CZ135997A3 - Roubované polymery kyseliny mléčné a způsob jejich výroby - Google Patents

Roubované polymery kyseliny mléčné a způsob jejich výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ135997A3
CZ135997A3 CZ971359A CZ135997A CZ135997A3 CZ 135997 A3 CZ135997 A3 CZ 135997A3 CZ 971359 A CZ971359 A CZ 971359A CZ 135997 A CZ135997 A CZ 135997A CZ 135997 A3 CZ135997 A3 CZ 135997A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
polymers
polymer
hydroxyl
group
lactide
Prior art date
Application number
CZ971359A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ289382B6 (cs
Inventor
Jiří Ing. Csc. Lenfeld
Milan Ing. Csc. Beneš
František Rndr. Csc. Rypáček
Original Assignee
Ústav Makromolekulární Chemie Akademie Věd České Republiky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ústav Makromolekulární Chemie Akademie Věd České Republiky filed Critical Ústav Makromolekulární Chemie Akademie Věd České Republiky
Priority to CZ19971359A priority Critical patent/CZ289382B6/cs
Publication of CZ135997A3 publication Critical patent/CZ135997A3/cs
Publication of CZ289382B6 publication Critical patent/CZ289382B6/cs

Links

Landscapes

  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)

Description

Vynález se týká roubovaných polymerů, jejichž hlavní řetěz tvoří polymery s hydroxylovými skupinami, na které jsou naroubovány řetězce kyseliny mléčné..
Stav techniky:
•nad
Í6 ? 0150q
Polyester, odvozený od kyseliny mléčné, vzniká nejsnáze polymerizací jejího čykli^k^iq; £ 0 dimeru, laktidu. Kyselina mléčná má jeden asymetrický uhlík a vyskytuje se tedy vfe dvou is* ’í omemích formách, označovaných jako L-mléčná kyselina a D-mléčná kyselina.
shodných isomerů při vzniku cyklického dimeru pak vzniká buďto L-laktid nebo D-laktid. Kombinací L a D isomerů v jednom dimeru vzniká tzv. meso-laktid. Za vhodných podmínek laktid polymerizuje otevřením kruhu. Podle složení polymerizační směsi lze pak připravit jak stereoregulámí (isotaktický) poly(L-laktid) nebo poly(D-laktid) tak i racemické (ataktické) kopolymery D-laktidu a L-laktidu. Isotaktický polylaktid má vysoký podíl krystalické fáze, s klesajícím podílem jednoho z isomerů podíl krystalické fáze klesá a v oblasti blízké rovnému podílu obou isomerů v řetězci, je kopolymer zcela amorfní. Vysokomolekulámí polylaktidy mají mechanické a užitkové vlastnosti, srovnatelné s vlastnostmi známých technických polymerů, jako jsou jiné polyestery (např. polyethylentereftalát, PET), polyamidy, polypropylén, polyvinylchlorid. Oproti těmto polymerům mají však jednu význačnou vlastnost: jsou biologicky degradovatelné.
Vedle možností využití polylaktidů jako degradovatelných biomateriálů pro použití v medicíně jev posledních letech intenzivně studována i možnost jejich využití pro výrobu biologicky odbouratelných plastů pro různá technická použití (jako obalové materiály, materiály pro hygienické prostředky, pro použití v zemědělství, atd.j. V tomto ohledu se polylaktidy řadí k ostatním polymerům alifatických hydroxy kyselin (polyhydroxyalkanoáty), jejichž význam, jako biologicky odbouratelných plastů, roste s rostoucím důrazem společnosti na ekologická hlediska při likvidaci plastového odpadu.
Z uvedeného výkladu rovněž vyplývá zvláštní význam, který v této souvislosti má poly(L-laktid), protože jeho degradací v prostředí vzniká kyselina L-mléčná, která je běžným metabolitem většiny živých organismů. Rovněž příprava kyseliny L-mléčné je nejsnáze realizovatelná biologickou cestou: je produktem mléčného kvašení. Polylaktidy tak jsou jedním z materiálů, které lze připravovat z trvale obnovitelných zdrojů. Většina v literatuře uváděných údajů se týká poly(L-laktidu).
