CS272398B1 - Method of poly-n-butene oils production - Google Patents

Method of poly-n-butene oils production Download PDF

Info

Publication number
CS272398B1
CS272398B1 CS882583A CS258388A CS272398B1 CS 272398 B1 CS272398 B1 CS 272398B1 CS 882583 A CS882583 A CS 882583A CS 258388 A CS258388 A CS 258388A CS 272398 B1 CS272398 B1 CS 272398B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
polymerization
butene
raffinate
butenes
isobutylene
Prior art date
Application number
CS882583A
Other languages
English (en)
Other versions
CS258388A1 (en
Inventor
Miroslav Ing Csc Marek
Vlastimil Ing Csc Hakaska
Jan Ing Pecka
Vladimir Ing Dolezal
Vladimir Prof Ing Csc Kubanek
Original Assignee
Marek Miroslav
Vlastimil Ing Csc Hakaska
Jan Ing Pecka
Dolezal Vladimir
Kubanek Vladimir
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=5363375&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CS272398(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Marek Miroslav, Vlastimil Ing Csc Hakaska, Jan Ing Pecka, Dolezal Vladimir, Kubanek Vladimir filed Critical Marek Miroslav
Priority to CS882583A priority Critical patent/CS272398B1/cs
Priority to EP19890303576 priority patent/EP0337737B1/en
Priority to DE1989623315 priority patent/DE68923315T2/de
Priority to FI891790A priority patent/FI93368C/fi
Publication of CS258388A1 publication Critical patent/CS258388A1/cs
Publication of CS272398B1 publication Critical patent/CS272398B1/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F240/00Copolymers of hydrocarbons and mineral oils, e.g. petroleum resins

