CS270355B1 - Způsob stanoveni aktivity protaolytických enzymů a prostředek ka stanoveni této. aktivity - Google Patents

Způsob stanoveni aktivity protaolytických enzymů a prostředek ka stanoveni této. aktivity Download PDF

Info

Publication number
CS270355B1
CS270355B1 CS877522A CS752287A CS270355B1 CS 270355 B1 CS270355 B1 CS 270355B1 CS 877522 A CS877522 A CS 877522A CS 752287 A CS752287 A CS 752287A CS 270355 B1 CS270355 B1 CS 270355B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
mol
substrate
hydrolysis
activity
Prior art date
Application number
CS877522A
Other languages
English (en)
Other versions
CS752287A1 (en
Inventor
Miroslav Ing Csc Rybak
Evzen Ing Csc Kasafirek
Eva Rndr Hrboticka
Original Assignee
Rybak Miroslav
Kasafirek Evzen
Hrboticka Eva
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rybak Miroslav, Kasafirek Evzen, Hrboticka Eva filed Critical Rybak Miroslav
Priority to CS877522A priority Critical patent/CS270355B1/cs
Publication of CS752287A1 publication Critical patent/CS752287A1/cs
Publication of CS270355B1 publication Critical patent/CS270355B1/cs

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

gešenl sa týká způsobu stanoveni aktivity protoolytických enzymů v čistých a technických preparátech, v biologickém aatoriálu, například v tělních tekutinách, zejména v krvi nabo moči. Podstata řeěení spočívá v tom, že aa zkoumaný vzorek a obsahem proteolytického enzyau uvádí va styk s peptidickým deriváte· p-fsnylsndiaminu obacného vzorca I ve vodném prostředí o hodnotou pH 5' až 10. štěpná reakce so zastaví úpravou pH na hodnotu 0,1 až 4 za přídavku sloučeniny obecného vzorce W-CHO. Po proběhlé p raakci so vzniklé zbarveni analyticky vyhodnotí.

