CS248710B2 - Herbicidní prostředek se zvýšenou selektivitou v porostech kukuřice a prosa a způsob výroby účinné látky - Google Patents

Herbicidní prostředek se zvýšenou selektivitou v porostech kukuřice a prosa a způsob výroby účinné látky Download PDF

Info

Publication number
CS248710B2
CS248710B2 CS723683A CS723683A CS248710B2 CS 248710 B2 CS248710 B2 CS 248710B2 CS 723683 A CS723683 A CS 723683A CS 723683 A CS723683 A CS 723683A CS 248710 B2 CS248710 B2 CS 248710B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
bromoxynil
align
salt
millet
maize
Prior art date
Application number
CS723683A
Other languages
English (en)
Inventor
Leslie V Hunt
Ponnan Veerasekaran
Original Assignee
May & Baker Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by May & Baker Ltd filed Critical May & Baker Ltd
Publication of CS248710B2 publication Critical patent/CS248710B2/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Herbicidní prostředek se zvýšenou selektivitou v porostech kukuřice a prosa na bázi alkylamoniových solí 3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitrilu, vyznačující se tím, že obsahuje jako účinnou složku trimethylamoniovou a/nebo triethylamoniovou sůl 3,5- -dibrom-4-hydroxybenzonitrilu a přijatelné ředidlo nebo povrchově aktivní látku. Popsán je rovněž způsob výroby účinné látky.

Description

Vynález se týká nového herbicidního prostředku pro použití v porostech kukuřice a prosa.
Je známo například z britských patentů č. 1 030 249 a 1067 032, že 3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitril, který bude dále uváděn jako „bromoxynil“ a jeho estery a soli s alkalickými kovy, kovy alkalických zemin, amonné soli a soli s aminy mají cenné herbicidní vlastnosti, zejména pokud jde o selektivní hubení dvouděložných plevelů v obilovinách při aplikaci po vzejití. Pod tímto pojmem se rozumí aplikace na vzdušné částí dvouděložních rostlin po jejich vzejití nad povrch půdy.
Bromoxynil se široce užívá jako herbicid mnoho let, přičemž převážně se užívá jeho oktanoát nebo jeho sůl s alkalickým kovem, zvláště draselná sůl, a to zejména pro selektivní hubení dvouděložních plevelů v obilovinách po vzejití.
Estery bromoxynilu, zejména oktanoát, jsou běžně užívány po vzejití proti dvouděložným plevelům v porostech obilovin s malými zrny, jako jsou například pšenice, ječmen a oves, při použití těchto látek je možno získat dobrý účinek na plevely bez většího poškození uvedených obilovin. Avšak použití bromoxynlloktanoátu po vzejití proti dvouděložným plevelům v porostech obilovin s širšími listy, zejména v porostech kukuřice (Zea mays) a prosa (Sorghum bicolor) je omezeno vzhledem k přechodné fytotoxicitě, která se projevuje jako nekróza postříkaných listů plodiny. Hranice bezpečnosti mezi množstvím bromoxyniloktanoátu, které je nutné užít k účinnému vyhubení dvouděložných plevelů a množstvím této látky, které způsobuje poškození kukuřice a prosa je velmi úzká. Bromoxyniloktanoát má proto nízký index selektivity, pod tímto indexem se rozumí poměr mezi množstvím herbicidu, které plodina snáší a množstvím, které je nutné užít k uspokojivému vyhubení plevelů. Nelze tedy doporučit hubení plevelů těmito látkami v porostech kukuřice a prosa po vzejití. Zvláštní je, že na rozdíl od této vlastnosti v porostech kukuřice a prosa má bromoxyniloktanoát vysokou selektivitu při použití jako herbicid v porostech obilovin s malými zrny, například pšenice, kde je úspěšně užíván mnoho let.
