CZ15334U1 - Zádlažba kolejového roštu a přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu - Google Patents

Zádlažba kolejového roštu a přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu Download PDF

Info

Publication number
CZ15334U1
CZ15334U1 CZ200516354U CZ200516354U CZ15334U1 CZ 15334 U1 CZ15334 U1 CZ 15334U1 CZ 200516354 U CZ200516354 U CZ 200516354U CZ 200516354 U CZ200516354 U CZ 200516354U CZ 15334 U1 CZ15334 U1 CZ 15334U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rail
grating according
bearing surface
leveling
bearing
Prior art date
Application number
CZ200516354U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Eisenreich
Original Assignee
Prokop Rail, A. S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prokop Rail, A. S. filed Critical Prokop Rail, A. S.
Priority to CZ200516354U priority Critical patent/CZ15334U1/cs
Publication of CZ15334U1 publication Critical patent/CZ15334U1/cs

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Zádlažba kolejového roštu a přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu
Oblast technikv
Technické řešení se týká zádlažby kolejového roštu obsahující soustavu pražců, z nichž na kaž5 dém je uložena alespoň jedna přejezdová podkladnice opatřená na své horní straně první ukládací plochou pro pojížděnou kolejnici a druhou ukládací plochou pro doplňkovou kolejnici a zádlažba je opatřena prostředky pro upevnění přejezdových podkladnic a kolejnic k pražcům.
Technické řešení se dále týká přejezdové podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu obsahující spodní plochu, přičemž na horní ploše je podkladnice opatřena dvojicí ukládacích ploch pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice a podkladnice je opatřena otvory pro připevnění k pražci.
Dosavadní stav techniky
Pro zádlažby kolejového roštu, zejména u železničních přejezdů, na nádvomích plochách překládkových terminálů, u vlečkových kolejí, tramvajových tratí, atd. se užívá několik řešení. Je např. běžné vytvoření zádlažby kolejového roštu pomocí živičných nebo betonových směsí, přičemž žlábek pro okolek kola železničního vozidla se vytvoří podélným uložením dřevěných trámců, přídavných kolejnic či přídavných ocelových profilů. Dále je známo vytvoření zádlažby vložením železobetonových prefabrikovaných desek mezi koleje kolejového roštu a vně kolejí kolejového roštu na urovnané a zhutněné štěrkové lože.
Další ze známých řešení uspořádání zádlažby umožňující pohyb kolových vozidel nebo pěších přes koleje používané např. na úrovňových železničních přejezdech, nádvomích plochách překládkových terminálů, tramvajových kolejích atd. spočívá v tom, že pro vytvoření žlábku pro okolek kola železničního vozidla se použije dvojice kolejnic uložených na tzv. přejezdových kolejnicových podkladnicích, které jsou ukládány výhradně na dřevěných pražcích s rovnoběž25 nými plochami a to na každém pražci ve vzdálenosti odpovídající příslušnému rozchodu kolejí. Tyto přejezdové kolejnicové podkladnice jsou tvořeny buď ocelovým svařencem nebo jednolitým tělesem, viz např. CZ 284 325. Přejezdové kolejnicové podkladnice jsou svojí spodní stranou uloženy na pražcích a na své horní straně jsou opatřeny dvojící úložných ploch pro kolejnice, z nichž jedna kolejnice je pojížděná a druhá je doplňková pro vytvoření žlábku pro okolek kola železničního vozidla. Obě úložné plochy podkladnic pro kolejnice jsou skloněny vůči rovině spodní plochy podkladnic, a to tak, že se ve směru od střední oblasti podkladnice ke koncům podkladnice zvedají. Obě úložné plochy pro kolejnice každé podkladnice tak tvoří klín svažující se směrem ke střední části podkladnice. Nevýhodou tohoto uspořádání zádlažby kolejového roštu je především nízká životnost dřevěných pražců nutně použitých pro tento typ kolejových roštů a také nízká odolnost proti zatlačení podkladnic do pražců působením dynamických účinků zejména těžkých silničních vozidel přejíždějících kolejový rošt se zádlažbou. Další nevýhodou tohoto uspořádání je vnikání vody do železničního svršku v místě žlábku pro okolek kola železničního vozidla. Rovněž je nevýhodou elektricky vodivé propojení obou kolejnic na společné ocelové podkladnici omezující možnosti zabezpečovacích systémů na přejezdech.
Cílem technického řešení je odstranit nebo alespoň zmírnit nevýhody dosavadního stavu techniky.
Podstata technického řešení
Cíle technického řešení je dosaženo zádlažbou kolejového roštu, jejíž podstata spočívá v tom, že pražce jsou tvořeny železobetonovými pražci, které jsou opatřeny dosedacími plochami skloně45 nými směrem kose koleje, přičemž na dosedacích plochách jsou uloženy přejezdové podkladnice s rovnou spodní plochou, přičemž první ukládací plocha přejezdové podkladnice je rovnoběžná s dosedaci plochou pražce, na které je přejezdová podkladnice uložena a druhá ukládací plocha je skloněna vůči dosedaci ploše pražce.
Výhodná provedení technického řešení zádlažby kolejového roštu jsou uvedena v závislých náro50 cích na ochranu.
-1 CZ 15334 Ul
Podstata přejezdové podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu spočívá v tom, že první ukládací plocha přejezdové podkladnice je rovnoběžná se spodní plochou přejezdové podkladnice, přičemž druhá ukládací plocha přejezdové podkladnice je skloněna vůči první ukládací ploše. Je přitom výhodné, jestliže je druhá ukládací plocha přejezdové podkladnice skloněna směrem k první ukládací ploše.
Přehled obrázků na výkresech
