CZ132694A3 - Způsob zhotovování sklářských výrobků a řadový stroj pro provádění způsobu - Google Patents

Způsob zhotovování sklářských výrobků a řadový stroj pro provádění způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ132694A3
CZ132694A3 CZ941326A CZ132694A CZ132694A3 CZ 132694 A3 CZ132694 A3 CZ 132694A3 CZ 941326 A CZ941326 A CZ 941326A CZ 132694 A CZ132694 A CZ 132694A CZ 132694 A3 CZ132694 A3 CZ 132694A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mold
molds
final
base plate
axes
Prior art date
Application number
CZ941326A
Other languages
English (en)
Inventor
Leonid Nikolajevic Krucenko
Original Assignee
Markus
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=5463124&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ132694(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Markus filed Critical Markus
Priority to CZ941326A priority Critical patent/CZ132694A3/cs
Publication of CZ132694A3 publication Critical patent/CZ132694A3/cs

Links

Landscapes

  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Při způsobu zhotovení sklářských výrobků, zahrnujícím dávkování skloviny do celistvé přední formy, lisování předtvaru, přenesení předtvaru do konečné formy, vyfukování a vakuování výrobku, se přemístění čelistí odnímače ke konečné formě provádísoučasně s počátkem konečného výfuku a vzájemné přemístění konečných forem a předních forem do polohy lisování se uskutečňuje otáčením kolem čepů základových desek držáků předních forem a konečných forem.Řadový stroj k provádění způsobu obsahuje korpus stroje, přední formy, ústní formy a konečné formy, mecha-nismus jejich přemísťování, mechanismus lisování a konečného vyfukování, kde na spodní desce (1) korpusu je na čepu (3), otočně uspořádána základová deska (2) držáku (21) předních forem (44) a na čepu (5)je otočně uspořádána základová deska (4) držáku (10) konečných forem (11). Ke spodní desce (1) je kloubově upevněn pneumatický mechanismus (29) otáčení základové desky (2) a pneumatický mechanismus (19) otáčení základové desky (4), přičemž držák (21) je upevněn stavitelnou přírubou předních forem (44) „ přesuvnč k základové desce (2)Tdržák’(10) jě upevněn stavitelnou přírubou (6) přesuvně k základové desce (4).