Aěkoliv vlastnosti polymerů lze do značné míry ovlivňovat složením a délkou jejich řetězců, pro celou řadu aplikací je výhodné používat polymemí směsi (blendy) a kompozity s různými plnivy. Kombinací polymerů různých vlastností ve blendech lze získat materiály nových vlastností a vyšší užitné hodnoty. Kromě úpravy fyzikálních vlastností materiálu, je důležitým aspektem použití plniv a dalších polymerů ve směsích včetně faktoru snížení ceny materiálu.
Byly popsány směsi a kopolymery polylaktidu s jinými polymery, umožňujícími zvýšit houževnatost a pevnost materiálu. Takto byly popsány směsi a blokové kopolymery laktidu s nedegradovatelnými kaučukovitými, hydrofilními nebo plastifikačními komponentami (polysiloxan, polybutadien, polyethylenoxid). Příklady takových postupů můžeme najít v dostupné literatuře. V některých případech je možné polylaktid použít jen k povrchovému pokrytí jiného materiálu s potřebnými vlastnostmi (např. škrobu, kopolymeru pólyoxyethylenu s polyoxypropylenem) a využít tak separátně specifických vlastností obou složek (Módi , United States Patent 5,569,468; Oct. 29, 1996).
Důležitým typem vícesložkových materiálů jsou blendy nebo kompozity s polymery a plnivy obsahujícími polární skupiny, např. skupiny hydroxylové nebo aminové. Polární komponenty v hydrofobní matrici polyesteru ovlivňují permeabilitu materiálu pro vodu a různé polární látky, umožňují adsorpci či chemickou vazbu určitých látek, např. barviv, mění bariérové vlastnosti materiálu a umožňují difúzi vybraných látek, např. léčiv, pesticidů, růstových stimulátorů a pod, podle typů aplikace materiálu. Vhodným typem polární složky pro blendy a kompozity polyesterů odvozených od kyseliny mléčné jsou polyhydroxylované polymery. Tyto polymery mohou být získány v rozmanité fyzikální formě: jako rozpustné polymery, síťované pevné částice, semikrystalické organické struktury, vlákna. Mohou to být polymery syntetické, vyráběné dnes ve velkém rozsahu, např. polymery a kopolymery 2-hydroxyethylmethakrylátu a 2,3-dihydroxypropylmethakrylátu, polyvinylalkohol a do různého stupně hydrolyzovaný polyvinylacetát. S výhodou to však mohou být i polymery přírodního původu, zejména polysacharidy, jako jsou škrob, celulóza, dextran a jejich deriváty, ethery a estery apod. Z hlediska obnovitelné surovinové základny jsou to právě polysacharidy, které by mohly být výhodně použity jako biodegradovatelné složky a plniva ve směsích a kompozitech polylaktidů. Jejich použitím lze docílit jednak zachování plné biologické odbouratelnosti materiálu a jednak je možné výrazně snížit výrobní náklady konečného materiálu, vzhledem k dostupnosti a relativně nízké ceně přírodních polysacharidů.
Vzhledem k velmi odlišné polaritě polyesterů alifatických hydroxykyselin (tedy i polylaktidu) a polárních hydroxylových polymerů je pro dokonalé promíšení a zvýšení adheze jednotlivých složek kompozitního materiálu potřebná kompatibilizace obou složek. Obvyklou cestou kompatibilizace a zlepšení mísitelnosti je použití blokových kopolymerů, složených z chemicky spojených polymemích segmentů s vlastnostmi blízkými vlastnostem jednotlivých složek požadované polymemí směsi či kompozitu.Tyto kompatibilizátory pak vytvářejí mezifázové rozhraní mezi jednotlivými nekompatibilními fázemi směsi či kompozitu. Vzhledem k charakteru polymerizace laktidu a charakteru polymerizace polárních monomerů obsahujících např. hydroxylové nebo aminové skupiny, je velmi obtížné připravit blokové kopolymery tvořené segmentem polyesteru, nejlépe póly laktidu, a segmentem polyhydroxylovaného polymeru, např. polysacharidů.
Zjistili jsme, že polymery potřebných vlastností je možné připravit roubováním laktidu na hotový polyhydroxylovaný polymer, za předpokladu, že zvolíme vhodné reakční podmínky, a že modifikujeme některé polární protické skupiny polyhydroxylovaného polymeru na skupiny iniciující polymerizaci laktidu.
