CZ105689A3 - Apparatus for pneumatic stretching and turning of produced hose-like knitted fabrics - Google Patents

Apparatus for pneumatic stretching and turning of produced hose-like knitted fabrics Download PDF

Info

Publication number
CZ105689A3
CZ105689A3 CS891056A CS105689A CZ105689A3 CZ 105689 A3 CZ105689 A3 CZ 105689A3 CS 891056 A CS891056 A CS 891056A CS 105689 A CS105689 A CS 105689A CZ 105689 A3 CZ105689 A3 CZ 105689A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
section
inner member
tubular
extension
sections
Prior art date
Application number
CS891056A
Other languages
English (en)
Inventor
Francesco Turini
Original Assignee
Francesco Turini
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT09332/88A external-priority patent/IT1224233B/it
Priority claimed from IT09371/88A external-priority patent/IT1222225B/it
Priority claimed from IT09436/88A external-priority patent/IT1222266B/it
Application filed by Francesco Turini filed Critical Francesco Turini
Publication of CZ105689A3 publication Critical patent/CZ105689A3/cs
Publication of CZ282018B6 publication Critical patent/CZ282018B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/88Take-up or draw-off devices for knitting products
    • D04B15/92Take-up or draw-off devices for knitting products pneumatic

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Air Bags (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká pletení punčochových výrobků s. relativně větším niťovým očkem než mají dámské punčochy a problému napínání úpletů a jejich obracení po té, když byl úplet vytvořen.
Dosavadní stav techniky
Je známa řada pneumatických napínacích a obracecích zařízení pro hadicové úplety, jako jsou punčochy apod., na nichž se provádí obracení po dokončení úpletu okrouhlým pletacím strojem s otáčivým jehelním válcem. Zařízení tohoto typu mají vnější trubicový plást aýotáčivou vnitřní trubici, čímž. je mezi nimi vymezen prstencovitý meziprostor. Tento meziprostor je využit pro pneumatické napínání účinkem sání, při němž je napínán vyráběný úplet, který během tvorby obklopuje vnitřní trubici a tato trubice se proto musí otáčet. Po té, co byl vyrobený úplet oddělen z jehelního válce použitého pro jeho vytvoření, se obrací proud vzduchu., takže způsobí sání uvnitř otáčivého trubicového kanálu a s výhodou také pneumatický tlačný účinek na vyráběný úplet, který obklopuje uvedenou otáčející se trubici a který je umístěn v meziprostoru. Toto uspořádání má za následek obracení úpletu směrem dovnitř z vnějšího meziprostoru prstencového průřezu dovnitř trubice, přičemž obrácený úplet je pneumaticky odváděn pneumatickým potrubím, jehož součást tvoří uvedená vnitřní otáčivá trubice.
Zařízení tohoto druhu se dají obtížně použít na okrouhlých pletacích strojích pro výrobu ponožek, podkolenek a punčoch, kde vyráběný úplet je relativně široký a jehelní válec má relativně malý průměr. Je totiž mimořádně obtížné umístit uvnitř jehelního válce jak vnější trubicový plášť tak i otáčivou vnitřní trubici, jakož i umožnit výkon pra-
-2nc
J ť?U&t, Mífoá VŠFTECiQ advokát
120 00 PRAHA 2. HáDstwaS σ
o
COt covní operace napínání a zejména obracení vytvořeného úpletu uvnitř vnitřní trubice, která má příliš malý průměr pro obracení směrem dovnitř a tedy pro správné obracení úpletu.
Podstata vynálezu..........
Uvedené nedostatky odstraňuje vynález zařízení pro pneumatické napínání a obracení vyráběných hadicových úpletů jako jsou punčochové výrobky, jako ponožky nebo podkolenky, po dokončení jejich pleteni na okrouhlém pletacím stroji s maloprůměrovým jehelním válcem, obsahující vnější trubicový plást a vnitřní člen pro vytváření meziprostoru prstencovitého průřezu pro pneumatické napínání, přičemž tento vnitřní člen tvoří axiální průchod pro obracení úpletu dovnitř naruby a jeho pneumatické odvádění, jehož podstatou, je, že trubicový plášt a vnitřní člen sestávají každý ze dvou sekcí rozdílného průměru, přičemž horní sekce, mající menší průměr než odpovídající dolní sekce, jsou umístěny uvnitř jehelního válce,- zatímco dolní sekce většího průměru než odpovídající horní sekce jsou umístěny vně jehelního válce a přilehle k němu, přičemž horní sekce vnitřního členu je uložena axiálně posuvně vzhledem k dolní sekci vnitřního členu mezi první polohou, v níž jsou obě sekce ve vzájemném dotyku a druhou polohou pro obracení úpletu okolo koncového okraje trubicové dolní sekce, v níž je mezi oběma sekcemi vnitřního členu vymezována prstencovité nespojitost.
Popsané zařízení řeší výše uvedený problém i v pletacích strojích, majících relativně malý průměr. Odstupňováním průměru trubic, tvořících jednotlivé sekce pláště a vnitřního členu, je dosaženo zvětšení prostoru, který je pro napínání a obracení úpletu k dispozici a který leží mimo maloprůměrový jehelní válec. U maloprůměrového pletacího stroje je zařízením podle vynálezu možné napínat a obracet vně jehelního válce i poměrně široké úplety, jakými jsou například ponožky nebo podkolenky. ’
-3V praxi je sekce vnitřního prvku, mající větší průměr, připojena k rozšíření, takže má průměr alespoň stejně velký, jako má trubicová sekce uvedeného vnitřního členu, mající větší průměr.
Sekce vnitřního členu jsou pohyblivé v axiálním směru vůči sobě tak ,.že vytvářejí uvedenou prstencovitou nespojitost během obracecí fáze. V možném provedení může být trubicová sekce vnitřního členu s větším průměrem posunuta v axiálním směru tak, aby se pohybovala směrem k uvedenému rozšíření a od něj za účelem vytvoření uvedené prstencovité nespoj itosti během obracecí fáze.
S výhodou může být rozšíření sekce vnitřního členu ../-v,,
03» c,. »<„· s menším průměrem uvolnitelné zasunuto do konce trubicové . .g.
'i » sekce vnitřního členu s větším průměrem, který tak podporuje během napínací fáze druhou sekci s menším průměrem. Navíc je zařízení opatřeno kluzátkovými prostředky s čelistmi,· pohyblivými napříč meziprostoru prstencovitého průřezu tak, že &
dočasně zabírají do uvedené sekce vnitřního členu s menším' průměrem na konci napínací fáze po té, co byl úplet oddělen od jehel a během obracecí fáze. Uvedený prostředek s čelist- * mi může zabírat do uvedené sekce vnitřního členu s menším průměrem přes kuličkové ložisko tak, že dovoluje její otáčení.
Trubicová sekce vnitřního členu s větším průměrem může být otáčivá a schopná otáčení s uvedenou horní sekcí uvedeného vnitřního členu s větším průměrem, přičemž uvedená trubicová sekce s větším průměrem může být hnaná, t.j. může být nucené otáčivá nebo může být volně otáčivá, a v tomto posledně jmenovaném případě může být kombinována s vzduchovým hnacím systémem, který používá sacího vzduchového proudu uvnitř prstencového meziprostoru pro napínání.