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerization Catalysts (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby poly-n-butenových olejů o molekulární Mn = 300 až 1 200.
Mezi technicky významné syntetické oleje patří oligomery alfa- a iso- olefinů vyráběné kationtovou polymerizací za použití AlCl^, BP^ nebo alkylaluminium halogenidů jako iniciátorů. Polymerizace propylenu a vyšších lineárních alfa-olefinů se provádí většinou bez pomocného rozpouštědla tj. v bloku, na oleje o molekulové hmotnosti = 300 až 1 000. K výrobě těchto olejů se používají monomery o relativně vysoké čistotě, pohybující se v hodnotách vyšších než 98 %.
Naproti tomu nizkomolekulámí polymery isobutylenu mající olejovitou až polotuhou konsistenci se vyrábí nejen z čistého monomeru, ale také polymerizací v pyrolysní -frakci již zbavené 1,3-butadienu, ve které je isobutylen přítomen ve vysoké koncentraci, pohybující se od 30 do 55 % hmot. V této ochuzené C^-frakci, označované také jako rafinát I, jsou z C^-olefinú přítomny ještě n-buteny, které se mohou zúčastnit polymerizace, respektive kopolymerizace s isobutylenem. Vzhledem k tomu, že isobutylen polymerizuje kationtově mnohem ochotněji než n-buteny, získávají se polymerizací olefinů v ochuzené -frakci produkty, složené převážně z polymerů isobutylenu a malého množství jeho kopolymerů s n-buteny. Tyto produkty, průmyslově vyráběné, přicházejí na trh pod označením Polybuteny.
Polymerizace isobutylenu v rafinátu I se dá provést také zcela selektivně bez účasti přítomných n-butenů. Z této polymerizace potom odpadá po isolaci polyisobutylenu směs uhlovodíků, ve které je koncentrován obsah n-butenů. Kromě selektivní polymerizace se isobutylen přítomný v rafinátu I zpracovává v poslední době převážně na bezolovnatý antidetonátor jakým je methyl-terc.butylether (MTBE). Také z této výrobě odpadá směs uhlovodíků bohatá na n-buteny, mající přibližně shodné složení se zbytkem pocházejícím ze selektivní polymerizace isobutylenu, s tím rozdílem, že může obsahovat malé procento methanolu. Odpadní směs uhlovodíků z obou procesů označovaná také jako rafinát IX je charakteristická tím, že již neobsahuje isobutylen, nebo jen v nízkých, koncentracích.. V odpadní směsi, pocházející se selektivní polymerizace isobutylenu nebo z výroby MTBE, se obsah. 1-butenu pohybuje nejčastěji od 30 do 55 % hmot., cis-2-butenu bývá kolem 10 % a trans-2-butenu 17 % hmot. Vedle uvedených n-butenů může z olefinů obsahovat ještě zbytek isobutylenu, jehož koncentrace však nebývá vyšší, než 3 % hmot. Z nasycených. C^-uhlovodíků jsou v rafinátu II přítomny n-hutan a isobutan, které většinou nepřesahují 30 % hmot. Odpad z C^-frakce (rafinát II) obsahuje až 75 % olefinů schopných kationtově polymerizace, proto je cennou druhotnou surovinou.
Vzhledem k tomu, že rafinát II pocházející z výroby MTBE obsahuje vždy určité množství methanolu a methyl-terc.butyletheru, které inhibují polymerizaci, je nutné jejich odstraněni. Úplné odstranění těchto katalytických jedů je však náročné a vyžaduje použít účinných čisticích operací. Nyní jsme zjistili, že polymerizace n-butenú v rafinátu II lze provést vhodnými iniciátory i v jejich přítomnosti, pokud jednotlivé koncentrace methanolu jakož i methyl-terc.butyletheru nejsou vyšší, než 0,3 % hmot.
Zatímco Polýbuteny se vyrábějí polymerizací isobutylenu v rafinátu I již mnoho let, není známá průmyslová výroba Poly-n-butenů přímou polymerizací 1-butenu s
CS 272 398 Bl
- 2 2-buteny v rafinátu II. Dají se sice n-buteny polymerizovat chloridem hlinitým (AlClj), avšak s použitím tohoto iniciátoru vznikají určité problémy. Tím, že chlorid hlinitý (AlCl^) není rozpustný v parafinických uhlovodících, vynucuje si pro dávkování do reakční směsi používat ne zcela vhodná pomocná rozpouštědla, jakými jsou ha· logenované nebo aromatické uhlovodíky. Nejvhodnější z nich je ethylchlorid, ve kterém je chlorid hlinitý (AlCl^) celkem dobře rozpustný a jako nizkovrouci rozpouštěd· lo má výhodu také v tom, še se poměrně snadno odstraňuje z produktu polymerizaee.
