CZ101296A3 - Massaging machine for foodstuff articles - Google Patents

Massaging machine for foodstuff articles Download PDF

Info

Publication number
CZ101296A3
CZ101296A3 CZ961012A CZ101296A CZ101296A3 CZ 101296 A3 CZ101296 A3 CZ 101296A3 CZ 961012 A CZ961012 A CZ 961012A CZ 101296 A CZ101296 A CZ 101296A CZ 101296 A3 CZ101296 A3 CZ 101296A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
drum
machine according
massage machine
meat
arm
Prior art date
Application number
CZ961012A
Other languages
English (en)
Inventor
Walter Suhner
Original Assignee
Suhner Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Suhner Ag filed Critical Suhner Ag
Publication of CZ101296A3 publication Critical patent/CZ101296A3/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22CPROCESSING MEAT, POULTRY, OR FISH
    • A22C9/00Apparatus for tenderising meat, e.g. ham
    • A22C9/004Apparatus for tenderising meat, e.g. ham by massaging
    • A22C9/005Tumblers and rotating drums for massaging meat in their interior

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)

Description

Masírovací stroj pro potravinářské výrobky
Oblast techniky 1 i
Vynález se týká masírovacího stroje pro potravinářské j výrobky, zejména pro výrobky z nakládaného masa, s poháněným i bubnem a s unášecími profily připevněnými na vnitřní stěně <
bubnu, které*způsobují pohyb masových kousků v bubnu. { j
Dosavadní stav techniky l
- -- Rí * rJ
Při přípravě výrobků z nakládaného masa se kousky masa J nakládají do láku za tím účelem, aby se výrobek stal j trvanlivým a aby získal typické zabarvení, . jakož ' i charakteristické aroma. Nakládacím lákem se rozumí vodný roztok kuchyňské soli a dusičnanu sodného nebo draselného, respektive roztok rychlosoli, to jest kuchyňské soli s dusitanem sodným. Maso se naloží do láku, tedy jde o mokré nakládání, nebo se nakládací lák vstřikuje do svaloviny, případně do cévního systému zpracovávaného masa. Typické aroma nakládaného masa je způsobeno reakcí dusitanu se složkami í
obsaženými v mase, jako jsou vodou rozpustné masové proteiny a dialyzovatelné podíly masa. K nakládáni se nejčastěji užívá hovězího, drůbežího nebo vepřového masa. Zvláště vhodné jsou k tomuto účelu takové kousky masa, které neobsahují ani šlachy ř ani chrupavky či blány nebo ulpělé části tuku. )
Nakládané zboží určené k vaření se upravuje nejen působením nakládacích prostředků, ale často se zpracovává i mechanicky. Známými mechanickými postupy, jsou například masírováni a hněteni. Masírování slouží k přetváření a k vyvolávání strukturálních změn svaloviny, což má za následek zlepšení soudržnosti krájených plátku, jakož i zvýšení výtěžku. Stroje, které se používají k masírování a hnětení, jsou známé v různých provedeních. Takovéto stroje se -nazývají hnětače (tumblery). Jejich základní princip spočívá v tom, že kousky masa se po kontaktováni s nakládacím lákem vkládají do bubnu vybaveného takzvanými unášecími profily. Buben je z části zaplněn lákem. Moderní stroje umožňují provádět masírování a hněteni ve vakuu. Zabraňuje se tím tvorbě bílkovinové pěny a 2Íská se i lepší rozdělení láku, jakož i lepší vybarvení.
Při přípravě vařené šunky se kousky masa po mechanickém zpracováni vkládají do forem, sítek nebo střev. Následně mohou být ještě upravovány uzením.
Jsou známě vzhledem k
Unášecí profily, kterými jsou podle dnešního stavu techniky bubny známých, masírovacích .strojů vybaveny, jsou umístěné na vnitřní straně bubnu. Mohou mít rozličné tvary.
například lištové unášecí profily, které jsou ose otáčení uložené šikmo. Šikmé uspořádání způsobuje, že kousky masa jsou unášecími profily posouvány v bubnu, zepředu dozadu. Dále jsou známé šroubovité, unášecí profily, které působí jako dopravní šnek. Navzdory unášecím. profilům je však doba potřebná pro dokonalé mechanické zpracování masa příliš dlouhá.
Z toho důvodu si vynález klade za úkol zkonstruovat masírovací stroj pro potravinářské výrobky, zejména pro výrobky z nakládaného masa, který by zkracoval dobu potřebnou k dokonalému promasírování.
Podstata vynálezu
