CZ171694A3 - Soft contact lens and process for producing thereof - Google Patents

Soft contact lens and process for producing thereof Download PDF

Info

Publication number
CZ171694A3
CZ171694A3 CZ941716A CZ171694A CZ171694A3 CZ 171694 A3 CZ171694 A3 CZ 171694A3 CZ 941716 A CZ941716 A CZ 941716A CZ 171694 A CZ171694 A CZ 171694A CZ 171694 A3 CZ171694 A3 CZ 171694A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
contact lens
monomer
soft contact
metal
Prior art date
Application number
CZ941716A
Other languages
English (en)
Inventor
Douglas G Vanderlaan
Susan B Orr
Original Assignee
Johnson & Johnson Vision Prod
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US08/189,624 external-priority patent/US5514732A/en
Application filed by Johnson & Johnson Vision Prod filed Critical Johnson & Johnson Vision Prod
Publication of CZ171694A3 publication Critical patent/CZ171694A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B1/00Optical elements characterised by the material of which they are made; Optical coatings for optical elements
    • G02B1/04Optical elements characterised by the material of which they are made; Optical coatings for optical elements made of organic materials, e.g. plastics
    • G02B1/041Lenses
    • G02B1/043Contact lenses

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Eyeglasses (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Non-Silver Salt Photosensitive Materials And Non-Silver Salt Photography (AREA)
  • Electrochromic Elements, Electrophoresis, Or Variable Reflection Or Absorption Elements (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Ant-íbaktoriálnir- naroapuctnár- Xov^oheÍatující -polymery Měkká kohlokW čočka a a/oúíofe jej/výroby
Oblast techniky
Vynález se týká kov-chelatujících, hydrogelových polymerů, které mají antibakteriální vlastnosti a které mohou- být použity při výrobě měkkých kontaktních čoček. Vynález se dále' týká způsobu výroby měkkých kontaktních Čoček obsahujících uvedené kov-chelatující polymery a způsobu přípravy kov-chelatujících monomerů, které se využijí pro získání uvedených polymerů.
' c
Známý stav techniky . NejváŽnějším' nebezpečím spojeným s používáním kontaktních čoček je korneální vředovitost. Riziko, že se takové vředy objeví, je spojeno zejména, s dlouhodobým nošením měkkých kontaktních Čoček, to znamená v případě nepřetržitého' nošení, kdy se čočky nesundavají ani v průběhu spánku. Takové vředy mohou vést k perforování rohovky, nebo mohou zanechat na rohovce jizvy, které způsobují trvalou částečnou ztrátu zraku. Většinu ošetřovaných vředů způsobují mikrobiální činidla, jakými jsou Acanthamoeba nebo bakterie, jakými jskou například Staphyylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae a Pseudomonas aeruginosa.
Zdravé oko využívá množství mechanizmů, které samy zabraňují vzniku infekce způsobené patogení bakterií. Lysozym, jeden z hlavních proteinů nacházejících se v slzách, je znám jako látka ničící obecnou Gram-pozitivní bakterii hydrilyzováním a rozpuštěním částí jejich vnějších membrán. Další bílkovinové složky slz, jakými jsou například
komplementární proteiny a immunoglobuliny, jakými je sekreční IgA, také přispívají do tohoto ochranného systému. Lactoferrin je slzným proteinem,., který je z hlediska své schopnosti vázat železo, a učinit ho tak nedostupným pro bakterie, bakteriostatický. Bakterie nemohou v nepřítomnosti železa plynule růst. Také další stopové kovové prvky, jako například vápník, měd hořčík, molybden a zinek jsou podstatné kofaktory pro mnoho bakteriálních enzymů, jako například proteináz. v mnoha případech, je působení takových enzymů na tkáň oka takové, že způsobuje mnoho poruch v průběhu bakteriální infekce oka.
Vynález je založen na zjištění, že měkké kontaktní čočky mohou být připraveny z polymerů, které' obsahuji 'kov-čhelatující funkční, skupiny, přičemž takové čočky. .
mají schopnost chelatovat· kovy, jako· vápník, měď, hořčík, : molybden a zinek, čímž činí tyto kovy nedosažitelnými pro bakterie.
Odpovídající známý
Hedlund a kol., patent US
DeVoe a kol., patent US 4 stav techniky
4. 863 .964,
530 963 a zahrnuje:
Mahoney a kol., Acute Iron Poisoning lecuíar Chelators, J. Clin.-Invest.,
- Rescue with Macromo84, -1362-1366. ( 1989). ..
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je měkká, kontaktní čočka, která je- tvořena .. vodou.....zbobtnalým. ..ge.lem....^polymeru. .připraveného _ polymerací jednoho nebo více hydrofilních monomerů, jako například 2-hydroxyethy; lmethakrylát, ; jednoho . nebo více síťujících monomerů a monomeru, který obsahuje kov-chelátu-.
jící funkční skupiny.
Reakční monomerní směs použitá podle vynálezu obsahuje hydrofilní monomer, jakým je například 2-hydroxyethylmethakrylát (HEMA), jako hlavní složku, jeden .nebo více síťujících monomerů, případně malá množství dalších monomerů, jakými je například kyselina methakrylová, a jedním nebo více monomery, které obsahují kov-chalatující funkční skupiny. HEMA je jedním z výhodných ' hydrofilních monomerů. ’ Dalšími hydrofilními monomery, které mohou být použity podle vynálezu, jsou 2-hydroxyethylakrylát, 2-hydroxypropylmethakrylát, 2-hydroxypropylakrylát, 3-hydroxypropyImethakrylát, N-vinylpyrrolidon, glycerolmonomethakrylát, glycerolmonoakrylát, Ν,Ν-dimethylmethakrylamid a jim podobné.
Dalšími hydrof ilními monomery, které mohou být,, použity podle vynálezu jsou polyoxyethylenpolyoly mající jednu nebo více koncových hydroxylových skupin nahrazených funční skupinou obsahující polymerizovatelnou dvojnou vazbu. Příkladem těchto polyoxyethylenpolyolů jsou polyethylenglykol, ethoxylovaný alkylglukosid a ethoxylovaný bisfenol A uvedený do reakce s jedním nebo více molárními ekvivalenty koncové závěrné skupiny, tvořené například isokyanatoethylmethakrylátem (IEM), anhydridém kyseliny methakrylové, methakroylchloridem, vinylbenzoylchloridem nebo jim podobnými za - vzniku polyethylenpolyolu majícího jednu nebo více koncových polymerizovatelných olefinových skupin navázaných na polyethylenpolyol například přes karbamátové nebo esterové skupiny.
