CZ17274U1 - Jablečno-zeleninová směs - Google Patents

Jablečno-zeleninová směs Download PDF

Info

Publication number
CZ17274U1
CZ17274U1 CZ200618035U CZ200618035U CZ17274U1 CZ 17274 U1 CZ17274 U1 CZ 17274U1 CZ 200618035 U CZ200618035 U CZ 200618035U CZ 200618035 U CZ200618035 U CZ 200618035U CZ 17274 U1 CZ17274 U1 CZ 17274U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
juice
apple
vegetable
pulp
mixture
Prior art date
Application number
CZ200618035U
Other languages
English (en)
Inventor
Pruchová@Jirina
Strohalm@Jan
Original Assignee
Výzkumný ústav potravinárský Praha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Výzkumný ústav potravinárský Praha filed Critical Výzkumný ústav potravinárský Praha
Priority to CZ200618035U priority Critical patent/CZ17274U1/cs
Publication of CZ17274U1 publication Critical patent/CZ17274U1/cs

Links

Landscapes

  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)

Description

Oblast techniky
Řešení se týká jablečno-zeleninové směsi, která jako nosiče zeleninových šťáv využívá zejména jablečnou dřeň.
Dosavadní stav techniky
V současné praxi se používá jablko, zejména jeho dřeň, v kombinaci s jiným ovocem pro výrobu dětské výživy (pyré) nebo k výrobě jablečno-ovocných pasterovaných nápojů či mražených dření. Zeleninové šťávy se vyrábějí většinou jen z rajčat a mrkve, ostatní zeleniny nejsou k výrobě šťáv (ani dření) tolik používány. Senzorické vlastnosti zeleninových šťáv brání totiž běžným konzumentům v používání těchto šťáv i když jsou vyrobeny v domácích odšťavňovačích. Navíc tyto šťávy nemají žádnou trvanlivost (hrozí u nich oxidace, kvašení, plísně a pod.) a bez rychlého zmrazení nebo sterilizace se hned kazí. Touto úpravou ovšem dochází ke ztrátě cenných složek a snižuje se tak kvalita výrobku. Přitom je možno prohlásit, že zeleninové šťávy obsahují velké množství látek potřebných pro lidský organizmus a to i jako prevenci proti některým chorobám a bylo by žádoucí jejich konzumaci zvýšit. Navíc častý přebytek jablek nebývá vždy hospodárně zcela zužitkován, což je jistě nežádoucí plýtvání s nutričně cennou surovinou.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky vhodně odstraňuje jablečno-zeleninová směs s prodlouženou trvanlivostí podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že směs jako základ obsahuje nejméně
10% hmotn. jablečné šťávy a/nebo dřeně, dále 10 až 90% hmotn. zeleninové šťávy a/nebo dřeně, přičemž přídavek citrónové šťávy upraví hodnotu pH směsi na a/nebo pod 4,2.
Jablečno-zeleninová směs podle technického řešení je dále vyznačena tím, že obsahuje jablečný základ a zeleninovou šťávu a/nebo dřeň zejména z brokolice, květáku, zelí, celeru, červené řepy, mrkve nebo rajčat, přičemž lze zeleniny kombinovat.
Jablečno-zeleninová směs podle technického řešení se ještě vyznačuje tím, že obsahuje jablečný základ a zeleninovou šťávu a/nebo dřeň a 5 až 50 % hmotn. pomerančového koncentrátu a/nebo dále kuchyňskou sůl a/nebo cukr.
Jablečno-zeleninová směs podle technického řešení je charakterizována tím, že pomerančový koncentrát je zředěn vodou zejména v hmotnostním poměru 1:1.
Technické řešení na bázi kombinace jablečné šťávy a/nebo dřeně se zeleninovou šťávou a/nebo dření a vhodnými dochucovacími šťávami a přísadami, dále vhodně upravená hodnota pH směsi a v neposlední řadě moderní technologie výroby směsi vysokotlakou pasterací při tlaku 200 až 1000 MPa po dobu 1 až 30 minut a případná konzervace pouze solí a/nebo cukrem umožňuje používání zeleninových šťáv ve větším množství a navíc s prodlouženou trvanlivostí. Přitom lze předpokládat, že při vysokotlaké pasteraci jsou vitaminy a ostatní nutriční látky v maximální míře zachovány. Je možno konstatovat, že z hlediska mikrobiologického nebezpečí jsou tyto směsi na straně bezpečnosti, zejména při kombinacích s úpravou hodnoty pH pod 4,2. Kromě toho použitím šetrné vysokotlaké pasterace dochází ve směsích podle technického řešení ke změnám, které umožní příjem těchto směsí i lidem s alergií na jablka či zeleninu. Ve směsích nejsou žádné konzervační přísady, takže je možné je použít pro jejich přímou konzumaci i pro zhotovení plnohodnotných potravinářských výrobků nového typu, s nízkou kalorickou hodnotou, které mohou být vhodné i pro alergické osoby, které musí zachovávat redukční dietu. Směs podle technického řešení zároveň rozšíří i potravinářskou nabídku o doplňky stravy s prodlouženou trvanlivostí.
Jablečno-zeleninová směs podle technického řešení umožňuje širší využití zeleniny do nápojů, pyré, mražených dření a podobně, protože je ochucená tak, že je potlačena nevhodná senzorická
