CZ164796A3 - Process for preparing particulate composition - Google Patents

Process for preparing particulate composition Download PDF

Info

Publication number
CZ164796A3
CZ164796A3 CZ961647A CZ164796A CZ164796A3 CZ 164796 A3 CZ164796 A3 CZ 164796A3 CZ 961647 A CZ961647 A CZ 961647A CZ 164796 A CZ164796 A CZ 164796A CZ 164796 A3 CZ164796 A3 CZ 164796A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
component
zinc
grams
alumina
components
Prior art date
Application number
CZ961647A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289503B6 (cs
Inventor
Gyanesh P Khare
Donald R Engelbert
Original Assignee
Phillips Petroleum Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Phillips Petroleum Co filed Critical Phillips Petroleum Co
Publication of CZ164796A3 publication Critical patent/CZ164796A3/cs
Publication of CZ289503B6 publication Critical patent/CZ289503B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J20/00Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof
    • B01J20/02Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material
    • B01J20/06Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof comprising inorganic material comprising oxides or hydroxides of metals not provided for in group B01J20/04
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J23/00Catalysts comprising metals or metal oxides or hydroxides, not provided for in group B01J21/00
    • B01J23/06Catalysts comprising metals or metal oxides or hydroxides, not provided for in group B01J21/00 of zinc, cadmium or mercury

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Glanulating (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)
  • Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Silicon Compounds (AREA)
  • Jellies, Jams, And Syrups (AREA)
  • Treatment And Processing Of Natural Fur Or Leather (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká oblasti částicových kompozic.
Známý stav techniky
Reaktory s fluidním ložem jsou výhodnější oproti reaktorům s pevným ložem vzhledem k lepšímu přenosu tepla a tlakovému spádu. Reaktory s fluidním ložem zpravidla používají reakční činidla ve formě částic. Velikost těchto částic se zpravidla pohybuje v rozmezí přibližně od 1 přibližně do 1000 mikrometrů. Nicméně používaná reakční činidla zpravidla nemají dostatečnou tepelnou stabilitu a dostatečnou odolnost proti oděru pro všechny aplikace.
Podstata vynálezu
Předmětem vynálezu je poskytnutí způsobu přípravy částicové kompozice.
Dalším předmětem vynálezu je poskytnutí způsobu přípravy částicové kompozice, která vykazuje lepší tepelnou stabilitu a lepší odolnost proti oděru a může být použita pro celou škálu aplikací.
Dalším předmětem vynálezu je způsob přípravy částicové kompozice, která obsahuje hlinitan zinečnatý. Tento postup zahrnuje: (a) uvedení zinkové složky, aluminové složky a zahrnuje: (a) uvedení zinkové složky, aluminové složky a dispergační složky do vzájemného kontaktu za účelem vytvoření směsi a následné (b) rozprašovací sušení uvedené směsi za vzniku uvedené částicové kompozice.
Zinkovou složku zpravidla představuje oxid zinečnatý. Nicméně muže jí představovat libovolná sloučenina zinku, která se sloučí s aluminou za vzniku hlinitanu zinečnatého za zde popsaných podmínek přípravy, mezi takové sloučeniny lze zařadit například sulfid zinečnatý, síran zinečnatý, hydroxid zinečnatý, uhličitan zinečnatý, octan zinečnatý, dusičnan zinečnatý, chlorid zinečnatý, bromid zinečnatý, jodid zinečnatý, oxychlorid zinečnatý a stearát zinečnatý. Rovněž lze použít směsi těchto sloučenin. Použité množství zinkové složky se pohybuje v rozmezí přibližně od 5 přibližně do 75 hmotnostních procent, vztaženo na celkovou hmotnost uvedených složek. Nicméně výhodné je, pokud se množství zinkové složky pohybuje v rozmezí přibližně od 15 do 60 hmotnostních procent a nejvýhodnější je, pokud se pohybuje v rozmezí přibližně od 25 přibližně do 45 hmotnostních procent.
Aluminovou složkou může být libovolná vhodná alumina nebo hlinitokřemičitan. Aluminová složka by měla zreagovat se zinkovou složkou za zde popsaných podmínek přípravy za vzniku hlinitanu zinečnatého. Mezi vhodné aluminové složky lze zařadit hydratovanou aluminu a žíháním hydrolyzovanou aluminu. Množství použité aluminové složky se pohybuje v rozmezí přibližně od 5 přibližně do 90 hmotnostních procent, vztaženo na celkovou hmotnost uvedených složek. Nicméně výhodné je, pokud se množství použité aluminové složky pohybuje v rozmezí přibližně od 225 přibližné do 75 hmotnostních procent a nejvýhodnější je pokud se toto množství pohybuje v rozmezí přibližně od 40 přibližně do 65 hmotnostních procent.
