CS266192B1 - Bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromenu a thiochromanu a způsob jejich výroby - Google Patents

Bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromenu a thiochromanu a způsob jejich výroby Download PDF

Info

Publication number
CS266192B1
CS266192B1 CS882911A CS291188A CS266192B1 CS 266192 B1 CS266192 B1 CS 266192B1 CS 882911 A CS882911 A CS 882911A CS 291188 A CS291188 A CS 291188A CS 266192 B1 CS266192 B1 CS 266192B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
tetrahydronaphthalene
acid
same
chromate
Prior art date
Application number
CS882911A
Other languages
English (en)
Other versions
CS291188A1 (en
Inventor
Gabriel Ing Butora
Miroslav Ing Csc Rajsner
Ivan Mudr Csc Helfert
Milan Mudr Csc Smid
Original Assignee
Gabriel Ing Butora
Rajsner Miroslav
Ivan Mudr Csc Helfert
Milan Mudr Csc Smid
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gabriel Ing Butora, Rajsner Miroslav, Ivan Mudr Csc Helfert, Milan Mudr Csc Smid filed Critical Gabriel Ing Butora
Priority to CS882911A priority Critical patent/CS266192B1/cs
Publication of CS291188A1 publication Critical patent/CS291188A1/cs
Publication of CS266192B1 publication Critical patent/CS266192B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Předmětem řešení jsou bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromanu a thiochromanu obecného vzorce I ve kterém X = CH2< O nebo S a R = H nebo methyl, jejich adiční soli a způsob jejich přípravy. Tyto látky vykazují v testech na zvířatech významnou kalciumantagonistickou aktivitu a mají předpoklady pro použití při léčení kardiovaskulárních chorob. Způsob přípravy látek obecného vzorce I spočívá v reduktivní alkylací N-methylhomoveratrylaminu aldehydy obecného vzorce v němž X a R značí totéž jako ve vzorci I, které se připraví kyselou hydrolýzou svých acetálů. Získané báze obecného vzorce I se převedou neutralizací anorganickými nebo organickými kyselinami na adiční soli.

Description

Vynález se týká bázických derivátů tetrahydronaftalenu, chromanu a thiochromanu obecného vzorce I
och3 ve kterém X = CH^, O nebo S a R = H nebo CH^, jejich adičních solí s farmaceuticky vhodnými anorganickými a organickými kyselinami a způsobu jejich přípravy.
Sloučeniny obecného vzorce I vykazují při farmakologických testech na zvířatech kalciumantagonistíckou aktivitu a mají tedy předpoklady pro použití při léčení ischemické choroby srdeční, hypertenze a některých druhů srdečních arytmií. Jsou relativně málo toxické. Hodnoty LD 50 nalezené v testech akutní toxicity na myších se pří intravenózním podání pohybují mezi 35 až 70 mg/kg a pří perorálním mezi 450 až 750 mg/kg. Kalciumantagonistická aktivita byla prokázána in vitro stanovením vazby na receptorová místa v mozkové kúře krys za použití desmethoxyverapamilu značeného tritiem jako referenční látky. In vivo byla prokázána v testu na narkotizovaných krysách, u nichž rychle nitrožilně podaný roztok chloridu vápenatého vyvolává fibrilaci srdečních komor s následným uhynutím zvířat. Látky obecného vzorce I snižují významně v tomto testu mortalitu.