Technické řešení je schematicky znázorněno na výkresech, kde značí obr. 1 pohled na železobetonový přejezdový pražec, obr. 2 řez příkladného provedení zádlažby kolejového roštu s železobetonovými přejezdovými pražci vedený kolmo na směr kolejnice a obr. 3 detail uspořádání kolejnic na podkladnici a pražci.
Příklady provedení technického řešeni
Zádlažba kolejového roštu, např. úrovňových železničních přejezdů, nádvomích ploch překládkových terminálů, vlečkových kolejí, tramvajových tratí, apod. obsahuje železobetonové přejezdové příčné pražce I uložené na vhodném podkladě. Každý pražec I je na své horní straně na obou svých koncích opatřen dosedací plochou 4, na níž je uložena přejezdová podkladnice 6. Dosedací plochy 4 mají na každém pražci I sklon klesající směrem k ose 5 koleje. Sklon dosedacích ploch 4 bývá v poměru 1 : 20 nebo 1 : 40. Přejezdové podkladnice 6 mají rovnou spodní plochu 60 pro uložení na dosedací plochu 4 pražce 1 a na své horní straně jsou opatřeny dvojicí ukládacích ploch 61 pro uložení pojížděné kolejnice 2 a jí podélně přiřazené doplňkové kolejnice 3. Přejezdové podkladnice 6 jsou k přejezdovým pražcům 1 připevněny nejméně jedním upevňovacím prvkem 16. Přejezdové podkladnice 6 mohou být tvořeny svařencem, nebo odlitkem nebo výkovkem atd.
První ukládací plocha 612 přejezdové podkladnice 6 je určena pro uložení pojížděné kolejnice 2 a je rovnoběžná s dosedací plochou 4 pražce 1, tj. je rovnoběžná se spodní plochou 60 přejezdové podkladnice 6. Druhá ukládací plocha 613 přejezdové podkladnice 6 je určena pro uložení doplňkové kolejnice 3 a je skloněna směrem k první ukládací ploše 612, tj. je skloněna vůči dosedací ploše 4 pražce 1 směrem ke konci pražce 1 (a je tedy skloněna i vůči spodní ploše 60 přejezdové podkladnice 6).
Mezi přejezdovou podkladnici 6 a dosedací plochou 4 pražce 1 je ve znázorněném příkladu provedení vložena podložka 15, např. polyetylénová, s alespoň jedním otvorem pro průchod upevňovacích prvků 16. Pojížděná kolejnice 2 je ve znázorněném příkladu provedení na první ukládací ploše 612 uložena na pružné podložce 17. Doplňková kolejnice 3 je ve znázorněném příkladu provedení na druhé ukládací ploše 613 uložena na distanční podložce 18, která má ve výhodném provedení rovněž klínovitý tvar pro další upravení šířky žlábku 19 pro okolek kola železničního vozidla. Podložky 15, Γ7 a 18 však nemusí být použity vůbec nebo může být použita pouze jedna či dvě z nich.
Podle jednoho výhodného provedení jsou pojížděné kolejnice 2 k přejezdovým podkladnicím 6 připevněny pružným upevněním 8, které je překryto překrývacím prvkem 11 nejčastěji vyrobeným z plastických hmot. V neznázorněném příkladu provedení je pružné upevnění 8 zakrytováno jiným vhodným způsobem. Doplňkové kolejnice 3 jsou podle výhodného provedení k přejezdovým podkladnicím 6 upevněny nepružným upevněním 9. Podle dalších výhodných provedení jsou jednotlivé kolejnice 2, 3 k přejezdovým podkladnicím 6 upevněny jiným vhodným způsobem či jinou vhodnou kombinací způsobů.
Prostor mezi doplňkovými kolejnicemi 3 je vyplněn vhodnými prostředky, např. u železničního přejezdu znázorněného na výkrese je vyplněn konstrukcí vozovky s vozovkovým krytem 14, který je tvořen dlažbou nebo živicí nebo betonem atd., neboje prostor mezi doplňkovými kolejnicemi 3 vyplněn vhodně, např. na hlavách pražců 1, uloženými prefabrikovanými dílci atd.
Styčné spáry mezi hlavami pojížděných kolejnic 2, resp. překrývacím prvkem 11, a přilehlým vozovkovým krytem J4 a/nebo mezi hlavami doplňkových kolejnic 3 a přilehlým vozovkovým krytem 14 jsou vyplněny pružnou zálivkou 12 zabraňující vnikání povrchových vod do upevňovacího systému kolejnic 2, 3 a do železničního svršku. V neznázorněném příkladu provedení
-2CZ 15334 Ul jsou styčné spáry mezi hlavami pojížděných kolejnic 2, resp. překrývacím prvkem 11, a přilehlým vozovkovým krytem 14 a/nebo mezi hlavami doplňkových kolejnic 3 a přilehlým vozovkovým krytem 14 volné, tj. nejsou vyplněny.
Prostor mezi každou pojížděnou kolejnicí 2 a jí přiřazenou doplňkovou kolejnicí 3 je ve znázor5 něném příkladu provedení vyplněn vhodnou profilovanou vložkou 20 nebo vhodnou těsnicí hmotou 21. V neznázorněném příkladu provedení je prostor mezi každou pojížděnou kolejnicí 2 a jí přiřazenou doplňkovou kolejnicí 3 volný.
V neznázorněném příkladu provedení je zádlažba kolejového roštu opatřena vhodnými ukončovacími prvky, které mohou být případně doplněny příčným odvodňovacím systémem umístěným ío v mezipražcovém prostoru pro odvedení srážkových vod z povrchu zádlažby kolejového roštu případně i ze žlábku 19 pro okolek kola železničního vozidla.
V neznázorněném příkladu provedení jsou pojížděná kolejnice 2 a doplňková kolejnice 3 vzájemně elektricky izolovány, tj. je mezi nimi vytvořeno dielektrikum, které zabraňuje toku elektrického proudu mezi kolejnicemi 2, 3. Takové uspořádání s elektricky vzájemně izolovanými kolejnicemi 2, 3 lze realizovat např. uložením doplňkových kolejnic 3 na přejezdové podkladnici 6 pomocí nepružného upevnění doplňkové kolejnice 9 k přejezdové podkladnici 6 přes distanční podložky 18 vyrobené z elektricky nevodivého materiálu atd. Stejně tak je možné i uložení pojížděné kolejnice 2 na přejezdové podkladnici 6 přes elektricky nevodivou podložku nebo lze kombinovat elektricky nevodivé uložení obou kolejnic 2, 3 na přejezdové podkladnici 6 atd.
Vzájemná elektrická izolace pojížděné kolejnice 2 a doplňkové kolejnice 3 umožňuje zlepšení využití elektrických a elektronických zabezpečovacích systémů na železnici.