Dispergační složkou může být libovolná vhodná sloučenina, která pomáhá tomu, aby mohla být uvedená směs sušena rozprašováním. Úkolem těchto složek je v podstatě zabránit ukládání, vysrážení, usazování, shlukování, slepování a spékání pevných částic v tekutém médiu, mezi vhodná dispergační činidla patří například kondenzované fosfáty a sulfonované polymery. Výraz kondenzované fosfáty označuje libovolný dehydratovaný fosfát, ve kterém je poměr H2O:P2O5 menší než přibližně 3:1. Specifickými příklady vhodných dispergačních činidel jsou například pyrofosforečnan sodný, metafosforečnan sodný a polymer sulfonovaného styrenu a anhydridu kyseliny maleinové. Množství použité složky se pohybuje v rozmezí přibližně od 0,01 přibližně do 10 hmotnostních procent, vztaženo na celkovou hmotnost uvedených složek. Avšak je výhodné pokud toto množství leží v rozsahu přibližně od 0,1 přibližně do 8 hmotnostních procent a nejvýhodněji v rozmezí přibližně od 1 přibližně do 3 hmotnostních procent.
U výhodného provedení vynálezu se použije rovněž pojivová složka. Touto pojivovou složkou může být libovolná vhodná sloučenina, která má podobné vlastnosti jako cement nebo jíl, tj. sloučeniny, které mohou držet uvedenou částicovou kompozici pohromadě. Mezi vhodné pojivové složky lze zařadit například cementy, zejména sádrová omítka, obyčejné vápno, hydraulické vápno, přírodní cementy, portlandské cementy a cementy s vysokým obsahem aluminy, a jíly, zejména attapuigit, bentonit, halloysit, kaolinit, montmorillonit, pyrofylit, sepiolit, mastek a vermikulit. Zvláště výhodnou pojivovou složkou je hlinitovápenatý cement. Množství použité pojivové složky leží v rozmezí přibližně od 0,1 přibližně do hmotnostních procent, vztaženo na celkovou hmotnost uvedených složek. Nicméně výhodné je, pokud toto množství leží v rozsahu přibližně od 1 přibližně do 20 hmotnostních procent a nejvýhodněji v rozmezí přibližně od 5 přibližně do 15 hmotnostních procent.
U dalšího výhodného provedení vynálezu se použila kyselinová složka. Touto kyselinovou složkou může být libovolná vhodná sloučenina, která pomáhá vzniku hlinitanu zinečnatého ze zinkové složka a aluminové složky. Kyselinovou složkou může být obecně organická nebo minerální kyselina. Pokud je kyselinovou . složkou , organická sloučenina je výhodné, pokud se jedná o karboxylovou kyselinu. Pokud je kyselinovou složkou minerální kyselina, potom je výhodné pokud se zvolí ze skupiny zahrnující kyselinu dusičnou, kyseiinu fosforečnou a kyselinu sírovou. Rovněž lze použít směsi těchto kyselin. Uvedená kyselina se zpravidla používá ve formě ředěného vodného roztoku. Množství kyseliny v kyselinové složce se pohybuje v rozmezí přibližně od 0,01 přibližně do 20 objemových procent, vztaženo na celkový objem kyselinové složky. Avšak je výhodné, pokud se toto množství pohybuje v rozmezí přibližně od 0,1 přibližně do 10 objemových procent, a nejvýhodnější je rozmezí přibližně od 1 přibližně do 5 hmotnostních procent. Množství použité kyselinové složky je zpravidla vztaženo na množství suchých složek. To znamená, že poměr všech suchých složek (v gramech) k uvedené kyselinové složce (v mililitrech) by měl být menší než přibližně 1,75:1. Avšak výhodné je, pokud je tento poměr menší než 1,25:1 a nejvýhodnějši je, pokud je tento poměr menší než přibližně 0,75:1, Tyto poměry napomohou vytvoření směsi, kterou může být kapalinový roztok, suspenze nebo pasta, která je schopna rozptýlit se v tekutině podobný sprej.
Uvedená zinková složka, aluminová složka a dispergační složka se mohou uvést do vzájemného kontaktu libovolným v daném oboru známým způsobem, který povede ke vzniku směsi, kterou je kapalinový roztok, suspenze nebo pasta, která je schopna rozptýlit se v tekutině podobný sprej, pokud jsou zinková složka, aluminová složka a dispergační složka pevné látky, potom by měly být uvedený do vzájemného kontaktu v tekutém médiu za vzniku směsi, kterou je kapalinový roztok, suspenze nebo pasta, která je schopna rozptýlit se v tekutině podobný sprej. U dalšího provedení podle vynálezu mohou být zinková složka a aluminová složka uvedený do vzájemného kontaktu za vzniku .kompozice - obsahující hlinitan zinečnatý a tato kompozice hlinitanu zinečnatého se následně uvede do kontaktu s dispergačním činidlem. Vhodnými prostředky pro uvedení složek do vzájemného kontaktu jsou prostředky v daném oboru všeobecné známé, jako například bubny, stacionární vany, nárazové mixéry apod. pokud je to žádoucí může se pojivová složka uvést do kontaktu s dalšími složkami za vzniku kompozice, která bude mít mimo jiné i zlepšenou odolnost proti oděru. Tyto složky se zpravidla po uvedení do kontaktu za účelem vytvoření směsi, uvedou do kontaktu s kyselinovou složkou. Avšak uvedené suché složky a uvedené kyselinové složky lze uvést do vzájemného kontaktu současně nebo odděleně. Poměr všech suchých složek (v gramech) k uvedeným složkám, které jsou v tekuté formě (v mililitrech) by měl být menší než přibližně 1,75:1. Avšak výhodné je, pokud je tento poměr menší než 1,25:1 a nejvýhodnější je, pokud je tento poměr menší než přibližně 0,75:1. Tyto poměry napomohou vytvořeni směsi, kterou může být kapalinový roztok, suspenze nebo pasta, která je schopna rozptýlit se v tekutině podobný sprej.