Description

CS 270 355 B1 1
Vynález se týká způsobu stanoveni aktivity proteolytických enzymů v čistých atechnických preparátech, v biologickém materiálu, napřiklad v tělních tekutinách, zejmé-na v krvi nebo moči; vynález se také týká prostředku ks stanoveni aktivity proteolytic-kých enzymů.
Oak je známo, má rychlý a jednoduchý průkaz aktivity proteolytických enzymů,zejména v biologickém materiálu,’význam v humánni i veterinární medicíně, předeváimjako ukazatel popřipadě poručené biologické rovnováhy, déle v biotechnologických proce-sech (napřiklad při produkci bakteriálních proteináz), při kontrole procesů používají-cích proteinázy, v zemédéletvi, v potravinářském průmyslu a v daláich odvětvích. V novějši době ee v oboru průkazu proteolytických enzymů významně uplatnily synte-tické chromogenni substráty na bázi peptidických derivátů p-nitroanilinu (popřipadě sjiným chromoforem v molekule substrátu). Použitelnost těchto substrátů je založena naskutečnosti, že proteolytické enzymy ve vhodně uspořádaném reakčnlm systému je ětěplza uvolněni p-nitroanilinu, který systém charaktericky zbarvit tohoto zbarveni, res-pektive jeho intenzity, lze analyticky využitj v nejjednodušším případě alespoň k prů-kazu proteolytického enzymu ve zkoumaném materiálu, za definovaných podmínek a s vhodnýmpřístrojovým vybavením potom i ke kvantitativnímu stanoveni aktivity daného enzymu.
Zbarveni, které po štěpeni proteolytickými enzymy poskytuji chromogenni substrátyna bázi peptidických derivátů p-nitroanilinu, je žlutého charakteru. V případech, kdyreakční systém je sám žlutě zabarven nebo aktivita enzymu Je nízká, nelze substrátyna bázi p-nitroanilidů vůbec použit k průkazu proteinázy.
Byly proto hledány takové syntetické chromogenni substráty, které by neměly uvede-né nevýhody a které by naopak byly výhodné k analýze méně čistých vzorků a navíc umož-ňovaly rychlý a jednoduchý (orientační, ecreeningový) průkaz ve stižených podmínkáchpraxe, a to i méně kvalifikovanému personálu. Nově syntetizované peptidické derivátyp-fenylendiaminu, ve kterých jsou vestavěny peptidické zbytky specificky reagující surčitými proteolytickými enzymy nebo skupinou těchto enzymů, poskytuji za podmínekpodrobně popsaných níže, intenzívni zbarveni, převážně červeného odstínu, které mož-nosti průkazu a stanoveni proteolytických enzymů podstatně usnadňuji.
Vynález se týká způsobu stanoveni aktivity proteolytických enzymů v čistých a tech-nických preparátech, v biologickém materiálu, například v tělních tekutinách, zejménav krvi nebo moči, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se zkoumaný vzorekβ obsahem proteolytického enzymu uvádí ve styk s peptidickým derivátem p-fenylendia-minu obecného vzorce 1 A - B - C - O - CONH - - N CH - W (X), kde značí A atom vodíku, zbytek kyseliny pyroglutamové, karboxyalkankarbonylovou skupinu se4 až 6 atomy uhlíku, B zbytek glycinu, alaninu, prolinu nebo nulu, C zbytek glycinu, alaninu, prolinu nebo nulu, popřípadě histidinu, o zbytek alaninu, valinu, leucinu, fenylalaninu, tyrosinu, lysinu nebo argininu, w šestičlenné aromatické Jádro nebo pětičlenné heterocyklické jádro obsahující kys- lík nebo dusík Jako heteroatom, přičemž tato Jádra jsou substituována alespoňjednou nitroskupinou, dimethylaminoskupinou, hydroxyskupinou nebo metoxyskupinounebo kombinacemi těchto eubstituentů, ve vodném prostředí s hodnotou pH 5 až 10, probíhající štěpná reakce se zastaví úpra- vou pH na hodnotu nižši než 4, za předchozího současného nebo následného přídavku slou-
čeniny obecného vzorce XXI w
CHO (III) 2 CS 270 355 B1 kde W znáči totéž co ve vzorci I, potom se po proběhlé reakcí vzniklé zbarveni analy-ticky vyhodnotí. Toto vyhodnoceni lze podle okolnosti a požadavků provádět kolorime-tricky nebo spektrofotometricky, popřípadě vizuálně srovnáním se standardem nebo ihistochemicky.
Princip způsobu stanoveni podle vynálezu lze schematicky znázornit takto:
V prvém stupni probíhá hydrolytická reakce působením proteinázy ve vodném prostředi s hodnotou pH 5 až 10 (podle povahy enzymu), při teplotě 20 až 37 °C. Vodné prostředi může tvořit vhodný pufr nebo systém pufrůi Je možná také přísada látek, které pro-vedeni analyzy vhodně ovlivňuji (tensidy, polymery). Ve druhém stupni, který probíháve stejném prostředí a při stejné teplotě jako etupeň prvý a začíná snížením hodnotypH reakčniho systému pod hodnotu 4, se štěpením uvolněný monosubstituovaný derivátp-fenylendiaminu uvádí do reakce s aldehydem obecného vzorce III, který se může při-dávat předem, nebo současně s acidifikačnim činidlem, nebo také po něm. Touto reakcivzniklý disubstituovaný derivát p-fenylendiaminu vytvoř! intenzivní zbarveni, převážněčerveného odstínu. Toto