Tento úkol splňuje masírovací stroj pro potravinářské výrobky, zvláště pak pro výrobky z nakládaného masa, s poháněným bubnem a s unášecími profily připevněnými na vnitřní stěně bubnu, které způsobuji pohyb masových kousku v bubnuL.....podle vynálezu, jehož podstatou je, že v bubnu je umístěna vložka způsobující dodatečný pohyb masa v bubnu. · ·>
Výhodná provedení jsou uvedena ve vedlejších nárocích.
Navržený masírovací stroj pro potravinářské výrobky, zejména pro výrobky z nakládaného masa, má poháněný buben, na jehož vnitřní straně jsou uspořádány profily, které způsobují pohyb masových kousků. Dodatečně k těmto známým profilům je v bubnu umístěna speciální vložka, která způsobuje ještě další pohyby masa. Vložku tvoři protáhlý element, z něhož vyčnívá nejméně jedno rameno. Protáhlý element je umístěn na otočné ose bubnu. Je nepohyblivý, takže buben se otáčí okolo vložky.
Vyčnívající ramena mohou mít tvar vesel. Jsou v tomto případěrozčleněna na díl tyčový a deskový. Ramena však mohou mít i tvar nožový nebo jakýkoliv jiný vhodný tvar. Uvnitř bubnu Ů/.* v blízkosti výstupního otvoru je umístěna zakřivená lopatka, i >9!
která zvedá kousky masa k otvoru pro vyprazdňování.
Přehled obrázků na výkresech - ' »'·*'< t. .-ve .Vynález je dále blíže popsán na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž, obr. la znázorňuje boční pohled na speciální vložku mašírovacího stroje, obr. lb čelní, pohled na vložku podle obr. la,. obr. 2 pohled zespodu na ramena ve formě vesel vložky podle obr. la, obr. 3a vertikální podélný řez oběma ukotveními vložky z obr. la a obr. 3b horizontální řez zadním ukotvením vložky z obr. la.
Příklady provedeni vynálezu
Střední část bubnu 2 mašírovacího stroje i podle vynálezu má v podstaté tvar dutého válce. Jeho přední i zadní část mají v principu tvar kulových úsečí. Přední stěna 3, jakož i zadní stěna 4 bubnu jsou tedy bombírované, viz obr... _la Jíyšlen.á . osa . symetrie bubnu 2, která protíná středový bod zadní stěny 4 a přední stěny 2, tvoří myšlenou osu 5 otáčení bubnu 2., Osa
5. otáčení je přednostně situovaná , do polohy horizontální.
Buben 2 je svou zadní stěnou 4, otočné zavěšen. Uprostřed přední stěny 3 je kruhový otvor 6, který slouží jako násypný <
i jako vyprazdňovací otvor bubnu 2.. Otvor 6 se může uzavírat u vydutým příklopem 2· Na vnitřní straně boční stěny 8. bubnu 2 je umístěn větší počet unášecích profilů 9, viz obr. lb. Na příkladu využití mají unášecí profily 9 tvar, listových prahů.
Unášecí profily 9 se táhnou od přední stěny 3, až k zadní stěně bubnu 2. Unášecí profily 9 nejsou směrovány paralelně s osou otáčení bubnu 2, jsou vzhledem k ní uspořádány poněkud šikmo. Od osy 5 otáčeni jsou odchýlené o úhel y. Unášecí profily 9 mohou být též šroubovité nebo.-.mohou mít i jinou vhodnou formu., což,.není., znázorněno.
Uvnitř bubnu 2 je.umístěna speciální vložka 10, která obsahuje podélný element 11, který je uspořádán v ose 5 otáčení bubnu. 2. Podélný element il je upevněn vzadu na. závěsu 17 bubnu 2 a vpředu na příklo.pu 7 bubnu 2. Toto upevnění lze však uvolnit. U znázorněného příkladu je podélný element 11 zakreslený jako trubka, viz obr. la, lb, 3a, 3b.
K zakotvení zadního konce tohoto podélného elementu 11 slouží ukotvovací dílec 12, viz obr. la a 3a. Tento ukotvovací dílec 12 prochází zadní stěnou 4 bubnu 2 v jejím středu a je pevně spojen s nehybným dílem závěsu 17 bubnu 2, viz obr. la.
Přední část 13 ukotvovacího dílce 12 má tvar poháru, jehož vnitřní prostor je otevřen směrem k přední čelní stěně.
Vnitřní průměr tohoto prostoru odpovídá vnějšímu průměru podélného 'elementu 11. Ve smontovaném stavu je zadní konec podélného elementu 11 zasunut do přední části 13 ukotvovacího
L dílce 12. Aby se podélný element 11 nemohl v ukotvovacim dílu otáčet, má na svém přední konci příčný čep 14 , který vyčnívá na obou stranách podélného elementu_ 11. Plášť podélného elementu 11 je opatřen dvéma za sebou uspořádanými kruhovými otvory 15, jimiž prochází čep 14.. κ zachycení úseků čepu 14 bočné vyčnívajících z podélného elementu 11 je přední díl 13 ukotvovaciho dílce 12 opatřen dvéma rovnoběžnými zářezy 16, které směřují od přední strany dozadu. Zářezy 16 se táhnou asi po třech čtvrtinách celkové délky předního dílu 13 ukotvovaciho dílce 12, viz obr. 3a a 3b.