Potom, co jsou uvedené složky uvedeny do vzájemného kontaktu za účelem vytvoření směsi, se podrobí rozprašovacímu sušení za účelem vytvoření částic majících velikost přibližně od 1 do 1000 mikrometrů. Rozstřikovací sušení je v daném oboru známé a podrobněji je popsáno například v šestém vydání PERRY'S CHEMICAL ENGINEERS’ HANDBOOK publikovaném McGraw-Hiil, lne. na str. 20-54 až 20-58. Další informace lze získat zejména z publikace HANDBOOK OF INDUSTRIAL DRYING, publikované Marcel Dekker, lne. na str. 243 až 293. Takto připravené částicové kompozice mohou mít velikost částic přibližně od 10 do 1000 mikrometrů. Avšak je výhodné, pokud se bude velikost částic těchto kompozic pohybovat v rozmezí přibližně od 30 do 300 a nejvýhodněji přibližně od 50 do 100 mikrometrů.
Vysušená částicová kompozice se může kalcinovat za vzniku kalcinované částicové kompozice. Kalcinaci lze provádět za libovolných vhodných podmínek, které umožní odstranit zbytkovou vodu, zoxidovat veškeré hořlavé složky a/nebo vytvořit složku na bázi oxidu kovu. Vysušená kompozice se potom kalcinuje v prostředí obsahujícím kyslík. Zpravidla se teplota, při které se kalcinace provádí, pohybuje přibližně v rozmezí od 300’C do 1300’C. Nicméně je výhodnější, pokud se tato teplota bude pohybovat v rozmezí přibližně od 450’C do přibližně 1100’C. Kalcinace se může provádět po dobu přibližně 0,5 až 12 hodin.
Někdy je žádoucí zahrnout do kompozice složku na bázi oxidu kovu. Tyto složky na bázi oxidu kovu mohou zlepšit fyzikální a chemické vlastnosti uvedené částicové kompozice. Tyto složky na bázi kovu mohou například zlepšit schopnost částicové kompozice hydrogenovat oxid síry na sirovodík. Kromě toho mohou tyto složky zlepšovat schopnost částicová kompozice regenerovat se potom, co se stane vyčerpanou (zatíženou sirou) v procesu odstraňování síry. Mezi vhodné složky na bázi oxidu kovu lze zařadit například oxid
Ί železa, oxid kobaltu, oxid niklu, oxid ruthenia, oxid rhodia, oxid paládia, oxid osmia, oxid iridia a oxid platiny. Množství složky na bázi oxidu kovu v částicové kompozici se pohybuje v rozmezí přibližně od 0,01 do 20 hmotnostních procent, vztaženo na hmotnost částicová kompozice. Nicméně je výhodnější, pokud se množství této složky pohybuje v rozmezí přibližně od 0,1 do přibližně 15 hmotnostních procent a nejvýhodnější je, pokud se pohybuje přibližně v rozmezí od 1 do 10 hmotnostních procent.
Složka na bázi oxidu kovu se může přidat k částicová kompozici ve formě elementárního kovu, oxidu kovu a/nebo sloučenin obsahujících kov, které mohou být za zde popsaných podmínek kalcinace převedeny na oxidy kovů. Mezi takové sloučeniny obsahující kovy lze například zařadit octany kovů, uhličitany kovů, dusičnany kovů, sírany kovů, thiosírany kovů a směsi těchto libovolných dvou nebo více sloučenin.
Elementární kov, oxid kovu a/nebo sloučeninu obsahující kov lze k uvedené částicová kompozici přidat libovolným v daném oboru známým způsobem. Jedním z těchto způsobů je impregnování částicové kompozice roztokem, buď vodným nebo organickým, který obsahuje elementární kov, oxid kovu a/nebo sloučeniny obsahující kov. Po přidání elementárního kovu, oxidu kovu a/nebo sloučenin obsahujících kov k uvedené částicové kompozici, se tato kompozice suší a kalcinuje způsobem popsaným dále.
