CS264068B1 - Mobilní polohovacího, zejména pro obloukové svařování p.láště a čel nádoby - Google Patents

Mobilní polohovacího, zejména pro obloukové svařování p.láště a čel nádoby Download PDF

Info

Publication number
CS264068B1
CS264068B1 CS876104A CS610487A CS264068B1 CS 264068 B1 CS264068 B1 CS 264068B1 CS 876104 A CS876104 A CS 876104A CS 610487 A CS610487 A CS 610487A CS 264068 B1 CS264068 B1 CS 264068B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
frame
container
swinging
rollers
arc welding
Prior art date
Application number
CS876104A
Other languages
English (en)
Other versions
CS610487A1 (en
Inventor
Otakar Ing Toman
Milan Ing Stefl
Bretislav Ing Csc Pour
Original Assignee
Toman Otakar
Stefl Milan
Bretislav Ing Csc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Toman Otakar, Stefl Milan, Bretislav Ing Csc filed Critical Toman Otakar
Priority to CS876104A priority Critical patent/CS264068B1/cs
Publication of CS610487A1 publication Critical patent/CS610487A1/cs
Publication of CS264068B1 publication Critical patent/CS264068B1/cs

Links

Landscapes

  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)

Abstract

iiobilní polohovadlo, zejména pro oblouková svařování pláště a čel nádoby je uloženo prostřednictvím pojezdových kol (3) na kolejnicích (4) a je vybaveno oro aretaci polohy na kolejnicích (4). Sestává z rámu (1) a kyvné části (2). Na rámu (1)Jsou otočné uloženy nejméně čtyři spodní^opěrné kladky (7) a nejméně * dvě horní opěrné kladky (8), s rámem (1) jsou kyvně spojeny čtyři vidlice (11) opatřené náběhovou plochou (12), kyvná část (2) je pevně spojena se dvěma seg- ■ i μ menty (6), které jsou uloženy na spodních kladkách (7) a horních opěrných kladkách (8), na každém segmentu (6) jsou upevněny dva aretační výstupky (13), kyvná část (2) je spojena s nejméně dvěma jednočinnými silovými válci (9) zavěšenými kyvně na rámu (i), na kterém jsou taká uloženy nejméně dvě pružinové jednotky (16). Pružinové jednotky (16) jsou na rámu (1) uloženy kyvné a sestávají z tyče, desky, pláste a pružiny, přičemž tyč jo opatřena na konci vnějším nákružkem a plást je opatřen vnitřním nákružkem.