Description

lisoíoukacích strojích a dále se týká řadového stroje pro jejich výrobu a může se použít při výrobé sklenéných obalů se širokým hrdlem, jako jsou lahve, baňky, sklenice, poháry a tak dále.
Dosavadní stav techniky
Je znám způsob zhotovování sklářských výrobků,při kterém kapka skloviny padá do nerozehiratelně přední formy přes nálevku přední formy, která se pak odkloní a nasadí se ústní forma. Otvorem ústní formy se zavádí razník do přední formy, sklovina je vytlačována nahoru a probíhá lisování ústní části předtvaru. Potom se razník vytáhne z přední formy a samotná přední forma se spouští dolů, rameno držáku ústního kroužku spolu s ústní formou, ve které je zafixován vylisovaný předtvar, se otáčí o 120 °C, a potom se předtvar přemísťuje do otevřené konečné formy. Dále probíhá uzavření konečné formy, vyfukování hotového výrobku,jeho přenesení na chladicí stolek (odstávku) a přesun na dopravník.
Nedostatkem tohoto způsobu je nízká výrobní rychlost, vzhledem k neproduktivním ztrátám technologického času, nutného pro práci mechanismu nálevky přední formy, a dále _ ..„.vzhledem . k-velké =dráze-při= otáčení předtvaru v ústní“ “formě při jeho přenášení do konečné formy.
Dále je znám způsob výroby sklářských výrobků, při némž se lisování v nedělené přední formě s úplným zformováním hrdla a přenesení předtvaru do konečné formy, provádí v téže pozici, shodné s pozicí lisování a shodné s vertikální osou zvedání ústní íormy i vylisovaného předtvaru a s osou razníku Střídavá záměna pozic konečné íormy za přední formu s dávkou skloviny se provádí během fixované horní vertikální polohy předtvaru v. ústní, formě. Oddělení předtvaru od razníku a jeho přenesení do konečné íormy se provádí spuštěním ústní íormy společně s předtvarem a jejím otevřením v bezprostřední blízkosti nad horním povrchem konečné íormy. Oddělení razníku od předtvaru se provádí v horní poloze razníku a předtvaru, na počátku spouštění předtvaru spolu s ústní formou, ale odděleni razníku mftže proběhnout i okamžitě po vylisování předtvaru, vytažením razníku až do
Následujícím čistým vyfukováním, použitím vakua, probíhá konečné formování otevírají konečné formy, čelisti odnímače přenesou výrobek na chladicí stolek, a potom se hotový výrobek přesune na dopravník.
Nedostatkem tohoto zpftsobu je neproduktivní a neracionální využití technologického času, nutného na jednotlivé operace čistého vyfukování, které se provádí po přemístění konečné formy s předtvarem do polohy konečného vyfukování a před přistavením čelistí odnímače hotového výrobku, což vede ke snížení výrobní rychlosti tohoto zpftsobu. K dalším nedostatkům patří neracionální chlazení výrobku při vyfukování, což vede k nadměrné spotřebě chladícího vzduchu nutného pro chlazení konečných forem a dále ke zvýšenému hluku na pracovišti .
horní fixované polohy, které je doprovázeno výrobku. Dále se
Je znám řadový stroj, který pracuje na principu jednotlivých sekcí, zahrnujících konstrukci, ve které je umístěn mechanismus^—synchronního---řízení--pneumatickými— mechani-smy3 (časovači buben — synchronizátor), mechanismus nálevky přední b formy, mechanismus dna přední formy, mechanismus lisování předtvaru, mechanismus obraceče předtvaru s držákem ústních forem, mechanismus ovládání (otevírání, zavírání,přidržování) ' předních forem, mechanismus foukací hlavy čistého výfuku, mechanismus odnímače hotových výrobků. Kromě toho má stroj centrální systém mazání konstrukčních uzlů a mechanismů, systém chlazení forem, skluzový systém přívodu kapek skloviny, systém přívodu stlačeného vzduchu, systém synchronizace práce celé linky a systém vakuování.
Nedostatkem tohoto zařízení je jeho neobyčejná složitost a komplikovanost, velké množství složitých konstrukčních uzlů a mechanismů, což vše činí technologickou obsluhu složitou. Složité jsou i opravy, montáže a seřízení stroje. K normální '' práci zařízení je nutné přesné propojení všech konstrukčních uzlů a součástí, přesná synchronizace práce všech mechanismů. Kromě toho má dané zařízení jak omezenou výrobní rychlost, tak i omezený rozsah vyráběných výrobků (výroba lahví o objemu 1 litr a sklenic se širokým hrdlem o objemu 2 a více litrů je prakticky nemožná z důvodů konstrukčních a z důvodů technologických). Daně zařízení má nedokonalé chlazení forem, což vede ke značnému hluku na pracovišti, neekonomickému využití elektrické energie, vzhledem k neracionálnímu a neefektivnímu využití chladícího vzduchu. Výrobní rychlost a technologické možnosti zařízení jsou omezeny použitím „ ._______, mechanismu obraceče, jehož rychlost otáčení nemůže převyšovat technologicky přípustnou hodnotu v důsledku toho, že při každém otočení o 180 stupňů se mění rychlost přenášení předtvaru z nuly do maximálně technologicky přípustné meze a ''i zpět na nulu. Regulace režimu zrychlení vyžaduje instalování přídavných složitých zařízení a mechanismů, což dělá tuto konstrukci ještě složitější,a v důsledku toho se snižuje její spolehlivost a životnost.
Je znám i jiný stroj, jehož charakteristickou zvláštností je to, že.konečná forma.po vložení předtvaru provádí otáčivý kruhový pohyb v horizontální rovině, spolu s otočným stolem, k pozici uchopení hotových výrobků čelistmi odnímače. Na otočném stole jsou tyto konečné formy dvě a jsou umístěny symetricky vzhledem k ose otáčení. Společně s držáky otáčejících se íorem, se otáčejí i dva mechanismy foukacích hlav, i
společně s foukacími hlavami. Ve všem ostatním je tento stroj shodný se strojem řadovým.
Nedostatkem tohoto stroje je jeho neobyčejná složitost, vzhledem k použití velkého množství neobyčejně složitých mechanismů, které jsou namontovány uvnitř korpusu stroje. Použití obraceče u tohoto stroje způsobuje tytéž nedostatky, které jsou charakteristické pro stroje řadové, používající tento mechanismus. Značná složitost stroje neumožňuje řešit racionálně způsob chlazení íorem, což pak omezuje jak výrobní rychlost, tak technologické možnosti tohoto stroje.
Podstata vynálezu .
Úkolem vynálezu je rozšíření technologických možností, zvýšení výrobní rychlosti a snížení energetických ztrát a odstranění uvedených nedostatků známých zařízení. Daný úkol j e_ř e š e n způsobem z ho t ovován í _ s klá řs ký c h__vý r obků, _zahr nu jící m dávkování skloviny do celistvé přední formy, v poloze příjmu skloviny, chlazení přední formy v této poloze, přemístění přední formy společně se sklovinou do polohy lisování, lisování předtvaru s konečným formování hrdla, vytažení předtvaru z přední formy vertikálním zdvihem držáku ústních forem společně s předtvarem, odsun prázdné přední formy z polohy lisování, přísun prázdné konečné formy do polohy lisování, přenesení předtvaru do konečné formy spuštěním držáku ústní formy společně s předtvarem, s následným rozevřením ústní formy těsně nad konečnou formou, přemístění konečné formy společně s předtvarem do polohy konečného vyfukování, dále vyfukování výrobku doprovázené vakuováním, přemístění čelistí odnímače k otevřené konečné formě, uchopení výrobku a jeho přenesení na chladicí stolek, podle vynálezu, jehož podstatou je, že přemístění čelistí odnímače ke konečné formě je časově shodné s počátkem doby konečného výfuku a provádí se až do dosažení garantované mezery mezi čelistmi a horním, čelním povrchem uzavřených konečných forem a uchopení výrobku čelistmi se provádí po otevření konečných forem a následném vertikálním spuštění čelistí a souose s nimi umístěných foukacích hlav, vlivem vlastní hmotnosti hlavy odnímače, přičemž přívod stlačeného vzduchu na konečné vyfukování začíná až po dokončení fáze přemísťování čelisti odnímače od foukací hlavy ke konečné formě a končí až po začátku otevírání konečných forem, přičemž vzájemné přemístění konečných forem a předních forem do polohy lisování se uskutečňuje otáčením kolem čepů základových desek . držáků předních forem a konečných - forem a provádí se tak, že v poloze lisování jsou osy forem a razníků shodné, a ve výchozích polohách se osy předních forem a konečných forem nacházejí ve společné rovině kolmé k ose roviny ústních forem a razníků. Roviny os předních forem a konečných forem ve výchozích polohách jsou navzájem rovnoběžné, ale jsou kolmé k rovině os ústních forem a razníků. Na počátku otevírání konečných forem se provádí snížení tlaku vzduchu čistého vyfukování na úroveň vylučujcí deformování hotového výrobku a .následně se přivádí do foukací hlavy vzduch na chlazení,což pokračuje až do počátku následující etapy přívodu stlačeného vzduchu na konečné vyfukování výrobku. Roviny os forem se protínají ve výchozích polohách, ale při střídavém přemisťování forem do polohy lisování splynou roviny jejich os postupně s rovinami os razníků a ústních forem.