Elementární kov, oxid kovu a/nebo sloučeniny obsahující kov mohou být k částicové kompozici přidány jako složky původní směsi, nebo k ní mohou být přidány po jejím vysušení a kalcinaci. Pokud jsou tyto složky přidány k částicové kompozici po jejím vysušení a kalcinaci, potom je třeba tuto kompozici po přidání těchto složek opět vysušit a kalcinovat. Těmito složkami opatřená kompozice se výhodně suší při teplotách pohybujících se v rozmezí přibližně od 50*C přibližně do 300’C, ale výhodněji se pohybují v rozmezí přibližně od 100’C přibližně do 250’C, přibližně po dobu 0,5 hodiny až 8 hodin, výhodněji po dobu přibližně 1 hodiny až 5 hodin. Vysušená promotory opatřená kompozice se následně katcinuje v přítomnosti kyslíku nebo plynu obsahujícího kyslík při teplotě přibližně 300’C až 800’C, výhodněji při teplotě přibližně 450’C až 750’C, dokud se neodstraní všechny těkavé složky a dokud se alespoň část elementárního kovu a/nebo sloučenin obsahujících kovy nepřevede na oxid.kovu. Čas, který vyžaduje kalcinační krok se pohybuje v rozmezí přibližně od 0,5 hodiny přibližně do 4 hodin a výhodně přibližně v rozmezí od 1 hodiny do 3 hodin.
Částicové kompozice podle vynálezu se muže použít v širokém rozsahu aplikací. Například se mohou použít jako složky sorbentů na bázi oxidu zinečnatého v procesech odstraňování síry, ve kterých se uvedená částicová kompozice uvede do styku s přiváděným proudem plynu, který obsahuje síru, a následně se tato kompozice vystaví působení kyslíku nebo vzduchu obsahujícímu kyslík za účelem její regenerace. Způsoby odstraňování síry jsou popsány například v patentech US 4 990 318, 5 077 261, 5 102 854, 5 108 975, 5 130 288, 5 174 919, 5 219 542, 5 244 641, 5 248 481 a 5 281 445.
Kromě toho se tyto částicové kompozice mohou použít jako složky katalyzátorů, které se používají: (1) při dehydrogenaci alkanů; (2) při přípravě olefinů a diolefinů; (3) při hydrogenaci alkenú a alkinú v proudech uhlovodíků; (4) při dehydrocyklizaci parafinů na aromatické uhlovodíky. Rovněž se mohou použít jako složky sloučenin používaných pro zpracování odpadních vod a čištění odpadních plynů, například k odstraňování oxidů dusíku, sirovodíku a hydridů z refinerie a chemických procesů.
Příklady provedeni vynálezu
Je třeba uvést, že následující příklady provedení mají pouze ilustrativní charakter a nikterak neomezují rozsah vynálezu, který je vymezen přiloženými patentovými nároky.
Příklad 1:
Tento příklad demonstruje způsob přípravy částic hlinitanu zinečnatého podie vynálezu. Rovněž demonstruje přípravu směsi, které mohou být sušeny rozprašováním za vzniku těchto částic hlinitanu zinečnatého.
Část A:
120 gramů oxidu zinečnatého, 188 gramů aluminy Vistal , Dispal, 30 gramů hlinitovápenatého cementu Secar 71, 3,42 gramů pyrofosforečnanu sodného a 4,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Tato suchá smés se pozvolna a za stálého míchání přidala do 500 mililitrů 2,0 procentického (objemově) vodného roztoku kyseliny octové. Výsledná suspenzní směs se míchala dalších 20 minut a potom se přefiltrovala přes síto s velikostí ok mesh 60. Takto přefiltrovaná suspenzní směs se vysušila rozprašováním za použiti rozprašovacího sušiče Yamato Model DL-41 při následujícím nastavení:
Teplota na vstupu Teplota na výstupu Nastavená teplota Přívodní čerpadlo Rozprašovací vzduch Odtahový vzduch Jehlový klepač Tryska
220’C
120*C
300’C
2,5
0,6
0,8 (otáčkoměr) 1,0
SU-2A
M i k ro ku I i č ky vzniklé v důsledku rozprašovacího sušeni se kaicihovaly při teplotě 843’C po dobu 5 hodin, přičemž uvedená teplota stoupala z pokojové teploty přibližně o 3 °C za minutu. Kalcinovaný materiál vykazoval následující vlastnosti:
Distribuce velikostí částic
Mesh Hmotnost. % + 120 0,1 + 270 53,2 + 325 13,1 + 400 18,6
-400 15,1
Sypnou měrnou hmotnost 1,0 g/cm3 (určeno na frakcích +270 a + 325 mesh, které se získaly sloučením a přesetím produktů z několika běhů podobných výše popsaným běhům).
Jak u výše uvedeného kalcinovaného materiálu, tak u kontrolního materiálu (Davison GXP-5, komerční fluidní krakovací katalyzátor použitý v naftovém krakovacím stroji) se testovala odolnost proti oděru procentický oděr) za použití postupu podobného postupu popsanému v patentu US 4 010 116. Vzorek materiálu podle vynálezu se získal z frakce +270 mesh sloučením a přesetím produktů z několika běhů podobných výše popsaným běhům). Tato frakce +270 mesh se přesila na sítek -80 a +230 mesh a 50 gramů výsledného materiálu se použilo pro oděrový test. Délka oděrového testu byla 5 hodin, procentický oděr reprezentuje množství materiálových ztrát v důsledku oděru na konci pětihodinových testů.
