým. Pod pružný tmel T před jeho aplikací je vložena krycí vložka K.
Tabulový obklad 2 se na protilehlých okrajích 21 očistí a následně opatří plochými přírubami 3, které se tabulovým obkladem 2 spojí lepidlem 5a nebo oboustranně lepicí páskou 5b. V konstrukčních prvcích ÍT konstrukce i se vytvoří závitové otvory 12 pro upevňovací elementy 4, kterými jsou v tomto případě otvorům 12 odpovídající šrouby. Takto doplněné tabulové obklady 2 se přírubami 3 přiloží ke konstrukčním prvkům 1T· Příruby 3 se následně přichytí ke konstrukčním prvkům 11 upevňovacími elementy 4. Upevňovací elementy 4 přiměřeně dotáhnou. Po osazení konstrukce i tabulovými obklady 2 se do mezi na sebe navazující tabulové obklady i vloží krycí vložka K a zbývající prostor se vyplní pružným tmelem T, kupříkladu silikonovým.
Průmyslová využitelnost
Takto řešené spojení tabulového obkladu s konstrukcí je vhodné pro vytváření integrálních fasád a to jak u velkých stavem, tak i u menších, jakými jsou kupříkladu zimní zahrady a přístřešky pro cestující hromadné dopravy. Integrita takto vytvořené fasády využívá dokonalého oddělení vnějšího a vnitřního prostoru stavby.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Spojení tabulového obkladu (2) s konstrukcí (1), kde konstrukční prvky (11) konstrukce (1) určené pro spojení s tabulovým obkladem (2) jsou v rovině shodné s rovinou tabulového obkladu (2) , vyznačující se tím, že tabulový obklad (2) je alespoň na dvou protilehlých okrajích (21) spojen s plochou přírubou (3) přesahující každý z okrajů (21) a konstrukční prvky (11) jsou uzpůsobeny pro spojení s upevňovacími elementy (4) k zachycení ploché příruby (3).
  2. 2. Spojení podle nároku 1, vyznačující se tím, že plochá příruba (3) je s tabulovým obkladem (2) spojena lepidlem (5a).
  3. 3. Spojení podle nároku 1, vyznačující se tím, že plochá příruba (3) je s tabulovým obkladem (2) spojena oboustranně lepicí páskou (5b).
  4. 4. Spojení podle nároku 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že plochá příruba (3) je v části přesahující každý z okrajů (11) tvořena výstupky (31) oddělenými vybráními (32).
  5. 5. Spojení podle nároku 4, v y z n a č u j í c í se t í m , že k sobě přiléhající ploché příruby (3) dvou na sebe navazujících tabulových obkladů (2) mají výstupky (31) jedné z přírub (3) odpovídající vybráním (32) druhé z přírub (3).
  6. 6. Spojení podle nároku 1, 2, 3, 4 nebo 5, vyznačující se tím, že upevňovací elementy (4) zachycují plochou přírubu (3) za okraj.
  7. 7. Spojení podle nároku 1, 2, 3, 4 nebo 5, vyznačující se tím, že upevňovací elementy (4) prostupují plochou přírubu (3) otvorem.
  8. 8. Spojení podle nároku 5, vyznačující se tím, že upevňovací elementy (4) zasahují do mezery mezi výstupky (31) dvou na sebe navazujících tabulových obkladů (2).
  9. 9. Spojení podle nároku 1, 2, 3, 4, 5 nebo 6, vyznačující se tím, že spára mezi okraji (11) na sebe navazujících obkladových prvků (1) je vyplněna pružným tmelem (T).
  10. 10. Spojení podle nároku 9, vyznačující se tím, že pod pružný tmel (T) je vložena krycí vložka (K).
CZ200718827U 2007-05-16 2007-05-16 Spojení tabulového obkladu s konstrukcí CZ17784U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200718827U CZ17784U1 (cs) 2007-05-16 2007-05-16 Spojení tabulového obkladu s konstrukcí

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200718827U CZ17784U1 (cs) 2007-05-16 2007-05-16 Spojení tabulového obkladu s konstrukcí

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ17784U1 true CZ17784U1 (cs) 2007-08-27

Family

ID=38457523

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200718827U CZ17784U1 (cs) 2007-05-16 2007-05-16 Spojení tabulového obkladu s konstrukcí

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ17784U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI92238C (fi) Menetelmä lasilevyn kiinnittämiseksi metallirakenteeseen ja lasilevyjen ja metallirakenteiden välinen kokoonpano
NZ582651A (en) Building construction system with a panel assembly used to cast cement
CA2812108A1 (en) Wall panel systems for rigid wall panels
JP5080191B2 (ja) 外壁施工構造
EP2568094A1 (en) A roof window, in particular a roof window apt to be mounted within a set of solar panels
CZ299432B6 (cs) Spojení tabulového obkladu s konstrukcí
CZ17784U1 (cs) Spojení tabulového obkladu s konstrukcí
JP5646198B2 (ja) タイルパネルの取付構造
CN112982885A (zh) 地板结构及其铺贴方法
EP2840195A1 (en) Thermal insulation modular panels for external coating and assembling method thereof
JP2010001667A (ja) 耐火壁構造及びその施工方法
TWM584814U (zh) 建築用牆體
JPH0316987Y2 (cs)
JP7498675B2 (ja) 組積造外壁の防水構造およびその施工方法
TWM561109U (zh) 用於建築物外部牆體之預組牆板
JP2001355296A (ja) 化粧板仕上げ外断熱工法
US11773586B2 (en) Non-wicking underlayment board
JP7141840B2 (ja) 断熱構造、建物及び断熱材の設置方法
JP6672349B2 (ja) 外壁パネルの目地部構造および目地部施工方法
JP2011214274A (ja) タイルパネルの取付構造
JP2006200308A (ja) 防水構造
JP6253285B2 (ja) ユニットタイルとこのユニットタイルによる外壁構築工法
JP5080190B2 (ja) 外壁施工構造
JP2020094418A (ja) 外壁目地構造
CN117803103A (zh) 装配式可拆装轻质隔墙

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20070827

MK1K Utility model expired

Effective date: 20110516