Zadní díl 18 ukotvovaciho dílce 12 má v podstatě tvar dutého válce. Vytváří tak jeden úsek odsávací trubice 19, kterou se z bubnu 2 odsává vzduch při tvorbě vakua. Koncová část 20 této odsávací trubice 19 vyčnívá kolmo vzhůru od ukotvovaciho dílce 12, viz obr. la, lb a 3a. Je upevněná v zadní části 18 ukotvovaciho dílce 12 a vyúsťuje do jeho vnitřního prostoru. Směřuje pak ven v podstatě radiálním směrem. Na svém vnějším konci má otvor 21 pro nasávání vzduchu.
Ukotvovací dílec 12 je pevně spojen se závěsem 17 bubnu 2, takže se nepohybuje. Podobné i speciální vložka 10 a koncová část 20 odsávací trubice 19, které jsou připevněny na ukotvovacím dílci 12, jsou nepohyblivé.
Na svém předním konci je podélný element 11 veden kluzným ložiskem * 22. Kluzné ložisko 22 obsahuje pohárovité pouzdro 23, které je zasunuté a zalisované do předního konce podélného elementu 11, viz obr. 3a. Pouzdro 23 je na své přední straně otevřené. Pouzdro 23 má na svém předním okraji bočně přečnívající přírubu 24, která naráží, na přední čelní stranu pláště trubky a tím zabraňuje tomu, aby se pouzdro 23 posouvalo v podélném elementu 11 směrem dozadu. Kluzné ložisko 22 obsahuje protáhlý válcový nástavec 25. který vyčnívá kolmo z bubnového příklopu 7. Nástavec 25 je pevně připojen ke
a. deskové části je pevné spojená středu příklopu'2, viz obr- la a 3a. Vnější průměr tohoto nástavce 25 odpovídá vnitřnímu průměru pouzdra 23. Dále je nástavec 25 stejné dlouhý nebo poněkud delší než dutina pouzdra 23. Při sevřeném příklopu 7 je nástavec 25 zapuštěný do pouzdra 23 a podpírá podélný element 11. Otevře-li se příklop 2, vysouvá se ven i nástavec 25 z pouzdra 23.
Z podélného elementu 11 vyčnívá nejméně jedno rameno 26. Ve znázorněném přikladu provedení vynálezu jsou na podélném elementu 11 zakreslena dvě ramena 26, která mají tvar vesla. Obě ramena 26 jsou upevněna na zadní polovině podélného elementu 11. Skládají se z tyčové části
28. Tyčová část 27 každého ramena 26 s podélným elementem 11, viz obr. la a lb. Rameno 26 směřuje od podélného elementu 11 směrem dolů a na svém spodním konci nese deskovou část 28. Tyčové části 27 obou ramen 26 jsou vůči sobě, v pohledu kolmém k ose, poněkud skloněné·. Kromě toho mohou, být, vzhledem k vertikální rovině procházející osou 2 otáčení, nastavené mírně šikmo. Ploché části 28 mají v podstatě lichoběžníkový tvar. Lehce se rozšiřují směrem dolů. Ploché části 28 nejsou rovnoběžné s osou 5 otáčení bubnu _2, nýbrž jsou odchýlené o úhel x, viz obr. 2. Výhodná velikost tohoto úhlu x je 5’ až 10’. Unášecí profily 9 jsou vzhledem k ose 5 otáčení bubnu 2 vychýleny o úhel y, který má opačný smysl než úhel x deskových části 28. Výhodná velikost úhlu y je -5’ až -10’. Tím se dosahuje toho, že kousky masa jsou posouvány unášecím profilem 9 dozadu a ramenem 26 tvaru vesla opět dopředu za předpokladu, že buben 2 še otáčí proti'směru hodinových ručiček při pohledu zepředu. Intenzivnějším pohybem kousků masa se může zvyšovat masirovací účinek.
Místo ramen 26 tvaru vesla mohou být na podélném elementu 11 upevněna příkladně i ramena 26, která mají tvar nožů - není znázorněno. Nože mají v tomto případě za úkol učinit maso křehčím. Jsou myslitelné i další tvary ramen 26.
Uvnitř bubnu 2 muže být navíc kromě speciální vložky 10 umístěna Ještě vyhazovači lopatka 29, viz obr. la a lb. Tuto. vyhazovači lopatku 29 tvoří úzký, protáhlý a do oblouku zahnutý plech, který se táhne od otvoru 6 v bubnu 2 až k jeho boční stěně 8. Vyhazovači lopatka 29 je svým vnějším koncem připevněna k vnitřní stěně 8 bubnu 2 a následkem toho se spolu s bubnem 2 otáčí. Její zadní okraj 30 je výhodné ohnut dovnitř. Vyhazovači lopatka 29 je při pohledu zepředu zahnutá ve směru hodinových’ ručiček. Otáčí-li se buben 2 proti směru hodinových ručiček, pak kousky masa kloužou jednoduše z vyhazovači lopatky 29 dolu. Otáčí-li se však buben 2 ve směru hodinových ručiček, pak vyhazovači lopatka 29 kousky masa zachycuje a zvedá je k bubnovému otvoru 6.. Zahnutý zadní okraj 30 vyhazovači lopatky 29 zabraňuje zpětnému přepadávání masa z vyhazovači lopatky 29. Všechny součásti vložky 10 jsou přednostně vyrobené z chromové oceli. >