Procentický oděr
Materiál podle vynálezu Kontrolní katalyzátor
7,66
4,59
Část B:
120 gramů oxidu zinečnatého, 188 gramů aluminy Vistal Dispal, 30 gramů hlinitovápenatěho cementu Secar 71, 3,42 gramů metafosforečnanu sodného a 4,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Tato suchá směs se pozvolna a za stálého míchání přidala do 500 mililitrů 2,0 procentického (objemově) vodného roztoku kyseliny octové. Výsledná suspenzní směs se míchala dalších 30 minut a potom se přefiltrovala přes síto s velikostí ok mesh 60. Přefiltrovaná suspenzní směs byla lehce zgelovatělá, ale bulo možné ji snadno lít a čerpat. Takto přefiltrovaná suspenzní směs se vysušila rozprašováním za použití rozprašovacího sušiče Yamato Model DL-41 při nastavení shodném s nastavením v části A s výjimkou toho, že se namísto trysky SU-2A použila tryska SU-2. Mikrokuličky vzniklé v důsledku rozprašovacího sušení se kalcinovaly při teplotě 835°C po dobu 5 hodin, přičemž uvedená teplota stoupala z pokojové teploty přibližně o 3 °C za minutu. Síťová analýza kalcinovaného materiálu ukázala následující distribuci částic:
Mesh Hmotnost, %
+ 120 2,1
+ 270 33,1
+ 325 24,1
+ 400 18,0
-400 22,7
Část C:
120 gramů oxidu zinečnatého, 188 gramů aluminy Vistal Dispal, 30 gramů híinitovápenatého cementu Secar 71, 3,42 gramů polymeru sullřonovaného styrenu a anhydridu kyseliny maieinové a 4,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Tato suchá směs se pozvolna a za stálého míchání přidala do 500 mililitrů 2,0 procentického (objemově) vodného roztoku kyseliny octové. Výsledná suspenzní smés se míchala dalších 30 minut. V tomto okamžiku měla uvedená suspenze stále ještě velmi nízkou viskozitu a nejevila známky zgelovatění. Potom se přefiltrovala přes síto s velikostí ok mesh 60 a vysušila rozprašováním za použití stejného vybavení a stejného nastavení jako ve výše uvedené části B. Mikrokuličky vzniklé v důsledku rozprašovacího sušení se kalcínovaly při teplotě 835’C po dobu 5 hodin, přičemž uvedená teplota stoupala z pokojové teploty přibližně o 3 °C za minutu. Síťová analýza kalcinovaného materiálu ukázala následující distribuci částic:
Mesh Hmotnost. %
+ 120 16,2
+ 270 27,4
+ 325 8,8
+ 400 -400
13,7
33,9
Srovnávací příklad 1:
Tento příklad demonstruje důležitou roli dispergační složky ve vynálezu, nyní bude popsáno pět neúspěšných pokusů o přípravu směsí vhodných pro rozprašovací sušení, ve kterých byl pyrofosforečnan sodný z části A příkladu 1 nahrazen jinými materiály.
Část A:
120 gramů oxidu zinečnatého, 133 gramů aiuminy Vistal Dispai, 30 gramů hlinitovápenatého cementu Secar 71 a 4,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Tato suchá smés se pozvolna a za stálého míchání přidala do 500 mililitrů 2,0 procentického (objemově) vodného roztoku kyseliny octové. Do této směsi se následné přidalo 3,42 gramů křemičitanů sodného. V míchání se pokračovalo dalších pět minut, a potom již byla směs zgelovatělá a příliš hustá na to , aby mohla být čerpána za účelem rozprašovacího sušení.
Část B:
120 gramů oxidu zinečnatého, 188 gramů aiuminy Vistal Dispai, 30 gramů hlinitovápenatého cementu Secar 71, 3,42 gramů poly(akrylové kyseliny) (molekulová hmotnost 200 000-450 000) a 4,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Tato suchá směs se pozvolna a za stálého míchání přidala do 500 mililitrů 2,0 procentického (objemově) vodného roztoku kyseliny octové. Během přidání uvedená směs začala gelovatět. Po přidáni celého objemu práškové smési do kyseliny octové (přibližně po 5 minutách) již byla směs příliš hustá na to, aby se mohla čerpat za účelem rozprašovacího sušení.
Část C:
120 gramů oxidu zinečnatého, 188 gramů aluminy Vistal Dispal, 30 gramů hlinitovápenatého cementu Secar 71, 3,42 gramů poly(akrylové kyseliny) (molekulová hmotnost 200 000-450 000) a 4,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Tato suchá směs se pozvolna a za stálého míchání přidala do 500 mililitrů 2,0 procentického (objemově) vodného roztoku kyseliny octové. Směs zgelovatěla do té míry, že byla příliš hustá na to, aby se mohla čerpat za účelem rozprašovacího sušení.
