CZ140095A3 - Filtering apparatus - Google Patents

Filtering apparatus Download PDF

Info

Publication number
CZ140095A3
CZ140095A3 CZ951400A CZ140095A CZ140095A3 CZ 140095 A3 CZ140095 A3 CZ 140095A3 CZ 951400 A CZ951400 A CZ 951400A CZ 140095 A CZ140095 A CZ 140095A CZ 140095 A3 CZ140095 A3 CZ 140095A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
filter
air
wall
filter device
separator
Prior art date
Application number
CZ951400A
Other languages
English (en)
Inventor
Klaus Gunther
Paul Wenger
Rudolf Meldt
Silvia Eidenbach
Original Assignee
Ltg Lufttechnische Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ltg Lufttechnische Gmbh filed Critical Ltg Lufttechnische Gmbh
Publication of CZ140095A3 publication Critical patent/CZ140095A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D45/00Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces
    • B01D45/12Separating dispersed particles from gases or vapours by gravity, inertia, or centrifugal forces by centrifugal forces
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D50/00Combinations of methods or devices for separating particles from gases or vapours
    • B01D50/20Combinations of devices covered by groups B01D45/00 and B01D46/00

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Separating Particles In Gases By Inertia (AREA)

Description

(57) Filtrační zařízení (1) pro odlučování vláken/prachu z proudícího vzduchu je tvořeno odlučovačem (33), do něhož je vzduch přiváděn alespoň jednou vstupní trubkou (14), a který je opatřen dutým filtrem (9), jehož plášťová stěna (10) je tvořena filtračním médiem (11), kterým proudí vzduch zevnitř směrem ven, a dále sběrnou nádobou (20) pro odloučená vlákna, uspořádanou pod odlučovačem (33). Odlučovač (33) je vytvořen jako tangenciální odlučovač (34), do jehož horní části (13) ústí vstupní trubka (14) vzduchu tangenciálně, a pro provoz bez zpětného působení je mezi dutým filtrem (9) a sběrnou nádobou (20) uspořádáno uzavírací zařízení (23) přerušující vynášení vláken při vyprazdňování sběrné nádoby (20).
’W ·'?<
01-591-95-Če
Filtrační zařízení
Oblast techniky
Vynález se týká filtračního zařízení pro odlučování vláken/prachu z proudícího vzduchu, s odlučovačem, do něhož je vzduch přiváděn alespoň jednou opatřen dutým filtrem, jehož plástová stěna je tvořena filtračním médiem, kterým proudí vzduch zevnitř směrem ven, a se sběrnou nádobou pro odloučená vlákna, uspořádanou pod odlučovačem.
Dosavadní stav techniky
Filtrační zařízení uvedeného druhu je známé z německého patentové spisu 25 42 300. Taková zařízení slouží například v textilní technice k odstraňování odpadů textilních strojů tím, že odpadní vzduch z textilních strojů obsahující zejména vlákna se přivádí do filtračního zařízení. Zde se provádí předběžné filtrování. Za tímto předběžným filtrováním je s výhodou upraven ještě další filtrační stupeň tvořený bubnovým filtrem. Je však rovněž možné, že čištění vzduchu se provádí výlučně pomocí filtračního zařízení popsaného v úvodu popisu. Známé filtrační zařízení není konečným odlučovačem, který provádí úplné odstraňování- materiálu z proudu vzduchu, nýbrž toto filtrační zařízení samotné musí být opět pomocí nějakého systému vyprázdněno. - Při vyprazdňování sběrné nádoby obsahující odloučená vlákna a podobně vznikají v zařízení tlakové rázy a výchylky objemu proudu. Dále vyžaduje známé filtrační zařízení relativně velkou zastavěnou plochu.
Úkolem vynálezu proto je vytvořit filtrační zařízení popsaného druhu, které vyloučený materiál s konečnou platností odstraní ž procesního proudu vzduchu, které nebude mít žádný zpětný vliv na procesní proud vzduchu a které zaujme pouze relativně malou zastavěnou plochu.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje filtrační ~zařízeni pro‘odlučování“ vláken/prachu z proudícího vzduchu, s odlučovačem, do něhož je vzduch přiváděn alespoň jednou vstupní trubkou, a který je opatřen dutým filtrem, jehož plášťová stěna je tvořena filtračním médiem, kterým proudí vzduch zevnitř směrem ven, a se sběrnou nádobou pro odloučená vlákna, uspořádanou pod odlučovačem, podle vynálezu, jehož podstatou je, že odlučovač je vytvořen jako tangenciální odlučovač, do jehož horní části ústí vstupní trubka vzduchu tangenciálně, a že pro provoz bez zpětného působení je mezi dutým filtrem a sběrnou nádobou uspořádáno uzavírací zařízení přerušující vynášení vláken^při vyprazdňování sběrné nádoby nebo podobně.
Vzhledem k uspořádání uzavíracího zařízení může být vyprazdňování sběrné nádoby prováděno rovněž bez narušování provozu. Uzavírací zařízení přemístěné pro odstranění odloučených vláken do zavírací polohy brání tomu, že v době vyprazdňování sběrné nádoby nemohou být pevné látky (zejména vlákna a prach) nekontrolované vynášeny. Proto dochází k jej ich shromažďování.v. odlučovači,; kde se takzvaně přechodně ukládají. Když se sběrná nádoba po svém vyprázdnění opět vrátí do filtračního zařízení a uzavírací zařízení se otevře, odlučovač se vyprázdní a zařízení opět přejde na svůj normální provoz.