Soli bromoxynilu s alkalickými kovy, zvláště draselná sůl této· látky se dobře snáší v porostech obilovin s malými zrny i v porostech kukuřice a prosa v mnohem vyšších dávkách, než tomu je v případě bromoxyniloktanoátu, avšak účinek těchto látek na dvouděložné plevely je podstatně nižší než účinek bromoxyniloktanoátu. Z tohoto důvodu nebyla draselná sůl sama o sobě nikdy široce užívána k hubení plevelů v obilovinách, přestože byla často užívána ve směsi s dalšími herbicidy v herbicidních prostředích, určených k hubení plevelů, v porostech obilovin s malými zrny.
Je tedy zřejmé, že ani jeden ze dvou bromoxynilových derivátů, které byly až dosud užívány k omezení růstu dvouděložných plevelů v porostech obilovin s malými zrny, a to bromoxyniloktanoát a sodná sůl bromoxynilu, není možno užít k běžnému omezování růstu dvouděložných plevelů v porostech kukuřice nebo prosa.
Jako herbicidní látky byly popsány také některé soli bromoxynilu 3 aminy, avšak až dosud nebylo možno žádnou z těchto solí v širším měřítku užít v zemědělství.
Nyní bylo v průběhu dalších pokusů neočekávaně zjištěno, že soli bromoxynilu s trimethylaminem a zejména s triethylaminem jsou daleko účinnější při omezování růstu dvouděložných plevelů než draselná sůl bromoxynilu a současně daleko méně poškozují porosty kukuřice (Zea mays) a prosa (Sorghum bicolorj než bromoxyniloktanoát. Trimethylamoniová a zejména triethylamoniová sůl má daleko širší index selektivity a hranice selektivity než bromoxyniloktanoát při omezování růstu dvouděložných plevelů při aplikaci po vzejití v porostech kukuřice a prosa a jsou při tomto širším indexu selektivity daleko účinnější k uvedenému použití, než draselná sůl bromoxynilu, to znamená, že jejich použití znamená velký pokrok při hubení dvouděložných plevelů v porostech kukuřice a prosa. Sůl trimethylamoniová a trlethylamonlová je také daleko účinnější při hubení dvouděložných plevelů v porostech kukuřice a prosa po vzejití při širší hranici selektivity než jiné soli bromoxynilu, které byly k tomuto účelu zkoušeny, a to bromoxyniltriethylanolamoniová, tri-n-propylamoniová, tri-n-butylamoniová, methyl-di-n-oktylamoniová sůl a amonné soli. Trimethylamoniová a triethylamoniová sůl bromoxynilu, zejména triethylamoniová sůl se snadno snáší s kukuřicí (Zea mays] a prosem (Sorghum bicolorj v množství zejména 100 až 1000 g/ha po vzejití, zvláště 150 až 600 g/ha po vzejití, čímž je možno dosáhnout uspokojivého potlačení růstu dvouděložných plevelů při aplikaci po vzejití. Při uvádění množství jednotlivých látek na hektar jde vždy o hodnotu „p.e.“, což je tak zvaný fenylový ekvivalent, vyjádřený jako obsah bromoxynilu v trimethylamoniové nebo triethylamoniové soli nebo v jakémkoli jiném derivátu bromoxynilu, který by byl uveden.
Předmětem vynálezu je tedy herbicidní prostředek se zvýšenou selektivitou v porostech kukuřice a prosa na bázi alkylamoniových solí 3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitrilu, vyznačující se tím, že obsahuje jako účinnou složku trimethylamonlovou a/nebo triethylamoniovou sůl 3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitrilu a přijatelné ředidlo nebo povrchově aktivní látku. Předmětem vynálezu je rovněž způsob výroby účinné látky, vyznačující se tím, že se uvede v reakci stechiometrické množství 3,5-dibrom-4-hyd24871 O roxybenzonitrilu a trimethylaminu nebo triethylaminu ve vhodném rozpouštědle, například vodě, glyikolech, tetrahydrofurfurylalkoholu, acetofenonu, cyklohexanonu, isopforonu, toluenu, xylenu, živočišného, rostlinného nebo minerálního oleje, alifatického alkoholu nebo acetonu.