Příprava látek obecného vzorce I vychází z vesměs známých karbinolů obecného vzorce II
CQ-
R1 (II).
ve kterém = OH a X a R značí totéž jako ve vzorci I. Působením přebytku thionylchloridu v aprotickém rozpouštědle, například v bezvodém etheru, při teplotě místnosti až teplotě varu reakční směsi se převedou na chlorderiváty obecného vzorce II, ve kterém Rj = Cl a X a R značí totéž jako ve vzorci I, které se v surovém stavu získají oddestilováním rozpouštědla a dalších těkavých látek za sníženého tlaku. Reakcí surových chlorderivátů s trimethylsilyIkyanidem ve vhodném organickém rozpouštědle, například v dichlormethanu za přítomnosti katalytického množství chloridu cíničitého získané nitrily obecného vzorce II, ve kterém R3 = CN a X a R značí totéž jako ve vzorci I, se izolují rozložením reakční směsi vodou, vytřepáním oddělené vodné vrstvy použitým organickým rozpouštědlem, spojením oddělených roztoků a po vysušení například bezvodým síranem sodným oddestilováním rozpouštědla. Takto získané surové nitrily se čistí destilací za sníženého tlaku.
V dalším stupni se nitrily převádějí alkylací 3,3-díethoxypropylchloridem nebo 2-(2-bromethyl)dioxolanem na acetály obecného vzorce III
NC CH2CH2R2 (ni), v němž r2 značí diethoxymethyIskupínu nebo 2-dioxolanyIskupinu a X a R značí totéž jako ve vzorci I. Tuto alkylací lze provést působením alkylačního činidla na nitril obecného vzorce II, v němž R1 = CN a X a R značí totéž jako ve vzorci I, metalovaný v alfa-poloze například lithiumdiisopropylamidem, připraveným působením n-butyllithia na diisopropylamin v hexamethylCS 266 192 Bl fosfortriamidu jako rozpouštědle v dusíkové atmosféře při teplotě asi 10 °C. Alkylace se provádí v hexamethylfosfortriamidu při teplotě 0 až 20 °C po dobu 1 až 2 h. Acetál obecného vzorce III se izoluje smícháním reakční směsi s vodou a vytřepáním do organického rozpouštědla, například do etheru, a po promytí odděleného roztoku vodou a vysušení například bezvodým síranem sodným oddestilováním rozpouštědla. Surový acetál lze čistit například sloupcovou chromatoqrafií na silikagelu. Takto získané čisté acetály se v dalším stupni převádějí kysele katalýzovanou hydrolýzou na aldehydy obecného vzorce TV
NC CH2CH2CHO (IV), ve kterém X a R značí totéž jako ve vzorci 1. Hydrolýza se může provést například ve směsi vody a acetonu nebo ve vlhkém etheru za přítomnosti anorganické kyseliny, například kyseliny sírové nebo chlorovodíkové, nebo organické kyseliny, například kyseliny p-toluensulfonové, šEavelové nebo trifluoroctové při teplotě 20 až 50 °C po dobu 2 až 10 h. V piípadě hydrolýzy acetálů obecného vzorce III, v němž R2 značí diethoxymethylskupinu, se hydrolýza s výhodou provádí zahříváním míchané směsi acetálu a dihydrátu kyseliny šEavelové v bezvodém nebo vodném acetonu na teplotu 30 až 40 °C 3 až 6 h. Aldehyd obecného vzorce IV se izoluje neutralizací kyseliny šEavelové vodným roztokem uhličitanu draselného, odsátím vyloučeného oxalátu draselného, oddestilováním acetonu, rozmícháním odparku s vodou a vhodným, s vodou neutišitelným rozpouštědlem, například etherem, a oddestilováním rozpouštědla z odděleného roztoku. Hydrolýza acetálů obecného vzorce III, v němž R2 značí 2-dióxolanylskupinu, se s výhodou provádí zahříváním s asi 90% kyselinou trifluoroctovou za míchání na 15 až °C, 3 až 6 h. Po neutralizaci kyseliny trifluoroctové například roztokem hydrogenuhličitanu sodného se produkt izoluje vytřepáním například do etheru a oddestilováním etheru. Takto připravené aldehydy obecného vzorce IV se mohou použít v dalším stupni bez čistění.