Vytvořením odlučovače jako tangenciální^0 odlučovač®' u něhož se vzduch určený k vyčištění přivádí pomocí alespoň jedné vhodné vstupní trubky tangenciálně ke svislé ose dutého filtru do prostoru uzavřeného plášťovou stěnou’filtračního '· iV íjfc - média, vznikne velká dynamická energie, která se využije pro odlučování vláken. Tangenciálním přiváděním proudu vzduchu vznikne uvnitř dutého filtru vír, který žene vlákna na plástovou stěnu pro jejich odloučení, přičemž vlákna jsou vzniklým cyklonovým vírem dopravována směrem dolů až do sběrné nádoby. Protože vstupní trubka vzduchu, popřípadě vstupní trubky vzduchu, ústí do horní části tangenciálního odlučovače, není pro přívod vzduchu zapotřebí uspořádat žádný boční prostor, 'takže filtrační zařízení podle vynálezu má štíhlý konstrukční tvar. S výhodou je proudění vzduchu vyvozeno ventilátorem, který je integrální součástí filtračního zařízení. Ventilátor je s výhodou upraven bočně vedle prostoru zařízení, který zaujímá dutý filtr. Ventilátor je s výhodou vytvořen jako sací ventilátor, což znamená, že nasává vzduch určený k čištění, takže tento vzduch prochází tangenciálním odlučovačem. Tangenciální odlučovač je tedy uspořádán před sacím ventilátorem.
Jak již bylo uvedeno, vznikne vytvořením tangenciálního vstupního proudění rotační proudění, které se vytvoří úplné ještě před tím, než proud vzduchu dosáhne oblasti filtru. Tím je zaručeno, že vytvořené proudění žene vlákna na vnitřní straně dutého filtru směrem dolů.
Uzavírací zařízení je s výhodou vytvořeno jako uzavírací klapka. Tato uzavírací klapka se otevírá zejména tak, že vstupuje do vnitřku sběrné nádoby. S výhodou je základní plocha uzavírací klapky vytvořena ve tvaru kruhové úseče, přičemž tento kruh odpovídá obrysu plástové stěny dutého filtru. = - ·-=Uzavírací klapka se vykývne s výhodou prostřednictvím ovládacího zařízení. Toto ovládací zařízení je opatřeno zejména elektrickým pohonem. Pro vyprázdnění sběrné nádoby se uvede do činnosti ovládací zařízeni pomocí spínače nebo «
podobně, takže dojde k vykývnutí nebo natočení uzavírací klapky do její zavírací polohy. Provoz filtračního zařízení přitom zůstává zachován. Sběrná nádoba nyní může být vyjmuta a po svém vyprázdnění opět vložena do zařízení. Když se pomocí ovládacího zařízení potom uvede uzavírací klapka opět do své otevřené polohy, vyprázdní se mezitím uložený vláknitý materiál do sběrné nádoby a zařízeni přejde žě svého provozu při vyprazdňování sběrné nádoby opět na svůj normální provoz.
Jako ovládací zařízení uzavíracího zařízení mohou být použita pneumatická, hydraulická nebo manuální zařízení.
Sběrná nádoba je s výhodou přemístitelná pro zaujmutí své vyprazdňovací polohy. Toto přemístění může být provedeno s —výhodou v bočním směru na způsob pojízdného vozíku, popřípadě na principu zásuvky stolu. Aby bylo dosaženo co nejlepšího vzduchotěsného utěsnění sběrné nádoby vůči odlučovači, je provedena s výhodou výšková přestavitelnost sběrné nádoby vůči odlučovači. Za tím účelem může být sběrná nádoba přemístěna zatlačením ve směru k odlučovači, čímž se uzavřou dělicí mezery. S výhodou jsou mezi sběrnou nádobou a odlučovačem uspořádána těsnění ,’ která vytvoří hermetický uzávěr.
Podle zvlášť výhodného provedení jsou dutý filtr a sběrná nádoba navzájem spojeny pomocí alespoň.. dvou otvorů, přičemž • jeden z těchto otvorů tvoří přívodní otvor-vláken uzavíratelný uzavíracím zařízením a druhý z otvorů otvor pro zpětné vedení vzduchu uzavíratelný stejným nebo dalším uzavíracím zařízením, přičemž mezi oběma otvory je uspořádána odrazová stěna pro odrážení vláken. Vzhledem k tomuto provedení se proud ”- odfiltrovaných vláken - účinkem,rotačního proudění pohybuje ve směru k dělicí stěně mezi dutým filtrem a sběrnou nádobou a přitom prochází přívodním otvorem vláken a vstupuje do sběrné nádoby. Dopravní vzduch za tím účelem využitý musí* - pro vyrovnání tlaků - opět sběrnou nádobu opouštět a musí proudit zpět do dutého filtru. K tomu dochází druhým otvorem, který je vytvořen jako otvor pro zpětné vedení vzduchu. Protože je mezi oběma otvory, totiž mezi přívodním otvorem vláken a otvorem pro zpětné vedení vzduchu, uspořádána odrazová stěna, je zaručen provoz bez zpětného působení, což znamená, že rotační proudění vzduchu obsahujícího vlákna, které je vytvořeno v odlučovači v důsledku tangenciálního vstupního proudění, směřuje proti odrazové stěně tak, že vlákna jsou optimálně přiváděna přívodním otvorem vláken do sběrné nádoby, načež potom se vracející se vzduch, v podstatě neobsahující vlákna, vrací otvorem pro -zpětné vedení vzduchu zpět do vzduchového oběhu filtračního zařízení. Odlučovaná vlákna tedy nevíří nedefinovaně v odlučovači dokola, nýbrž se uspořádaně a v podstatě nerušena zpětným vzduchem (tedy bez zpětného působení) vynášejí.
