CS270281B1 - Rotační listovka - Google Patents

Rotační listovka Download PDF

Info

Publication number
CS270281B1
CS270281B1 CS875340A CS534087A CS270281B1 CS 270281 B1 CS270281 B1 CS 270281B1 CS 875340 A CS875340 A CS 875340A CS 534087 A CS534087 A CS 534087A CS 270281 B1 CS270281 B1 CS 270281B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
eccentric
control
recess
wedge
drive shaft
Prior art date
Application number
CS875340A
Other languages
English (en)
Other versions
CS534087A1 (en
Inventor
Miloslav Ing Jisa
Josef Mohelnicky
Jan Ing Jisa
Original Assignee
Jisa Miloslav
Josef Mohelnicky
Jan Ing Jisa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jisa Miloslav, Josef Mohelnicky, Jan Ing Jisa filed Critical Jisa Miloslav
Priority to CS875340A priority Critical patent/CS270281B1/cs
Publication of CS534087A1 publication Critical patent/CS534087A1/cs
Publication of CS270281B1 publication Critical patent/CS270281B1/cs

Links

Landscapes

  • Transmission Devices (AREA)

Abstract

)Rotační listovka, určená pro rychloběžné tkací stavy, zahrnuje hnací hřídel se soustavou vedle sebe uspořádaných unášecích kotoučů, na nichž jsou otočně uloženy excentry, jejichž ojnice jsou spřaženy s listy. Na excentru je upraven jednak suvně spojovací klín, jednak zajišíovací člen pro spojení excentru s hnacím hřídelem. Zajišíovací člen je vytvořen otočně uspořádanou zajišíovací západkou, jejíž funkční délka je větší než délka unášecího vybrání unášecího kotouče. Zajišíovací vybrání unášecího kotouče je provedeno bočně v části tloušíky unášecího kotouče při zachování jeho obvodu pro zabránění vniknutí spojovacího klínu do zajišíovacího vybrání.

