CS252572B1 - Přemisíovací zařízení s posuvnými přenašeči útkových cívek u víceprošlupnich tkacich strojů - Google Patents
Přemisíovací zařízení s posuvnými přenašeči útkových cívek u víceprošlupnich tkacich strojů Download PDFInfo
- Publication number
- CS252572B1 CS252572B1 CS855946A CS594685A CS252572B1 CS 252572 B1 CS252572 B1 CS 252572B1 CS 855946 A CS855946 A CS 855946A CS 594685 A CS594685 A CS 594685A CS 252572 B1 CS252572 B1 CS 252572B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- weft
- path
- section
- empty
- winding heads
- Prior art date
Links
- 239000000969 carrier Substances 0.000 title claims description 9
- 238000009941 weaving Methods 0.000 title claims description 5
- 238000004804 winding Methods 0.000 claims abstract description 45
- 238000005096 rolling process Methods 0.000 claims abstract description 28
- 241001589086 Bellapiscis medius Species 0.000 abstract 1
- 230000037361 pathway Effects 0.000 abstract 1
- 230000005540 biological transmission Effects 0.000 description 2
- 238000006073 displacement reaction Methods 0.000 description 2
- 238000003780 insertion Methods 0.000 description 1
- 230000037431 insertion Effects 0.000 description 1
- 230000003137 locomotive effect Effects 0.000 description 1
- 238000000034 method Methods 0.000 description 1
- 230000002441 reversible effect Effects 0.000 description 1
- 239000007787 solid Substances 0.000 description 1
Landscapes
- Looms (AREA)
Abstract
Úkolem přemistovacího zařízení k přemistování
útkových cívek při soukání ze stacionárních
soukacích hlavic je možnost paralelního
soukání několika cívek současně a s možností
větší obsluhovosti a barevné záměny
útku, a to jednoduchým zařízením. Přemistovací
zařízení s přenášečem útkových cívek je
vybaveno dvěma systémy u přenášeče vytvářející
posuvný vratný pohyb mezi rovinnou částí
dávkovači dráhy a její podélnou osou polohy
soukacích hlavic. Oba systémy přenášeče obsahují
odvalovací kotouče s chapači. Posuvným
vratným pohybem odvalovacích kotoučů u systému
přenášeče je tvořena cykloidní dráha
v dráze dávkování.
Description
Vynález se týká přemisťovacího zařízení s posuvnými přenášeči útkových cívek u víceprošlupních tkacích strojů, které má dva úseky, jeden k přenosu prázdných útkových cívek ze zanášečů do soukacích hlavic a další úsek k přenosu plných útkových cívek ze soukacích hlavic zpět do zanášečů postupujících do prošlupu.
Úkolem vynálezu je přemisťování útkových cívek při soukání útku na stacionárních soukacích hlavicích jednoduchým zařízením s možností paralelního soukání několika cívek současně a dále s možností větší obsluhovosti a barevné záměny útků.
U dosavadních známých zařízení se rovnoběžně se zpětným dopravníkem zanášečů s útkovými cívkami pohybují i útkové nosiče se zásobními cívkami stejnou rychlostí jako zanášeče. Na nosičích je potřebné zařízení k odvíjení a vedení útkové nitě, niťové vodiče a brzdičky, uspořádáno tak, že na rovnoběžné dopravní dráze stojí proti každému pohybujícímu se zanášeči pohy bující se jednotka pro zásobu příze.
Toto zařízení má tu nevýhodu, že náklady na navíjení cívek jsou velmi vysoké a je zapotřebí zejména velkého počtu jednotek pro zásobu příze a dopravní soustavy k jejich synchronizovanému běhu se zanášeči.
Jsou také známa zařízení k plnění zanášečů u víceprošlupních tkacích strojů, u nichž se provádí zásobování útkovou přízí prostřednictvím jediného místa navíjení. U takovéhoto zařízení se odvíjí útková příze plynule z nepohyblivé zásobní cívky prostřednictvím stále se otáčejícího navijáku na nepohyblivé navíjecí jádro vytvořené jako čepel. Přitom používané zanášeče mají průřez tvaru U, klopí se shora na svazek příze, který je připraven na čepeli a k zanášení útku se jednotlivě odsunují z čepele stranou směrem do prošlupu.
