CS256281B1 - Způsob frikčního spřádání staplových vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob frikčního spřádání staplových vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CS256281B1
CS256281B1 CS861443A CS144386A CS256281B1 CS 256281 B1 CS256281 B1 CS 256281B1 CS 861443 A CS861443 A CS 861443A CS 144386 A CS144386 A CS 144386A CS 256281 B1 CS256281 B1 CS 256281B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
friction surface
suction nozzle
perforated
wedge
suction
Prior art date
Application number
CS861443A
Other languages
English (en)
Other versions
CS144386A1 (en
Inventor
Alois Stejskal
Ludvik Fajt
Stanislav Didek
Miloslav Jiskra
Josef Skala
Jaroslav Slingr
Petr Blazek
Original Assignee
Alois Stejskal
Ludvik Fajt
Stanislav Didek
Miloslav Jiskra
Josef Skala
Jaroslav Slingr
Petr Blazek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alois Stejskal, Ludvik Fajt, Stanislav Didek, Miloslav Jiskra, Josef Skala, Jaroslav Slingr, Petr Blazek filed Critical Alois Stejskal
Priority to CS861443A priority Critical patent/CS256281B1/cs
Publication of CS144386A1 publication Critical patent/CS144386A1/cs
Publication of CS256281B1 publication Critical patent/CS256281B1/cs

Links

Landscapes

  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Abstract

Účelem řešení je zlepšit strukturu příze předené ve frikčním spřádacím ústrojí, což se dociluje tím, že ojednocená vlákna, unášená transportní perforovanou třecí plochou ke klínovité.štěrbině, jsou od směru pohybu této plochy bočně odchylována odchylovací pneumatickou silou převážně do podélného směru této klínovité štěrbiny, vytvářené mezi transportní perforovanou třecí plochou, a protisměrně obíhající třecí plochou, ve které jsou takto nasměrovaná vlákna třecím účinkem těchto ploch a sacím účinkem podélného hrdla sací hubice zhuštována a skrucována do otevřeného konce kontinuálně odtahované příze. Odchylovací pneumatická síla je vytvářena druhou sací hubici bud přímo na perforované třecí ploše pomocí hrdla se šikmým okrajem, nebo v oblasti vstupu vláken do procesu zhuštování pomocí bočního hrdla této sací hubice, uspořádané na straně perforované třecí plochy protilehlé vůči směru odtahu příze z klínovité štěrbiny.

Description

Vynález se týká frikčního spřádání staplových vláken na principu předení s otevřeným koncem, jakož i zařízení k provádění tohoto způsobu, při kterém jsou vlákna ukládána na perforovanou třecí plochu, pohybující se k protisměrně rotující třecí ploše, kteréžto plochy v oblasti největšího vzájemného přiblížení vytvářejí klínovitou štěrbinu, kde na přiváděná vlákna kromě třecích sil působí též přídržná síla sacího pole a kde vlákna jsou zhušťována do otevřeného konce skrucovaného do příze, která je z klínovité štěrbiny kontinuálně odtahována a navinována na cívku.
Pro takovýto postup předení bylo navrženo zařízení, ve kterém jsou rozvolňovaná vlákna snímána z rozvolňovacího válce účinkem sání sací zóny, vytvářené 1 v dutině přiřazeného perforovaného válce a*ukládána na jeho rotující perforovanou plochu, jež je unáší k otevřenému konci příze, skrucované mezi perforovanou plochou tohoto válce a třecí plechou k němu přiřazeného dalšího válce /GB 1240470/. Vlivem rozvolňování a snímání jsou vlákna na tomto zařízení ukládána dó směru rotace válců, takže k otevřenému konci jsou přiváděna převážně kolmo vůči ©se skrucované příze, kolem níž se ovinují ve tvaru volné šroubovice, což však má za následek nedostatečnou strukturu příze. Pevnost takovéto příze je proto velmi nízká.