Síťující monomery, které mohou být použity, buď samostatně nebo v kombinaci, zahrnují ethylenglykoldimethakrylát (EGDMA), ' trimethylolpropantrimethakryláť (TMPTMA), glyceroltrimethakrýlát, polyethylenglykoldimethakrylát (kde má polyethylenglykol molekulovou hmotnost až asi 5 000) a další polyakrylátové“ a polyméthakrylátové estery, jako například výše popsané polyoxyethylenpolyoly opatřené koncovými závěrnými skupinami obsahující dvě nebo více koncových methakrylátových zbytků. Uvedený síťující monomer je použit v obvyklém množství od asi 0,000415 až asi 0,0156 molu na 100 gramů reakcní monomerní směsi.
Mezi další monomery, které lze použít patří methakrylová kyselina, která_ovlivňuje množství vody, ' jež bude hydrogel absorbovat při rovnovážném stavu. Methakrylová kyselina ja zpravidla použita v množstvích od asi 0,2 do asi 8' částí hmotnosti na 100 částí hmotnosti- hydroflíního monomeru. Dalšími polymery, které mohou být přítomny v polymerní směsi jsou methoxyethylmethakrylát, -kyselina ; akrylová, monomery absórbu jícít ultrafialové záření a jim po-;
' dobrié. ’
Monomerní- směs dále. obsahuje katalyzátor polymerace. Uvedeným polymeračním katalyzátorem může být sloučenina, . jakou je například lauroylperoxid, benzoylperoxid, isopropy Iperkarbonát, az.obisisobutyronitril, nebo· jim. podobné, . které tvoří při mírně zvýšené teplotě volné radikály, nebo lze jako polymerační katalyzátor použít fotoiniciační systém, jako například aromatický (χ-hydroxyketon nebo terciální amin plus diketon. Názornými'příklady fotoiniciačních systémů jsou 2-hydroxy-2-methyl-T-fenyl-propan-1on a kombinace 2,3-bornandionu a ethyl-4-(N,N-dimeth„ ylaminojbenzoát; Uvedený katalyzátor - je v polymerní reakčni -,.......
směsi použit v katalyticky ^ucimjem~množštvíj 't j'bd asi 0,1 do asi 2 hmotnostních 'dílů na 100 hmotnostních dílu- hydrofilního monomeru, jakým je například HEMA.
Novost vynálezu spočívá zejména v použití monomeru,
- který obsahuje' - chelatující funkční, -skupiny..- Mezi ...typické,________ chelatující sloučeniny patří aminopolykarboxylové kyseliny, jakými jsou například kyselina ethylendiamintetraethanová (EDTA), kyselina diethylentřiaminpentaethanová (DTPA), kyselina diethylentriamintetraethanová, kyselina ethylenglykolbis (2-aminoethy lether) -N, N, N,'Ntet raetha nová. Takové sloučeniny mohou zreagovat se sloučeninou obsahující olefinovou nenasycenost za vzniku polymerizovatelného monomeru, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny a který může zpolymerovat v reakční monomerní směsi použité pro přípravu hydrogelového polymeru podle vynálezu. Jako monomer obsahující chelátující skupiny muže být dále použita kyselina (meth) akry latohydroxamová.Podle jiného aspektu vynálezu, je monomerem obsahujícím kov-chelátující funkční skupinu ester amínopolykarboxylové kyseliny, jakou je například kyselina ethylendiamintetraethanová, . kyselina < diethylentriaminpentaethanová, ‘ ./kyselina diethylentriamintetraethanová nebo kyselina ethy/lénglykolbis (2-aminoethy lether) -N, N, N ,'N-te traethanová a (b) hydroxyalkylešter kyseliny (meth)akrylové, tj. akrylové nebo methakrylové kyseliny, kde má alkylová skupina 2 až asi Ί8 atomů uhlíku, a výhodně 2 až asi 6 atomů uhlíku. Pro ilustraci, příprava takového monomeru, který . obsahuje·1 chelátující funkční skupiny, se EDTA nebo DTPA, ve formě? svého dianhydridu, nechá zreagovat s HEMA za vzniku monomeru, který obsahuje HEMA část připojenou prostřednictvím esterové vazby k EDTA nebo DTPA části. Následující příklad ilustruje přípravu takového monomeru: .
Příklad 1
1,50 gramu anhydridu DTPA je smíseno s 0,67 gramu HEMA (molární poměr HEMA:anhydridu DTPA je asi 5:4), 26,17 gramy triethylaminu (TEA), 8,33 gramy acetonitrilu a
12,50 .. gramy -DMSO (dimethylsulfoxidu). Výsledná čirá, dvoufázová směs je míchána ’při ·' pokojové teplotě po dobu jedné hodiny. Níže destilující složka směsi je odpařena při teplotě 50°C a sníženého tlaku za vzniku žlutého oleje.
Takto získaná látka je tvořena aduktem v poměru 1:1, který má následující obecný vzorec v neionizované formě:
»ooc»,c . ck.coo. /,»»'»,'»,»'»-'!'».)·'», \ I 1 / ' / : 2 \
HOOCHjC CHjCOOH r
Lze ^čekávat i možnost vzniku di-aduktu, který lze použít jako síťující monomer.
Monomerem, který obsahuje kov-chelátující funkční skupiny může být dále amid (a) kyseliny aminopolykarboxylové kyseliny, jako například kyseliny ethylendiamintetraethano5^·δΐί^<ΐ€η^ί-ί·Ηπιί-η.ρ-βρΛΗβ±Ηαη.θ-ν-ό,._kyseliny di;ethýlentřiamintetraethanové·..nebo kyseliny ethylenglykól, bis(2-aminoethylether)-N,N,N.,N-tetraethanové. a (b)- aminoalkylakrylamidu nebo methakr.y.lamid,. kde má alkylová skupina od 2 ažasi do 18 atomů uhlíku a výhodně od 2 . do .6 atomů uhlíku. Vzhledem, k tomu, že.amidy jsou obvykle hydrolyticky stabilnější než estery, je toto řešení vynálezu výhodné. Následuje.ilustrativní příklad:
Příklad 2
1,50 gramu anhydridu- DTPA se smísí s 0,67 gramu aminopropyylmethakrylamiďhydrochloridu (ΑΡΜΑ) (molární _—poměr—anhydridu__DP.TA.iAP.MA. .je asi 4,2:3,7 j, 29,17 ~gramy_
TEA, 8,33 gramy acetonitrilu a 12,50 gramy DMSO. Výsledná dvoufázová směs se míchá při pokojové teplotě po dobujedné hodiny. Následně se při 50°C a sníženém tlaku, odpaří první fáze, čímž se získá žlutý viskozní olej. K tomuto' oleji se přidá 5,0 ml vody a odpařování se opakuje. Do získaného produktu se přidá 1ÓÓ ml isopropylalkoholu a získaná bílá pevná látka . se filtruje a suší, přičemž se získá 1,63 gramů produktu, který je tvořen, aduktem majícím nás7 ledující obecný vzorec v neionizované formě:
KOOCHjC CH C00H CKjCONHCHjCHjCHjHHCO-C(CHj)-CH7 \ 1 1 /
HOOCHjC / 1 \
CHjCOOH
Lze očekávat, že v průběhu reakce vznikne i diadukt, který může sloužit jako síťující monomer.
