CS269897B1 - Zařízení pro spřádání staplových vláken - Google Patents

Zařízení pro spřádání staplových vláken Download PDF

Info

Publication number
CS269897B1
CS269897B1 CS879600A CS960087A CS269897B1 CS 269897 B1 CS269897 B1 CS 269897B1 CS 879600 A CS879600 A CS 879600A CS 960087 A CS960087 A CS 960087A CS 269897 B1 CS269897 B1 CS 269897B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
spinning
spinning device
air
yarn
channel
Prior art date
Application number
CS879600A
Other languages
English (en)
Other versions
CS960087A1 (en
Inventor
Jiri Popel
Original Assignee
Jiri Popel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Popel filed Critical Jiri Popel
Priority to CS879600A priority Critical patent/CS269897B1/cs
Publication of CS960087A1 publication Critical patent/CS960087A1/cs
Publication of CS269897B1 publication Critical patent/CS269897B1/cs

Links

Landscapes

  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Řešení se týká zařízení pro spřádání staplových vláken, obsahující ojednocovacl ústrojí s dopravním kanálem ojednocených vláken, pro vzduch propustným nosičem vláken a odtahového ústrojí. Podstata řešení spočívá v tom, že koncová Část dopravního kanálu (15) ojednocovacího ústrojí (1) souose zasahuje do vstupní části (17) šikmého dopravního kanálu (2) vytvořeného v rotačním tšlese spřádacího ústrojí (18), který vyúsťuje u podélné ventilační štěrbiny (29) vytvořené v plášti (41) rotačního tělesa spřádacího ústroji (18), k níž dosahuje ostrý ohyb příčně vedeného a pro vzduch propustného nosiče vláken (22), dále vedeného přes hnaci buben (31) uložený uvnitř rotačního tělesa spřádacího ústrojí (18) a spřažený s vnějším pohonem, přičemž’u spodního okraje (28) pro s vzduch propustného nosiče vláken (22) je v t rotačním tělese spřádacího ústrojí (18) vy- ( tvořen nejprve k ose rotace (19) směřující • a dále s ní probíhající odváděči kanál (4) příze (51).