Roubování laktidu prostřednictvím hydroxylové skupiny na polymeruje možné v zásadě dvojím způsobem. Jednak pomocí hlinitých, ciničitých nebo titaničitých, alkoholátů nebo některých solí karboxylových kyselin.
Je známo, že polymerizaci laktidu iniciují již při nízké teplotě alkoholáty hlinité (ROjsAl, přičemž polylaktidový řetězec je připojen na alkoxylovou skupinu alkoholátu (Dubois Ph., Jacobs C., Jeróme R., a Theyssie Ph., Macromolecules 24, 2266 (1991), Jacobs C., Dubois Ph., Jeróme R., a Theyssie Ph., Macromolecules 24, 3027 (1991)), . Tento způsob iniciace je zachován i u dialkylalkoxyaluminia.
R’ je alkyl nebo aryl nízkomolekulámího alkoholu a podle předmětu toho vynálezu polymemí řetěz hydroxylového polymeru.
Zatímco R3AI polymerizuje laktid až při vyšší teplotě, která je potřeba pro vznik příslušného iniciujícího alkoholátu hlinitého. Dialkylaluminium alkoxidy se připraví snadno in šitu reakcí trialkylaluminia s alkoholem (Houben-Weyl, Methoden der organischen Chemie, Metallorganische Verbindungen - AI, Ga, In, TI., 13/4, str. 78-79, Thieme Verlag 1970).
R-OH + Allý R2A1OR' + RH
Od některých vitaminů, hormonů nebo léčiv s hydroxylovými skupinami byly připraveny alkoholáty pomocí triethylaluminia, které reakcí s laktidem připojují polylaktidový řetězec na kyslíku.
Podle tohoto vynálezu se připraví analogicky polymerní iniciátor reakcí hydroxylových skupin polymeru s trialkylaluminiem.
Druhý typ iniciátoru pro roubování polymerizací laktidu je založen na tvorbě komplexu alkoholu s některými solemi kovů (Sn(II), Sb(III) a alifatických karboxylových kyselin (Kriecheldorf H.R., Kreiser-Saunders I., Makromol. Chem., Macromol. Symp.,703, 85 (1996)). Také u nich pak dochází připojení laktidu na kyslík alkoholu koordinačně v čleňovacím mechanizmem (Kriecheldorf H.R., Kreiser-Saunders I., a Boettcher C., Polymer.36, 1235 (1995).
Podstata vynálezu:
Podstatou vynálezu jsou roubované polymery kyseliny mléčné na hydroxylové polymery obecného vzorce ch3 ch3 ( POLYMER.)—O-(-C-CH-O-C-CH-O)„-H Ó o kde: polymer je polymemí řetězec polymeru s hydroxylovými skupinami vybraný ze skupiny přírodních polymerů, jako jsou celulóza, škrob, dextran, agaróza, a jejich deriváty nebo ze skupiny syntetických polymerů obsahující monomerní jednotky vinyl alkoholové, 2hydroxyethylmethakrylátové, 2,3-dihydroxy-propylmethakrylátové, n je 5 až 1000.
Dále je předmětem předloženého vynález způsob přípravy polymerů jehož podstat spočívá v tom, že se laktid roubuje na polymemí iniciátor připravený in šitu reakcí trialkylaluminia R3AI nebo interakcí solemi kovů IV. a V. skupiny b a karboxylových kyselin, R-COOH, s hydroxylovými polymery v suspenzi nebo roztoku v bezvodém inertním aprotickém rozpouštědle za nepřístupu kyslíku.
Význakem tohoto způsobuje dále, že v R3AI je R: methyl, nebo ethyl nebo isobutyl.
Při provádění způsobu podle vynálezu se používané sole kovů jsou s výhodou Sn(II) a Sb a karboxylová kyselina R”-COOH je vybrána ze skupiny hexanová, oktanová, 2ethylhexanová nebo dekanová.
Vynálezu dále zahrnuje způsob při němž se příprava polymemího iniciátoru provádí v inertním rozpouštědle, které hydroxylový polymer rozpouští, botná nebo jen smáčí, a roz5 pouští v potřebném rozsahu rozpouští trialkylaluminium nebo sole kovů IV. a V. skupiny b a karboxylových kyselin při teplotě 0 - 40°C.
Způsob podle vynálezu je dále vyznačený tím, že molámí poměr R3AI / monomemí jednotka hydroxylového polymeruje 0,01 - 1,0.
Způsob přípravy polymerů podle vynálezu lze dále provádět tak, že roubovací reakce se provádí s hydroxylovým polymerem v inertním rozpouštědle rozpuštěném, zbotnalém nebo jen smočeném.
