CS345491A3 - Circular knitting machine with one needle cylinder - Google Patents

Circular knitting machine with one needle cylinder Download PDF

Info

Publication number
CS345491A3
CS345491A3 CS913454A CS345491A CS345491A3 CS 345491 A3 CS345491 A3 CS 345491A3 CS 913454 A CS913454 A CS 913454A CS 345491 A CS345491 A CS 345491A CS 345491 A3 CS345491 A3 CS 345491A3
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
needle cylinder
platform
wing
knitting machine
key
Prior art date
Application number
CS913454A
Other languages
English (en)
Inventor
Francesco Lonati
Ettore Lonati
Fausto Lonati
Tiberio Lonati
Original Assignee
Sfim Srl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sfim Srl filed Critical Sfim Srl
Publication of CS345491A3 publication Critical patent/CS345491A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/18Dials
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/94Driving-gear not otherwise provided for
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B9/00Circular knitting machines with independently-movable needles
    • D04B9/06Circular knitting machines with independently-movable needles with needle cylinder and dial for ribbed goods

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Description

PLETACÍ STROJ S JEDNÍM
Oblast techniky “~ "
Vynález se. týká kruhového pletacího stroje s jedním jehel-ním válcem se zlepšeným ovládáním plošiny, zejména pro výrobuponožek a punčoch, obsahujícího v podstatě svislý jehelní vá-lec, který může být řízen k otáčení kolem vlastní osy a nesesadu jehel uložených v drážkách rovnoběžných s touto osou vy-tvořených na vnějším povrchu jehelního válce a pohyblivých vezmíněných, drážkách, přičemž plosina je uložena souose nad jehel-ním válcem a je nesena nosnou konstrukcí stroje pro otáčení kolemzmíněné osy.
Dosavadní stav techniky
Jak je známo, kruhové pletací stroje s jedním jehelnímválcem pro výrobu ponožek, punčoch apod. jsou obecně stavěny sesvisle uspořádaným jehelním válcem, který může být ovládán prootáčení kolem své osy a nese sadu jehel uložených ve drážkách-rovnoběžných s osou válce vytvořených na jeho vnějším povrchu.Jehly jsou ovládány jednotlivě vačkami, které jsou uspořádányokolo jehelního válce a vymezují dráhy, které mohou být sledová-ny během otáčení jehelního válce vzhledem k vačkám, patou jehly,ktará vyčnívá z jehelního válce..
Dráhy vymezené vačkami mají stoupající části a klesajícíčásti k vyvíjení střídavého pohybu jehel v drážkách jehelníhoválce a proto; aby jehly nabíraly nitě, které jsou k nim přivá-děny a aby vytvářely oka, která skládají, ponožku nebo punčochu.
Nad jehelním válcem je souose uspořádána plošina. V jejímhorním povrchu jsou vytvořeny radiální drážky, ve kterých jekluzně uložena sada jehel nebo háků v závislosti na typu strojenebo na výrobku, který má být vyráběn.
Počet jehel nebo háků plošiny je rovný počtu jehel ulože-ných v jehelním válci a když jehly nebo háky plošiny pletou,jehelní válec a plošina se musí otáčet navzájem synchronně,s každým hákem nebo jehlou plošiny umístěnou mezi dvěma sousední-mi jehlami jehelního válce k zamezení vzájemného rušeni. Dále je u mnohých typů kruhového pletacího stroje plošinana své horní ploše opatřena souosým kruhovým nožem, který je po-užit k odříznutí nití když končí jejich pletení. Přesněji řečeno,na konci pletení nitě zůstává tato nit zachycena poslední jehlou,která s ní pletla a je spuštěna do jehelního válce; nit je -2- zachycena ozubením nože, který se otáčí současně s plošinou as jehelním válcem a je přivedena k pevné opěře zakončené břitem,který spolupůsobí s nožem k odříznutí nitě.
Plošina je obecně uváděna do otáčení přes ozubená kola na- . ... ...pojená na převodové ústrojí, které ovládá jehelní válec, aby sezamezilo úhlové přemístění mezi jehelním válcem a plošinou.
Patentový spis Spojených států amerických číslo 4,580,420ze dne 8. dubna 1956 popisuje kruhový pletací stroj pro výrobuponožek, ve kterém je otočné spojení mezi plošinou a jehelnímválcem vytvořeno kmitající pákou, která je svým horním koncem ' : přikloubena ke plošině a zasahuje do vnitřku jehelního válce.
Spodní konec páky může být řiditelně zachycen využitím její kmi- ......— .....-tavě. ..schopnosti._s .axiální, drážkou vytvořenou ve vnitřním povr-chu jehelního válce, takže plošina je otáčena jehelním válcem.