zbarveni Je etálé po dostatečně dlouhou dobu, takže je lzeněkterou ze známých metod analyticky vyhodnotit, jak již bylo řečeno výše. Intenzitazbarveni je úměrná aktivitě enzymu v analyzovaném materiálu. Specifita a citlivost 1. stupně reakce (hydrolyza) Je dána vhodně volenou sekvencí aminokyselin substrátu(A-B-C-D-) s ohledem k analyzovanému enzymu. Také chromoforový zbytek ovlivňuje ště-pitelnost substrátu daným enzymem a vzhledem k odpovídajícímu p-nitroanilidu je vněkterých případech vyšší, v jiných nižší. Druhý stupeň reakce je vysoce specifickýa citlivý, takže je možno prokázat i velmi malá množství enzymu ve zkoumaném vzorku.Při realizaci druhého stupně nemusí být aldehyd obecného vzorce III, který slouží kvytvořeni zbarveného produktu, totožný s aldehydem, Jehož zbytek Je součásti moleku-ly výchozího peptidického derivátu p-fenylendiaminu obecného vzorce I, tzn., že vý-znamy substituentů mohou být rozdílné. Která alternativa se zvolí, zálež! na možnos-tech uživatele. □al< již bylo řečeno. Je možné způsob stanoveni podle vynálezu realizovat za znač-ně variabilních podmínek, od Jednoduchého vytvořeni barevného produktu na papírovéfólii, na mikrotitračni destičce, ve zkumavce a podobně, až po exaktní výsledky, zís-kané pomoci přístrojového vybaveni. Obzvlášl výhodný je však ten způsob, kterému sez praktických důvodů pro jednoduchost a rychlost dává v určitých případech přednost,tJ. použiti indikačních prostředků, obsahujících, podle povahy sledovaného proteoly-tického enzymu, některou ze sloučenin obecného vzorce I. Indikační prostředky jsouznámé a používané, Jejich tvar, materiál, ze kterého jsou zhotoveny a Jejich prosto-rové uspořádáni se voli podle potřeby. Přednost máji především takové indikační pro-středky, které Jsou levné, snadno dostupné a dobře přizpůsobitelné v co nejširšimrozsahu způsobu stanoveni podle vynálezu, zhotovené z vhodného materiálu s kapilár-ními vlastnostmi, který musí být netečný Jak k látkám obecného typu I, tak i mezipro-duktům, zkoumaným vzorkům s obsahem proteináz, činidlům a prostředí, ve kterém se sta-noveni provádí.
Dalším význakem tohoto vynálezu Je tedy prostředek ke stanoveni aktivity proteo- lytických enzymů, jehož podstata spočívá v tom, že sestává z netečného organického CS 270 355 B1 3 nebo anorganického materiálu e kapilárními vlastnostmi, obsahujícího peptidický deri-vát p-fenylendiaminu obecného vzorce I jako chromogenní substrát, činidlo udržujícípH systému na hodnotě 5 až 10, činidlo snižující hodnotu pH systému pod 4 a slouče-ninu obecného vzorce III v množství nejméně jednoho ekvivalentu, vztaženo na slouče-ninu obecného vzorce I. Prostředek ke stanoveni aktivity proteináz podle vynálezu, ob-vykle vs formě nasákavého materiálu, například papíru, umožňuje při vhodném substrátua citlivé detekci produktu vysoce citlivý průkaz proteolytických enzymů a také i vícekomponent současně (a? již enzymatické nebo nesnzymatické povahy), umožňuje použit ví-ce enzymů lokalizovaných v biologickém materiálu (na přiklad leukocytech) k jednomuzáměru. Oeho zásadní výhoda tkví v tom, že ke zhodnoceni výsledku analýzy nsni nutnězapotřebí přístrojového zařízení, Předevělm je cenný tam, kde jde o rychlý screening.Produkt, který Je výsledkem reakci, ilustrovaných schématy 1) a 2), Je natolik inten-zívně zbarvený, že k vyhodnoceni postačí srovnáni s chromatickým standardem.
Způsob podle vynálezu lze obměnit a zjednodušit například tak, že se poslední stu-peň syntézy látky obecného vzorce I provádí in šitu, a to tak, že se výchozí peptidic-ký derivát p-nitroanilinu redukuje, výhodně chloridem clnatým v kyselině chlorovodi-vé a podrobí reakci a aldehydem vzorce III, který se může použit v přebytku, potřeb-ném pro reakci, probíhající po ukončeni hydrolýzy substrátu enzymem. □sou známy, vyráběny a v praxi používány reagenčnl fólie pro stanoveni protei-náz-esteráz uvolněných z leukocytů, používané k průkazu lsukocytů v biologickém mate-riálu, který je založen na esterolytických vlastnostech proteináz. Například některékomerčně dostupné fólie obsahují peptid-arylesteryj při aplikaci se odštěpený fenolnebo pyrol kopuluje s diazosolí na více nebo méně zbarvenou sloučeninu. Oále je známzpůsob průkazu trypsinu pomoci kolagenu s vázaným barvivém, nebo chymotrypsinu (čs.autorské osvědčení č. 217 802). Oiný způsob (USA pat. spis č. 4 156 916) je založen nakopulaci aromatických aldehydů (například benzaldehydu a jeho substitučních derivátů)s aromatickými aminy, například 2-naftylaminu, za tvorby sloučeniny stanovitelné fluo-rometricky.