Obdobné nevýhody představuje zařízení pro frikční předení příze, při kterém jsou rozvolněná vlákna dopravována
256 281 přívodním kanálem na perforovanou plochu válce v odstupu od klínovité štěrbiny vytvářené mezi tímto a protilehlým válcem s třecí plochou. Do kolmého směru vůči ose vznikající příze jsou přitom vlákna směrována ohybem přes hranu vyústění přívodního kanálu /DS 33 00 636/Podle jiného zařízení /AI 329 414/ je tok ojednocených vláken přiváděn k perforovanému obíhajícímu nekonečnému pásu vystavenému působení sacího pole pro přidržování přiváděných vláken od místa dopadu až k místu, kde u perforované plochy obíhajícího pásu je umístěn těsně avšak bez vzájemného dotyku opačně obíhající druhý nekonečný pás, čímž se vytváří klí novitá štěrbina. Ve vrcholu této štěrbiny, tj. v místě největšího vzájemného přiblížení obou pásů, je sací pole ukončeno. I v tomto případě jsou vlákna společným účinkem perforovaného a protilehlého třecího pásu v interakci s pneumatic kým účinkem sacího pole v oblasti před vrcholem klínovité štěrbiny zhušťována do otevřeného konce příze a při jejím pohybu v klínovité Štěrbině přikrucována. Nevýhodou takovéto tvoroy příze je její velmi nízká pevnost v důsledku nevhodné vlákenné struktury, v níž vlákna zaujímají tvar volné šroubovice s nízkým stoupáním. Při skrucovéní mezi třecími plochami obíhajících pásů dochází ke zmačkání tohoto základního útvaru, čímž se na vláknech vytváří ostré zlomy v krátkých délkových úsecích, což má za následek uvedené nedostatky.
Nevhodná orientace vláken, vedených při frikčním způsobu předení na pohybující se perforované ploše převážně ve směru kolmém vůči směru odtahu příze, je dále způsobována příliš vysokou rychlostí této plochy, jež je však nutná pro dosažení dostatečného třecího účinku při ukládání zákrutů do vytvářené příze. Tato rychlost několikrát převyšuje obvodovou rychlost rotujícího otevřeného konce v důsledku existujících prokluzů mezi třecími plochami a vytvářenou přízí. Tento rozdíl rychlosti mezi přívodem vláken do procesu zhušťování a obvodovou rychlostí vytvářeného otevřeného
- 3 256 281 konce příze je jednou z příčin popsaných charakteristických znaků nevýhodné struktury příze.
Vynález si klade za úkol odstranit uvedené nedostatky při tvorbě vnitřní struktury příze vytvářené z vláken přiváděných transportní perforovanou třecí plochou a skrucováných v klínovité štěrbině mezi touto a protilehlou třecí plochou.
Podle vynálezu je úkol řešen způsobem frikčního spřádání staplových vláken, při kterém vlákna, unášená transportní perforovanou třecí plochou, jsou od směru jejího pohybu bočně odchylována vlivem odchylovací pneumatické síly a orientována převážně do podélného směru klínovité štěrbiny, ve které se v tomto stavu zakrucují do otevřeného konce mezi oběma třecími plochami.
Působením odchylovací pneumatické síly se dociluje při dopravě vláken na transportní perforované třecí ploše jejich podélné nasměrování do souběžného směru s otevřeným koncem, čímž se příznivě ovlivňuje vnitřní struktura takt© vytvářené příze i při technologicky nutné vysoké unášecí rychlosti trans portní perforované třecí plochy. Vlékna vstupující do operace zhušlování otevřeného konce jsou odchylovací pneumatickou silou směrována do osy rotace zhušlovaného vlékenného útvaru či do polohy této orientaci blízké. Účinkem třecích ploch jsou přitom mechanicky brzděna bez nebezpečí porušení jejich napřímenosti. Při následném zakroucení vláken do otevřeného konce tvořící se příze zaujmou polohu ve tvaru prostorové Šroubovice s vysokým stoupáním, která umožňuje dosáhnout podstatné zlepšení vlákenné struktury, a tím i zvýšenou pevnost příze.
Podle vynálezu je výhodné, jestliže odchyloyací pneumatická síla působí na vlákna při jejich vstupu do procesu zhušlování a skrucování účinkem bočního sacího pole proti směru odtahované příze.