Description

Předmětem vynálezu je mobilní polohovedlo, zejména pro obloukové svařováni pláště a čel nádoby s automatickým pracovním procesem.
Pro svařováni rozměrných ocelových nádob zhotovených z tenkého nerezavějícího plechu /do tlouštky plechu 3 mm/ se používají svařovací připiravky sestávajici z nosného rámu, na němž o
jsou upevněny upinky pro upnuti jednotlivých části nádoby.
Nádoby mají v půdorysu nejčastěji tvar obdélníka a skládají se ze dvou čel nádoby ve tvaru pětiúhelníka se zahnutými okraji a pláště nádoby. Plášt nádoby je tvořen dvěma bočnicemi a prismatickým dnem, kteréžto díly bývají navzájem svařeny ještě před svařováním pláště nádoby s oběma čely nádoby. Při upnuti části nádoby musí dojit současně i ke tvarovému přizpůsobeni svarových hran nádoby, protože tenký nerezavějici plech při lisováni části nádoby pruží a po vyjmuti z lisovacího nástroje nemají části nádoby přesně požadovaný tvar. Vzhledem k malé tlouštce plechu je nutno před svařováním přesně sestavit jednotlivé.části nádoby, aby bylo možné docílit jakostních svarů. Svarové švy jsou vytváo řeny z vnější strany nádoby a kořeny svarů jsou tvarovány pevnými měděnými podložkami, které také zabraňuji protečeni svarové lázně. Měděné podložky jsou přišroubovány k nosnému rámu svařovacího přípravku. Nádoba je při svařováni na známých přípravcích uložena v poloze dnem vzhůru. Používá se nejčastěji technologie ručního svařováni s netavící se elektrodou, přídavným drátem a ochranou tavné lázně argonem. Při použiti nádoby v potravinářském průmyslu jsou nepřípustné jakékoliv trhlinky ve svarech na vnitřní straně nádoby, protože by se mohly stát příčinou bakteriálního znečistění obsahu nádoby. Proto se kořeny svarů vybrušuji, což je časově náročná operace, která podstatně zhoršu·· 2 264 068 je produktivitu práce. T® je zhoršována i zdlouhavým procesem upínáni čé£ti nádoby, kdy se často nepodaří docílit optimální šířku svarové spáry a v důsledku toho pak dále stoupají nároky na vybrušovánl kořene svarů.
Tyto nevýhody odstraňuje v převážné míře mobilní polohovadlo, zejména pro obloukové svařováni pláště a čel nádoby, podle vynálezu, uložené prostřednictvím pojezdových kel na kolejnicích, vybavené ústrojím pro aretaci polohy na kolejnicích, sestávající z rámu a kyvné části, kde podstat® vynálezu spočívá v tom, íe na rámu jsou otočně uloženy nejméně čtyři spodní „ opěrné kladky a nejméně dvě horní opěrné kladky, s réfí.em jsou kyvné spojeny čtyři vidlice opat-řené náběhovou plochou, kyvná část je pevně spojena se dvěma segmenty, které jsou uloženy na spodních opěrných kladkách a horních opěrných kladkách, na každém segmentu jsou upevněny dva aretačni výstupky, kyvná část je spojena s nejméně dvěma jednočinnými silovými válci zavěšenými kyvné na»rámu, zatímco na rámu jsou uloženy nejméně dvě pružinové jednotky.
o
Dále je podstatou vynálezu to, že každá pružinová jednotka je na rámu uložena kyvné a sestává z tyče, desky, pláště a pružiny, přičemž týč je opatřena na konci vnějším nákružkem a plášt jě opatřen vnitřním nákružkem.
Podstatnou výhodou mobilního polohovadla, zejména pro obloukové svařováni pláště a čel nádoby, je jednoduchá, robustní a funkčně přesná konstrukce mechanismu pro kýváni kyvné části polohovadla, který je schopen spolehlivě přenášet značné sily >
působící na kyvnou část polohovadla při upínáni svarových hran nádoby. , •