Claims (15)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Zádlažba kolejového roštu obsahující soustavu pražců, z nichž na každém je uložena alespoň jedna přejezdová podkladnice opatřená na své horní straně první ukládací plochou pro pojíž25 děnou kolejnici a druhou ukládací plochou pro doplňkovou kolejnici a zádlažba je opatřena prostředky pro upevnění přejezdových podkladnic a kolejnic k pražcům, vyznačující se tím, že pražce jsou tvořeny železobetonovými pražci (1), které jsou opatřeny dosedacími plochami (4) skloněnými směrem k ose (5) koleje, přičemž na dosedacích plochách jsou uloženy přejezdové podkladnice (6) s rovnou spodní plochou (60), přičemž první ukládací plocha (612)
    30 přejezdové podkladnice (6) je rovnoběžná s dosedací plochou (4) pražce (1), na které je přejezdová podkladnice (6) uložena a druhá ukládací plocha (613) je skloněna vůči dosedací ploše (4) pražce (1).
  2. 2. Zádlažba kolejového roštu podle nároku 1, vyznačující se tím, že druhá ukládací plocha (613) je skloněna směrem k první ukládací ploše (612).
    35
  3. 3. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že mezi přejezdovými podkladnicemi (6) a dosedacími plochami (4) pražců (1) je situována podložka (15).
  4. 4. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků laž3, vyznačující se tím, že pojížděná kolejnice (2) je na první ukládací ploše (612) uložena na pružné podložce
    40 (17).
  5. 5. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků laž4, vyznačující se tím, že doplňková kolejnice (3) je na druhé ukládací ploše (613) uložena na distanční podložce (18).
  6. 6. Zádlažba kolejového roštu podle nároku 5, vyznačující se tím, že distanční
    45 podložka (18) má klínovitý tvar.
    -3CZ 15334 Ul
  7. 7. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že pojížděná kolejnice (2) je k přejezdové podkladnici (6) připevněna pružným upevněním (8).
  8. 8. Zádlažba kolejového roštu podle nároku 7, vyznačující se tím, že pružné upev5 nění (8) je překryto překrývacím prvkem (11).
  9. 9. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků laž8, vyznačující se tím, že doplňková kolejnice (3) je k přejezdové podkladnici (6) upevněna nepružným upevněním (9).
  10. 10. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků laž9, vyznačující se ío t í m , že mezi hlavami kolejnic (2, 3) a přilehlými částmi vozovky existující spáry jsou vyplněny pružnou zálivkou (12).
  11. 11. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků lažlO, vyznačující se tím, že mezi pojížděnou kolejnicí (2) a jí přiřazenou doplňkovou kolejnicí (3) existující prostor je vyplněn profilovanou vložkou (20) a/nebo těsnicí hmotou (21).
    15
  12. 12. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků lažll, vyznačující se tím, že pražce (1) jsou opatřeny nejméně dvěma upevňovacími vložkami pro upevňovací prvky (16) pro každou přejezdovou podkladnici (6), přičemž každá přejezdová podkladnice (6) je k pražci (1) připevněna nejméně dvěma upevňovací prvky (16).
  13. 13. Zádlažba kolejového roštu podle kteréhokoli z nároků 1 až 12, vyznačující se
    20 t í m , že pojížděná kolejnice (2) a doplňková kolejnice (3) jsou vzájemně elektricky izolovány.
  14. 14. Přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu obsahující spodní plochu, přičemž na horní ploše je podkladnice opatřena dvojicí ukládacích ploch pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice a podkladnice je opatřena otvory pro připevnění k pražci, vyznačující se tím, že první ukládací plocha (612) přejez25 dové podkladnice (6) je rovnoběžná se spodní plochou (60) přejezdové podkladnice (6), přičemž druhá ukládací plocha (613) přejezdové podkladnice (6) je skloněna vůči první ukládací ploše (612).
  15. 15. Přejezdová podkladnice podle nároku 14, v y z n a č uj í c í se t í m , že druhá ukládací plocha (613) přejezdové podkladnice (6) je skloněna směrem k první ukládací ploše (612).
CZ200516354U 2005-03-03 2005-03-03 Zádlažba kolejového roštu a přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu CZ15334U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200516354U CZ15334U1 (cs) 2005-03-03 2005-03-03 Zádlažba kolejového roštu a přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ200516354U CZ15334U1 (cs) 2005-03-03 2005-03-03 Zádlažba kolejového roštu a přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ15334U1 true CZ15334U1 (cs) 2005-04-18