Tímto způsobem se dociluje, že vlékna jsou na konci svého transportu orientována napříč směru pohybu transportní
- 4 256 281 perforované třecí plochy bezprostředně před vstupem do procesu zhušťování. Sací síla bočního sacího pole tak způsobuje, že vlákna unášená transportní perforovanou třecí plochou jsou od·směru jejího p*ohybu pneumatickou silou bočně vychylována a směrována napříč pohybu této plochý.
K provádění tohoto způsobu frikčního spřádání staplových vláken lze podle vynálezu použít zařízení, kde kromě sací hubice pro vytváření vymezeného účinku sání v oblasti klínovité štěrbinyt je frikční spřádací ústrojí opatřeno druhou sací hu bicí pro vytváření odchylovací pneumatické síly.
I
Dostatečně účinný vliv odchylovací pneumatické síly lze podle vynálezu dosáhnout takovým uspořádáním, kde.druhá sací hubice je pro vytváření odchylovací pneumatické síly opatřena hrdlem se šikmým okrajem uloženým pod transportní perforovanou třecí plochou odděleně od podélného hrdla sací hubice pro vytváření vymezeného účinku sání v oblasti klínovité štěrbiny.
V tomto případě lze pomocí druhé sací hubice vytvořit jak potřebný přídržný účinek pro dopravu vláken na transportní perforované třecí ploše tak i odchylovací pneumatickou sílu pomocí hrdla se šikmým okrajem. Zvýšený účinek odchy.lovací pneumatické 3Íly lze podle vynálezu získat takovou úpravou tohoto zařízení, kde nad transportní perforovanou třecí plochou je upravena krytka se stěnou, jejíž boční okraj je pro orientování unášených vláken vůči vnějšímu prostředí prostupný, zatímco protilehlý okraj je upraven neprostupně .
Jinou úpravu pro docílení potřebného odchylóvacího účinku na dopravovaná vlákna představuje zařízení, ve kterém druhá sací hubice je pro vytvářeni odchylovací pneumatické síly uložena na okraji transportní perforované třecí plochy a opatřena bočním hrdlem upraveným v oblasti vstupu vláken
- 5 256 281 do procesu zuhušlování na straně protilehlé vůči směru odtahu příze z klínovité štěrbiny.
Bočním hrdlem sací hubice napojené na zdroj podtlaku se dociluje potřebný napřimovací účinek na unášená vlákna při jejich vstupu do procesu 2huš£ování a skrucování. Vznikající odchylovací pneumatickou sílu lze podle vynálezu ještě zesílit tím, že boční hrdlo druhé sací hubice je ve směru pohybu transportní perforované třecí plochy rozšířeno.
Progresivně zesilující odchylovací účinek na dopravovaná vlákna lze podle vynálezu získat tím, 2e druhá sací hubice je opatřena alespoň dvěma ve směru pobyDu transportní per forované třecí plochy za sebou uspořádanými kanály s rostoucí úrovní podtlaku.
Hospodárné vytváření odchylovací pneumatické síly lze na zařízení podle vynálezu docílit pomocí takové úpravy, kde boční hrdlo druhé sací hubice je opatřeno krytem upraveným nad transportní perforovanou třecí plochou tak, že jeho stěna zasahuje alespoň částečně celou šířku této plochy.
Zakrytovóní bočního hrdla sací hubice nad transportní perforovanou třecí plochou umožňuje dosáhnout dostatečný účinek při odchylování dopravovaných vláken do podélného směru klínovité štěrbiny i při nižší intenzitě sání druhé sací hubice, přičemž vliv takto vzniklého vzduchového proudění lze uplatnit po celé šíři transportní perforované třecí plochy.