Description

CS 270281 B1 1
Vynález se týká rotační listovky, zahrnující rotující hnací hřídel s klidovými polo-hami po 180°, spojený převodem v poměru 2:1 s hlavním hřídelem stavu a opatřený soustavouvedle sebe uspořádaných unášecích kotoučů, na nichž jsou otočně uloženy excentry, jejichžojnice jsou spřaženy s listy, přičemž na každém excentru je upraven jednak spojovací klín,uložený suvně mezi dvěma krajními polohami, z nichž v jedné, ve které je spojovací klín za-sunut v jednom ze dvou protilehle na obvodu unášecího kotouče uspořádaných vybraní, spoju-je tento spojovací klín unášecí kotouč s excentrem, zatímco v druhé krajní poloze, ve kte-ré je zasunut do jednoho ze dvou na ojnici protilehle uspořádaných zajišlovacích vybráníspojuje excentr s ojnici, jednak zajišlovací člen, uspořádaný pro zasunutí do jednoho zedvou na unášecím kotouči protilehle uspořádaných vybrání a zajištující spojení excentrus unášecím kotoučem proti smyslu otáčení unášecích kotoučů, přičemž pohyb spojovacích klí-nů je odvozen od výkyvu řadících prstenců upravených na souose a otočně uložených nosnýchramenech spojených mechanickými prostředky s programovým ústrojím pro řízení výkyvu řadí-cích prstenců mezi třemi sousedními polohami.
Tato rotační listovka je předmětem Evropského patentu č. 56 098. Ve spojovacím klinuje umístěna pružina, jejíž předpětí zajišluje jeho pohyb z polohy, ve které spojuje ex-centr s ojnici, do záběhu s unášecím vybráním unášecího kotouče, při němž spojuje excentrs unášecím kotoučem. Na řadícím prstenci je uspořádána vačka, která jednak uvolňuje pruži-nu pro zasunutí spojovacího klínu do unášecího kotouče, jednak nuceně vrací spojovací klíndo záběru se zajišíovacím vybráním ojnice.
Zajišlovací člen je ztělesněn zajišíovacím klínem suvně uloženým v tělese excentru.Spojení ojnice s excentrem zabezpečují oba klíny zasunuté do odpovídajících zajišlovacíchvybrání upravených na ojnici. Spojovací klín se vysouvá při klidové poloze hnacího hřídelez unášecího vybrání unášecího kotouče dříve než zajišlovací klín ze zajišlovaciho vybráníunášecího kotouče, čímž se zabezpečuje spojeni excentru s unášecím kotoučem při vysouvánispojovacího klínu, a do zajišlovacího vybrání ojnice se zasouvá až při následném pohybuhnacího hřídele z jeho klidové polohy.
Protože spojovací klín je zasouván do záběru s unášecím vybráním unášecího kotoučepružinou po tengenciálním náběhu, který umožňuje postupné zasouvání spojovacího klínu pro-ti smyslu otáčení hnacího hřídele, je excentr zajištěn proti smyslu otáčení hnacího hříde-le zajišíovacím klínem zasunutým do zajlšlovacího vybrání unášecího kotouče. Zajišlovacíklín je v této poloze držen jednak tvarem vybrání ojnice, jednak odpruženou západkou otoč-ně uloženou na excentru, která se opírá o vybrání ve spojovacím klínu.
Zajišlovací klín se zasouvá do zajišlovacího vybrání unášecího kotouče později nežspojovací klín do unášecího vybrání. Rovněž tak při vysunutí spojovacího klinu z unášecí-ho vybrání kotouče, vyvolané vačkou řadícího prstence, se zajišlovací klín vysouvá opoždě-ně působením náběhu zajišlovacího vybrání. Zajišlovací klín je ve vysunuté poloze zajiš-těn proti samovolnému posuvu odpruženou západkou.
Ovládací pružiny, umístěné v těsném prostoru obou klínů, jsou při provozu vystavenyznačnému namáhání, které může vyvolat zlomení pružiny, jejíž výměna vyžaduje demontáž ce-lé listovky. Úkolem vynálezu je zdokonalit rotační listovku uvedeného typu z hlediska zjednoduše-ní konstrukce některých funkčních uzlů zařízení a zajištění provozní spolehlivosti.
Uvedený úkol v podstatě splňuje rotační listovka podle vynálezu tím, že zajišlovacíčlen je vytvořen zajišlovací západkou uspořádanou otočně ve tvarovém vybrání excentru,jejíž funkční délka je větší než délka unášecího vybrání unášecího kotouče, zatímco za-jišlovací vybrání unášecího kotouče je provedeno bočně v části tloušlky unášecího kotou-če při zachování jeho obvodu pro zabránění vniknutí spojovacího klínu do zajišlovacihovybrání. 2 CS 270281 B1
Zajišíovací západka je uložena ve tvarovém vybrání excentru s vůlí, přičemž její kon-cová část je otočná v odpovídající koncové části tvarového vybrání. V zajišíovací západce je uchycena plochá nekovová pružina opírající se o vnější obvo-dovou plochu tvarového vybrání.
Zjednodušení konstrukce funkčních uzlů rotační listovky zajišíuje spolehlivost mecha-nismu při vysokých provozních rychlostech. Příkladné provedení rotační listovky podle vynálezu je schematicky znázorněno na při-ložených výkresech, kde představuje obr. 1 rotační listovku bez programového ústrojí,v pohledu ze strany, obr. 2 řez podle rovin R - R z obr. 1, obr. 3 až obr. 11 rotační lis-tovku v jednotlivých pracovních polohách, v pohledu ze strany, a obr. 12 jiné provedeníovládacího ústrojí, v pohledu ze strany.