Toto zařízení však neslouží k navíjení útkové příze na útkové cívky v zanášečích, nýbrž k tvorbě svazků příze bez návinu. Toto zařízení podmiňuje jednak složité řídicí a pohybové ústrojí a jednak brzdí výkon stroje.
Vynález si klade za úkol nedostatky dosavadního stavu techniky odstranit přemisťovacím zařízením s posuvnými přenášeči útkových cívek u víceprošlupních tkacích strojů se soukacími hlavicemi uspořádanými ve stacionární soustavě v podélné ose dávkovači dráhy, která dávkovači dráhu dělí na dva úseky, a to na první úsek k přenosu prázdných útkových cívek ze zanášečů do soukacích hlavic a na druhý úsek k přenosu plných útkových cívek ze soukacích hlavic do zanášečů postupujících dále do prošlupu, jehož podstata spočívá v tom, že přenášeče vratně posuvně umístěné v prvním úseku dávkovači dráhy obsahují odvalovací kotouče s chapačem prázdných útkových cívek a přenášeče vratně posuvně umístěné ve druhém úseku dávkovači dráhy obsahují odvalovací kotouče s chapačem plných útkových cívek, přičemž počet odvalovacích kotoučů v každém přenášeči je roven počtu soukacích hlavic ve stacionární soustavě.
Dráha chapače prázdných útkových cívek odvalovacího kotouče v prvním úseku dávkovači dráhy tvoří první část cykloidní dráhy a dráha chapače plných útkových cívek odvalovacího kotouče ve druhém úseku dávkovači dráhy tvoří druhou část cykloidní dráhy přenášených útkových cívek v dávkovači dráze.
Zařízení podle vynálezu odstraňuje nevýhody dosavadního stavu techniky a navíc paralelním soukáním několika útkových cívek současně, je umožněna nižší soukací rychlost a tím vyšší provozní spolehlivost zařízení při značné jeho jednoduchosti.
Na přiložených výkresech je schematicky zobrazeno příkladné provedení zařízení podle vynálezu, kde znázorňuje obr. 1 celkový pohled na zařízení shora, obr. 2 tentýž pohled navíc na znázorněnou cykloidní dráhu, obr. 3 čelní pohled v řezu na přemisťovací zařízení, obr. 4 boční pohled na dávkovači dráhu včetně stacionární soustavy a stacionárních cívek a obr. 5 pohybový průběh chapačů přenášeče při procesu dávkování.
Prázdné zanášeče s prázdnými útkovými cívkami Q resp. plné zanášeče V s plnými útko3 vými cívkami 2’* případně prázdné zanášeče 2 bez útkových cívek 2 se pohybují po dávkovači dráze 2 podle obr. 1 a 2 ve směru šipek Vz pohybu zanášečů 2, i'· Uvnitř dávkovači dráhy 2 je stacionární soustava 2 se soukacími hlavicemi 2 a s neznázorněným pohonem. Pod stacionární soustavou 4. jsou v přemisíovacím zařízení uspořádány dva hřebeny 6_, a to v přímkové dráze 2 stacionární soustavy 4. se soukacími hlavicemi 5, do kterých zabírají odvalovací kotouče 2 o průměru D.
S každým odvalovacím kotoučem 2 Íe prostřednictvím ramene 14 pevně spojen chapač 2 k uchopení prázdné nebo plné útkové cívky 2, 2'. Přímková dráha 2 j® souběžná s osou 10 dávkovači dráhy 2· Odvalovací kotouče 2 jsou otočně uspořádány na přenášečích 11, 11’ a smykově nebo prostřednictvím kladiček 13 jsou naváděný ve vedení 21/ umístěném pod stacionární soustavou £ soukacích hlavic 5. V podélné ose 10 dávkovači dráhy 2 uspořádaná stacionární \ soustava 4 soukacích hlavic 2 dělí dávkovači dráhu 2 na dva úseky 16, 12/ a to na první úsek 16 k přenosu prázdných útkových cívek 2 z prázdných zanášečů 2 do soukacích hlavic 2 a na druhý úsek 17 k přenosu plných útkových cívek 2' ze soukacích hlavic 5 do plných zanášečů 2' postupujících dále do neznázorněného prošlupu.