Daný úkol je dále řešen řadovým strojem k provádění způsobu výroby sklářských výrobků, který zahrnuje korpus stroje, přední formy, ústní formy a konečné formy,mechanismus přemísťování předních a konečných forem,mechanismus otvírání, držení a zavírání konečných forem, mechanismus konečného vyfukování, mechanismus lisování, mechanismus odnímače hotových výrobků, mechanismus držáku ústních forem, kde korpus stroje sestává z horní desky a spodní desky, vzájemně spojených stojinami, podle vynálezu, jehož podstatou je, že na spodní desce korpusu stroje je na jednom čepu, otočně uspořádána základová deska držáku předních forem a dále na druhém čepu je otočně uspořádána základová deska držáku konečných forem, přičemž oba čepy jsou upevněny kolmo ke spodní desce, k níž je dále kloubově upevněn pneumatickýmechanismus otáčení základové desky předních forem, spojený kloubově svou pístnicí se základovou deskou předních íorem a dále pneumatický mechanismus otáčení základové desky konečných forem, spojený kloubově svou pístnicí se základovou deskou konečných íorem, přičemž držák předních forem je upevněn—s-tav-i-te-l-hou— -př-í-rubou—přesuvně—k- základové- -desce7 předních forem a držák konečných forem je upevněn stavitelnou přírubou přesuvně^základové desce konečných forem, a dále ke stavitelné přírubě základové desky konečných forem je připevněn horizontální silový pneumatický válec k otevírání, držení a zavírání konečných forem tak, že horizontální osa jeho pístnice je uspořádána nad vertikálním čepem držáku konečných forem a leží v rovině os konečných forem, přičemž pístnice je přes symetrické zadní vahadlo a pár symetricky umístěných kloubových pák kinematicky spojena s polovinami držáků konečných forem, přičemž na horní pevné desce je upevněn ovládací mechanismus razníků a vertikální ovládací pneumatický válec pro pohyb tělesadržáků ústních forem tak, že vertikální osy razníků, osa pístnice vertikálního silového pneumatického válce a osa vodící tyče jsou umístěny v jedné vertikální rovině, která je kolmá k rovinám horní desky a spodní desky a také k rovinám os předních forem a konečných forem. Horní deska je upevněna otočně kolem osy, která prochází rovinou os razníků, středem jejich osové vzdálenosti a kolmo na rovinu horní desky a spodní desky. Mechanismus na vyfukování obsahuje vyíukovací hlavy, které jsou umístěny souose s osami čelistí odnímače hotových výrobků, ale z jejich vnitřní strany, přičemž vnější válcový průměr foukacích hlav je menši, než vnitřní průměr hrdla výrobku. Držáky předních forem jsou umístěny na stavitelné přírubě a v mezeře mezi držáky je umístěno výkyvné vahadlo, které je
.. upevněno = ke stavitelné pří rubě, přičemž přední formy j sou umístěny souose se svými držáky tak,že se svou spodní plochou opírají o dosedací plochy výkyvného vahadla.
Uvedeným způsobem zhotovování sklářských výrobků a jeho provádění na poměrně konstrukčně jednoduchém, ale spolehlivém řadovém stroji podle vynálezu se odstraní prakticky všechny uvedené nevýhody. Zvýší se výrobní rychlost odstraněním neproduktivnich ztrát technologického času, které vznikaly u mechanismu nálevky přední formy, a dále při velké dráze pro otáčení předtvaru -v- ústní formě při jeho přenášení do konečné formy. Dále se zlepší využití technologického času, nutného k operaci vyfukování, což vede ke zvýšení výrobní rychlosti při realizaci tohoto způsobu. Dále se zlepši chlazení výrobku při vyfukování, což vede k úspoře chladícího vzduchu nutného pro chlazení konečných forem a dále ke snížení hluku na pracovišti. Přívod foukacího, chladícího a fixačního vzduchu pro konečné formování výrobku umožňuje zkrátit dobu konečného vyfukováni, protože odvod tepla z horkého předtvaru a tvořícího se výrobku, se provádí prakticky současně, dvěma téměř rozměrově stejnými povrchy. Z jedné strany se odvod tepla uskutečňuje z vnějšího povrchu výrobku do.těla konečné formy, a ze druhé strany se odvádí teplo z vnitřního povrchu výrobku chladicím ‘ vzduchem. Takové rozdělení toků tepla umožňuje zkrátit dobu chlazení při zhotovování výrobku v konečné formě, a tím zvýšit výrobní rychlost výroby.Druhým podstatným faktorem, zvyšujícím výrobní rychlost navrhovaným způsobem, je nižší hmotnost výrobku, což umožňuje odvádět méně tepla z výrobku, které je úměrné snížené hmotnosti, a současně zkrátit dobu, potřebnou na jeho chlazení. Dalším faktorem, který zvyšuje výrobní rychlost, je současná práce foukací hlavy a mechanismu odnímače hotových výrobků. Proto, že navrhovaný způsob zhotovení umožňuje získat výrobky odlehčené, bylo možné značně měnit regulační charakteristiky, a tím rozšířit technologické možnosti daného způsobu v -j-ednotT-řvých—operacích’, a~v -důsTedku“toho-.......i celého způsobuT “
Způsobem podle vynálezu se může vyrábět široký sortiment výrobků. Protože každý sortiment vyžaduje svůj režim výroby, je možno použít několik variant úhlů otáčení základních otočných desek forem z výchozích poloh do poloh lisování předtvaru. Měnit se mohou i úhly otáčení roviny, procházející vertikálními osami razníku, ale otáčení této roviny probíhá kolem osy, procházející středem osové vzdálenosti mezi razníky, pro zajištění souososti forem a razníků v pozici lisování předtvaru. Rovnoběžné umístění rovin os forem ve výchozích pozicích umožňuje rozšířit technologické možnosti způsobu, využitím většího počtu forem, přičemž se nezvětšují základní rozměry stroje. Jednoduchá konstrukce řadového stroje výrazně zjednodušuje jeho obsluhu a snižuje náklady na jeho seřizování a údržbu.
Přehled obrázků na výkrese
Vynález bude blíže osvětlen pomocí výkresu, kde na obr.l je znázorněno chlazení širokohrdlé sklenice zevnitř, podle známého provedení, na obr.2 je znázorněno umístění vyfukovací hlavy uvnitř předtvaru, resp. hotového výrobku, na obr.3 je znázorněno vyfukování a ochlazování výrobku, na obr.4a (levá polovina obr.4) je znázorněno vyfukování,chlazení a vakuování výrobku, na obr.4b (pravá polovina obr.4) je znázorněno ochlazování výrobku zevnitř, při rozevřených konečných formách a dále uchopení výrobku čelistmi odnímače hotových výrobků, na obr. 5 je znázorněna JSást řadového., stroje výřezu,, v rovině os razníků v poloze lisování, na obr.6 je znázorněna jedna sekce řadového stroje v pohledu shora a na obr.7 je znázorněna jedna sekce řadového stroje v řezu v polohách lisováni a konečného vyfukování.
Příklady provedení vynálezu
Sadový stroj k provádění způsobu zhotovování sklářských výrobků, znázorněný na obr.5, 6 a 7, obsahuje korpus stroje, který .sestává, z horní desky 54 a spodní desky X, vzájemně spojených stojinami 25. Na spodní desce X korpusu stroje je na čepu 3. otočně uložena základová deska 2 držáku 21 předních forem XX a na čepu 5. je otočně uložena základová deska X držáku XO konečných forem XX. Cepy 2 a g jsou upevněny kolmo ke spodní desce X, k níž je dále kloubově upevněn pneumatický mechanismus 29. otáčení základové desky 2 předních forem 44. spojený kloubově svou pístnici s přední základovou deskou 2 a pneumatický mechanismus 19 otáčení základové desky X konečných forem XX, spojený kloubově svou pístnici se základovou deskou 4. Držák 21 předních forem 44 je přesuvně upevněn stavitelnou přírubou 22 předních forem 44 k základové desce 2 a držák 10 je přesuvně upevněn stavitelnou přírubou g k základové desce X. Ke stavitelné přírubě g zadní základové desky X konečných forem 11 je připevněn horizontální silový pneumatický válec XX k otevírání, držení a zavírání konečných forem XX tak, že horizontální osa 16 jeho pístnice 15 se nachází nad vertikálním čepem 9 držáku 10 konečných forem XX a leží v rovině os konečných forem XX, přičemž pístnice 15 je přes symetrické vahadlo 18 a pár symetricky umístěných kloubových pák 55. kinematicky spojena s polovinami držáků XO konečných forem 11. Na základové desce 4 konečné formy 11 je umístěna stavitelná příruba g konečných forem XX, připevněná k otočné základové desce 4 připevňovacími šrouby 13. Je možné ji posouvat, při uvolněných připevrtovacích šroubech 13. vzhledem k—z-ák-l-adové -desee—4-,—až—-kam- to~připevrtovací- šrouby- 11 dovolí, a po dosažení požadované polohy ji utažením šroubů 13 upevnit. Takto se provádí nastavení souososti konečných forem 11, razníkfi 28 a ústních forem 37 v poloze lisování. Na stavitelné přírubě 6., v její centrální části, jsou vybrání 7, v nichž jsou umístěna dna 8 konečných forem 11 a středem den 8 procházejí chladící kanály 57. spojené s vakuovými kanály 58, viz obr.4, v konečných formách 11 a kanálem ve stavitelné přírubě 6 a v otočné základové desce 4. Otvor vakuového kanálu 58 otočné základové desky 4 konečných forem 11 je spojen s funkčně analogickým kanálem, zhotoveným v těle čepu