Hnací hřídel rotačního listového stroje je výstupním hřídelem neznázorněného zaříze-ní pro převod plynulého rotačního pohybu na intervalový mezi dvěma souosými hřídeli. Vstupní hřídel tohoto zařízení je buď přímo hlavním hřídelem tkacího stroje, nebo je s hlavnímhřídelem spojen odpovídajícím převodem. Zařízení pro převod plynulého rotačního pohybuna intervalový jsou známé v různém konstrukčním uspořádání pro zajištění požadované dobyvýdrže listů v otevřeném prošlupu, závislé na rychlosti prohozu a šířce tkaniny.
Například předmětem A0 253 793 je zařízení konstruované pro výdrž hnacího hřídele,rexp. listů v rozsahu 60° a předmětem A0 252 608 pro výdrž 120° při jedné otáčce hlavní-ho hřídele.
Na hnacím hřídeli 2 (obr. 1), intervalově rotujícím ve smyslu šipky 2, Je drážkovýmspojem £ upevněn unášecí kotouč 5_ opatřený na obvodu protilehle uspořádanou dvojicí za-jišíovacích vybrání 2, l' a rovněž protilehle uspořádanou dvojici unášecích vybrání j), 8/, přičemž obě dvojice vybrání jsou na obvodu unášecího kotouče 2 rozmímístěny v roz-sazení 90°. Zajišíovací vybrání 2, která jsou upravena bočně jen v části tloušíkyunášecího kotouče 2 Při zachování jeho kruhového obvodu (obr. 2), mají náběhovou hranu7a, 7a ' otevřenou proti směru rotace unášecího kotouče 2 3 zakončenou přibližně radiálníopěrnou hranou 7b, 2É· Unášecí vybrání 2, 5. , provedená v celé tloušíce unášecího kotou-če 2» mají náběhovou hranu 8a., 8a ' otevřenou ve směru rotace unášecího kotouče 2 a zakon-čenou přibližně radiální opěrnou hranou 8b, 8b' (obr. 1). Náběhová hrana 8a, θθ." js buďrovná, nebo má obecné křivky.
Na unášecím kotouči 2 je otočně uložen excentr 9 prostřednictvím válečkového ložiska10 (obr. 2), uloženého mezi kruhovým osazením 11 na vnitřní straně excentru 2 a unášecímkotoučem 2· Excentr 2 Je otočně uložen v ojnici 12 prostřednictvím válečkového ložiska13, kloubově spojené se schematicky znázorněnou prošlupní pákou 14 spojenou neznázorně-ným převodem s listem brda, V tělese excentru 2 (obr. 1, 2) je upravena vodicí drážka 21, jejíž zadní hrana 15aje otočná s radiálou excentru 2, ve kteréžto vodicí drážce 15, opatřené plošným vybráním15b, je suvně uložen spojovací klín 16, zakončený v přední části kruhovým úkosem 17,shodným s obvodem unášecího kotouče 2· Kruhový úkos 17 přechází do rovného úkosu 18.
Na opačné straně má spojovací klín 16 výstupek 19, pro který jsou na vnitřním obvodu oj-nice 12 uspořádána, protilehle vzhledem ke středu 20 (obr. 3) excentru 2, vybrání 21, 21', tvarově shodná s výstupkem 19.
Na vnější straně spojovacího klínu 16 (obr. 1, 2) je upraveno kruhové vybrání 22,v němž je otočně uložen čepem 23, uloženým v axiálním vývrtu 24 spojovacího klínu 16,kotouč 25, který má vodící drážku 26 tvaru kruhového oblouku, do které zasahuje mezikruží27 řadícího prstence 28, umístěného souběžně s excentrem 2 3 upevněného na nosném ramenu29, otočně uloženém na tyči 30, uchycené na rámu 31 listového stroje. Nosné rameno má vý-běžek 32. CS 270281 81 3 V osazení 33 tvaru mezikruží, upraveném na vnější straně excentru 9 (obr. 1), je tva-rové vybrání 34, v němž je pohyblivě uložena zajišíovaci západka 35 s ozubem 36, jejížopačná koncová část 37 je otočně uložena v tvarově odpovídající koncové části 38 tvarovéhovybrání 34.
Na zajišíovaci západce 35., jejíž vnitřní hrana 39 je zakřivena do oblouku, který od-povídá obvodu unášecího kotouče 5, je uchycena plochá nekovová pružina 40 opírající seo vnější obvodovou stěnu 41 tvarového vybrání 34. Zajišíovaci západka 35 je uloženave tvarovém vybrání 34 s určitou vůlí, která umožňuje úplné zatlačení zajišíovaci západ-ky do tvarového vybrání 34 při styku její vnitřní hrany 39 s obvodem unášecího kotouče 5_nebo záběr ozubu 36 s opěrnou hranou 7b, Tb ' zajišíovacího vybrání 2, Z*· Oblouková délkavnitřní hrany 39 zajišíovaci západky 35 je větší než oblouková délka unášecího vybrání 2,8/ včetně náběhové hrany 8b, 8b'. což zabraňuje vniknutí zajišíovaci západky 35 do unáše-cího vybrání JB, 8'. Řadící prstenec 28 ovládající spojovací klín 16 se pohybuje mezi střední polohou I,ve které je umístěn souose s unášecím kotoučem 2 (obr. 1), a prvou krajní polohou II (obr.5), nebo mezi střední polohou 2 a druhou krajní polohou III (obr. 11).
Po zasunutí spojovacího klinu 16 do příslušného unášecího vybrání 2, 2” unášecíhokotouče 2 zaskočí ozub 36 zajišíovaci západky 35 do odpovídajícího zajišíovacího výřezu2> 7' na náběhovou hranu 7a, Ta ' a °Ρίθ se 0 opěrnou hranu 7b, 7b '. ^ímž zajistí spojeníexcentru 2 θ hnacím hřídelem 2 proti směru jeho rotace.