' Λ
Speciální vložka 10 navrhovaného masírovacího stroje 1 se * používá pouze při zpracování malých kousků masa. Mají-li se zpracovávat velké kusy masa, jako například celé svaly, pak se celá vložka 10. z bubnu 2 vybere. Velké kusy masa by jinak byly vestavěnými rameny 26 roztrhány. Po otevření příklopu 7_ se speciální vložka 10 jednoduše vytáhne z bubnu 2. ‘ ’ v
Masírovací stroj 1 podle vynálezu pro potravinářské produkty, zvláště pak pro nakládané masový výrobky, má tu velkou výhodu, že dovede zpracovat kousky- masa rychleji, než tradiční srovnatelné masírovací stroje. Umožňuje to speciální vložka 10, která způsobuje intenzivnější pohyb masových kousků v bubnu 2, Tím se urychlují strukturní a tvarové přeměny masa.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Masírovací stroj pro potravinářské výrobky, zvláště pak pro výrobky z nakládaného masa, s poháněným bubnem a s unášecími profily připevněnými na vnitřní stěně bubnu, které způsobují pohyb masových kousků v bubnu, vyznačuj ící se t í m, že v bubnu (2) je umístěna vložka (10) způsobující dodatečný pohyb masa v bubnu (2).
  2. 2. Masírovací stroj podle nároku 1, vyznačuj ící se t í m, že vložka (10) obsahuje jako element nerotující vzhledem k ose (5) otáčení bubnu (2), alespoň jedno odstávající rameno (26).
  3. 3. Masírovací stroj podle nároku 2, vyznačuj ící se t í m, že rameno. (26) má tyčovou část (27) a deskovou část (28).
  4. 4. Masírovací stroj podle nároků 2, vyznačuj ící se t í ní, že rameno (26) je vytvořeno jako nůž.
  5. 5. Masírovací stroj podle jednoho z nároků 2 až 4, v y značující se tím, že podélný element (11) je rozebíratelné připevněn z jedné strany k závěsu (17) bubnu (2) a z druhé strany k příklopu (7) bubnu (2).
  6. 6. Masírovací stroj podle jednoho z nároků 2 až 5, v y značující še tím, že podélný element (11) je tvořen protáhlou trubkou.
  7. 7. Masírovací stroj podle jednoho z nároků 1 až 6, v y značující se tím, že vložka (10) je z bubnu (2) vyjmutelná.
  8. 8. Masírovací stroj podle jednoho z nároků 2 až 7, vy9 značující se tím, že je opatřen alespoň dvéma rameny (26), jejichž tyčové části .(27) jsou vzájemně vůči sobě skloněny.
  9. 9. Masírovaci stroj podle jednoho z nároku 3 až 8, vyzná ču j í c i se tím, že desková část (28) ramena (26) má lichoběžníkový tvar.
  10. 10. Masírovaci stroj podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že unášecí profily (9) jsou prahy ve tvaru lišt, které jsou připevněny na vnitřní boční stěny bubnu (2) :
  11. 11. Masírovaci stroj podle jednoho z nároků 3 až 10, vyznačující se tím, že desková část (28) je od osy (5) otáčení odchýlená o úhel (x).
  12. 12. Masírovaci stroj podle nároku 11, vyznaču.j ιοί se tím, že unásecí profily (9) jsou od osy (5) otáčení odchýlené o úhel (y), který je opačně orientovaný, než
    úhel (x) odchýleni deskové části (28). 13. Masírovaci stroj podle nároku 11 nebo 12, v y’ z n a - č u j í c i se tím, že úhel (X) a úhel (y) mají velikost 5* až 10 ’. 14. Masírovaci stroj podle jednoho z nároků 1 až 13, v y z n a č u j i c i se tím, že v bubnu (2) je v
    blízkosti jeho otvoru (6) umístěna vyhazovači lopatka (29).
  13. 15. Masírovaci stroj podle nároku 14, vyznačuj ιοί se t í m, že vyhazovači lopatka (29) je pro společné otáčení s bubnem (2) připevněna k vnitřní stěně bubnu (2).
  14. 16. Masírovaci stroj podle jednoho z nároků. 1 až 15,
    vyznačující se tím, že vložka (10) zhotovená z chromové oceli.
    je
  15. 17. Masírovací stroj podle jednoho z nároků vyznačující se tím, že v bubnu umístěna'odsávací trubice (19) vakuovaciho zařízení.
CZ961012A 1995-04-11 1996-04-05 Massaging machine for foodstuff articles CZ101296A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH104595 1995-04-11