Zmíněná tyč je odpojena od jehelního válce pouze na konci vy-tváření ponožky k umožnění jejího vyložení. Ačkoliv toto řešení odstra(nuje převod ozubenými koly proovládání plošiny, má některé nevýhody.
Jelikož ponožka sestupuje kolem tyče spojující plošinus jehelním válcem během pletení, musí tyč míť přiměřenou délku. “Ňášledkem-toho^sklon-k'e~kroutivému^přetvoření—t-yče-může^způso^_—.—„-i bit neočekávaná přemístění mezi jehelním válcem a plošinou, s ne-bezpečím srážky jehel jehelního válce a háků plošiny. Dále, pro-tože tyč je obecně vždy kratší než výrobek, vzniknou na ponož-ce záhyby, které při některých typech nitě zůstanou trvale.
Jiná nevýhoda je snížení účinnosti pneumatického nafukování, kte-rému je ponožka během výroby vystavena. ,. V jiných typech stroje je spojení mezi jehelním válcem a plošinou smíšené. Ve skutečnosti je uspořádána tyč typu popsa- ,; ného ve výše uvedeném patentovém spise, avšak je kratší za účelempřesného spojení mezi jehelním válcem a plošinou; dále, když toto spojení není použito, plošina se otáčí rychlostí, která je v podstatě rovna rychlosti otáčení jehelního válce, působe-ním nezávislého motoru, který je připojen ke plošině přes pře-vodové ústrojí. ' V tomto případě je přesné spojení mezi plošinou a jehel-_ ním, válcem použito obecně pouze na začátku pletení ponožky, to je během pletení obruby, když se žádá ovládání háků, zatímcokdyž háky nepletou, je otáčení plošiny a možnost použití nože k odříznutí nití prováděno nezávislým motorem.
Nicméně ani toto řešení není prosto nevýhod. Ve skutečnos-ti vznikají zvýšené náklady ve srovnání s dříve popsaným řešením;tyto náklady jsou způsobeny cenou nezávislého motoru a přídav-nými náklady na vyšší spotřebu energie pro jeho napájení. Přítom-nost motoru umístěného nad a po straně plošiny tvoří neočekávanézaplnění místa v oblasti zamýšlené pro uložení cívek nití, které
V napájejí stroj, a znesnadňuje zdvihání plošiny.
Ve všech případech také vznikají problémy při spojení je-'helního válce a plosiny ozubenými koly, protože vůle mezi růz-nými ozubenými koly se může měnit i když vzájemné uspořádáníjehelního válce a plošiny je přesné. Úkolem předloženého vynálezu je vyřešit výše popsané pro-blémy vytvořením kruhového pletacího stroje, ve kterém ovládáníplošiny může splnit rozličná požadavky pletení bez snížení pro-duktivity a při nižších provozních nákladech než u obvyklýchdtrojů. Dále je úkolem vynálezu vytvořit pletací stroj, ve kterémprvky pro ovládání plošiny nevytvoří problémy s ohledem na jinéprvky stroje.
Dalším úkolem vynálezu je vytvořit stroj, který zaručujepřesnost v ovládání plošiny bez ozubených převodů mezi jehelnímválcem a plošinou.
Dalším úkolem vynálezu je vytvořit pletací stroj, ve kte-rém ovládací prvky plošiny neomezují schopnost působení plošiny.
Podstata vynálezu
Vynález řeší výše uvedené úkoly tím, Že vytváří kruhovýpletací stroj s jedním jehelním válcem se zlepšeným ovládánímplošiny, zejména pro výrobu ponožek, punčoch apod., obsahujícív podstatě svislý jehelní válec, který může být řízen k otáčeníkolem vlastní osy a nese sadu jehel uložených v drážkách rovno-běžných s touto osou vytvořených na vnějším povrchu jehelníhoválce a pohyblivých ve zmíněných drážkách, přičemž plošina jeuložena souose nad jehelním válcem a je nesena nosnou konstruk-cí stroje pro otáčení kolem zmíněné osy, jehož podstata spočíváv tom, že obsahuje první spojovací prostředek, který může býtřiditelně aktivován a deaktivován za účelem tuhého spojení kespolečnému otáčení plošiny s jehelním válcem, a druhý spojova-cí prostředek uspořádaný na křídle plošiny a zasahující do vnitřku -4- jehelního válce a do části vnitřního povrchu jehelního válce le-žící proti křídlu, přičemž druhý spojovací prostředek spolupůsobímagneticky s prvním pro přenos otáčivého pohybu jehelního válcena plošinu.
Podle výhodného provedení předloženého vynálezu první spo-jovací prostředek obsahuje klíč nesený křídlem plošiny a řiditel-ně pohyblivý ve směru radiálním k ose jehelníhd válce k zasunutído žlábku vymezeného na vnitřním povrchu jehelního válce ležící-ho proti křídlu.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezuje žlábek prodloužen ve směru rovnoběžném s osou jehelního válce.Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu s-tr o j-obsahu je__brz.dný_prpstře dek _plo šiny_ pro ome zení rychlostiotáčení plošiny kolem osy vzhledem k rychlosti otáčení jehelní-ho válce pro zachycení klíče se žlábkem,