Kromě HEMA a . aminopropylmethakrylamidu může s chelatujícím- činidlem, jakým jsou například kyselina ethylendiamintetraethanová, kyselina ‘ diethylentriaminpentaethanová /.-kyselina diethylentriamintetraethanová, kyselina
...:.ethýlehglykolbis(2-aminoethylether)-N,N,N,'N-tetraethanová ^^nebo^,jipá^aminopolykarboxylová’ kyselina, reagovat i' další1
'.pblyjneřižóvatelné sloučeniny za vzniku polymerizovatelného monomeru, který zahrnuje chelátující funkční skupiny; Mezi. tyto sloučeniny patří například vinylbenzylamin, allyiamin, hydroxyethylakrylát, hydroxypropylmethakrylát.
Výhodně . jsou hydrogelové polymery podle vynálezu přímo odlévány nebo formovány ve tvaru kontaktní Čočky postupem, který zahrnuje:
(1) formování nebo odlévání polymerní směsi zahrnující:
(a) monomerní směs, obsahující převážné množství jednoho nebo více hydrofilních monomerů, například
2-hydroxyethylmethakrylát, jeden nebo více síťujících monomerů a monomer, který obsahuje kov-chelátující funkční skupiny, a
- (b) ' inertním; -vytěsniteiným ředidlem, 'ža - podmínek při nichž, uvedená monomerní směs polymeruje za vzniku tvarovaného gelu kopolymeru uvedených monomerů a uvedeného ředidla,1 a (2) následné vytěsnění uvedeného ředidla vodou.
Použitá ředidla jsou zcela vytěsnitelná vodou. To znamená, že na tvarovaný gel kopolymeru uvedených monomerů a uvedeného ředidla - se aplikuje . rozpouštědlo, Čímž se uvedené ředidlo vytěsní a zcela nahradí vodou. Ve většině případů je rozpouštědlem, použitým za účelem vytěsnění inertního- ředidla, voda (nebo vodný roztok, tvořený naj-. í* ** t priK-rao fyziologickým solným roztokem). Avšak v případech, kdy je to žádoucí, a v závislosti na rozpustnosti inertního ředidla použitého při postupu podle vynálezu, může být . inertní rozpouštědlo nejprve vytěsněno organickým rozpouštědlem, jakým je například ethanol, methanol, aceton, glycerol,· je jich směsi,7 nebo směs jedné takové organické trká pa i i ný ýí —v-edo.ii>——načeš^hášlědúňě^extrákce-itohotd;::rozpouštědla- čistou- vodou „ (neboX-: /fyziologickým, roz tokem ).;.za..vzniku .tvarovaného gelu, tvořeného kopolymer em -uvedených.monomerů, který je zbobtnán vodu.
Glycerol a estery kyseliny borité a glycerolu před/ stavují výhodná inertní vytěsnitelná ředidla pro použití podle vynálezu*./· Použití monomerů, jejichž příprava je popsána v příkladech 1 a 2,. při přípravě měkkých kontaktních čoček je popsáno v následujících- dvou příkladech:
Příklad—30,4.0 gramu oleje z příkladu . 1 se smísí s 2,0 gramy KEMA (2-hydroxyethylmethakrylétu) (HEMA obsahuje také asi 0,15 hmotnostních procent ethylenglykoldimethakrylátu), 1,0 gramem glycerinu, 0,50. gramu vody a 0,03 gramu DAROCURu 1173 { Ct-hydroxy-Ofc, Λ-dimethyacetofenonu). Tato směs se fiLtruje a vytvrzuje v polystyrénové formě pro výrobu kontaktních čoček - UV. zářením po dobu 0,5 hodiny. Následně
;.j.>. >
se formy otevřou a umístí do borátem pufrovaného solného roztoku za účelem uvolnění a hydratace uvedených čoček.
Příklad 4
0,5 gramu produktu z příkladu 2 se smísí s 2,08 gramy HEMA (HEMA dále obsahuje asi 0,15 hmotnostních procent ethylenglykoldimethakrylátu), 1,04 gramy glycerinu,
0,5 gramu vody a 0,03 gramu DAROCURu 1173. Výsledná směs se filtruje a použije k výrobě čoček způsobem popsaným v předcházejícím příkladu 3.
Čočky , připravené v příkladech 3 a 4 byly testovány z-^hlediska jejich/-schopnosti chelátovat železo, přičemž' k jejich testování byl použit následující postup:
Způsob zjišťování železa
Následující způsob Skooga a Westa je popsán v Fundamentáls of Analytical Chemistry,(třetí vydání) str. 761.
Připraví se následující roztoky:
Hydroxyamin - 10 gramů H^NOH.HCl ve 100 ml vody, přičemž přidáním dostatečného množství citrátu sodného se upraví pH na 4,5.
Citrát sodný - 250 g se doředí vodou do 1 litru.
0-fenanthr.ol'inu - 0,3% ve vodě.
+2
8+ ppm Fe - 0,400 gramu FeSO^^HjO' a 1 ml í^SO^ se doředí vodou do jednoho litru.
Čočky se odsají za účelem odstranění vody na povrchu a umístí se do ampulek se 100 pl 81 ppm Fe+2 roztoku a 900 ^1 vody. Tyto ampulky se protřepávají po dobu -48 hodin-1.- 500 ul výsledného -vzorku se smísí s 3,6 ul roztoku citrátu sodného, 33,3 ul roztoku hydroxyethylaminu a 100 ul roztoku É?-fenanthrolinu. Po 5 minutách se tento roztok doředí vodou do 0,5 litru.
PolyHEMA srovnávací kontaktní čočky {kontaktní čočka vyrobená z polymeru připraveného z reakční monomerní směsi obsahující 96,8 % hmotnosti HEMA, -1/97 % kyseliny mathakrylové/ 0,78 % ethylenglykoldimethakrylátu (EGDMA), 0,1 % trime.thylolpropantrimethakrylátu (TMPTMA) a 0,34_%_DARQC.URu 1173) , jsou podobným způsobem vystaveny železu,, a pro srovnání se provede měření i u roztoku, v němž nejsou, umístěny žádné-čoček.
Absorbence takového roztoku se měří při. 508 nm za použití roztoku připraveného bez železa-, jako referenční roztok, za použití kyvety s délkou průchodu 1.cm.
Absorbance.při 508 nm
Srovnání bez čočky Srovnávací čočka Čočka z příkladu 3
0,236
0,187
0,008
Takže-je patrné, že čočka 2 příkladu 3 odstranila2 roztoku 97 % železa. ........... .. ...
Při zjišťování kovové chelace u čočky z příkladu 4 byl použit zkušební postup popsaný pro čočku z příkladu 3, přičemž je dosaženo následujících výsledků:
~ Absorbance'při 508 nm......