Prostředek podle vynálezu se nanese po vzejití na dvouděložné plevely v porostech kukuřice nebo prosa v herbicidně účinném množství, které však ještě nezpůsobí stálé poškození plodiny trimethylamoniovou nebo triethylamoniovou solí bromoxynilu, zejména v množství 100 až 1 000 g p.e./ha a zejména v množství 150 až 600 g p.e./ha. Trimethylamoniovou a triethylamoniovou sůl je zvláště možno užít k hubení dvouděložných plevelů jako Abutilon theophrasti, Amaranthus spp, například Amaranthus retroflexus, Ambrosia artemisiifolia, Amsinkia intermedia, Anchusa arvensis, Anthemis cotula, Ascelepias spp., Aethusa cynapium, Atriplex patula, Brassica kaber, Brassica nigra, Capsella bursa-pastoris, Centaurea cyanus, Chenopodium album, Chorispora tenella, Datura stramonium, Descurainea sophia, Fagopyrum tertaricum, Galinsoga parviflora, Helianthus annuus, Ipomea spp., například Ipomea purpurea a Ipomea hederifolia, Kochia scoparia, Lapsana communis, Lithospermum arvense, Matricaria recutita, Matricaria Inodora, Myosotis arvensis, Papaver rhoeas, Plantago media, Polygonům spp., například Polygonům aviculare, Polygonům persicaria, Polygonům pensylvanicum a Polygonům scabrum, Portulaca oleracea, Raphanus raphanistrum, Senecio vulgaris, Sida spinosa, Silene alba, Sinapis arvensis, Solanum nigrům, Solanum elaeagnifolium, Sonchus asper, Sonchus oleracea, Thlaspi arvense, Veronica persica a Xanťhium spp., například Xanthium strumarium, Xanthium pensylvanicum a Xantium canadensis v porostech kukuřice a prosa po vzejití, zejména k potlačení růstu Abutilon theophrasti, Amaranthus retroVlexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lapathifolium, Solanum nigrům a Xanthium strumarium, jejich přítomnost je zvláště obtížná v porostech kukuřice a prosa.
Je zřejmé, že při hubení dvouděložných plevelů je možno užít také směs trimethylamoniové nebo triethylamoniové soli bromoxynilu v jakémkoli poměru.
Trimethylamoniovou nebo triethylamoniovou sůl je možno užít jako takovou k potlačení růstu dvouděložných plevelů v porostech kukuřice nebo prosa po vzejití, nebo je možno tyto látky aplikovat k potlačení růstu dvouděložných plevelů v porostech kukuřice nebo prosa po vzejití spolu s dalšími herbicidy, které potlačují růst jednoděložných plevelů, například travin a/nebo spolu s látkami, které jsou herbicidně účinné proti dalším typům plevelů a/nebo které mají trvalý herbicidní účinek a které se dobře snáší v porostech kukuřice a prosa. Jde hlavně o látky, které se aplikují do půdy s obsahem semen plevelů nebo jejich semenáčků před vzejitím plevelů nad povrch půdy. Vhodnými herbicidními látkami pro toto použití jsou například:
atrazin [ 2-chlor-4-ethylamino-6-isopropylamino-l,3,5-triazin], simazin [2-chlor-4,6-bis (ethylaminoj-1,3,5-triazin], cyanazin [2-(4-chlor-6-ethylami<no-l,3,5-triazin-2-ylamino )-2-methylpropionitril], pr opazin [ 2chlor-4,6-bis- (isopr opylamino j -1,3,5-triazin ], terbutylazin [2-terc.butylamino-4-chlor-6-ethylamino-l,3,5-triazin], linuron [ 3-*(3,4-dichlorf enyl) -1-methoxy-l-methylmočovina ], isoproturon [3-(4-isopropylfenyl)-l,l-dimethylmočOvina ], dinosebacetát [ 2-sek.butyl-4,6-dinitrofenylacetát], dinosebamin [lalkanoylamoniové soli 2-sek.butyl-4,6-dinitrof enolu ], dicamba [3,6-dichlor-2-methoxybenzoová kyselina], dinoterb [2-terc.butyl-4,6-dinitrofenol] a soli těchto látek s kovy, například soli sodné nebo draselné, nebo s aminy, například dimethylaminem, použít je možno také herbicidy typu kyseliny fenoxyoctové, a to 2,4-D [kyselina 2,4-dichlorfenoxyoctová] a
MCPA [ 2-methyl-4-chlorf enoxyoctová kyseelina] a soli těchto látek s kovy, například sodné nebo draselné soli, nebo s aminy, například s monomethylaminem, dimethylaminem, isopropylaminem nebo triethylaminem, nebo soli s altkanolaminy, například diethanolaminem, triethanolaminem nebo smíšené soli s isopropanolaminy nebo estery těchto látek s nízkou těkavostí, například jejich estery s butoxyethanolem, propylenglykolem, tetrahyďrofudfurylalkoholem, butoxypropanolem, ethylhexanolem a isooktanolem.