Fodle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezuobsahuje brzóný prostředek spojku řiditelně spojitelnou s Částí hřídele tuze spojenou s plosinou a s ní souosou, kterýžto hřídelvyčnívá nad plošinu a je pro otáčení kolem své osy nesen nosnoukonstrukcí stroje.
Podle 3al’ší ho výhodného-pro vedení-předlo ž ené ho -v-yná-l-e zu —.—,stroj obsahuje ovládací prostředek klíče uspořádaný nad plošinou.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezuovládací prostředek obsahuje tlakový válec uložený na části.nos-né konstrukce umístěné nad plošinou·, ktarýšto tlakový válec pů-sobí svým pístem na tyč axiálně posuvnou ve zmíněném hřídelia spojenou svým spodním koncem s klíčeme
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezumá spodní konec tyče část tvarovanou jako nakloněná rovina vzhle-dem ke směru jejího klouzavého pohybu pro radiální pohyb klíčepři axiálním kluzném pohybu klíče0
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezuje spodní konec tyče spojen s otvorem vymezeným v klíči a ma-jícím dvě části skloněné ke směru jeho kluzného pohybu, přičemžzmíněné skloněné části jsou svázány se dvěma protilehlými konciotvoru podél směru kluzného pohybu klíče pro vratný pohyb klíče-v_r.ad iál n ím. směru při vratném axiálním pohybu týče.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezudruhý spojovací .prostředek obsahuje bloky magnetického materiálu 5- připevněné ke vnitřnímu povrchu jehelního válce a uspořádanékolem části křídla plošiny, která zasahuje do vnitřku jehelní-
V ho válce, přičemž zmíněná část křídla je alespoň částečně vy-robena z ferromagnetického materiálu,,
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezuje křídlo zasahující do vnitřku jehelního válce vytvořenoz jádra nemagnetického materiálu, kteréžto jádro je u blokůz magnetického materiálu pokryto prstencovou částí z ferromag-netického materiálu.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezujsou na křídlu uspořádány magnetické desky vymezující magnetic-ký dipól tuze spojený s křídlem a umístěný v magnetickém polivyvíjeném zmíněnými bloky.
Podle dalš-ího výhodného provedení předloženého vynálezudruhý spojovací prostředek obsahuje prostředek pro vyvíjení mag-netického pole připevněný ke vnitřnímu povrchu jehelního válcea uspořádaný kolem křídla, a prostředek uspořádaný na křídlu proužití magnetického pole, které rotuje při rotaci jehelního válcepro indukovanou rotaci plošiny kolem její osy.
Podle dalšího výhodného vytvoření předloženého vynálezuprostředek pro užití magnetického pole obsahuje strukturu z elek-tricky vodivého materiálu tvořenou tyčemi uspořádanými podél vál-cového povrchu souosého s jehelním válcem a navzájem spojenýmidvěma prsteny na jejich dvou protilehlých koncích, přičemž tatostruktura z elektricky vodivého materiálu je tuze spojena s čás-tí křídla z elektricky izolačního materiálu a umístěna ve zmíně-ném magnetickém poli.
Podle dalšího výhodného provedení předloženého vynálezu pro-středek pro užití'magnetického pole sestává z rotoru asynchronní-ho motoru s vinutým rotorem, který je souose s plošinou připev-.nen k části křídla a umístěn ve zmíněném magnetickém poli.
Podle dalšího výhodného vytvoření předloženého vynálezu kří-dlo zasahuje do vnitřku kanálu pro spouštění úpletu, kterýžto ka-nál je uspořádán uvnitř jehelního válce k němu souose, přičemžprostředek pro vyvíjení magnetického pole je umístěn mezi vnějšímpovrchem kanálu a vnitřním povrchem jehelního válce. Přehled obrázků na výkresech - ---- · - —---— ' — - -----
Vynález je znázorněn na výkresech, kde obr.l je schematickýosový řez horní Částí kruhového pletacího stroje podle předloženého -6- vynálezu, obr,2 je zvětšená část obr.l, obr.3 je zvětšená jináčást z obr.l, obr. 4 je řez podél čáry IV-IV z obr.3, obr.5 3θřez analogický obr,4 druhým provedením druhého spojovacího pro-středku kruhového pletacího stroje podle předloženého vynálezu,obr,6 je řez analogický obr,4 třetím provedením druhého spojova-cího prostředku a obr.7 je řez analogický obr,4 čtvrtým provedenímdruhého spojovacího prostředku kruhového pletacího stroje podlepředloženého vynálezu. Příklady provedení vynálezu - Kruhový pletací ‘stroj 1 podle předloženého vynálezu obsa-huje podle známého způsobu provedení jehelní válec 2, který je.uspořádán .svisleja je_ nesen nosnou konstrukcí stroje a je otoč-ný kolem své osy 2a. Ve vnějším povrchu jehelního válce 2 je vy-tvořena sada drážek 2 rovnoběžných s jeho osou 2a a v každédrážce 2 je kluzně uložena jedna jehla 4.