Description

CS 26? B97 B1 1
Vynález se týká zařízeni pro spřádání staplových vláken, obsahující ojednocovaclústrojí s dopravním kanálem ojednocených vláken, spřádací ústrojí s obíhajícím pro vzduchpropustným nosičem vláken a odtahová ústrojí.
Je známo zařízení pro spřádání staplových vláken podle GB patentu č. 936 628, kterázahrnuje ojednocovacl ústrojí pro vytváření toku jednotlivých vláken z pramene vláken.Ojednocená vlákna jsou potom vedena dopravním kanálem, který se z počátečního čtvercovéhoprůřezu po délce v jednom na osu dopravním kanálu příčném směru zužuje a v druhém na něhokolmém rozšiřuje až do úzkého a dlouhého výstupního průřezu dopravního kanálu^ Naprotiřečenému výstupu je situován obíhající, pro vzduch propustný nekonečný pás. šířka pásu vpodstatě odpovídá délce výstupního průřezu dopravního kanálu, tj. kolmo na jeho délku. Napásu je v místě pod výstupním profilem dopravního kanálu vytvářeno sací pole odvozenéod pod pásem instalované sací hubice napojené na zdroj podtlaku. Vlákna, která vystupujíz dopravního kanálu, jsou sacím polem strhávána na obíhající nekonečný pás a spolu s nímv oblasti sacího pole posouvána. Jakmile se však dostanou na okraj sacího pole, vrací seza ním bez ohledu na pohyb nekonečného obíhajícího pásu. Tím vzniká pneumomechanický mo-ment, který při napojeni vláken na zapřádacl přízi působí jako kroutící moment využitel-ný pro zpevnění příze zákrutem. Při kontinuálním popsaném procesu lze vytvářet přízi od-váděnou odtahovými válečky v prodloužení sacího pole napříč pohybu pásu. Popsané známézařízení pro spřádání staplových vláken má však zásadní praktické nevýhody. K nejzávažněj-ším patří dvě, které zde budou podrobněji analyzovány s ohledem na konečný dopad, tj. navlastnosti příze vypřádané na tomto zařízení.
První nevýhodou je orientace vláken přivádějících dopravním kanálem vůči pohybující-mu se pásu. Vlákna jsou délkou orientována v podstatě kolmo na obíhající nekonečný pás asměr jeho pohybu. Proto při dopadu na pohybující se pás v oblasti sacího pole dochází kjejich deformaci v důsledku změny směru pohybu i změny hybnosti vláken. Stav vláken .v po-čátku příze na sacím poli je charakterizován velmi nízkým stupněm napřlmenosti vláken aneuspořádanou orientací. Potom je tento zhušťovaný útvar, jehož struktura byla naznačena,vystaven působení kroutícího momentu, tak jak již.byl popsán. Při analýze silových účinkůna zhuštěný útvar lze snadno dojít i k druhé nevýhodě, spočívající v tom, že ná útvar pů-sobí pouze jedna třecí síla od obíhajícího pásu, jejíž působnost je omezená na okrajovávlákna zhuštěného útvaru. Úroveň síly je nízká, protože je odvozena od sací síly pole, tu-to sílu nelze bez značných energetických nákladů dostatečně zvětšit. Dále na zhuštěný ko-nec působí pneumatická síla, která strhává zhuštěný útvar vláken zpět na sací pole. Zpět-ný proud vzduchu je však nejsilnější v kolmém směru na obíhající pás. šikmý směr je pouzeokrajový, a proto je účinek šikmého proudu vzduchu málo významný. A tak v důsledku popsa-ných sil dochází pouze k malému kroutícímu účinku na zhušťovaný vlákenný útvar, což vedek nízkému stupni zpevnění útvaru zkrutem do příze. Spojením obou nevýhod dostaneme obrazo jejich praktickém dopadu do vlastností spřádacího zařízení. Spřádací zařízení vytvářípřízi nevýhodné vnitřní struktury, projevující se velmi nízkou pevností příze zhoršovanoui velmi nízkým stupněm zpevnění zákrutem tak, že taková příze je prakticky neupotřebitelná.
Zařízení podle vynálezu ši klade za úkol dosáhnout jednoduchými technickými prostřed-ky odstranění obou popsaných nevýhod známého zařízení, a tím dosáhnout výhodných užitnýchvlastností příze. K tomu účelu navrhuje, aby vlákna byla během transportu již v šikmémdopravním kanále vystavena vhodně orientovanému mechanickému silovému působení a pod tou-to silovou kontrolou přivedena v požadované orientaci a v stavu vysoká napřímenosti k provzduch propustnému nosiči vláken se sacím polem doplněným souměrně působící odstředivouspojitou silou pro dosažení vysoké úrovně zhuštění vlákenného útvaru a vysoké úrovně tře-cích sil pro vytvoření dostatečného kroutícího momentu na zpracování příze zákrutem. Zaří-zení zahrnuje rovněž ojednocovacl ústrojí s dopravním kanálem ojednocených vláken, spřá-dací ústrojí s obíhajícím, pro vzduch propustným nosičem vláken a odtahové ústrojí, při-čemž jeho podstata spočívá v tom, že koncová část