Na hnacím hřídeli 2 jsou uloženy a neznázorněnými prostředky axiálně zajištěny pře-vodové soustavy 42, z nichž každá je vytvořena unášecím kotoučem 2» excentrem 2 a ojnicí12, k nimž je bočně přiřazen řadící prstenec 28 upevněný na nosném ramenu 29, které jeotočeno na tyči 29.» přičemž řadicí prstenec 28 je pohybově spojen se spojovacím klínem 16. Počet těchto převodových soustav 42 na hnacím hřídeli 2 odpovídá počtu listů nezná-zorněného listového brda.
Součástí rotačního listového stroje je programové ústrojí 43 (obr. 3) pro ovládánípracovního pohybu jednotlivých řadících prstenců 28 podle dané tkalcovské vazby.
Každé převodové soustavě 42 je přiřazena skupina řídících elektromagnetů 22» £9» £2uspořádaných na drážku 48 tvaru obloukové konzoly, upevněném na rámu 32· Na nosné tyči49 uchycené v konzolách 50 upevněných na rámu 31 jsou otočně uloženy a axiálně zajištěnyřídící páky 51, jejichž prvá ramena 51a jsou zakončena třemi radiálními pólovými nástav-ci 52, 22» 54. Neznázorněné podélné osy kotev 55 řídících elektromagnetů £5, 46, 47 jsouuspořáda'ny radiálně vzhledem k nosné tyči 49.
Rozteč pólových nástavců 22» 22» 54 je vzhledem ke kotvám 55 volena tak, že nabuze-ný řídící elektromagnet 45 přitahuje pólový nástavec 22» nabuzený řídící elektromagnet46 pólový nástavec 22» a nabuzený řídící elektromagnet 47 pólový nástavec 54. přičemžpři souososti příslušné kotvy 55 a odpovídajícího pólového nástavce jsou ostatní pólovénástavce vzhledem k ostatním kotvám 55 přesazeny.
Druhé rameno 51b řídící páky 51 je opatřeno třemi stupňovitě uspořádanými opěrami56, 57, 58. Jednotlivé řídící elektromagnety převodových soustav 42 jsou napojeny na ne-znázorněný centrální řídící systém s uloženou vazební informací. Řídící elektromagnety 45. 46, 47 tvoří v příkladném provedení rotačního listovéhostroje podle obr. 3 ovládací ústrojí pro programové nastavení prvých ramen 51a řídícíchpák 51 do jedné ze tří funkčních poloh. Toto ovládací ústrojí může být vytvořeno i jiný-mi mechanickými prostředky, jak bude ještě vysvětleno.
Každá řídící páka 51 spolupracuje s opěrnou západkou 59 otočně uloženou na čepu 60rámu 31 a spojenou kloubovým táhlem 61 s čepem 62 táhla 63, přičemž táhla 63 jsou otočněuložena a axiálně zajištěna na průběžné tyči 65. 4 CS 270281 81
Na průběžné tyči 65 po obou stranách soustav táhel 63 jsou otočně uložena prvá rame-na 66a pák 66 otočně uložených na čepech 67 umístěných na vnitřní straně neznázorněnýchbočnic rámu 31, mezí nimiž jsou převodové soustavy 42 uloženy.
Kratší ciruhá ramena 66b vačkových pák 66 jsou zakončena kladkou 68 odvalující se pořídicích vačkách 69 upevněných na vačkovém hřídeli 70 otočně uloženém na neznázorněnýchbočnicích rámu 31 a spojeném neznázorněným mechanickým převodem, např. řetězovým, se vstup-ním hřídelem zařízení pro převod plynulého rotačního pohybu na pohyb intervalový, v pomě-ru 1:2, takže při pootočení hnacího hřídele £ o 180° se vačkový hřídel· pootočí o 360°.
Obě vačkové páky jsou spojeny s rámem 31 pružinami 64, které zajištují přítlak kladek £8na řídící vačky 69. Čep 62 táhla 63 je spojen kloubovým táhlem 71, které je stejně dlouhé jako kloubovétáhlo 61, s čepem 72 výběžku 32 nosného ramene 29, který je tažnou pružinou 73 spojens rámem 31.
Obvod řídící vačky 69 je v příkladném provedení rozdělen, ve smyslu jejího pohybuznázorněného šipkou 74, na napínací úsek A vytvořený kruhovým obloukem o prvém poloměru£ vymezeném 180° obvodu řídící vačky 69, převáděcí úsek £ vytvořený obloukem v rozsahu30° obvodu řídící vačky 69, uvolňovací úsek C vytvořený kruhovým obloukem o druhém polo-měru £p který je větší než prvý poloměr £, vymezený 60° obvodu řídící vačky 69 a na řa-dicí úsek 0. vytvořený obloukem vymezeným 90° obvodu řídící vačky 69, přičemž převáděcíúsek £ plynule spojuje napínací úsek A s uvolňovacím úsekem £, zatímco řadící úsek D ply-nule spojuje uvolňovací úsek £ s napínacím úsekem A.
Tvar řídící vačky 69 zajišíuje, že při odvalování kladky 68 po napínacím úseku A. jedvojice kliubových táhel 61, 71 uspořádána souose (obr. 3), při odvalování po převáděcímúseku £ se kloubová táhla lomí, při odvalování po uvolňovacím úseku £ jsou kloubová táh-la v lomeném uspořádání (obr. 4) a při odvalování po řadícím úseku D se kloubová táhlaopět vracejí do souosého uspořádání. Během jedné otáčky zaujímá hnací hřídel £ prvou klidovou polohu £ (obr. 5) - každáv rozmezí 180°. Těmto polohám odpovídají polohy unášecích vybrání £, £' unášecího kotou-če 5 na obr. 1, 5. je-li spojovací klín 16 v záběru s unášecím vybráním £ nebo £*, po-tom odpovídá prvé klidové poloze IV hnacího hřídele £ poloha £ ojnice 12. při které jepříslušný list v horním prošlupu (obr. 1). Druhé klidové poloze V hnacího hřídele £ přizáběru spojovacího klínu 16 s vybráním 21 nebo 21' ojnice 12 odpovídá poloha £ ojnice 12.při které je příslušný list ve spodním prošlupu (obr. 5).