Přenos prázdných i plných útkových cívek 2, 2' se v obou úsecích 21/ 17 děje synchronně. První přenášeč 11 vratně posuvně umístěný v prvním úseku 16 dávkovači dráhy 2 obsahuje odvalovací kotouče 2 s chapačem 2 prázdných útkových cívek 2_ a druhý přenášeč 21’ vratně posuvně umístěný ve druhém úseku 17 dávkovači dráhy 2 obsahuje odvalovací kotouče 2 s chapačem 2 plných útkových cívek 2'· Počet odvalovacích kotoučů 2 v každém přenášeči 21/ 11’ je roven počtu soukacích hlavic 2 ve stacionární soustavě 2* Dráha chapače 2 prázdných útkových cívek 2_ odvalovacího kotouče 2 v prvním úseku 16 dávkovači dráhy 2 tvoří první část a dráha chapače 2 plhých útkových cívek 2' odvalovacího kotouče 2 v druhém úseku 17 dávkovači dráhy 2 tvoří druhou část C2 cykloidní dráhy 15 přenášených útkových cívek 2, 2' v dávkovači dráze 3.
Útkové cívky 2, 2' v obou úsecích 16, 17 dávkovači dráhy 3 jsou ve stejném okamžiku přejímány a předávány. Oba přenášeče 11, 21’ tvoří v úsecích 16, 17 posuvný vratný pohyb, jehož rychlost je poloviční vůči rychlosti pohybu zanášečů 2/ 1'· v obou úsecích 16, 17 dávkovači dráhy 2 obsahující též odvalovací kotouče 2 s chapači 2 při přenosu útkových cívek 2, 2' je ke každé soukací hlavici 2 přiřazen vždy z každého úseku 16, 17 jeden odvalovací kotouč 2 s chapači 2/ u něhož počet chapačů je dán poměrem první rozteče L dvou sousedních zanášečů 2, 2’ a druhé rozteče S dvou sousedních soukacích hlavic 2 ve stacionární soustavě 2·
Posuvným vratným pohybem odvalovacích kotoučů 2 přenášečů 21/ 11’ je tvořena cykloidní dráha 21· Touto cykloidní dráhou 15 je v přímkové dráze 7 uskutečňováno přebírání a předávání plných útkových cívek 2' ze stacionární soustavy 2 soukacích hlavic 2 do plných zanášečů 2' ve druhém úseku 17 dávkovači dráhy 2 a přebírání a předávání prázdných útkových cívek 2 z prázdných zanášečů 2 do soukacích hlavic 2 v prvním úseku 16 dávkovači dráhy 2· Přebírání a předávání prázdných útkových cívek v prvním úseku 16 se děje prakticky při nulové rychlosti. Vratný pohyb přenášečů 21/ 11’ souběžně s kruhovým zdvihem chapačů 2 je přibližně tvořen v délce rovnající se první rozteči L vzdálenosti mezi dvěma sousedními zanášeči 2/ 1’·
Průměr D odvalovacích kotoučů 2 je takový, že polovina obvodu odvalovacího kotouče 2 se rovná délce první rozteče L. Přemisřovací zařízení pracuje tak, že v prvním i druhém úseku 21/ 12 dávkovači dráhy 2 se zanášeče 2/ 1' pohybují ve směru šipek Vz. V daném okamžiku podle obr. 2 se střetnou zanášeče 2/ 1’ s chapači 9 od odvalovacích kotoučů 2· Protože chapače 2 se otáčejí ve stejném poloměru jako odvalovací kotouče 2/ jejich rychlost je stejná. Tím je zajištěno, že v daném okamžiku se chapač 2 v prvním úseku 16 nachází přesně nad prázdnou útkovou cívkou 2 při totožné rychlosti a tím převzetí prázdné útkové cívky 2 z prázdného zanášeče 2 do chapače 2 v Pevním úseku 16 dávkovači dráhy 2 je bez potíží. Současně v témže okamžiku stojí chapač 2 ve druhém úseku 17 nad plně nasoukanými útkovými cívkami 2’ a nad soukacími hlavicemi 2 ve stacionární soustavě 4.. V tomto okamžiku je rychlost chapače 2 s odvalovacím kotoučem 2 nulová, takže i zde může převzetí plné útkové cívky 2' ze soukací hlavice 5. do chapače 9_ proběhnout rovněž bez potíží. Přenášeče 11, 11' v obou úsecích 16, 17 dávkovači dráhy 3. konají svůj vratný pohyb ve směru šipky P podle obr. 2.