Nad jehelním válcem 2 je umístěna plošina 2, ve které jevytvořena sadq radiálních drážek 6 o sobě známým způsobem. V každé drážce 6: je kluzně uložen hák 7. Počet radiálních drá-žek 6· plošiny 2 je' rovný počtu drážek 2 jehelního válce. Plo- "ši"na—2—j'e~usporádána_souose-s—jehe-l-n-í-m-vá-l-cem-2-a_je_oto.čná_kQ-__ lem osy 2a jehelního válce 2 a je nesena ramenem 8 nosné- kon-strukce pletacího stroje 1.
Plošina 2 Je připevněna ke spodnímu konci hřídele 2» kterýje souosý s plošinou 2 a je na ramenu £ uložen dvěma .kuličko-vými ložisky 10 a II. Souose s plošinou 5 je o sobě známým způ-sobem uspořádán kotoučový nůž 13 pro odřezávání nití.
Podle předloženého vynálezu kruhový pletací stroj 1 obsa-huje první spojovací prostředek 12, který může být řiditelněaktivován nebo deaktivován pro tuhé spojení plošiny 2 a jehel-ního válce 2 v jejich otáčení kolem osy 2a., a druhý spojovacíprostředek 13 uspořádaný na křídle 14 plošiny 2, které zasahu-je do vnitřku jehelního válce 2 a na vnitřní části jehelníhoválce 2, která leží proti křídlu 14. Pruhy spojovací prostředek12 vzájemně působí magneticky přenášeje otáčivý pohyb z jehelní-ho válce 2 na plošinu 2· __První spojovací prostředek 12 obsahuje klíč 16, který je uložen kluzně v radiálním směru vzhledem k jehelnímu válci 2 " v průchodu 17 vymezeném ve křídlu 14.
Ve vnitřním povrchu jehelního válce 2 je vytvořen žlábek 18 ..-7- do kterého může být zasunut některý konec klíče 16. Žlábek 18je výhodně prodloužen ve směru rovnoběžném s osou 2a jehelníhoválce 2 za účelem umožnění relativního axiálního pohybu mezi je-helním válcem £ a ploěinou £.
Pro účel radiálního pohybu klíče 16 k zasunutí do nebo vysu-nutí ze žlábku 18 je vytvořen ovládací prostředek, který zahrnujetlakový válec 19 umístěný v nosné konstrukci stroje v blízkostihorního konce hřídele 9. Píst 20 tlakového válce 19 působí nahorní konec tyče 21, která je kluzně uložena v ose hřídele £a je zajištěna proti provádění axiálních posuvných pohybů.
Spodní konec tyče 21 je mechanicky spojen s klíčem 16 tak,že axiální pohyb tyče £1 způsobí radiální pohyb klíče 16. Přes-něji řečeno, spodní konec tyče 21 je mechanicky zachycen v ot-voru 22 vytvořeném v klíči 16 dvěma částmi 21a a 21b tvaruskloněných rovin vzhledem k ose 2a. Dvě části 21a a 21b jsouve styku s protilehlými konci otvoru 22 podél směru kluznéhopohybu klíče 16,. čímž se při vratném pohybu tyče 21 podél osy2a způsobí vratný pohyb' klíče 16 v radiálním směru.
Na spodní konec tyče 21 působí válcová pružina 43 protipružné síle pístu 20 k vyvinutí zpětného pohybu tyče 2Ϊ kdyžje zastaveno působení tlakového válce 19«
Druhý spojovací prostředek je ve znázorněném provedení vy-nálezu tvořen bloky 23 magnetického materiálu, které jsou připev-něny ke vnitřnímu povrchu jehelního válce 2 a jsou uspořádánykolem křídla 14 plošiny 5. Část 24 křídla 14, která je umístěna-v magnetickém poli vyvíjeném bloky 23, je vytvořena tak, že semagnetické pole při otáčení jehelního válce 2, který může býtovládán známým způsobem, použije k otáčení plošiny 2 kolem osy 2a.
Jak je znázorněno v obr.l až 4, část 24, která má tvar prs-tenu, je umístěna proti blokům 23 a může být vyrobena z ferromag-netického materiálu. Jádro křídla 14 je vyrobeno z nemagnetickéhomateriálu, například z hliníku k zamezení magnetizace přilehlýchsoučástí, například jehel 4.
Bloky 23 jsou s. výhodou umístěny na vnitřním povrchu jehel-ního válce Z mezi.ním a osovým kanálem 25 známého typu, který jeumístěn uvnitř jehelního válce 2 s ním souose. Ponožka nebo pun-čocha sestupuje dó osového kanálu 25 během pletení, zatímco Část24 je uspořádána uvnitř tohoto osového kanálu 25.
Druhý spojovací prostředek může být obecněji vytvořen pro-středkem pro vyvíjení magnetického pole upevněnými ke vnitřnímu -8- povrchu jehelního válce 2 a uspořádaným kolem křídla 14 a uzpů-sobeným pro užití magnetického pole., které se otáží vlivem otá-čení jehelního válce 2 za účelem indukování otáčení plošiny 2kolem osy 2a.