Srovnání bez čočky Srovnávací čočka čočka z příkladu 4
0,216
0,200
0,033
1 k
\
Takže čočka z příkladu 4 odstranila z roztoku 85 % železa.
Příklad 5
0,2 gramu oleje z příkladu 1 se smísí s 9,0 gramy isopropylalkoholu. Tato směs se filtruje a výsledná bílá pevná látka se suší, přičemž poskytne 0,12 gramu produktu.
Tento produkt se použije k výrobě čoček způsobem popsaným v příkladu 3 a rovněž za použití reakční monomerní. směsi z tohoto příkladu. Obsah vody těchto čoček (měřeno indexem lomu,' jenž_ je měřen způsobem popsaným v Interna-tional'.Contact Lens. Clinic, ' str.' 357-362,-if1983,-· Bréňnén)/ ' je 66,6 %.
Obsah vody = hmo'tnost mokré čočky-hmotnost suché čočky hmotnost mokré čočky
Stanovení chelatace železa bylo provedeno výše popsaným způsobem, přičemž byly získány následující výsledky:
Absorbance pří 508 nm
Srovnání bez čočky čočka z příkladu 5
0,227 .. 0 ,003
Takže železa. čočka z příkladu 5 odstranila z roztoku 99 %
Příklad 6
čočky z příkladu 3 jsou smíseny s 100 ^il 66 ppm
i
Fe+3 (0,16 gramů FeCl3.6H2O a 1,0 gram H2SC>4 v 500 ml vody) a 900 ýil vody. Po 30 minutách se výsledný roztok analyzuje výše popsaným způsobem,. přičemž je dosaženo následujících výsledků:
Absorbance při 508 nm
Srovnání bez čočky Srovnávací čočka Čočka z příkladu. 6
0,155 0,131 0,006
Takže je patrné, že čočka z příkladu 6 odstranila z roztoku 96 % železa.
Příklad 7 .
Dvě čočky z příkladu 4 se vařily po dobu tří hodin v solném roztoku pofrovaném borátem,-přičemž byly z tohoto roztoku vyjímány v různých časových intervalech za účelem změření jejich průměrů (tabulka 1 ).
TABULKA 1
Čas (hodiny) Průměr čočky (mm)
0,0 14,98 a 14,90
- - - 0,5 -................. 14,94- a· 14,87'.
. T,0 14,8'4*'a“l'4-,79···
: 2,o 14,80 a 14,80
.3,0 14,80 a 14,80
Testování kovové čhelatace u- těchto vařených
poskytlo-následu jící ..výsledky-:.............................
Absorbance při 508 nm
Be2 čočky čočka z příkladu 4
0,223
0,035
\
Takže je patrné, že tyto čočky si ponechaly svou schopnost chelatovat kov i po dlouhodobém vaření.
Příklad 8
Čočky se vyrobily z reakční monomerní směsi obsahující 0,59 gramu aduktu anhydridu DPTA a ΑΡΜΑ připraveného způsobem popsaným v příkladu 2, 1,25 gramu HEMA, 0,0 3_
-gramu-DAROCURu ΓΓ73 a 0,61 gramu glycerolu způsobem, popsaným v příkladu 3. .
Obsah vody výsledné čočky byl 52,1+0,4.
Příklad 9 ' Čočky byly vyrobeny z reakčnízmonomerní směsi obsahující 0,59 gramu aduktu anhydridu DPTA a ΑΡΜΑ připraveného způsobem popsaným v příkladu 2, 1,23 gramu HEMA, 0,02 gramu kyseliny methakrylové, 0,03 gramu DAROCURu 1173 a 0,61 gramu glycerolu způsobem, popsaným v příkladu 3.
Obsah vody výsledné čočky byl 57,8+0,6.
Monomer, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, se použije v takovém množství, že měkká kontaktní čočka vyrobená z uvedené reakční monomerní směsi obsahující uvedený monomer, jenž obsahuje kov chelatujíci funkční skupiny, je účinně a podstatnou měrou redukuje podstatné stopové kovy přítomné v bezprostředním okolí čočky, a to jak při,-skladování, tak v případě, že je umístěna do oka. Typické hodnoty jejich účinnosti při redukci těchto kovů již byly uvedeny ve výše popsaných.příkladech. Obecným pravidlem je, že monomer, který obsahuje kov-chelatující funkční skupinu, se použije v množství od asi 0,01 do asi 10 molů na 100 gramů reakční monomerní směsi.
Příklad 10
0,10 gramu ΑΡΜΑ se přidalo do roztoku 0,20 gramu anhydridu DTPA a 0,2 gramu triethylaminu v 27 gramech bezvodého ethanolu. Čirý roztok se ohřál na 75 C. Po 30 minutách se ochladil na pokojovou teplotu a do něj se přidalo několik mililitrů 1,0M etherického .HCl, načež se za pomocí pH papírku stanovila kyselost roztoku. Tento
-,—i—-rGztok^b-y-1-^násle.dně__ohří-vá-n__pod_^zp.ětn.ým_chJLadi.č.em_p.oí_do.b.u., ;' 8 4 hodin., .Za sníženého· tlaku se odstranilo rozpouštědlo.
' ' Do uvedeného zbytku se přidalo 20 ml nasyceného NaHCO^ a získaný produkt še extrahoval do CH^C^. TLC-chromatografie na tenké vrstvě (silikagelové vrstvy, eluát CH2CL2 se topovým množstvím NH^OH) ukazuje jako hlavní produkt kromě DTPA také pentaethylester. Produkt ve formě oleje byl izolován odpařením rozpouštědla.
· 4 ' 1' · ·-· Malé množství vzorku tohoto produktu bylo izolováno z vyrobené směsi bleskovou chromatografií. NMR (CDCl^) 1,23 ppm (t,
6H), 2,7-3,4 ppm (q, 4H, _________________7,.03 ppm (br shodné s níže
9H, 7 Hz), 1,68 ppm (m, 4H), 1,96 ppm (s, ppm (m, 26H), 4,12 ppm (q, 2H, 7 Hz), 4,14
Hz), 5,29 ppm (m, 2H), 5,77 ppm (s, 2H), t, 2H), 7,97 ppm___(br t). Jeho_ 1H.. NMR bylo uvedenou strukturou, v níž Et = ethyl:
CK, • r ~ a Λ p rt υ p Λ U ř u ru u U C 01 H .
CH.COOEi i !
N-CHjCHj-H-CHjCHj-H / , cH.caoct..
ElOCOCHj vfi , i, L· ΒΓ. , ΓΊ t Π jn ΠΪ, v - * v * * $ j
Příklad Π
3,50 gramu ΑΡΜΑ se přidalo do 5,00 gramů dianhydridu kyseliny ethylendiamintetraethanové a 8,08 gramů triethylaminu v 200 ml bezvodého ethanolu. Směs byla ohřívána pod zpětným chladičem po dobu 2 hodin. 1M etherický HC1 se potom přidával až do dosažení kyselého roztoku. Roztok se následně vyřil pod zpětným chladičem po dobu 6 hodin.