1 Podle dalšího výhodného provedení je přívodní otvor vláken uspořádán vůči. střední ose dutého filtru výstředně a z hlediska směru rotačního proudění dopravujícího vlákna je uspořádán před odrazovou stěnou. Střední osa dutého filtru je vlastně svislou osou dutého filtru, který má plástovou stěnu tvaru válce. Filtrační médium se může rozkládat až dolů k dělicí stěně, nebo toto filtrační médium končí nad dělicí stěnou, a proto je zde vytvořena stěnová část tvaru válce dutého filtru, neprostupná pro vzduch. Odlučovaná vlákna se proto - vzhledem ke šroubovému rotačnímu proudění - pohybují, podél této stěnové ’ části a potom - v průběhu svého dalšího pohybu - dorazí až do přívodního otvoru vláken v dělicí stěně.
Podle výhodného provedení je otvor pro zpětné vedení vzduchu uspořádán vzhledem k šroubovému rotačnímu proudění za odrazovou stěnou.
Odrazová stěna má s výhodou radiální průběh. Radiální je nutno rozumět v tom smyslu, že odrazová stěna se rozkládá od plášťové stěny dutého filtru a zasahuje zhruba až do oblasti svislé osy dutého filtru.
Podle dalšího výhodného provedení část odrazové stěny vyčnívá nahoru nad přívodní otvor vláken a/nebo otvor pro zpětné vedení vzduchu. Jestliže je dutý filtr pod svým filtračním médiem opatřen zmíněnou stěnovou částí ňepřoštupnou pro vzduch, má část odrazové stěny, která vyčnívá nad přívodní otvor vláken a/nebo otvor pro zpětné vedení vzduchu, takovou vyčnívající délku, která odpovídá výšce zmíněné stěnové části. Pokud však- tato stěnová část není pro vzduch neprostupná, nýbrž je vytvořena jako část filtračního média, je pro optimální vedení vláken rovněž výhodné, když má odrazová stěna zmíněnou vyčnívající délku. Tím, že vyčnívající část odrazové stěny zasahuje až ke vnitřní straně plášťové stěny dutého válce, jsou vlákna dopravovaná rotačním prouděním vedena v podstatě do rohové části meži plášťovou stěnou a odrazovou stěnou a odtud k hlouběji položenému přívodnímu otvoru vláken.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu přesahuje odrazová stěna přívodní otvor vláken a/nebo otvor pro zpětné vedení vzduchu v radiálním směru, a rozkládá se zejména od plášťové stěny dutého filtru až zhruba ke svislé ose dutého filtru. Přívodní otvor vláken a/nebo otvor pro zpětné vedení vláken mají - při pohledu v radiálním směru - proto menší rozměry, něž odrazová,stěna_Tímto'radiálním přesahem odrazové stěny je zajištěno, že zde se nacházející vlákna, která v důsledku svého pohybu způsobeného rotačním prouděním narazí do odrazové stěny, putují radiálně směrem ven, přičemž se potom dostanou do přívodního otvoru vláken.
Podle dalšího zvlášť výhodného provedení je přívodní otvor vláken a/nebo otvor pro zpětné vedení vzduchu součástí přívodního kanálu vláken, popřípadě kanálu pro zpětné vedení vzduchu. Proto je průchod z dutého filtru do prostoru obsahujícího sběrnou nádobu proveden s výhodou nejen jako otvor v tenkostěnné dělicí stěně, nýbrž jsou upraveny příslušné spojovací dráhy, které mají v podstatě svislý průběh. Toto prodloužení dráhy je výhodné pro vedení vzduchu a vytvoří uspořádané poměry proudění. Přívodní kanál vláken a/nebo kanál pro zpětné vedení vzduchu mohou mít podle výhodného provedení sklon vůči střední ose dutého filtru. Podle dalšího provedení s uvedeným provedením spojeného - nebo nezávislého na tomto uvedeném provedení - je zvlášť, výhodné, když je odrazová stěna uspořádaná šikmo s opačným sklonem než rotační proudění. Tímto způsobem je zajištěno, že vlákna narážející na odrazovou stěnu jsou v průběhu svého dalšího pohybu vedena do přívodního otvoru vláken.
Podle dalšího výhodného provedení vynálezu je odrazová stěna ve své dolní koncová části v oblasti přívodního otvoru vláken a/nebo otvoru pro zpětné vedení vzduchu rozšířena. Zvlášf výhodné přitom je, když je dolní koncová část tvořena dvěma rozšiřujícími se stěnami. Toto rozšíření, které znamená zúžení přívodního kanálu vláken a/nebo kanálu pro zpětné vedení vzduchu, působí pozitivně na vedení vzduchu a rozmetání vláken.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje v bokorysu a ve svislém řezu filtrační zařízení podle vynálezu, =, „ . ---obr. 2 řez podél čáry II-II z obr. 1, obr. 3 půdorys filtračního zařízení podle obr. 1, obr. 4 v bokorysu a částečném řezu další provedení filtračního zařízení, obr. 5 v bokorysu oblast dělicí stěny mezi dutým filtrem a sběrnou nádobou filtračního zařízení, obři, 6 pohled ha dělicí' stěnu z obr5 ve směni šipky
III, obr. 7 půdorys dělicí stěny z obr. 5 při pohledu ve směru šipky IV, obr. 8 řez podél čáry A-B z obr. 7, obr. 9 řez podél čáry C-D z obr. 7, a obr. 10 v bokorysu další příkladné provedení filtračního zařízení, částečně v řezu.
