CS260472B1 - Zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích - Google Patents

Zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích Download PDF

Info

Publication number
CS260472B1
CS260472B1 CS862094A CS209486A CS260472B1 CS 260472 B1 CS260472 B1 CS 260472B1 CS 862094 A CS862094 A CS 862094A CS 209486 A CS209486 A CS 209486A CS 260472 B1 CS260472 B1 CS 260472B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
set screw
jaws
forks
support ring
nut
Prior art date
Application number
CS862094A
Other languages
English (en)
Other versions
CS209486A1 (en
Inventor
Jan Kudelka
Original Assignee
Jan Kudelka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Kudelka filed Critical Jan Kudelka
Priority to CS862094A priority Critical patent/CS260472B1/cs
Publication of CS209486A1 publication Critical patent/CS209486A1/cs
Publication of CS260472B1 publication Critical patent/CS260472B1/cs

Links

Landscapes

  • Coating Apparatus (AREA)

Abstract

Účelem řešení je jednoduché přestavování zařízení na jiný průměr materiálu jediným klíčem při naprosto souosém nastavování čelistí. Uvedeného účelu se dosáhne zařízením, jehož čelisti uložené otočně na čepech ve vybrání tělesa potahováku jsou vytvořeny jako dvojramenné páky. Konce kratších ramen jsou ve tvaru vidlice obepínající dřík stavěcího šroubu zašroubovaného· svým spodním koncem do závitu v ose tělesa potahováku. Vidlice jsou zároveň sevřeny mezi osazení stavěcího šroubu a opěrný kroužek dotláčený stavěči maticí přes pružinu.