Do ochlazeného roztoku se přidalo 200 ml nasyceného NaHCO^,
100 ml HjO a 200 ml EtOAc (ethylacetátu). EtOAc vrstva se dvakrát promyla nasyceném NaCl a sušena nad Na^SO^.
S odstraněním rozpouštědla se vytvoříl.y_kr-y-st a-l-y-.—-T-y—by-l-y—* promyty čerstvým EtOAc a sušeny ,přičemž se získaly 3,1 gramy bílých krystalů, b.t.=124-126°C po rekrystalizací EtOAc, ]H NMR (CDClj) 1,27 ppm (t, 6H, 7 Hz), 1,70 ppm
..(m, 4H), 1,98 ppm (s, 6H), 2,7-3,5 (m, 20 H), 4,17 ppm * ' - (q, .4H, 7 Hz), 5,32 (m, 2H), 5,77 ppm (s, 2H), 6,88 ppm ~ (br s, 2H), 7,88 (br s, 2H). IR (čistý) 3310, 2920, 1735, ' 1656, 1619, 1532, 1202, 1 138, 1028, 929 cm1. Tyto údaje / odpovídají níže uvedené struktuře, v níž Et=ethyl:
CHj.CÍCHjJCONHCKjCHjCHjNHCOCHj \ /
N-CHjCH.-N \
CH,COHHCH1CH2CHjHHCO-C(CHj)-CHí
ΕlOCOCH1
CHjCOOEI
Příklady 10 a 11 ilustrují důležitý aspekt vynálezu, který spočívá v tom, že znovuzískání reakčního produktu anhydridu ethylendiamintetraethanové kyseliny nebo. diethylentriaminpentaethanové kyseliny s aminoalkyl(meth)akrylamidem je usnadněno prováděním reakce v nižším alkanolu *' (tj. · 0,^^alkanol) za účelem přeměny volných skupin karboxylových kyselin na odpovídající C^galkylestery. Takové esterifikované produkty mohou být následně znovuzískány v čistší formě, v některých případech ve formě krystalů, · viz příklad 11.
V souladu s tímto aspektem vynáleí poskytuje způsob, který zahrnuje:
(a) uvedení v reakci anhydridu kyseliny ethylendiamintetraethanové kyseliny nebo anhydridu diethylentriaminpentaethanové kyseliny s aminoalkyly(meth)akrylamidem v reakčním prostředí tvořeném alkanolem s 1 až 6 atomy uhlíku po dobu dostatečnou a při teplotě dostatečné pro získání .adičního produktu tvořeného amidem ethylendiamin-tetraethanové,. kyseliny; nebo diethylentriaminpentaethanové ,kyseliny.a ; 'uvedeného ý. aminoalky 1 (meth) akry 1 amidu-, přičemž ¢. yolhé^k^bóxýiové^^škůpihy.ý' uvedeného adičního produktu · jsou přeměněny na·1 alkylesterové skupiny s 1 až 6 atomy uhlíku, a (b) izolaci uvedeného adičního produktu.
Γ V případě, že jsou tyto esterové formy chelatujících monomerů zabudovány do hydrogelových čoček, nepůsobí jako chelatory, pokud nejsou tyto estery hydrolyzovány za znovu vytvoření volných karboxylových skupin. Tato hydrolýza se snadno provádí ohříváním uvedené čočky ve -vodě, viz příklady..'13 a 14. V příkladech 13 a 14 byly čočky ohřívány ve vodě při 120°C por dobu T hodin . ‘ Nicméně lze samozře jmě použít běžných hydrolytických podmínek, odborníkům v daném oboru dostatečně známých. Amidoskupiny, které“ vznikají při reakci aminoalkyl(meth)akry1amidu s anhydridovými zbytky, jsou mnohem stabilnější vůči hydrolýze, než esterové skupiny a za podmínek, běžně používaných pro regenerování volného; karboxylu z esterových skupin nehydr-oly-zuj-í-. - Přiklad 12
-· >.' 'MzT-r.t ί·*-'··'.
•tr.
3,0 gramy N-hydroxyethylethylendiamintriethanové kyseliny se smísilo s 43 gramy methanolu a asi 12 gramy 1M HC1 v etheru a tento roztok byl ohříván pod zpětným chladičem po dobu šesti hodin. Potom se odpařilo rozpouštědlo a přidalo se asi 50 ml NaHCO^, načež se získaný produkt extrahoval do CH^l^. Po odpaření, rozpouštědla se opět získal produkt, který tvořily 2,0 gramy bezbarvého oleje se. silnou absorpcí při 1735 cm 1.
du se a :
Tento olej se smísil s 0,71 gramu methakryloylchloria 0,54 gramu pyridinu ve 40 ml CH2C12· Po uplynutí hodin,, kdy byl uvedený roztok míchán při pokojové teplotě, tento roztok, dvakrát-extrahoval nasyceným vodným NaHCO, >'· ’’ V · m’ J»' >' ·!«· V · W v ' v — S 1 ' ' ' ? Υ ‘ v * a 4 ‘
-----τ -vr. . - přičemž. · po -odpařeni rozpouštědla se sušil/* naí/ŇaíjSO^, získal slámově zbarvený olejový produkt.
Příklad 13
0,84 gramu oleje z příkladu 10 se smísilo s 1,26 gramu HEMA,· 0,92 gramu esteru kyseliny borité a glycerinu (0,16 molu boru na 1 mol glycerinu) a 0,02 gramu DAROCURu 1173. Tato směs se filtrovala a nechala vytvrdit v polystyrénových formách na výrobu kontaktních čoček působením ultrafialového světelného záření podobu 0,5 hodiny. Po uplynutí této doby se formy otevřely a umístily do borátem pufrovaného solného roztoku za účelem uvolnění a hydratace uvedených čoček. Čočky byly následně ohřívány v pufrovaném solném roztoku v autoklávě při teplotě 120°C po dobu 7 hodin.Průměr těchto čoček před ohříváním byl 11,9 mm. Po ohřívání byl jejich průměr 15,2 mni. Testování kovové ychelacé se provádělo výše uvedeným způsobem. Navíc však byla uvedená čočka smísena s 300 ul Fe roztoku a 700 ul vody, potom po dobu 48 hodin míchána, načež byl anylyzován obsah železa ve výsledném roztoku čočky:
Absorbance při 508 nm
Bez čočky
Čočka z příkladu 13
0,735
0,034
Takže - je zřejmé, že čočka z- příkladu 13 odstranila z roztoku 95 % železa.