Surové aldehydy obecného vzorce IV se v závěrečném stupni syntézy používají k reduktivní alkylaci N-methylhomoveratrylaminu. Reduktivní alkylace se může provádět bud za podmínek katalytické hydrogenace nebo s výhodou za použití kyseliny mravenčí jako redukčního činidla například v benzenu nebo toluenu, nižším alifatickém alkoholu s 1 až 4 atomy uhlíku, chloroformu, ethylacetátu nebo vodném dimethylformamidu při teplotě 20 °C až teplotě varu reakční směsi. S výhodou se reduktivní alkylace provádí zahříváním směsi aldehydu obecného vzorce IV, N-methylhomoveratrylaminu a kyseliny mravenčí v toluenu k varu do skončení vývinu oxidu uhličitého. Bázický produkt obecného vzorce I se izoluje z ochlazené reakční směsi vytřepáním do zředěné kyseliny sírové nebo chlorovodíkové, alkalizací odděleného vodného roztoku například roztokem hydroxidu sodného, vytřepáním vyloučené báze do organického rozpouštědla nemísitelného s vodou, napříkald toluenu, etheru, dichlormethanu nebo chloroformu, a oddestilováním rozpouštědla. Takto připravené báze obecného vzorce I se mohou převádět neutralizací anorganickými nebo organickými kyselinami na adiční soli.
Podrobnosti způsobu přípravy sloučenin obecného vzorce I jsou uvedeny v následujících příkladech, provedení, které však rozsah vynálezu v žádném směru neomezují.
Příklad 1
4-kyanchroman
K roztoku 31,5 g (0,21 mol) 4-chlormanolu ve 200 ml bezvodého etheru se přilije 70,0 g (0,58 mol) thionylchloridu a směs se míchá při teplotě místnosti 4 h. Ether a přebytečný thionylchlorid se oddestilují za sníženého tlaku z lázně teplé maximálně 40 UC. Získá se 35,3 g surového 4-chlorchromanu, který se rozpustí ve 200 ml dichlormethanu a k roztoku se za míchání přidá 25,0 g (0,25 mol) trimethylsilylkyanidu a několik kapek chloridu cíničitého. Po krátké exothermní reakci se reakční směs míchá 1 h. Tmavá reakční směs se nalije do 300 ml vody. Dichlormethanová vrstva se oddělí a vodná vrstva se vytřepe dichlormethanem.
CS 266 192 Bl
Spojené dichlormethanové roztoky se promyjí nasyceným roztokem chloridu sodného a vysuší bezvodým síranem sodným. Oddestilováním dichlormethanu získaný tmavý olejovitý odparek se oddestiluje za sníženého tlaku, získá se 25,7 g (77 % teorie) produktu, t. varu 116 až 118 °C při 105 Pa. Identita produktu byla potvrzena elementární anylýzou a NMR a 10 sektry.
Analogickým postupem no ptlpi sví:
4-kyanthiochroman ve výtěžku 69,1 %, t. varu 168 až 170 °C při 400 Pa,
3-methyl-4-kyanthiochxoman ve výtěžku 82,3 %, t. varu 128 až 130 °C při 85 Pa, t. tání 26 až 32 °C,
1-kyan-l,2,3,4-tetrahydronaftalen ve výtěžku 30 %, t. varu 91 až 96 °C při 55 Pa, a l-kyan-2-methyl-l, 2,3,4-tetrahydronaf talen ve výtěžku 29,5 i, t. varu 100 až 106 °C při 55 Pa, t. tání 41 až 52 °C.
