CS258208B1 - Modifikátory alifatických nitrózamínov a/lebo azozlúčenfn - Google Patents
Modifikátory alifatických nitrózamínov a/lebo azozlúčenfn Download PDFInfo
- Publication number
- CS258208B1 CS258208B1 CS861635A CS163586A CS258208B1 CS 258208 B1 CS258208 B1 CS 258208B1 CS 861635 A CS861635 A CS 861635A CS 163586 A CS163586 A CS 163586A CS 258208 B1 CS258208 B1 CS 258208B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- aliphatic
- azo
- azodicarboxamide
- weight
- esterified
- Prior art date
Links
Landscapes
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Abstract
Použitie
metylalkoholom
alebo
2-etylhe-
xanolom
esterifikovaných
a/alebo
transesterifi-
kovaných
vedlajších
produktov
oxidácie
cyklo-
hexánu
na
cyklohexanol
a
cyklohexán
ako
modi
fikátorov
alifatických
nitrózamínov,
ako
sú
1
,
5-metáno-
3,
7-dinitrózo-l
,3,5,
7-tetraazacyklo-
oktán
a
1
,
3
,
5-trinitrózo-l
,
3,
5-triazacyklohe-
xán,
a/alebo
alifatických
azozlúčenín,
ako
sú
azodikarboxamid
a
azo-bis-diizobutyronitril
,
v
množstve
2
až
20
hmotnostných
dielov
nitróz-
amínu
a/alebo
azozlúčeniny
na
jeden
hmotnostný
diel
esterifikovaných
a/alebo
transesterifi-
kovaných
vedlajších
produktov.
Postup
je
vhodný
najmS
pre
modifikáciu
vlastností
nadúvadiel
s
aktivnými
zložkami
nitrózamínového
a/alebo
azodikarboxamidové
typu,
a
to
ako
pri
vlast
nej
výrobě
nadúvadiel,
tak
pri
ich
použitiu.
Description
Predmetom vynálezu sú modifikátory na báze esterifikovaných a reesterifikovaných vedlajších produktov oxidácie cyklohexánu na cyklohexanol a cyklohexanón pre modifikáciu nadúvadiel na báze nitrózamínov a/alebo alifatických azozlúčenín.
Nitrózamíny, ako termodynamicky nestabilně substáncie, inklinujú k nekontrolovatelným výbušným premenám. pPri technicky atraktívnych výrobkoch na báze nitrózamínov je táto ich nežiadúca vlastnost potlačovaná flegmatizáciou a/alebo riadenlm inertnými aditivami.
V případe gumárenských nadúvadiel s nitrózamínmi ako aktívnymi komponentami však tradičné flegmatizačné činidla, ako je voda, minerálně oleje alebo oleje silikonové, móžu mat nepriaznivý vplyv na kvalitu lahčeného výrobku.
V súčasnosti najúžívanejšími nadúvadlami pre výrobu mikroporéznych výrobkoch z umělých hmót a gumy sú zmesi na báze azodikarboxamidu, vSčšinou však azodikarboxamid technický.
Menej používanou zlúčeninou s azoskupinou v molekule pre tieto účely, najma však ako iniciátora polymerizácie, je azo-bis-diizobutyronitril.
Aj ked sa azodikarboxamid tiež radí medzi termodynamicky nestabilně substáncie, je prakticky nehořlavý (samozhášavý) ·, pri zapracovávaní do lahčenej zmesi nie sú však vzácnosťou jeho vzbuchy, spósobené okrem iného jeho citlivosťou na náraz (k rázu). Velmi nepříjemnou vlastnosťou azodikarboxamidu je jeho prašnost, ktorá móže u ludí s ním pracujúcich viesť k ochoreniu na asthma bronchiale (poplsané u 18,5 % sledovaných osób - vid A. R. Nutt:
Toxic Hazards of Rubber Chemicals; Elsevier Appl. Sci. Publ., London, 1984). Práškový azodikarboxamid javí tiež zřetelný sklon ku aglomeráci.
Pri aplikácii nadúvadiel na báze azodikarboxamidu najma v gumárenskom priemysle, alebo pri etylén-venylacetátových kopolymérov sa žiada znížit teplotu rozkladu azodikarboxamidu, teda tútp. azozlúčeninu aktivovat. Dosahuje sa toho prídavkami róznych aktivátorov do lahčenej zmesi a/alebo samotného azodikarboxamidu, ako sú sole zinku, kadmia a iných kovov, hexametyléntetramín, vodonerozpustné práškové deriváty močoviny, biuret, a daišie, vo svojej podstatě na suroviny, energie a ludskú prácu náročné produkty chemických technologii.
