Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Způsob úpravy ocelárenských kalů

Abstract

Přidáním vápna k ocelárenským kalům v poměru 1 hmot. díl vápna ku 0,5 až 1 dílu kalů a jeho následnou hydratací ztratí kaly nadbytečnou vlhkost, načež mechanickým zhutněním za zkrápnění kaly na obsah vlhkosti 10 až 30 % hmot. dojde ke zkusovění hmoty. Získanou surovinu s vysokým obsahem oxidu železitého je pak možno vrátit do technologického procesu jako struskotvornou přísadu.

Landscapes

Show more

CS258937B1

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Milan Pleva
Jaroslav Petros
Stanislav Wildmann
Jan Melecky

Worldwide applications
1986 CS

Application CS8610138A events

Description

Vynález se týká způsobu odvodnění a zkusovění ocelárenských kalů vzniklých jako produkt mokrého odprášení odpadních plynů ocelářských pecí.
Pro zužitkováni těchto ocelárenských kalů je nezbytné podstatně snížit jejich obsah vody, který i po odvodnění v usazovacích nádržích většinou přesahuje 50 hmotnostních %.
Tam, kde postačuje zbytková vlhkost 20 až 25 hmot. %, postačuje odvodnění pomoci kalolisů, pokud je třeba snížit obsah vody pod hranici 20 hmot. %, je nezbytné odvodněné kaly dále sušit, což je náročné na spotřebu tepelné energie i na potřebné strojní vybavení.
Uvedené nedostatky jsou odstraněny u způsobu zpracování ocelárenských kalů podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že nejprve se 0,5 až 1 hmot. díl ocelárenských kalů s obsahem vody 40 až 80 hmot. % za stálého pohybu smíchá s jedním dílem vápna, načež se po ukončeném hydratačním procesu za mechanického zhutňování upraví vlhkost hmoty na 10 až 30 hmot. %, s výhodou zkrápěním ocelárenskými kaly o obsahu vody v rozmezí 40 až 80 hmot. %.
Předmětný způsob využívá hydratační schopnosti vápna, které představuje jednu ze základních struskotvorných surovin při výrobě oceli. Výsledkem hydratačního procesu je suchý železitý hydrát, směs hydroxidu vápenatého CafOH^ a částečně hydratovaných oxidů železa. Zkusovění tohoto práškového produktu probíhá pak buňto ve šnekovém ústrojí nebo peletizaci, či briketizací. Konečný produkt je použitelný jako struskotvorné surovina při výrobě oceli, nebot je pro vysoký obsah oxidů železa lehce rozpustný i v kyselých ocelářských struskách. Ocelářské kaly se tak vracejí zpět do technologického procesu.
Vynález bude dále podrobněji objasněn na příkladu jejich praktického využití.
Příklad 1
K ocelárenskému kalu s obsahem 435 až 500 g sušiny v 1 litru bylo přidáváno vápno v množství 0,85 dílu kalů na 1 díl vápna. Získaný železitý hydrát při vlhkosti 0,5 až 3 % hmot. obsahoval 30 až 35 hmot. % oxidu železitého Ρθ2θ3 a ^5 až hmot. % hydroxidu vápenatého. Směs byla zkrápěna ocelárenskými kaly s obsahem vody 50 hmot. % na výsledný obsah vody 23,5 hmot. %. Při zkrápění byla hmota mechanicky zhutňována, takže se vytvořily sbalky s obsahem 49 % hmot. FejO^. Využití ocelárenských kalů se tak zvýšilo o dalších 0,25 dílů na 1 díl peletizované směsi vápna a kalů. Vyrobené sbalky měly v 29 S případů rozměry nad 10 mm a 99,5 % nad 3 mm. Při zkouškách mechanické soudržnosti vydržely sbalky i čtyřnásobný opakovaný pád z výšky 2 metrů na tvrdou podložku.
Příklad 2 až 45 litrů ocelárenských kalů s obsahem 25 hmot. % sušiny a 75 hmot. % vody bylo dávkováno současně se 60 kg vápna. Hydratací vápna vznikl ze směsi železitý hydrát s obsahem vlhkosti kolem 2 %. Tento hydrát byl dále zkrápěn ocelárenskými kaly s obsahem vody 55 hmot. % na výslednou vlhkost. 22,5 % při současném mechanickém zhutňování. Obsah oxidů železa ve vzniklých sbalcích vzrostl z původních 32 na 48 %.
V obou případech byly vyrobené sbalky použity jako přídavná struskotvorné surovina při výrobě oceli.

Claims (3)
Hide Dependent

1. Způsob úpravy ocelárerských kalů, vzniklých jako produkt mokrého odprášení odpadních plynů ocelárenských pecí, vyznačující se tím, že nejprve se 0,5 až 1 hmotnostní díl ocelárenokýcb kalů s obsahem vody 40 až 80 % hmot. za stálého pohybu smíchá s jedním dílem vápna, načež se po ukončeném hydratačním procesu za mechanického zhutňování upraví vlhkost hmoty na 10 až 30 hmot. i, s výhodou zkrápěním ocelárenskými kaly o obsahu vody v rozmezí 40 až sn hmot. 1.
2. Způsob úpravy ocelárenských kalů podle bodu 1, vyznačující se tím, že mechanické zhutňování ks· provádí pelet i žací.
3. Způsob úpravy ocelárenských kalů podle bodu 2, vyznačující se tím, že mechanické zhutňování se provádí briketací.