V jiném provedení může být sekce uvedeného vnitřního
-4členu s menším průměrem otáčivé poháněna obvyklým talířem přístrojovým lůžkem převěšovacích platin, které spolupůsobí s jehelním válcem pro pletení dvojitého lemu punčochy. Sekce může být uzpůsobena pro spřažení s deskou pomocí třecího spoje s axiálním přítlakem. .. . .
V jiném provedení může být rozšíření sekce vnitřního členu s menším průměrem opatřeno valivým ložiskovým členem pro záběr s trubicovou sekcí.
Kromě toho může být i sekce vnitřního členu, mající menší průměr, trubicovitá a přes uvedenou sekci uvedeného vnitřního členu s větším průměrem je možné vytvořit pneumatickou tlačnou, sílu., působící, od, konce meziprostor.u. ve stejném, směru, jako tažný vzduchový proud pro sání, a tato.tlačná síla má sklon rozšiřovat vyráběný úplet.
Podle ještě dalšího provedení je uvedená sekce's menším průměrem spolu s odpovídajícím rozšířením vnitřního, čler nu uložena na tyči axiálně procházející přístrojovým lůžkem převěšovacích platin, kterým je tyč otáčivě poháněna, zatímco v axiálním směru je vůči němu posuvná.
Podle jiného provedení vynálezu je horní sekce vnitřního členu vytvořena jako tyč,· která je zavěšena z hnací desky a je schopná se spolu s ní zdvíhat. Je s výhodou použito prostředků pro zajištění středění dolního rozšíření tyče nad dolní trubicovou sekcí vnitřního členu s větším průměrem, a to i v případě jejich vzájemného odsunutí.
Dolní rozšíření tyče, zpravidla ve tvaru dvojitého komolého kužele, může mít tenký výstupek, který zůstává vystředěn uvnitř horního otevření dolní sekce vnitřního členu s větším průměrem, a to i tehdy, když byly rozšíření a dolní sekce od sebe vzájemně odsunuty za účelem vytvoření prstencovité nespojitosti pro obracecí pochod.
-5Týč může být kloubově připojena k desce nebo může být alespoň částečně poddajná, aby dovolila zdvíhání desky okolo kloubu s vodorovnou osou, t.j. s otáčivým pohybem.
Podle dalšího provedení vynálezu je zařízení opatřeno otvory pro přívod vzduchu, jakož i prostředkem pro ovládání otevření a jeho uzavírání, za účelem zmenšení rychlosti /
vzduchu, který proudí sekcí pláště, která je uvnitř jehelního válce a je blíže k pracovní oblasti jehel.
Uvedené díry mohou být vytvořeny okolo horní části vnější sekce pláště mající větší průměr a okolo pláště může být umístěn kluzný objímkový uzávěr, ovladatelný programem^ který řídí stroj. *
S výhodou může být pod soustavou otvorů vytvořeno vybrání pro přístup k vnitřku trubicového pláště. Toto vybrání může být uzavřeno uvedeným objímkovým uzávěrem a otvíráno mimořádným vysunutím tohoto uzávěru pro zajištění přístupu do nitra zařízení. Uvnitř sekce pláště, mající větší průměr, může .být umístěn prstencovitý útvar, přestavitelný v poloze pro regulování vzduchového proudu. Dále může být v plášti umístěna mřížka s přestavitelnou polohou pro zachycování úpletu a jeho ukládání jak je jen nejlépe možné, pro jeho obracení, a to v meziprostoru mezi dvěma sekcemi s větším průměrem.
Horní sekce vnitřního členu s menším průměrem může být řešena ve formě tyče, mající na svém dolním konci rozšíření, které je volně otáčivě neseno touto tyčí.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu ná příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých
-6znázorňuje obr. 1 a 2 schematický svislý a vodorovný řez základním provedením zařízení podle vynálezu, obr. 3 až 6 další upravená provedení ve schematických svislých řezech, obr. 7 schematický řez jiným provedením vynálezu v napínací fázi během tvorby vyrobeného úpletu, obr. 8 svislý řez uspořádáním pracovních členů stejného provedení v obracecí fázi, obr. 9 svislý řez uspořádáním zařízení podle vynálezu ve stavu, kdy je talíř přístrojového lůžka zdvižen, obr. 10 schematický detail horní části obměněného provedení a obr. 11 svislý řez dalším provedením zařízení podle vynálezu.’
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je schematicky znázorněn jehelní válec 1, který se otáčí a spolupůsobí..s talířem' 2 přístrojového lůžka·, převěšovacích platin (dále talířem), umístěným nad. ním' a souose s ním a synchronizované se s ním otáčejícím. Vyráběný úplet M je hadicovitý a postupně se posouvá dopředu během jeho vytváření uvnitř jehelního válce 1. Aby se vyráběný úplet správně vytvářel, musí být napínán. To je zajišťováno pneumaticky použitím zařízení podle vynálezu,' které následně, umožňuje, aby se úplet obracel.
Zařízení obsahuje vnější trubicový plášť souhrnně označený pro všechny provedení jako trubicový plášť 800, vytvořený v konkrétním prvním provedení jako trubicový plášť 7 sestávající ze dvou sekcí, a to horní sekce 7A menšího průměru a dolní sekce 7B většího .průměru, navzájem spolu spojené v přechodu 7C. Trubicový' plášť Ί_ je souosý s jehelním válcem 1 a je upevněn k rámu stroje. Na dně dolní sekce 7B většího průměru je vytvořen postranní otvor 9, připojený k pneumatickému ústrojí, které během vytváření úpletu zajišťuje pneumatické sací působení za účelem napínání úpletu M, a během následujícího obracení a snímání je schopné vykonávat pneumatický tlačný účinek pro účely popisované níže. Horní sekce 7A trubicového pláště Ί_ má vstupní nálevkoví tý konec pro vsouvání vyráběného úpletu M, který se v jejím
-7nitru tvoří, přičemž iposunu úpletu je napomáháno sacím vzduchovým proudem, použitým pro napínání.
<1
Uvnitř trubicového pláště 7 je uspořádán otáčivý vnitřní člen 900. který spolu s. trubicovým pláštěm 7 vymezuje meziprostor prstencovitého průřezu. Tento otáčivý vnitřní člen obsahuje dolní trubicovou sekci 10 většího průměru a horní sekci 12 menšího průměru, která může též být plným zásuvným dílem, s rozšiřující se spojkou tvořící spodní rozšíření 12A. Horní sekce 12 je umístěna uvnitř sekce 7A vnějšího trubicového pláště 7, zatímco sekce 10 vnitřního členu je umístěna uvnitř sekce 7B většího průměru. Obě sekce 7B a 10 jsou umístěny pod jehelním válcem 1 a vně tohoto válce, i když s ním těsně sousedí. Obě tyto sekce 7B a 10., umístěné pod válcem 1, mají průměry takové, že lze snadno provádět otáčení směrem dovnitř za účelem obracení úpletu, ale jejich průměry jsou takové, že zabraňují jejich vsouvání do nitra jehelního válce 1. Horní sekce 7A a 12 trubicového pláště a vnitřního členu však mají průměry takové, že mohou být umístěny uvnitř vnitřního prostoru jehelního válce 1 a současně takové, že se může vytvořit meziprostor mezi sekcí 7A a sekcí 12, dostatečný k tomu, aby umožnil pneumatické napínání vyráběného úpletu M.