- 1 CZ 17274 Ul vlastnost zeleninové šťávy vhodnou přísadou, z nichž alespoň jednou přísadou do směsi je citrusová (citrón, limetka, grep, pomeranč i červený), rajčatová, mrkvová či červenořepná šťáva, cukr, sůl a má těmito přísadami sníženou hodnotu pH pod 4,2. To v kombinaci s moderní vysokotlakou pasterací zaručuje prodlouženou trvanlivost směsi bez snížení její požadované nutriční hodnoty, protože ve směsi podle technického řešení nebyl významně snížen obsah vitamínů i užitečných nutričních látek aje možno ji skladovat i několik týdnů v chladu. Zároveň se v uvedené směsi vhodně zužitkovává častý nadbytek jablek.
Následující příklady provedení jablečno-zeleninovou směs podle technického řešení pouze dokládají, aniž by ji jakkoliv omezovaly.
Příklad provedení
Příklad 1
Jablečná šťáva s brokolicí
49% hmotn. jablečné dřeňové šťávy, 33 % hmotn. brokolicové dřeňové šťávy, 16% hmotn. pomerančového koncentrátu (naředěný vodou v hmotn. poměru 1:1), okyseleno cca 2 % hmotn. limetkového koncentrátu na hodnotu pH = 4,2.
Výrobek má zvláštní chuť, s příjemnou pomerančovou příchutí, potlačující svou vůní a chutí jinak pro většinu lidí nepříjemnou chuť brokolice. Komu je nepříjemná i vůně brokolice, musí si na nápoj zvyknout, neboť právě nepříliš voňavé látky v brokolici jsou právě ty, o kterých se tvrdí, že působí preventivně proti rakovině.
Příklad 2
Jablečná šťáva se šťávou z bílého zelí % hmotn. jablečné dřeňové šťávy, 22 % hmotn. dřeňové šťávy z bílého zelí, 26 % hmotn. pomerančového koncentrátu (naředěný vodou na hmotn. poměr 1:1), okyseleno citrónovou šťávou na hodnotu pH = 4,0.
Výrobek má zvláštní chuť, s příjemnou pomerančovou příchutí, potlačující svou vůní a chutí jinak pro většinu lidí nepříjemnou chuť šťávy z bílého zelí. Tato šťáva má silně potlačenu vůni zelí, voní po pomerančích a má příjemnou, hladkou chuť.
Příklad 3
Jablečná šťáva se šťávou z bulvy celeru % hmotn. jablečné dřeňové šťávy, 37 % hmotn. dřeňové šťávy z bulvy celeru (je možno až polovinu nahradit celerovou natí), 12 % hmotn. pomerančového koncentrátu (naředěný vodou v hmotn. poměru 1:1), okyseleno citrónovou šťávou na hodnotu pH = 4,2.
Tato směs má velmi příjemnou chuť i vůni opět s nádechem pomeranče. Účinky šťávy jsou příjemné a výraznější, než u celerových salátů.
Příklad 4
Celerová šťáva s jablečnou šťávou % hmotn. dřeňové šťávy z bulvy celeru, 35 % hmotn. jablečné dřeňové šťávy, 0,5 % hmotn. cukru a 0,5 % hmotn. chloridu sodného, okyseleno citrónovou šťávou na hodnotu pH = 4,2.
Tato směs má velmi příjemnou chuť i vůni pro náruživé gurmány. Jablkem potlačená štiplavost celeru se vhodně spojuje se sladkokyselou příchutí a jemným podtónem slané chuti. Tento typ je příkladem, kdy vhodnou kombinací lze i zvýšit množství zeleninové šťávy nad přídavek jablečné šťávy a to bez pomoci pomerančové chuti. Zde je však už nutno opatrně volit dávkování.
-2CZ 17274 Ul
Příklad 5
Šťáva z jablka, celeru a červené řepy % hmotn. jablečné dřeňové šťávy, 26 % hmotn. dřeňové šťávy z bulvy celeru, 26 % hmotn. dřeňové šťávy z červené řepy, 17 % hmotn. pomerančového koncentrátu (naředěný vodou v hmotn. poměru 1:1), okyseleno citrónovou šťávou na hodnotu pH = 4,2.
Tato směs má příjemnou chuť i vůni opět s nádechem pomeranče a je příkladem kombinace dvou vhodně se doplňujících zeleninových šťáv v rovnocenném poměru se šťávou jablečnou.
Příklad 6
Jablečná šťáva se šťávou z květáku io 50 % hmotn. jablečné dřeňové šťávy, 40 % hmotn. dřeňové šťávy z květáku, 36 % hmotn. pomerančového koncentrátu (naředěný vodou v hmotn. poměru 1:1), okyseleno citrónovou šťávou na hodnotu pH = 4,2.
Vysokým přídavkem jablka a pomerančového koncentrátu se dosti potlačila velmi nepřijatelná vůně a chuť květáku. Dávkování výrobku je nutno postupně odzkoušet v praxi, neboť jde o rela15 tivně vysoký obsah květákové šťávy.
Příklad 7
Jablečná šťáva se šťávou z celeru a rajčat % hmotn. jablečné dřeňové šťávy, 38 % hmotn. dřeňové šťávy z bulvy celeru, 20 % hmotn. rajčatové šťávy (100% pasterovaná), 0,5 % hmotn. cukru a 0,5 % hmotn. soli, okyseleno citró20 novou šťávou na hodnotu pH = 4,2.
Tato kombinace využívá vlastnosti rajčatové šťávy strhnout na sebe celkový senzorický vněm a potlačit společně s jablkem celerovou chuť i vůni.
Příklad 8
Jablečná šťáva se šťávou z červeného zelí
53 % hmotn. jablečné dřeňové šťávy, 32 % hmotn. dřeňové šťávy z červeného zelí, 13 % hmotn.
pomerančového koncentrátu (100% neředěný), okyseleno 2% hmotn. citrónovou šťávou na hodnotu pH = 4,2.
Výrobek má zvláštní chuť, s příjemnou pomerančovou příchutí, zakrývající vůni a chuť šťávy z červeného zelí. Voní po pomerančích a má příjemnou, svěží a hladkou chuť.
Příklad 9
Mrkvová šťáva se šťávou z jablka % hmotn. mrkvové šťávy, 33 % hmotn. jablečné dřeňové šťávy, okyseleno 3 % hmotn. citrónovou šťávou na hodnotu pH = 3,9.
Výrobek má velmi příjemnou osvěžující chuť, připomínající svou přirozeně nasládlou chutí kla35 sickou směs strouhané mrkve s jablky a citrónem.