Příklad 14 ' Ύ: “““Čočky se připr a ViTy směši-070¾-^r amU^krySťajřřckéhO' φ?produktu< z příkladu 11 smísením s .. 1,36 - gramy HEMA, 0,62 +· gramu esteru kyseliny borité a glycerinu (0,16 molu boru na 1 mol glycerinu) a 0,01 gramu DAROCURu T173.. Potom se čočky ohřívaly v pufrovaném solném roztoku v autoklávě při teplotě 120°C po dobu 7 hodin. Průměr čoček před zahříváním byl 13,4 mm a po zahřívání 13,9 mm.
Testování chelatace železa se provádělo- výše popsaným způsobem, s výjimkou toho, že čočka byla smísena s 100 ^i-l , 1
Fe roztoku a 900 /il vody, potom 24 hodin míchána, načež se provedla analýza obsahu kovu ve výsledném roztoku čočky:
Absorbance při 508 nm .... __ ________ .·.......
Srovnání bez čočky
Čočka z příkladu 1..3
Λ *1 ji “i
U/x4^
0,062
Takže Je zřejmé, že v příkladu 14 čočka vytěsnila, z roztoku 74 % železa.
Příklad 15
Čočky se vyrobyly ze směsi 0,14 gramu krystalického produktu z příkladu 11 smísené s 1,26 gramy HEMA, 0,62 gramu esteru kyseliny borité a glycerinu (0,16 molu boru na 1 mol glycerinu) a 0,01 gramu DAROCURu 1173. Čočky byly následně ohřívány v pofrovaném solném roztoku v autoklávě při teplotě 120°C po dobu 7 hodin. Průměr čoček před ohříváním byl 13,2 mm a po ohřívání 14,8 mm.
Testování chelatace železa se provádí výše zmíněným
- +2 způsobem,kromě toho, še se čočka smísí s 100 ^1 Fe roztoku a; 900 ^1 vody, následně se po dobu 24 hodin protřepávána, a< konečně je provedena anylýza obsahu kovu ve výsledném ^/roztokuŽ čočky:· ζ
Absorbance při 508 nm
Srovnání bez čočky Čočka 2 příkladu 13
0,243 0,008
V příkladu 15 čočka z uvedeného roztoku vytěsnila 97 % železa.
Příklad 16
0,84 gramu oleje z příkladu 12 se smísilo s 1,24 gramu HEMA, 0,91 gramu glycerinu, 0,03 gramu EGDMA (ethylenglykoldimethakrylátu) a 0,02 gramu DAROCURu 1173. Tato směs byla filtrována a vytvrzena v. polystyrénové formě na výrobu -kontaktních čoček ultrafialovým zářením po dobu 0,5 hodiny. Uvedené formy byly otevřeny a umístěny do borátem pufrovaného solného roztoku za účelem uvolnění a hydratace uvedené čočky. Čočky byly následně ohřívány v pufrovaném solném roztoku v autoklávě při teplotě 120°c po dobu 7 hodin. Průměr čoček před ohříváním byl 12,2 mm a po ohřívání 14,6 mm.
Příklad 17
1,0 gram krystalického produktu z příkladu 11 se smísilo s 12 gramy ethanolu a 12 gramy vody. Až do dosažení pH roztoku 11 se přidával 2,0% vodný NaOH. Po 30 minutách se 'po kapkách přidával až do dosažení pH 7 37% HCl. Po odpaření ’ rozpouštědla sě přidalo 10 gramů methanolu. Směs se filtrovala a po odfiltrování výsledného methanolového roztoku se získal bílý krystalický produkt.
/ ' Příklad 18
W*Čočky^byiy. ' vyrobeny ' výše popsaným způsobem z 0,13 7 gramu produktu'z příkladu 17 smíšeného s 1,27 gramu HEMA, 0;64' gramu esteru kyseliny borité a glycerinu a 0,02 gramu ' DAROCURu 1173.
I* V Z
Testování chelatace zeleza se provádí výše zmíněný® 2 A / . . ' rJ. „ . - + 2 způsobem, kromě toho-, že čočka se smísí s 300 ^il Fe roztoku ··' ·/'a 700 .'jíl vody, následně protřepává po dobu 48 hodin a potom je provedena anylýza obsahu železa ve výsledném roztoku uvedené čočky:
Absorbance při 508 nm
Srovnání bez čočky Čočka z príkládu 13
0,75-2
0,105
Čočka v příkladu 18 z roztoku'vytěsnila 86 % železa.
Pnklad19
15.·' «* -* ---i - ,
γ.» 2522 ·'· '
Proteasu produkující kmen Pseudomonas aeruginosa
•i li'**'- —rr* ;,.4W byla kultivována v 10 ml živného roztoku Meuller-Hihton bez doplňování přes noc při teplotě 37°C a otáčení 230 ót.*/min. Uvedená bakterie byla z kultury odstraněna odstředěním. Do 1,0 ml dílů tohoto sterilního živného roztoku.
(ředěn 1/10) se buď (1) z jedné nebo tří sterilních kontaktních čoček vyrobených s kov-chelatujícím monomerem nebo bez bez něj (použitými čočkami byly polyHEMA srovnávací Čočky z příkladu 4 a čočky popsané v příkladech 13 a 15), nebo (2)z 10 až 40 uM EDTA disodné soli, přidalo do 1,0 ml dílů -ainkubovalo za stálého míchání při pokojové teplotě po dobu 24 hodin. Proteolytické účinky byly následně měřeny . za^. použití^ azokaseinové zkoušky popsané E.Kesslerem, H.. ?AÉ.:'šiKennahem'fa S. I.'. Brownem (Pseudomonasprotease. Purifi/^/cátíoňppařtial charakterization and its effect on collagen, ./“'přoteoglycan,' and' rabbit corneas. Invest. Ophthalmology .Visual Science 1977, 16:488-97). Výsledky znázorněné v grafu na obrázku 1 ukazují, že kontaktní čočky vyrobené za použití těchto chelatujících monomerů, jako například rozpustný EDTA, silně inhiboval Pseudomonas aeruginosa.proteázy.
případě tří čoček z příkladu 15 nebyla zjištěna žád-r e ’ ·· - »ňri .^ýř· *'· ?-’:ňá -proteolytické aktivita.
Příklad 20
4.74 g methakryloylchloridu se přidalo v malých inkrementech do míchané směsi 3,50 g hydroxylaminhydrochloridu, 16,0 g karbonátu sodného a 40 ml ethanolu chlazeného v ledové vodní lázni. Uvedená směs byla po dobu 48 hodin míchána a následně rotovapována, přičemž poskytla bílou pevnou-látku.:Tato pevná látka-se extrahovala . s isopropylalkoholem, jehož následným odpařením se získalo 5,42 g středně pevného produktu. V případě,, že. sé(tento produkt smísil s.ethylacetátem, vydělila se krys
talická kyselina methakryLátohydroxamová, která byla izolována filtrací a obohacena dalším ethylacetátem. Methakrylatohydroxamová kyselina má následující obecný vzorec:
CH2=C(CH3)-CO-NH-OH
Kontaktní čočky byly vyrobeny výše popsaným způsobem ze směsi 0,75 g esteru kyseliny borité a glycerinu (0,16 molu boru na 1 mol glycerinu), 0,66 g HEMA,:· 0,01 g kyseliny methakrylové, 0,01 g .ethylenglykoldimethakrylátu a 0,15 g methakrylátohydroxamové kyseliny.
