Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Zařízeni pro třídění a orientaci plochých podlouhlých souěáatf

Abstract

Zařízení obsahuje vibrační zásobník, umístěný za zdviží a orientační ústrojí, které je uspořádáno za výstupem součástí vibračního zásobníku. Vibrační zásobník je tvořen vibračním bubnem, jehož vnitřní obvodová stěna je opatřena spirálovitou dráhou, jejíž začátek a konec má příklon o úhlu a = 3°, který plynule přechází do odklonu o úhlu β = 8°, přičemž spirálovitá dráha je opatřena bočnicemi, jejichž výška odpovídá výšce součásti, zatímco šířka spirálovité dráhy odpovídá přibližně šířce součásti. Nad šikmým skluzem je uspořádán v horizontálním směru pohyblivý a otočný elektrický magnet a pod šikmým skluzem je uspořádáno ústrojí pro indikaci. Vedle šikmého skluzu je uspořádáno koryto, ke kterému je připojen horní pravý skluz, horní levý skluz, spodní pravý skluz a spodní levý skluz. Mezi horním pravým skluzem a horním levým skluzem je výkyvný doraz, před nímž je uspořádáno indikační ústrojí a mezi spodním pravým skluzem a spodním levým skluzem je umístěna výkyvná výhybka, přičemž horní skluzy jsou od spodních skluzů odděleny záklopkou.

Landscapes

Show more

CS259332B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Petr Novacek
Vaclav Jelinek