Claims (4)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Jablečno-zeleninová směs s prodlouženou trvanlivostí, zejména po vysokotlaké pasteraci, vyznačující se tím, že směs jako základ obsahuje nejméně 10 % hmotn. jablečné
    -3CL 17274 Ul šťávy a/nebo dřeně, dále 10 až 90 % hmotn. zeleninové šťávy a/nebo dřeně, přičemž přídavek citrónové šťávy upraví hodnotu pH směsi na a/nebo pod 4,2.
  2. 2. Jablečno-zeleninová směs podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje jablečný základ a zeleninovou šťávu a/nebo dřeň zejména z brokolice, květáku, zelí, celeru, čer5 vené řepy, mrkve nebo rajčat, přičemž lze zeleniny kombinovat.
  3. 3. Jablečno-zeleninová směs podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje jablečný základ a zeleninovou šťávu a/nebo dřeň a 5 až 50 % hmotn. pomerančového koncentrátu a/nebo dále kuchyňskou sůl a/nebo cukr.
  4. 4. Jablečno-zeleninová směs podle nároku 1, vyznačující se tím, že pomerančový ío koncentrát je zředěn vodou zejména v hmotnostním poměru 1:1.
    Konec dokumentu
CZ200618035U 2006-08-29 2006-08-29 Jablečno-zeleninová směs CZ17274U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200618035U CZ17274U1 (cs) 2006-08-29 2006-08-29 Jablečno-zeleninová směs