Sekce 10 vnitřního členu 900 s větším průměrem je schopná otáčet se a vykonávat axiální pohyby ve směru oboustranné šipky, vyznačené na výkrese. Za tímto účelem je uvnitř trubicové konstrukce sekce 7B vnějšího trubicového pláště vytvořen podpůrný systém sestávající ze dvou ložisek 14, které otáčivě nesou objímku 16, schopnou otáčet se pomocí ozubeného kola 18 a pastorku 20, ovládaného například poddajným přenosovým prostředkem 22 nebo jiným vhodným způsobem. Trubicová sekce 10 vnitřního členu je v axiálním směru posuvná uvnitř objímky 16 a je poháněna otáčivě samotnou objímkou pomocí drážkového hnacího, systému. Pro axiální pohyby má sekce 10 pod ozubeným kolem 18 prstencovitou drážku
-826, do které se může zasunout vidlice 28 kloubově připojená k rámu v bodě 30 a ovládaná tak, že vykonává úhlové pohyby soustavou 32 válce a pístu při eventuelním spolupůsobení, v případě potřeby, vratné pružiny 34· Je tak vždy možné získat přes vidlici· 28 á 'drážku 26 axiální pohyby' sekce 10 vnitřního členu, přičemž je současně dovolováno sekci 10 se otáčet.
Sekce 10 vnitřního členu s větším průměrem má horní okraj 10A tvarovaný tak, že usnadňuje obracení níže popsaným způsobem-a může být nasunut přes rozšíření 12A horní sekce vnitřního členu s menším průměrem a zejména přes prodloužení 12B tohoto rozšíření 12A. Mezi oběma částmi, t.j. rozšířením 12A a prodloužením 12Bje umístěno valivé, ložisko , pro dále . popisované účely. Na fixní konstrukci, stroje., jsou osazena, kluzná, vodítka, 40 pro dva kluzátkové prostředky.42, které jsou uzpůsobeny pro pokluz v diametrálním směru vzhledem k ložisku 38., přičemž jsou uspořádána na stejné úrovni, jako uvedené ložisko. Oba kluzátkové prostředky 42 tvoří dvě čelisti uzpůsobené pro zabírání do ložiska a jeho podporování tak, že ho udržují osově vystředěné vůči jehelnímu válci 1. Kluzátkové prostředky 42 přitom vykonávají radiální dostředný pohyb, kterým se pohybují k sobě. Aby kluzátkové prostředky 42 mohly vykonávat tyto pohyby, je zařízení opatřeno soustavami válce a pístu nebo rameny, jako jsou ramena 44 na obr. 2, pro zajištění současného' dostředného a odstředivého posunu obou kluzátkových prostředků 42.. V poloze dosažené po odstředivém posunu kluzátkové prostředky 42 opouštějí meziprostor mezi ložiskem 38 a vnějším trubicovým pláštěm, který zůstává zcela volný, t.j. meziprostor mezi ložiskem 38 a vnějším trubicovým pláštěm, t.j. mezi sekcí 12 s rozšířením 12A a prodloužením 12B a sekcemi 7A, 7B s jejich přechodem 7C. Meziprostor prstencovitého průřezu je dále definován dolními sekcemi 7B a 10 trubicového pláště 7 a otáčivého vnitřního členu 900.
-9Během fáze, kdy se vytváří úplet M a kdy je pneumaticky napínán, je trubicová sekce 10 otáčivého vnitřního členu s jejím vlastním tvarovaným okrajem 10A nasunuta na prodloužení 12B vybíhajícím z rozšíření 12A horní sekce 12. menšího průměru, takže tatáž trubicová sekce '10 je schopná držet sekci 12 ve správné poloze uvnitř jehelního válce. Tím je umožněno pneumatické napínání v meziprostoru vymezovaného mezi sekcemi 7A a 12 uvnitř jehelního válce, přičemž kluzátkové prostředky 42 jsou vytaženy odstředivým směrem a zajišťují kontinuitu meziprostoru kruhového průřezu jak uvnitř jehelního válce i me2í sekcemi 7A a 12, tak i v dolní části mezi sekcemi 7B a 10. Během vytváření.úpletu se úplet dostává do přechodové oblasti s rozšířením 12A a do meziprostoru mezi sekce 7B a 10. V každém případě je na konci vytváření úpletu, když je oddělován od jehelního válce, úplet tažen do dolní části prstencovitého meziprostoru mezi sekcemi 7-B a 10 vzhledem k pneumatickému tažnému působení, které vyvolává napínání během vytváření úpletu. Vyrobený úplet se proto sám uspořádává okolo vnitřní otáčející se trubicové sekce a uvnitř meziprostoru definovaného vně sekce 7B.
V této situaci musí být vyráběný úplet obracen. Za tímto účelem se kluzátkové prostředky 42 přestaví do dostředného posunu a jejich vnitřní čelisťové profily zaberou do kuličkového ložiska 38. Tím současně zaberou dó horní sekce 12 s rozšířením 12A a prodloužením 12B. Trubicovitá dolní sekce 10 vnitřního členu je přitom spuštěna v axiálním směru, takže mezi prodloužením 12B horní sekce 12 a horním koncem dolní sekce 10 s okrajem vzniká prstencovitá nespoj itost D, která je dostatečné široká k tomu, aby umožňo-. vala obracení úpletu M směrem dovnitř. V tomto okamžiku se sací působení přepne tak, že sání působí uvnitř trubicové sekce vnitřního členu a v případě potřeby se vyvíjí pneumatická tlačná síla otvorem 9.
Vyráběný úplet, který se shromažďuje v oblasti Ml
-10ν meziprostoru mezi sekcí 7B a sekcí 10, je posouván vzhůru, až se dostane na okraj 10A, kde se obrací směrem dovnitř trubicové sekce 10 dostatečně velkého průměru pro toto obracení dovnitř. Úplet M potom vstupuje do sekce 10 a odtud je dopravován do pneumatické dopravní ' trubice připojené k uvedené trubicové sekci 10 na jejím spodním konci, až dosáhne dalších stanic, kde je zpracováván nebo ručně snímán. Vzhledem k možným rozměrům sekcí 7B a 10 se toto obracení úpletu směrem dovnitř děje bez jakýchkoli obtíží. Sání uvnitř sekce 10 vnitřního trubicového členu se děje hlavně prstencovitým meziprostorem mezi sekcemi 7B a 10., nebot kluzátkové prostředky 42, vybíhající do prstencového meziprostoru pro zaobírání do ložiska 38, brání pronikání vzduchu meziprostorem mezi sekcemi 7A a .12. Horní sekce 12 vnitřního členu může. být též uzavřena, t.j. může být tvořena plným .dílem, aniž by byla ovlivňována pracovní schopnost sestavy.
Po té, co byl vyrobený úplet obrácen a odveden, dolní sekce. 10 vnitřního prvku s větším průměrem se znovu zdvihne soustavou prstencové drážky 26, vidlice 28 a soustavou 32 pístu a válce a vsune se znovu do části 12B a znovu zabírá do horní sekce 12 s jejím rozšířením 12A, dočasně podporované kluzátkovými prostředky 42. Kluzátkové prostředky 42 proto mohou být přesouvány odstředivým směrem, čímž se obnoví kontinuita prstencového meziprostoru mezi sekcemi 7A a 12 sekcemi 7B a 10.. Nový výrobní cyklus pro pletení nového úpletu může začít a vyráběný úplet může být pneumaticky napínán.