Příkladná zařízení pro provádění způsobu frikčního spřádání vláken podle vynálezu jsou znázorněna na přiložených schematických výkresech, kde představuje obr. 1 perspektivní pohled na frikční spřádací ústrojí s třecím válcem a s perforovaným pásem se dvěma sacími hubicemi, z nichž
256 281 druhá mó hrdlo se šikmý» okraje», obr. 2 detailní pohled na perforovaný pás dle obr. 1 opatřený krytkou, obr. 3 řez III-IU z obr. 2, obr. 4 perspektivní pohled na frikční spřádací ústrojí s třecím válcem a s perforovaným pásem se dvěma sacími hubicemi, z nichž druhé je na boční straně pásu, obr.
detailní pohled na perforovaný pás dle obr. < opatřený krytem, obr. 6 perspektivní pohled na frikční spřádací ústrojí s třecím a s perforovaným válcem opatřeným uvnitř dvěma sacími hubicemi, obr. 7 alternativní provedení dle obr. 6 s druhou sací hubicí na boční straně perforovaného válce, obr. 8 perspektivní pohled na frikční spřádací ústrojí s perforovaným válcem opatřeným uvnitř dvěma sacími hubicemi a uloženým v dutině bubnu, a obr. 9-10 variantní provedení bočních hrdel sacích hubic.
Zařízení pro frikční spřádání staplových vláken zahrnuje v příkladných provedeních podávači ústrojí 1 pro podávání vlákenného materiálu,např. pramene, ojednocovací ústrojí 2 pro ojednocování vláken, frikční spřádací ústrojí £ pro spřádání ojednocených vláken, a odváděči ústrojí j> pro odvádění upředené příze.
Podávači ústrojí 1 sestává z otočně uloženého podávacího válečku 6, ke kterému je přiřazen palec 8 se zhušíovačem pro zhušťování a přitlačování vlákenného pramene 41» Na podávači ústrojí 1 navazuje ojednocovací ústrojí 2, kterým je otočně uložený vyčesávací váleček 10 opatřený na svém funkčním povrchu česacími hroty 12, proti němuž je upravena stěna 13 vytvářející takto dopravní cestu pro ojednocovaná vlákna Frikční spřádací ústrojí £ je v příkladném provedení dle obr. 1 opatřeno perforovaným pásem 16 s transportní perforovanou třecí plochou která vytváří s protilehlou třecí plochou 20 upravenou na třecím válci 17 klínovitou štěrbinu 15, v jejímž podélném směru je pod transportní perforovanou třecí plochou uspořádáno podélné hrdlo 30 sací hubice 29. Odděleně od této hubice je v prostoru mezi ojednocovacím ústrojím 2 a třecím válcem 17 uložena pod transportní perfo- 7 236 281 rmvtnou třecí plochou druhá sací hubice 27 opatřená hrdlem se šikmým okrajem 28 pro vytváření odchylovací pneumatické síly na unášená vlákna 42» *Pro zesílení tohoto účinku je v prostoru nad transportní perforovanou třecí plochou upravena krytka 32 se stěnou 2i> u které je boční okraj 33 propojen na vnější prostředí, zatímco protilehlý okraj 34 je vůči vnějšímu prostředí neprostupný /obr. 2 a 3/·
V alternativním provedení tohoto zařízení dle obr. 4 je druhá sací hubíce 35 uspořádána na okraji perforovaného pásu 16 s transportní perforovanou třecí plochou £ a opatřena bočním hrdlem 36 pro vytváření odchylovací pneumatické síly, jejíž ústí je nasměrováno do oblasti vstupu vláken 42 do procesu zhušťování v klínovité štěrbině 15 na té straně transportní perforované třecí plochy, která je protilehlá vůči směru odtahu příze 45» Pro zesílení bočního sacího účinku na unášené vlákna je nad transportní perforovanou třecí plochou upraven kryt 37 se stěnou částečně překrývající celou šířku této plochy. Odchylovací sací účinek lze též zesílit dvěma kanály 12» 4θ s rostoucí úrovní podtlaku zabudovanými do druhé 3ací hubice j5 /obr. 5/·
Podle jiného' provedení /obr. 6/ sestává rrikční spřádací ústrojí £ ze dvou vedle sebe těsně avšak bezdotykově otočně uložených nosičůtřecích ploch ve tvaru válců 19, 20 s trans portní perforovanou třecí plochou J a s protilehlou třecí plochou 20, které mezi sebou vytváří klínovitou štěrbinu 15.