dopravního kanálu ojednodocovacího ústro-jí souose zasahuje do vstupní části šikmého dopravního kanálu vytvořeného v rotačním těle- 2 CS 269 897 B1 se spřádacího ústrojí, který vyúsťuje u podélné ventilační štěrbiny vytvořené v pláštirotačního tělesa spřádacího ústrojí, k níž dosahuje ostrý ohyb příčně vedeného -a provzduch propustného nosiče vláken, dále vedeného, přes hnací buben uložený uvnitř rotační-ho tělesa spřádacího ústrojí a spřažený s vnějším pohonem, přičemž u spodního okraje provzduch propustného nosiče vláken je v rotačním tělese spřádacího ústrojí vytvořen nejprvek ose rotace směřující a dále souose s ni probíhající odváděči kanál příze. Příze vytvářená na zařízení podle vynálezu, má výhodu v dosažené vysoké kvalitě, zej-ména v její pevnostní vlastnosti, v důsledku uspořádané šroubovité vnitřní struktury s vy-sokým využitím pevnosti všech jednotlivých vláken v průřezu příze.
Pro objasněni podstaty vynálezu jsou dále uvedeny příkladné výkresy spřádacího zaří-zení, kde značí obr. 1 osový řez spřádacím zařízením s pro vzduch propustným nosičem vlá-ken ve tvaru nekonečného textilního pásu, obr. 2 příčný řez II-II spřádacím zařízením spro vzduch propustným nosičem vláken ve tvaru nekonečného textilního pásu vedeného i čás-tí koncové části šikmého dopravního kanálu podle obr. 1 ve zvětšeném měřítku. Příkladné zařízení pro spřádání staplových vláken, provedené podle vynálezu se sklá-dá z ojednocovacího ústrojí _1, šikmého dopravního kanálu £, zkrucovacího ústrojí 2> odvá-děcího kanálu 4 a odtahovacího ústrojí 5.
Ojednocovací ústrojí 2 je tvořeno podávacím zařízením, viz obr. 1, složeným z poháně-ného podávacího válečku ve směru šipky 2 a k němu pružně přitlačovaného stolečku 2 spředřazeným zhušťovačem 2» a. dále vyčesávacím válečkem 10 přiřazeným k podávacímu zaříze-ní v příslušných vybráních tělesa ojednocovacího ústrojí 21· Vyčesávací váleček 10 je po-háněn ve směru šipky 12.· Na válcové ploše je opatřen česacími hroty 13. kterými jsou ob-vykle hroty pilkového drátu nebo jehly. Boční stěna vybrání 14 pro vyčesávací váleček 10v tělese ojednocovacího ústrojí 11 tvoří dopravní cestu, která vyúsťuje do koncové částidopravního kanálu 15 ojednocovacího ústrojí 2· Protože stejná ojednocovací ústrojí 2 jsouznáma z rotorových dopřádacích strojů, nebude zde dále ojednocovací ústrojí 2 detailněpopisováno. Na obr. 1 rovněž nejsou znázorněny pohony poháněných součástí ojednocovacíhoústroji 2» neboť pro pochopení technické funkce to není zapotřebí. Šikmý dopravní kanál 2 spřádacího ústrojí (obr. 1) je vždy tvořen již popsanou konco-vou částí dopravního kanálu 22» na kterou navazuje koncová část 16 šikmého dopravního ka-nálu 2 spřádacího ústrojí kruhovým vstupem části 17 šikmého dopravního kanálu 2 spřáda-cího ústrojí. Koncová část 16 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí je vytvoře-na v rotačním tělese spřádacího ústrojí 25.» které rotuje kolem osy rotace tělesa spřáda-cího ústrojí 19 ve směru pohybu tělesa spřádacího ústrojí 20 (obr. 2) v neznázorněném ro-tačním uložení. Příčný průřez koncové části 16 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacíhoústrojí se od vstupní části 17 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí k výstupu21 z koncové části 16 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí mění tak, že se vradiálním směru šikmý dopravní kanál 2 spřádacího ústrojí .zužuje, zatímco v axiálním smě-ru se šikmý dopravní kanál 2 spřádacího ústrojí rozšiřuje. Potom výstup z koncové části21 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústroji má tvar dlouhého a úzkého obdélníku.Přitom je koncová část 16 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí v rotačním těle-se spřádacího ústrojí 18 uspořádána tak, že se koncová část 16 šikmého dopravného kanálu2 spřádacího ústrojí od své vstupní části 17 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústro-jí, uspořádaného soustředně s osou rotace tělesa spřádacího ústrojí 19, bočně vychylujeod řečené osy rotace spřádacího ústrojí 19, přičemž směřuje k pro vzduch propustnému no-siči vláken 22 ve zkrucovacím ústrojí 2· Protože pro vzduch propustný nosič vláken 22 jeupraven na rotujících prvcích uložených na ložiscích chycených v rotačním tělese spřáda-cího ústrojí 18, je velmi jednoduše zajištěno, aby koncová část 16 šikmého dopravního ka-nálu 2 spřádacího ústrojí rotovala souhlasně a se stejnou