Bromoxyniltrimethylamoniovou a bromo248710 xyniltriethylamoníovou sůl je možno uží jednotlivě i ve směsi s dalšími svrchu uvedenými herbicidy k řízení růstu dvoiuděložních plevelů v porostech kukuřice a prosa po vzejití plevelů i plodiny. Je-li to žádoucí, je možno nanášet bromoxyniltrimethylamoniovou ,a bromoxyniltriethylamoniovou sůl po osetí pozemku kukuřicí nebo prosem a po včlenění do půdy některého z následujících herblcidních prostředků:
alachlor [2-chlor-2‘,6<-diethyl-N-(methoxymethyljacetanilid], metolachlor [2-chlor-6‘-ethyl-N-(2-methoxy-l-methylethyl) acet-o-toluidid ], peodimethalin [ N- (1-ethylpropyl j -2,6-dinitr o-3,4-xylidin J butylát (S-ethyl-di-isobutylthiokarbamát), vernolát (S-propyldipropylthiokarbamát j,
ETPC (S-ethyldipropylthiokarbamát) nebo
EPTC a N,N-diallyl-2,2-dichloracetamid v poměru 12 :1.
Při použití k potlačení růstu dvouděložních plevelů se užívá ťrlmethylamoniová a triethylamoniová sůl bromoxynilu ve formě herbicídního prostředku, který obsahuje alespoň jednu ze svrchu uvedených solí bromoxynilu ve spojení s jedním nebo větším počtem ředidel nebo mosičů, přijatelných z uvedeného hlediska, s výhodou v homogenní disperzi v tomto ředidle nebo nosiči, přičemž je možno užít při výrobě herbicídního prostředku také povrchově aktivní látky. Jde o ředidla, nosiče a povrchově aktivní látky, které se obvykle v oboru užívají a neruší účinek bromoxyniltrimethylamoniové a bromoxyniltriethylamoniové soli. Pod pojem homogenní disperze v tomto případě spadá i případ, v němž je trlmethylamoniová nebo bromoxyniltriethylamoniová sůl rozpuštěna v ostatních složkách herbicidního prostředku. Pod pojem herbicidního prostředku spadá nejenom prostředek, který je připraven pro přímé použití, nýbrž také koncentrát, který je nutno před použitím ředit. Prostředek s výhodou obsahuje 0,05 až 90 hmotnostních % trimethylamoniové nebo triethylamoniové soli bromoxynilu nebo směs těchto solí.
Herbicidní prostředek může obsahovat ředidlo nebo nosič a povrchově aktivní látku, například smáčedlo, dispergační činidla nebo emulgační činidla. Povrchově aktivní látky, které mohou být přítomny v herbl·· cidním prostředku podle vynálezu, mohou být iontového nebo neiontového typu, může jít například o sulforicinoleáty, kvartérní amoniové deriváty, produkty, založené na kondezátech ethylenoxidu s alkylfenoly, například nonylfenolem, oktylfenolem nebo polyarylfenolem, nebo může jít o estery karboxylových kyselin s anhydrosorbitoly, jejichž rozpustnost byla zvýšena etherifikací volných hydroxyskupin kondenzací s ethylenoxidem, dále může jít o soli alkalických kovů a kovů alkalických zemin s estery kyseliny sírové a kyseliny sulfonové, například o dinonylsulfosukcinátu sodíku a dioktylsulfonosukcinátu sodíku, dále jde o soli alkalických kovů a kovů alkalických zemin s vysokomolekulárními deriváty sulfonových kyselin, například o lignosulfonát sodný nebo vápenatý a o alkylbenzensulfonát sodný a vápenatý.