Část D:
120 gramů oxidu zinečnatého, 188 gramů aluminy Vistal Dispal, 30 gramů hlinitovápenatého cementu Secar 71 a 4,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Odděleně se smísilo 3,42 gramů 65 procentního (hmotnostního) vodného roztoku poly(akry!ové kyseliny) (molekulová hmotnost 2 000) s 500 mililitrů destilované vody. Roztok vykazoval slabě kyselou pH hodnotu (zjištěno pomocí pH papírků). Před ukončením přidání suché směsi uvedená kapalina zgelovatěla do té míry, že byla příliš hustá na to, aby se mohla čerpat za účelem rozprašovacího sušení.
Část E;
120 gramů oxidu zinečnatého, 188 gramů aluminy Vistal Dispal, 30 gramů hlinitovápenatého cementu Secar 71 a 4,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Odděleně se smísilo 3,42 gramů 65 procentního (hmotnostního) vodného roztoku poly(akrylové kyseliny) (molekulová hmotnost 2 000) s 500 gramy destilované vody a 0,50 gramy hydroxidu sodného. Roztok vykazoval slabě zásaditou pH hodnotu (zjištěno pomocí pH papírků). Před ukončením přidání suché směsi uvedená kapalina zgelovatěla do té míry, že byla příliš hustá na to, aby se mohla čerpat za účelem rozprašovacího sušení.
Srovnávací příklad 2:
Tento přiklad rovněž demonstruje důležitou úlohu dispergační složky ve vynálezu. Tento běh ukazuje , že bez přidání dispergační složky vznikne směs, která není schopná dispergovat se v tekutině jako sprej.
gramů oxidu zinečnatého, 94 gramů aluminy Vistal Dispal, 15 gramů hlinitovápenatého cementu Secar 71 a 2,0 gramy oxidu cínatého se smísilo suchým způsobem. Tato suchá směs se pozvolna a za stálého míchání přidala do 500 mililitrů 2,0 procentického (objemově) vodného roztoku kyseliny octové. Při míchání směs zgelovatěla do té míry , byla příliš hustá na to, aby mohla být nabírána lžičkou. Provedl se pokus o sušení rozprašováním, nicméně uvedené tryska se téměř okamžitě ucpala.
Příklad 2:
Tento přiklad demonstruje použití částic hlinitanu zinečnatého při přípravě sorbentu na bázi oxidu zinečnatého.
gramů částic hlinitanu zinečnatého připravených v části A příkladu 1, se postřikem impregnovalo roztokem 46 gramů hexahydrátu dusičnanu zinečnatého rozpuštěného v 7 gramech teplé deionizované vody. Impregnovaným granulím se nejprve osušil povrch pomocí teplometu a následně se tyto granule kalcinovaly při teplotě 450’C po dobu jedné hodiny. Sorbent tohoto příklady se dále připravil opakovaným provedením výše popsaného impregnačního/sušícího/kalcinačního kroku.
Potom se třicet sedm gramů výše uvedeného impregnovaného materiálu postřikem impregnovalo roztokem 10,69 gramu hexahydrátu dusičnanu nikelnatého rozpuštěného v 7,36 gramech deionizované vody. Tento materiál sed následně sušil a kalcinoval při teplotě 635°C po dobu jedné hodiny, při růstu teploty z pokojové teploty o 5°C za minutu.
U tento niklem impregnovaného materiálu se testovalo sirné zatížení. Test se prováděl v jednotce zahrnující křemenný reaktor s 20 mm vnějším průměrem a 2 mm sondou termoelektrického článku. Reaktor pracoval v režimu pevného lože a proudění směrem nahoru. Pro test se použilo 10 gramů sorbentu. Sorbent se ohřál na teplotu 538’C v proudu dusíku. Jakmile se dosáhlo požadované teploty, byl proud dusíku nahrazen proudem simulujícím provozní plyn obsahující 4,2 objemových procent sirovodíku, 40,0 objemových procent oxidu uhličitého a 55,8 objemových procent dusíku. Hodinová průtoková rychlost plynu byla 1450 cm3/cm3 sorbentu /hodinu. Sírové zatížení se monitorovalo měřením koncentrace sirovodíku v proudu opouštějícím reaktor za použití monitoru General
Monitors vhodného pro měření dosažených rozmezí koncentrací sirovodíku. Potom, co byl uvedený sorbent zcela zatížen, což je evidentní ze sirovodíkového průlomu v měřených hodnotách, se proud simulující provozní plyn zastavil a reaktor se promýval 45 minut dusíkem, zatímco byl ohříván na regenerační teplotu 593*C. Zatížený sorbent se regeneroval v proudu vzduchu s průtokem 200 cm3/minutu po dobu přibližně 5 hodin. Potom se reaktor promýval dusíkem po dobu 40 minut, kdy se ochlazoval na teplotu 538’C. Potom se proud dusíku zastavil a začal nový absorpční cyklus. Tento proces se opakoval pro požadovaný počet cyklů. Výsledky testu jsou vyneseny v níže uvedené tabulce I.