Z dóvodu pokrytia požiadaviek špeciálnych a nových použití alifatických nitrózamínov a/alebo azozlúčenín je najma v ČSSR vyvíjená zvýšená aktivita v oblasti modifikácie ich vlastností, motivovaná však i snahou o náhradu drahých, menej dostupných alebo ekologicky závadných modifikátorov technicko-ekonomicky dostupnějšími produktami chemického priemyslu.
Podlá tohto vynálezu sú pre modifikáciu vlastností alifatických nitrózamínov, ako je 1,5-metano-3,7-dinitrózo-l,3,5,7-tetraazacyklooktán, a/alebo azozlúčenín, ako je azodikarboxamid a azo-bis-diizobutyronitril, použité metanolom alebo 2-etylhexanolom esterifikované a/alebo reesterifikované vedlajšie produkty oxidácie cyklohexánu na cyklohexanol a cyklohexanón, v množstve 2 až 20 hmot. dielov nitrózamínu a/alebo azozlúčeniny na jeden hmot. diel takto upravených vedlajších produktov.
Výhodou tohto vynálezu je najma dostupnost vedlajších produktov oxidácie cyklohexánu na cyklohexanol a cyklohexanón, ktoré predstavujú zmes alifatických dikyselin, monokyselín a ich esterov a ktorých esterifikáciou a/alebo reesterifikáciou sú modifikátory podlá tohto vynálezu získatelné. Postupom podlá tohto vynálezu je možné využit druhotné suroviny, rezultujúce z výroby cyklohexanónu oxidáciou cyklohexánu, čo je dalšou výhodou uvedeného postupu. Vhodnou aplikáciou vhodného madifikátoru v zmysle tohto vynálezu je možné alifatický nitrózamín a/alebo azozlúčeninu aktivovat, alebo naopak stabilizovat, čo je tiež přednostou tohto vynálezu, najma pri nadúvadlách s obsahom menovaných zlúčenín ako aktívnych zložiek.
Modifikátory podlá tohto vynálezu obsahujú zložky, z ktorých niektoré sú samy o sebe používané ako plastifikátory, resp. zmSkčovadlá umělých hmót, teda postup podlá tohto vynálezu v případe nadúvadiel může prispieť ku získaniu lahčenýčh výrobkov s priaznivými (žiadanými) fyzikálno-mechanickými vlastnostami pri potenciálněj úspoře ušlachtilých plastifikátorov, resp. zmakčovadiel, čo je dalšou přednostou tohto vynálezu.
Použitie esterifikovaných a/alebo reesterifikovaných (transesterifikovanýoh) vedíajších produktov oxidácie cyklohexánu na cyklohexanol a cyklohexanon ako modifikátorov alifatických nitrózamínov a/alebo azozlúčenín nebolo v literatúre dosial popísané; je dokumentované nasledujúcimi príkladmi, ktoré však v žiadnom případe nevylučujú variabilitu postupu podlá tohto vynálezu.
Příklad 1
K dispozícii je metylesterová frakcia, získaná esterifikáciou a transesterifikáciou vedíajších produktov oxidácie cyklohexánu na cyklohexanon metanolom pri reakčných podmienkach: teplota 210 °C, tlak 4,5 MPa, po dobu 1,5 až 3 hodiny, pri hmotnostnom pomere metanolu ku vedlajším produktom rovnom 2, za katalýzy 0,7 % hmot. kyseliny p-toluénsulfónovej.
Táto frakcia je charakterizovaná parametrami:
- číslo zmýdelnenia ...........................427,2 mg hydroxidu draselného na 1 g;
- číslo esterové ............................. 399,18 mg hydroxidu draselného na 1 g;
-3
- měrná hmotnost ............................. d^ = 1 034,4 kg.m ;
- index lomu ................................. n^O = 1,438 3;
- viskozita pri 20 °C ........................ 5 192 mPa.s;
- farebnost podlá Hanzenovej stupnice......... menší ako 1;
- obsah hydroxiskupín......................... 3,97 % hmot.;
- obsah vody ................................. 0,73 % hmot.;
Chromatograficky je stanovené (% hmot): 27,4 % dimetyladipátu, 6,3 % dimetylglutarátu,
5,4 % dimetylsukcinátu, 0,5 i metylvalerátu, 0,9 % metylkapronátu, 0,01 % metylpropionátu,
0,46 i metanolu a 10,0 % 1,2-cyklohexándiolu; takto stanovené estery predstavujú 67,25 % hmot.,všetkých esterov vo frakcii a podobné stanovené alkoholy predstavujú 79,91 % hmot. všetkých hydroxizlúčenín vo frakcii.