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200618035U CZ17274U1 (cs) 2006-08-29 2006-08-29 Jablečno-zeleninová směs

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ17274U1 true CZ17274U1 (cs) 2007-02-19

Family

ID=37774930

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200618035U CZ17274U1 (cs) 2006-08-29 2006-08-29 Jablečno-zeleninová směs

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ17274U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sáenz et al. Cactus-pear juices
KR101906304B1 (ko) 기능성 김치 및 이의 제조방법
TW202108015A (zh) 新穎發酵調味料組合物
JP6480204B2 (ja) 緑色系飲料及びその製造方法
US20150282507A1 (en) Extrusion of agro-food industry byproducts and protein concentrates into value-added foods
JP2009536034A (ja) 発泡ジュース抗酸化飲料組成物
Jothi et al. Quality assessment of mized fruit squash: physico-chemical analysis, senory evaluation and storage studies
RU2450553C1 (ru) Напиток "сокрассол"
Sakhale et al. Standardization of process for preparation of fig-mango mixed toffee
Ortiz et al. Use of banana peel extract to stabilise antioxidant capacity and sensory properties of orange juice during pasteurisation and refrigerated storage
CN106666528B (zh) 一种酸化香蕉原浆的制备方法
KR20190023505A (ko) 녹차잎을 활용하여 함암작용을 높인 김치제조방법
JP4208876B2 (ja) ドレッシング風の多用途型の苦瓜加工食品とその製造方法
EO et al. Influence of pasteurization on the quality of pineapple, watermelon and banana pulps-based smoothie flavoured with coconut milk
JP6208839B1 (ja) 野菜飲料の製造方法
CZ17274U1 (cs) Jablečno-zeleninová směs
Hassen et al. Effect of Blending Ratio of Pineapple on Sensory and Physicochemical Property of Mango Juice
KR101184747B1 (ko) 비빔면용 자연식 소스
Aderinola et al. Effects of storage on physicochemical properties of orange-watermelon juice.
Inyang et al. Formulation and Evaluation of Ready–to–Serve Beverage from Blends of Watermelon, Pineapple and Tiger Nut Juices
KR20210057310A (ko) 유자 탄산 음료의 제조방법
KR102440036B1 (ko) 중국향(向) 김치 및 이의 제조방법
JP6985539B1 (ja) 柑橘果汁飲料、その製造方法、及び柑橘果汁飲料の変化臭軽減方法
JP2009125066A (ja) キムチソースの製造方法、キムチソース、キムチ
Stanley et al. Kiwifruit processed products

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20070219

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20100713

MK1K Utility model expired

Effective date: 20130829