5. Otočná základová deska 4 konečné formy 11 je provedena jako deska tvaru převráceného písmene L. Vertikální čep 9, držáku 10 konečné formy 11, je také umístěn na stavitelné přírubě 6., která je připevněna k otočné základové desce 4 konečné íormy 11 pomocí připevňovacích šroubů 13. Na horní desce 24 jsou upevněny silové pneumomechánismus 26 razníků 28 a vertikální silový pneumatický válec 34 pro pohyb tělesa 31 držáků 35., 36. ústních forem 37 tak, že vertikální osy razníků 28, osa pístnice 33 vertikálního silového pneumatického válce 34 a osa vodicí tyče 27 jsou umístěny v jedné vertikální rovině, která je kolmá k rovinám spodní desky X a horní desky 24 a také k rovinám os předních forem 44 a konečných forem UL. Horní deska 24 je upevněna otočně kolem osy, která prochází rovinou os razníků 28, středem jejich osové vzdálenosti a kolmo na rovinu horní desky 24 a spodní desky i. Nad polohou lisováni je umístěna horní deska 24 tak, že je rovnoběžná se spodní deskou i. Horní deska 24 je spojena se spodní deskou i pomocí dvou stojin 25. umístěných po obou stranách horní desky 24. V horní desce 24 jsou otvory pro silové pneumomechanismy 26 razníků 28, vertikální silový pneumatický válec 34 zvedání,držení a spouštění držáků 35, 36 ústních forem 37 a centrující vodící tyč 27. Osy všech uvedených otvorů leží v jedné vertikální rovině, což zaručuje souosé postavení v jedné rovině os razní ků 28, os ústních forem 37 a centrující vodící tyče 27. Osa pístnice .33 pneumatického mechanismu zvedání, držení a spouštění tělesa 31 držáků 35., 36 ústních forem 37 je umístěna v mezeře, mezi otvory centrující vodící tyče 27. a otvory silových pneumomechanismů 26 razníků 28.. Centrování a tuhost při vertikálním pohybu tělesa JX^držáků 35, 36 ústních forem 37 je zajištěna centrující vodící tyčí 27.
K horní desce 24 je centrující vodící tyč 27 připevněna maticí 30. Ve spodní části je připevnění možné provést několika způsoby, například, upevněním pomocí stavitelné příruby ke stojině 25 nebo upevněním ke stavitelné přírubě umístěné na spodní desce X. Umístění stavitelné příruby je dáno velikostí zdvihu tělesa 3i držáků 35., 36 ústních forem 37. V tělese 31 držáků 35., 36 ústních forem 37 je umístěno kluzné ložisko 32. jehož vnitřní povrch klouže po centrující vodící tyči 27. Těleso 31 držáků 35. 36 ústních forem 37 je upevněno k pístnici 33 maticí 39 vertikákního silového pneumatického válce 34, připevněného k horní desce 24.
V tělese pístnice 33 je vytvořen centrální otvor 40, kterým se přivádí stlačený vzduch do vertikálního silového pneumatického válce forem 37. Poloviny společného čepu 38.
34. pro otevření držáků 35., 36 ústních držáků 35, 36 jsou vycentrovány podle který je umístěn v tělese 31 držáků 35,
BS^^úštní ch^GEóřSflí ==37:s=Těňtýž's==Ísporěčn’ý'm=°čép~~38=s^lóúŽÍ jako stavitelný doraz otevíráni držáků 35., 36 ústních forem 37.
Těleso 31. držáků 35,36 ústních forem 37 se k ovládací tvči3.3..
X
- 13 připevní přitažením tělesa 31 maticí 39 na dosedací kužel na konci pístnice 33. Shora obě poloviny držáků 35 > 36 ústních forem 37 překrývají krycí desky 42. 43 ve tvaru mezikruží s vnitřním kónickým povrchem, ve kterém jsou dvě vodící drážky,umístěné souose s osami razníků 28 a ústních forem 37.
Upevnění krycích desek 42, 43 37 se provádí čtyřmi šrouby, k držákům 35, 36 ústních forem ale tak, že během otevírání držáků 35. 36 do stran se těla šroubů pohybují ve vodících drážkách, které jsou zhotoveny v tělesech krycích desek 42, 43. Tyto krycí desky 42, 43 jsou umístěny tak, že jejich vnitřní kónické povrchy jsou obráceny k ústním formám 37. majícím vnější kónické povrchy stejné kuželovítosti. Protilehlé vnější kónické povrchy v dolní části ústních forem 37 tvoří uložení s vnitřními protilehlými kónickými povrchy v horní části předních forem 44. Předpokládá se použití pouze osově symetrických celistvých předních forem 44. Přední forma 44 je vložena bez upevnění do osově symetrického držáku 21 přední formy 44. Přední forma 44 a její držák 21 jsou přitom zhotoveny tak, že mezi vnějším povrchem přední formy 44 a vnitřním povrchem jejího držáku 21 je dutina 47, kterou se přivádí chladící médium. Do této dutiny 47 se přivádí chladící médium otvory, zhotovenými ve spodní části držáku 21 předních forem 44 a přívodním kanálem 48 v otočné základové desce 2. Spodní část přední formy 44 je zhotovena ve tvaru válce, který se při vložení přední formy 44 opírá o vahadlo .45 . . výkyvně -uložené- mezi dvěma držáky 21 předních f orem 44na stavitelné přírubě 22. Chladící dutina 47 přední formy 44 je prostřednictvím otvorů spojena s přívodním kanálem 48, přívodu chladícího vzduchu, zhotoveného v otočné základové desce 2. přední formy 44 a ve stavitelné přírubě 22 Přívodní kanál 48 v otočné základové desce 2 je spojen s přívodním otvorem 50. zhotoveným ve spodní desce JL.. K přívodnímu otvoru spodní části, je připevněna přivádějícího vzduch nutný k Přívodní kanál 48. otočné tak, že během otáčení přední a jsou spojeny tvaru, který je ve spodní desce 1_, v její příruba potrubí ventilátoru, ochlazení předních forem 44. základové desky 2 je zhotoven základové desky 2 je stále spojen s přívodním otvorem 50 ve spodní desce JL_. Chladicí kanály v základové desce 4 konečné formy 11 jsou zhotoveny v její spodní Části s centrálním vstupním kanálem 49 kruhového veden drážkou zhotovenou kolem čepu 5. základové desky 4 konečné formy 11. Od centrálního vstupního kanálu 49 jsou vyfrézovány dva rozvětvující se kanály, které přivádějí chladící vzduch ke štěrbinovým otvorům zhotoveným po obou stranách konečných forem 11, z jejich vnější strany, a přitom jsou tyto kanály vyfrézovány ze spodní strany základové desky konečných forem a štěrbiny ústí nahoru. Štěrbiny jsou provedeny tak, že na jednu štěrbinu připadá jedna konečná poloforma. K centrálnímu vstupnímu kanálu 49 prochází chladící vzduch přes průchozí otvor ve spodní desce 1. od ventilátoru, umístěného pod spodní deskou 1.. Také je možný přívod chladícího vzduchu k tomuto otvoru z centrálního systému rozvodu chladícího vzduchu, Otáčení základové desky 2 zajišťuje pneumatický mechanismus 29 a otáčení základové desky 4 zajišťuje pneumatický mechanismus 19.
V důsledku toho, že v daném strojním zařízení nejsou samostatné mechanismy čistého výfukování, vykonává uvedenou funkci mechanismus odnímače 52 (obr.4), ale s tím, že jsou v něm umístěny přídavné vyfukovací hlavy 53 (obr.2), které -j-sou—umí-stěny—souose-----s čeTi strni 54 (obr .^1) na stávítéTné” přírubě 55., upevněné k rámu odnímače 52 držáku čelistí 54, v jeho vnitřní spodní části, obrácené ke konečné formě 11. Vyfukovací hlavy 53 mají centrální otvor pro přívod vzduchu a na jejich kónickém povrchu jsou uspořádány výstupní otvory 51. (obr.3), které jsou spojené s centrálním otvorem. Vnější povrch vyíukovací hlavy 53 je menší, než vnitřní průměr předtvaru a velikost štěrbiny řj (obr. 3), mezi vnitřním povrchem hrdla předtvaru a vnějším válcovitým povrchem vyíukovací hlavy 53., sloužící pro odvod výfukového a chladicího vzduchu, se volí dle technologických podmínek. Vyíukovací hlavy 53 jsou připevněny ke stavitelné přírubě 55 (obr.4), do které se přivádí stlačený vzduch. Vzduch je možné přivádět i samostatně volnými hadicemi ke každé vyíukovací hlavě 53.
Ve výchozí poloze leží osy konečných forem 11 a předních forem 44 v jedné rovině, ale se změnou vyráběného sortimentu se mohou měnit rozměry otočných základových desek 2 a 4, a osy forem 11 a 44 se nemusí nacházet v jedné rovině, ale ve všech případech se otáčení, jak základové desky 2. přední formy 44 do polohy lisování, tak i základové desky X konečné formy 11 do téže polohy, provádí až do polohy, ve které se budou shodovat osy předních forem 44 s osami razníků 28 a ústních forem 37, a dále osy konečných forem 11 s osami týchž součástí. Tyto podmínky je možno konstrukčně realizovat navrhovaným strojem.