Příklady provedeni vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno filtrační zařízení 1, určeně pro odlučování pevných látek, zejména vláken, prachu a tak dále z proudícího vzduchu. Filtrační Zařízení 1 sestává ze skříně 2., vníž je uspořádána filtrační komora 3, ventilační komora 4 a sběřná kbmOra 5. Filtrační komora 3ý má - jak- vyplývá z; obr. 3 - obdélníkový půdorys. Ventilační komora 4. má rovněž obdélníkový půdorys, přičemž podélné strana 6 filtrační komory 2 a podélná strana 7 ventilační komory 4 spolu navzájem sousedí (obr. 3. Pod filtrační komorou 3_ a ventilační komoru 4 _je uspořádána, sběrná komora .5„která, zau j ímá„celý základní půdorys filtračního zařízení i· Sběrná komora 5 je dělicí stěnou 8 oddělena od filtrační komory 2 a ventilační komory 4_.
Ve filtrační komoře 2 je uspořádán odlučovač 33 . který je vytvořen jako tangenciální odlučovač 34. Uvnitř filtrační komory 3 je rovněž uspořádán dutý filtr 9, jehož plášťová stěna 10 je tvořena filtračním médiem 11. Filtrační médium 11 je vyměnitelně upevněno prostřednictvím neznázorněných upínacích prstenců na horní prstencové stěnové části 12 a dolní prstencové části 12' dutého filtru 9. Horní prstencová stěnová část 12 dutého filtru 9 sousedí se stropní stěnou 13 dutého filtru 9f která pokračuje nad celým půdorysem filtračního zařízení Do dutého filtru 9 ústí vstupní trubka 14 přivádějící vzduch. Jak vyplývá zejména z obr. 3, je přívod vzduchu do odlučovače 33 uspořádán zejména tangenciálně.
Ve ventilační komoře 4 je uspořádán ventilátor 17, který je vytvořen jako sací ventilátor 18. Sací ventilátor 18 je s filtrační komorou 3. spojen sacím otvorem 19. Pro odvádění vzduchu dopravovaného sacím ventilátorem 18 je na ventilační komoře 4 upravena příslušná přípojka (neznázorněno).
Ve sběrné komoře 5 je vytažitelně na způsob zásuvky stolu uložena sběrná nádoba 20. Za tím účelem je tato sběrná nádoba 20 opatřena kolečky 21. Dále je zde upraveno zvedací zařízení 22, které pracuje například na principu nakloněné roviny, a pomocí něhož může být provedeno výškové přemístění sběrné nádoby 20, takže její horní strana je hermeticky přitlačena na spodní stranu dělicí stěny 8 - zejména v oblasti dutého filtru 9 - viz obr. 2. Pro utěsnění mohou být v této oblasti uspořádána vhodná těsnění (neznázorněno).
Dělicí stěna 8 je uvnitř kruhového průřezu dutého filtru 9 opatřená uzavíracím zařízením 23, které v otevřeném stavu spojuje vnitřek dutého filtru 9 se sběrnou nádobou 20.· Toto uzavírací zařízení 23 je vytvořeno jako uzavírací klapka 24. která má - podle obr. 1 - tvar kruhové úseče. Okraj 25 tvaru části kruhu uzavírací klapky 24 dosedá - v zavírací nebo zavřené poloze uzavírací klapky 24 - na obvod plášťové stěny dolní stěnové prstencové části 12'. Osa 26 otáčení (ósa závěsu) probíhá - podle obr. 2 - přesazené vůči střední ose dutého filtru 9. o hodnotu a tak, že v dělicí stěně 8; rovněž vznikne otvor 27 tvaru kruhové úseče, který je uzavíratelný uzavírací klapkou 24.
Na obr. 2 je znázorněna otevřená poloha uzavírací klapky 24. V této otevřené poloze se nachází . uzavírací klapka 24 uvnitř sběrné nádoby 22.
.Pro ovládání uzavírací klapky 24 je uspořádáno ovládací zařízení 28, které je opatřeno elektrickým pohonem 29, který působí na výkyvnou páku 30., jejíž konec dosedá na uzavírací klapku 24. Vykývne-li výkyvná páka 30 zapnutím elektrického pohonu 29 ve směru pohybu hodinových ručiček (obr. 2), pohybuje se uzavírací klapka 24 ve směru šipky 31 a přemístí sé tudíž ze své otevřené polohy do své zavřené polohy: Ovládací zařízení 28 je pevně upevněno na dolní straně dělicí stěny 8 pomocí vhodného držáku.
Činnost popsaného zařízení je následující:
Uvede-li se sací ventilátor 18 do provozu, vznikne ve filtrační komoře 2 podtlak, takže vstupní oblastí je nasáván vzduch. Tato vstupní oblast může být s výhodou vytvořena jako trubkové hrdlo, ktěřěTýJé - pomocí jshebnýchý potrubí spojeno například s textilním strojem. Dojde tudíž k tomu, že vzduch obsahující vlákna a prach je cyklonovitě nasáván do vnitřku dutého filtru 9. Vzhledem k vytvořenému víru se vlákna obsažená ve vzduchu vylučují na vnitřní straně filtračního °médfa 1 l^a -putuj í“směrem“dolůjk=otvoru-2V=tvaru ^kruhové^úseče.·^^ Vzduch prochází filtračním médiem 11 a proudí sacím otvorem
19. sacím ventilátorem 18 a opouští ventilační komoru 4. neznázorněným výstupem. Pevné látky nashromážděné v dolní části dutého filtru 9 vstupují do otvoru 27 tvaru kruhové úseče a při otevřené uzavírací klapce 24 se dostanou do sběrné nádoby 20. Je-li kapacita sběrné nádoby 20 vyčerpána, aktivuje se, například pomocí tlačítka nebo prostřednictvím čidla, ovládací zařízení 28, které může být vytvořeno s výhodou jako pneumatické nebo mechanické, a pomocí výkyvné páky 30 uzavře uzavírací klapku 24. Ovládací zařízení 28 může - podle výhodného provedení - dále odjistit sběrnou nádobu 20. Nyní je možné sběrnou nádobu 20 ve směru šipky 32 (obr. 2) bočně vytáhnout a vyprázdnit. V průběhu této vyprazdňovací fáze pokračuje filtrační zařízení 1, v činnosti, což znamená, že dále čistí v dutém filtru 9 přicházející vzduch. Odloučené pevné látky se shromažďují nad dělicí stěnou 8 v oblasti dolní stěnové prstencové části 12', to znamená v dolní části dutého filtru 9.. Je-li vyprazdňování ukončeno a sběrná nádoba 20 opět zasunuta do své původní polohy, provede se manuálně nebo ^automaticky aktivování ovládacího zařízení 28 a přemístění uzavírací klapky 24 zpět do otevřené polohy, takže mezitím nashromážděný odloučený materiál se může přemístit do sběrné nádoby 20. Je tedy možno říci, že nedochází k přerušení provozu.