Provedení podle obr. 3 je podobné provedení z předchozího příkladu, až na to, že pohon trubicové sekce 110, analogické sekci 10, se získává nikoliv mechanickou cestou, ale hnacím vzduchem, v daném případě turbinovým pohonem 160 v meziprostoru mezi sekcí 110 a sekcí 107B, odpovídající sekci 7B z předchozího příkladu. Hnací turbina 160 používá sacího vzduchového proudu, který je použit pro napínání
-11a který působí v tomto meziprostoru. Sestaýa zahrnuje obdobné prostředky pro vzájemné spojení a rozpojení obou sekcí, jaké tvoří rozšíření. 12A a část 12B horní sekce a přídržnýsystém s čelistmi obdobnými jako jsou kluzátkové prostředky 42. Tyto části nejsou na obr. 3 znázorněny ve větších podrobnostech. Vzhledem k tomu, že sekce lio je kinematicky nezávislá, může být uvedená sekce 110 taktéž poháněna vyráběným úpletem, který je obaluje a je schopný ji zrychlovat nebo brzdit vzhledem k pohybu získávanému hnacím systémem 160.
Podle dalšího provedení znázorněného na obr. 7 se sekce 210 vnitřního členu 900 s větším průměrem může pohybovat axiálně jako v předchozích příkladech, za účelem zabírá?ní a uvolňování horní sekce většího průměru, ale neotáčí se> Tato sekce 210 může být ovládána pístem 260 soustavy válce a pístu s válcem 262 a dvojčinným pístem 260 nebo s vratnou pružinou, které například zajištují zdvih a záběr. Do horní sekce 212 vnitřního členu menšího průměru může být zabíráno prostřednictvím části 212B, která může být kryta' horním kon^ cem sekce 210, když je posunuta směrem vzhůru. Koncová část 212B může být kombinována s otáčivými soustavami, například s kuličkovými ložisky, pro její uvolňování vůči sekci 212, takže sekce 212 může být schopná otáčení nezávisle na sekci 210, i když je touto sekcí 210 podporována přes svou koncovou část 212B, přes níž dosedá na horní konec sekce 210. Rozšíření 212A uvedené horní sekce 212. které je podobné rozšíření 12A z prvního příkladu, je schopné vejít do záběru se soustavou podobnou soustavě vodítek 40 a kluzátkových prostředků 42, ale může být zachyceno čelistmi samotnými nezávisle na přítomnosti jejího vlastního valivého systému, jako je například ložisko 38·
Horní sekce 212 je trubicovitá a je otevřena na horním konci 212C směrem.k úpletu, a je ve spojení s trubicovou sekcí' 210 většího -průměru., která je spojena s potrubím 264,
-12takže vzduchový proud foukaný .potrubím 264 sekcí 210 dosahuje trubicové sekce 212 a prochází jí, takže uniká tryskami 266 vytvořenými na konci sekce 212 a směřuje směrem dolů uvnitř meziprostoru vymezovaného mezi horní sekcí 207A vnějšího pláště, odpovídalící sekci~7Á. a uvedenou sekcí 212. Tento vyfukovaný vzduch způsobuje rozšiřování vyráběného úpletu M, který vniká do meziprostoru v průběhu jeho vytváření, a to přídavně k jeho posouvání směrem dolů, t.j. ve stejném směru, ve kterém dochází k napínání v důsledku sání sacím výstupem 209, podobným otvoru 9 v prvním příkladě. Vyráběný úplet proto nemá sklon pevně obmykat sekci 212. ale místo toho se může rozepínat. Jelikož je však tato sekce 212 schopná se otáčet, může být hnána bez nebezpečí, že se úplet zkroutí a na ní zachytí:. Délka sekce. 212 a rozšíření . 212A. může být dostatečná pro to, aby vyráběný úplet během jeho tvorby a napínání nedosáhl na trubicovou sekci 210, která má větší průměr a která je v tomto provedení vynálezu neotáčivého typu. Možnost zachycení úpletu na této sekci 210je tedy vyloučena. Sekce 212 s jejím rozšířením. 212A a částí 212B může být zachycována soustavou vodítek 40 a kluzátkových prostředků 42.
Další provedení, v němž trubicová sekce vnitřního prvku s větším průměrem se neotáčí, je znázorněno na obr. 8. V tomto provedení trubice tvořící sekci 310 vnitřního členu 900, mající větší průměr, se může pohybovat axiálně, ale neotáčí se a je schopná zabírat do horní sekce 312 vnitřního členu 900, mající menší průměr, a to přes valivou soustavu 262 kombinovanou s prodloužením 312B, které slouží právě pro vykonávání spřažení s koncem sekce 310. Přes valivý systém 362 prodloužení 312B podporuje sekci 312, která je schopná se otáčet volně vůči uvedenému prodloužení 31.2B, a proto i vůči trubicové sekci 310 s větším průměrem, která se může pohybovat axiálně avšak nikoliv otáčivě. Sekce 312 může být dále v záběru a být podporována čelisřovými a kluzátkovými prostředky, jako jsou kluzátkóvé prostředky 42 po-13suvné ve vodítcích z prvního příkladu, a to přes valivý systém 338 podobný valivému ložisku 38, čímž se dovolí otáčení sekce 312 i v případě záběru čelistí. Horní sekce 312 vnitřního členu 900 je trubicová a je otevřena na horním konci 312C směrem k úpletu a je připojena.na jejím opačném dolním konci přes dolní trubicovou sekci 310 ke 2droji tlakového vzduchu.
Sekce 312 může být kromě toho poháněna talířem 2 přes spojku 314 třecího typu, například s kuželovou nebo ekvivalentní rotační plochou, a to takovým způsobem, že uvedená sekce 312 může být poháněna pohybem talíře 3, který je synchronizován s pohybem jehelního válce obvyklým způsobem. Tato spojka 314 zajištující axiální třecí záběr může být spřažena pomocí pružného přítlaku vyvíjeného pružným prostředkem, působícím bud na člen spojený s talířem 2 nebo se sekcí 312. Při tomto uspořádání se za chodu zařízení, t.j. během tvorby úpletu, nechá sekce 312 otáčet talířem 2 a tato sekce 312 může probíhat axiálně tak, že zabraňuje tomu, aby se vytvářený úplet dostal během své tvorby na neotáčivou sekc,i 310. Možnost, že by se vyráběný úplet zkroutil nebo byl během své tvorby zachycen na neotáčivé části 310 je tak vyloučena .
Ve všech řešeních z obr. 3, 7 a 8 se obracení dosahuje jako v prvním příkladě z obr. 1 přes vytvoření prstencovité nespojitosti D mezi spuštěnou dolní sekcí většího průměru, t.j. sekcí 110. 210 nebo 310. vzhledem k zachycené horní sekcí 112. 212 nebo 312, která je sevřena posuvnými kluzátky nebo jinými ekvivalentními kluzátkovými prostředky 42.