Jak je znázorněno v provedení podle obr.5, prostředek uzpů-sobený k užití magnetického pole vyvíjeného bloky 23 může obsa-hovat strukturu vyrobenou z elektricky vodivého materiálu, kteráje připevněna ke křídlu 1.4 o je tvořena tyčemi 26 uspořádanýmipodél válcového povrchu souosého s jehelním válcem 2. Tyče 26jsou navzájem spojeny na jejich protilehlých koncích dvěma prs-teny. V praxi je tato struktura vytvořena jako rotor asynchron-^ního motoru s kotvou nakrátko a může být připevněna k části kříd-la 14. která je vyrobena z elektricky izolujícího materiálu.
Jak je znázorněno v provedení podle obr.6, prostředek uzpů-sobený pro užití magnetického pole vyvíjeného bloky 23 může býttvořen kovovými pásy 27, které mají vinutí vyrobaná z elektrickyvodivého materiálu, podobné rotoru asynchronního motoru s vinu-tým rotorem, a je připevněn ke křídlu 14 plošiny £ a umístěnv magnetickém poli vyvíjeném bloky 23.
Obr.,7 znázorňuje další provedení prostředku pro užití mag- 'n'eti_ckého-pol-e-vyví-jeného-bl-ok-y~23-.—T-en-to-pros-t-ř-edek-je^-t_vo.ř.e.n- alespoň dvěma magnetickými deskami 31 upevněnými v diametrálněprotilehlých bodech nemagnetického jádra křídla 14. Obě desky31 jsou umístěny tak, Se spolu tvoří magnetický dipól, který je.tuze spojen s křídlem 14 a umístěn v magnetickém poli vyvíjenémbloky 23. V provedeních znázorněných v obr.l až 4 a 7 je přímé půso-bení magnetického pole vyvíjeného bloky 23- ne ferromagnetickýnebo magnetický materiál připevněný ke křídlu 14, zatímco v pro-vedeních znázorněných v obr.5 a 6 magnetické pole vyvíjené blo-ky 23 a uváděné do otáčení otáčením jehelního válce £ indukujeproudy ve vodičích upevněných na křídlu 14 plošiny čímž sevyvinou mechanické síly působící na tyto vodiče a otáčející plo-šinou jj., '
Za účelem umožnění mechanického spojení klíče 16 a žlábku18 behem otáčení jehelního válce 2 je s výhodou vytvořen brzdnýprostředek plošiny £ ke snížení rychlosti otáčení plošiny 5'ko-lem osy 2a vzhledem k jehelnímu válci 27" '
Tento brzdný prostředek zahrnuje spojku 26 tvořenou šoupětem29, které je kluzně spojeno s ramenem 8 a může být ovládáno _ -9- tlakovým válcem 30. Šoupě 29 může mechanicky působit na Částhřídele 2 Pr° jeho stlačení dolů působením tření. Činnost kruhového pletacího stroje 1 podle předloženého vy-nálezu probíhá takto:
Když začíná pletení ponožky nebo punčochy,během vytvářeníobruby, to je když je nutné používání háků plošina 2 musí seotáčet stejnou rychlostí jako jehelní válec 2 a musí být s nímsprávně uvedena do vzájemné polohy. 2a tím účelem se uvádí dočinnosti tlakový válec 19 a působením tyče 21 se klíč 16 zavededo Žlábku 18.
Protože volná délka klíče 16 je velmi malá, jeho torzní pře-tvoření není významné a tedy unášení plošiny £ je velmi přesné,jak je nutné v tomto kroku pletení.
Po skončení pletení obruby ponožky nebo punčochy, jejíž dél-ka není taková, aby dosáhla klíče 16, je tlakový válec 19 vyřazenz činnosti, takže klíč 16. je vysunut ze žlábku 18.
Bez ohledu na vysunutí klíče 16 ze- žlábku 18 je plošina.^v každém případě spojena s jehelním válcem 2 při jejím otáčeníkolem osy 2a druhým spojovacím prostředkem, který užívá magnetic-ké pole vyvíjené bloky 23. Otáčení plošiny ačkoliv méně přes- v né, je takové, že umožňuje správné použití kotoučového nože 1^k odříznutí nitě, je-li to žádáno. Je třeba uvést, Že vysunutí v * klíče 16 ze žlábku 18 umožňuje správné spouštění úpletu podélosového kanálu 21. V praxi bylo pozorováno, že kruhový pletací stroj podle vy- v v v nálezu plně splňuje zamýšlený cíl, nebot umožňuje točivé ovládá- :ní plošiny která může splňovat požadavky pletení aniž by bylonutné použití motoru uspořádaného mimo stroj nebo použití ' ,ioŽi-tých převodů s ozubenými koly a bez způsobení překážek spouštěníúpletu uvnitř jehelního válce nebo k jeho pneumatickému napínání..
Popsaný kruhový pletací stroj je schopen četných obměn aúprav v rámci myšlenky předloženého vynálezu. Tak například bloky23 by mohly být uspořádány na křídlu 14 a část jehelního válce2_ ležící proti blokům 23 by mohla být vyrobena z ferromagnetic-kého materiálu. Všechny součásti by mohly být nahrazeny technicky ekviva-lentními prvky. V praxi mohou být použité, materiály, pokud jsou kompatibil-ní s jejich zvláštním použitím a co do rozměrů rozličné podlepožadavků a stavu techniky.