Příklad 2
4-/2-(2-dioxolanyl)ethyl/-4-kyanthiochroman
K roztoku 5,77 g (0,057 mol) diisopropylaminu ve 30 ml hexamethylfosfortriamidu ochlazenému na 10 °C se pod dusíkem za míchání přidá 24,3 ml 15% roztoku n-butyllithia v n-hexanu (0,057 mol) a směs se míchá pod dusíkem 1 h. K tmavě červené reakční směsi se při teplotě 10 °C přidá za míchání roztok 5,0 g (0,028 5 mol) 4-kyanthiochromanu v 30 ml hexamethylfosfortriamidu a po míchání 1 h se přidá roztok 6,5 g (0,036 mol) 2-(2-bromethyl)dioxolanu v 30 ml hexamethylfosfortriamidu. Po míchání 1 h se reakční směs nalije za míchání do 400 rol vody. Produkt se vytřepe třikrát 150 ml etheru a spojené etherové roztoky se promyjí vodou a vysuší bezvodým síranem sodným. Oddestilováním etheru za sníženého tlaku získaný zbarvený olejovitý produkt se čistí chromatografií na sloupci silikagelu. Blud směsí benzenu, diisopropyletheru a chloroformu (4:1:1,5) se získá 7,3 g (92,9 % teorie) čistého produktu, jehož identita byla potvrzena elementární analýzou a NMR a IC spektry.
Analogickým postupem se připraví:
4-/2-(2-dioxolanyl)ethyl/chroman (s použitím 3,3-diethoxypropylchloridu místo 2—(2— -bromethyl)dioxolanu) ve výtěžku 77 %,
4-(3,3-diethoxypropyl)-4-kyan-3-methylthiochroman ve výtěžku 77,5 %,
1—(3,3-diethoxypropyl)-1-kyan-l,2,3,4-tetrahydronaftalen ve výtěžku 89,2 %, _
1-(3,3-diethoxypropyl)-l-kyan-2-methyl-l,2,3,4-tetrahydronaftalen ve výtěžku 76,9 %.
Příklad 3
4-kyan-4-(3-oxopropyl)chroman
Roztok 15 g 4-/2-(2-dioxolanyl)ethyl/-4-kyanchromanu v 55 ml 90% kyseliny triíluoroctové se míchá při teplotě místnosti 6 h. Neutralizuje se za míchání 400 ml nasyceného roztoku hydrogenuhličitanu sodného a produkt se extrahuje třikrát 150 ml etheru. Spojené etherové roztoky se promyjí nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a nasyceným roztokem chloridu sodného. Vysušením bezvodým síranem sodným a oddestilováním etheru za sníženého tlaku se získá 13,1 g (85 % teorie podle NMR spektra) produktu ve formě zbarveného viskózního oleje, který se použije bez čištění pro reduktivní alkylaci.
CS 266 192 Bl
Analogickým postupem se připraví
4-kyan-3-(3-oxopropyl)thiochroman ve výtěžku 90 %.
Příklad 4
4-kyan-3-methy1-4-(3-oxopropyl)thiochroman
K roztoku 13,2 g (0,041 mol) 4-(3,3-diethoxypropyl)-4-kyan-3-niethy Ithiochromanu ve směsi 100 ml acetonu a 30 ml vody se přidá 6,12 g dihydrátu kyseliny šEavelové a směs se míchá 6 h při 40 °C. Po ochlazení na asi 20 °C se upraví pH 50% roztokem uhličitanu draselného na 6,5 až 7,0. Vyloučený šEavelan draselný se odsaje a filtrát se odpaří za sníženého tlaku. Odparek se rozmíchá se 400 ml vody a produkt se vytřepe třikrát 200 ml etheru. Spojené etherové roztoky se promyjí nasyceným roztokem chloridu sodného, vysuší bezvodým síranem sodným a ether se oddestiluje za sníženého tlaku. Získá se 10,4 g (91 % teorie podle NMR spektra) produktu ve formě světležlutého viskózního oleje.
Analogickým postupem se připraví:
l-kyan-2-methyl-l-(3-oxopropyl)-1,2,3,4-tetrahydronaftalen ve výtěžku 99,5 % a
1-kyan-l-(3-oxopropyl)-1,2,3,4-tetrahydronaftalen ve výtěžku 94,7 %.