kruhovou frekvencí jako provzduch propustný nosič vláken 22. Pro vzduch propustný nosič vláken 22 je zároveň situo-ván tak, aby se pohyboval při svém obíhání ve směru šipky 23 napříč výstupu z koncové CS 269 897 B1 3 části 21 Šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí (obr. 2). Výstup z koncové části21 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí směřující k pro vzduch propustnému nosi-či vláken 22 zasahuje na tento pro vzduch propustný nosič vláken 22 a to tak, aby zasaho-val při svém pomyslném prodloužení alespoň do jedné poloviny šířky pro vzduch propustnéhonosiče vláken 22. jak je na obr. 1 znázorněno pomocnou přímkou 24 jejím průsečíkem 25 spro vzduch propustným nosičem vláken 22 a vyznačením šířky 26 pro vzduch propustného nosi-če vláken 22 mezi okraji pro vzduch propustného- nosiče vláken 22. přilehlého 27 ke konco-vé části 16 šikmého dopravního kanálu 2_ spřádacího ústrojí a spodním okrajem 28 pro vzduchpropustného nosiče vláken 22 koncové části 16 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústro-jí, kde je pro vzduch propustný nosič vláken 22.
Zkrucovací ústrojí 2 jB tvořeno již zmíněným pro vzduch propustným nosičem vláken 22a dále ventilační štěrbinou 29. Na obr. 1 a 2 je pro vzduch propustný nosič vláken 22 vy-tvořen nekonečným textilním pásem 30. Nekonečný textilní pás 30 je poháněn hnacím bubnem31 prostřednictvím pohonu odvozeného od řemene pohonu 32 hnacího bubnu 31 a provedenéhopřevodovou předlohou 33 a 34 a řemenem převodové předlohy 35. Napnutí nekonečného textil-ního pásu 30 pro dosažení třecích sil mezi hnacím bubnem 31 a nekonečným textilním pásem30 je vytvořeno sací sílou od sacího vzduchu nasávaného ventilační štěrbinou 29 a vytvá-řejícího naproti výstupu z konce části 21 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojísací pole v šířce pro vzduch propustného nosiče vláken 22 a okraji 26 a nekonečného tex-tilního pásu 30. Obíhající nekonečný textilní pás 30 je rovněž veden vnější stěnou 36 avnitřní stěnou 37 šikmého dopravního kanálu 2_ spřádacího ústrojí. Výstup ke koncové části21 šikmého dopravního kanálu 2_ spřádacího ústrojí vytváří družící prostor 38 zkrucovacl-ho ústrojí 2· Sací vzduch a vnější i vnitřní stěny 36. 37 šikmého dopravního kanálu 2spřádacího ústroji výhodně chladí nekonečný textilní pás 30 během jeho pohybu, a tím sezvyšuje životnost nekonečného textilního pásu 30. Místo obratu 39 nekonečného textilníhopásu 30 vytvoří ostrý zlom nekonečného textilního pásu 30 s malým vnitřním poloměrem odpo-vídajícím v podstatě poloměru vytvořené příze 51 nebo je jen málo větší než poloměr příze51. V uvedeném příkladném provedení je rotační těleso spřádacího ústrojí 18 poháněno ře-menem 40 pro rotační pohyb kolem osy rotace 19 tělesa spřádacího ústroji 1B. Ventilačníštěrbina 29 je současně sacím otvorem, který při rotaci tělesa spřádacího ústrojí 18 vy-tváří zdroj podtlaku vzduchu, pro vytvoření sacího pole na pro vzduch propustném nosičivláken 22. Lze však tuto ventilační štěrbinu 29 přímo propojit přes rotační převodník sklasickým zdrojem sacího vzduchu, kterým je ventilátor. Takové provedení je běžné, neníproto znázorněno.
Odváděči kanál 4 pro přízi 51 je upraven souose s osou rotace 19 rotačního tělesaspřádacího ústrojí 18 a je tvořen dírou 42 odváděcího kanálu 4 vrtanou v hřídeli kola pře-vodové předlohy 33 (obr. 1). V příkladném provedení je vystavěna výhodná konstrukční koncepce, u které koncováčást 16 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí, pro vzduch propustný nosič vláken22., ventilační štěrbina 29 vytvořená v plášti 41 rotačního tělesa spřádacího ústrojí 18 a odváděči kanál 4 jsou" vytvořeny v a upraveny na jednom rotujícím tělese spřádacího ústro-jí 18, které tak vytváří pro vzduch nasávaný ventilační štěrbinou 29 jeden pneumatickypropojený a vůči okolí rotujícího tělesa spřádacího ústrojí 18 pneumaticky oddělený ce-lek. Tím lze velmi snadno promítnout účinek podtlaku vzduchu až ke vstupní části 17 šik-mého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí a návazně i do ojednocovacího ústrojí 2· Rov-něž lze účinek podtlaku promítnout i do díry 42 odváděcího kanálu 2· V prodloužení odvá-děcího kanálu 2 Je upraveno odtahové ústrojí 2 tvořené odtahovými válečky 22» 22> poháně-nými ve směru pohybu 45. 2á odtahových válečků 43, 44 a neznázorněnými prostředky na sebepružně přitlačovanými (obr. 1).