Z obr. 6 je patrný jehelní válec 401. talíř 403 přístrojového lůžka převěšovacích platin, sekce 407A a 407B trubicového pláště 407. dolní trubicová sekce 410's menším průměrem, tvořící součást vnitřního trubicového členu, která
-14se nemusí otáčet, horní sekce 412 s malým průměrem, tvořící druhou část vnitřního trubicového členu 900 a opatřená rozšířením 412A pro záběr s horním koncem sekce 410 přes valivý prostředek 462. Sekce 412 probíhá ve formě tyče 480, která prochází axiálně ’ konstrukcí talíře přístrojového lůžka 403' převěšovacích platin a jejího hřídele a je schopná se otáčet spolu s tímto hřídelem a posouvat se v axiálním směru vzhledem k němu při pohánění kinematickým mechanismem 482, takže může pohybovat rozšířením 412A ze sekce 410 za účelem vytvoření prstencovité nespojitosti mezi sekcemi 410 a 412 za účelem provádění obracecího pochodu při němž se úplet obrací dovnitř. Délka prvku tvořeného tyčí 480 a sekcí 410 je taková, že úplet je oddělován od jehel dříve než při napínání dosáhne.neotáčivé sekce 410.
Podle možného obměněného provedení ’ může. být. horní . sekce 12 s rozšířením 12A a prodloužením 12B pevně přichycena k talíři 3. přístrojového lůžka převěšovacích platin okrouhlého pletacího stroje. V tomto případě.je dokonce možné . úpravou prodloužení 12B tím, že má dostatečné zvětšený průměr vzhledem k okraji 10A trubicové sekce 10, vyloučit axiální pohyb sekce 10, nebot spřažení uvedené sekce 10 a prodloužení 12B již není zapotřebí pro podporování sekce 12, která je v tomto případě zavěšena na talíři 3..
Na obr. 4, 5, 9 a 10 je znázorněn otáčivý jehelní válec 501 á talíř 503 zavěšený nad jehelním válcem a nesená konstrukcí kloubové připojenou v bodě 505 podle vodorovné a postranní osy, čímž je dovolováno desce zdvíhat se z horního konce jehelního válce ve směru f503 pro umožnění přístupu obsluze a spouštět se pro opětovné zaujmutí pracovních podmínek. Dále je z výkresů patrná horní sekce 507 trubicového pláště 800 o menším průměru, vymezující kanál pro pneumatické napínání vytvářeného úpletu během jeho tvorby dále dolní sekce 509 s větším průměrem, vybíhající pod' jehelní válec. Dále ukazuje výkres dolní trubicovou sekci 512 vnitř-15ního členu 900. která spolu se sekci 509 vymezuje meziprostor prstencovitého průřezu, kde se vytvářený úplet shromažďuje před tím, než je obracen.
Uvnitř pláště 800 sestávajícího ze sekcí 507. 509 je umístěna horní sekce 510 vnitřního členu 900. obsahující tyč 514 spolupůsobící s dolní trubicovou sekcí 512. Tato tyč 514 má ve své dolní části rozšíření 516, které má v podstatě kuželovitý tvar a je kombinováno s dalším prodloužením 518 s kuželovou plochou, ležícím proti rozšíření 516 a podporovaným kuličkovými ložisky nebo jiným prostředkem pro volné otáčení vzhledem k rozšíření 516. Prodloužení 518 rozšíření 516 je opatřeno velmi tenkým a relativně dlouhým výstupkem 520, který vybíhá směrem dolů pro účely popsané níže. Sestava rozšíření 516, prodloužení 518 a výstupku 520 je směrem k tyči 514 kloubově připojena v kloubu 522 pod talířem 503 a může se s ním otáčet.
Vnitřní člen 900, vytvořený z trubicové sekce 512,. z tyče 514 a rozšíření 516 s prodloužením 518 s kuželovou plochou a výstupkem 520 je jako v předchozích případech v situaci znázorněné na obr.5 sestaven do souvislého tvaru, a to jak pro. vytváření úpletu, tak i pro jeho napínání uvnitř pláště 507, přičemž meziprostor má prstencovitý průřezový tvar vymezovaný sekcemi 509, 512. když je prodloužení 518 zachyceno v horním koncovém otvoru sekce 512. Když se má provádět obracení, vytvoří se místo sání prstencovitým meziprostorem mezi sekcemi 509 a 512 prstencovité nespojitost D mezi horním koncem sekce 512 a prodloužením 518, a sekcí r 512 se vyvíjí sání, dovolující vytvořenému úpletu obracet se dovnitř ve směru fl, vyznačeném na obr. 5. Oddělením a tedy
Φ vytvořením této prstencovité nespojitosti D se může dosáhnout spuštěním trubicovité sekce 512 ve směru fA nebo zdvižením horní sekce, tvořené tyčí 514, rozšířením 516, kuželovitou plochou prodloužení 518 a výstupkem 520
-16Obr. 9. ukazuje uspořádání podle kterého jé talíř 503 zdvižen okolo kloubu 505, čímž dovoluje přístup k jehelnímu válci. Zdvižení talíře působí zdvíhání celé sestavy tyče 514, rozšíření 516, prodloužení 518 a výstupku 520, a kloub 522 dovoluje talíři 503, aby se naklonil a výše uvedená sestava tyče 514 se mohla zdvihnout téměř axiálně. Výstupek 520 zůstává vždy uvnitř horního konce trubicové sekce 512 během zdvíhání, takže během opětovného spouštění sestavy spojené s talířem 503 je zajištěno středění rozšíření 516 s jeho prodloužením 518 vzhledem k trubicové sekci 512. I kdyby výstupek 520 opustil při zdvíhání otvor trubicové sekce 512, zmenšený průřez tohoto výstupku 520 vždy znovu zajistí jeho opětovné vsunutí do trubicové sekce 512 během opětovného spouštění desky. V praxi zajištuje výstupek 520 pravidelnost ukládání dolního konce rozšíření tyče. 514 vůči trubicové sekci 512.
V obměněném provedení z obr. do konstrukce desky 503 poddajnou 522, která je pracovním ekvivalentem je tyč 514 zasunuta částí 532 místo”kloubu pro výše zmíněné účely.
Na obr. 11 je opět znázorněn otáčivý jehelní válec 501 a talíř 503, zavěšený nad jehelním válcem nesený konstrukcí přikloubenou v bodě 505 podle vodorovné a postranní osy pro umožňování zdvihu talíře 503 z horního konce jehelního válce ve směru šipky f503 z výkresu, a to za účelem zajištění přístupu pro údržbu a umožnění obnovit pracovní podmínky. Z obr. 11 je dále patrná horní sekce 507 menšího průměru, tvořící část trubicového pláště vymezujícího průchod pro pneumatické napínání vytvářeného úpletu a dolní sekci 509 stejného pláště se zvětšeným průměrem, která vybíhá směrem dolů pod jehelní válec. Dále je z dbrázku patrná dolní trubicová sekce 512 vnitřního členu, který spolu se sekcí 509 vymezuje meziprostor prstencovitého průřezu, kde se vytvářený úplet shromažďuje přeď tím, než býl obrácen1.
-17Uvnitř trubicového pláště 800 vytvořeného ze sekcí 507, 509 je umístěna tyč 514 spolupůsobící s dolní trubicovou sekcí 512, která má na svém spodním konci rozšíření 516, podporované kuličkovými ložisky nebo jiným prostředkem, takže se může otáčet volně vůči tyči 514. Rozšíření 516 má velmi tenký konec nebo výstupek 520, který vybíhá axiálně směrem dolů pro účely vysvětlené níže. Tyč 514 je kloubově připojena pod talířem 503 v kloubu 522 a může se s ním otáčet. .