Tabulka i
Teplota, ’C i Cyklus Sirné zatížení, %1 *
538 1 3.9
538 2 6.9
538 3 8.0
538 4 8.4
* hmotnostní procenta síry v absorbentu při sirovodíkovém průlomu.
Výsledky v tabulce I ukazují, že sorbent vyrobený za požití částic hlinitanu zinečnatého podle vynálezu je velmi účinný při odstraňování síry z plynů.
. Λ i o í \ í c 7'A

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob vyznačený tím , že (a) uvedení (1) zinkové složky (2) aluminové složky, a (3) dispergační složky do vzájemného za vzniku směsi; a následně (b) rozprašovací sušení uvedené směsi za vzniku částic.
    9 5 JA 9 0
    0150a fr g i i i o ahrnujeb
    Γ aahr kontaktu
  2. 2. Způsob podie nároku 1, vyznačený tím , že v kroku (a) zahrnuje uvedení (1) zinkové složky (2) aluminové složky, a (3) dispergační složky dále do kontaktu s pojivovou složkou a/nebo kyselinovou složkou za vzniku uvedené směsi.
  3. 3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že uvedená zinková složka se zvolí ze skupiny zahrnující sulfid zinečnatý, síran zinečnatý, hydroxid zinečnatý, uhličitan zinečnatý, octan zinečnatý, dusičnan zinečnatý, chlorid zinečnatý, bromid zinečnatý, jodíd zinečnatý, oxychlorid zinečnatý, stearát zinečnatý a jejich směsi.
  4. 4. Způsob podle některého z nároků 1 až 3, vyznačený tím , že množství použité zinkové složky leží v rozmezí od 15 do 60 hmotnostních procent, vztaženo k celkové hmotnosti uvedených složek.
  5. 5. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačený t í m , že uvedená aluminová složka zahrnuje aluminu.
  6. 6. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačený tím , že množství použité aluminové složky leží v rozmezí od 30 do 75 hmotnostních procent, vztaženo k celkové hmotnosti uvedených složek.
  7. 7. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačený t i m , že uvedená dispergační složka se zvolí ze skupiny zahrnující kondenzované fosfáty, sulfonované polymery a jejich směsi.
  8. 8. Způsob podle některého z předcházejících nároků, vyznačený tím , že množství použité dispergační složky leží v rozmezí od 0,1 do 8 hmotnostních procent, vztaženo k celkové hmotnosti uvedených složek.
  9. 9. Způsob podle některého z nároků 2 až 8, vyznačený tím , že se uvedená pojivová složka zvolí ze skupiny zahrnující sádrovou omítku, obyčejné vápno, hydraulické vápno, přírodní cementy, portlandské cementy a cementy s vysokým obsahem aluminy, attapulgit, bentonit, halloysit, hektorit, kaolinit, montmorillonit, pyrofylit, sepiolit, mastek, vermikulit a jejich směsi.
  10. 10. Způsob podle některého z nároků 2 až 9, vyznačený tím , že množství použité pojivové složky leží v rozmezí od 1 do 20 hmotnostních procent, vztaženo na celkovou hmotnost uvedených složek.
  11. 11. Způsob podle některého z nároků 2 až 10, vyznačený tím , že uvedená kyselinová složka se zvolí z karboxylových kyselin, kyselin dusičných, kyselin fosforečných, kyselin sírových a jejich směsí.
  12. 12. Způsob podle některého z nároků 2 až 11, vyznačený tím , že množství kyseliny v kyselinové složce leží v rozmezí od 0,1 do 10 objemových procent, vztaženo na celkový objem uvedené kyselinové složky.