Worldwide applications
1986 CS

Application CS862062A events

Description

Vynález se týká zařízení pro třídění a orientaci plochých podlouhlých součástí, obsahující vibrační žlabový podavač, na který navazuje pásový dopravník, v jehož směru je uspořádáno dávkovači ústrojí a zdviž.
Známá zařízení obsahují zpravidla dopravník, který polotovary dopravuje k vychystávacímu místu u stroje. Zde je uchopí obsluha a budto je polotovar zakládán orientované do nástroje ručně pomocí kleětí a nebo je obsluha orientované zakládá do mechanismu, který sestává z pohyblivých kleětin. Nevýhodou výěe uvedených způsobů je skutečnost, že oba vyžadují trvalou obsluhu, přičemž počet zpracovaných součástí na jednotku času je nízký.
Tato nevýhoda je odstraněna u zařízení pro třídění a orientaci plochých podlouhlých součástí podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že dále obsahuje vibrační zásobník, umístěný za zdviží a orientační ústrojí, které je uspořádáno za výstupem součástí vibračního zásobníku.
DalSÍ podstatou je, že vibrační zásobník je tvořen vibračním bubnem, jehož vnitřní obvodová stěna je opatřena spirálovitou dráhou, jejíž začátek a konec má příklon o úhlu alfa = 3°, který plynule přechází do odklonu o úhlu beta =8°, přičemž spirálovitá dráha je opatřena bočnicemi, jejichž výška odpovídá výšce součásti, zatímco šířka spirálovité dráhy odpovídá přibližně šířce součásti.
Podstatou zařízení je i to, že orientační ústrojí je tvořeno šikmým skluzem, nad nímž je uspořádán v horizontálním směru pohyblivý a otočný elektrický magnet a pod šikmým skluzem je uspořádáno ústrojí pro indikaci součásti.
Další podstatou je, že vedle šikmého skluzu je uspořádáno koryto, ke kterému je připojen horní pravý skluz, horní levý skluz, spodní pravý skluz a spodní levý skluz, přičemž mezi horním pravým skluzem a horním levým skluzem je výkyvný doraz, před nímž je uspořádáno indikační ústrojí a mezi spodním pravým skluzem a spodním levým skluzem je umístěna výkyvná výhybka, přičemž horní skluzy jsou od spodních skluzů odděleny záklopkou.
Předností tohoto zařízení je plně automatizovaný proces tříděni a orientace polotovarů, což umožňuje zvýšení výkonu zařízení a zvýšení hygieny práce, pracovník pouze kontroluje správnost Chodu několika zařízení současně. V souvislosti s tím dochází ke snížení výrobních nákladů při současném zvýšení produktivity práce.
Přiklad provedení předmětu vynálezu je znázorněn na připojeném výkrese, na němž obr. 1 představuje celkové uspořádání zařízení pro třídění a orientaci podlouhlých součástí v náryse, obr. 2 znázorňuje celkové uspořádání zařízení pro třídění a orientaci podlouhlých součástí v půdoryse, obr. 3 je nárys vibračního zásobníku, obr. 4 je půdorys vibračního zásobníku, na obr. 5 je zobrazen šikmý skluz a elektrický magnet s vyjímačem v náryse, na obr. 6 je nakresleno orientační ústrojí v náryse a obr. 7 je jiný pohled na orientační ústroji.
Zařízení pro třídění a orientaci plochých podlouhlých součástí 2 sestává z vibračního žlabového podavače 1^, pásového dopravníku 2, dávkovacího ústroji _3> zdviže .4, vibračního zásobníku ji a orientačního ústrojí 6^. Vibrační žlabový podavač JL sestává z prvního stojanu 1.1 pro vibrační žlabový podavač JL a vibračního žlabu 1,2. Pásový dopravník 2 se skládá ze druhého stojanu 2.1 pro pásový dopravník 2, pohonu 2.2 a pásu 2.3. Dávkovači ústrojí
3. obsahuje třetí stojan 3,1 pro dávkovači ústrojí J3 a výkyvnou násypku 3.2. Zdviž 4^ sestává ze čtvrtého stojanu 4.1 pro zdviž 4^ kontejneru 4,2, upevněném na transportním řetězu 4.3. Vibrační zásobník ji obsahuje vibrační buben 5.1, který je na svém obvodě opatřen spirálovitou drahou 5.2 s bočnicí 5.4, nenaznačeným elektromagnetickým pohonem a víkem 5.3. Orientační ústrojí se skládá ze šestého stojanu 6,1 s plošinou pro obsluhu a ze šikmého skluzu 6.2, pod nimž je uspořádáno první indukční čidlo 6.3. Nad šikmým skluzem 6,2 je elektrický magnet 6.4 s vyjímačem 6.5. Na šikmý skluz 6.2 navazuje koryto 6,6 s horním pravým skluzem 6.7, horním levým skluzem 6.8, spodním pravým skluzem 6.9 a spodním levým skluzem 6.10. Mezi horním pravým skluzem 6.7 a horním levým skluzem 6.8 je uspořádán výkyvný doraz 6.11 s druhým indukčním čidlem 6,12. Na výkyvném dorazu 6.11 je uspořádána přední dvojzvratná páčka 6.13 a s ní spolupracující přední indukční čidlo 7» za ní zadní dvoj zvratná páčka 6.14 a s ní spolupracující zadní indukční čidlo 2· Mezi spodním pravým skluzem 6.9 a spodním levým skluzem 6.10 je uspořádána výkyvná výhybka 6.15. Horní skluzy 6.7 a 6.8 jsou od spodních skluzů 6.9 a 6.10 odděleny záklopkou 6.16. Vedle šikmého skluzu 6,2 je umístěn pomocný skluz 6.17 pro vadné, součásti 2·
Ploché podlouhlé součásti 9 jsou zpracovány v dávkách, odpovídajících množství pro jednu paletu. Tato dávka součástí 9_ je vysypána na vibrační žlabový podavač 2 a odsud je postupně odsypána na pásový dopravník jí. Pásový dopravník 2 sype součásti 9_ do výkyvné násypky 3.2 dávkovacího zařízení 2· Po nasypání součástí 2 do výkyvné násypky 3.2, výkyvná násypka 3.2 klesne a neznázorněný koncový spínač dá pokyn k zastavení vibračního žlabového podavače i a pásového dopravníku 2. S malým zpožděním se výkyvná násypka 3.2 dávkovacího ústrojí 2 vyklopí do připraveného kontejneru 4.2 zdviže _4 a přiklopí se víko 5.3, které snižuje hladinu hluku vibračního zásobníku 5.
Vibrační zásobník 2 plní funkci vynášecího skluzu součástí 2· Zdviž j4 dopraví součásti 9 pomocí kontejneru 4.2 do vibračního bubnu 5.1 vibračního zásobníku 5, načež se vrátí pro další odváženou dávku součástí 9^. Ve vibračním bubnu 5.1 vibračního zásobníku 5_ se součástky 2 dostávají vibracemi ze dna na spirálovitou dráhu 5.2 vibračního bubnu 5.1, po které postupují vzhůru k výstupu z vibračního bubnu 5.1. Spirálovitá dráha 5.2 je široká jako maximální šířka součástí 9 s přídavkem 2 až 3 mm a je opatřena bočnicl 5.4 o výšce součástí 2*
Začátek a konec spirálovité dráhy 5,2 má příklon o úhlu alfa - 3°, který plynule přechází do odklonu o úhlu beta = 8°. Odklon způsobuje, že pokud by na spirálovité dráze 5.2 byly součástky 2 na sobě, je horní součástka 2 vibracemi smetena přes bočnici 5.4 zpět na dno vibračního bubnu 5.1. Bočnice 5.4 dále zabraňují plochým podlouhlým součástem 2/ které postupují po spirálovité dráze 5.2 jedna za druhou, aby padaly nazpět. Po výstupu součástí 2 2 vibračního zásobníku 5 postupují součásti 2 na šikmý skluz 6.2 orientačního ústrojí 2 odkud jsou elektrickým magnetem 6.4 vyjímače 6.5 odebírány.
Po dojetí součásti 2 do krajní polohy šikmého skluzu 6.2 elektrický magnet 6_.Jt součástku 2 přichytí, zvedne se s ní ve směru šipky o 30 mm a otočí se o 60° ve směru šipky &2·
Impuls pro zmagnetování vydá první indukční čidlo 6,3. Pohyb elektrického magnetu 6.4 je vyvozen dvěma neznázorněnými pneumatickými válci. Po otočení je součást 2 puštěna do svažujícího se koryta 6.6, ve kterém je na stojato odvedena. Před vyjímačem 6.5 je v dráze nenaznačeného skluzu zařazen neznázorněný pomocný magnet, který s dráhou šikmého skluzu 6.2 tvoří klín, ve kterém uvízne ohnutá nebo jinak deformovaná součást 9_, kterou není možno v následovně operaci zpracovat a která by způsobila poruchu zařízení.
Funkce tohoto pomocného magnetu je obdobná jako funkce elektrického magnetu 6.4 a vyjímače 6.5 s tím rozdílem, že nevhodné součásti 2 jsou pomocným magnetem vybírány a.odváděny pomocným skluzem 6.17. V korytě 6.6 se součásti 2 jednoznačně orientují tak, aby mohly být dále zpracovány. Obecně mají součásti 2 vstupující do koryta 6.6 celkem čtyři možné kombinace polohy. V korytě 6.6 lze nastavením funkcí zvolit, jak bude součást 2 orientována.
K vyhodnocení polohy součástí 2 dojde v okamžiku, kdy součást 2 přijde korytem 6.6 ve směru šipky š^ na stojato na výkyvný doraz 6.11. Přítomnost součásti 2 3e v této poloze indikována druhým indukčním čidlem 6.12. Po krátké prodlevě jsou zvolená dvě místa, jejichž geometrie charakterizuje jednoznačně polohu součásti 2» ohmatány pomocí přední dvojzvratové páčky 6.13 a zadní dvojzvratové páčky 6.14, které jsou příslušnými výstupky součásti 2 vychýleny, přičemž dají popud přednímu indukčnímu čidlu 7_ a zadnímu indukčnímu čidlu 2« Jednoznačnou indikací polohy součástky 2 se uvede do činnosti vychýlení výkyvného dorazu 6.11 na pravou nebo na levou stranu, aby se součást 2 postavená na stojato v dalším postupu na horním pravém skluzu 6.7 nebo horním levém skluzu 6.8 obrátila kolem podélné osy na pravý nebo levý bok dle požadavků orientace. V případě, že je nutné otočit součástku 2 o 180° ve směru pohybu, nedojde k vychýlení výkyvného dorazu 6.11, ale k otevření záklopky 6.16 a součást 2 propadne na spodní pravý skluz 6,9 nebo na spodní levý skluz 6.10. Přitom se otočí okolo své vlastní osy tak, že přední část součásti 9 se stane zadní a naopak. Při dalěím postupu je součást 9 opět podle potřeby nasměrována výkyvnou výhybkou 6.15 na Spodní pravý skluz 6.9 nebo na spodní levý skluz 6.10, kde dojde k obrácení součásti 2 na PravÝ nebo levý bok. Převrácením součásti 2 dochází k tomu, že součásti 9 vystupující jak z horních skluzů 6.7 a 6,8, tak i ze spodních skluzů 6.9 a 6.10 mají stejnou orientaci a mohou postupovat k dalšímu zpracováni.
Předmětné uspořádání zařízení lze využít všude tam, kde je zapotřebí dopravovat v technologickém sledu operací orientované součástky, především ploché oboustranné montážní klíče k operačnímu nástroji.