. Vysvětlujeme-li realizaci uvedeného způsobu, je nutné vysvětlit následující. Kapka skloviny, po odříznutí nůžkajni dávkovače, představuje sama o sobě neuzavřený tepelný systém, s dostatečně vysokým stupněm tepelné stejnorodosti v ose. Ovšem do přední formy, v uspořádání podle dosavadního stavu techniky, taková kapka už nedopadne, protože její dotyk s chladným povrchem skluzů, během dopravy kapky do přední íormy, narušuje její teplotní homogenitu. Tato teplotní nestejnorodost se dále zvyšuje při lisování předtvaru vrqzebiratelné přední íormě,protože v tomto případě se přidá k nestejnorodosti teplotního pole skloviny i nestejnorodost teplotního pole samotné rozebíratelné přední íormy, vzhledem k existenci okrajového eíektu v rovině rozebírání íormy. Dále již tuto nestejnorodost nelze odstranit. Je snaha ji odstranit prodloužením doby druhotného ohřevu předtvaru, tzn. prodloužením doby setrváním předtvaru (bez konečného výfuku) v konečné íormě. Je zřejmé, že každé zdržení v technologickém procesu vede ke snížení výrobní rychlosti, a zavedení přídavných cyklů do technologického procesu, což činí výrobní technologii ještě složitější.
Použití celistvé přední íormy 44 na řadovém stroji podle vynálezu, v režimu lisování shora, umožňuje do značné míry řešit tyto, problémy a přemístění dávky skloviny do polohy lisování, společně s přední formou 44, neprohlubuje osovou teplotní nesourodost kapky skloviny. Použití přední formy 44. umístěné na otočné základové desce 2_ s dávkou skloviny rovněž také nepřináší prakticky žádnou teplotní nestejnorodost do skloviny, a nemůže se negativně odrazit na teplotní nestejnorodosti budoucího předtvaru. Je důležité připomenout ten fakt, že už v samotné celistvé, osově symetrické přední íormě 44 probíhá počátek formování osově symetrického teplotního pole budoucího předtvaru, symetrickým rovnoměrným předáním tepla horké skloviny stěnám přední íormy 44. Protože vnější povrch celistvé přední íormy 44 je také symetrický,
------bude—ch-l-ad-í-c-í—vzduchy—och-l-azu jí-cí— přední—formu 44 zvně išku.
napomáhat formování rovnoměrného symetrického teplotního pole přední formy 44, a dále i předtvaru. Proces formování symetrického teplotního pole předtvaru v daném systému lisování se provádí prakticky až do momentu, počátku vytahování už vylisovaného předtvaru z celistvé přední íormy 44 proto, že po celou tuto dobu se sklovina velkou částí svého povrchu nacházela v dotyku s povrchem přední íormy 44, který ji tvaruje. Během lisování představuje sklovina sama osobě už uzavřený teplotní systém, osově souměrný, a formuje 44, povrchem ústní íormy · 37, a povrchem razníku 28, které vytvářejí daný tvar. Přitom největší vliv na vytváření teplotního pole předtvaru mají dva povrchy: z jedné strany povrch chladného razníku 28 (samotný razník 28 je z vnitřku ochlazován chladícím médiem), z druhé strany povrch přední tvarující předtvar. Protože tyto povrchy jsou budou vytvářet osově symetrické teplotní pole stejnorodého a. symetrického které zaručuje stejnorodost a a napjatostně deformačních charakteristik skloviny předtvaru, je nutné zajistit stejnou teplotu všech dotykových bodů na povrchu předtvaru ležících v jedné rovině, kolmé k ose íormy, jak na povrchu přední íormy 44, tak na povrchu razníku 28. Pro vytvoření takových podmínek je nutné zvýšit intenzitu odvodu tepla ze strany se povrchem přední íormy povrchem ústního kroužku, formy 44, symetrické, předtvaru. teplotního symetričnost
Pro vytvoření pole předtvaru, viskozitnich razníku 28 a vyrovnat (přiblížit) ji k -intenzitě odvodu tepla ze strany přední íormy 44. Tento úkol se řeší zvýšením rychlosti proudění chladicího média, které je přiváděno do vnitřní dutiny razníku 28.. Dále po skončení procesu zhotovení předtvaru, jeho vytažení z přední íormy 44 spolu s razníkem umístění předtvaru do konečné formy 11 ( obr. 4) , se bude symetričnost teplotního pole předtvaru udržovat až do momentu, kdy na něj působí vzduch a vakuum při konečném výfukování v dutině konečné íormv 11. Proto, aby se nevnášely podstatné nestejnorodosti a změny do už dosaženého, teplotně stejnorodého, symetrického teplotního pole předtvaru,je nutné provést formování hotového výrobku v konečné formě 11 až do stadia dostatečné tvarové pevnosti, Formování výrobku se provádí zavedením vakua do dutiny mezi předtvarem a konečnou formou XX, a současně se do vnitřní dutiny předtvaru přivádí vzduch konečného vyfukování. Pro^íe je základová deska 4 konečných forem 11 otočená kolem čepu 5., je vakuování možno začít prakticky ve chvíli vložení předtvaru do konečné formy 11 v poloze lisování ( je to poloha příjmu předtvaru). Tento problém se technicky řeší zhotovením kanálů vakua v čepu 5., v otočné zadní základové desce 4, držáku dna 8 konečné formy. XX a v konečné formě χχ. Obdobně se řeší i problém stálého chlazení konečných forem XX, ale tady je přívod chladicího vzduchu veden kanály v těle otočné základové desky 4, a přívod vzduchu se uskutečňuje spodní deskou X v bezprostřední blízkosti zadního čepu .5 otáčení základové desky 4 konečné formy XX. Vytvarování hotového výrobku se provádí intenzivním přívodem-stlačeného vzduchu přes vyíukovací hlavu 53, která se nachází v dutině předtvaru,ale nedotýká se ho. Technologie chlazení, použitá u známých zařízení, předpokládá přívod chladicího vzduchu do dutiny předtvaru podle schématu na obr. 1, což vede k brzdění odvodu tepla z vnitřních povrchů „výrobku,— -v důsledku—značné - turbulence“ toku vzduchu ~ v celé dutině, a dále se přiváděný vzduch v hrdlové části setkává s turbulenční vzdušnou zátkou, _____která..........brání_______pronikání že pro ztuhnutí těchto čistého výfukování, a to
Kromě toho dochází k spodní a tělové části nerovnoměrné chladnějšího vzduchu ke spodní části, kde je teplota skla vyšší. V tomto režimu chlazení, vyfukování a ztuhnuti výrobku, přichází hlavní proud chladicího vzduchu k horní hrdlové části výrobku,která je i tak dobře ztuhlá (zchlazená) v ústní formě 37 při formování předtvaru, ale ke spodní části výrobku a k přiléhajícím válcovitým povrchům těla, chladnější proud vzduchu nepřichází, protože ho rozrušují a zastavují turbulenční proudy. Dochází k tomu, částí výrobku je nutné zvýšit dobu snižuje výrobní rychlost procesu, nerovnoměrnému rozložení skla ve výrobku, což vede k nadbytečné, váze výrobku, pevnosti, a v důsledku toho ke snížení kvality.
Zavedení vyíukovací hlavy 53 se štěrbinou Μ (viz obr.3) do dutiny předtvaru umožňuje značně zintenzivnit chlazení i tuhnutí a zintenzivnit chlazení spodní části výrobku. Toho se dosahuje tím, že přívod vzduchu se neuskutečňuje dovnitř ale zevnitř, a samotná vyíukovací hlava 53 je provedena tak, že rozděluje proudy přiváděného vzduchu (obr. 4a). Chlazeni, vyfukování a tuhnutí prakticky začíná od spodní části, kde je největší hmota skloviny, a její nejvyšší teplota. Tvar vyíukovací hlavy .53, velikost parametry chladicího vzduchu výrobní rychlostí, a pro štěrbiny M, hloubka spuštění a jsou určovány hmotou výrobku, každý případ se určují technologickými podmínkami, a regulují se ve značném rozmezí, což rozšiřuje technologické možnosti daného způsobu.
Navrhovaná technologie pro přívod vyíukovacího a chladícího vzduchu pro konečné formování výrobku a pro přívod vzduchu pro ztuhnutí umožňuje zkrátit dobu konečného výfukování, protože odvod tepla z horkého předtvaru a tvořícího se výrobku, se provádí prakticky současně, dvěma téměř rozměrově shodnými povrchy. Z jedné strany se odvod tepla uskutečňuje z vnějšího povrchu výrobku do těla konečné formy 11, a ze druhé strany se odvádí teplo z vnitřního povrchu výrobku chladicím vzduchem. Takovéto rozdělení toků tepla umožňuje zkrátit dobu chlazení a zhotovení výrobku v konečné formě 11 > a to samo o sobě představuje zvýšení výrobní rychlosti výroby hotových výrobků. Druhým podstatným faktorem, zvyšujícím výrobní rychlost navrhovaným způsobem, je nižší hmotnost výrobku, získaného danou technologií, což umožňuje odvádět méně tepla z výrobku, úměrně snížené hmotnosti, a současně zkrátit dobu, potřebnou na jeho chlazení, též úměrně snížené hmotnosti. Dalším faktorem, který zvyšuje výrobní rychlost, je současná práce vyíukovací hlavy .53 (pneumatický mechanismus vyíukovací konečné hlavy zde není) s prací mechanismu odnímače 52 hotových výrobků. V důsledku toho, že navrhovaný způsob zhotovení umožňuje získat výrobky odlehčené,. .bylo možné značně měnit regulační charakteristiky, a tím rozšířit technologické možnosti daného způsobu v jednotlivých operacích, a v důsledku toho i celého způsobu. Časový souběh (doba práce mechanismu konečné foukací hlavy 53. se překrývá s dobou práce mechanismu odnímače 52 hotových výrobků) umožnil část doby na prácí konečného foukacího pneumatického mechanismu částečně nebo plně využít na zkrácení operace zhotovení výrobku. Protože základní úlohou, kterou má konečná vyíukovací hlava 53 podle navrhované technologie, je přívod stlačeného vzduchu ( asi 2 kg /cm2) do dutiny předtvaru, pro jeho formování v konečné formě 11 a zhotovení hotového výrobku, je možno dobu práce