Herbicidní prostředky mohou obsahovat 0,01 až 10 hmotnostních % povrchově aktivní látky, v případě potřeby ještě vyšší množství povrchově aktivní látky, například až 15 hmotnostních %, v kapalném emulgovatelném koncentrátu ve lormě suspenze a až 25 % v kapalném koncentrátu, rozpustném ve vodě.
Příkladem vhodného pevného ředidla nebo nosiče může být křemičitan hlinitý, mastek, 'kalcinovaný kysličník horečnatý, sádra, fosforečnan vápenatý, práškovaný korek, uhlíková čerň a hlinky, např. kaolin a bentonit. Pevný prostředek, který může mít formu popraše, granulí nebo smáčitelného prášku, se s výhodou připravuje tak, že se mele brOmoxyniltrimethylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl s pevným ředidlem nebo se pevné ředidlo nebo nosič impregnuje roztokem bromoxyniltrimethylamoniové a bromoxyniltrlethylamoniové soli v těkavém rozpouštědle, načež se rozpouštědlo odpaří a popřípadě se výsledný produkt mele na prášek. Granulární prostředky je možno získat tak, že se absorbují brOmoxyniltrimethylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl v roztoku ve vhodném rozpouštědle na pevné ředidlo nebo nosič v granulární formě a popřípadě se přebytečné rozpouštědlo odstraní například odpařením nebo se granulují prostředky, získané svrchu uvedeným způsobem v práškované formě. Pevné herbicidní prostředky, zvláště smáčitelné prášky a granule mohou obsahovat smáčedlo nebo dispergační činidlo například svrchu uvedeného typu, přičemž v případě, že jde o pevný prostředek, může toto činidlo sloužit také jako ředidlo nebo nosič.
Kapalné prostředky mohou mít formu vodných roztoků, roztoků v organickém rozpouštědle nebo ve směsi vody a organického rozpouštědla, dále formu suspenze nebo emulze, které popřípadě obsahují povrchově aktivní činidlo. Vhodným kapalným ředidlem pro tyto prostředky jsou například voda, glykoly, tetrahydrofurfurylalkohol, acetofenón, cyklohexanón, isoforon, toluen, xylen a minerální, živočišné a rostlinné oleje, například lehké aromatické a naftenové frakce ropy a směsi těchto ře248710 didel. Povrchově aktivní látky, použitelné pro kapalné prostředky mohou být iontového nebo neiontového typu, a v případě, že jde o kapalné látky, mohou tyto látky sloužit rovněž jako ředidla nebo nosiče.
Smáčitelné prášky, dispergovatelné granule a kapalné prostředky ve formě koncentrátu je možno ředit vodou nebo jiným vhodným ředidlem, například minerálními nebo rostlinnými oleji, zvláště v případě kapalných koncentrátů, v nichž ředidlem nebo nosičem je olej, za vzniku prostředků, připravených ,‘k použití. V případě potřeby je možno užít kapalné prostředky s obsahem bromoxyniltrimethylamoniové a bromoxyniltriethylamoniové soli ve (formě emulgovaných koncentrátů, které obsahují účinnou látku rozpuštěnou v emulgačním prostředku nebo v rozpouštědle s obsahem emulgačního prostředku, k těmto prostředkům se přidává voda, čímž se okamžitě získají prostředky, připravené k použití.
Kapalné koncentráty, v nichž ředidlem nebo nosičem je olej, je možno užít bez dalšího ředění k postřiku elektrostatickým způsobem.
Herbicidní prostředky mohou rovněž popřípadě Obsahovat běžné pomocné látky jako lepidla, ochranné koloidy, zahušťovadla, činidla, napomáhající průniku účinné látky, stabilizátory, sekvestrační činidla, činidla bránící spékání, barviva a inhibitory koroze. Tyto pomocné látky mohou rovněž sloužit jako nosiče nebo ředidla.