Vysouvání spojovacího klínu 16 z unášecího vybrání £ nebo £ při druhé klidové po-loze £ hnacího hřídele £ je vyvoláno pohybem řadicího prstence 28 ze střední polohy £do druhé krajní polohy III (obr. 11) a vysouvání spojovacího klínu 16 z unášecího vybrá-ní £ nebo £' při druhé klidové ploze V hnacího hřídele £ je vyvoláno pohybem řadicíhoprstence 28 ze střední plohy £ do prvé krajní polohy II (obr. 5). Zasouvání spojovacíhoklínu 16 do záběru s hnacím hřídelem £ v klidových polohách hnacího hřídele £ je vyvolá-no pohybem řadícího prstence 28 z obou krajních poloh ££, III do střední polohy £ (obr. 1, 8).
Pohyb řadícího prstence 28 mezi sousedními polohami £, ££, III je vyvolán nabuzenímpříslušného řadícího elektromagnetu 45, 46, 47. Každému nabuzenému elektromagnetu odpo-vídá jedna půoha řídící páky 51 a tím i poloha jejich opěr 56, 57, 58 vzhledem k ozubu59a opěrné páky 59.
Nabuzení řídícího elektromagnetu 45 vyvolá rozpojení excentru £ a hnacího hřídele £ (obr. 5) při druhé klidové poloze £ hnacího hřídele £, nabuzení řídícího elektromagnetu 46 vyvolá spojení excentru 9 s hnacím hřídelem £ v jeho klidových polohách (obr. 1, 8) a nabuzení řídícího elektromagnetu 47 vyvolá rozpojení excentru £ a hnacího hřídele £ při jeho klidové poloze (obr. 11). CS 270281 81 5
Obr. 1 znázorňuje situaci - střední poloha £ řadicího prstence 28 soustředná s unáše-cím kotoučem 2, prvá klidová poloha·IV hnacího hřídele 1_ se zasunutým spojovacím klínem16 v unášecím vybrání £, záběr ozubu 36 zajišíovací západky 35 s opěrnou hranou 7b zajiš-Íovacího vybrání 1_ a ojnice 12 v poloze E., které odpovídá poloha ovládaného listu v horníklidové poloze.
Poloze mechanizmu podle obr. 1 odpovídá neznázorněná poloha programového ústrojí 43zahrnující v předstihu nabuzený řídící elektromagnet 46., souosé uspořádání kloubových tá-hel 61, 71, záběr opěrné západky 59 s opěrou.57 řídící páky 51 a kladku 68 na začátku na-pínacího úseku £ řídící vačky 69.
Po natočení řídící vačky 69 o 180° (obr. 3) je kladka 68 na začátku převáděcího úse-ku B., přičemž hnací hřídel 1. s excentrem 2 se po odpovídajícím natočení o 90° nacházív poloze, které odpovídá mezipoloha EF ojnice 12 zajištující ovládaný list v poloze uzav-řeného prošlupu. Při dalším natočení řídící vačky 69 do polohy, v které se nachází kladka 68 asi v jedné třetině délky uvolňovacího úseku C (obr. 4), se prvé rameno 66a vačkové páky 66natočilo ve smyslu šipky 75. čímž se přemístila kloubová táhla 61, 71 do úhlové polohy.Protože řadící prstenec 28 je zajištěn ve střední poloze I. záběrem spojovacího klinu £6s unášecím výřezem 8 proti síle tažné pružiny 22, vyvolává úhlová poloha kloubových táhel61, 71 klesnuti opěrné západky 59 ve smyslu šipky 76 a tím oddáleni jejího ozubu 59aod druhého ramena 51b řídící páky 51. Kloubová táhla 61, 71 zůstávají v úhlové polozepo dobu pootočení řídící vačky 69 o uvolňovací úsek £, přičemž tato doba je k dispozicipro odlehčení řídící páky 51, během něhož lze tuto páku lehce a snadno nastavit do dalšípracovní polohy. Předvolbou nabuzený řídící elektromagnet 45 po uvolnění řídicí páky 51 přitáhl kot-vou 55 pólový nástavec 52. čímž se natočila řídící páka 51 ve smyslu šipky 77 do odpoví-dající polohy (obr. 4). Protože řídící páka 51 vykyvuje v nezatíženém stavu, lze pro pro-vozně spolehlivé ovládání této páky využit malých elektromagnetů s nízkým příkonem.
Obr. 5 znázorňuje postavení funkčních členů mechanismu po natočení excentru 2 vzhle-dem k poloze podle obr. 1 o 180° a řídící vačky 69 o 360°, přičemž ojnice 12 je v poloze£, odpovídající spodní poloze ovládaného listu. Hnací hřídel £ se nachází ve své druhéklidové poloze 2 a řídící páka 51 v postavení, které odpovídá nabuzenému řídícímu elek-tromagnetu 45.
Odvalování kladky 68 po řadícím úseku £ způsobuje pohyb prvého ramena 66a vačkovépáky 66 ve smyslu šipky 75 ' a vyrovnání kloubových táhel 61. 71 do souosé polohy. Pro-tože řadící prstenec 28 je tažnou pružinou 73 natáčen do prvé krajní polohy II. vyvolá-vá vyrovnání kloubových táhel 61. 71 do souosé polohy odpovídající zdvih opěrné západky59 ve smyslu šipky 76', vymezený zaskočením jejího ozubu 59a za opěru 56 řídící páky 51.přemístění nosného ramena 29 a tím i řadícího prstence 28 do prvé krajní polohy II. Řadící prstenec 28 vysunuje při tomto pohybu spojovací klín 16 z unášecího vybrání j3unášecího kotouče 5, přičemž výstupek 19 spojovacího klínu 16 dosedne do odpovídajícíhovybrání 21' lůžka ojnice 12. čímž se zajistí spojení excentru 2 s ojnicí 12 a tím i klidexcentru 2 Při dalším pohybu unášecího hřídele £.
Bezprostředně před vysunutím spojovacího klínu 16 z unášecího výřezu .8 přechází hna-cí hřídel £ snižováním své rychlosti do klidové polohy. Setrvačná síla excentru 2 vyvo-laná setrvačným momentem unášecího kotouče 2 a hmoty ovládaného listu, který přecházído klidové polohy, je eliminována zajišíovací západkou 22, jejíž ozub 36 se opírá o opěr-nou hranu 7b zajišlovacího vybrání 2· Jinými slovy řečeno, zajišíovací západka 35 zabez-pečuje spojení excentru 2 s unášecím kotoučem 5 do okamžiku, kdy spojovací klín 16 se vy-sunul z unášecího vybrání 8. 6 CS 270281 81
Obr. 6 znázorňuje situaci po dalším pootočení hnacího hřídele 2 o 45° a řídící vačkyo 90°. Při tomto pohybu se kruhový úkos 17 spojovacího klínu 16 pohybuje po plném obvodunosného kotouče 5_ a zajišíovací západka 35, která se působením náběhové hrany 7a zajišío-vacího vybrání 7_ přemístila při stlačování ploché pružiny 40 do tvarového vybrání 34, Ply-nule přechází přes unášecí vybrání 8/, jehož oblouková délka je menší než oblouková délkavnitřní hrany 39 zajišíovací západky . 35. Kladka 68 se nachází na začátku převáděcího úseř-·ku 8 a ojnice 12 je v poloze přičemž kloubová táhla 61, 71 jsou ještě v souosém uspo-řádání . Při dalším pohybu hnacího hřídele _1, který navazuje na situaci mechanismu podleobr. 6, se pohybem kladky 68 po převáděcím úseku £ přemístila kloubová táhla 61, 71 do ú-hlové polohy, znázorněné na obr. 7. Spojovací klín 16. který zůstal v nehybné poloze,do které byl vysunut při druhé klidové poloze V hnacího hřídele 1_, klouže při pohybu to-hoto hřídele po plném obvodu unášecího kotouče Při úhlovém uspořádání kloubových táhel61, 71 se natočila uvolněná řídící páka 51 ve smyslu šipky 77 ’ do polohy odpovídajícív předvolbě nabuzenému řídícímu elektromagnetu 46. Na obr. 7 je kladka 68 asi v jedné tře-tině délky uvolňovacího úseku C. Během následného pohybu hnacího hřídele 2 do prvé klidové polohy IV dochází při od-valování kladky 68 po řadícím úseku £ řídící vačky 69 narovnáním kloubových táhel 61, 71k opření ozubu 59a opěrné západky 59 o opěru 57 opěrné páky 51 a tím k natočení řadícíhoprstence 28 z druhé krajní polohy II do střední polohy £ a k zasunutí spojovacího klínu16 do unášecího vybrání 8/ unášecího kotouče £ (obr. 8). Současně se zasunutím spojovací-ho klínu 16 do unášecího vybrání 8/ zaskočí ozub 36 zajišíovací západky 35 za opěrnou hra-nu 7b ' unášecího výřezu· 2 · Funkce řadícího úseku 0 je vzhledem k průběhu pohybu hnacíhohřídele 2 volena tak, že se spojovací klín 16 začíná pohybovat již před zastavením hnací-ho hřídele 2, přičemž se do unášecího vybrání 8/ zasouvá v podstatě na začátku náběhovéhrany 8a/ unášecího vybrání £’, přičemž jeho zasunutí je ukončeno v okamžiku, kdy jehozadní hrana je ve styku s opěrnou hranou 8b’ unášecího vybrání 8/. Rozběh hnacího hříde-le 2 není proto závislý na době nutné k zasunutí spojovacího klínu 16 do unášecího vy-brání £, 8/, což je výhodné z hlediska možnosti dosažení vysokých rychlostí listovéhostroje.
Obr. 8 znázorňuje kladku 68 na přechodu mezi řadícím úsekem £ a napínacím úsekem Aa před začátkem pohybu hnacího hřídele 2 z prvé klidové polohy IV a při poloze F_ ojnice12. která odpovídá spodní poloze ovládaného listu.
Pro další fázi činnosti mechanismu je např. programově určeno odbuzení řídícíhoelektromagnetu 46 a nabuzení řídícího elektromagnetu 47, k němuž dochází předvolbou jižpo vysunutí spojovacího klínu 16 z unášecího vybrání £ (obr. 5). Při pohybu hnacího hří-dele 2 z polohy podle obr. 8 do polohy podle obr. 9 se kladka 68 odvalila po napínacímúseku A řídící vačky 69 a excentr 9 natočil ojnici 12 do mezipolohy EF, při které jeovládaný list v poloze uzavřeného prošlupu. Při dalším pohybu hnacího hřídele 2 mezi polohami podle obr. 9 a 10 se při odvalo-vání kladky 68 po převáděcím úseku £ přemisíují kloubová táhla 61, 71 do úhlové plohy,přičemž po ukončení tohoto pohybu klesá opěrná západka 59 ve smyslu šipky 76 a uvolňujeřídící páku 51, která se natáčí ve smyslu šipky 77 do polohy odpovídající nabuzenému ří-dícímu elektromagnetu 47, přičemž mezi ozubem 59a opěrné páky 59 a opěrou 58 je nezná-zorněná funkční vůle (obr. 10).
Pohyb kloubových táhel 61, 71 ze souosé do úhlové polohy neovlivňuje stabilitu no- sného ramena 29 zajištěnou záběrem řadícího prstence 28 s vodící drážkou 26 spojovacího klínu 16. Kladka 68 se nachází na uvolňovacím úseku C a ojnice 12 je v poloze pohybu ovládaného listu do horního prošlupu.

Claims (3)

  1. CS 270281 81 7 Při návazném pohybu hnacího hřídele 1. z polohy podle obr. 10 do jeho druhé klidovépolohy V.-(obr. 11) přemístil excentr 2» spojený s hnacím hřídelem _1 spojovacím klínem 16.ojnici 12 do polohy 2· Pohyb kladky 68 po řadícím úseku 0 řídící vačky 69 vyvolal souoséuspořádání kloubových táhel 61, 2i> opatření ozubu 59a opěrné západky 59 o opěru 58 a přemístění řadícího prstence 28 ze střední polohy 2 (obr. 9) do druhé krajní polohy III (obr.11). Při uvedeném pohybu hnacího hřídele 2 mezi polohami znázorněnými na obr. 10 a 11se spojovací klín 16, záběrem kruhového osazení 27 řadícího prstence 28 s vodící drážkou26 kotouče 25, otočně uloženého na spojovacím klínu 16, vysouvá z unášecího vybrání B'unášecího kotouče £, čímž se přerušuje spojení mezi excentrem 2 a hnacím hřídelem L·Spojovací klín 16 je při tomto pohybu silově odlehčen zajištovací západkou 35, kterázabezpečuje nehybné spojení excentru 2 s hnacím hřídelem L· Obr. 11 znázorňuje kladku 68 na začátku napínacího úseku A řídící vačky 69. zajišto-vací západku 35 v záběru se zajištovacím vybráním , hnací hřídel _1 v jeho druhé klido-vé poloze V, spojovací klín 16 v plně vysunuté poloze a ojnici v poloze E,» Při kterépříslušný list je v horní klidové poloze. V příkladném provedení je ovládací ústrojí pro programové natáčení prvých ramen 51ařídících pák 51 založeno na principu tří programově řízených elektromagnetů 45. 12» které spolupracují s pólovými nástavci 52, 53, 21 uspořádanými na prvých ramenech 51ařídících pák 51. Toto ovládací ústrojí může být realizováno i jinými vhodnými prostředky,např. na mechanickém principu (obr. 12). Prvé rameno 51a řídící páky 2i> spojené pružinou78 s rámem stroje, je ovládáno kotoučem 79 s programově rozmístěnými ovládacími palci80 tří různých výšek, které natáčejí řídící páky 51 do odpovídajících funkčních polohpro selektivní záběr opěrné západky 59 do jedné z opěr 56, 57. 58 druhého ramena 51břídící páky 21· Kotouč 79 je řetězovým převodem 81 spojen s řetězovým kolem 82 na hříde-li 83, spojeném neznázorněným převodem, v poměru podle použitého počtu ovládacích palcůB0. s hlavním hřídelem stroje. Pohyb řídící páky 51, vyvolaný působením jednoho z řídících elektromagnetů 45, 46, 47 se děje při jejím uvolnění ze záběru se západkou 59. vyvolaným úhlovou polohou klou-bových táhel 61, 21· Změna polohy kloubových táhel 61, 71 do souosého uspořádání vyvolá-vá opět záběr západky 59 s jednou z opěr 56, 57. 58 řídící páky 21· Okamžik tohoto zábě-ru vymezuje začátek časového intervalu pro volbu předstihu programové změny v řízení ří-dících elektromagnetů. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Rotační listovka, zahrnující rotující hnací hřídel s klidovými polohami po 180°,spojený převodem v poměru 2:1 s hlavním hřídelem stavu a opatřený soustavou vedle sebeuspořádaných unášecích kotoučů, na nichž jsou otočně uloženy excentry, jejichž ojnicejsou spřaženy s listy, nřičemž na každém excentru je upraven jednak spojovací klín, ulo-žený suvně mezi dvěma krčními polohami, z nichž v jedné, ve které je spojovací klín za-sunut v jednom ze dvou protilehle na obvodu unášecího kotouče uspořádaných vybrání, spo-juje tento spojovací klín unášecí kotouč s excentrem, zatímco v druhé krajní poloze,ve které je zasunut do jednoho ze dvou na ojnici protilehle uspořádaných vybrání spoju-je excentr s ojnici, jednak zajištovací člen uspořádaný pro zasunutí do jednoho ze dvouna unášecím kotouči protilehle uspořádaných zajištovacích vybrání a zajištující spojeníexcentru s unášecím kotoučem proti smyslu otáčení unášecích kotoučů, přičemž pohyb spo-jovacích klínů je odvozen od výkyvu řadících prstenců upravených na souose a otočně ulo-žených nosných ramenech spojených mechanickými prostředky s programovým ústrojím pro 8 CS 270281 B1 řízení výkyvu řadících prstenců mezi třemi sousedními polohami, vyznačující se tím, že zajišíovací člen je vytvořen zajišíovací západkou (35) uspořádanou otočně ve tvarovém vy-brání (34) excentru (9), jejíž funkční délka je větší než délka unášecího vybrání (8, 8)unášecího kotouče (5), přičemž zajišíovací vybrání (7, 7”) unášecího kotouče (5) je proveděno bočně v části tloušíky unášecího kotouče (5) při zachování jeho obvodu pro zabráněnívniknutí spojovacího klínu (16) do zajišíovacího vybrání (7, 7').
  2. 2. Rotační listovka podle bodu 1, vyznačující se tím, že zajišíovací západka (35) je ulo-žena ve tvarovém vybrání (34) excentru (9) s vůlí, přičemž její koncová část (37) je otočná v odpovídající koncové části (38) tvarového vybrání (34).
  3. 3. Rotační listovka podle bodu 2, vyznačující se tím, že v zajišíovací západce (35) je u-chycena nekovová pružina (40) opírající se o vnější obvodovou plochu (41) tvarového vy-brání (34). 11 výkresů
CS875340A 1987-07-14 1987-07-14 Rotační listovka CS270281B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875340A CS270281B1 (cs) 1987-07-14 1987-07-14 Rotační listovka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS875340A CS270281B1 (cs) 1987-07-14 1987-07-14 Rotační listovka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS534087A1 CS534087A1 (en) 1989-11-14
CS270281B1 true CS270281B1 (cs) 1990-06-13