---------------------pneuma-t-i-e-kého--mechanismu - -(-pří-sun- -.....vyf ukovacích- hlav---------ke21 konečným formám a jejich odsun od forem) částečně nebo plně vyučit pro práci vyíukovacích hlav 53 v režimu chlazení (ztuhnutí) výrobku v konečné formě 11. Tato doba bude využita na odvedeni tepla od vnitřních povrchů vytvarovaného výrobku a bude vyjmuta z celkového nutného technologického času plně, nebo částečně.
Základní pozornost u známých způsobů je zaměřena na intenzifikaci odvodu tepla od vnějších povrchů výrobku do tvarujícího povrchu tělesa konečné formy, a k tomu je nutný úplný kontakt skla se stěnami formy. Dobu dotyku je možné regulovat jenom intenzitou odvodu tepla, což vyžaduje intenzivnější chlazení konečných forem. Odtud pocházejí složité systémy chlazení konečných forem, složitější je i konstrukce íorem, a v důsledku toho vše vede ke zvýšení úrovně hluku na pracovišti obsluhy.
Jestliže odvedeme část tepla intenzivnějším chlazením výrobku zevnitř, snížíme tepelné zatížení konečné formy 11. Intenzifikace odvodu tepla z vnitřního povrchu výrobku probíhá proto, že vyíukovací hlava 53 přivádí vzduch do bezprostřední blízkosti horkých oblastí spodní části (dna) výrobku, předává vzduch zevnitř (v ose) do stran tak, že vzdušný proud získává teplo od vnitřních povrchů výrobku, a vychází štěrbinou M mezi vnitřním povrchem hrdla a vnějším válcovitým průměrem vyíukovací hlavy 53. Tento vzduchový proud nemá takový odpor, který vyvolává vzduchová zátka, vytvářej ící se u .známých způsobů. . , . .
Charakteristickou zvláštností proudění u známých způsobů je to, že se už v horkém stavu setkává, na výstupu z vnitřní dutiny výrobku, s odporem studeného stlačeného vzduchu, který je přiváděn z centrálního otvoru foukací hlavy. Vzhledem ke značné turbulenci vstřícných proudů vzduchu se chladný vzduch rychle ohřívá teplými vstřícnými proudy, které přicházejí zevnitř a z toho důvodu se značně snižuje intenzita tepelného odvodu od vnitřních povrchů výrobku. Na druhé straně, válcovitá válcovitá _vyfukovací hlava u navrhovaného .způsobu hraje roli centrující, a zamezuje převržení výrobku během otevírání konečných forem. To je velmi důležité při odnímání hotových výrobků malé hmotnosti, malých rozměrů a složitých tvarů.
Poté, když vnější povrch sklářského výrobku ^ztrácí kontakt s konečnou formou 11 (začátek otevírání konečné formy
11), je nutné přerušit přívod stlačeného vzduchu, jinak se bude měnit tvar výrobku, anebo je nutné přívod stlačeného vzduchu snížit na mnohem nižší úroveň, při které nedochází k deformaci výrobků, a vzduch, přiváděný do dutiny výrobku, nebude narušovat jeho tvar, a bude pokračovat v ochlazování výrobku zevnitř. Hodnota tlaku vzduchu, přiváděného k ochlazování po sníženi tlaku, se vybírá pro každý sortiment, hmotnost, výrobní rychlost atd. Tvary výrobků jsou dané technologickými podmínkami, ale v každém případě, ať by byl přívod vzduchu do dutiny výrobku sebe menší, efekt přídavného chlazení bude mít kladný vliv, protože bude mít i kladný vliv přídavné odvedení tepla od výrobku.
Velmi podstatné je to, že při jednostranném chlazení skla probíhá smrštění skloviny, a v některých úsecích je možné její oddělení od tvarujícího povrchu konečné formy, to vede ke ztrátě dotyku s povrchem, odvádějícím teplo, což vede dále k teplotní nestejnorodosti v daném místě.
Navrhovaný -způsob řeší problém smrštění, protože bere -------v—úvahu—rozdě-l-en-í---pr©udu~-odvodu—tepl-a-í—které-nebude-napomáhat23 vytváření podmínek umožňujících smrštění, protože deformační napětí skloviny při chlazení navrhovaným způsobem je symetrické podél stěn výrobku. Navrhovaný způsob předpokládá technologický proces výroby velkého množství sortimentů vyráběné produkce. V důsledku toho, že každý sortiment vyžaduje svůj režim výroby, způsob bere v úvahu několik variant úhlů otáčení otočných základových desek 2/ předních íorem 44 z výchozích poloh do poloh lisování (příjmu, přenesení) předtvaru. Měnit se mohou i úhly otáčení roviny, procházejích vertikálními osami razníků 28 , ale otáčení této roviny probíhá kolem osy, procházející středem osové vzdálenosti mezi razníky 28, pro zajištění souososti předních íorem 44 a razníků 28 v pozici lisování (příjmu, přenesení) předtvaru. Rovnoběžné umístění rovin os íorem 44. 11 ve výchozích pozicích umožňuje rozšířit technologické možnosti způsobu, využitím většího počtu íorem, přičemž se nezvětšují základní rozměry stroje, a rozšiřují se regulační meze daného způsobu. Nejobecnější případ je ten, kdy se roviny os íorem 44, 11 ve výchozích pozicích protínají, ve zvláštním případě bývají roviny os íorem 44, 11 ve výchozích pozicích rovnoběžné, což také popisovaný způsob bere v úvahu Podstatnou součástí způsobu je to, že chlazení už zformovaného a zafixovaného výrobku probíhá od počátku otevírání konečných íorem 11, spouštění čelistí 54 odnímače 52 (velikost zdvihu spouštění čelistí pro uchopení obyčejně bývá 2 až 3 mm),= _přenášení výrobku k mí stu spouš tění na chladicí stolek (odstávku) a výdrže nad stolkem. Působení tohoto chladícího tlaku začíná od počátku otevírání konečných íorem 11, a končí v okamžiku spuštění a dotyku čelistí 54 odnímače 52 s konečnou formou 11 . Od tohoto momentu začíná opět zvýšení tlaku stlačeného vzduchu na úroveň tlaku čistého vyfukování.
. ... Dále budou-uvedeny -příklady praktického poučí tí způsobu zhotovování sklářských výrobků podle vynálezu.
Příklad 1:
Realizace tohoto způsobu se prováděla na strojise šesti sekcemi, na jedné z jeho sekcí. Sekce pracovala plně synchronizované s ostatními. Otočné základové desky přední a konečné formy měly samostatný pohyb vyvozený od pneumatických válců a byly umístěny na desce upevněné na horním základu tělesa stroje (tzv. stůl). Sekce pracovala ve stroji s následujícími parametry:
1. Počet střihů kapek skloviny 2. Teplota kapky skloviny střih/min - 70 - 11160 c
3.Tlak vzduchu na lisování kg/ cm2 - 1,7
4.Tlak chladícího vzduchu mm vod.sloupce - 122
5.Výkon motoru ventilátoru kw - 1,0
6.Celková doba zkoušek sekce hod. - 120
7.Celková doba práce stroje se sklem-hod. - 240
θ.Zkoušený sortiment - sklenice- se - širokým hrdlem o~ ob j emu ’—
0,35 litru a 1,0 litr
Výsledky zkoušek daného způsobu jsou následující:
1.Sklenice o objemu 0,35 litru plně odpovídala požadavkům př í s 1 uš né ČS N, - ____-________. - . : - —------------———
2.Tlak lisování na analogický sortiment v sousedních sekcích byl 2,3...2,8 kg/cm2, ale na popisované 1,5-1,7 kg/cm2 .
3. Tlak chladícího vzduchu na chlazení forem se snížil o 140 mm vodního sloupce ve srovnání s tlakem, potřebným na chlazeni sousedních sekcí, které pracovaly současně známou technologií.
4. Výkon motorů na ventilační chlazení, v převodu na jednu sekci, se snížil v průměru z 25 kW na 2 kW
5. Úroveň hluku na pracovišti stroje se snížila v průměru 2,1 krát ve srovnání se sousedními stroji.
6. Výroba hotové produkce NETTO, vzhledem ke zvýšené kvalitě, v důsledku zlepšení rozložení skla v těle a hrdle výrobku, vzrostla v průměru o 6 - 8 %.
Přiklad 2:
Na stejné strojní sekci se zkoušelo několik různých režimů chlazení,bez použití samostatného mechanismu konečného výfukování, a úlohu mechanismu čistého výfukování prováděl mechanismus odnímače,s instalovanou vyfukovací hlavou v hlavě odnímače, souose s čelistmi, vyfukovací hlava byla upevněna k rámu hlavy odnímače.
Tlak stlačeného vzduchu čistého výfuku byl 2,8 kg/cm2, chladící tlak vzduchu, přiváděný do dutiny výrobku po skončení výfukování, byl 0,05 - 0,1 kg/cm2.
/Π/ nu-
11 --------
< Ό
“0 1—
C3>
r—' to S c·
~< TV ϋ ,r/? h
o O o
—H <
< s
lo x«.
- 26™-”
PPR/023/PV