Polymery podle vynálezu tvoří nový typ roubovaných polymerů, jejichž hlavní řetězec tvoří polymery, které mají na hlavním řetězci hydroxylové a případně aminoskupiny, na které jsou naroubovány v různém rozsahu řetězce polylaktidu s proměnnou délkou. Roubovací polymerizace se provádí pomocí polymemího iniciátoru, připraveného in šitu reakcí hydroxylových skupin polymeru s trialkylaluminiem nebo solemi kovů 4. a 5. skupiny b a karboxylových kyselin. Vlastnosti těchto roubovaných polymerů se dají měnit v širokém rozmezí způsobem provedení roubování (v roztoku nebo suspenzi), podílem iniciujících organokovových skupin na řetězci základního polymeru a poměrem iniciujících skupin a laktidu.
Příklady provedení:
Příklad 1
Ve skleněné ampuli byl smíchán 1 g aminovaného škrobu (obsah aminoskupin: 0,2 mmol/g s 1,44 g laktidu a bylo přidáno 0,15 ml 0,023 M roztoku oktanoátu cínatého v 1,4dioxanu. 1,4-Dioxan byl odpařen evakuací a ampule byla za sníženého tlaku uzavřena. Pak byla zahřívána 24 hodin na teplotu 105°C. Po ukončení polymerizace byla ampule otevřena a bylo přidáno 8 ml dichlormethanu. Pevný škrobový podíl byl separován na skleněném filtru, promyt dichlormethanem a vysušen.
Extrakt tohoto produktu ve směsi dimethylsulfoxid/voda obsahoval 30 mol.% polylaktidu, extrakt v trichlormethanu obsahoval 96 mol.% polylaktidu (vztaženo na anhydroglukózové jednotky škrobu).
Příklad 2
Ve skleněné ampuli byl v inertní atmosféře smíchán 1 g škrobu s 0,5 ml 1,97 M roztoku triethylaluminia v toluenu, 0,5 ml toluenu a 5 ml 1,67 M roztoku laktidu v 1,4-dioxanu. Am6 půle byla uzavřena a zahřívána 88 hodin na 60°C. Po ukončení polymerizace byla ampule otevřena, pevný podíl polymerizační směsi byl separován na skleněném filtru, promyt 30 ml
1,4-dioxanu a vysušen.
Tento produkt obsahoval 2,4 mol.% polylaktidu (vztaženo na anhydroglukózové jednotky škrobu).
Příklad 3
Ve skleněné ampuli bylo v inertní atmosféře smícháno 0,75 g škrobu, 0,75 g laktidu a 15 ml dimethylsulfoxidu. Tato směs byla zahřívána 30 min na 60°C. Pak bylo v inertní atmosféře přidáno 0,05 ml 1,97 M roztoku triethylaluminia v toluenu a 0,45 ml toluenu, ampule byla uzavřena a zahřívána 95 hodin na 60°C. Po ukončení polymerizace byla ampule otevřena, přidáno 10 ml dichlormethanu, rozmícháno, kapalný podíl byl odsát a pevný podíl byl extrahován pětkrát 50 ml dichlormethanu, separován na skleněném filtru a vysušen. Tento produkt obsahuje 52mol.% polylaktidu (vztaženo na anhydroglukózové jednotky škrobu.
Příklad 4 g mikrokrystalické celulózy rozmícháno v 15 ml toluenu a v inertní atmosféře bylo přidáno 0.37 ml 1 M roztoku triethylaluminia v toluenu. Po 15 min. míchání při teplotě místnosti byl přidán roztok 1.60 g laktidu v 7 ml dioxan a reakční směs míchána v inertní atmosféře při 50°C 2 hodiny. Pak bylo ke směsi přidáno 1 ml ethanolu, produkt odsát a promyt třikrát 7 ml toluenu.. Váhový přírůstek (po vysušení) činil 0,1 g.
Příklad 5 g poly(2-hydroxyethylmethakrylát-co-ethylendimethakrylát)(95-5) o velikosti částic 10-20 pm suspendováno v 15 ml toluenu a přidáno 0,185 ml 1 M triisobutylaluminia v toluenu. Po 15 min. míchání při teplotě místnosti přidán 0,80 g laktidu v 3 ml dioxanu a směs míchána při 60°C. Pak přidán 1 ml ethanolu, produkt odsát a promyt třikrát 7 ml toluenu.. Váhový přírůstek (po vysušení) činí 0,2 g.
Příklad 6 g práškového póly viny lalkoholu (stupeň hydrolýzy 99%, molekulová hmotnost 85000 - 150000) suspendováno v 18 ml dioxanu, a přidáno 0,185 ml 1 M triisobutylaluminia v hexanu. Po 15 min. míchání při teplotě místnosti přidán 0,7 g laktidu v 3 ml dioxanu a směs míchána při 60°C. Pak přidán 1 ml ethanolu, produkt odsát a promyt třikrát 7 ml toluenu.. Váhový přírůstek (po vysušení) činí 0,15 g.