je možno provádět ručně nebo nádobě 20 přiřazeno zvedací přitlačení na spodní stranu
Přemístění sběrné nádoby 20 i
pomocí pohonu. Dále je sběrné zařízení 22. které provede její dělicí stěny 28. Pro vyprázdnění sběrné nádoby 20 musí tedy tato sběrná nádoba 20 nejprve klesnout a potom teprve může být vysunuta bočně ven. Při opětném najetí sběrné nádoby 20 se nejprve provede její zasunutí a potom pomocí zvedacího zařízení 22 její zvednutí do polohy znázorněné na obr. 1.
Jak již bylo uvedeno, provede se upnutí filtračního média š výhodou pomocí dvou upínacích prstenců, které působí jako *
příchytky, a to na stěnové prstencové části 12., 121 . Pokud má filtrační komora 2 dveře, je tím umožněna jednoduchá přístupnost například pro výměnu filtračního média li, aniž by bylo nutno provádět nákladné montážní práce nebo demontáž celé jednotky.
Sací ventilátor 18 má s výhodou motor s vnějším rotorem, s nímž je spojeno oběžné kolo. V oblasti sacího otvoru 19 je s výhodou vytvořena vstupní tryska.
Podle výhodného provedení je upraveno elektrické blokování, které brání vytažení sběrné nádoby 20. při otevřené uzavírací klapce 28. . _ .
Na obr. 4 je znázorněno další provedení filtračního zařízení JL, které slouží pro odlučování pevných látek, zejména vláken, prachu a podobně, z proudícího vzduchu. Filtrační zařízení 1. sestává ze skříně 2, v níž je uspořádána filtrační komora 2 a bočně vedle ní ventilační komora, která na obr. 4 není znázorněna, a konečně sběrná komora 5.
Filtrační komora 3. má obdélníkový půdorys. Vedle filtrační komory 3. je uspořádána bočně ventilační komora. Sběrná komora 5 je uspořádána pod ventilační komorou. Mezi sběrnou komorou 5 a filtrační komorou 3. je upravena dělicí stěna 8. ~ ~
Ve filtrační komora 3 je umístěn odlučovač 33 , který .je.
. vytvořen jako tangenciální odlučovač 34. Sestává z dutého.
filtru 9, který má plášťovou stěnu 10. Část plášťové stěny 10 je tvořena filtračním médiem 11. Plášťová stěna 10 je vytvořena jako dutý válec. Filtrační médium 11 je upevněno vyměnitelně pomocí neznázorněných upínacích prstenců na horní stěnové „ prstencové části 12 a na dolní stěnové prstencové části 121 dutého filtru 9. Dolní stěnová prstencová část 12 ♦ proto tvoří stěnovou část dutého filtru 9 neprostupnou pro vzduch. Do horní stěnové prstencové části 12 ústí tangenciálně vstupní trubka 14 pro přívod vzduchu obsahujícího vlákna,
- 13 prach a tak dále. Tím vznikne uvnitř tangenciálního odlučovače 34 tangenciální rotační proudění.
Ve ventilační komoře, která není na obr. 4 znázorněna, je umístěn ventilátor, který je vytvořen jako sací ventilátor, a který nasává vzduch z filtrační komory 3.· Tím dochází k odlučování vláken nacházejících se v rotačním proudění uvnitř dutého filtru 9. na vnitřní straně filtračního média llf což znamená, žé'vzduch proudí filtračním médiem 11 zevnitř směrem ven. Odloučená vlákna putují - poháněná rotačním prouděním po šroubovicové dráze dále směrem dolů, až se dostanou do oblasti dolní stěnové prstencové části 12 *. respektive dělicí stěny 8. Další jejich pohyb bude podrobněji objasněn později.
Ve sběrné komoře 5 je uložena sběrná nádoba 20,* která je bočně vysunutelná (šipka 50) na způsob zásuvky stolu. Ža tím účelem může být sběrná nádoba 20 uložena na neznázorněných teleskopických vedeních nebo - jak je znázorněno na obr. 4 na kolečkách 21. Na obr. 4 je sběrná nádoba 20 znázorněna v částečně vytažené poloze. V úplně zasunutém stavu se sběrná nádoba 20 přemístí nahoru pomocí zvedacího zařízení 22. takže utěsněné dosedne na dělicí stěnu 8. Zvedací zařízení 22 může být provedeno různě, jak je odborníkům známo. Například je možné - jak je znázorněno na obr. 4 - provést najetí koleček 21 na dorazové bloky 51, které jednak fixují polohu sběrné nádoby 20 a jednak způsobí nadzvednutí sběrné nádoby 20. Pro zmíněné utěsnění mohou být například upravena neznázorněná vhodná těsnění.