Příklad 5
4-kyan-4-/3-(N~methylhomoveratrylamino)propyl/thiochroman
Směs 4,4 g (0,017 mol, obsah podle NMR spektra 90 %) 4-kyan-4-(3-oxopropyl)thiochromanu, 3,4 g N-methylhomoveratrylaminu, 1,0 g 99% kyseliny mravenčí a 30 ml bezvodého toluenu se míchá a zahřívá k varu 90 minut. Po ochlazení se směs nalije do 50 ml vody a pH se upraví koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou na hodnotu 4. Toluenová vrstva se oddělí a vytřepe pětkrát 50 ml 2% kyseliny chlorovodíkové. Spojené \'odné roztoky se promyjí etherem. Alkalizací 50% roztokem hydroxidu sodného vyloučená báze se vytřepe do etheru. Etherový roztok se promyje nasyceným roztokem chloridu sodného a vysuší bezvodým síranem sodným. Oddestilováním etheru za sníženého tlaku se získá 6,8 g (96,8 %) báze produktu, která se převede neutralizací kyselinou šEavelovou na hydrogenoxalát, t. tání 203 až 204 °C (1,2-dichlorethan). Z hydrogenoxalátu obvyklým postupem uvolněná báze, jejíž struktura byla potvrzena NMR a iC spektrem, byla převedena na hydrogenfumarát s t. tání 154 až 156,5 °C (2-propanol).
Analogickým postupem se připraví:
1-kyan-l-/3-(N-methylhomoveratrylamino)propyl/-!,2,3,4-tetrahydronaftalen, t. tání hydrogenoxalátu 173 až 173,5 °C (methanol) a t. tání hydrogenfumarátu 158,5 až 161 C,
4-kyan-4-/3-(N-methylhomoveratrylamino)propyl/chroman, t. tání hydrogenoxalátu 197,5 až 200 °C (methanol) nebo 147 až 150 °C (2-propanol),
4-kyan-3-methyl-4-/3-(N-methylhomoveratrylamino)propyl/thiochroman, t. tání hydrogenoxalátu 143 až 155 °C (methanol) a l-kyan-3-methyl-l-/3-(N-methylhomoveratrylamino)propyl/-!,2,3,4-tetrahydronaftalen, t. tání hydrogenoxalátu 188 až 191 °C (ethanol).

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromanu a thiochromanu obecného vzorce I
    och3 ve kterém X = CH^, O nebo S a R = H nebo CH^, a jejich adiční soli s farmaceuticky vhodnými anorganickými a organickými kyselinami.
  2. 2. Způsob výroby bázických derivátů tetrahydronaftalenu, chromanu a thiochromanu podle bodu 1 obecného vzorce I vyznačující se tím, že se acetál obecného vzorce III
    NC CH2CH2R2 ve kterém X a R značí totéž jako vc vzorci I a R^ značí diethoxymethylskupinu nebo 2
    -diodolanylskupinn, kysele hydrolýzuje na aldehyd obecného vzorce IV
    NC CH2CH2CH=O (IV) , ve kterém X a R značí totéž jako ve vzorci I, získaným surovým aldehydem se reduktivně alkyluje N-me'thylhomoveratrylamin a izolovaný bázický produkt obecného vzorce I se převede neutralizací anorganickou nebo organickou kyselinou na adiční sůl.
  3. 3. Způsob podle bodu 2 vyznačující se tím, že se hydrolýza acetálů obecného vzorce III, ve kterém Rj značí diethoxymethylskupinu a X a R totéž jako ve vzorci I, provádí mícháním jejich roztoků ve vodném acetonu s dihydrátem kyseliny šřavelové při teplotě 20 až 40 °C po dobu 3 až 6 h.
  4. 4. Způsob podle bodu 2 vyznačující se tím, že se hydrolýza acetálů obecného vzorce III, v němž R2 značí 2-d.i.oxolanylskupinu a X a R totéž jako ve vzorci I, provádí mícháním s 90% kyselinou trifluoroctovou pří teplotě 15 až 30 °C 3 až 6 h.