CZ19961647A 1995-06-07 1996-06-06 Způsob přípravy částicové kompozice CZ289503B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US48612595A 1995-06-07 1995-06-07

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ164796A3 true CZ164796A3 (en) 1996-12-11
CZ289503B6 CZ289503B6 (cs) 2002-02-13

Family

ID=23930683

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19961647A CZ289503B6 (cs) 1995-06-07 1996-06-06 Způsob přípravy částicové kompozice

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0747120B1 (cs)
CN (1) CN1064274C (cs)
AT (1) ATE189973T1 (cs)
BG (1) BG62277B1 (cs)
CA (1) CA2177769C (cs)
CZ (1) CZ289503B6 (cs)
DE (1) DE69606800T2 (cs)
DK (1) DK0747120T3 (cs)
ES (1) ES2143107T3 (cs)
HU (1) HU220106B (cs)
PL (1) PL187001B1 (cs)
RO (1) RO113730B1 (cs)
RU (1) RU2152821C1 (cs)
SK (1) SK282783B6 (cs)
YU (1) YU49109B (cs)
ZA (1) ZA964881B (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106179328B (zh) * 2016-07-08 2019-01-04 华烁科技股份有限公司 一种深度净化精脱硫剂及其制备方法
RU2673536C1 (ru) * 2017-11-30 2018-11-27 Владимир Иванович Колесников Способ получения антифрикционных микрокапсул
CN115521731A (zh) * 2022-10-11 2022-12-27 江苏联瑞新材料股份有限公司 一种高导热、低机械加工磨损性的功能填料及其制备方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1604707A (en) * 1968-07-02 1972-01-24 Prep of finely divided amorphous mixture of oxides - of various elements
US4263020A (en) * 1980-01-02 1981-04-21 Exxon Research & Engineering Co. Removal of sulfur from process streams
US4613724A (en) * 1985-07-09 1986-09-23 Labofina, S.A. Process for removing carbonyl-sulfide from liquid hydrocarbon feedstocks
GB8714232D0 (en) * 1987-06-17 1987-07-22 Ici Plc Sulphur compounds removal
SU1510914A1 (ru) * 1988-01-04 1989-09-30 Ивановский Химико-Технологический Институт Способ получени сорбента дл очистки газов от сернистых соединений
CA2014560C (en) * 1989-06-07 1999-02-16 Dennis R. Kidd Selective removal of hydrogen sulfide over a zinc oxide and silica absorbing composition
US5219542A (en) * 1991-07-10 1993-06-15 Phillips Petroleum Company Process for removing sulfur compounds
CN1046213C (zh) * 1993-04-26 1999-11-10 中国石化齐鲁石油化工公司 常温氧化锌脱硫剂和制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
DE69606800D1 (de) 2000-04-06
HU9601550D0 (en) 1996-08-28
CA2177769C (en) 1999-08-24
SK282783B6 (sk) 2002-12-03
YU49109B (sh) 2004-03-12
EP0747120A3 (en) 1997-02-05
PL314666A1 (en) 1996-12-09
DE69606800T2 (de) 2000-06-29
PL187001B1 (pl) 2004-04-30
EP0747120A2 (en) 1996-12-11
ZA964881B (en) 1997-01-07
HUP9601550A3 (en) 1998-12-28
CN1064274C (zh) 2001-04-11
CA2177769A1 (en) 1996-12-08
HU220106B (hu) 2001-10-28
CN1147980A (zh) 1997-04-23
DK0747120T3 (da) 2000-06-05
CZ289503B6 (cs) 2002-02-13
ES2143107T3 (es) 2000-05-01
BG62277B1 (bg) 1999-07-30
HUP9601550A2 (en) 1997-06-30
RU2152821C1 (ru) 2000-07-20
BG100650A (en) 1997-07-31
SK73296A3 (en) 1997-04-09
YU35496A (sh) 1998-08-14
EP0747120B1 (en) 2000-03-01
ATE189973T1 (de) 2000-03-15
RO113730B1 (ro) 1998-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0747119B1 (en) Process for making sorbent compositions
SK284080B6 (sk) Sorpčná kompozícia, spôsob jej výroby a použitie na odstránenie síry z prúdu tekutiny
JP4471654B2 (ja) 希土類金属酸化物被覆マイクロポーラス材料の製造方法
CN101522297B (zh) 耐硫的氧化铝催化剂载体
JP2001514070A (ja) 多粒子種を用いたSOx添加剤系
JPH08332376A (ja) 収着剤組成物の製造方法
EP0746409A1 (en) Absorbents
WO1999047244A1 (fr) Desulfurant et son procede de preparation
KR100424233B1 (ko) 흡수제로유용한입자조성물제조방법
US20020018853A1 (en) Sulfur sorbent composition and sorption process
CZ164796A3 (en) Process for preparing particulate composition
GB2522989A (en) Sorbent for halogen compounds
CZ2009240A3 (cs) Katalyzátor pro selektivní redukci oxidu dusíku na bázi geopolymeru a zpusob jeho výroby
RU2183987C1 (ru) Катализатор для оксихлорирования этилена в 1,2-дихлорэтан и способ его получения
US6288299B1 (en) Method for eliminating inhibitors of polymerization of monomer mixtures using an optimized alumina
SU1353501A1 (ru) Способ получени адсорбента дл улавливани платиноидов
RU1776427C (ru) Способ приготовлени гранулированного катализатора дл очистки воздуха от оксида углерода и органических веществ
RU2105606C1 (ru) Катализатор окисления оксида углерода
JPH07163975A (ja) 水中のリン酸イオンの除去方法
Wheelock et al. Development of a Calicum-Based Sorbent for Hot Gas Cleanup.
JPH10165805A (ja) 硫黄化合物吸着剤
JPH11104495A (ja) 臭気浄化触媒体の製造方法
JPH10165804A (ja) 硫黄化合物吸着剤
CZ304552B6 (cs) Regulační zařízení zamezující elektrickému šoku u přístrojů využívajících elektroléčbu k léčení a způsob zamezení tohoto elektrického šoku

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040606