' ' = Dolní stěnová 4 prstencová část 12 *5 dutého filtru 9 má s = ohledem na vnikání vláken odloučených prostřednictvím tangenciálního odlučovače 34 do sběrné nádoby 20 speciální provedení, jehož všeobecná forma vyplývá z obr. 4 a detailní provedení z obr. 5 až 9. Zde je nutno podotknout, že dolní stěnová prstencová část 121 může být provedena jako zvláštní součást nebo může být provedena jako jeden kus s ostatními částmi dutého filtru 9.
Jak vyplývá z -obr. 4, sestává dolní stěnová prstencová část 12' z první válcové části 52., která - směrem vzhůru ‘
- sousedí s filtračním médiem 11 a - směrem dolů - přechází do -kuželové’ části 53; Zde na - ni navazuje další , ^druhá’válcová část 54., která má průměr větší než první válcová část 52, a která je opatřena přírubou 55 upevněnou na horní straně dělicí stěny 8. První válcová část 52, kuželová část 53. a druhá válcová část 54 mají vždy kruhový obrys.
Od dolního okraje 56 u dělicí stěny 8 vystupuje dovnitř druhé válcové části 54 kruhová tlustá stěna 57. která má s výhodou tloušťku d 100 mm. V této tlusté stěně 57 je proveden průchod 58, který je odrazovou stěnou 59 rozdělen na první otvor 60 a druhy otvor 61. První otvor 60 tvoří přívodní otvor 62 vláken a druhý otvor 61 tvoří otvor 63 pro zpětné vedení vzduchu. Vzhledem k tomu, že tlustá stěna 57 má velkou tloušťku d, jsou uvedené otvory 60 a 61 součástmi kanálů. 64,
65. tedy přívodního kanálu 64 vláken a kanálu 65 pro zpětné vedení vzduchu. Jak- přívodní kanál 64 vláken, tak i kanál 65 pro zpětné vedení vzduchu proto tvoří spojení mezi tangenciálním odlučovačem 34 a sběrnou nádobou 20.. Z obr. 4 f w . .. 4 vyplývá, že odrazová stěna 59 je uspořádána v podstatě svisle, avšak přitom tak , že má i-sklon , který -je opačný než směr rotačního proudění 66. Dále je znázorněno, že přívodní kanál 64 vláken a kanál 65 pro zpětné vedení vzduchu nejsou vzhledem ke střední ose 67 dutého filtru 9 (obr. 4) opatřeny svislými stěnami, nýbrž stěnami se sklonem k vertikále.
Půdorys přívodního kanálu 64 vláken je přibližně obdélníkový; půdorys kanálu 65 pro zpětné vedení vzduchu je přibližně trojúhelníkový, přičemž vnější obvod má tvaru kruhového oblouku. Zejména z obr. 4 vyplývá, že odrazová stěna svou vyčnívající částí 68 vyčnívá nad horní stranu 69 tlusté stěny 57. přičemž zasahuje až do výšky dolního konce filtračního média 11. Z obr. 6 a 7 vyplývá, že odrazová stěna 59 vychází od vnitřní plášťové stěny první válcové části 52, respektive kuželové části 53. rozkládá se po příslušné šířce přívodního otvoru 62 vláken a otvoru 63 pro zpětné vedení vzduchu a dále zasahuje zhruba až do oblasti střední osy 67 dutého filtru 9. Proto odrazová stěna 59, rozkládající se v radiálním' směru, přesahuje příslušné kanály 64 a 65.
Jak vyplývá z obr. 4, je odrazová stěna 59 na své dolní koncové části 70 - v oblasti přívodního kanálu 64 vláken a kanálu 65 pro zpětné vedení vzduchu - vytvořena rozšířeně. Toto rozšíření 71 je vytvořen na způsob profilu trojúhelníku. Provedení může být zejména takové, že vznikne pomocí dvou rozšiřujících se stěn.
U příkladu provedení podle obr. 4 může být sběrná nádoba 20 - jak již bylo uvedeno - vysunuta bočně ze sběrné komory 5. na způsob zásuvky stolu. Toto vysouvání směrem ven se zastaví, když zadní kolečka 21 narazí na přední dorazový blok 51.
Na zadní stěně 72 sběrné nádoby 20 je umístěno šoupátko 73. uspořádané rovnoběžně s dělicí stěnou 8, které - ve vysunuté poloze sběrné nádoby 20 - v oblasti dělicí stěny 8 zakrývá přívodní kanál 64 vláken a rovněž i kanál 65 pro zpětné vedení vzduchu. Tím je provedeno uzavírací zařízení 23. Nachází-li se sběrná nádoba 20 ve své zasunuté poloze, jsou uvedené kanály 64., 65 volné.
Na obr. 10 je znázorněn další příklad provedení filtračního zařízení 1, který v podstatě odpovídá příkladu provedení podle obr. 4, přičemž pouze uzavírací zařízení 23 je vytvořeno jinak.
«
U provedení podle obr. 10 je upravena uzavírací klapka 74, která je otočná kolem osy 75 otáčení. Na spodní straně dělicí stěny 8. je uspořádáno ovládací zařízení 28, které je opatřeno elektrickým pohonem, pomocí něhož je ovládána výkyvná páka 30, spolupracující s uzavírací klapkou 74. Zadní stěna Ύ2 sběrné nádoby 20 je opatřena vybráním 76., které umožňuje úplné vysunuti' sběrné nádoby 20 že sběrné komory 5, aniž -by5·došlo ke^ - vzájemnému naražení s ovládacím zařízením 28. Aby se zabránilo vzniku netěsných míst, je vybrání ·76 ·opatřeno těsněním 77, které spolupracuje s vnitřní stranou sběrné komory 5 v. zasunutém stavu sběrné nádoby 20.