Claims (8)

1 -10- PATENTOVÉ 1 P ro ;< m >ό R ID* w4 ‘ —r «W «-Η ro oo CT cn "i i ovládáním plošiny, zejména pro výrobu ponožek, punčoch apod.,obsahující v podstatě svislý jehelní válec, který může být ří-zen k otáčení kolem vlastní osy a nese sadu jehel- uložených vedrážkách rovnoběžných s touto osou vytvořených na vnějším povr-chu jehelního válce a pohyblivých ve zmíněných drážkách, přičemžplošina je uložena souose nad jehelním válcem a je nesena nosnoukonstrukcí stroje pro otáčení kolem zmíněné osy, vyznačující setím, že obsahuje první spojovací prostředek, který může být řidi-telně aktivován a deaktivován za účelem tuhého spojení ke společ-nému otáčení plošiny s jehelním válcem, a. druhý spojovací prostře-dek uspořádaný na křídle ρΐοδϊη'^'έ” zasahující do vnitřku jeheln-í-ho—válce a do části vnitřního povrchu jehelního válce ležící protikřídlu, přičemž druhý spojovací prostředek spolupůsobí magnetic-ky sz, Brvním/pro přenos otáčivého pohybu jehelního válce na plošinu. 2. ^ruhwwpletací stroj podle bodu 1, vyznačující se tím, žeprvní spojovací prostředek obsahuje klíč nesený křídlem plošinya řiditelně pohyblivý ve směru radiálním k ose jehelního válcek-Zas.unu.tí_do žlábku vymezeného na vnitřním povrchu jehelníhoválcř^leží^řho proti křídlu. 3· ^mS^pletací stroj podle bodu 1 a 2, vyznačující se tím,že žlábek je prodloužen ve směru rovnoběžném s osou jehelníhoválce.
4. Kruhový pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 3, vyzna-čující se tím, že obsahuje brzdný prostředek plošiny pro omezenírychlosti otáčení plosiny kolem osy vzhledem k rychlosti otáčeníjehelního^yálce pro zyehycení klíče se žlábkem.
5. Kruhovýpletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 4, vyzna-čující se tím, že brzdný prostředek obsahuje spojku řiditelněspojitelnou s částí hřídele tuze spojeného s plošinou a s nísouosého, kterýžto hřídel vyčnívá nad plosinu a je pro otáčeníkolem,své osy nesen nosnou konstrukcí stroje.
6. Krufe&amp;vy/pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 5, vyzna-čující se tím, že obsahuje ovládací prostředek klíče uspořádanýnad ulošinop. 77~ΚΡτπτί^;^ρ1^Τ£ΐ:ι~3'ίΓθΐ3~ρο-ά1'θ~^ΌΓέΗο^ο·Μ—z—bodů—1—až-6-,—v-y.zns^- .Čující se tím, že ovládací prostředek obsahuje tlakový váleculožený na části nosné konstrukce umístěné nad plošinou, kterýžto —1-1- pon částečný 11., -Kruhový pletací stroj podle kteréhokoli z bodu 1 až 10, tlakový válec působí svým pístem na tyč axiálně posuvnou ve zrní-něném^hríd^i a sP°jenou svým spodním koncem s klíčem.
8. JwPaS^^^letací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 7, vyznaču-jící se tím, že spodní konec tyče má část tvarovanou jako naklo-něná rovina vzhledem ke směru jejího klouzavého pohybu pro radiálnípohyb .klíČe/při axiálním kluzném pohybu tyče. 9. lí^&amp;nevy/pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1· až 8, vyzna-čující se tím, že spodní konec tyče je spojen s otvorem výmeze- I ným v klíči a.majícím dvě části skloněné ke směru jeho-kluznéhopohybu, přičemž zmíněné Skloněné Části jsou svázány se dvěma pro-tilehlými konci otvoru podél směru kluzného pohybu klíče provratný pohyb klíče v-radiálním směru při vratném axiálním pohy-bu