Uvnitř perforovaného válce 19 jsou uloženy dvě sací hubice 27, 29 s oddělenými hrdly, z nichž podélné hrdlo 30 Je nasměrováno na klínovitou štěrbinu 15, zatímco hrdlo se Šikmým okrajem 28 slouží k vytváření odchylovací pneumatické síly.
V dalěím provedení dle obr. 7 je uvnitř perforovaného válce 19 uspořádána kromě sací hubice 29 s podélným hrdlem 30 ještě přídavná sací hubice 46 a hrdlem 47 pro přidržování vlákenné vrstvy 43 sací silou bohem dopravy po transportní perforované třecí ploše K orientování vláken slouží boční hrdlo 36
256 281 druhé aací hubice 35 uložené na okraji perforovaného třecího válce 19. '
T jiném příkladném přejedení zařízení podle vynálezu dle obr. β je nosičem transportní perforované třecí plechy J. perforovaný válec 21 otočně uložený v dutině bubnu 22, který je nosičem protilehlé třecí plochy 20 a většího přiblížení klínovitou Štěrbinu 15, podél níž je uvnitř perforovaného válce 21 upraveno podélné hrdlo 30 sací hubice 29. Druhá sací hubice 27 opatřená hrdlem se šikmým okrajem 28 pro vytváření odchylovací pneumatické síly je umístěna rovněž uvnitř perforovaného válce 21. Ke zvýšení účinku odchylovací pneumatické síly slouží krytka 32 upravená nad transportní perforovanou třecí plochou 2·
Na obr. 9 a 10 je znázorněna možnost zvýšení odchylova cí pneumatické sily rozšířeným, bočním hrdlem 36 druhé aací hubice uspořádaném na okraji nosiče transportní perforované třecí plochy.
Zařízení podle příkladných provedení vynálezu pracuje následovně:
Vlákenný materiál ve formě vlákenného pramene 41 je ve zhušlovači 2 podáván do ojednocovaciho ústi*ojí 2 podávacím válečkem 6 poháněným ve směru šipky 2, ke kterému je pramen přitlačován palcem 8. V ojednocovacím ústrojí je pra men rozvolňován na jednotlivá vlákna česacími hroty 12 vyčesávacího válečku 10 rotujícího ve směru šipky 11. Na dopravní cestě mezi vyčesávacím válečkem a protilehlou stěnou ii jsou vlákna urychlována a dopravována k ústí této cesty, odkud vyletují a vlivem přidržovací sací síly ae zachycují na pohybující se transportní perforovanou třecí plochu 2 upravenou na obíhajícím nosiči, kterým je v provedení dle obr. 1 perforovaný pás 16. Přidržovací sací síla se vytváří druhou sací hubicí 27 napojenou na neznázorněný zdroj
- 9 256 281 podtlaku. Vzhledem k tomu, že rychlost pohybu perforovaného pásu 16 je větší nebo nejvýše shodná a rychlostí ojednocovaných vláken 42, jsou tato pri převzetí perforovaným pásem orientována nejprve do směru jeho pohybu.
V průběhu dopravy vláken přidržovaných na páse s transportní perforovanou třecí plochou J sací silou hubice 27 se působí na přední konce vláken pomocí jejího hrdla se šikmým okrajem 28, čímž se vlákna odchylují od směru pohybu znáz-orněném šipkou 14 takto vytvářenou odchylovací pneumatickou si lou. Cílem působení této síly je konečný stav, kdy vlákna bezprostředně před vstupem do klínovitě štěrbiny 15 jsou uspořádána alespoň šikmo vůči směru pohybu, což způsobuje šikmý okraj 28 hrdla sací hubice 27· Vlákna se takto orientu jí do podélného směru klínovitě štěrbiny 15, kde jsou zhušío vána do vlákenná vrstvy 44 vlivem sacího pole vymezeného podélným hrdlem JO sací hubice 2£. Úč inkem třecích ploch J,, 20 upravených na pohybujícím se perforovaném pásu 16 a na rotujícím třecím válci 17 se skrucují na přízi 45 odtahovanou od tahovými válečky 23» 24 odváděcího ústrojí které jsou poháněny ve směru šipek 2£, 26· fa innost odchylovací pneumatic ké síly na dopravovaná vlákna še přitom zvyšuje pomocí příčně orientovaných vzduchových proudů doplňujících sání perforace pod krytkou 32 opatřenou stěnou 31 s otevřeným bočním okrajem 33 /obr. 2, 3/·
V dalším příkladném provedení dle obr. 4 je odchylovací pneumatická síla působící na přední konce unášených vláken ve vlákenné vrstvě 43 na transportní perforované třecí ploše vyvozována účinkem vzduchového proudu nasávaného druhou sa cí hubicí napojenou na neznázorněný zdroj podtlaku a opatřenou bočním hrdlem 36 uspořádaným na straně perforované třecí plochy protilehlé vůči směru odtahu příze 45 z klínovitě štěrbiny 15. Sání sací hubice 35 bočním hrdlem 36 může být po délce a ve směru pohybu transportní perforované třecí plo· chy konstantní, přičemž je nutné, aby úroveň hrdla byla v úrovni funkční plochy perforovaného pásu 16. Vyšší účinnosti
- 10 256 281 odchylovací pneumatické síly se na zařízení dosahuje narůstající úrovní podtlaku ve směru pohybu transportní perforované třecí plochy pomocí rozšířeného bočního hrdla 36 druhé sací hubice 35 jak znázorněno na obr. 9 a 10. Jiné řešení pro dosazení vyšší účinnosti odchylovací pneumatické síly jak znázorněno na obr. 5 představuje napojení druhé sací hubice 35 na dva za sebou uspořádané kanály 39, 40, ve kterých podtlak narůstá tak, že kanál 40 bližší klínovité štěrbině 15 je napojen na zdroj podtlaku o vyšší úrovni než druhý kanál 39. Další zvýšení odchylovací pneumatické síly dle tohoto příkladného provedení se dosahuje konstrukční úpravou bočního hrdla které nad perforovaným pásem 16 přechází do tvaru krytu 37 se stěnou 38 sloužící k usměrnění bočního vzduchového proudění, jež vlákna, dopravovaná na transportní perforované ploše 2, svým převažujícím silovým účinkem bočně vychyluje ze směru jejího pohybu. Rovněž u tohoto příkladného provedení jsou vlákna vlivem sání bočního hrdla 36 orientována svými předními konci do podélného směru klínovité štěrbiny, kde se zhušťují do vlákenné vrstvy 44 za součinnosti sacího pole vymezeného hrdlem 30 sací hubice 29 a skrucují účinkem třecích ploch 20, upravených na perforovaném pásu 16 a na protisměrně ve směru šipky 18 rotujícím třecím válci 17, do příze 45, odváděné odváděcím ústrojím 2
V jiném příkladném provedení dle obr. 6 je transportní perforovaná třecí plocha 2 ve frikčním spřádacím ústrojí £ upravena na perforovaném válci 19 poháněném ve směru šipky a> který vytváří s protilehlým třecím válcem 17 s třecí plochou 20, rotujícím ve směru šipky lg, klínovitou štěrbinu 1Ř, do které jsou dopravovaná vlákna 42 směrována působením druhé sací hubice 27 opatřené hrdlem se šikmým okrajem 28. Vytváří přitom vlákennou vrstvu 44 zhušťovanou účinkem sání sacího pole vymezeného podélným hrdlem 30 sací hubice 29« Účinkem třecích ploch obou válců 19, 17 dochází ke skrucováňí otevřeného konce příze 45 odtahované z klínovité štěrbiny odtahovými válečky 23, 24 poháněnými ve směru šipek 25, 26.
256 281
V alternativním řešení tohoto příkladného provedení vynálezu dle obr. 7 se k vychylování vláken na transportní perforované ploše 2 používá boční hrdlo 36 druhé sací hubice 35 uspořádané na okraji perforovaného válce 19.
Podle dalšího provedení dle obr. 8 jsou ojednocovaná vlákna 42 ojednocovacím ústrojím 2 usměrňována na transportní perforované ploše 2 perforovaného válce 21 rotujícího ve směru šipky 14 a opatřeného uvnitř dvěma sacími hubicemi 27, napojenými na neznázorněný zdroj podtlaku, z nichž druhá sací hubice 27 je opatřena hrdlem se šikmým okrajem 28, kterým jsou dopravovaná vlékna odchylována a sdružována do vlákenné vrstvy 44 proti směru odtahu příze 45 odváděné odtahovými válečky 23, 24 ve směru Šipek 25, 26. Ke skrucování vlákenné vrstvy dochází v klínovité štěrbině 15 vytvořené mezi transportní perforovanou třecí plochou £ perforovaného válce 21 a protilehlou třecí plochou 20 upravenou na vnitřní straně hubnu 22 poháněného ve směru Šipky 18. V klínovité štěrbině se kromě třecího účinku těchto ploch působí na skrucovaná vlákna účinkem sání sacího pole vymezeného podélným hrdlem 22 sací hubice 29» K zesílení odchylovací pneumatické síly po stránce odchylovacího účinku na unášená vlékna slouží krytka 32 uspořádaná nad transportní perforovanou třecí plochou 2*
Zařízení podle vynálezu umožňují směrovat unášená vlákna i při velmi vysoké rychlosti pohybující se transportní perforované třecí plochy do šikmé; popřípadě příčné orientace vůči směru pohybu. Při procese družení do vlákenné vrstvy jsou nasměrovaná vlákna ubrzděna stěnami třecích ploch v klínovité štěrbině v poměrně napřímeném stavu, čímž se vytváří výhodná vnitřní vlákenné struktura příze, ve které se využívá podstatná délka vláken, skrucovaných do šroubovice o vysokém stoupáni, což se projevuje ve zlepšených mechanicko-fyzikálních vlastnostech příze zvláště po stránce zvýšené pevnosti. Popsaná zařízení na provádění způsobu fríkčního spřádání vláken nevyčerpávají možnosti realizace předmětu vynálezu, jímž se příznivě ovlivňují vlastnosti vypřádané příze.

Claims (9)

1. Způsob frikčního spřádání staplových vláken na principu předení s otevřeným koncem, ukládaných vlivem přidržovací sací síly na pohybující se transportní perforovanou třecí plochu, která vlákna orientovaná převážně ve směru jejího pohybu přivádí k protisměrně obíhající třecí ploše, kteréžto obě plochy vytvářejí v místě největšího vzájemného bezdotykového přiblížení klínovitou štěrbinu, v níž se na vlákna kromě třecího účinku těchto ploch ještě působí účinkem sání vymezeného sacího pole, čímž jsou vlákna zhušťována a skrucována do otevřeného konce tvořící se příze kontinuálně odváděné z klínovité štěrbiny, vyznačující se tím, že vlákna, unášená transportní perforovanou třecí plochou* se od směru jejího pohybu vlivem odchylovací pneumatické síly bočně odchylují a orientují převážně do podélného směru klínovité štěrbiny, ve které se v tomto stavu zakrueují do otevřeného konce mezi oběma třecími plochami·
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že odchylovací pneumatická síla působí na vlákna při jejich vstupu do procesu zhušťování a skrucování účinkem bočního sacího pole proti směru odtahované příze.
3. Zařízení zvláště k provádění způsobu 1 či 2, zahrnující podávači a ojednocovací ústrojí pro podávání a ojednocování staplových vláken, frikční spřádací ústrojí sestávající z trans portní perforované třecí plochy upravené na obíhajícím nosiči se sací hubící, a z protilehlé třecí plochy upravené na jiném nosiči, přisazené bezdotykově k perforované třecí ploše tak, že v místě největšího vzájemného přiblížení je vytvořena klínovité štěrbina vystavená účinku sání vymezeném podélným hrdlem sací hubice, a odváděči ústrojí pro kontinuální odvod příze
- 13 256 281 z klínovité štěrbiny, vyznačené tím, že kromě sací hubice /29/ pro vytváření vymezeného účinku sání v oblasti klínovité štěrbiny /15/ je frikční spřádací ústrojí /4/ opatřeno druhou sací hubicí /27,35/ pro vytváření odchylovací pneumatické síly.
4. Zařízení podle bodu 3, vyznačené tím, že druhá sací hubice /27/ je pro vytváření odchylovací pneumatické síly opatřsna hrdlem se šikmým okrajem /28/ uloženým pod transportní perforovanou třecí plochou /3/ odděleně od podélného hrdla /30/ sací hubice /29/ pro vytváření vymezeného účinku sání v oblasti klínovité štěrbiny /15/·
5. Zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že nad transportní perforovanou třecí plochou /3/ je upravena krytka /32/ se stěnou /31/, jejíž boční okraj /33/ je pro orientování unášených vláken vůči vnějšímu prostředí prostupný, zatímco protilehlý okraj /34/ je upraven neprostupně.
6. Zařízení podle bodu 3, vyznačené tím, še druhé sací hubice /35/ je pro vytváření odchylovací pneumatické síly ulože-na na okraji transportní perforované třecí plochy /3/ a opatřena bočním hrdlem /36/ upraveným v ODlasti vstupu vláken /42/ do procesu zhušťování na straně protilehlé vůči směru odtahu příze /45/ ž klínovité štěrbiny /15/·
7. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že boční hrdlo /36/ druhé sací hubice /35/ je ve směru pohybu transportní perforované třecí plochy /3/ rozšířeno.
8. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že druhá sací hubice /35/ je opatřena alespoň dvěma ve směru pohybu transportní perforované třecí plochy /3/ za sebou uspořádanými kanály /39,40/ s rostoucí úrovní podtlaku.
9. Zařízení podle bodu 6, vyznačené tím, že boční hrdlo· /36/ druhé sací hubice /35/ je opatřeno krytem /37/upraveným nad transportní perforovanou třecí plochou /3/ tak, že jeho . stěna /38/ zasahuje alespoň částečně celou šířku tála olnch»*..
CS861443A 1986-03-03 1986-03-03 Způsob frikčního spřádání staplových vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu CS256281B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS861443A CS256281B1 (cs) 1986-03-03 1986-03-03 Způsob frikčního spřádání staplových vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS861443A CS256281B1 (cs) 1986-03-03 1986-03-03 Způsob frikčního spřádání staplových vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS144386A1 CS144386A1 (en) 1987-08-13
CS256281B1 true CS256281B1 (cs) 1988-04-15

Family

ID=5348810

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS861443A CS256281B1 (cs) 1986-03-03 1986-03-03 Způsob frikčního spřádání staplových vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS256281B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS144386A1 (en) 1987-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4315398A (en) Open-end spinning apparatus
CS219252B2 (en) Facility for production of yearn
US4700538A (en) Method and apparatus for handling a sliver
CS209209B1 (en) Method of yarn friction spinning based on spinning with open end and apparatus used for execution of the said method
CS215121B2 (cs) Zařízení pro spřádání vláken v přízi
US4783956A (en) Method and apparatus for producing a yarn
US4724668A (en) Method and apparatus for the formation of spinning fibers
US4570434A (en) Fiber feed arrangement for open-end friction spinning
US4753066A (en) Method of and apparatus for producing a yarn
US6058693A (en) Spinning process and apparatus for performing same
US4606187A (en) Fiber feeding air flow arrangement for open-end friction spinning
US6308507B1 (en) Method of and apparatus for producing a textile yarn
JPS6183328A (ja) 糸の製造方法並びに装置
CS256281B1 (cs) Způsob frikčního spřádání staplových vláken a zařízení k provádění tohoto způsobu
US20020100269A1 (en) Spinning arrangement
CS232869B1 (en) Method of yarn spinning from staple fibres in air swirl and equipment for application of this method
US4696155A (en) Friction spinning device containing a friction spinning means and method of use of the friction spinning device
US4672804A (en) Friction spinning apparatus
GB2182068A (en) Process and apparatus for making a yarn
CS263602B1 (en) Method of spinning of yarn with open end and apparatus for realizing this method
US4744210A (en) Method and device for producing a twisted thread from spinning fibers
CZ20022317A3 (cs) Pneumatické dopřádací zařízení
CS270298B1 (en) Device for fibres loosening and their guiding into spinning chamber
JPH0235046B2 (cs)
CZ277822B6 (en) Method of treating fibers for yarn spinning and apparatus for making the same