Claims (7)

1. Roubované polymery kyseliny mléčné na hydroxylové polymery obecného vzorce I i-(-C-CH-O-C-CH-O) -H
II II o o
CH,
CH, (I) kde: polymer je polymemí řetězec polymeru s hydroxylovými skupinami vybraný ze skupiny přírodních polymerů, jako jsou celulóza, škrob, dextran, agaróza, a jejich deriváty nebo ze skupiny syntetických polymerů obsahující monomemí jednotky vinyl alkoholové, 2hydroxyethylmethakrylátové, 2,3-dihydroxypropylmethakrylátové, n je 5 až 1000.
2. Způsob přípravy polymerů podle nároku 1, vyznačený tím, že se laktid roubuje na polymerní iniciátor připravený in šitu reakcí trialkylaluminia R3AI nebo interakcí solemi kovů IV. a V. skupiny b a karboxylových kyselin, R-COOH, s hydroxylovými polymery v suspenzi nebo roztoku v bezvodém inertním aprotickém rozpouštědle za nepřístupu kyslíku.
3. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že v R3AI je R: methyl, nebo ethyl nebo isobutyl.
4. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že sole kovů jsou s výhodou Sn(II) a Sb a karboxylové a kyselina R”-COOH je vybrána ze skupiny hexanová, oktanová, 2-ethylhexanová nebo dekanová.
5. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že příprava polymerního iniciátoru se provádí v inertním rozpouštědle, které hydroxylový polymer rozpouští, botná nebo jen smáčí, a rozpouští v potřebném rozsahu rozpouští trialkylaluminium nebo sole kovů IV. a V. skupiny b a karboxylových kyselin při teplotě 0 - 40°C.
6. Způsob podle nároku 2, vyznačený tím, že molární poměr R3AI / monomemí jednotka hydroxylového polymeruje 0,01 - 1,0.
7. Způsob podle nároku 2 až 6, vyznačený tím roubovací reakce se provádí s hydroxylovým polymerem v inertním rozpouštědle rozpuštěném, zbotnalém nebo jen smočeném.
CZ19971359A 1997-05-02 1997-05-02 Roubované polymery kyseliny mléčné a způsob jejich výroby CZ289382B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19971359A CZ289382B6 (cs) 1997-05-02 1997-05-02 Roubované polymery kyseliny mléčné a způsob jejich výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19971359A CZ289382B6 (cs) 1997-05-02 1997-05-02 Roubované polymery kyseliny mléčné a způsob jejich výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ135997A3 true CZ135997A3 (cs) 1998-11-11
CZ289382B6 CZ289382B6 (cs) 2002-01-16

