CZ17548U1 - Aktivní složka katalýzy fotodegradace vybraných polutantů v ovzduší - Google Patents

Aktivní složka katalýzy fotodegradace vybraných polutantů v ovzduší Download PDF

Info

Publication number
CZ17548U1
CZ17548U1 CZ200617487U CZ200617487U CZ17548U1 CZ 17548 U1 CZ17548 U1 CZ 17548U1 CZ 200617487 U CZ200617487 U CZ 200617487U CZ 200617487 U CZ200617487 U CZ 200617487U CZ 17548 U1 CZ17548 U1 CZ 17548U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
oxides
salts
active ingredient
group
substance
Prior art date
Application number
CZ200617487U
Other languages
English (en)
Inventor
Ratajský@Petr
Original Assignee
Rokospol, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=38121537&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ17548(U1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Rokospol, A. S. filed Critical Rokospol, A. S.
Priority to CZ200617487U priority Critical patent/CZ17548U1/cs
Publication of CZ17548U1 publication Critical patent/CZ17548U1/cs

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/20Air quality improvement or preservation, e.g. vehicle emission control or emission reduction by using catalytic converters

Landscapes

  • Catalysts (AREA)

Description

Aktivní složka katalýzy fotodegradaee vybraných polutantů v ovzduší
Oblast techniky
Tech nické řešení se týká aktivní složky katalýzy' fotodegradaee vybraných polutantů v ovzduší a nátěrové a/nebo stavební hmoty tuto aktivní složku obsahující.
Dosavadní stav techniky
Hlavním účelem většiny známých povrchových úprav staveb, resp. nátěrových a stavebních hmot k jejich provádění, je ochrana staveb před nežádoucími vlivy vnějšího prostředí při současném zvýšení estetické úrovně staveb. Tradiční technologie povrchových úprav, založené na využití minerálních omítek a fasádních nátěrů vytvářejí značně pórovitý povrch, v němž se snadno za10 chytává prach, organické nečistoty, zárodky hub i různé mikroby.
Těžiště těchto „tradičních“ úprav je, jak již bylo naznačeno, především v pasivní ochraně povrchu staveb. Doposud není známo žádné řešení, které by svým aktivním působením mělo pozitivní vliv na redukci polutantů - znečišťujících látek ovzduší, především pak emisních plynů, jako jsou oxid siřičitý, oxid sírový, oxid uhličitý, oxid uhelnatý a oxidy dusíku.
i > Podstata technického řešení
K řešení tohoto problému do značné míry přispívá aktivní složka katalýzy fotodegradaee vybraných polutantů v ovzduší, resp. nátěrová a/nebo stavební hmota, tuto složku obsahující, podle předloženého technického řešení.
Podstata řešení spočívá v tom, že aktivní složka je tvořena alespoň jednou látkou ze skupiny oxidů a solí kovů v nanokrystalické formě s fotokatalytickou aktivitou zejména ve viditelné části spektra slunečního světla.
Takto definovanou látkou - aktivní složkou katalýzy fotodegradaee vybraných polutantů v ovzduší - může být s výhodou nanokrystalieký oxid titaničitý, především v následujících modifikacích:
- práškový, viditelným světlem fotoaktivní oxid titaničitý, dopovaný oxidy přechodných kovů.
zejména Fe, Co, Ni, Mn, Cr, V, Ta, Nb, W a/nebo oxidy lanthanoidů, zejména La, Ce, Nd, Y. Sm, Eu, Dy, který je výsledným produktem homogenní hydrolýzy chloridů titanu s močovinou; převážně v podobě sférických částic oxidu titaničitého s mřížkovými poruchami vyvolanými dopanty (atom Ti je v mřížce zastoupen atomem dopantu);
so - práškové, viditelným světlem fotoaktivní směsné oxidy typu TiCYxMeO na bázi oxidu titaničitého, dopovaného oxidy přechodných kovů (MeO), kde kovem (Me) je zejména Fe, Co, Ni. Mn, Cr. V, Ta, Nb. W a/nebo oxidy lanthanoidů, zejména La, Ce, Nd, Y, Sm, Eu, Dy. které jsou tvořeny výslednými produkty homogenní hydrolýzy chloridů titanu s močovinou;
- práškový, viditelným světlem fotoaktivní produkt homogenní hydrolýzy TiCL nebo TiCL s močovinou ve vodném prostředí;
- fotoaktivní oxid titaničitý v podobě transparentních částic, který je výsledným produktem hydrolýzy TiCL nebo TiCL v prostředí polárních polymerů, jako je hydroxyethylmetakry lát.
Aktivní složkou katalýzy fotodegradaee vybraných polutantů v ovzduší může být ale i jiná látka než oxid titaničitý. Fotokatalytieké účinky má např, také prášková, viditelným světlem fotoaktiv40 ní sloučenina na bázi bismutu, zejména CaBi^CL, která je výsledným produktem homogenní hydrolýzy' rozpustných solí močovinou.
Přínosem předloženého technického řešení je hlavně možnost vytváření zvláště porézních povrchových úprav staveb (omítky, fasádní nátěry, interiérové nátěry) nebo technických zařízení založených na využití katalyzátoru fotodegradaee (KFD). Taková povrchová úprava obsahující