Popsané příkladné zařízení pro spřádání staplových vláken pracuje následovně. 4 CS 269 897 B1
Vlákna z formy pramene vláken 47 jsou účinkem podávacího zařízení, tj. spolupůsobenímpodávacího válečku £ a stolečku j), tažena zhušťovačem 2 a přiváděna k česacím hrotům 13vyčesávaciho válečku 10. Účinkem dynamických sil jsou česacími hroty 13 vyčesávána z brad-ky pramene 48 jednotlivá vlákna 22» která jsou působením vyčesávaciho válečku 10 podélboční stěny vybrání 14 tělesa ojednocovacího ústrojí 11 urychlována, čímž vzniká tok jed-notlivých vláken 49, který vstupujel do koncové části 15 dopravního kanálu ojednocovacíhoústrojí 2· Na přestupu do rotující koncové části 16 šikmého dopravního kanálu 2_ začne najednotlivé vlákna 49 kromě setrvačných sil působit boční coriolisova sila, způsobujícíkontakt s vnitřní stěnou 37 šikmého dopravního kanálu 2 spřádacího ústrojí. Tak jsou vlák-na jednak vystavena mechanické kontrole stěnou šikmého dopravního kanálu 2 spřádacíhoústrojí, jednak působením odstředivé síly narůstající ve směru vybočování šikmého doprav-ního kanálu 2 spřádacího ústrojí od psy rotace 19 rotačního tělesa spřádacího ústrojí 18.
Protože jednotlivá vlákna 49 při vstupní části 17 šikmého dopravního kanálu 2 spřá-dacího ústrojí mají poměrně vysoký stupeň napřlmenosti a jsou orientována délkou ve směrupřevažujícího pohybu v podstatě ve spěru osy rotace 19 rotačního tělesa spřádacího ústro-jí 12, Je Při mechanickém kontaktu s| vnějšími a vnitřními stěnami 36. 37 šikmého doprav-ního kanálu 2 spřádacího ústrojí tato orientace v počátku výhodně zachována a během další-ho transportu koncovou částí 16 šikmého dopravního kanálu 2_ spřádacího ústrojí dále půso-bením odstředivé síly ještě zlepšována, neboť umístěním na větší vzdálenosti od osy rota-ce 19 rotačního tělesa spřádacího ústrojí 18 je vystavován větší odstředivé síle, tedyvětší rychlosti ve směru délky šikmého dopravního kanálu 2_ spřádacího ústrojí než zadníčást téhož jednotlivého vlákna 49. Když uvážíme, že totéž platí pro každý délkový elementjednotlivého vlákna 49, je jednotlivé vlákno 49 nejen účelně kontrolováno, ale stále napřiměno při orientaci jeho délky ve směru pohybu od vstupní části 17 šikmého dopravního ka-nálu 2 spřádacího ústrojí k pro vzduch propustnému nosiči vláken 22.
Kontrola jednotlivých vláken 49pokračuje i v každém místě na výstupu z koncové čás-ti 21 šikmého dopravního kanálu 2> spřádacího ústrojí, navazujícího družícího prostoru 38,jsou tedy v napřímeném stavu v šikmé orientaci, přivedena na sací pole pro vzduch propust-ného nosiče vláken 22, fixována. 3e zřejmé, že nedojde nikde k žádnému krčení jednotlivých vláken 49 před jejich ulo-žením na pro vzduch propustný nosič vlákeri 22. Fixovaná jednotlivá vlákna 49 na pro vzduchpropustném nosiči vláken 22 pokračují v pohybu ve směru obíhání 23 jeho pohybu, až k okra-ji sacího pole. Fixace jednotlivých vláken 49 je kromě sacích sil velmi podstatně zvětšo-vána i účinkem sil odstředivých z titulu rotace kolem osy 19 rotačního tělesa spřádacíhoústrojí 1JL· V okraji sacího pole jsou vlákna vracena sacím účinkem zpět k sacímu poli, přičemž tomuto procesu napomáhá třecí síla jako důsledek pneumatických a odstředivých sil. Tím se při okraji sacího pole vytváří zhuštěný vlákenný útvar, který při napojení na za-přádací přízi 47 tvoří počátek 50 nové příze 51. Přenos třecí síly .je v tomto případě na velmi zhuštěný počátek příze 50 účinný, takževytváří razantní krouticí moment, způsobující zpevnění příze 52· Kromě primárních zákrutůdostává příze-22 i další sekundární zákruty od obíhajícího balónu příze 52, kolem osy ro-tace 19 tělesa spřádacího ústrojí 18 před odváděcím kanálem £.
Popsaný spřádací proces lze uskutečňovat s vysokou výrobní rychlostí, neboť příze 2iv počáteční, fázi, tj. při získávání primárního zákrutu, není axiálně zatěžována tak, abydošlo k jejímu přerušení, V procesu tvorby sekundárního zákrutu je příze 51 již natolikzpevněna, že napětí od balónu příze 52 snadno překonává. Kroutící moment působící primárnízákrut vychází i z výhodných kinematických poměrů, kdy mezi pro vzduch propustným nosičemvláken 22 a průměrem zhuštěného počátku příze 50 je vysoký převod, tudíž i při reálnýchprokluzech lze otáčky rotačního tělesa spřádacího ústrojí 18 kolem osy rotace 19 pro výrobní rychlosti 200 i více metrů příze 51 za minutu udržovat v intervalu 8 až 15 tisíc za mi-nutu, podle jemnosti vyráběné příze 51.