Metylová frakcia začina destilovat pri teplotách nad 100 °C do 145 °C předestiluje 5 % hmot. frakcie, do 214 °C předestiluje 50 % hmot. frakcie a do teploty 236 °C předestiluje 95 % hmot. frakcie.
. Z tejto frakcie a technického 1,5-metano-3,7-dinitrózo-l,3,5,7-tetraazacyklooktánu (obsahuje do 5 % hmot. 1,3,5-trinitrózo-l, 3,5-triazacyklohexánu), kódovo označovaného DNPT, je připravená polosypká zmes s obsahom 10 i hmot. uvedenej frakcie. Ako je vidieť z prehladu o tepelnej stálosti (vid příklad 5), metylesterová frakcia aktivuje DNPT.
Příklad 2
Z metylesterovej frakcie z příkladu 1 a technického azodikarboxamidu je připravená sypká zmes s obsahom 8 i hmot, uvedenej frakcie. Prašnost a spekavosť zmesi je oproti východiskovému azodikarboxamidu potlačená. Ako vidieť z prehladu o tepelnej stálosti (vid příklad 5), tepelná stálost azodikarboxamidu je prídavkom metylesterovej frakcie zvýšená.
Príklad3
Metylesterová frakcia z příkladu 1 je transesterifikovaná 2-etylhexanolom pri teplote 170 °C po dobu 2 až 3 hodiny, hmotnostnom pomere etylhexanolu ku metylesterovej frakcii rovnom 2 až 2,5, za katalýzy 0,5 % hmot. oxidu titaničitého a kokatalýzy 1 % hmot. monohydrátu fosfornanu sodného. Rezultuiúca 2-etyl-hexylesterová frakcia je charakterizovaná parametrami:
- číslo kyslosti ................. 2 mg hydroxidu draselného na 1 g;
- číslo zmýdelnenia .............. 317,1 mg hydroxidu draselného na 1 g;
- číslo esterové ................. 315,1 mg hydroxidu draselného na 1 g;
- obsah volného 2-etylhexanolu ... 0,2 % hmot.
Z tejto frakcie a technického 1,5-metano-3,7-dinitrózo-l,3,5,7-tetracyklooktánu z příkladu 2 je připravená zmes s obsahom 10 % hmot. uvedenej frakcie. Ako vidno z prehladu o tepelnej stálosti (vid příklad 5), 2-etylhexylesterová frakcia zvyšuje stabilitu DNPT.
Příklad 4
Z etylhexylesterovej frakcie z přikladu 3 a technického azodikarboxamidu je připravená sypká zmes s obsahom 7 % hmot. tejto frakcie. Prašnost! a spekavosť zmesi je oproti východisko vému azodikarboxamidu potlačená. Ako vidieť z prehladu o tepelnej stálosti (vid příklad 5), nemá pridavok 2-etylhexylesterovej frakcie ku azodikarboxamidu výraznější vplyv na jeho stabilitu.
Příklad 5
Pomocou neizotermickej diferenčnej termickej analýzy (DTA), pracujúcej s lineárnou rýchlosťou vzostupu teploty 5 °C/min, meracím rozsahom 1 mV na škálu stupnice a navážkami okolo 50 mg vzorky, sú pri zmesiach z príkladov 1 až 4, ako aj pri východiskových 1,5-metano-3,7-dinitrózo-l,3,5,7-tetraazacyklooktáne a azodikarboxamide, s použitím i komerčného výrobku Chempor N 90 (technický DNPT s obsahom 10 % hmot. minerálneho oleja) ako porovnávacieho Standardu pre zmesi na báze DNPT, stanovené počiatky a dalšie charakteristiky tepelného rozkladu.
Metodikou tepelného výbuchu podlá H. Henkina a R. McGilla (Ind. Eng. Chem. 1952,
44, No. 06, 1391-1395) sú pri zmesiach z príkladov 1 až 4, ako aj pri východiskových 1,5-metano-3,7-dinitrózo-l,3,5,7-tetraazacyklooktánu a azodikarboxamidu, spoužitím i tu komerčného výrobku Chempor N 90, Specifikované indukčně periody vzbuchu - pre DNTP a zmesi na jeho báze v teplotnom rozmedzí 190 až 210 °C, pre azodikarboxamid a zmesi na jeho báze v teplotnom rozmedzí 210 až 250 °C. Z takto získaných indukčných period sú počítané aktivačně energie vzbuchu E a extrapolované indukčně periody pre 150 a 190 °C.
Výsledky týchto termoanalytických metod prezentuje tabulka č. 1.