Ve srovnání se známými způsoby je způsob podle vynálezu specifičtější a mnohdycitlivější, při použiti indikačního prostředku jednoduchý,'rychlý, spolehlivý, s vel-mi širokou aplikační oolasti, zahrnující mnoho oborů (zdravotnictví, zemědělství, po-travinářský průmysl). Užitečnost a výhodnost průkazu proteináz v biologických materiálech plyne z násle-dujících příkladů: Přítomnost leukocytů v moči poukazuje na patologický procee v urogenitálnim trak-tu. Namístě pracného a nepřesného určováni počtu leukocytů pomoci mikroskopu (nezahr-nuje rozpadlé leukocyty) poskytuje způsob, který Je předmětem vynálezu, rychlou infor-maci o jejich počtu (prokazatelnost je ,3 až 5 leukocytů v 1 ul). Přítomnost leukocy-tárnich proteináz v lavážni tekutině plic indikuje patologický proces v plicích. Pří-tomnost leukocytárních enzymů v mléce, nebo přítomnost alfa^-antitrypsinu, poukazujena zánětlivý proces (mastitis) v mlékotvorných orgánech u skotu i lidi.
Způsob podle vynálezu umožňuje rychlou kontrolu biotechnologických procesů, přikterých jsou produkovány proteinázy pro průmyslové účely (například proteinázy produ-kované v Bacilus subtilis). Způsob umožňuje i rychlý průkaz porušené rovnováhy koagu-lačniho, fibrinolytického a kininy produkujícího systému v krvi, umožňuje průkaz uro-kinázy v moči a mnoha dalších. Bližší podrobnosti způsobu podle vynálezu vyplývají znásledujících příkladů provedeni, které tento způsob pouze ilustruji, ale nijak neome-zuji. Přiklad 1 a) Příprava substrátu pro trypsin. 100 ml roztoku (0,01 mol/1) pGlu-His-Arg-p-nitroanilidu ve vodě je smícháno se 100 ml 4 CS 270 355 B1 0,1 mol/1 SnCl2 rozpuštěného v 1 mol/1 HC1 a směs Je ponechána reagovat cca 1 hpři teplotě místnosti. Potom Je do reakčnl směsi přidáno 20 ml 0,1 mol/1 p-dime-tylaminobsnzaldehydu rozpuštěného v metanolu a mícháno 1 až 2 h. Reakčnl směsi Jepak upraveno pH na hodnotu 8,2, čímž se vysrážl Sn2+a Sn4+ ve formě svých hydroxi"dů, které se oddělí centrifugaci. V roztoku Je přítomný pGlu-His-Arg-CONH-CgHg-N«>CH-CgH5-N(CH3)2 - substrát pro trypsin a nezreagovaný aldsJíyd, který byl přidánv nadbytku. b) Příprava reagenčnl fólie a JeJi použiti ke stanoveni trypsinu. Získaný roztok substrátu Je přímo použit k nasyceni reagenčniho proužku. Reagenčnlproužek mflže být papír prostý reaktivních skupin, nebo organická syntetická tkani-na (vliee, vlizelin), eventuálně anorganický intaktni materiál používaný pro chro-matograflcké účely. Proužek Je nasycen vhodným pufrem (Tris pH 8,‘2 obsahující0,025 mol/1 CaCl2. Do reagenčniho proužku je eventuálně dále přidán 0,05 mol/1p-dlmetylamlnobenzaldehyd v 50% metanolu a fólie Je vysušena. Trypsin Je přivedendo styku se substrátem na fólii a po hyxrolyze (1 až 5 min) je barva vyvolána oky-selením (HC1, kyselina citrónová) za vzniku látky IV. Přídavkem kyseliny je součas-ně zastavena hydrolytická reakce, což umožňuje relativně přesné zjištěni zabarve-ni, a tlm 1 áktivity. Zbarveni 3e odečítá po 30 až 60 sec. c) Pro přípravu reagenčniho proužku lze s výhodou použit čisté substance (substrát - Ize které Je připraven 0,01 až 0,005 mol/1 roztok. Reagenčnl fólie, do které bylpředtím umístěn pufr. Je nasycena roztokem látky I - substrátem. Po hydrolýze jezbarveni vyvoláno přídavkem reagens, které obsahuje 0,05 mol/1 p-dimetylaminobenzaldehydu (vyvolá červené zbarveni) nebo p-dimetylamlnocinamaldehydu (vyvolá modrézbarveni) v 1 mol/1 kyeellně chlorovodíkové.
Namísto reagenčniho proužku lze použit také mikrotltračnich destiček a vzniklýreakčnl produkt rozpustit přídavkem organického rozpustidla, s výhodou metanolu, avzniklé zbarveni hodnotit měřením absorbance při 405 nm pomoci vhodného přístroje. Přiklad 2
Postupuje se jako v přikladu la. Připravený substrát pGlu-His-Arg-p-fenylendiamin-derivát p-dimetylaminobenzaldehydu Je použit pro spektrofotometrické stanoveni akti-vity trypsinu. Hydrolýzou odštěpený monosubstituovaný derivát p-fenylendlaminu absor-buje maximálně při 405 až 420 nm. Přiklad 3
Postupuje se Jako v přikladu 1, když jako výchozí látka pro přípravu substrátu kprůkazu leukocytárni elastázv slouží Glt-Ala-Ala-Pro-Val-p-nitroanilid. Prvá konden-zace je proveden s p-dimetylaminobenzaldehydem a po hydrolýze je produkt kondenzováns p-dimetylaminocinamaldehydem na modře zbarvenou látku. pH při hydrolýze je 7,2 až 7,4 udržované fosfátovým pufrem. Přiklad 4
Poetupuje se jako v přikladu 1, přičemž Jako výchoz! látky pro přípravu substrá-tu ke stanoveni trombinu Je použito Z-Gly-Pro-Arg-p-nitroanilidu (fosfátový pufr0,1 mol/1 pH 8,2) a prvé kondenzační látky p-dimetylaminobenzaldehydu. Po hydrolýzeje produkt kondenzován s p-dimetylaminocinamaldehydem na modrý produkt. Substrát slou-ží ke stanoveni některých koagulačnich parametrů (trombin generační test) a spolu sdalšími reagencismi (tromboplastinem, kefalinem, Ca2+) k průkazu koagulačnich fakto-rů VII a II.