10. Kruhový pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 9, vyzna-čující se- tím, že druhý spojovací prostředek obsahuje bloky mag-netického materiálu připevněné ke vnitřnímu povrchu jehelníhoválce a uspořádané kolem části křídla plošiny, která zasahuje. do vnitřku jehelního válce, přičemž zmíněná Část křídla je ales-7 vyrobena z ferromagnetického materiálu. vy- značující se tím, že křídlo zasahující do vnitřku.jehelního vál-ce je vytvořeno z jádra z nema.gnetického materiálu, kteréžto·jádro je u bloků z magnetického materiálu pokryto prstencovoučástka ^^^omagne ti ckého materiálu.. 12. metací stroj, podle kteréhokoli z bodů: 1 až 11, vy-značující, se tím,.že.na křídlu, jsou uspořádány magnetické deskyvymezující magnetický dipól tuze spojený s křídlem a umístěnýv magnptick/šíp poli vyvíjeném zmíněnými bloky. 19. jírtihevy/pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 12, vy-značující se tím, že druhý spojovací prostředek obsahuje prostře-dek pro vyvíjení magnetického pole připevněný.ke vnitřnímu'povr-chu jehelního válce a uspořádaný kolem křídla, a prostředek uspo-řádaný na křídlu pro -užití zmíněného magnetického pole, kterérotuje při rotaci jehelního válce pro indukovanou rotaci plošiny kolPlíF·
14. Kcufeevý/pletací stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 13, vy-značující se tím, že prostředek pro užití magnetického pole ob-sahuje strukturu z elektricky vodivého materiálu tvořenou tyče-mi uspořádanými podél, válcového povrchu souosého s jehelním.'válcem a navzájem spojenými dvěma prsteny na jejich dvou -12- protilehlých koncích, přičemž tato struktura z elektricky vodi-vého materiálu je tuze spojena s částí křídla z elektricky izo-lačního? materiálu a umístěná ve zmíněném magnetickém poli. 15. idíuhe^y/pletaci stroj podle kteréhokoli z bodů 1 až 14, vy-značující se tím, Se prostředek pro užití magnetického pole.se-stává z rotoru asynchronního- motoru s vinutým-rotorem, který jesouose s plošinou připevněn k části křídla a umístěn ve zmíně-ném magnet ic^řm poli.
16. KC4s«M^)pletací stroj podle.kteréhokoli z bodů 1 až 15, vy-značující se tím,.že křídlo zasahuje do vnitřku kanálu pro spouštění úpletu, kterýžto kanál je uspořádán uvnitř jehelního válcek němu souose, přičemž prostředek pro vyvíjení magnetického pole-je-umís-t-ěn-mez-i-^-v-n-g-jgím.^.oo-V.r,chem_.kang.lu a vnitřním povrchem. 'jehelního válce. Zastupuje: jmeiwxflíí advoká
CS913454A 1990-11-15 1991-11-14 Circular knitting machine with one needle cylinder CS345491A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT02206390A IT1245837B (it) 1990-11-15 1990-11-15 Macchina circolare monocilindrica con azionamento del platorello perfezionato in particolare per la produzione di calze