Family

ID=34624552

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ200516354U CZ15334U1 (cs) 2005-03-03 2005-03-03 Zádlažba kolejového roštu a přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ15334U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5181657A (en) Composite rubber/concrete railroad grade crossing system
CA1336424C (en) Railroad roadway for high speed rail-mounted vehicles
CZ331095A3 (en) Railway line
US6588676B1 (en) Concrete railroad grade crossing panels
US4368845A (en) Railroad crossing structure
AU713998B2 (en) Railway track as well as railway sleeper and gap cover therefor
US1704545A (en) Track construction
CZ15334U1 (cs) Zádlažba kolejového roštu a přejezdová podkladnice pro uložení pojížděné a doplňkové kolejnice v zádlažbě kolejového roštu
RU2415987C2 (ru) Железнодорожный путь для мостов и тоннелей
US1725410A (en) Railway-crossing pavement
HU210631B (en) Railway body
US1034504A (en) Reinforcing and protecting device for street-pavements.
US3892356A (en) Modular railroad grade crossing
RU167457U1 (ru) Железобетонная шпала для трамвайных путей с тремя горизонтальными площадками для установки плит дорожного покрытия
DK2800833T3 (en) fixed carriageway
RU2493313C1 (ru) Трамвайный путь на бетонном основании
RU129940U1 (ru) Покрытие переезда через рельсовый путь
RU2807945C1 (ru) Железнодорожный переезд
RU2785809C1 (ru) Настил железнодорожного переезда
US819081A (en) Concrete road-bed for railways.
JP3959570B2 (ja) マクラギ及びこれを利用した軌道構造
CZ6470U1 (cs) Železniční přejezdové dílce
US628283A (en) Tramway.
RU2574240C1 (ru) Пролетное строение из коробчатых дощато-брусчато-нагельно-гвоздевых блоков с железобетонной плитой
RU2588189C2 (ru) Жесткое верхнее строение пути

Legal Events

Date Code Title Description
FG1K Utility model registered

Effective date: 20050418

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20090302

ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20120228

MK1K Utility model expired

Effective date: 20150303