Ψ2 /
100 ul Fe roztoku- a· 900 ul. vody, .se . smísilo :.s?, čočkou připravenou podle, tohoto příkladu. a iprotřepávalo ; po dobu 21 hodin. Analýza· železa ve výsledném roztoku ukázala, že železo bylo z vody vytěsněno z 90 %.
Methakrylatohydroxamová kyselina;je relativně hydrolyticky nestabilní, z· tohoto důvodů, by. čočka obsahující tento monomer neměla být dlouhodobě ohřívána- ve vodě.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Měkká kontaktní čočka vyznačená je. tvořena vodou zbobtnalým gelem polymeru připraveného polymerací , jednoho nebo více hydrofilních monomerů, jednoho nebo více síťujících monomerů a monomeru, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny.
  2. 2. Mekka kontaktní čočka podle nároku 1, v y z n a č e n á tím, že monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, je aminopolykarboxylová kyselina.
    z
  3. 3. Měkká kontaktní čočka podle nároku 2, vyznačená t í m , že hydrofilním monomerem je 2-hydroxyethylmethakrylat.
    /
  4. 4. Měkká kontaktní čočka podle nároku 2, vyznačená tím, že monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, je ester (a) kyseliny ethylendiamintetraethanové, kyseliny diethylentriaminpentaethanové, kyseliny diethylentriamintetraethanové nebo kyseliny ethylenglykolbisí 2-aminoethyl ether )N,N,N,'N-tetraethanové a (b) hydroxyalkylesteru kyseliny akrylové nebo methakrylové.
  5. 5. Měkká kontaktní čočka podle nároku 3, vy z na čená tím,že monomerem který obsahuje kov-chelatu24 jící funkční skupiny, je ester (a) kyseliny ethylendiamintetraethanové, kyseliny diethylentriaminpentaethanové, kyseliny diethylentriamintetraethanové nebo kyseliny ethylenglykolbis(2-aminoethylether)N, N,N ,'N-te traethanové a (b) hydroxyalkylesteru kyseliny akrylové a methakrylové.
  6. 6. Měkká kontaktní čočka podle nároku 2, v y z n a č e n á t í m , še monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, je amid (a)· kyseliny ethylendiamintetraethanové, kyseliny diethylentriaminpentaeťnanoyé, kyseliny diethylentriamintetraethanové nebo kyseliny ethylenqlykolbis (2-aminoethylether )N,N,N,'N-tetraethanové a (b) aminoalkylakrylamidu nebo methakrylamidu.
  7. 7. Měkká kontaktní čočka podle nároku ·3, v y z n a č e n á t í m , že monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční, skupiny, je amid (a) kyseliny ethylendiamin,tetraethanové, · kyseliny diethylentriaminpentaethanové, kyseliny diethylentriamintetraethanové nebo kyseliny ethylenglykolbis(2-aminoethylether)-N,N,N/N-tetraethanové a (b) aminoalkylakrylamidu nebo methakrylamidu.
  8. 8. Měkká kontaktní čočka- podle nároku 4, vyzná čen á . tím , še hydroxyalkylesterenrakrylové nebo methakry- 1 lové kyseliny je 2-hydroxyethylmethakrylát.
  9. 9. Měkká kontaktní čočka podle nároku 5, v y z n a č e n á tím, že hydroxyalkylesterem akrylové nebo methakrylové kyseliny., je 2-hydroxyethylmethak-rylát. ..........
  10. 10. Měkká kontaktní čočka podle nároku 6, v y z n a - čená tím, že aminoalkylakryamidem nebo methakrylamidem je aminopropylmethakrylamid.
  11. 11. Měkká kontaktní čočka podle nároku 7, vyznačená tím, že aminoalkylakrylamidem nebo methakrylamidem je aminopropylmethakrylamid.
  12. 12. Měkká kontaktní čočka podle nároku 2, v y z n a čená tím, že monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, je ester (a) kyseliny ethylendiamintetraethanové nebo kyseliny diethylentriaminpentaethanové a (b) hydroxyalkylesteru kyseliny akrylové nebo methakrylové.
  13. 13. Měkká kontaktní čočka podle nároku 2, v y z n a čená tím, že monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, je amid (a) kyseliny ethylendiamintetraethanové nebo kyseliny diethylentriaminpentaethanové’ a (b) aminoalkylakrylamidu nebo methakrylamidu.
  14. 14. Měkká kontaktní čočka podle nároku 2, vyznačená tím, že monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, je ester (a) kyseliny diethylentriaminpentaethanové a (b) hydroxyalkylesteru kyseliny akrylové nebo methakrylové.
  15. 15. Měkká kontaktní čočka :podle nároku 2, v y z n.a čená tím , , žé ' monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, je amid (a) kyseliny diethylentriaminpentaethanové a (b) aminoalkylakrylamidu nebo methakrylamidu . .
  16. 16. Měkká kontaktní čočka podle nároku 1, vyznáč e n á tím, že monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, je kyselina (meth)akrylatohydroxamová.
    načen.ý tím, že zahrnuje:
    odlévání polymerační směsi ve tvaru ičemž uvedená polymerační směs zahrnuje:
  17. 17. Způsob v y z
    (.1 ) formování nebo kontaktní'čočky, pr (a) monomerní směs obsahující převážné množství jednoho nebo více hydrofilních monomerů, jeden nebo více síťující monomery, a monomerem, který obsahuje kov-chelatující funkční skupiny, a (b) inertní, vytěsnitelné ředidlo, za podmínek, při nichž uvedená monomerní směs polymeruje za vzniku tvarovaného gelu tvořeného kopolymerem uvedených monomerů a uvedeného ředidla, a (2) následné vytěsnění uvedeného ředidla vodou.
    <í£§$a.
  18. 18,
    Způsob vyznačený tí m-, že zahrnuje:
    (a) uvedení v reakcí anhydridu kyseliny ethylendiamintetraethanové kyseliny, nebo anhydridu diethylentriaminpěntáětHandvé'—kysel-iny—s—aminoai-ky-l-{-met-h)akry-lamidem v reakčním; prostředí alkanolu-.s- i až 6 atomy uhlíku po dostatečnou dobu-* a při teplotě, dostatečné pro získání adičního produktu tvořeného amidem ethylendiamíntetraethanové kyseliny nebo. diethylentriaminpehtaethanové kyseliny a uvedeného aminoalkyl.(meth).akrylamidu, .přičemž volné' karboxylové skupiny uvedeného adičního produktu jsou přeměněny na alkylesterové skupiny s 1 aŽ 6 atomy uhlíku, a ;b) izolaci uvedeného adičního produktu.