- 1 KFD aditiva, jednak zlepšuje estetické i technické vlastnosti stavby nebo zařízení a současně na povrchu staveb přispívá ke zlepšování vnitřní (a vnější) atmosféry katalytickým odbouráváním některých druhů emisních plynů. Praktický přínos nových hmot je dán udržením dlouhodobé čistoty povrchu, zachováním pórovitosti a prodyšnosti povrchu stavby a také skutečností, že při udržení dlouhodobé životnosti povrchu mohou KFD částice na povrchu staveb působit na degradaci polutantů v okolní atmosféře. V interiéru se pak nabízí možnost degradovat anorganické i organické nečistoty v ovzduší a udržovat tak z ekologického hlediska čisté vnitřní prostředí. Nátěrovou hmotu podle technického řešení je možno aplikovat např na vnitřní povrchy klimatizačních rozvodů a využít tak velkou plochu technických zařízení k odstranění polutantů - emisí, ío Tento účinek se muže projevit i při aplikaci na venkovních površích staveb, protože nejvíce emisí vzniká hlavně v hustě zastavěných a zároveň hustě obydlených aglomeracích, kde i ploch vhodných k ošetření těmito látkami je zároveň nejvíce. Výhodou při tom je, ze fotodegradace může probíhat i na plochách odvrácených od slunce - vlivem rozptýleného světla, i když pravděpodobně s nižší účinností. Výměna znečistěného vzduchu může být zabezpečena prouděním ohřátého vzduchu kolem stěn na sluneční straně staveb a zároveň působením větrných proudů. Na odsluněné straně přichází v úvahu pouze druhý způsob. Současně je důležitý i způsob aplikace hmoty podle technického řešení tak, aby se deklarované pozitivní vlastnosti mohly projevit v maximální míře. Mimořádně důležitá je především otevřená povrchová struktura, kdy je zabezpečená dostatečná di fuse vzduchu do struktury fotokalyticky aktivní hmoty.
2o Příklady technického řešení
Příklad 1
Silikátový fasádní nebo interiérový nátěr s obsahem nanokrystalického oxidu titaničitého:
ve 200 až 240 hmotn. dílech vody se za přídavku 1 až 2 hmotn. dílů dispergačního činidla disperguje Ó0 až S0 hmotn. dnů běžného bílého pigmentu (oxidu žinečnatého, oxidu titaničitého, apod.) a 300 hmotn. dílů minerálního plniva určené jemnosti. Do vzniklé homogenní směsi se pak přidá I až 50 hmotn. dílů práškového nanokrystalického oxidu titaničitého, fotoaktivního v oblasti viditelného světla (provedení KFD), Po krátké dispergaci se směs doplní 250 až 300 hmotn. díly 28 až 30% roztoku draselného vodního skla. Vzniklá barva se může doplnit záhustkou, odpěňovačetn, rozlivovým činidlem apod., popř. i polymerní disperzí v množství do 4 % na so sušinu.
i asádní nátěr aplikovaný štětcem, válečkem nebo stříkáním po dokonalém usušení a vyzrání přítomného vodního skla - jeho neutralizaci vzdušným oxidem uhličitým vytvoří dobře prodyšnou, povětrnosti dlouho odolnou povrchovou vrstvu s dlouhodobým fotokatalytickým účinkem redukujícím obsah emisních plynů z okolního vzduchu.
Příklad 2
Polymerní nátěr s obsahem nanokrystalického oxidu titaničitého pro KDF úpravu střech, mostů a pozemních staveb:
do transparentní baze pro vrchní disperzní povrchovou úpravu střešních betonových tašek se zamíchá 0,1 až 5,0 % hmotn. suchého prášku nanokrystalického oxidu titaničitého, fotoaktivního
4« v oblasti viditelného světla (KFD). Touto směsí se provede konečná úprava (prestřik) v tloušťce suchého filmu mezi 5 až 30 pm, v závislosti na hladkosti povrchu tašek.
Vytvořená vrstvička je dostatečně kompaktní, aby zajistila odolnost proti vodě a současně ne příliš tlustá, aby v průběhu sušení vytvořila film částečně propustný pro plyny a vodní páru. Ostatní fyzikálně - mechanické parametry po vrchové úpravy (přilnavost k podkladu, barevny odstín, stálost odstínu apod.) zůstávají nezměněné.
S výhodou se mohou použít polymerní nátěry' na bázi hydroxylovaných derivátů kyseliny polyakrylové jako pojivá pro přípravu uvedené transparentní báze. Lze je dobře kombinovat s fotos
CZ 17548 Ul aktivním nanokrystalickým oxidem titaničityrn, čímž se zajistí vysoká permeabilita pro plyny a současné vysoká hydrofilita potřebná pro možnost vytvoření tzv. „samočisticí schopnosti.
Příklad 3
Omítky s obsahem nanokrystaliekého oxidu titaničitého jsou analogií fasádních nebo interiéro5 vých nátěrů v příkladu 1.
Příklad 4
Fasádní desky, keramika, sklo i další stavební prvky mohou být opatřeny povrchovými vrstvami (úpravami) s obsahem fotoaktivního nanokrystaliekého oxidu titaničitého, nanášenými buď plasmou nebo ve formě roztoků či disperzí.
io Příklad 5
Analogicky k aplikacím fotoakivního nanokrystaliekého oxidu titaničitého v příkladech 1 až 4 je možno použít i práškovou, viditelným světlem fotoaktivní sloučeninu na bázi bismutu - konkrétně CaBiaO), která je výsledným produktem homogenní hydrolýzy rozpustných solí s močovinou.