Family

ID=5463169

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19971359A CZ289382B6 (cs) 1997-05-02 1997-05-02 Roubované polymery kyseliny mléčné a způsob jejich výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ289382B6 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ289382B6 (cs) 2002-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Wang et al. Bulk and surface modifications of polylactide
Dubois et al. Aliphatic polyester-grafted starch-like polysaccharides by ring-opening polymerization
Amass et al. A review of biodegradable polymers: uses, current developments in the synthesis and characterization of biodegradable polyesters, blends of biodegradable polymers and recent advances in biodegradation studies
Kai et al. New dual functional PHB-grafted lignin copolymer: synthesis, mechanical properties, and biocompatibility studies
Maharana et al. Synthesis and characterization of poly (lactic acid) based graft copolymers
Gupta et al. New emerging trends in synthetic biodegradable polymers–Polylactide: A critique
US5399666A (en) Easily degradable star-block copolymers
Ouchi et al. Modification of polylactide upon physical properties by solution-cast blends from polylactide and polylactide-grafted dextran
CN1070203C (zh) 由烷氧基烷基锌引发的β-取代的β-丙内酯的聚合方法
CN1950448A (zh) 生物可降解聚乳酸聚合物组合物以及包含生物可降解聚乳酸聚合物组合物的膜、涂层和产品
JP2002327048A (ja) 側鎖にビニルフェニル構造を有する新規なポリヒドロキシアルカノエート型ポリエステル、およびその製造方法
Zhang et al. Synthesis and characterization of polyhydroxyalkanoate organo/hydrogels
CN110437504B (zh) 一种双层复合生物质基流延抗菌膜及其制备工艺
CN110938200A (zh) 一种侧链含二甲基吡啶胺类聚酯的制备方法
CN1114655A (zh) 可生物降解的热塑性多糖类衍生物及其制备方法和应用
CN105504251B (zh) 一种可降解硅基杂化高分子生物医用弹性体及其制备方法
CN100431623C (zh) 壳聚糖-聚乳酸共聚物三维多孔支架制备方法
CZ135997A3 (cs) Roubované polymery kyseliny mléčné a způsob jejich výroby
WO2024066194A1 (zh) 一种共聚酯及其制备方法
CN1241970C (zh) 以醋酸有机胍为催化剂合成医用生物降解材料的工艺方法
Chang et al. One-Pot Versatile Synthesis of Branched-Multiblock Copolymers Based on Polylactide and Poly (ε-caprolactone)
WO2023165120A1 (zh) 一种乳酸/戊酸共聚物、制备方法及其立构复合物
WO2019063627A1 (en) SURFACE-FUNCTIONALIZED POLYMERIC OBJECT AND PROCESS FOR PRODUCING THE SAME
JP3144231B2 (ja) 脂肪族ポリエステルおよび/またはその共重合体
Kusumi et al. Cellulose ester-graft-poly (ε-caprolactone): effects of copolymer composition and intercomponent miscibility on the enzymatic hydrolysis behavior

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20030502