Family

ID=5398112

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS875340A CS270281B1 (cs) 1987-07-14 1987-07-14 Rotační listovka

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS270281B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS534087A1 (en) 1989-11-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101002686B1 (ko) 직기용 회전식 도비 및 이러한 도비가 장착된 직기
EP0525862B1 (en) Improvements in a high-speed rotary dobby
EP0466234B1 (en) Improved control device for very high-speed rotary dobbies
US4367770A (en) Rotational dobby
US5918645A (en) Catch configurations for the pivot arms of a rotary dobby
CS270281B1 (cs) Rotační listovka
CS234040B2 (en) Coupling device especially for textile machine
US4643231A (en) Rotary dobby
CZ284243B6 (cs) Řídicí systém zařízení pro vytváření okrajů tkaniny
US4730641A (en) Rotational dobby
US4556089A (en) Weft-thread mixer device for weaving machines
CS219295B2 (en) Device for alteration of the position of the throw of the weaving reed
CS237306B2 (en) Spinning apparatus of ring spinning machine
EP0467444B1 (en) Actuation device for the programming of rotary dobbies in looms
CS198200B2 (en) Apparatus for selective weft insertion into the shed
US5246038A (en) Tucked selvedge forming device
US4422480A (en) Loom-heddle selector
US5184452A (en) Method and apparatus for driving an open-end spinning machine with a tangential belt during piecing
JP2002173853A (ja) 織機の駆動軸と機織り機とを回転自在に結合するためのカップリング
EP0398399A1 (en) Device for presenting weft threads on weaving machines
DE836178C (de) Verfahren zur Durchfuehrung von Hilfsbewegungen an Textilmaschinen bei der Behebung von Stoerungen und Textilmaschine zur Ausfuehrung des Verfahrens
US7798179B2 (en) Spreader with clamping and ventilating devices
WO2004057075A1 (en) Device to carry out the programming of rotary dobbies in weaving machines
KR930005428Y1 (ko) 레피어직기의 브레이크장치
CS216501B2 (en) Control device for stripping units of circular knitting machines particularly doble-cylinder