Spolu s odvalovacími kotouči _8 se otáčejí i ramena 14 s chapači S). Složením tohoto otáčivého pohybu odvalovacích kotoučů J3 s chapači 2 s pohybem přenášečů 11, 1L' ve směru šipky P prázdná a plná útková cívka 2, 2' opisuje cykloidní dráhu 15 sestavenou od počátku A z první části ve směru k příslušné soukací hlavici J5 ve stacionární soustavě _4 a z druhé části ve směru od soukací hlavice 5 k prázdnému zanášeči JL umístěnému na konci B cykloidní dráhy 15, od něhož je plná útková cívka 2' vsazena do prázdného zanášeče JL ve vzdálenosti první rozteče L.
Po provedeném pohybu přenášečů 11, 111 o vzdálenost rozteče L zanášečů 1., 1/ se odvalí o polovinu svého obvodu stále tím samým směrem podle šipJcy E. Chapač 2 s prázdnou útkovou cívkou 2^ se po první části cykloidní dráhy 15 dostane nad soukací hlavici 5J. Jeho rychlost je v tomto okamžiku nulová, takže může prázdnou útkovou cívku 2 uložit do soukací hlavice _5 a soukání může být zahájeno. Současně se plná útková cívka 2' po druhé části C2 cykloidní dráhy 15 dostane na její konec B, kam též dorazil prázdný zanášeč JL, do kterého je plná útková cívka 2/ vložena a s ní jako plný zanášeč 1/ dále pokračuje do prošlupu.
Popsaný přenos paralelně probíhá na několika místech soukacích hlavic J5. Na obr. 1 a 2 jsou pro jednoduchost zakresleny pouze čtyři soukací hlavice j>. Po vyprázdnění chapačů 9. se propstřednictvím odvalovacích kotoučů £ chapačů 9. opět vrátí do původní polohy a po uplynutí potřebné doby k nasoukání útku 19 ze stacionárních cívek 18 na prázdnou útkovou cívku 2 pomocí soukacích hlavic J5 ve stacionární soustavě £ se celý popsaný proces opakuje.
Předchozí popis se vztahuje pro případ, kde druhá rozteč S mezi soukacími hlavicemi 5 na obr. 1 je stejná s první roztečí L mezi prázdnými a plnými sousedními zanášeči 1^ 1/ ,
Pro zvýšení výkonu soukání útku 19 na prázdné útkové cívky 2 při zachování poměrně nízké rychlosti soukání je možno i druhou rozteč S mezi soukacími hlavicemi 5. volit menší. V tomto případě zdvih vratně posuvných přenášečů 11, 111 teoreticky ve vzdálenosti první rozteče L zanášečů 1^, JL/ je možné tuto vzdálenost zdvihu zvolit o něco delší, aby se lépe využilo dráhy, ve které mají prázdné a plné útkové cívky 2, 2' prázdných a plných zanášečů _1, 1/ a chapače 9. stejnou okamžitou rychlost. V tomto případě odvalovací kotouče 8. musejí být opatřeny více chapači 9_, jejichž vzájemná úhlová vzdálenost alfa je na odvalovacím kotouči 8^ stejná a je podle ní upraven cyklus vratných posuvných pohybů přenášečů 11, ΓΙ' podle obr. 5.