Další podstatnou výhodou je malý počet energetických přívodů, což usnadňuje konstrukci pohyblivého nosiče energetických přívodů, který může být s výhodou umístěn pod podlahou a energetické přívody mohou být z pohyblivého nosiče energetických přívodů vedeny na spodní stranu rámu polohovadla úzkou štěrbinou v podlaze, uspořádanou ve směru pojezdu polohovadla. Energetické přívody mohou být tvořeny jednou tlakovzdušnou hadici a jed- 3 264 058 nim vlcežilovým kabelem, protože vžechny pneumatické rozváděče mohou být umístěny na rámu polohovadla. Třetím přívodem může případně být jednožilový kabel, který zabezpečuje spojeni svařovacího polohovadla s jedním pólem svařovacích zdrojů.
DalS1 podstatnou výhodou je možnost dálkového ručního, nebo automatického ovládáni z řidiči jednotky.
Bobi lni poleícvňdlo, zejména pro obloukové svařováni ptáš tě a čel nádoby, podle vynálezu, je schematicky znázorněno na přiložených obrázcích, kde na obr. 1 je pohled z boku ve směru kolmo η» c^u kýváni, když je kyvná část polohovadla ve střední poloze, na obr. <’ js pohled ve směru ”SM, který je vyznačen v obr. 1, «;= obr. 3 j® řez rovinou Λ-A· vyznačenou v obr® 1 a na obr. ' je vv ívětSeném měřítku osový řez pružinovou jednotkou.
Mobilní polobcvadlo, zejména pro obloukové svařováni plžš 8 čel nMcby, podle vynálezu, je v podstatě provedeno tok,
Sc na ránu 1 jsou otočně uloženy nejméně čtyři spodní opěrné kladky 7 * <tvjs horní opěrné kl»Hky R„ s ré-rm χ jrn,j kyvně spojeny čtyři vidlice 11 opatřené náběhovou plochou 12, Každá vidlice 11 je ovládána silovým válcem 10. Kyvná část 2 je pevně spojena se dvěma segmenty £, které jsou uloženy na spodních opěrných -kladkách 2 β horních opěrných kladkách 8. ha každém segmentu £ jsou upevněny dva aretační výstupky 13. Kyvná část g je spojena s nejméně dvěra jednočinnými silovými válci g zavěšenými kyvně na rámu X· ř'a rámu X jsou uloženy nejméně dvě pružinové jednotky 16. Pružinová jednotka 1ě ocitá vá 2 tyče 2Σ' «s2y 1 ?/ pláště 18 a pružiny 20. Tyč 17 je opatřena na j^dnon konci vnějším nákružkem 27,.a na druhém konci zpravidla okem pro spojeni s kyvnou částí 2. Tyč 17 prochází otvorer. v plášti 18 a otvorem v desce 19. Plášt 16 je kyvně uložen na ri:.žu 2 P°f:30's^ č-epu 24,·® je na něm vytvořen vnitřní nákn.čok 29, c kttrý se růžš opřít deska V’. Když jc kyvná Část £ ve střední poloze, jsou w všech pružinových j<dnctek 16 vnitřní r.-'kruíky 23 a vnější .nákružky· 7.7 v dotyku ,« . » r * * &· W Ýt í> Λ €·· <-it t « »' »'-f tí 1 V i® < / í ’> A.' W
V« w .ý t, «A 'y νΛ
...
μ » V? K. i . ”4* >«>
·» » '
264 C6Q
Toto uspořádáni zabezpečuje, že i při malém vychýleni kyvné části 2 ze střední polohy vyvodí dodatečné stlačené pružina 20 dostatečnou silu k překonáni pasivních odporů a k návratu kyvné části jj do výchozí polohy. Rám 1 má čtyři pojezdová kola J poháněná nejčastěji neznázorněný» elektromotorem, spočívající ne dvou kolejnicích £. kolejnice 4 jsou uloženy zpravidla na podlaze 5. Plášt nádoby 24 je s obě;:?o čely 25 nádoby částečně svařen již před uložením na kyvnou část £. Proto je kyvná část £ vybavena zpravidla dvě.úa pevnými čelními dorazy 14 a jedni;?! posuvným čelním dorazem 15, kteréžto dorazy umožňuji osové nádoby na polohovadle. Kyvná část £ je zpravidla opatřena čtyřmi měděnými lištami.26, které jsou umístěny pod svary čel £5 nádoby s pláštěm 24 nádoby a zajišťuji formování kořene svarů.