CZ941716A 1993-07-22 1994-07-15 Soft contact lens and process for producing thereof CZ171694A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US9612893A 1993-07-22 1993-07-22
US08/189,624 US5514732A (en) 1993-07-22 1994-02-01 Anti-bacterial, insoluble, metal-chelating polymers

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ171694A3 true CZ171694A3 (en) 1995-11-15

Family

ID=26791186

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ941716A CZ171694A3 (en) 1993-07-22 1994-07-15 Soft contact lens and process for producing thereof

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0635733B1 (cs)
JP (1) JP3599788B2 (cs)
CN (1) CN1091782C (cs)
AT (1) ATE184707T1 (cs)
AU (1) AU692446B2 (cs)
BR (1) BR9402900A (cs)
CA (1) CA2128452C (cs)
CZ (1) CZ171694A3 (cs)
DE (1) DE69420642T2 (cs)
FI (1) FI943461A (cs)
GR (1) GR940100326A (cs)
HU (1) HUT75671A (cs)
IL (1) IL110099A0 (cs)
NO (1) NO942736L (cs)
NZ (1) NZ264033A (cs)
SG (1) SG88716A1 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5739178A (en) * 1995-05-15 1998-04-14 Allergan Polymer, article and method for inhibiting the growth of ocular pathogens in eye care products
AU730031B2 (en) * 1995-05-15 2001-02-22 Allergan, Inc. Polymer, article and method for inhibiting the growth of ocular pathogens in eye care products
JP3822329B2 (ja) * 1996-10-15 2006-09-20 キレスト株式会社 金属キレート形成能を有する繊維およびその製法、並びに該繊維を用いた金属イオン捕捉法
US6060040A (en) * 1996-12-23 2000-05-09 Bracco Research S.A. Cross-linked polymeric compositions for increasing the MRI contrast in visualising the digestive tract of patients
CA2572597A1 (en) * 2004-07-02 2006-01-12 Rimon Therapeutics Ltd. Hydroxyamate-containing materials for the inhibition of matrix metalloproteinases
JP4783609B2 (ja) * 2005-09-22 2011-09-28 積水化成品工業株式会社 光ゲル化用組成物及びハイドロゲル
CA2689538A1 (en) 2007-06-08 2008-12-11 Queensland University Of Technology Wound repair composition and method
WO2009019012A2 (en) 2007-08-06 2009-02-12 MAX-PLANCK-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften e.V. Immobilisation of chelating groups for immobilised metal ion chromatography (imac)
US7923439B2 (en) * 2008-10-15 2011-04-12 Tyco Healthcare Group Lp Hydroxamate compositions
WO2013015307A1 (ja) * 2011-07-26 2013-01-31 京都府公立大学法人 病原因子産生抑制繊維及びその製造方法
BR112014009324A2 (pt) * 2011-10-31 2017-04-11 Dow Global Technologies Llc polímero tendo funcionalidade quelante
AR088494A1 (es) * 2011-10-31 2014-06-11 Rohm & Haas Monomeros de vinilo con funcionalidad quelante
CN106750811A (zh) * 2016-12-27 2017-05-31 广西中烟工业有限责任公司 一种抗菌、抗氧化、金属螯合性的多功能塑料及其制备方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4097657A (en) * 1976-04-07 1978-06-27 Diamond Shamrock Corporation Surface-treated soft contact lenses
WO1980002840A1 (en) * 1979-06-20 1980-12-24 W Foley Contact lenses with polymer bound asepticizing agents
US4433111A (en) * 1980-10-14 1984-02-21 Kelvin Lenses Limited Fluorine-containing hydrogel-forming polymeric materials
US4889530A (en) * 1986-10-06 1989-12-26 University Of Akron Wound dressing containing acrylate or methacrylate hydrogel polymer
US4781921A (en) * 1986-10-06 1988-11-01 The University Of Akron Hydrogels of quadrol methacrylate polymers
JPH0476518A (ja) * 1990-07-19 1992-03-11 Sangi Co Ltd 抗菌性コンタクトレンズ
JPH05255011A (ja) * 1990-12-26 1993-10-05 Sumitomo Chem Co Ltd 微生物防除剤
JPH05269181A (ja) * 1991-09-24 1993-10-19 Seiko Epson Corp 抗菌性樹脂成形体及びその製造方法

Also Published As

Publication number Publication date
IL110099A0 (en) 1994-10-07
FI943461A (fi) 1995-01-23
DE69420642T2 (de) 2000-02-10
NZ264033A (en) 1995-12-21
BR9402900A (pt) 1995-04-11
SG88716A1 (en) 2002-05-21
CA2128452C (en) 2006-10-31
NO942736D0 (no) 1994-07-21
CA2128452A1 (en) 1995-01-23
FI943461A0 (fi) 1994-07-21
EP0635733B1 (en) 1999-09-15
GR940100326A (el) 1995-03-31
DE69420642D1 (de) 1999-10-21
EP0635733A1 (en) 1995-01-25
JP3599788B2 (ja) 2004-12-08
CN1108672A (zh) 1995-09-20
NO942736L (no) 1995-01-23
ATE184707T1 (de) 1999-10-15
CN1091782C (zh) 2002-10-02
HU9402149D0 (en) 1994-09-28
AU692446B2 (en) 1998-06-11
AU6756794A (en) 1995-02-02
HUT75671A (en) 1997-05-28
JPH0772432A (ja) 1995-03-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5770637A (en) Anti-bacterial, UV absorbable, tinted, metal-chelating polymers
US5528322A (en) Polymerizable yellow dyes and their use in ophthalmic lenses
JP4210719B2 (ja) 眼用レンズ
CZ171694A3 (en) Soft contact lens and process for producing thereof
JP5264177B2 (ja) 共重合性メチンおよびアントラキノン化合物およびそれらを含有する物品
US6657032B2 (en) High refractive index hydrogel compositions for ophthalmic implants
US6846897B2 (en) High refractive index aromatic-based silyl monomers
US5514732A (en) Anti-bacterial, insoluble, metal-chelating polymers
KR101715689B1 (ko) 안과 렌즈 재료용 가시광선 흡수제
BR112014026853B1 (pt) corante que absorve uv polimerizável estável para lente intraocular
ES2676743T3 (es) Materiales acrílicos oftálmicos con alto índice de refracción y resplandor minimizado
JP7399962B2 (ja) 紫外線吸収性眼用レンズ
EP3356433A1 (en) New polymer materials for contact lens applications
JP3727035B2 (ja) ベンゾトリアゾール化合物、それからなる紫外線吸収剤およびそれを含む眼用レンズ
JP4003332B2 (ja) 眼用レンズ用モノマー、それを用いたポリマー、眼用レンズおよびコンタクトレンズ
KR20230128653A (ko) 반응성 폴리페놀을 이용한 활성산소제거 기능성 콘택트렌즈의 제조방법
JPH06343692A (ja) 医療用材料