Claims (2)
1. Přemisřovací zařízení s posuvnými přenášeči útkových cívek u víceprošlupních tkacích strojů se soukacími hlavicemi uspořádanými ve stacionární soustavě v podélné ose dávkovači dráhy, které dávkovači dráhu dělí na dva úseky, a to na první úsek k přenosu prázdných útkových cívek ze zanášečů do soukacích hlavic a na druhý úsek k přenosu plných útkových cívek ze soukacích hlavic do zanášečů postupujících dále do prošlupu, vyznačující se tím, že přenášeče (11) vratně posuvně umístěné v prvním úseku (16) dávkovači dráhy (3) obsahují odvalovací kotouče (9) s chapačem (9) prázdných útkových cívek (2) a přenášeče (11') vratně posuvně umístěné ve druhém úseku (17) dávkovači dráhy (3) obsahují odvalovací kotouče (8) s chapačem (9) plných útkových cívek (2'), přičemž počet odvalovacích kotoučů (8) v každém přenášeči (11, 11’) je roven počtu soukacích hlavic (5) ve stacionární soustavě (4).
2. Přemistovací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že dráha chapače (9) prázdných útkových cívek (2) odvalovacího kotouče (8) v prvním úseku (16) dávkovači dráhy (3) tvoří první část (C.J a dráha chapače (9) plných útkových cívek (2') odvalovacího kotouče (8) v druhém úseku (17) dávkovači dráhy (3) tvoří druhou Část (C2) cykloidní dráhy (15) přenášených útkových cívek (2, 2’) v dávkovači dráze (3).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS855946A CS252572B1 (cs) | 1985-08-15 | 1985-08-15 | Přemisíovací zařízení s posuvnými přenašeči útkových cívek u víceprošlupnich tkacich strojů |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS855946A CS252572B1 (cs) | 1985-08-15 | 1985-08-15 | Přemisíovací zařízení s posuvnými přenašeči útkových cívek u víceprošlupnich tkacich strojů |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS594685A1 CS594685A1 (en) | 1987-02-12 |
CS252572B1 true CS252572B1 (cs) | 1987-09-17 |
Family
ID=5405409
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS855946A CS252572B1 (cs) | 1985-08-15 | 1985-08-15 | Přemisíovací zařízení s posuvnými přenašeči útkových cívek u víceprošlupnich tkacich strojů |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS252572B1 (cs) |
-
1985
- 1985-08-15 CS CS855946A patent/CS252572B1/cs unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CS594685A1 (en) | 1987-02-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3279710A (en) | Yarn-package winding machine with automatic coil exchanging and yarn tying devices | |
CZ46899A3 (cs) | Způsob a zařízení pro navíjení nitě a kónické cívkové těleso | |
GB1589978A (en) | Spinning machines | |
US3111280A (en) | Coil winding machine with automatic coil-exchanging and yarn-tying devices | |
US4066218A (en) | Method and device for supplying empty conical coil cores to the individual winding stations of a textile machine | |
US3345003A (en) | Apparatus for continuously winding threads and like filamentary material on to a succession of bobbins | |
US3251560A (en) | Winding machine | |
DE3629983A1 (de) | Spinn- und spulautomat | |
US3489360A (en) | Device for winding yarn and thread | |
JPS606565A (ja) | ボビンの多目的取扱機構を具備した糸処理機械 | |
US3033478A (en) | Automatic yarn-package winding machine | |
US2631787A (en) | Winding machine | |
US4139108A (en) | Magazine assembly for coil cores or tubes | |
DE4344786A1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Auswechseln von Texturiergarnspulen | |
CN101044276B (zh) | 纱线输送设备和驱动纱线输送设备的方法 | |
CS252572B1 (cs) | Přemisíovací zařízení s posuvnými přenašeči útkových cívek u víceprošlupnich tkacich strojů | |
CS195300B2 (en) | Method of winding up the conical,crossly spooled bobbins at constant speed of the yarn feed and facility for executing the same | |
US5318232A (en) | Method and apparatus for transferring a thread from a full package to an empty tube | |
CS583189A3 (en) | Winding unit of weft thread bulk storage | |
CZ280567B6 (cs) | Podavač útku pro tryskové tkací stroje, zahrnující navíjecí jednotku zásoby niti | |
GB2201168A (en) | Supplying tubes to textile servicing units | |
US4175711A (en) | Device for withdrawing and transporting a wound coil away from a winding device for textile filaments | |
CN1654294B (zh) | 用来卷绕多股丝束的装置 | |
US3377677A (en) | Device for increasing the speed of coil replacement in a creel assembly | |
GB1595561A (en) | Apparatus for feeding yarns or the like to a textile machine |