Přiklad 6
K dispozlcil je metylesterová frakcia z přikladu 1 a azo-bis-diizobutyronitril; z z týchto komponentov je připravená zmes s obsahom 5 i hmot. metylesterovej frakcie, ktorá významné zvyšuje stabilitu uvedenej azozlúčeniny z hladiska tepelného výbuchu (vid tabulku č. 2 v příklade 8).
Tabulka č. 1 prehlad výsledkov termostabilitných meraní z příkladu 5
Vzorka | Odaie z DTA | Metoda | tepelného výbuchu | |||
Exot počiatok <°C) | ermický rozklad prvý plk <°C) | vzbuch (°c, | E (kj.mol-1) | TaU150 (s) | Tau190 (s) | |
DNPT východiskový | 139,l±0,4 | 169,7±0,4 | 185,3±l,0 | 58,94 | 213,8 | 50,3 |
podlá příkladu 1 | 119,9±0,8 | 172,8±0,5 | 180,3±0,7 | 49,70 | 160,4 | 47,3 |
podlá příkladu 3 | 134,2±0,7 | 171,7±0,3 | 180,2±l,5 | 63,71 | 277,3 | 58,0 |
Chempor N 90 | 119,2±3,1 | 169,2±2,8 | 185,lil,7 | 55,27 | 217,4 | 55,9 |
ADC východiskový | 161,5±1,2 | 193,0±0,9 | 57,68 | 341,0 | 82,7 | |
podlá příkladu 2 | 172,5±2,3 | 195,0±0,6 | 65,50 | 607,0 | 121,0 | |
podlá příkladu 4 | 162,7±0,9 | - | 193,2±0,0 | 53,85 | 321,0 | 85,6 |
Poznámky:
DNPT = 1,5-metano-3,7-dinitrózo-l,3,5,7-tetraazacyklooktán technický (s obsahom do 5 % hmot. 1,3,5-trinitrózo-l,3,5-triazacyklohexánu);
ADC = azodikarboxamid;
E = aktivačně energie vzbuchu;
Tau150 = extrapolované indukčně periody vzbuchu pri 150 °C;
Tau^Q = pre DNTP spriemerované, pre zmesi na báze ADC extrapolované indukčně periody vzbuchu pri 190 °C;
Příklad 7
K dispozícii je 2-etyIhexylesterová frakcia z příkladu 3 a azo-bis-diizobutyronitril; z uvedených surovin je připravená zmes s obsahom 5 % hmot. etylhexylesterovej frakcie, ktorá zvyšuje stabilitu menovanej azožlúčeniny z hladiska tepelného výbuchu (vid tabulku č. 2 v příklade 8).
Příklad 8
Pomocou DTA ako v příklade 5 a.pomocou metody tepelného výbuchu ako v příklade 5 je špecifikovaná tepelná stabilita zmesi podlá príkladov 6 a 7, ako aj východiskového azo-bis-diizobutyronitrilu; výsledky prezentuje tabulka č. 2:
Tabulka č. 2: prehlad výsledkov terraostabilitných meraní so zmesami na báze azo-bis-diizobutyronitrilu
Vzorka | Údaje z DTA | Metoda | tepelného i | zýbuchu | ||
izmesj — | počiatok | pík topenia | vzbuch | E | Tauioo | Tau150 |
exoterm. rozkladu <°C) | <°C) | <°C) | (kJ.mol1) | (s) | (s) | |
AZDN východiskový | 86,3±0,7 | 108,2±0,5 | lll,0±0,4 | 32,44 | 37,4 | 10,9 |
podlá příkladu 6 | 83,1±1,1 | 103,7±0,7 | 108,5±0,3 | 40,62 | 60,5 | 12,9 |
podlá příkladu 7 | 78,4±0,8 | 100,9±0,5 | 104,8±0,8 | 37,49 | 51,2 | 12,3 |
Poznámky:
AZDN = azo-bis-diizobutyronitril krystalizovaný z metanolu
E = aktivačně energie vzbuchu;
Tau10Q = extrapolované indukčně periody vzbuchu pri 100 °C;
TaUjjjg = spriemerované indukčně periody vzbuchu pri 150 °C;
Příklad 9
K dispozícii je technický 1,5-metano-3,7-dinitrózo-1,3,5,7-tetraazacyklooktán (DNPT) ako v příklade 1, azodikarboxamid (ADC) ako v příklade 2, mikromletý vápenec a 2-etylhexylesterová frankcia z příkladu 3. Z uvedených surovin je připravená sypká zmes o zložení (% hmot.): 21 % DNPT, 19 % ADC, 45 % mletého vápenca a 15 % 2-etvlhexalesterovej frankcie. Pomocou DTA ako v přiklade 5 je u tejto zmesi nájdený poěiatok exotermického rozkladu pri 119,6 °C a vzbuch pri 182,4 °C. Táto zmes tepelným rozkladom produkuje 125 cm^.g plynov (t. j. plynové číslo zmesi).