Claims (8)

1. Způsob zhotovení sklářských výrobků, zahrnující dávkování skloviny dó celistvé přední formy, v poloze příjmu skloviny,. chlazení přední formy v této poloze, přemístění přední formy společně se sklovinou do polohy lisování, lisování předtvaru s konečným formování hrdla, vytaženi předtvaru z přední formy vertikálním zdvihem držáku ústních forem společně s předtvarem, odsun prázdné přední formy z polohy lisování, přísun prázdné konečné formy do polohy lisování, přenesení předtvaru do konečné formy spuštěním držáku ústní formy společně s předtvarem, s následným rozevřením ústní formy těsně nad konečnou formou, přemístění konečné formy společně s předtvarem do polohy konečného vyfukování, dále vyfukování výrobku, doprovázené vakuováním,přemistění čelistí odnímače k otevřené konečné formě, uchopení výrobku a jeho přenesení na chladicí stolek, vyznačující se tím, že přemístění čelistí odnímače ke konečné formě je časově shodné s počátkem doby konečného výfuku a provádí se až do dosažení garantované mezery mezi čelistmi a horním, čelním povrchem uzavřených konečných forem a uchopení výrobku čelistmi se provádí po otevření konečných forem a následném vertikálním spuštění čelistí a souose s nimi umístěných foukacích hlav, vlivem vlastní hmotnosti hlavy odnímače, přičemž přívod stlačeného vzduchu na konečné vyfukování začíná až po dokončení fáze přemísťování čelistí odnímače od foukací hlavy ke konečné formě a končí až po začátku otevírání konečných forem, přičemž vzájemné přemístění konečných forem a předních forem do—-poiohy 1-i-sován-í-—-se----uskutečňu j e- -otáčení m—koleni—čepů27 základových desek držáků předních forem a konečných forem a provádí se tak, že v poloze lisování jsou osy forem a razníků shodné, a ve výchozích polohách se osy předních forem a konečných forem nacházejí ve společné rovině kolmé k ose roviny ústních forem a razníků.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že roviny os předních forem a konečných forem, ve výchozích polohách, jsou navzájem rovnoběžné, ale kolmé k rovině os ústních forem a razníků.
3. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že na počátku otevírání konečných forem se provádí snížení tlaku vzduchu čistého vyfukování, a následně se přivádí do vyíukovací hlavy vzduch na chlazení, což pokračuje až do počátku následující etapy konečné vyfukování výrobku.
přívodu stlačeného vzduchu na
4. Způsob podle bodu 1 a 2 vyznačující se 'i tím, že se roviny os forem protínají ve výchozích polohách, ale při střídavém přemisťování forem do polohy lisování splynou roviny jejich os postupně s rovinami os razníků a ústních forem.
mechanismus mechanismus
5. Řadový stroj k provádění způsobu podle bodů 1 až 4, zahrnuje korpus stroje, přední.formy, ústní íormy a konečné = formy, mechanismus přemísťování předních a konečných forem, mechanismus otevírání, držení a zavírání konečných forem, konečného vyfukování, mechanismus lisování, odnimače hotových výrobků, mechanismus držáku ústních forem, kde korpus stroje sestává z horní desky a spodní desky, vzájemně spojených stojinami, vy z nač u jí c í s e t ím, že na spodní desce (1) korpusu stroje je na čepu (3), otočně uspořádána základová „ . deska (2) držáku.(21) předních forem (44) a dále na čepu (5) je otočně uspořádána základová deska (4) držáku (10) konečných íorem (11), přičemž čepy (3 a 5) jsou upevněn kolmo ke spodní desce (1), k níž je dále kloubově upevněn pneumatický mechanismus (29) otáčení základové desky (2),spojený kloubově svou pístnicí se základovou deskou (2) a dále pneumatický mechanismus (19) otáčení základové desky (4),spojený kloubově svou pístnicí se základovou deskou (4), přičemž držák (21) je upevněn stavitelnou přírubou (22) předních íorem (44) přesuvně k základové desce (2) a držák (10) je upevněn stavitelnou přírubou (6) přesuvně k základové desce (4), a dále ke stavitelné přírubě (6) základové desky (4) je připevněn horizontální silový pneumatický válec (14) k otevírání, držení a zavírání konečných íorem (11) tak, že horizontální osa (16) jeho pístnice (15) je uspořádána nad vertikálním čepem (9) zadního držáku (10) konečných íorem (11) a leží v rovině os konečných íorem (11), přičemž pístnice (15) je přes symetrické vahadlo (18) a pár symetricky umístěných kloubových pák (56) kinematicky spojena s polovinami držáků (10) konečných forem (11), přičemž náhorní pevné desce (24) jsou upevněny silové pneumomechanismy (26) razníků (28) a vertikální silový pneumatický válec (34) pro pohyb tělesa (31) držáků (35, 36) ústních íorem (37) tak, že vertikální osy razníků (28), osa pístnice (33) vertikálního silového pneumatického válce (34) a osa vodící tyče (27) jsou umístěny
--------v—jedné—vert-i-kábní--rovině; která je “kolwá-k~rov“írrám“ spodní desky (1) a horní desky (24) a také k rovinám os předních forem (44) a konečných forem (11).
6.Stroj podle bodu 5 vyznačující se tím, že horní deska (24) je upevněna otočně kolem osy, která prochází rovinou os razníků (28), středem jejich osové vzdálenosti a kolmo na rovinu horní desky (24) a spodní desky (1).
7.Stroj podle bodu 5 vyznačující se tím, že mechanismus na vyfukování obsahuje vyíukovací hlavy (53), které jsou umístěny souose s osami čelistí (54) odnímače (52) hotových výrobků, ale z jejich vnitřní strany.
8.Stroj podle bodu 5 vyznačující se tím, že přední držáky (21) předních forem (44) jsou umístěny na stavitelné přírubě (22) a v mezeře mezi držáky (21) je umístěno výkyvné vahadlo (45) předních forem (44), které je upevněno k přední stavitelné přírubě (22), přičemž přední formy (44) jsou umístěny souose k držákům (21) tak,že se svou spodní plochou opírají o dosedaci plochy výkyvného vahadla (45).
CZ941326A 1994-05-31 1994-05-31 Způsob zhotovování sklářských výrobků a řadový stroj pro provádění způsobu CZ132694A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ941326A CZ132694A3 (cs) 1994-05-31 1994-05-31 Způsob zhotovování sklářských výrobků a řadový stroj pro provádění způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ941326A CZ132694A3 (cs) 1994-05-31 1994-05-31 Způsob zhotovování sklářských výrobků a řadový stroj pro provádění způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ132694A3 true CZ132694A3 (cs) 1996-02-14