Claims (7)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    15 1. Aktivní složka katalýzy fotodegradace vybraných polutantů v ovzduší, vyznačující se t í m , že je tvořena alespoň jednou látkou ze skupiny oxidů a solí kovů v nanokrystalické formě s fotokatalytickou aktivitou zejména ve viditelné části spektra slunečního světla.
  2. 2. Aktivní složka podle nároku 1, vyznačující se tím. že látkou ze skupiny oxidů a solí kovů je oxid titaničitý dopovaný oxidy přechodných kovů, zejména Fe, Co, Ni, Mn, Cr, V,
    2() Ta, Nb, W a/nebo oxidy lanthanoidů, zejména La, Ce, Nd, Y, Sm, Eu, Dy, který je v podobě převážně sférických částic s mřížkovými poruchami vyvolanými dopanty a je fotoaktivní viditelným světlem.
  3. 3. Aktivní složka podle nároku 1, vyznačující se tím, že fotoaktivní látkou ze skupiny oxidů a solí kovů jsou směsné oxidy typu TiO2xMeO na bázi oxidu titaničitého dopova25 ného oxidy přechodných kovů MeO. kde kovem Me je zejména Fe, Co, Ni, Mn, Cr, V, Ta, Nb, W a/nebo oxidy lanthanoidů, zejména La, Ce, Nd, Y, Sm, Eu, Dy.
  4. 4. Aktivní složka podle nároku 1, vyznačující se tím, že fotoaktivní látku ze skupiny oxidů a solí kovů tvoří výsledný produkt homogenní hydrolýzy TiCU nebo TiCl·, s močovinou ve vodném prostředí.
    30
  5. 5. Aktivní složka podle nároku 1, vyznačující se tím, že fotoaktivní látkou ze skupiny oxidů a solí kovů je oxid titaničitý v podobě transparentních částic, který je produktem hydrolýzy TiCU nebo TiClj v prostředí polárních polymerů, jako je hydroxyethylmetakrylát
  6. 6. Aktivní složka podle nároku 1, v y z n a č uj í c í se t í m , Že látkou ze skupiny oxidů a solí kovů je fotoaktivní sloučenina na bázi bismutu, zejména CaBhO4, která je produktem homo55 genní hydrolýzy rozpustných solí s močovinou.
  7. 7. Nátěrová a/nebo stavební hmota, v y z n a č u j í c í se t í m , že obsahuje aktivní složku podle nároku 1.
CZ200617487U 2006-03-02 2006-03-02 Aktivní složka katalýzy fotodegradace vybraných polutantů v ovzduší CZ17548U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200617487U CZ17548U1 (cs) 2006-03-02 2006-03-02 Aktivní složka katalýzy fotodegradace vybraných polutantů v ovzduší