Na rámu £ jsou zpravidla upevněny čtyři vodicí lišty 22 se šikmými náběhy a na podlaze 5 čtyři neznázorněné opěrné kladky se svislou osou, čímž je v pracovní poloze potohovadla zabezpečeno přesné stranové ustavení polohovadla na kolejnicích 4.
Na rámu 1_ bývá zpravidla umístěna aretační zarážka 23 pojezdu polohovadla, která se při zaaretováni dostane do záběru s neznázorněným zařízením pro aretaci polohovadla na kolejnicích c.
Středy funkčních ploch segmentů £ leží s výhodou v průsečnici , o v dvou rovin dotýkajících se shora měděných lišt 26.
β
Mobílní polohovadlo, zejména pro obloukové svařováni pláště a čel nádoby podle vynálezu pracuje tak, že po uložení částečně svařené nádoby na kyvnou část £, která je přitom ve své střední poloze, dojde k osovému ustaveni nádoby na kyvné části £ vysunutím čelního dořežu 15. Protilehlé čelo 25 nádoby se přitom opře o pevné čelní dorazy 14. Potom polohovadlo najede po kolejnicích £ do pracovního prostoru neznázorněného svařovacího zařízení, kde dojde k přesnému zaaretováni polohovadla, kdy je využito např. aretační zarážky 23 pojezdu a čtyř vodicích lišt 22. Potom se zvednou dvě vidlice 11 umístěné, vzhledem k ose kýváni, na téže straně polohovadla, vysunutím pístnic příslušných sllových válců 10 a současně vpuštěnin tlakového vzduchu pod píst se vysune pístnice jednočinného silového válce 9, který je umístěn, vzhledem k ose kývání, na
264 068 protilehlé straně polohovadla než zvednuté vidlice 11. Polohovadlo se začne naklánět. Aretační výstupky 13 nejprve sklouznou po náběhových plochách 12 vidlic 11 a stlačí vidlice 11 poněkud dolů. Potoia se dostanou nad výřez vidlic 11, vidlice 11 se opět zvednou a nasunutím výřezů vidlic 11, ne aretečni výstupky t13 dojde k zaaretovéni kyvné části 2 v nakloněné poloze, kdy jsou dvě měděné lišty 26, ve vodorovné poloze, takže svarové hrany pláště 24 nádoby a obou čel 25 nádoby, nacházející se nad vodorovnými měděnými lištami 26, se mohou svařovat Před svěřováním so však svarová hrany přitlačí k měděným lištám 26 neznázorněnýn zařízeni® pro· přitlačení svarových hr^n, které musí zabezpečit srovnáni svarových hran, odstranit jejich příp cdnú zvlněni' &’podobnž, Proto tausi neznázorněné zařízeni pro přitlačeni svarových hran disponovat značnou silou, která se přenáší na potohovodlo. Oba vodorovné svary se sobc-u svařit současně dvěma neznázorněnýei dráhovými svařovacími automaty. Po dokončeni těchto svarů e po zvednuti neznázorněnúho 2sřízeni pro přitlačení svarových hran se nejprve předšli do spodní polohy obě zvednuté vidlice 21« Kyvná část £ -45 po vypučil.(i tlukwúho vzduchu z jednočinného silového válce 2 přemísti do střední polohy působením té pružinové jednotky £6, která měla povytaženou tyč 17 a stlačenou pružinu 20.
Následuje nakloněni polohovadla na opačnou stranu, přitlačeni svarových hran, svařeni e návrat kyvné části jí do střední polohy obdobným postupem. Potom se uvolni aretace polohovadla ne kolejnicích 4 a polohovcdlo se svařenou nádobou může po ko Icjmicích 4 vyjet z pracovního prostoru neznázorněného svařovn čího zařízení. Potom se svařená nádoba sejme z kyvné části 2 po předchozím uvolněni posuvného čelního dorazu 21» Tím Pro covni cyklus polohovadla ukončen a mohou být na něj uloženy' nový plášť 2J+ nádoby s čety 25* nádoby, šizení funkce polohovadla.podle vynálezu je zpravidla začleněno do řízeni celého svařovacího zařízeni .a bývá automatické.