Family

ID=5463124

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ941326A CZ132694A3 (cs) 1994-05-31 1994-05-31 Způsob zhotovování sklářských výrobků a řadový stroj pro provádění způsobu

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ132694A3 (cs)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298986B6 (cs) * 1997-11-06 2008-03-26 Emhart Glass S. A. Mechanizmus pro otevírání a uzavírání forem v IS stroji
CZ303523B6 (cs) * 2011-09-21 2012-11-07 Componenta Moravia S. R. O. Držák celisti odnímace sklenených výrobku, zejména obalového skla

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ298986B6 (cs) * 1997-11-06 2008-03-26 Emhart Glass S. A. Mechanizmus pro otevírání a uzavírání forem v IS stroji
CZ303523B6 (cs) * 2011-09-21 2012-11-07 Componenta Moravia S. R. O. Držák celisti odnímace sklenených výrobku, zejména obalového skla

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2189313C2 (ru) Способ охлаждения литого изделия и устройство для охлаждения литого изделия
US4009018A (en) Glassware forming machine of the I. S. type with in-line mold motion
RU2000127741A (ru) Способ охлаждения литого изделия и устройство для охлаждения литого изделия
JPS6217524B2 (cs)
RU2295504C2 (ru) Узел дутьевого формования
EP0242197B1 (en) Mold cooling arrangement for use in a glassware forming machine
WO2023115739A1 (zh) 高硼硅玻璃制瓶机及快吹法生产工艺
US4009016A (en) Method of making glassware with a high speed press and blow technique
CA3008373C (en) Mold cooling method and system for a glass container forming machine
CZ191295A3 (en) Process and apparatus for producing wide-mouth glassware
US4983203A (en) Cooling device for glass container forming machine
RU2291119C2 (ru) Секционная стеклоформовочная машина
RU2291120C2 (ru) Извлекающий конвейерный узел для удаления отформованных бутылок из стеклоформовочной машины
JP6223767B2 (ja) 垂直isマシン
CZ132694A3 (cs) Způsob zhotovování sklářských výrobků a řadový stroj pro provádění způsobu
JPH02411Y2 (cs)
JPH08183623A (ja) ガラス容器の製造装置
JPH08109027A (ja) ガラス容器の製造方法
RU2775843C1 (ru) Способ формования изделий из стекла
RU2763578C1 (ru) Способ формования изделий из стекла
CZ249394A3 (cs) Zpusob zhotovování sklářských výrobků a zařízení k provádění tohoto způsobu
US4244726A (en) Apparatus for manufacturing glass bottles
KR0115664Y1 (ko) 블로우 성형기의 금형 개폐장치
CN214400257U (zh) 一种通体微晶玻璃制备装置
ITMI971505A1 (it) Procedimento e impianto per la fabbricazione di oggetti di vetro e in particolare di flaconi

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic