CS273552B1 - Reinforced concrete beam ceiling and method of its production - Google Patents

Reinforced concrete beam ceiling and method of its production Download PDF

Info

Publication number
CS273552B1
CS273552B1 CS793886A CS793886A CS273552B1 CS 273552 B1 CS273552 B1 CS 273552B1 CS 793886 A CS793886 A CS 793886A CS 793886 A CS793886 A CS 793886A CS 273552 B1 CS273552 B1 CS 273552B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
blocks
ceiling
concrete
monolithic
fittings
Prior art date
Application number
CS793886A
Other languages
English (en)
Other versions
CS793886A1 (en
Inventor
Jaromir Ing Horak
Jan Ing Hartman
Josef Dipl Tech Kovar
Original Assignee
Horak Jaromir
Hartman Jan
Kovar Josef
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Horak Jaromir, Hartman Jan, Kovar Josef filed Critical Horak Jaromir
Priority to CS793886A priority Critical patent/CS273552B1/cs
Publication of CS793886A1 publication Critical patent/CS793886A1/cs
Publication of CS273552B1 publication Critical patent/CS273552B1/cs

Links

Landscapes

  • Panels For Use In Building Construction (AREA)

Description

Vynález se týká železobetonového trámového atropu, jehož mezitrámová polo jsou vyplněno betonem zalitými keramickými vložkami z dutých stropních tvarovek, které kromě tepelně izolační funkce plní i roli ztraceného bednění, a způsobu jeho výroby.
Je známo, že takové stropy se vytvářejí z ocelových nosníků průřezu I, mezi které se vkládají keramické stropní tvarovky nebo keramické stropní desky a po případném překrytí vyztužovací mřížovinou se celek zalévá betonovou směsí ve vrstvě natolik tlusté, aby byla zajištěna patřičná nosnost. K takovým konstrukcím stropů byly vyvinuty například duté keramické stropní tvarovky, jejichž průřez má tvar pravidelného lichoběžníka, jehož horní strana, rovnoběžná se spodní stranou, je kratší než jeho spodní strana. Při spodní straně je ještě v profilu tvarovky proveden z každé boční strany jeden podélný, tj. ve směru délkového rozměru tvarovky orientovaný žlábek, který slouží k zachycení tvarovky na ocelovém nosníku, popřípadě na nosníku sestaveném z keramických prvků, zmonolitněných spolu o výztuží betonem. Vedle těchto bočních žlábků má taková stropní tvarovka ještě na své horní ploše třetí žlábek s rýhováním, ktorý spolu s podélnými drážkami na bocích tvarovky slouží k jejímu fixování v betonové zálivce, V tomto případě jsou duté keramické tvarovky tedy seřazeny mezi ocelovými nebo zmonolitněnými keramickými nosníky, navazují jedna na druhou podélně □ jsou tedy orientovány ve směru těchto nosníků, které tvoří stropní trámy. Vzhledem k tomu, že únosnost nosníků ze zmonolitněných keramických prvků je omezená a ve většině případů je nutná usazovat stropní tvarovky mezi ocelové nosníky, má takto provedený strop velkou spotřebu oceli a proto se začalo od používání těchto stropních tvarovek ustupovat. Tím však dochází k národohospodářským škodám zejména proto, že strojní zařízení, pořízená k výrobě těchto stropních tvarovek, nemohou být náležitě využívána a ekonomicky amortizována.
Výjimku tvoří jednak cihelné stropní desky tzv. hurdisky, které jsou vzhledem ke své konstrukci jako somonosný prvek orientovány příčně ke svým nosníkům, pro tyto účely výhradně ocelovým, jednak příčně k takovým nosníkům orientované zmonolitněné bloky keramických tvarovek, zasouvatelné svými koncovými, speciálně vyformovanými keramickými podpěrnými nosy mezi tyto ocelové nosníky.
Tyto stávající systémy stropů, používané zejména při modernizaci a rekonstrukci stavebních objektů, jsou velmi pracné a jejich realizace je při aplikaci ocelových nosníků a uvedených keramických prvků zvláší ve fázi osazování nosníků těmito keramickými, popřípadě předem zmonolitněnými prvky na hranici bezpečnosti práce.
Účelem vynálezu je vytvořit železobetonový trámový strop s použitím dutých keramických stropních tvarovek souměrného lichoběžníkového profilu, ale jednodušší konstrukce bez ocelových nosníků a přitom zajistit náležitou vazbu těchto tvarovek v betonové zálivce za současného dosažení nižší pracnosti jeho stavby a vyšší bezpečnosti práce při jeho realizaci.
Toho je dosaženo tím, že železobetonový trámový strop, jehož mezitrámová pole jsou vyplněna betonem zalitými keramickými vložkami z dutých stropních tvarovek lichoběžníkového průřezu s podélnými žlábky, sestavenými do zmonolitněných bloků obsahujících alespoň dvě ·tvarovky, postavených v navzájem paralelních k sobě přiléhajících řadách, orientovaných příčně ke stropním trámům, má bloky těchto dutých keramických tvarovek zmonolitněny betonovou zálivkou jejich na sebe navazujících vnějších podélných žlábků a v nich uložených výztužných prutů, přečnívajících blok oboustranně o délku kratší než je polovina šířky stropních trámů. Přitom zmonolitněné bloky dutých keramických tvarovek jsou čelně uzavřeny betonovými slupkami vytvořenými no sííovině, uložené na čelních stěnách bloků a uchycené na přečnívajících koncích jeho výztužných prutů. Dále je na vynálezu význačný i způsob výroby tohoto stropu, a to tím, že
CS 273552 Bl zmonolitněnó bloky dutých keramických tvarovek ae uloží do spolu sousedících řnd na podkladních deskách rozebíratelné podpěrné konstrukce, v místech trámů ae mezi r.ě vloží distanční vložky, potom se mezi ně příčně položí výztužné koše stropních trámů a po případném položení další plošné výztuže na horní plochy celé soustavy zmonolitněných bloků tvarovek Be celek zalije vrstvou betonové směsi.
Výhody takto řešeného stropu a způsobu jeho výroby je možno spatřovat především ve srovnání s technologií, která využívá ke zhotovení stropní konstrukce ocelových nosníků průřezu Z a keramických vložek uspořádaných mezi těmito nosníky, šetří ocel i en.crgii k její výrobě, umožňuje provést strop i u nepravoúhle půdorysných tvorů místností a zejména při modernizacích a rekonstrukcích starších objektů dovoluje využít stávajících kapes po dřevěných- trámech původního stropu a tak zachovat světlou výšku místností» Mimo oblast trámů je možno v libovolném místě stropu vytvářet otvory a prostupy a snadno uchycovat případné podhledové prvky, přičemž konstrukce i způsob stavby stropu podle vynálezu znamená i podstatné snížení pracnosti a zvýšení bezpečnosti práce oproti její míře dosahované u dosavadních systémů takových stropů. Konstrukce stropu podle vynálezu je mnohem jednodušší než u stropů s ocelovými nebo zmonolitněnými keramickými nosnými prvky.Realizace tohoto stropu sice vyžaduje podpěrnou konstrukci, ale při její demontovatclnosti ji lze využívat opakovaně. I při započítání pracnosti její montáže a demontáže vychází pracnost stropu podle vynálezu mnohem výhodněji. Ve srovnání se stropy s cihelnými stropními deskami je strop podle vynálezu o 33 % levnější a přitom se ušetří ocelové nosníky. Hospodárnost realizace stropu podle vynálezu je vyšší i tím, že zmonolitněnó bloky stropních keramických tvarovek lze připravovat přímo v jejich výrobnách a expedovat jejich bloky na stavby jako prefabrikáty. Konstrukce stropu podle vynálezu s použitím dutých stropních tvarovek pravidelného lichoběžníkového průřezu podporuje svou hospodárností opětné zvýšení spotřeby těchto keramických prvků a pomáhá ekonomicky amortizovat pořízená strojní zařízení k jejich výrobě. Strop této konstrukce vyhovuje z hlediska tepelně technického hodnocení pro krytí prostorů vytápěných alespoň na 10 °C i jako mezibytová konstrukce v budovách s lokálním vytápěním. Nad nevytápěným prostorem se doporučuje na podložní plochu uložit izolaci ve dvou vrstvách tlustých 8 a 10 mm. Konstrukce stropu podle vynálezu konečně ještě umožňuje, aby obměnou výztužných košů trámů » byla podle potřeby dimenzována jejich nosnost bez zvláštního nárůstu jejich výšky, a tím dána možnost jejich relativně větších rozponů, což potom znamená i úsporu betonu.
Příklad provedení železobetonového trámového stropu podle vynálezu je zobrazen no připojených výkresech, kde na obr. 1 je axonometrický pohled na zmonolitněný blok tří dutých keramických stropních tvarovek, na obr, 2 je.svislý řez stropem, vedený napříč jeho trámů, na obr. 3 je řez bloky dutých keramických stropních tvarovek, vedený rovnoběžně s osami jeho trámů, a na obr. 4 je půdorys části nepravidelného nebo nepravoúhlého prostoru, na kterém je čerchovaně zakresleno uspořádání bloků stropních tvarovek a současně i řez vedený stropem napříč jeho trámů.
Železobetonový strop, jehož mezitrámová pole jsou vyplněna betonem zalitými keramickými vložkami z dutých stropních.tvarovek 1, má tyto tvarovky 1. mezi trámy _2_ uspořádány v paralelních, k sobě přiléhajících řadách .3, které jsou k těmto trámům 2_ orientovány kolmo. Tvarovky 1. přitom navazují na sebe v řadách podélně, tedy jedna na druhou ve směru svého délkového rozměru, a v každé řadě _3 jsou z nich vytvořeny zmonolitněné bloky £. Jejich zmonolitnění, tj. pevné spojení v jeden stavební celek, je dosaženo tím, že do tří podélných, v bloku 4_na sebe navazujících a navzájem rovnoběžných vnějších žlábků _5, 6j tedy jednoho horního žlábku na horní straně v osobé rovině tvarovky 1 a dvou bočních žlábků £ - po jednom na každém boku tvarovky JL- jsou betonem _7 zality vyztužené pruty J3, které přečnívají obě čela bloku 4 volnými konci o délce 1,
CS 273552 Bl která je kratší, než polovina šířky JS trámů X etropu. Po zatvrdnutí betonuj stává o© blok χ stropních keramických tvarovek χ monolitním celkem, jehož přečnívající konce výztužných prutů X usnadňuji jeho přenášeni, skladováni a skládáni do řad 3. při jejich sestavování do stropu. Přitom přečnívající konce výztužných prutů X jsou prostředky, jimiž jsou zmonolitněny bloky ^těchto dutých keramických stropních tvarovek χ zakotveny v betonu trámů χ. Na obr. 1 nekreslený zmonolitnšný blok 4.obsahuje tři sa sebou seřazené tvarovky 1, což odpovídá běžným požadavkům nosnosti stropů obytných o kancelářských místností. S ohledem na požadovanou nosnost stropu lze přirozeně sdružovat do zmonolitněných bloků χobecně libovolný počeťtvarovek χ, najméně však dvě. Při volbě normalizovaných tvarovek X o šířce spodní základny 290 mm a délce 300 mm lze sdružením tří tvarovek χ do jednoho bloku χ získat stavební prvek o délce 900 mra, což odpovídá obvyklému modulu používanému ve stavebních rozměrech, takže světlá vzdálenost trámů χ stropu při kolmé orientaci těchto bloků Xvůči trámům 2 odpovídá konstrukčním zvyklostem ve stavebnictví,
Zmonolitněné bloky ^dutých keramických stropních tvarovek 1 vytvářejí v podstatě ztracené bednění nebo formu, do které se odlévá z betonu strop. Přitom se tato forma stává dutinovou částí stropu 0 dodává mu výhodných vlastností. Protože'jednotlivé zmonolitněné bloky £ Jaou postaveny kolmo k trámůmX stropu, je třeba učinit opatření, aby betonová směs nezatékala čely bloků X do jejich dutin. Proto jsou jejich čelo zaslepena betonovými slupkami χ vytvořenými na síťovině 10 čelně napíchnuté na přečnívající konce výztužných prutů χ. Betonová slupka χ se na síťovině 10 vytvoří zatvrdnutím betonové směsi, do které ee blok χčelně ponořil natolik, aby se zachytila na síťovině 10 z obou jejích stran. Po zatvrdnutí je tato slupkaX dostatečně pevná, aby unesla tlak betonové směsi vyplňující prostory mezi bloky Xpro vytvoření trámů χ stropu.
Postup při výrobě železobetonového trámového stropu takto konstruovaného začíná tím, že ae jednotlivé zmonolitněné bloky χ tvarovekχ uloží na podpěrných deskách 12 rozebíratelné podpěrné konstrukce 13 do spolu sousedících řad Xtak, ž® jejich osové vzdálenosti od sebe navzájem ee vymezí vložením distančních vložek 11 o délce rovné požadované šířce X trámů X stropu. Tyto vložky 11 mohou být například z dřevěných latěk, protože jejich účelem jo pouze zajištění vzdálenosti čel bloků X©d sebe, aby oe vytvořil trám Xpotřebné šířky χ. Na tyto distanční vložky 11 ee položí výztužný koš 14 trámů Xa po případném položení plošné výztuže 15 na horní plochy celé soustavy zmonolitněných bloků χtvarovek χ se celek zalije betonovou směsí na tloušťku χ vrstvy, rovnou alespoň 8 cm nad horními plochami tvarovek χ
Po zatvrdnutí jsou bloky Xpřečnívajícími konci výztužných prutů X pevně zakotveny v bocích trámů χ přičemž další kotvení tvarovek χ v betonové zálivce je zajištěno zátekem betonové směsi do podélných drážek 16 na jejich bocích, jak je to patrné zejména na obr. 3. Potom už lze odstranit i demontovotelnou podpěrnou konstrukci 13 a podkladní desky 12 a spodní podhledovou plochu stropu omítnout, popřípadě ji opatřit podhledovými prvky, které se v keramických tvarovkách χzmonolitněných bloků Xdojí poměrně snadno upevňovat. i>'>

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1, Železobetonový trámový strop, jehož mezitrámová pole jsou vyplněné betonem zalitými keramickými vložkemi z dutých stropních tvarovek lichoběžníkového průřezu s podélnými žlábky, sestavenými do zmonolitněných bloků, obsahujících alespoň dvě tvarovky, postavených v navzájem paralelních k sobě přiléhajících řadách, orientovaných příčně ke stropním trámům, vyznačující se tím, že bloky (4) dutých keramických tvarovek (1) jsou zmonolitnčny betonovou zálivkou jejich na sobe navazujících vnějších podélných žlábků (5, 6) a v nich uložených výztužných prutů (3), přečnívajících blok (4) oboustranně o délku (L) kratSí, než je polovina šířky (S) stropních trámů (2).
  2. 2, Železobetonový strop podle bodu 1, vyznačující se tím, že jeho zmonolitněné bloky (4) dutých keramických tvarovek (1) jsou čelně uzavřeny betonovými slupkami (9) vytvořenými na eílovině (10), uložené na čelních stěnách bloku (4) a uchycené na přečnívajících koncích jeho výztužných prutů (8)0
  3. 3, Způsob výroby železobetonového trámového tropu podle bodů 1 a 2 zaléváním dutých stropních tvarovek v mezitrámových polích betonem, vyznačující se tím, že zmonolitněné bloky dutých keramických tvarovek se uloží do spolu sousedících řad na podkladních deskách rozebíratelné podpěrné konstrukce, v místech trámů se mezi ně vloží distanční vložky, potom ee mezi ně příčně položí výztužné koěe stropních trámů a po případném položení dalěi ploěné výztuže na horní plochy celé soustavy zmonolitnňných bloků tvarovek se celek zalije vrstvou betonové směsi.
CS793886A 1986-11-03 1986-11-03 Reinforced concrete beam ceiling and method of its production CS273552B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS793886A CS273552B1 (en) 1986-11-03 1986-11-03 Reinforced concrete beam ceiling and method of its production