Claims (2)

1. Mobilní polohovedlo, zejména pro obloukové svařováni plášté a čel nádoby, ulcžsné prostřednictvím pojezdových kot na kolejnicích, vybavené ústrojím pro aretaci polohy na kolejnicích, sestávající z rámu a kyvné části, vyznačující se tím, že na rámu /1/ jsou otočně uloženy nejméně čtyři spodní opěrné kladky /7/ o nejméně dvě horní opěrné kladky /8/, s rámem /1/ jsou kyvné spojeny čtyři vidlice /11/ opětřené náběhovou plochou /12/, kyvné část /2/ je pevně spojena se dvěma segmenty /6/, které jsou uloženy na spodních opěrných kladkách /7/ a horních opěrných kladkách /8/, na každém segmentu /6/ jsou upevněny dva aretační výstupky /13/, kyvná část /2/ je spojena s nejméně dvěma jednočinnými silovými válci /9/ zavěšenými kyvně na rámu /1/, zatímco na rámu /1/ jsou uloženy nejméně dvě pružinové jednotky /16/.
2. Hobilni polohovedlo podle bodu 1, vyznačující se tím, že každá pružinová jednotka /16/ je na rámu /1/ uložena kyvně a sestává z tyče /17/, desky /19Λ, pláště /18/ a pružjny /20/, přičemž tyč /17/ je opatřena na konci vnějším nékružkem /27/ a plášt /18/ je opatřen vnitřním nákružkem /28/·
CS876104A 1987-08-20 1987-08-20 Mobilní polohovacího, zejména pro obloukové svařování p.láště a čel nádoby CS264068B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS876104A CS264068B1 (cs) 1987-08-20 1987-08-20 Mobilní polohovacího, zejména pro obloukové svařování p.láště a čel nádoby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS876104A CS264068B1 (cs) 1987-08-20 1987-08-20 Mobilní polohovacího, zejména pro obloukové svařování p.láště a čel nádoby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS610487A1 CS610487A1 (en) 1988-06-15
CS264068B1 true CS264068B1 (cs) 1989-05-12

Family

ID=5407306

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS876104A CS264068B1 (cs) 1987-08-20 1987-08-20 Mobilní polohovacího, zejména pro obloukové svařování p.láště a čel nádoby

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS264068B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS610487A1 (en) 1988-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101842883B1 (ko) 격자지보 자동용접장치
EP0528907A1 (de) Verfahren und vorrichtung zum transportieren von kannen zwischen faserbänder be- oder verarbeitenden maschinen oder vorrichtungen
GB2078645A (en) Conveyors for automatic welding apparatus
US4220271A (en) Device for replacing pouring tubes
CH652954A5 (fr) Appareil pour prelever des pieces en forme de tiges ou baguettes a partir d&#39;une pile de telles pieces.
NL8501160A (nl) Kalander met ten minste een uitwisselbare wals.
ITBO940015A1 (it) Dispositivo di alimentazione di bobine ad una macchina utilizzatrice
CS264068B1 (cs) Mobilní polohovacího, zejména pro obloukové svařování p.láště a čel nádoby
CA2132483C (en) Method for exchanging cutting tools in a platen press and device for setting this method into operation
US4194866A (en) Sliver can transporting dolly
US2298006A (en) Molding apparatus
FR2588284A1 (fr) Machine a tricoter rectiligne avec un dispositif de chariot deplacable dans une position d&#39;entretien
CS544790A3 (en) Gripping and handling device for textile material-containing vessels
FR2540033A1 (fr) Procede et dispositif de fabrication en continu de produits moules en beton ou analogues
EP0248251A1 (fr) Installation automatisée pour briqueter la paroi intérieure d&#39;une enceinte
JPS60500853A (ja) 負荷を自動的に取扱う装置
KR0173516B1 (ko) 이동식 비계용 이송장치
US4780048A (en) Crane bucket coupling
KR101561056B1 (ko) 암 회전형 랩핑장치
CN217496208U (zh) 料桶搬运装置
CN216996264U (zh) 一种配合机械臂用台车固定座
KR100343514B1 (ko) 중량물 이송용 행거
CN217264554U (zh) 一种平行四边形导槽升降机构
KR102100792B1 (ko) 절단 장치 및 절단 방법
US3015514A (en) Positioning arrangement for a gripping device for moulding boxes or the like