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ101296A3 true CZ101296A3 (en) 1996-10-16

Family

ID=4201175

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ961012A CZ101296A3 (en) 1995-04-11 1996-04-05 Massaging machine for foodstuff articles

Country Status (3)

Country Link
CZ (1) CZ101296A3 (cs)
DE (1) DE19614368A1 (cs)
PL (1) PL313685A1 (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL1018541C2 (nl) 2001-07-13 2003-01-14 Stork P M T B V Inrichting voor het masseren van producten.
CN112450259A (zh) * 2020-11-25 2021-03-09 潘美妙 一种可自动识别肉制品经脉的智能制作肉制品揉滚机装置
CN115399493B (zh) * 2022-08-25 2023-08-04 温州市初旭食品有限公司 一种生产加工用真空滚揉机及其使用方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL313685A1 (en) 1996-10-14
DE19614368A1 (de) 1996-10-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Claus et al. Low‐fat, high‐added water bologna: effects of massaging, preblending, and time of addition of water and fat on physical and sensory characteristics
JP3043070B2 (ja) 加工畜類肉及びそれを用いた畜類肉食材、及び加工畜類肉の製造方法
GB2085742A (en) Rotable drum, particularly for food processing and door mechanism therefor
DE274334T1 (de) Fleischbehandlungsverfahren.
JP2008517624A5 (cs)
US5543163A (en) Method for enhancing the flavor and shelf life of food products
JPS6143954A (ja) 屠殺された食用飼鳥類の死体部分から足を分離する装置
JP3353383B2 (ja) 酵素製剤及び結着成形食品の製造法
Motycka et al. Influence of pre‐rigor processing, mechanical tenderization, tumbling method and processing time on the quality and yield of ham
ES2253409T3 (es) Procedimiento, aparato y producto de infusion liquida y ablandamiento.
CZ101296A3 (en) Massaging machine for foodstuff articles
US5714188A (en) Method of processing meat
Gillett et al. Effect of continuous massaging on bind, yield, and color of hams
JP4108124B2 (ja) 気泡入り畜肉加工食品
US5084286A (en) Method of preparing tenderized meat
US20100028506A1 (en) Process for producing ham without resting periods for curing
CA3197345A1 (en) Pork belly processing
US5263891A (en) Turkey processing-hot deboning
JP3068826B1 (ja) ソーセージおよびその製造方法
US3950555A (en) Method of tenderizing and improving the flavor of food
CA1164773A (en) Food processor and method therefor
WO2001037674A1 (en) Method of, and apparatus for, treating meat
RU2327353C2 (ru) Устройство для тумблирования мяса
Gadekar et al. Effect of processing conditions on quality of restructured goat meat product
Fornaciari et al. K‐ras mutation in the tumour of King Ferrante I of Aragon (1431–1494) and environmental mutagens at the Aragonese court of Naples