Na druhé straně však způsobuje nesnáze tím, že odchází po polymerizaci v odplynu s nízkovroucími nereaktivními uhlovodíky, které jsou určeny především k využití jako palivo. U výševroucich halogenovaných rozpouštědel pro dávkování chloridu hlinitého (AICI3) vznikají zase potíže s jejich nesnadným odstraněním z reakčního produktu.
Chlorid hlinitý (AlCl^) lze dávkovat do reakčního prostředí také ve formě kapalného komplexního iniciátoru, nevyžadujícího pomocná rozpouštědla. Kapalný komplex vzniká interakcí chloridu hlinitého (AlCl^) s toluenem nebo jinými aromatickými uhlovodíky za účasti chlorovodíku (HC1), popřípadě alkylhalogenidů. Jeho nevýhodou však je, že se v rafinátu II nerozpouští a jako těžká viskózní kapalina se usazuje během polymerizaee na dně reaktoru. Zajištění dobrého rozptýlení heterogenního iniciátoru v reakčním prostředí vyžaduje proto účinné míchání směsi, přesto však spotřeba iniciátoru na vyrobený produkt je poměrně vysoká. Tam, kde se požaduje, aby v produktu nebyly přítomny aromáty, nelze používat těchto kapalných komplexů, protože jejich aromatická složka se nedá jednoduše odstranit z hotového produktu.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje způsob výroby poly-n-butenových olejů podle tohoto vynálezu.
Předmětem vynálezu je způsob výroby poly-n-butenových olejů s molekulovou hmotností Sn = 300 až 1 200 spočívající v tom, že uhlovodíkové směs obsahující až 55 % 1-butenu až 20 % trans-2-butenu 5 až 15 % cis-2-butenu 1 až 3 % isobutylenu 1 až 2 % 1,3-butadienu vedle n-butanu a isobutanu polymerizuje při teplotě +100 až -70 °C za iniciace fluoridem boritým (BK^), nebo alkylaluminium chloridy obecného vzorce RgAlCl a RA1C12 s alkyly až Cg v přítomnosti chlorovodíku (HC1), fluorovodíku (HF) nebo organických sloučenin s reaktivním chlorem nebo fluorem vázaným na terciárním-, benzylovém a allylovém uhlíku jako koiniciátoru.
Dalším význakem předmětného způsobu je, že se jako výchozí uhlovodíkové směsi použije rafinát II, odpadající z výroby methyl-terc.butyletheru, který se předem zbaví methanolu na hodnotu nižší, než 3 000 ppm a obsah methyl-terc.butyletheru je maximálně 0,3 % hmot.
. Výhoda způsobu výroby poly-n-butenových olejů podle vynálezu spočívá v tom, že se kopolymerizace 1-butenu s 2-buteny v rafinátu II provádí za přítomnosti iniciáCS 27? 398 Bl torů, které jsou dobře rozpustné v reakčnim prostředí. Další výhodou je, že se zde používané iniciátory nemusí dávkovat do reakčního prostředí pouze v roztoku halogenovaných nebo aromatických uhlovodíků, ale lze je dávkovat účelně také v parafinických uhlovodících nebo bez použití pomocných rozpouštědel. Z použitých iniciátorů je vhodné dávkovat BP^ do reakčního prostředí v plynném stavu, zatímco alkylaluminium chloridy je vhodnější přidávat ve formě roztoků. Polymerizace se provádí v přítomnosti efektivních koiniciátorů, které se do reakčni směsí dávkují nejlépe v roztoku stejného rozpouštědla, jakého se použilo pro dávkování iniciátoru. Pokud je koiniciátor za podmínek polymerizace plynný nebo kapalný, lze jej do reakčni směsí dávkovat i bez použití pomocných rozpouštědel. Koiniciátory stejně jako iniciátory lze dávkovat do reakčního prostředí jednotlivě také v samotném rafínátu II, v olefinických uhlovodících, jakož i v halogenovaných (methylchlorid, methylenchlorid, 1,2-dichlorethan a další) nebo aromatických (toluen, benzen, xylen a další) rozpouštědlech.
U polymerizace n-butenů v rafínátu II se osvědčily v případě iniciace fluoridem boritým jako nejvhodnější koiniciátory bezvodý fluorovodík (HP), terc.butylfluorid a benzylfluorid, kdežto u polymerizace iniciované alkylaluminiumchloridy byl nejlepší koiniciační efekt pozorován u bezvodého chlorovodíku, terc-butylchloridu, benzylchloridu, methallylchloridu a kumylchloridu. Jako účinné koiniciátory lze však použít i další organické sloučeniny mající v molekule reaktivní halogen vázaný na terciárním nebo allylovém uhlíku a sloučeniny s chlormethylovou skupinou na aromatickém jádře.
Tím, že při polymerizací 1-butenu s 2-buteny v rafínátu II, za Iniciace fluoridem boritým nebo alkylaluminium chloridy se nemusí používat pomocná halogenovaná nebo aromatická rozpouštědla pro dávkování iniciátoru, odpadají problémy s využitím uhlovodíků, odcházejících v odplynu po polymerizací. Při dávkování iniciátorů v parafinických uhlovodících se získávají oleje, které nejsou znehodnoceny sebemenším množstvím aromatických uhlovodíků.