Claims (4)

  1. CS 269 897 B1 Spřádacím zařízením lze snadno zapříst tak, že vhodně zvolený úsek zapřádací příze50 je zaveden dírou 42 odváděcího kanálu £ do rotačního tělesa spřádacího ústrojí 18. Za-vedení je usnadněno sacím vzduchem, úsek příze 51 je potom sacím vzduchem stržen na sacípole a orientován po jeho délce mimo jiné i spolupůsobením bočních stěn družícího prosto-ru 38.· Po zavedení konce příze 51 jsou spouštěny postupně funkce podávání vláken, provzduch propustného nosiče vláken 22 a odtah nové příze 51, když mezi tím byla rotace vyče-sávacího válečku 10 a rotačního tělesa spřádacího ústrojí 18 již spuštěna při vlastnímprocesu zavedení příze 51.. Pro docílení hladkého přlpředku lze mezi instrukcí pro startpodávání a start odtahu zařadit vhodné časové zpoždění. PŘEDMĚ-T VYNÁLEZU
    1. Zařízení pro spřádání staplových vláken, obsahující ojednocovacl ústrojí s dopravnímkanálem ojednocených vláken, spřádací ústrojí s obíhajícím pro vzduch propustným nosi-čem vláken a odtahové ústrojí, vyznačující se tím, že koncová část dopravního kanálu (15) ojednocovacího ústrojí (1) souose zasahúje do vstupní části (17) šikmého doprav-ního kanálu (2) spřádacího ústrojí vytvořeného v rotačním tělese spřádacího ústrojí(18), který vyúsťuje u podélné ventilační štěrbiny (29) vytvořené v plášti (41)rotač-ního tělesa spřádacího ústrojí (18), k níž dosahuje ostrý ohyb příčně vedeného a provzduch propustného nosiče vláken (22), dále vedeného přes hnací buben (31) uloženýuvnitř rotačního tělesa spřádacího ústrojí (18) a spřažený s vnějším pohonem, přičemžu spodního okraje (28) pro*vzduch propustného nosiče vláken (22) je v rotačním tělesespřádacího ústrojí (18) vytvořen nejprve k ose rotace (19) směřující a dále souose sní probíhající odváděči kanál (4) příze (51).
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že šikmý dopravní kanál (2) je prostřednict-vím odváděcího kanálu (4) připojen k vnějšímu zdroji podtlaku.
  3. 3. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že ventilační štěrbina (29) je připojena kvnějšímu zdroji podtlaku.
  4. 4. Zařízení podle bodu 1, vyznačující s tím, že šířka ventilační štěrbiny (29) je nejvýšerovna šířce pro vzduch propustného nosiče (22). 2 výkresy I
CS879600A 1987-12-22 1987-12-22 Zařízení pro spřádání staplových vláken CS269897B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS879600A CS269897B1 (cs) 1987-12-22 1987-12-22 Zařízení pro spřádání staplových vláken