Claims (2)

  1. CS 270 355 B1 5 Přiklad 5 Postupuje es Jako v přikladu 1, když Jako výchozi látky Je použito p-nitroanilidue aminokyselinou sekvenci specifickou pro koagulačni faktor X, například Bz-Ile-Glu--Arg-. Průkaz faktoru X Je proveden po Jeho aktivaci Jedem zmije.Russel, kefalinem aCa2+. Substrát Je připraven pomoci p-dimetylaminobenzaldehydu a průkaz po hydrolýze Jeproveden pomoci p-dimetylamlnocinamaldehydu. Přiklad 6 Postupuje se Jako v přikladu 1, když Jako výchozí látky Je použito H-D-Pro-Phe--Arg-p-nitroanilidu, hydrolýza je provedena plaswatickým kvallikreinem při pH 8,2(0,1 mol/1 fosfát). Kondenzace po hydrolýze Je provedená s”p-di»etyláminocinamerdehy-dem, zatímco příprava substrátu s p-dimetylaminobenzaldehydem. Substrát umožňuje stano-veni prekallikreinu v lidské krevní plasmé po jeho aktivaci vhodným aktivátorem (napří-klad Hageman Faktor fragmentem, dextransulfátem a podobné). Přiklad 7 Postupuje se jako v přikladu 1, přičemž Jako výchozi látky je použito Suc-GiyGlyPhe--p-nitroanilidu, aby se získal substrát k průkazu chymotrypsinu. Prvá kondenzace je pro-vedena za použiti p-dimetylaminobenzaldahydu, druhá kondenzace potom p-dimetylaminocin-amaldehydu. Příklad 8 10 ul 0,005 mol/1 Glt-Ala-AlaLeu-p-nitroanllidu je na reagenčnim proužku přivede-no do styku s 10 ul roztoku neutrální proteinázy z Bacillua subatilis při pH 7,4 (fos-fát 0,1 mol/1) po dobu 2 až 5 min. Hydrolýzou uvolněný p-nitroanilin (žlutý) je přemě-něn na modrý produkt přídavkem reagens složeného z 0,05 mol/1 chloridu clnatáho a0,01 mol/1 p-dimetylaminocinamaldahydu v 1 mol/1 HC1. Vzniklá zbarveni ja hodnocenostejným způsobem jako v předcházejících příkladech. pRedmSt VYNÁLEZU
    1. Způsob stanoveni protaolytlckých enzymů v preparátech, v biologickém materiálu,například v krvi a moči, vyznačující se tim, že se zkoumaný roztok s obsahem proteo-lytického enzymu uvádí ve styk s pepťidlckým derivátem p-fenylendiaminu obecného vzor-ce I A-B-C-D-CONH- -N-CHW (I) kde značí A atom vodíku, zbytek kyseliny pyroglutamová, karboxyalkankarbonylovou skupinu se 4 až 6 atomy uhlíku, B zbytek glycinu, alaninu, prolinu nebo nulu, C zbytek glycinu, alaninu, prolinu nebo nulu, popřípadě histidinu, □ zbytek alaninu, valinu, leucinu, fenylalaninu, tyrosinu, lysinu nebo argininu W šestičlenná aromatická jádro nebo pětičlenná heterocyklická jádro obsahující kys- lík nebo dusík jako heteroatom, přičemž tato jádra jsou substituována alespoň jednou nitroskupinou, dimetylaminoskupinou, hydroxyskupinou nebo metoxyskupinou, ve vodném prostředí s hodnotou pH 5 až 10, probíhající hydrolytické reakce se zastaví úpravou pH na hodnotu 0,1 až 4 za přídavku sloučeniny obecného vzorce III 6 CS 270 355 B1 W - CHO (III). kde W znáči totéž co ve vzorci I, potom se po proběhlé reakci vzniklé zbarveni analy-ticky vyhodnoti.
  2. 2. Prostředek ke stanoveni aktivity proteolytických enzymů podle bodu 1, vyznaču-jící se tím, že sestává z inertního materiálu s kapilárními vlastnostmi, například pa-pír, organická syntetická tkanina, silikagel obsahujíc! peptldický derivát p-fenylen-diaminu obecného vzorce I jako chromogennl substrát, tlumič udržující pH systému na hod-notě 5 až 10, například tri9, fosfátový pufr, činidlo pro sníženi hodnoty pH systému ,na 0,1 až 4, například kyselinu chlorovodíkovou, citrónovou a sloučeninu obecného vzor-ce III v množství alespoň jednoho ekvivalentu, vztaženo na sloučeninu obecného vzorce I.
CS877522A 1987-10-19 1987-10-19 Způsob stanoveni aktivity protaolytických enzymů a prostředek ka stanoveni této. aktivity CS270355B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS877522A CS270355B1 (cs) 1987-10-19 1987-10-19 Způsob stanoveni aktivity protaolytických enzymů a prostředek ka stanoveni této. aktivity