Description

Vynález se týká zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích, které upevněno jako nástroj v nástrojové hlavě numericky řízeného revolverového soustruhu nebo automatu, potahuje materiálovou tyč na potřebnou obráběnou délku automaticky v rámci programu nastaveného v řídicím systému stroje.
Jsou známá různá potahovací zařízení, která jsou rovněž upevněna jako nástroj v nástrojové hlavě a pracují obdobným způsobem jako zařízení podle vynálezu. Jejich konstrukce však mají řadu nevýhod, zejména ve složitém a zdlouhavém nastavení na jiný průměr materiálové tyče, dále pak v tom, že nastavení obou čelistí nemusí být přesně souosé, jelikož se nastavují samostatně a tak dochází k jejich poškození. Následkem toho dochází k nespolehlivému potažení materiálu, respektive k potažení na nesprávnou délku, což může způsobit vážnou havárii nástrojů.
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že stavitelné čelisti uložené otočně na čepech ve vybrání tělesa potahoyacího zařízení jsou vytvořeny jako dvouramenné páky. Na koncích kratších ramen jsou vytvořeny vidlice, mezi nimiž prochází dřík stavěcího šroubu s osazením, Vidlice čelistí uložených naproti sobě se navzájem nedotýkají. Stavěči šroub je zašroubován svým spodním koncem do závitového otvoru v ose tělesa potahovacího zařízení. Vidlice dvojramenných pák jsou sevřeny mezi opěrný kroužek navlečený na dříku stavěcího šroubu, situovaný u přední strany vidlice a mezi .osazení stavěcího šroubu, s nímž je ve styku zadní strana vidlice. Na vyčnívající časti stavěcího· šroubu se nachází také matice, mezi níž a čelem opěrného kroužuk je situována tlačná pružina. Podstatné na zařízení podle vynálezu je i to, že stavěči šroub s osazením, matice, pružina a opěrný kroužek jsou sestaveny jako samostatně přestavltelná část potahovacíhO' zařízení.
Pokrok dosažený zařízením podle vynálezu spočívá zejména v tom, že značně zjednodušuje přestavování na jiný průměr materiálu jediným klíčem, dále tím, že se obě čelisti nastavují naprosto souose, nemůže dojít k jejich nerovnoměrnému zatěžování a tím se vlastně zamezí i jejich předčasné poškození. Seřízení se může provádět i mimo stroj na pomocný kroužek nebo posuvné měřidlo. Pokrokem je i zde to, že velikost svěrné síly upínacích břitů zařízení se nastavuje jediným regulačním prvkem, a to maticí a že přestavováním čelistí na jiný průměr materiálové tyče se nezmění nastavení svěrné tyče.
Na přiloženém výkrese je znázorněno příkladné provedení zařízení podle vynálezu, kde na obr. 1 je znázorněn řez tělesem potahovacího zařízení, na obr. 2 je čelní pohled na zařízení a na obr. 3 je pohled na přední část stavěcího šroubu s maticí, pojistným šroubem a pružinou, kdy část nad osou je v poloze pro max. průměr materiálové tyče a část pod osou je nakreslena v poloze pro min. průměr materiálové tyče.
Těleso 1 potahovacíbo zařízení je otočně pomocí kuliček 3 uloženo v pouzdře 2 a s potřebnou rotační vůlí zajištěno podložkou 4 a šroubem 5. Ve vybrání 6 tělesa 1 potahovacího zařízení otočně na čepu 7 uložené čelisti 8 jsou vytvořeny jako dvouramenné páky, přičemž konce kratších ramen jsou vytvořeny jako vidlice, mezi nimiž prochází dřík stavěcího šroubu 10, v· jehož horním čele je vytvořen vnitřní šestihran 16, a který je svým spodním koncem zašroubován do závitového otvoru v ose tělesa 1 potahovacího zařízení. Vidlice 9 jsou zároveň sevřeny mezi osazení 11 stavěcího· šroubu 10 a opěrný kroužek 12, mezi nimž a stavěči maticí 14 je situována pružina 13. Na přední části delšího ramena čelisti 8 je vytvořen šikmý nos 19 přecházející do upínacího břitu 15. V tělese potahováku 1 je situován zajišťovací šroub 17 dosedající na stavěči šroub 10, n)a němž je našroubována matice s pojistným šroubem 18.
Při přípravě zařízení pro obráběni se rozevření Čelistí 8 s upínacími břity 15 provádí šroubem 10 šestihranným klíčem zasunutým do vnitřního· šestihranu 16. Nastavení na požadovaný průměr se provádí tak, že po uvolnění zajišťovacího šroubu 17 se klíčem zasunutým do šestihranu 16 otáčí v patřičném smyslu tak, aby břity 15 lehce dosedly na kontrolní kroužek nebo· nosy posuvného pravítka nastavené na rozměr cca o 1 až 2 mm menší, než-li je skutečný průměr potahovaného materiálu. Dotažením zajišťovacího šroubu 17 se nastavená plocha opět zajistí. Nastavení požadované svěrné síly se dosáhne odpovídajícím předepnutím pružiny 13, stavěči maticí 14 pomocí klíče po předchozím uvolnění pojistného· šroubu 18. Při otáčení matice 14 je nutno zajišťovat šroub 10 v nastavené poloze pomocí klíče zasunutého· v šestihranu 16. Po dosažení správného předepnutí pružiny 13 a tím i svěrné síly se poloha zajistí pojistným šroubem 18. Takto seřízené potahovací zařízení se nasune pouzdrem 2 do· otvoru nástrojové hlavy a upevní se zajišťovacími šrouby. Vlastní činnost potahování již probíhá automaticky, tj., že po dosažení dané funkce řídicího systému stroje najede potahovací zařízení na konec materiálové tyče šikmými nosy 19 čelistí 8, které se rozevřou natolik, až upínací břity 15 najedou na průměr materiálové tyče. V další funkci dojde k rozevření čelistí sklíčidla a potahovací zařízení potáhne uvolněnou materiálovou tyč na požadovanou délku. Čelisti sklíčidla opět sevřou materiálovou tyč a potahovací zařízení je ve smyslu pohybu „Z“ v ose tělesa potahováku 1 strženo z materiálové tyče. V dalším pak již pokračuje normální cyklus obrábění podle programu NC systému stro-