Výhodnými herbicidními prostředky jsou smáčitelné prášky, ktoré obsahují 10 až 90 hmotnostních % trimethylamoniové nebo triethylamoniové soli bromoxynilu, 2 až 10 hmotnostních % povrchově aktivní látky a 10 až 88 hmotnostních % pevného ředidla nebo nosiče, dále kapalné, s vodou mísitelné koncentráty, které obsahují 5 až 50 procent (hmotnostní/objemová °/o) trimethylamoniové nebo triethylamoniové soli bromoxynilu, 5 až 25 % (hmotnostní/objemová °/oj povrchově aktivní látky a 25 až 90 objemových % rozpouštědla, mísitelného s vodou, například dimethylformamidu nebo směsi rozpouštědla, mísitelného s vodou a vody, dále granule, které obsahují 1 až 90 hmotnostních % trimethylamoniové nebo triethylamoniové soli bromoxynilu, 0,5 až 2,5 hmotnostních % povrchově aktivní látky a 7,5 až 98,5 hmotnostních % granulárního nosiče, dále emulgovatelné koncentráty, 0,05 až 90 % (hmotnostní/objemová °/o), s výhodou 1 až 60 % trimethylamoniové nebo triethylamoniové soli bromoxynilu, 0,01 až 10 %, s výhodou 1 až 10 procent (hmotnostní/objemová %) povrchově aktivní látky a 9,99 až 99,94, s výhodou 39 až 98,99 objemových % organického rozpouštědla.
Herbicidní prostředky mohou rovněž obsahovat bromoxyniltrimethylamoniovou a bromoxyniltriethylamoniovou sůl spolu s jedním nebo větším počtem dalších herbicidů, s výhodou v homogenní disperzi, tyto herbicidy mají být kompatibilní s trimethylamoniovou solí nebo triethylamoniovou solí bromoxynilu a popřípadě obsahuje prostředek tohoto typu ještě další ředidla nebo nosiče, povrchově aktivní látky a běžné pomocné laťky svrchu uvedeného typu.
Bromoxyniltriethylamoniovou a bromoxyniltrimethylamoniovou sůl je možno získat tak, že se uvede v reakci stechiometrické množství bromoxynilu a trimethylaminu nebo triethylaminu ve vhodném inertním rozpouštědle, například kapalném ředidle, vhodném pro včlenění do kapalného herbicidního prostředku podle vynálezu, popřípadě ve směsi rozpouštědel nebo v nižším alifatickém alkoholu, například methanolu nebo ethanolu, nebo v acetonu, popřípadě za zahřátí v případě potřeby je možno užít směs trimethylaminu a triethylaminu, bromoxyniltrimethylamoniovou nebo bromoxyniltriethylamoniovou sůl nebo směs těchto solí je možno izolovat z reakční směsi běžným způsobem, například filtrací, popřípadě po částečném nebo úplném odstranění rozpouštědla, například odpařením. Obvykle je však výhodnější užít roztok trimethylamoniové nebo triethylamoniové soli nebo směsi těchto látek v rozpouštědle přímo pro výrobu herbicidního prostředku podle vynálezu, zvláště pro výrobu kapalných herhicidních prostředků bez izolace bromoxyniltrimethylamoniové nebo bromoxyniltrieťhylamoniové soli. V případě, že se uvádí v reakci bromoxynil s trimethylaminem nebo triethylaminem nebo směsí těchto látek v rozpouštědle za vzniku bromoxyniltriethylamoniové, bromoxyniltrimethylamoniové soli nebo směsi těchto solí, přičemž vzniká sůl, přímo použitelná pro výrobu herbicidního prostředku, zvláště kapalného, s vodou mísitelného koncentrátu nebo smáčitelného prášku bez izolace uvedených látek, je výhodné užít malý přebytek trimethylaminu nebo triethylaminu nebo směsi těchto látek, aby bylo možno získat roztok o pH 8,5 až 9,5. Je-li to žádoucí, je možno včlenit do rozpouštědla pro výrobu bromoxyniltrimethylamoniové nebo bromoxyniltriethylamoniové soli nebo směsi těchto látek další pomocné látky, například povrchově aktivní činidla.