Složení zbytku C^-frakce, který odpadá jako rafinát II z výroby MTBB nebo ze selektivní polymerizace isobutylenu se může měnit podle způsobu zpracování a původu pyrolysní frakce v širším rozsahu. Vzhledem k tomu, že rychlost polymerizace, molár-ní hmotnost «získaného produktu a spotřeba iniciátoru je závislá na koncentraci přítomných n-butenů, je prospěšná vyrábět poly-n-butenové oleje ze zbytku -frakce obsahujícího alespoň 35 % hmot. n-butenů.
Čím je koncentrace n-butenů v rafínátu vyšší, tím snadněji probíhá jejich polymerizace a spotřeba iniciátoru na vyrobený produkt klesá. Vzhledem k tomu, že směs uhlovodíků odpadající z výroby methyl-terč.butyletheru obsahuje až 4 % methanolu, který je katalytickým jedem, musí se rafinát II před polymerizací vypírat nejlépe vodou, aby se obsah methanolu snížil na hodnotu alespoň 3 000 ppm nebo nižší. Naproti tomu zbytek -frakce odpadající ze selektivní polymerizace isobutylenu v rafinátu I bývá natolik čistý, že pro polymerizací přítomných n-butenů nevyžaduje žádné další čištění a sušení. Rychlost polymerizace i dosaženou konversi lze řídit postupným dávkováním iniciátorů i koiniciátorů. Je účelné provádět polymerizací tak, že se jako první přidá do reakčni směsi koiniciátor v dostatečném množství a potom postupným přidáváním iniciátoru se řídí rychlost polymerizace i dosažená konverse.
• ’ * Polymerizace se dá provést až do 100 % konverse počítáno na přítomné olefiny.
CS 272 398 Bl
- 4 Reakčni směs se po polymerizaci zpracuje běžným způsobem, nejlépe zahřátím na teplotu 100 °C se zbaví hlavní části nízkovroucích podílů, surový produkt se propere vodou nebo roztokem vápenného mléka za účelem odstranění zbytku katalyzátoru. Olejovitá vrstva se potom rafinuje bělicí olejářskou hlinkou a za horka filtruje přes tlakový filtr. Lehčí podíly se oddestilují zahříváním až na teplotu 140 °C nebo podle potřeby i výše za tlaku 0,1 mm Hg. Tímto postupem se získají oleje, bezbarvé nebo světležluté, které jsou svým složením převážně ko-oligomery l^butenu s 2-buten,v.
Poly-n-butenové oleje vyrobené podle vynálezu obsahují v polymerním řetězci olefinickou dvojnou vazbu, která se vyznačuje zvýšenou reaktivitou. Významná je také jejich nízká polydispersita molárnich hmotností = 1,4, tepelně oxidační stálost olejů, nízký bod tuhnutí, nízká těkavost a také ta skutečnost, že při spalování a tepelném namáhání nezanechávají karbonizačni zbytky. Proto tyto oleje mají široké technické využití a lze je uplatnit také tam, kde se dosud používají komerčně vyráběné nízkomolární polyisobutyleny a Polybutenyj například pro reakci s maleinanhydridem na výrobu bezpopelných dispersantů, jako mazací oleje do dvoudobých výbušných motorů, oleje pro zpracování hutního materiálu válcováním a tažením, v.průmyslu kožedělném a gumárenském a pro hydrofobizaci isolačních materiálů. Hydrogencí lze z nich získat kvalitní transformátorové oleje, elektroisolační a kabelové cleje, netoxické kosmetické a bílé oleje.
Pro bližší osvětlení vynálezu uvádíme popis přípravy poly-n-butenových olejů na několika příkladech, které však nijak neomezují rozsah vynálezu.
Polymerizace byly prováděny z vnějšku chlazeném skleněném tlakovém reaktoru o objemu 60 ml a. jednak v nerezovém reaktoru majícím objem 1 000 ml. Oba reaktory byly vybaveny magnetickým míchadlem, ventilem pro plnění reaktoru a dávkování iniciátoru a koiniciátoru. Teplota reakčni směsi byla snímána termočlánkem a registrována na zapisovači. Postupným dávkováním iniciátoru byl zajišíován průběh polymerizace tak·, aby se teplota v reaktoru udržela v rozsahu + 5 °C kolem požadované teploty.
Pro přípravu poly-n-butenového oleje byl použit jednak zbytek C^-frakce (rafinát II), který se získal jako odplyn po polymerizaci isobutylenu z rafinátu X bez jakéhokoliv čištění a sušení a jednak zbytek C^-frakce odpadající jako rafinát II z výroby MTBE, který byl vyprán 3-krát vodou za účelem odstranění methanolu a sušen v kapalném stavu stáním nad KOH v tlakové lahvi. Po čištění měla směs následující složení: 1-buten 41,1 % hmot., trans-2-buten 15,1 %, cis-'2-buten 9,7 %, isobutylen 2,2 n-butan 24,6 %, isobutan 6,4 % a propan 0,6 %. Obsah methanolu byl vždy nižší než 3 000 ppm.