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS345491A3 true CS345491A3 (en) 1992-06-17

Family

ID=11190924

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS913454A CS345491A3 (en) 1990-11-15 1991-11-14 Circular knitting machine with one needle cylinder

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5203184A (cs)
EP (1) EP0485924A1 (cs)
JP (1) JPH04263655A (cs)
CS (1) CS345491A3 (cs)
IT (1) IT1245837B (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1284002B1 (it) * 1996-04-22 1998-05-08 Lonati Spa Macchina circolare monocilindrica per calzetteria o maglieria particolarmente per la produzione di manufatti chiusi in
IT1289504B1 (it) * 1996-12-20 1998-10-15 Lonati Spa Procedimento per la produzione di manufatti tubolari,del tipo calze o simili,con una macchina circolare monocilindrica
ITMI20042495A1 (it) * 2004-12-23 2005-03-23 Santoni & C Spa Procedimento per eseguire il trasferimento di porzioni di maglia prodotte da un gruppo di aghi ad un altro gruppo di aghi di una frontura in macchine circolari per maglieria o per calzetteria a due fronture o simili
DE102007012868A1 (de) * 2007-03-17 2008-09-18 Schaeffler Kg Rundstrickmaschinenantrieb
ITBS20070104A1 (it) * 2007-07-24 2009-01-25 Santoni & C Spa Macchina circolare monocilindro per calze da uomo con aghi sul platorello
DE102015103639B4 (de) * 2015-03-12 2020-04-23 Terrot Gmbh Nadelzylinder und Rundstrickmaschine

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR675852A (fr) * 1929-05-28 1930-02-15 Système sustentateur pour aéronef
FR757242A (fr) * 1933-06-20 1933-12-22 Roue d'automobile
GB1042430A (en) * 1963-09-04 1966-09-14 Billi Giorgio Welt hook cams control device in circular knitting hoseiery machines
IT992223B (it) * 1973-08-07 1975-09-10 Billi Spa Congegno di trasmissione del moto al disco o platorello degli uncini con innesto di sfasamento del plato rello
IT1007256B (it) * 1974-02-06 1976-10-30 Lonati Cost Mecc Macchina circolare per calze par ticolarmente per la fabbricazione di calze chiuse in punta diretta mente sulla macchina
IT1099924B (it) * 1978-10-13 1985-09-28 Lonati Cost Mecc Macchina perfezionata per la produzione di tessuto tubolare,in particolare di calze
IT1138774B (it) * 1981-05-08 1986-09-17 Lonati Spa Macchina circolare per maglieria del tipo a cilindro e platorello,in particolare per la fabbricazione di calze
IT1153330B (it) * 1982-10-29 1987-01-14 Lonati Spa Macchina circolare per maglieria a cilindro e platorello, in particolare atta alla fabbricazione di calze
IT1185432B (it) * 1985-10-14 1987-11-12 Lonati Spa Macchina per maglieria o simile con dispositivo per il sollevamento e l'abbassamento del platorello
US5052196A (en) * 1988-02-17 1991-10-01 Francesco Turini Pneumatically sock tensioning and reversing device for knitting machine

Also Published As

Publication number Publication date
IT9022063A0 (it) 1990-11-15
IT9022063A1 (it) 1992-05-15
IT1245837B (it) 1994-10-24
US5203184A (en) 1993-04-20
EP0485924A1 (en) 1992-05-20
JPH04263655A (ja) 1992-09-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS5936017B2 (ja) 厚い織物体部の製造装置
CN107700055B (zh) 磁悬浮式直驱织针针织提花圆纬机
US20110277618A1 (en) Method and apparatus for braiding micro strands
CN104903504A (zh) 旋转编织机
CS345491A3 (en) Circular knitting machine with one needle cylinder
CN102684417A (zh) 空心杯电机线圈绕线机
JPH0145312B2 (cs)
EP2074247B1 (en) Yarn twisting machine having axial magnetic coupling for bobbin to bobbin direct twisting
US5133196A (en) Circular weft knitting machine
CN103929024B (zh) 一种直线电机绕线机
KR930010999B1 (ko) 자수기용 장치
CZ136499A3 (cs) Vřeteno
US4458725A (en) Apparatus for coupling a weaving machine and shed-forming machine for effecting pick finding and slow speed operation
US4972686A (en) Electromagnetic needle selector for circular knitting machines
US3855869A (en) Driven rotatable and reciprocable spindle operating in cycles of short duration
US5390707A (en) Method and a machine for making hollow reinforcing members
US4052015A (en) Filament winding apparatus
WO1997034361A1 (de) Mehrfachnutzung von hochtemperatur-supraleitern in elektrischen maschinen
US5046334A (en) Electromagnetic needle selector for circular knitting machines
CN106575907A (zh) 线圈卷绕系统
DE3735996C1 (en) Fabric take-up roller for flat knitting machines
SE440308B (sv) Anordning for att framstella en dragkedjehelft
USRE29007E (en) Apparatus for developing winding coils
EP3054049A1 (en) Cable stranding machine
JP3819571B2 (ja) 出力装置