Claims (3)
- PREDMET VYNÁLEZUPoužitie metvlalkoholom alebo 2-etylhexanolom esterifikovaných a/alebo transesterifikovaných vedlajšich produktov oxidácie cyklohexánu na cyklohexanol a cyklohexanón ako modifikátorov alifatických nitrózamínov, ako sú l,5-metano-3,7-dínítrózo-l,3,5,7-tetraazacyklooktán a í,3,5-trinitrózo-l,3,5-triazacyklohe::án, a/alebo alifatických azozlúčením, ako sú azodikarboxamid a azo-bis-diizobutyronitril.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS861635A CS258208B1 (sk) | 1986-03-11 | 1986-03-11 | Modifikátory alifatických nitrózamínov a/lebo azozlúčenfn |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS861635A CS258208B1 (sk) | 1986-03-11 | 1986-03-11 | Modifikátory alifatických nitrózamínov a/lebo azozlúčenfn |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS163586A1 CS163586A1 (en) | 1987-11-12 |
CS258208B1 true CS258208B1 (sk) | 1988-07-15 |
Family
ID=5351190
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS861635A CS258208B1 (sk) | 1986-03-11 | 1986-03-11 | Modifikátory alifatických nitrózamínov a/lebo azozlúčenfn |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS258208B1 (sk) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2010071759A1 (en) * | 2008-12-18 | 2010-06-24 | Invista Technologies S.A.R.L. | Cyclohexane oxidation process byproduct derivatives and methods for using the same |
-
1986
- 1986-03-11 CS CS861635A patent/CS258208B1/sk unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2010071759A1 (en) * | 2008-12-18 | 2010-06-24 | Invista Technologies S.A.R.L. | Cyclohexane oxidation process byproduct derivatives and methods for using the same |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS163586A1 (en) | 1987-11-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US2921089A (en) | 2-propylheptanol and its esters | |
US4695615A (en) | Instant adhesive composition utilizing mixed functionality calixarenes as accelerators | |
JPS6388152A (ja) | カリクサレン誘導体とその化合物類の瞬間接着剤組成物の促進剤としての用途 | |
JPH054036A (ja) | 抗酸化剤を含む水性エマルジヨン | |
CS258208B1 (sk) | Modifikátory alifatických nitrózamínov a/lebo azozlúčenfn | |
JPS6197248A (ja) | 新規のピロメリト酸エステル可塑剤および塩化ビニル組成物 | |
US2598263A (en) | Esterified 4-vinylcyclohexene | |
US4775760A (en) | Dibenzo[f,ij]isoquinoline-2,7-dione derivatives | |
US5869704A (en) | Water-dispersible or water-soluble D-tocotrienol compounds and methods for making therefor | |
US2757210A (en) | Coupling of conjugated olefins and alcohols by hydroxyl free-radicals | |
US2851465A (en) | Ozonization of phenanthrenes and products obtained thereby | |
EP0151521A2 (en) | Perfumery compositions | |
US2911433A (en) | Naphthenic acid derivatives and their preparation | |
EP0002329A1 (en) | Plasticized polyvinylchloride compositions | |
GB1367379A (en) | Alkenyl succinic anhydride derivatives and their use as lubricating oil additives | |
JPS54123142A (en) | Water-based coating composition | |
US3086963A (en) | Polyvinyl alcohol treatment | |
US3117989A (en) | Halogenated 2-keto-[2. 2. 2]-bicyclooctene-7-ketones, acids, and esters | |
JPS5738767A (en) | Preparation of polyhydric alcohol partial ester with mercaptocarboxylic acid | |
JPS56108743A (en) | 3-nitro-2-hydroxy-4-phenylbutyric acid derivative, its ester and preparation thereof | |
US2642457A (en) | Dialkyl ar-carboxydihydrocinnamates | |
WO1997003974A2 (de) | Chromanderivate, deren herstellung und deren verwendung als stabilisatoren von organischen material gegenüber licht, sauerstoff un wärme | |
EP0052946A1 (en) | Stabilised polyester compositions | |
US4621109A (en) | Polypropylene stabilizing anti-oxidant 2,3-dihydrobenz-4-oxa-1-thiin derivatives, compositions and method of use therefor | |
SU1232710A1 (ru) | Способ светостабилизации ацетилцеллюлозных материалов |