Příklad 1
Skleněný reaktor o objemu 60 ml byl plněn 25 g rafinátu II, který pocházel z výroby MTBE a při teplotě -20 °C byl přidán bezvodý chlorovodík (HC1) v plynném stavu v množství 0,015 g HC1, Postupným přidáváním roztoku ethylaluminium dichloridu v hepCS 272 398 Bl tanu po malých dávkách byla silně exothermní polymerizace provedena tak, aby po jednotlivých dávkách, iniciátoru se teplota chlazené a míchané reakční směsi nezvýšila nad -15 °C. Polymerizace byla ukončena po 30 min přídavkem alkoholu, těkavé podíly odstraněny zahřátím reakční směsi na 100 °C při 1,3 kPa a po přídavku 0,2 g bělicí hlinky produkt tlakově filtrován při teplotě 80 °C. Získal se slabě nažloutlý olej o číselné molární hmotnosti íTn = 690. Celková spotřeba ethylaluminium dichloridu na vyrobený produkt byla 0,47 % hmot. při dosažení konverse 94,1 % počítané na přítomné olefiny.
Příklad 2
Do nerezového reaktoru o objemu 1 000 ml bylo předloženo 450 g zbytku C^-frakce (rafinét II) odpadající z výroby MTBE zbaveného methanolu vypráním vodou a sušeného KOH. Po přidání plynného chlorovodíku (HC1) v množství 0,25 g do reakční směsi při 60 °C byla provedena polymerizace postupným přidáváním ethylaluminium dichloru v kapalném stavu za intensivního míchání. Teplota chlazeného reaktoru se během polymer-czace udržovala mezi 60 °C až 70 °C. Když již po posledním přídavku iniciátoru nebyl pozorován vzrůst teploty, byla reakční směs po ochlazení na +20 °C vyprána vápenatým mlékem. Uhlovodíkové vrstva po separaci byla promíchána s bělicí hlinkou a tlakově filtrována. Odehnáním nízkovroucích uhlovodíků a níževroucích podílů zahřátím na 100 °C při tlaku 1,3 kPa se získal olej o molární hmotnosti MQ = 490 stanovené VPO. Spotřeba iniciátoru na vyrobený produkt činila 0,44 % hmot. při dosažené konversi 97,1 % počítané na olefiny ve výchozí směsi.
Příklad 3
Polymerizace n-butenů v rafinátu II z výroby MTBE byla provedena při teplotě -70 °C plynným fluoridem boritým (BI^) za koiniciace bezvodým fluorovodíkem (HF). Do skleněného reaktoru chlazeného na příslušnou teplotu bylo přidáno 25 g rafinátu II a připuštěno 0,01 g plynného fluorovodíku. Postupným uváděním fluoridu boritáho probíhala polymerizace v rozsahu + 5 °C kolem zvolené teploty. Po skončené polymerizaci byla reakční směs ohřátá na +20 °C, částečně odpl.vněna, přidáno 0,2 práškovitého kysličníku vápenatého (CaO) a 0,1 g vody. Po důkladném promíchání byla směs filtrována a surový produkt zbaven těkavých podílů zahřátím na 100 °C při 1,3 kPa, Získal se bezbarvý olej o molární hmotnosti = 320 při spotřebě 0,38 % hmot, fluoridu boritého (BEg) na vyrobený produkt. Výtěžek oleje činil 93,6 % hmot. na přítomné n-buten,v.
Příklad 4
DO 450 g rafinátu II z výroby MTBE se přidalo 0,5 g terc.butylchloridu a při teplotě -70 °C se dávkoval po malých dávkách za stálého míchání reakční směsi ethylaluminium dichlorid v roztoku hexanu. PO 50 minutách byla polymerizace ukončena přídavkem ethanolu, obsah reaktoru ohřát na +30 °C a vyprán vodou. Po vypuštění spodní vodné vrstvy byla do reaktoru přidána bělicí hlinka, surový produkt intensivně míchán a tlakcv? filtrován. Těkavé a níževrcucí podíly se odstranily z produktu postupným zahříváním
CS 27^ 398 Bl
- 6· na 140 °C při tlaku 13,3 Pa. Získal se slabě nažloutlý olej o průměrné číselné molární hmotnosti = 1,120 při výtěžku 87 % hmot, počítáno na přítomné olefiny. Spo třeba ethylaluminium dichloridu na vyrobený produkt byla 0,77 %.hmot.
Příklad 5
Byla provedena polymerizace n-butenů v rafinátu II při teplotě 90 °C až 97 °C za ini ciace ethylaluminium seskvichloridem přidávaným do reakční směsi v kapalném stavu bez použití pomocného rozpouštědla. Jinak byl postup provedení stejný jako v příkladu 2. Získaný produkt zěl molární hmotnost ® = 320 a spotřeba iniciátoru na vyrobený produkt byla 0,55 % hmot. při dosažené konversi 96,2 %.
Příklad 6
Polymerizace n-butenů v rafinátu II z výroby MTBE byla provedena při teplotě -20 °C za iniciace fluoridem boritým (BF^) a koiniciace benzylfluoridem. Do tlakového skleněného reaktoru bylo napuštěno 25 g rafinátu a přidáno 0,05 g koiniciátoru. Za stálého míchání a chlazení reakční směsi se přidával postupně plynný fluorid boritý tak aby teplota směsi se udržela mezi -20 °C až -15 °C. Po 30 min byla reakce skončena, reakční směs vyprána vodou a odpařením těkavých podílů při 100 °C a tlaku 1,3 kPa získán bezbarvý produkt o číselné molární hmotnosti ΪΓ = 580. Spotřeba iniciátoru byla 0,35 % hmot. na vyráběný olej.
Ke stejným výsledkům se došlo při provedení polymerizace za analogických podmínek ta ké v tom případě, když se jako koiniciétor místo benzylfluoridu použil terc.butylfluorid.
Příklad 7
Byla provedena polymerizace n-butenů ve zbytku C^-frakce, zde označovaném také jako rafinát II, který se získal jako odplyn po selektivní polymerizaci isobutylenu provedené v C^-frakci zbavené pouze 1,3-butadienu tj. v rafinátu I, který obsahuje 45 % hmot. isobutylenu a je určen pro výrobu MTBE.
Pro selektivní polymerizaci isobutylenu v rafinátu I se získal odplyn, který měl nás ledující složení: butan + isobutan 30,90 % hmot., l-,buten 42,30 cis-2ibuten a trans-°-buten 26,80 %. Tato směs v množství 400 g byla bez dalšího čištění a sušení polymerizována při 60 °C za iniciace ethylaluminium dichloridem přidávaným do reakční směsi v roztoku heptanu. Jako koiniciátor se použil methallylchlorid, který se postupně přidával bez použití pomocného rozpouštědla. Polymerizace byla ukončena po 60 min a produkt zpracován jako v příkladu ?.
Polymerizace přítomných n-butenů proběhla z 94,3 % a získaný olej měl molekulovou hmotnost = 540; spotřeba iniciátora byla 0,55 % hmot. a spotřeba koiniciátoru 0,4 % hmot. počítáno na vyrobený produkt.
ST
CS 272 398 Bl
Příklad 8
Poly-n-butenový olej byl vyroben z rafinátu II, který se získal jako odplyn z polymerizace isobutylenu v rafinátu I, při které došlo kromě isobutylenu k částečné polymerizaci také n-butenů.
Získaný odplyn obsahoval: butan + isobutan 61,3 % hmot., l-buten 23,9 % hmot. a 9-buteny 15,4 % hmot. Polymerizace byla provedena při teplotě 60 °C za iniciace diisobutylaluminium chloridu, který se postupně přidával bez použití pomocného rozpouštědla v malých dávkách do reakčni směsi, do které byl předem přidán bezvodý chlorovodík v množství 0,4 g. Polymerizace byla skončena po 60 min, reakčni směs potom zpracována postupem popsaným v příkladu 2. Spotřeba diisobutylaluminium chloridu na vyrobený produkt byla C,6l % hmot. při dosažené konversi 91,3 Získaný olej měl molární hmotnost M = 470 stanovené VPO.
Příklad 9
Polymerizace n-butenů v rafinátu II pocházejícího z výroby MTBE se provedla jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že místo ethylaluminium dichloridu se použil jako iniciátor diethylaluminium chlorid, který se dávkoval do reakčního prostředí v kapalném stavu bez použití pomocného rozpouštědla. Bezvodý chlorovodík (HC1) se přidal na počátku polymerizace v množství 0,03 g; polymerizace se udržovala na teplotě kolem -20 °C a byla po 30 min skončena při konversi 85,1 % počítáno na přítomné olefiny. Spotřeba iniciátoru na vyrobený produkt byla C,46 % hmot. a získaný olej světle žluté barvy měl molární hmotnost S = 620.
Příklad 10
Polymerizace n-butenů v rafinátu II byla provedena při teplotě -20 °C za použití methylaluminium dichloridu jako iniciátoru, který se do reakčni směsi přidal ve formě roztoku v toluenu a postupně se přidával roztok benzylchloridu jako koiniciátoru.
Celkem se přidalo do 25 g rafinátu 0,1 g benzylchloridu, kdy polymerizace byla ukončena. Po isolaci produktu z reakčni směsi se získal olej o molární hmotnosti S = = 610, dosažená konverse během 30 min polymerizace činila 85,1 % a spotřeba iniciátoru byla 0,61 % hmot.
Příklad 11
Polymerizace n-butenů byla provedena jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že se iniciace prováděla postupným přídavkem roztoku hexylaluminium dichloridu a chlorovodíku při teplotě +30 °C. Po 30 min byla reakce skončena a isolaci se získal clej světle žluté barvy mající molární hmotnost = 510 při dosažené konversi 75,3 % hmot. Spotřeba iniciátoru na vyrobený produkt byla 0,51 % hmot.