Podle obr. 11 jsou u horního konce sekce 509 vytvořeny otvory 701, otevřené směrem ven. Axiálně pohyblivý objímkový uzávěr 703 se může pohybovat vzhůru, čímž částečně nebo úplně uzavírá uvedené otvory 701. nebo směrem dolů pro jejich otevírání, a to programovatelným pohonem 705 a při spolupůsobení s tlačnými pružinami 707. Pod soupravou otvorů 701 může být ve stěně sekce 509 vytvořena přístupové vybrání 709 ve formě štěrbiny, umožňující různé zásahy. Tato štěrbina je uzavřena objímkovým uzávěrem 703 a může být odkryta udělením posunu této objímce, který je větší, než je posun pro .odkrytí otvorů 701.
Uvnitř meziprostoru mezi sekcemi 509 a 512 může být vložena mřížka 711, která je nesena prstencovitým redukčním prostředkem 713 a jejíž poloha je přestavitelná například pomocí třecího působení vyvíjeného prstencem 715, vytvořeným z pryže nebo podobného materiálu a neseným nosičem ve formě redukčního prostředku 713 při vzepření mezi povrchem sekce 509 a 512. .
Vnitřní člen, který je vytvořen z trubicové sekce 512 a ze sestavy tyče 514, rozšíření 516, kuželové plochy prodloužení 518 a výstupku 520. tvoří v průběhu vytváření hadicového úpletu souvislý útvar, přičemž dochází k napínání úpletu uvnitř trubicové sekce 507 a meziprostoru prstencového průřezu, definovaného sekcemi 509 a 512, když je rozšíře-18ní 516 zasunuto do horního otevřeného konce trubicové sekce 512 a sací účinek je vyvíjen mřížkou 711. Tato mřížka je seřízena v potřebné poloze podle typu vyráběného úpletu, který má být zadržován nad mřížkou 711.
Když se má provádět obracení, vytvoří se místo sání prstencovým meziprostorem mezi sekcí 509 a 512 a mřížkou 711 mezi horním koncem sekce 512 a rozšířením 516 nespojitost D, čímž se vytvoří sání uvnitř sekce 512 umožňújící, aby se úplet obracel ve směru šipky f. Toto oddělování a tedy i tato· prstencovité nespojitost D mohou být vytvořeny spouštěním trubicové sekce 512 ve směru f1 nebo zdvižením horní sestavy tyče 514. Když jsou otvory 701 uzavřeny, je vyvíjen silný pneumatický tah na vytvářený úplet, který je napínán uvnitř sekce 507 po tu dobu, což jsou otvory 701 uzavřeny. Když má zhotovený úplet opustit jehly, otvory 701 se otevřou, čímž se dovolí nabírání vzduchu a v důsledku toho se vyvolá redukce vzduchového “ průtoku, jakož i redukce pneumatického tlačného účinku vyvíjeného na úplet v průřezu sekce 507. Úplet se proto-sám uspořádá do nejvhodnější polohy pro následné obracení. Otvory 701 se zavřou znovu teprve tehdy, když začalo vytváření dalšího.úpletu, takže počáteční fáze jeho tvorby probíhá bez velkého napínání vyráběného úpletu.
Volně uložené rozšíření 516 usnadňuje výše uvedené úkony. Otvory 701 mohou být kombinovány s prostředkem pro jejich částečné uzavírání á prd zajištění pravidelnějšího přívodu sacího vzduchu; -Tyto prostředky mohou být tvořeny prstencovým útvarem 717 zasunutým do vnitřního povrchu sekce 509 pomocí pryžového kroužku 719 pró seřizování polohy, útvaru 717. Tvar prstencovitého útvaru 717 je přitom takový, aby vzduchový'proud byl pravidelnější.
Přestavitelnost mřížky 711 a redukce průtoků vzduchu nejužším průřezem ve styku sekce ·507 a tyče 514 na konci
-19tvorby úpletu dovoluje, že se dosáhne vhodného ustavení polohy mezi sekcemi 509 a 512, čímž se usnadňuje obracení úpletu.
Obr. ll ukazuje stav, v němž je talíř 503 zdvíhán okolo osy kloubu 505 pro přístup do jehelního válce. Toto zdvíhání desky působí zdvíhání sestavy tyče 514 s rozšířením 516 a výstupkem 520, a kloub 522 dovoluje naklonění desky a téměř axiální zdvih sestavy tyče 514. Během zdvíhání zůstává výstupek 520 stále uvnitř horního konce trubicové sekce 512, takže při opětovném spouštění talíře 503 je zajištěno středění rozšíření 516 vzhledem k trubicové sekci 512. I když výstupek 520 vystoupí při zdvihu z otvoru trubicové sekce 512, jeho malý průřez zajišťuje, že se vždy do trubicové sekce 512 znovu zasune, když je deska znovu spouštěna. V praxi zajišťuje výstupek správné ukládání rozšíření dolního konce tyče 514 vzhledem k trubicovité sekci 512.
Vwos TCcisvfy* advokál

Claims (22)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zařízení pro pneumatické napínání a obracení vyráběných hadicových úpletů jako jsou punčochové výrobky, jako ponožky nebo podkolenky, po dokončení jejich pletení na okrouhlém pletacím stroji s mal©průměrovým jehelním válcem, obsahující vnější trubicový plást: a vnitřní člen pro vytváření meziprostoru prstencovitého průřezu pro pneumatické napínání, přičemž tento vnitřní člen tvoří axiální průchod pro obracení úpletu dovnitř naruby a jeho pneumatické odvádění, vyznačené tím, že trubicový plášť (800) a vnitřní člen (900) sestávají každý ze dvou sekcí rozdílného průměru, přičemž horní sekce (7A, 12; 107A,112; 207A,212; 307A,312; 407A,412; 507,510), mající menší průměr než odpovídající dolní sekce, jsou umístěny uvnitř jehelního válce (1, 501), zatímco dolní sekce (7B,10; 107B,110; 207B,210; 307B,310; 407B,410; 509,512) většího průměru než odpovídající horní sekce jsou umístěny vně jehelního válce. (1,501) a přilehle k němu, přičemž horní sekce (12, 112, 212, 312, 412, 510) vnitřního členu (900) je uložena axiálně posuvně vzhledem k dolní sekci (10, 110, 210, 310, 410, 512) vnitřního členu (900) mezi první polohou, v níž jsou obě sekce ve vzájemném dotyku a druhou polohou pro obracení úpletu okolo koncového okraje (10A) trubicové dolní sekce, v níž je mezi oběma sekcemi (12,10; 112,110; 212,210; 312,310; 412,410; 510,512) vnitřního členu (900) vymezována prstencovitá nespojitost (D).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1 vyznačené tím, že horní sekce (12,112,212,312,412,510) vnitřního členu (900) je opatřena rozšířením (12A,112A,212A,312A,412A,516) majícím na svém dolním konci průměr nejméně rovný průměru dolní trubicové sekce (10,110,210,310,410,512) vnitřního členu (900).