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS879600A CS269897B1 (cs) 1987-12-22 1987-12-22 Zařízení pro spřádání staplových vláken

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS960087A1 CS960087A1 (en) 1989-10-13
CS269897B1 true CS269897B1 (cs) 1990-05-14

Family

ID=5445640

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS879600A CS269897B1 (cs) 1987-12-22 1987-12-22 Zařízení pro spřádání staplových vláken

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS269897B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS960087A1 (en) 1989-10-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS216816B2 (en) Facility for spinning with open end
US3121306A (en) Method and apparatus for the continuous manufacture of yarn from textile staple fibers
CS215121B2 (cs) Zařízení pro spřádání vláken v přízi
US4497168A (en) Method and apparatus for open-end spinning
CA1291379C (en) Vacuum spinning
US4753066A (en) Method of and apparatus for producing a yarn
US4779410A (en) Apparatus for making a yarn
CS269897B1 (cs) Zařízení pro spřádání staplových vláken
KR830001595B1 (ko) 오픈-앤드 정방기
EP0196312B1 (en) Spinning of yarn
US4672800A (en) Process and apparatus for making a yarn
CS232869B1 (en) Method of yarn spinning from staple fibres in air swirl and equipment for application of this method
CZ287580B6 (en) Spinning apparatus and spinning rotor for spindleless spinning
US4696155A (en) Friction spinning device containing a friction spinning means and method of use of the friction spinning device
CZ280764B6 (cs) Zařízení pro spřádán staplových vláken
US4672804A (en) Friction spinning apparatus
US3703074A (en) Method and apparatus for spinning sliver
CZ2004464A3 (cs) Odtahová tryska příze pro bezvřetenová dopřádací zařízení
DE3663156D1 (en) Method for piecing a yarn in a friction-spinning device
US4744210A (en) Method and device for producing a twisted thread from spinning fibers
CS270298B1 (en) Device for fibres loosening and their guiding into spinning chamber
CS268070B1 (cs) Způsob výroby svazkové příze ze staplových vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu
US5974778A (en) Arrangement for open-end spinning comprising a driven suction roller
CZ419286A3 (en) Method of treating fibers for yarn spinning and apparatus for making the same
CS641386A3 (en) Process and apparatus for open-end friction spinning

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19991222