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS877522A CS270355B1 (cs) 1987-10-19 1987-10-19 Způsob stanoveni aktivity protaolytických enzymů a prostředek ka stanoveni této. aktivity

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS752287A1 CS752287A1 (en) 1989-11-14
CS270355B1 true CS270355B1 (cs) 1990-06-13

Family

ID=5424531

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS877522A CS270355B1 (cs) 1987-10-19 1987-10-19 Způsob stanoveni aktivity protaolytických enzymů a prostředek ka stanoveni této. aktivity

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS270355B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS752287A1 (en) 1989-11-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5804395A (en) Fluorescence polarization assays of enzymes and substrates therefore
US3950226A (en) Novel reagent and method for the determination of urea in biological fluids
US20100184098A1 (en) Methods for measuring enzyme activity
JPH0648272B2 (ja) グラム陰性細菌尿症のスクリーニング法
EP0034586B1 (en) 4-trifluoromethylcoumarin peptide derivatives and their use in proteinase assays
US20020076741A1 (en) Peptide biosensors for anthrax protease
Riordan et al. [45] Diazonium salts as specific reagents and probes of protein conformation
US3769173A (en) Determination of gamma-glutamyl transpeptidase in biological fluids
US3892631A (en) Diagnostic reagents used for the determination of gamma-glutamyl transpeptidase in biological fluids
JP2006503552A (ja) キナーゼ活性及びホスファターゼ活性の測定方法
US7270976B2 (en) Methods for measuring ADAMTS13 activity and protein on platelets and in plasma
US5175089A (en) Method for monitoring periodontal disease by monitoring endotoxins and inflammatory agents
US4546076A (en) Enzymatic process for the determination of beta-lactam antibiotics
JPH01201161A (ja) 体液のアッセイ方法及びキット
JPS6137100A (ja) プロテアーゼインヒビターの一工程分析方法、該分析用試験具及びその製造方法
JPH022397A (ja) 尿検査方法及びキット
CS270355B1 (cs) Způsob stanoveni aktivity protaolytických enzymů a prostředek ka stanoveni této. aktivity
CN115032389A (zh) 一种检测凝血酶及其抑制剂的纸基传感方法
CA1290663C (en) Analytical element and method for theophylline determination usingbuffer in spreading zone
CA2040180C (en) Enzymatic process for the determination of beta-lactam antibiotics
WO2002035215A1 (fr) Procede de detection d&#39;hydroxyproline et kit de detection
WO1986007061A1 (en) Water soluble xanthylium derivative substrates
US3536588A (en) Method of enzyme determination
WO2006019379A1 (en) Methods for measuring adamts13 activity and protein on platelets and in plasma
SU1675776A1 (ru) Способ определени ингибиторов трипсина в сыворотке крови