Claims (2)

předmět· Vynálezu
1 až 2 % butadiénu vedle n-butanu a isobutanu polymerizuje při teplotě +100 až -70 °C za iniciace fluoridem boritým, nebo alkylaluminium chloridy obecného vzorce RjAlCl a RA1C12 a alkyly 0^ až Cg v přítomnosti chlorovodíku, fluorovodíku nebo organických slou čenin s reaktivním chlorem nebo fluorem vázaným na terciárním-, benzylovém a allylovém uhlíku jako koinieiátoru.
1 až 3 % isobutylenu <_
1. Způsob výroby poly-n-butenevých olejů o molární hmotnosti i?n = 300 až 1 200, vyz načující se tím, že se uhlovodíková směs obsahující
20 až 55 % l-butenu 10 až 20 % trans-2-butenu
5 až 15 % cis-2-butenu
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se jako výchozí uhlovodíkové směsi použije rafinátu II, odpadajícího z výroby methyl-terc.butyletheru, který se pře dem zbaví methanolu na hodnotu nižší než 3 000 ppm a jehož obsah methyl-terc.butyletheru je maximálně 0,3 % hmot.
CS882583A 1988-04-15 1988-04-15 Method of poly-n-butene oils production CS272398B1 (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS882583A CS272398B1 (en) 1988-04-15 1988-04-15 Method of poly-n-butene oils production
EP19890303576 EP0337737B1 (en) 1988-04-15 1989-04-11 Method for producing "poly-N-butene oils" from C4-fraction residues
DE1989623315 DE68923315T2 (de) 1988-04-15 1989-04-11 Verfahren zur Herstellung von Poly-N-butylenöl aus einer Rest-C4-Fraktion.
FI891790A FI93368C (fi) 1988-04-15 1989-04-14 Menetelmä poly-n-buteeni-öljyjen valmistamiseksi C4-fraktion jäännöksestä