Claims (4)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Zařízení pro třídění a orientaci plochých podlouhlých součástí, obsahující vibrační žlabový podavač, na který navazuje pásový dopravník, v jehož směru je uspořádáno dávkovači ústrojí a zdviž, vyznačující se tím, že dále obsahuje vibrační zásobník (5), umístěný za zdviží (4) a orientační ústrojí (6), které je uspořádáno za výstupem součástí (9) vibračního zásobníku (5) .
  2. 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že vibrační zásobník (5) je tvořen vibračním bubnem (5.1), jehož vnitřní obvodová stěna je opatřena spirálovitou dráhou (5.2), jejíž začátek a konec má příklon o úhlu alfa = 3°, který plynule přechází do odklonu o úhlu beta = 8°, přičemž spirálovitá dráha (5.2) je opatřena bočnicemi (5.4), jejichž výška odpovídá výšce součásti (9), zatímco šířka spirálovité dráhy (5.2) odpovídá přibližně šířce součásti (9).
  3. 3. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že orientační ústrojí (6) je. tvořeno šikmým skluzem (6.2), nad nímž je uspořádán v horizontálním směru pohyblivý a otočný elektrický magnet (6.4) a pod šikmým skluzem (6.2) je uspořádáno ústrojí pro indikaci součásti.
  4. 4. Zařízení podle bodu 1 a 3, vyznačující se tím, že vedle šimého skluzu (6.2) je uspořádáno koryto (6.6), ke kterému je připojen horní pravý skluz (6.7), horní levý skluz (6.8) , spodní pravý skluz (6.9) a spodní levý skluz (6.10), přičemž mezi horním pravým skluzem (6.7) a horním levým skluzem (6.8) je výkyvný doraz (6.11), před nímž je uspořádáno indikační ústrojí a mezi spodním pravým skluzem (6.9) a spodním levým skluzem (6.10) je umístěna výkyvná výhybka (6.15), přičemž horní skluzy (6.7) (6.8) jsou od spodních skluzů (6.9) (6.10) odděleny záklopkou (6.16).