Způsob činnosti filtračního zařízení 1, znázorněného na obr. 4 až 10, je následující: Při provozu se vlákna pomocí tangenciálního odlučovače 34 vylučují na filtračním médiu 11 a potom vzhledem k existujícímu rotačnímu proudění se pohybují ~ , po šroubovicové dráze dále směrem dolů, takže narazí na odrazovou stěnu 59 a při svém dalším pohybu projdou přívodním kanálem 64 vláken do vnitřku sběrné nádoby 20.. Dílčí proud vzduchu pokračující tímto pohybem proudí potom kanálem 65 pro zpětné proudění vzduchu zpět do tangenciálního odlučovače 34. Je-li zapotřebí vyprázdnit sběrnou nádobu 20. slouží příslušné uzavírací zařízení 23 k tomu, aby nemusel být provoz v průběhu vyprazdňovací fáze přerušen. Přitom dojde k uzavření alespoň . přívodního kanálu 64 .vláken a rovněž kanálu 65 pro zpětné ýeďenx vzduchu pomocí šoupátka- -7-3, popřípadě uzavírací^ klapky 74, takže do sběrné komory 5 se nedostanou žádná vlákna. Uzavírací zařízení 23 slouží v průběhu vyprazdňovací fáze sběrné nádoby 20 k tomu, že existují uspořádané poměry proudění, a že zejména nemůže být tedy nasáván žádný cizí
—.___vzduch. Vzhledem_k .provedení, . odrazové stěny 59 se^ shromažďuj i v průběhu vyprazdňovací fáze sběrné nádoby 20 vlákna nad dělicí stěnou 8 a potom mohou být - když je sběrná nádoba 20 opět přemístěná do své zasunuté polohy a uzavírací zařízení 23 zaujímá opět svou otevřenou polohu - převedena do sběrné nádoby 20.
Řízení provozu se provádí buď manuálně nebo automaticky stále tím způsobem, že uzavírací zařízení 23 zaujme svou otevřenou polohu pouze tehdy, když je sběrná nádoba 20 opět ve své zcela zasunuté poloze. Opustí-li sběrná nádoba 20 tuto zcela zasunutou polohu, přemístí se uzavírací zařízení 23 do své zavřené polohy.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ
    1. Filtrační zařízení pro odlučování vláken/prachu z proudícího vzduchu, s odlučovačem, do něhož je vzduch přiváděn alespoň jednou vstupní trubkou, a který je opatřen dutýnk filtrem, jehož plástová stěna je tvořena filtračním médiem, kterým proudí vzduch zevnitř směrem ven, a se sběrnou nádobou pro odloučená vlákna, uspořádanou pod odlučovačem, vyznačující se tím, že odlučovač (33) je vytvořen jako tangenciální odlučovač (34), do jehož horní části (13) ústí vstupní trubka (14) vzduchu tangenciálně, a že pro provoz bez zpětného působení je mezi dutým filtrem (9) a sběrnou nádobou (20) uspořádáno uzavírací zařízení (23) přerušující vynášení vláken při vyprazdňování sběrné nádoby (20) nebo podobně.
  2. 2. Filtrační zařízení podle nároku 1,vyznačují c í se tím, že je opatřeno ventilátorem (17), způsobujícím proudění vzduchu.
  3. 3. Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 a 2, vyznačující se tím, že ventilátor (17) je vytvořen jako sací ventilátor (18).
  4. 4. Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se- tím, že do horní části (13) tangenciálního odlučovače (34) ústí tangenciálně vstupní trubka (14) vzduchu.
  5. 5. Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 až 4, v y z ή á č’ u ' j í císet' í m, že uzaví raci září zení (23) je vytvořeno jako uzavírací klapka (24).
  6. 6. Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že uzavírací klapka (24)
    13. Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 až 12, vyznačující se tím, že otvor (63) pro zpětné vedení vzduchu se z hlediska rotačního proudění (66) nachází za odrazovou stěnou (59).
    14. Filtrační zařízeni podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že plástová plocha (10) dutého filtru (9) je provedena ve tvaru válce.
    15. Filtrační zařízení vyznačující se radiální průběh.
    16. Filtrační zařízení vyznačující se uspořádána šikmo s opačným (66) .
    podle jednoho z nároků 1 až 14, tím, že odrazová stěna (59) má podle jednoho z nároků 1 až 15, tím, že odrazová stěna (59) je sklonem než má rotační proudění
    17. Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 až 16, vyznačující se tím, že vyčnívající část (68) odrazové stěny (59) vyčnívá nahoru nad přívodní otvor (62) vláken a/nebo otvor (63) pro zpětné vedení vláken.
    18. Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 až 17, vyznačující se tím, že odrazová stěna (59) přesahuje v radiálním směru přívodní otvor (62) vláken a/nebo otvor (63) pro zpětné vedení vzduchu, a rozkládá se zejména zhruba od pláštové stěny (10) dutého filtru (9) až zhruba ke střední ose (67) dutého filtru (9).
    19. Filtrační zařízení vyznačující se vláken a/nebo otvor (63) podle jednoho z nároků 1 až 18, tím, že přívodní otvor (62) pro zpětné vedení vzduchu jsou upraveny u plášůové stěny (10) dutého filtru (9)
    20. Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 až 19, vyznačující se tím, že přívodní otvor (62) vláken a/nebo otvor (63) pro zpětné vedení vzduchu jsou částí přívodního kanálu (64) vláken, popřípadě kanálu (65) pro zpětné vedení vzduchu.
    21. Filtrační zařízení vyznačující se vláken a/nebo kanál (65) podle jednoho z nároků 1 až 20, tím, že přívodní kanál (64) pro zpětné vedení vzduchu jsou upraveny se sklonem vůči střední ose (67) dutého filtru (9).