Claims (2)

1. Zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích přestavitelná na jiný průměr materiálové tyče jediným klíčem při souosém nastavování čelistí sestávající z tělesa s pouzdrem a čelistmi, upevněné jako nástroj v otvoru nástrojové hlavy revolverového soustruhu nebo automatu, vyznačující se tím, že stavitelné čelisti (8), uložené otočně na čepech (7) ve vybrání (6) tělesa (lj potahovacího zařízení, jsou vytvořeny jako dypjramenné páky, přičemž na koncích jejich kratších ramen jso-u vytvořeny vidlice (9j, mezi nimiž prochází dřík stavěcího šroubu (10) s osazeními (11), a to tak, že vidlice čelistí (8) uložených naproti sobě se navzájem nedotýkají, přičemž stavěči šroub (10) je zašrouVYNÁLEZU bován svým spodním koncem do- závitového otvoru v ose tělesa (1) potahovacího zařízení a vidlice (9) dvojramenných pák jsou sevřeny mezi opěrný kroužek (12) navlečený na dříku stavěcího šroubu (10), situovaný u přední strany vidlice (9) a mezi osazení (11) stavěcího šroubu (10), s nímž je ve styku zadní strana vidlice (9), přičemž na vyčnívající části stavěcího šroubu (10) je uložena matice (14), mezi níž a čelem opěrného kroužku (12) je situována tlačná pružina (13).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že stavěči šroub (10) s osazením (11), matice f 14), pružina (13) a opěrný kroužek (12) jsou sestaveny jako samostatně přestavitelná část potahovacího zařízení.
CS862094A 1986-03-26 1986-03-26 Zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích CS260472B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS862094A CS260472B1 (cs) 1986-03-26 1986-03-26 Zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS862094A CS260472B1 (cs) 1986-03-26 1986-03-26 Zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS209486A1 CS209486A1 (en) 1988-05-16
CS260472B1 true CS260472B1 (cs) 1988-12-15

Family

ID=5357038

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS862094A CS260472B1 (cs) 1986-03-26 1986-03-26 Zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS260472B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS209486A1 (en) 1988-05-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
GB948792A (en) Improvements in or relating to tool holders
US4321845A (en) Bar puller for numerically controlled lathe
EP0585471A1 (en) Tool holder gripper
CS260472B1 (cs) Zařízení k potahování materiálové tyče při obrábění na soustružnických strojích
US3213723A (en) Control device for a stock guiding collet in an automatic lathe
US5842705A (en) Quick-change jaw assembly
US4679802A (en) Clamp chuck
JPH11262808A (ja) Nc自動旋盤のコレットチャック把持力調整装置とnc自動旋盤のコレットチャック把持力調整方法
US2625746A (en) Adjustable indicator holder
GB975630A (en) Improvements in chucking devices for automatic machine tools
US5967008A (en) Screw machine stock stop
US3733925A (en) Thread cutting device for slide lathes
US2625402A (en) Adjustable tap holder
US4301699A (en) Drill actuating mechanism
FI884661L (fi) System foer en bearbetningsmaskins laoshylsspindel.
KR19990079588A (ko) 공작기계용 작업물 송급장치
KR910001519B1 (ko) 소형 선반용 절삭길이 조절장치
US3178973A (en) Box turning tool
JP2747731B2 (ja) パワーチヤツクの把持確認装置
US3078582A (en) Fine-adjustment device with threaded spindle
US2839308A (en) Rotatable work holders for irregularly shaped parts
KR101273105B1 (ko) 소재 피딩 장치
JPS5815047Y2 (ja) 心押台
JP2552220Y2 (ja) 工作物のチャッキング時の位相決め機構
JPS6218323Y2 (cs)