  3. 3. Zařízení podle nároku 1 nebo 2 vyznačené tím, že horní sekce (12) vnitřního členu (900) je opatřena na. jejím
    -21rozšíření (12A)-prodloužením (12B), zasunutým v první poloze, v níž se ogírá o konec trubicové dolní sekce (10), do konce dolní sekce (10), přičemž napříč meziprostoru prstencoví tého průřezu jsou pohyblivě uloženy kluzátkové prostředky (42) ε čelistmi, pohyblivé.směrem zevně pro dočasný záběr do horní sekce (12).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3 vyznačené tím, že kluzátkové prostředky (42) s čelistmi zabírají do horní sekce (12) vnitřního členu (900) přes kuličkové ložisko (38) pro její^ otáčení.
  5. 5. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 4 vyznačené tím, že trubicová dolní sekce (10) vnitřního členu (900) je otáčivá.
  6. 6. Zařízení podle nároku 5 vyznačené tím, že trubicor...
    vá dolní sekce (10) a horní sekce (12) jsou společně otáčivé v první poloze s jejich vzájemným dotykem.
  7. 7. Zařízení podle nároku 4 nebo 5 vyznačené tím, že trubicová dolní sekce (10, 312) je otáčivě poháněná.
  8. 8. Zařízení podle nároku 4 nebo 5 vyznačené tím, že trubicová dolní sekce (110) je volně otáčivá.
  9. 9. Zařízení podle nároku 8 vyznačené tím, že trubicová dolní sekce (110) je kombinována se vzduchovým hnacím systémem se sacím vzduchovým proudem v prstencovítem meziprostoru pro napínání úpletu.
  10. 10. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 9 vyznačené tím, že horní sekce (312) vnitřního členu (900) je poháněna talířem (3) přístrojového lůžka převěšovacích platin.
    -2211. Zařízení podle nároku 9 vyznačené tím, že horní sekce (312) je opatřena spojkou pro spojení s talířem (3) přes třecí spoj (314) axiálním tlakem.
  11. 12. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 3 až 11 vyznačené tím, že z rozšíření (312A) horní sekce (312) vnitřního členu (900) vystupuje prodloužení (312B), obsahující valivý ložiskový člen (362) pro záběr s trubicovou dolní sekcí (310).
  12. 13. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 12 vyznačené tím, že horní sekce (212, 312) vnitřního členu (900) je trubicová a je nálevkovitě rozšířena na horním konci (212C, 312C) směrem k úpletu a je připojena na jejím opačném dolním konci přes dolní trubicovou sekci (210, 310) ke zdroji tlakového vzduchu.
  13. 14. Zařízení podle nejméně jednoho, z nároků 1 až 3 vyznačené tím, že horní sekce (412) vnitřního členu (900) je spolu s jejím odpovídajícím rozšířením (412A) uložena na axiálně posuvné tyči (480), axiálně procházející talířem (403) přístrojového lůžka převěšovacích platin, kterým je tyč (480) otáčivě poháněna, zatímco v axiálním směru je vůči němu posuvná.
  14. 15. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 3 vyznačené tím, že horní sekce (510) vnitřního členu (900) obsahuje tyč (514) zavěšenou na talíři (503) přístrojového lůžka převěšovacích platin, přičemž tato tyč (514) je opatřena středícím prostředkem pro středění jejího dolního rozšíření (516) a prodloužení (518) vzhledem k dolní trubicové sekci (512) jak v první poloze, tak i druhé poloze horní a dolní sekce vnitřního členu (900).
  15. 16. Zařízení podle nároku 15 vyznačené tím, že za dolním rozšířením (516) a prodloužením (518) tyče (514),
    -23vytvářejícími útvar ve tvaru dvojitého komolého kužele, je horní sekce (510) dále prodloužena směrem dolů středovým výstupkem (520), uloženým středově vzhledem k hornímu otevření dolní sekce (512) vnitřního členu (900).
  16. 17. Zařízení podle nároku 15 nebo 16 vyznačené tím, že tyč (514) je kloubově připojena v kloubu (522) k talíři (503) pro úhlové zdvíhání tohoto talíře (503).
  17. 18. Zařízení podle nároku 15 nebo 16 vyznačené tím, že tyč (514) je alespoň částečně ohebná pro úhlové, zvedání talíře (503).
  18. 19. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 18 vyznačené tím, že dolní sekce (509) trubicového pláště (800) je opatřena v oblasti přilehlé k dolnímu konci horní sekce (507) otvory (701) pro přívod vnějšího vzduchu a redukčním prostředkem (713) pro řízení otevírání a uzavírání otvorů (701) pro zmenšení průtoku vzduchu v sekci (507) pláště umístěné uvnitř jehelního válce (501).' í
  19. 20. Zařízení podle nároku 19 vyznačené tím, že okolo otvorů (701) pro přívod vzduchu je umístěn kluzný objímkový uzávěr (703), jehož ovládací mechanismus je spojen se řídicí jednotkou stroje.
  20. 21. Zařízení podle nároku 19 nebo 20 vyznačené tím, že pod soupravou otvorů (701) je vytvořeno vybrání (709) pro přístup do trubicového pláště (800), uzavíratelné a ovladatelné posunem objímkového uzávěru (703).
  21. 22. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 21 vyznačené tím, že uvnitř dolní sekce (509) trubicového pláště (800) je umístěn prstencový útvar (717) s přestavitelnou polohou.
    -2423. Zařízení podle nejméně jednoho z nároků 1 až 22 vyznačené tím, že uvnitř dolní sekce (509) trubicového pláště (800) je umístěna polohově přestavitelná mřížka (711) pro zachycování úpletu v meziprostoru mezi dolní sekcí (512) vnitřního členu (900) a dolní sekcí (509) trubicového pláště (800).
  22. 24. Zařízení podle nároku 23 vyznačené tím, že u horního konce dolní sekce (512) vnitřního členu (900) je horní sekce (510) opatřena rozšířením (516) dosedajícím na otevřený konec dolní sekce (512), přičemž rozšíření (516) je uloženo volně otáčivě vůči konci tyče (514).