    22. Filtrační zařízení vyznačující se ve své dolní koncové-části (64) vláken a/nebo kanálu rozšířena. ~„..'.i podle jednoho z nároků 1 až' 21, ti m, že dorazová stěna (59) je (70) v oblasti přívodního kanálu (65) pro zpětné vedení vzduchu v y z n (70) je
    Filtrační zařízení podle jednoho z nároků 1 až 22, ačující se tím, že dolní koncová část tvořena dvěma navzájem se rozšiřujícími stěnami.
CZ951400A 1994-06-03 1995-05-31 Filtering apparatus CZ140095A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4419406A DE4419406C2 (de) 1994-06-03 1994-06-03 Filtervorrichtung zum Abscheiden von Fasern/Staub aus strömender Luft
DE4436374A DE4436374C2 (de) 1994-06-03 1994-10-12 Filtervorrichtung zum Abscheiden von Fasern/Staub aus strömender Luft

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ140095A3 true CZ140095A3 (en) 1996-05-15

Family

ID=25937143

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ951400A CZ140095A3 (en) 1994-06-03 1995-05-31 Filtering apparatus

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0691428A1 (cs)
JP (1) JPH07328366A (cs)
CZ (1) CZ140095A3 (cs)
DE (2) DE4419406C2 (cs)
TR (1) TR28459A (cs)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH692787A5 (de) * 1998-08-11 2002-10-31 Rieter Ag Maschf Filtervorrichtung.
EP1504683A1 (de) * 2003-08-08 2005-02-09 Hauni Maschinenbau AG Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Filterstrangs
DE102004038697A1 (de) * 2004-08-10 2006-02-23 Rieter Ingolstadt Spinnereimaschinenbau Ag Textilmaschine mit Luftförderer und Filtereinrichtung
DE102006012933B4 (de) * 2006-03-21 2010-10-14 Walther, Michaela Gerät zum Ausfiltern von titanhaltigem Staub aus einer Inertgasathmosphäre
DE102006018111A1 (de) * 2006-04-18 2007-10-25 Hauni Maschinenbau Ag Aufbereitungseinheit zur Aufbereitung mindestens eines Filtertowstreifens für die Herstellung von Filtern für stabförmige Rauchartikel
CN107537264B (zh) * 2017-09-27 2022-12-06 权伟机械集团(江苏)有限公司 一种空压机用的空气滤清设备
CN113846397B (zh) * 2021-11-01 2022-12-02 绍兴凯达纺织装饰品有限公司 一种用于纺织机纺织尘的收集装置及其使用方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE600700C (de) * 1934-07-30 Beco Maschinenfabrik G M B H Vorrichtung zum Ausschleusen von leichtem Schuettgut, insbesondere Tabak, aus einem staendigen Saugstrom
CH465452A (de) * 1968-06-19 1968-11-15 Rieter Ag Maschf Sackstopf-Vorrichtung für Spinnereiabgang
DE2542300A1 (de) * 1975-09-23 1977-03-24 Ltg Lufttechnische Gmbh Filtervorrichtung
DE8205924U1 (de) * 1982-03-04 1982-08-05 Brennecke, Heinz, 6082 Mörfelden-Walldorf Zyklonkammer fuer staubreinigung
IT1233710B (it) * 1989-07-14 1992-04-14 Solis Srl Dispositivo per lo smaltimento continuo degli sfridi prodotti dalle macchine per manufatti tessili
GB2271728B (en) * 1992-10-15 1997-04-02 Edward John Roberts Suction cleaners

Also Published As

Publication number Publication date
DE4419406A1 (de) 1995-12-21
JPH07328366A (ja) 1995-12-19
DE4436374A1 (de) 1996-04-18
DE4419406C2 (de) 1996-05-23
EP0691428A1 (de) 1996-01-10
TR28459A (tr) 1996-07-04
DE4436374C2 (de) 1997-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN108712875B (zh) 用于真空吸尘器的集尘室及吸头
US7354468B2 (en) Compact cyclonic separation device
KR101582162B1 (ko) 베이스에 유입 덕트를 갖는 사이클론식 분리기
US7544224B2 (en) Cyclonic vacuum cleaner
KR101524805B1 (ko) 사이클론 집진장치 및 이를 구비한 진공청소기
US6482246B1 (en) Cyclonic separating apparatus with tangential offtake conduit
RU2328961C1 (ru) Пылесос (варианты)
RU2561331C2 (ru) Циклонный сепаратор, содержащий выходной клапан, проходящий между двумя смежными циклонными элементами
US7565853B2 (en) Compact cyclonic separation device
WO2006026414A2 (en) Cyclonic separation device for a vacuum cleaner
GB2364939A (en) Dust collecting apparatus for a vacuum cleaner
MX2007014900A (es) Aparato para separacion ciclonica.
RU2188081C2 (ru) Центрифуга с выворачиваемым фильтром
CZ140095A3 (en) Filtering apparatus
KR101285983B1 (ko) 원심 분리기를 가진 추출 장치
SE529547C2 (sv) Anordning för uppsamling av stoftpartiklar eller restmaterial
EP1380683B1 (en) Tumble dryer
US20060016042A1 (en) Slide-out filter drawer for a central vacuum system
KR20100093442A (ko) 진공청소기용 집진장치
GB2427841A (en) Cyclone separator
JP4078154B2 (ja) 電気掃除機
CN109310253B (zh) 吸尘器和用于运行吸尘器的方法
CN1140316C (zh) 过滤装置
CN101272723B (zh) 具有可旋转的离心分离器的吸尘器
JP7455708B2 (ja) 集塵装置及び電気掃除機