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS793886A CS273552B1 (en) 1986-11-03 1986-11-03 Reinforced concrete beam ceiling and method of its production

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS793886A1 CS793886A1 (en) 1990-08-14
CS273552B1 true CS273552B1 (en) 1991-03-12

Family

ID=5429369

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS793886A CS273552B1 (en) 1986-11-03 1986-11-03 Reinforced concrete beam ceiling and method of its production

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS273552B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS793886A1 (en) 1990-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US1380324A (en) Concrete construction
CA2297972C (en) Building panels for use in the construction of buildings
CA2652410A1 (en) Structural element and methods of use thereof
US3334458A (en) Structural member
EP2886733A1 (en) A method for assembling and the construction of a plane or inclined floor for residential and industrial use, with unidirectional or bidirectional reinforcement, and means for its implementation
KR200178874Y1 (ko) 조립식 pc콘크리트 벽체판넬
CS273552B1 (en) Reinforced concrete beam ceiling and method of its production
KR101677233B1 (ko) 천정 벽돌과 이를 적용한 건축물의 천정 구조물 및 그 시공 방법
RU47924U1 (ru) Армоопалубочный блок
PL188884B1 (pl) Moduł budowlany domu i sposób wytwarzania modułu budowlanego domu
RU2624476C1 (ru) Ригель для производства сборно-монолитного каркаса здания
HRP970336A2 (en) Self-bearing lightweight concrete masonry ceiling
RU2184816C1 (ru) Сборно-монолитный железобетонный каркас многоэтажного здания "казань-1000"
EP3719229B1 (en) Concrete floor panel, method of production of such panel and floor made of this panel
RU2161230C1 (ru) Строительная многопустотная плита
US2087522A (en) Gypsum timber
CN209760549U (zh) 单向密肋夹心自保温复合楼板
WO2002068768A1 (en) Structural component for horizontal structures and floor structures
RU2002104426A (ru) Многоэтажное здание
US3127704A (en) Floor and ceiling construction
SU863801A1 (ru) Сборна железобетонна колонна дл многоэтажных зданий
RU47398U1 (ru) Сборный железобетонный каркас здания с перекрытием из многопустотных плит
JPS5856261Y2 (ja) トラス鉄筋を用いたコンクリ−ト板
CN112814143A (zh) 组合式预制预应力钢筋混凝土阳台及其安装方法
RU2202026C2 (ru) Железобетонный каркас здания белгпи