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS882583A CS272398B1 (en) 1988-04-15 1988-04-15 Method of poly-n-butene oils production

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS258388A1 CS258388A1 (en) 1990-05-14
CS272398B1 true CS272398B1 (en) 1991-01-15

Family

ID=5363375

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS882583A CS272398B1 (en) 1988-04-15 1988-04-15 Method of poly-n-butene oils production

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0337737B1 (cs)
CS (1) CS272398B1 (cs)
DE (1) DE68923315T2 (cs)
FI (1) FI93368C (cs)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4952739A (en) * 1988-10-26 1990-08-28 Exxon Chemical Patents Inc. Organo-Al-chloride catalyzed poly-n-butenes process
TW291486B (cs) * 1992-12-17 1996-11-21 Exxon Chemical Patents Inc
FI93369C (fi) * 1992-12-30 1995-03-27 Neste Oy Menetelmä C4-olefiinien oligomeroimiseksi yhdessä lineaaristen alfa-olefiinien kanssa
FI941529A (fi) * 1994-03-31 1995-10-01 Neste Oy Menetelmä C4-öljyjen oligomeroimiseksi pitkäketjuisten olefiinien kanssa
ES2293244T3 (es) 2003-04-16 2008-03-16 Cognis Ip Management Gmbh Composicion cosmetica con contenido de oligo-alfa-olefina.
EP1598380A1 (de) 2004-05-19 2005-11-23 Basf Aktiengesellschaft Polymerisation von Isobuten in Gegenwart von Komplexen von Donor mit Fluor-haltigen Säuren

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1934905A1 (de) * 1969-07-10 1971-01-14 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur Herstellung thermoplastischer Massen
IT1098336B (it) * 1978-06-16 1985-09-07 Snam Progetti Processo per la preparazione di resine idrocarburiche
DE2904314A1 (de) * 1979-02-05 1980-08-14 Basf Ag Verfahren zur herstellung von polyisobutenen
DE2929180A1 (de) * 1979-07-19 1981-02-05 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur polymerisation von praktisch butadien-freien und gegebenenfalls isobuten-freien c tief 4- schnitten und isopren, sowie danach hergestellte harze

Also Published As

Publication number Publication date
EP0337737B1 (en) 1995-07-05
FI891790A (fi) 1989-10-16
FI891790A0 (fi) 1989-04-14
EP0337737A2 (en) 1989-10-18
FI93368B (fi) 1994-12-15
DE68923315D1 (de) 1995-08-10
EP0337737A3 (en) 1990-08-01
FI93368C (fi) 1995-03-27
CS258388A1 (en) 1990-05-14
DE68923315T2 (de) 1996-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4605808A (en) Cationic polymerization of 1-olefins
JP3281088B2 (ja) ブテン重合体の製造方法
US4254294A (en) Polymerization reactions in the presence of a catalyst containing aluminum oxide, boron oxide and halogen
US6476284B1 (en) Method of dehalogenating hydrocarbon containing carbon-carbon double bond
CS272398B1 (en) Method of poly-n-butene oils production
AU4835000A (en) Ammonium heteropolyacid catalyzed polymerization of olefins
EP0324838B1 (en) Lower alkene polymers
US4642410A (en) Catalytic poly alpha-olefin process
JPH0350730B2 (cs)
Bestian et al. Low‐Temperature Polymerization of Ethylene
FI93369B (fi) Menetelmä C4-olefiinien oligomeroimiseksi yhdessä lineaaristen alfa-olefiinien kanssa
EP0556965A1 (en) Poly(iso)butenes
JPH0350731B2 (cs)
RU2452567C1 (ru) Катализатор и способ олигомеризации альфа-олефинов
SU1742282A1 (ru) Способ получени соолигомеров бутена-2 с бутеном-1
FI90231C (fi) Menetelmä 1-buteenin oligomeroimiseksi
WO1995026991A1 (en) A method to oligomerize c4 olefins together with long chain olefins
CS235404B1 (en) Method of c4-fraction treatment resulting from methyl-tertiary butyl-ether production
US3595906A (en) Method for preparing light-colored olefin sulfonates
WO1996026913A1 (en) Process for preparation of poly-n-butenes having high viscosity