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200617487U CZ17548U1 (cs) 2006-03-02 2006-03-02 Aktivní složka katalýzy fotodegradace vybraných polutantů v ovzduší

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ17548U1 true CZ17548U1 (cs) 2007-05-31

Family

ID=38121537

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200617487U CZ17548U1 (cs) 2006-03-02 2006-03-02 Aktivní složka katalýzy fotodegradace vybraných polutantů v ovzduší

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ17548U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2008272718A (ja) 光触媒塗装体およびそのための光触媒コーティング液
WO2009145209A1 (ja) 光触媒塗装体
CZ2008261A3 (cs) Komponenta náterové a/nebo stavební hmoty aktivní z hlediska katalýzy fotodegradace polutantu v ovzduší a náterová a/nebo stavební hmota na její bázi
WO2011118780A1 (ja) 光触媒塗装体および光触媒コーティング液
CN102127325A (zh) 常温快速固化型纳米TiO2涂覆组合物及其制备方法与涂膜
DK2726557T3 (en) Glazing agent with high photocatalytic and sanitary effects
JP2009136868A (ja) 光触媒塗装体およびそのための光触媒コーティング液
JP2001064583A (ja) 光触媒塗料組成物、光触媒性塗膜、該塗膜被覆物品および該塗膜形成方法
CZ2008209A3 (cs) Náterová a/nebo stavební hmota k úprave predmetu a staveb s fotokatalytickým a samocisticím úcinkem
CZ17548U1 (cs) Aktivní složka katalýzy fotodegradace vybraných polutantů v ovzduší
JP2000290534A (ja) 光触媒関連被膜用コーティング剤の造膜施工方法
JP2008307526A (ja) 光触媒塗装体およびそのための光触媒コーティング液
JP2006298967A (ja) 塗料および塗装物
JP2001081412A (ja) NOx浄化用光触媒塗料およびその塗膜の形成方法
CN108529892A (zh) 一种具有高效可见光催化和超亲水性功能的自洁玻璃及制备方法
CN110408243B (zh) 含量子点的可见光光催化功能底涂及其制备方法
JP2001181535A (ja) 環境浄化用光触媒塗料
JP2001031907A (ja) 水性塗料組成物およびその塗装膜
KR101675630B1 (ko) 항균성 광촉매, 광촉매 도포 항균제품 및 그 제조방법
ES2856942T3 (es) Método para producir un producto bituminoso fotocatalítico
US20130267410A1 (en) Photocatalyst-coated object and photocatalyst coating liquid for same
JP4090030B2 (ja) 耐汚染性,塗膜密着性に優れた光触媒塗装金属板及びその製造方法
JP2009255571A (ja) 光触媒塗装体およびそのための光触媒コーティング液
JP2009286838A (ja) 光触媒塗装体およびそのための光触媒コーティング液
JP4240254B2 (ja) 防汚塗膜の形成方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20070531

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100226

MC3K Revocation of utility model

Effective date: 20101102