CS891056A 1988-02-17 1989-02-17 Zařízení pro pneumatické napínání a obracení vyráběných hadicových úpletů CZ282018B6 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT09332/88A IT1224233B (it) 1988-02-17 1988-02-17 Congegno di tenzionamento pneumatico e di rovesciamento per calzini od altri manufatti, associato ad una macchina circolare da maglieria per la loro produzione
IT09371/88A IT1222225B (it) 1988-03-30 1988-03-30 Congegno perfezionato di tensionamneto pneumatico e di rovesciamento per calzini od altri manufatti,associato ad una macchina circolare da maglieria per la loro produzione
IT09436/88A IT1222266B (it) 1988-06-29 1988-06-29 Congegno perfezionato di tensionamento pneumatico e di rovesciamento per calzini od altri manufatti,associato ad una macchina circolare da maglieria per la loro produzione

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ105689A3 true CZ105689A3 (en) 1997-01-15
CZ282018B6 CZ282018B6 (cs) 1997-04-16

Family

ID=27272727

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS891056A CZ282018B6 (cs) 1988-02-17 1989-02-17 Zařízení pro pneumatické napínání a obracení vyráběných hadicových úpletů

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5052196A (cs)
EP (1) EP0329625B1 (cs)
CA (1) CA1302987C (cs)
CZ (1) CZ282018B6 (cs)
DE (1) DE68901981T2 (cs)
ES (1) ES2033130T3 (cs)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2249321B (en) * 1990-10-24 1994-06-22 Nagata Seiki Kk A circular knitting machine having apparatus for transferring knitted fabric therefrom
IT1245837B (it) * 1990-11-15 1994-10-24 S F I M Srl Macchina circolare monocilindrica con azionamento del platorello perfezionato in particolare per la produzione di calze
EP0503495A1 (en) * 1991-03-14 1992-09-16 LONATI S.p.A. Single-cylinder circular knitting machine with anti-twist device, in particular for manufacturing socks and stockings
IT1252475B (it) * 1991-07-31 1995-06-16 Francesco Turini Apparecchio pneumatico ad aspirazione per il tensionamento,il rovesciamento e l'allontanamento di un manufatto tubolare a maglia
CA2156147A1 (en) * 1994-08-15 1996-02-16 Harvey H. Smith, Iii Sock turning device
IT1286604B1 (it) * 1996-04-29 1998-07-15 Golden Lady Spa Metodo e dispositivo per la chiusura della punta all'inizio della fabbricazione di una calza o calzino,in una macchina da maglieria
CA2259812A1 (en) * 1999-01-20 2000-07-20 Andre M. Drisdelle Sock turning device
ITFI20010038A1 (it) * 2001-03-08 2002-09-08 Metalworking And Finance Group Dispositivo per il prelievo di un manufatto tubolare a maglia da una macchina da maglieria e per la cucitura della punta
US6519980B1 (en) 2002-04-03 2003-02-18 Sara Lee Corporation Hosiery dewrinkling system and method for circular knitting machines
ITBS20070104A1 (it) * 2007-07-24 2009-01-25 Santoni & C Spa Macchina circolare monocilindro per calze da uomo con aghi sul platorello
EP2917392A2 (en) * 2012-07-16 2015-09-16 SAHINKOC, Halil Ahmet Device for reversing socks and method of same
ITMI20130050A1 (it) * 2013-01-16 2014-07-17 Lonati Spa Procedimento per attuare la chiusura automatizzata di un'estremita' assiale di un manufatto tubolare e il suo scarico in assetto a rovescio ed apparecchiatura per la sua esecuzione.
CN103668744B (zh) * 2013-11-12 2015-06-03 夏金木 一种织袜机的自动翻转装置
ITUB20155413A1 (it) * 2015-11-10 2017-05-10 Lonati Spa Dispositivo rovesciatore di manufatti tubolari a maglia, particolarmente per il rovesciamento di manufatti tubolari con sacche sporgenti dalla loro superficie laterale.
TWI748170B (zh) 2018-08-20 2021-12-01 大康織機股份有限公司 管狀織物之翻面機構及其方法
USD961627S1 (en) * 2019-06-17 2022-08-23 Santoni S.P.A. Textile machine
CN112877891B (zh) * 2020-12-31 2022-07-22 泉州市良友精密机械有限公司 一种单面针织提花机的中心升降结构

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1055701A (en) * 1962-08-30 1967-01-18 Lewis Henry Colton An improved suction take down apparatus for use with knitting machines
US3267698A (en) * 1963-04-30 1966-08-23 Engineered Plastics Inc Means for turning flexible tubular articles
GB1047123A (en) * 1963-08-10 1966-11-02 Schubert & Salzer Maschinen Knitting machines
GB1040384A (en) * 1964-03-11 1966-08-24 Wolf M J Nitschke Gmbh Method of and apparatus for turning hose inside out in a circular knitting machine
GB1314977A (en) * 1969-09-08 1973-04-26 Bentley Eng Co Ltd Circular knitting machines
US4339932A (en) * 1979-10-09 1982-07-20 Francesco Lonati Machine for knitting a tubular fabric
IT1192485B (it) * 1982-07-27 1988-04-13 Solis Srl Congegno pneumatico di tensionamento e di rovesciamento per calzini e manufatti simili sulle macchine circolari da maglieria che li producono
IT1192944B (it) * 1982-12-30 1988-05-26 Solis Srl Congegno pneumatico di tensionamento e rovesciamento per calzini ed altro,associato alla macchina circolare di produzione

Also Published As

Publication number Publication date
ES2033130T3 (es) 1993-03-01
US5052196A (en) 1991-10-01
EP0329625B1 (en) 1992-07-08
CA1302987C (en) 1992-06-09
DE68901981T2 (de) 1992-12-24
CZ282018B6 (cs) 1997-04-16
EP0329625A1 (en) 1989-08-23
DE68901981D1 (de) 1992-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ105689A3 (en) Apparatus for pneumatic stretching and turning of produced hose-like knitted fabrics
JP5426579B2 (ja) 筒状ニット製品のための反転装置であり、特には、筒状製品を軸方向端部で自動的に閉じるための縫製又はルーピングステーションのための反転装置
EP1999306A2 (en) Machine for automatically closing the end edge of a knitted tubular fabric, such as a stocking or a sock
EP2961876B1 (en) Method for performing the automated closure of an axial end of a tubular manufacture and for unloading it inside out and apparatus for performing the method
JP5630915B2 (ja) ソックス等の筒状編物品を処理しその爪先部を縫合する装置及び方法
KR20010099585A (ko) 편물기계 상에서 관형상제품의 발가락부를 폐쇄하는 방법및 장치
CZ45596A3 (en) Apparatus for automatic initial formation of closed top of a tubular tricot on circular knitting machines
JP2004522005A (ja) 編機から管状編物品を持ち上げて、つま先を縫い合わせる装置
AU693551B2 (en) Device for closing the initial end of a knitted article such as a sock or other
CZ289897A3 (en) Process for producing ribbed socks on a two-cylinder circular knitting machine and apparatus for making the same
CZ295179B6 (cs) Způsob a mechanismus pro uzavírání špičky punčochy, podkolenky nebo ponožky na okrouhlém pletacím stroji
CZ286495B6 (en) Device for axial rotation of suction pipe in circular-knitting
CZ2001685A3 (cs) Způsob výroby hadicových předmětů, zejména pletených punčochových předmětů, uzavřených na osovém konci, s pomocí okrouhlého pletacího stroje na výrobu pleteného punčochového zboľí nebo podobně
JPS6233340B2 (cs)
US3267698A (en) Means for turning flexible tubular articles
US5235825A (en) Pneumatic suction apparatus for tensioning, reversing and conveying away a tubular knitted article
US4664044A (en) Machine for sewing gussets on knitted garments of the &#34;pantyhose&#34; type with automatic feed
JP2686308B2 (ja) 円形編成機における編成物の緊張兼裏返し装置
US4287729A (en) Circular knitting machines
EP0385154B1 (en) Mechanical take down device
US3371828A (en) Turning apparatus
CZ2001428A3 (cs) Zařízení a způsob automatického podávání špičky ponožky do šicího stroje a ponožka
JP2002266208A (ja) 靴下を機外に搬出する搬出方法および搬出装置
JPH04185745A (ja) 編地取出し装置
CZ200169A3 (cs) Způsob výroby hadicového úpletového výrobku na okrouhlém pletacím stroji a zařízení pro uzavírání špičky hadicového úpletového výrobku

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040217