  5. 5. Způsob podle bodu 2 vyznačující se tím, že se reduktivní alkyláce N-methylhomoveratrylaminu aldehydy obecného vzorce IV provádí za použití kyseliny mravenčí jako redukčního činidla v toluenu při teplotě varu reakční směsi po dobu 1 až 2 h.
CS882911A 1988-04-29 1988-04-29 Bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromenu a thiochromanu a způsob jejich výroby CS266192B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS882911A CS266192B1 (cs) 1988-04-29 1988-04-29 Bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromenu a thiochromanu a způsob jejich výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS882911A CS266192B1 (cs) 1988-04-29 1988-04-29 Bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromenu a thiochromanu a způsob jejich výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS291188A1 CS291188A1 (en) 1989-03-14
CS266192B1 true CS266192B1 (cs) 1989-12-13

Family

ID=5367618

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS882911A CS266192B1 (cs) 1988-04-29 1988-04-29 Bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromenu a thiochromanu a způsob jejich výroby

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS266192B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS291188A1 (en) 1989-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0310745B1 (en) Substituted imidazole derivatives and their preparation and use
Chapleo et al. . alpha.-Adrenoceptor reagents. 2. Effects of modification of the 1, 4-benzodioxan ring system on. alpha.-adrenoreceptor activity
FR2477542A1 (fr) Derives de carbostyrile, leurs procedes de preparation et leur application en therapeutique
DE1939809C3 (cs)
DE1958919B2 (de) l-Oxo-5-indanyloxyessigsäuren und solche Verbindungen enthaltende Arzneimittel
AU622881B2 (en) New 2,5-diaryl tetrahydrofurans and analogs thereof as paf antagonists
PL139439B1 (en) Method of obtaining imidazoline derivatives
SU1660579A3 (ru) Способ получени производных изоиндолинона или их солей
DK172422B1 (da) (5)-substituerede imidazolderivater og fremgangsmåde til fremstilling deraf samt andre 4(5)-substituerede imidazolderivater
CH635080A5 (fr) Pyrazoles substitues en position 4, leur preparation et leur utilisation therapeutique.
FI89492C (fi) Foerfarande foer framstaellning av farmakologiskt vaerdefulla tetrahydro-6h-tiazolo/5,4-d/azepiner
EP0259782A1 (de) Neue Naphtalin- und Indanderivate, diese Verbindungen enthaltende Arzneimittel und Verfahren zu deren Herstellung
PL137716B1 (en) Process for preparing derivatives of imidazoline
CS266192B1 (cs) Bázické deriváty tetrahydronaftalenu, chromenu a thiochromanu a způsob jejich výroby
CA1083148A (fr) Procede de preparation de nouveaux derives heterocycliques
US5240943A (en) Benzopyran class iii antiarrhythmic agents
EP0332064A2 (de) Neue Benzocycloheptenderivate, diese Verbindungen enthaltende Arzneimittel und Verfahren zu deren Herstellung
US4325958A (en) Bis-amidine ketones, compositions containing same and method of use
US4980472A (en) Method of making (3-amino-1H-pyrazol-4-yl) (aryl)methanones
CZ20023674A3 (cs) Nové polycyklické indanylimidazolové sloučeniny s alfa2 adrenergní aktivitou
FI61694C (fi) Foerfarande foer framstaellning av substituerade arylalkylaminer med blodtrycket och hjaertslagfrekvensen saenkande verkan
BE1006226A3 (fr) Derives de la benzofuranylimidazole, leur procede de preparation ainsi qu&#39;une composition therapeutique les contenant.
Buzas et al. Synthesis and psychoanaleptic properties of new compounds structurally related to diphenhydramine
US4341797A (en) Bis-(amidine phenyl)cyclohexanecarboxylic acid ketones, compositions containing same and method of use
US4171371A (en) Diketones