V případě, že herbicidní prostředek podle vynálezu obsahuje bromoxyniltriethylamoniovou sůl a vodu nebo běžné organické rozpouštědlo, je výhodné současně použít povrchově aktivní látky.
Vynález bude osvětlen následujícími příklady.
Příklad 1
S vodou smísitelný prostředek, obsahující bromoxyniltriethylamoniovou sůl je možno získat z následující směsi:
«70
Složka
Hmotnostní/ /objemová % bromoxynil 34 triethylámin 15
Soprophor BSU (tristyrylfenolový kondenzát s ethylenoxidem s obsahem 18 molů ethylenoxidů) 1,5 diethylenglykol 25 voda do 100 obj: %
Postupuje se tak, že se smísí část vody, diiethylenglykolyj bromoxynil a triethylámin, přičemž 15 % triethylámin li představuje
2,6 % hmotnostní přebytek trie thy laminu vzhledem k stechiometrickémw množství, nutnému pro vznik bromoxyniltriethylainoniové soli, reakce se provádí za zahřátí a míchání. Pak se přidá Soprophor BSU a objem se doplní na 100 %'přidáním vody. Výsledná čirá hnědá kapalina o? pH 9> j:e dokonale mísitelná s vodou a je možno ji ředit vedou a užívat v množství 0,5 litrů prostředku na 100 až 300 litrů kapaliny, určené k postřiku na hektar, což. znamená? množství. 170 g bromoxynilu p. e. na hektar k potlačení růstu dvouděložných plevelů,. například Abutilon theophrasti, Amaranthus' retroflexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lapathifolium, Solanum nigrům a Xanthium strumarium po vzejití v prorostech kukuřice nebo? prosa.
Podobné s vodou mísitelné prostředky s obsahem bícmoxyniltrimethylamoniové soli: je. možno připravit svrchu uvedeným způsobem tak, že se. triethylámin' nahradí příslušným množstvím trimethylaminu a takto získaný prostředek se užívá obdobným způsobem.
Příklad 2
Emulgovatelný prostředek s obsahem bromoxyniltriethylamonlové soli je možno získat z následující směsi:
Hmotnostní/
S-ložka /objemová brómoxynil 34 triethylámin 12,4
Soprophor BSU 5,25
Arylan CA (70% roztok v dodecylbenzensulfonátu vápenatém) 2,25 cyklohexanon 7,5 objemových
Solvesso 150 (aromatická
Cio frakce nafty do 100 objemových
1Í2
Postupuje se tak·, že se smísí cyklohexa;non, boroxynil ,a triethylámin s’ částí prostředku Solvesso 150. za zahřívání a? míchání. Pak se přidá Soprophor BSU. a Ar.ylan CA a objem se doplní na 100 % přidáním Solvesso: 150. Výsledný čirý hnědý' roztok je přímo emulgovatelný ve vodě a je možno jej ředit vodou a užít v množství
1,5 litru omulgovatelného prostředku ve 100 až 300' litrech kapaliny,: určené k postřiku na? hektar, což znamená. * množství 510 g bromoxynilu p. e. na hektar k potlačení růstu dvouděložných plevelů, například Abutilon theophrasti, Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lápathifoliumi, Solanum. nigrům? ai Xanthium! strumarium po vzejiti v porostech kukuřice' nebo prosa.
Podobné· emulgovatelné prostředky s obsahem! bEOmoxyniltrimethylamoniové soli je možno připravit svrchu uvedeným způsobem? tak, že; se triethylámin) nahradí příslušným množstvím trimethylaminu a výsledný prostředek se užívá?obdobným způsobem.
Přiklad 3
Emulgovatelný prostředek s obsahem bronioxyniltrlěthylamonlové·' soli možno získat z následující směsi:
Složka bromoxynil triethylámin Soprophor BSU Arylan CA Solvesso 150 do
Hmotnostní/ /objemová %
12,4
5.25
2.25 100 obj. %
Eostupuje se tak, že1 se smísí bromoxynil, triethylámin a část prostředku Solvesso 150 za zahřívání a míchání. Pak se přidá Soprophor. BSU' a Arylan CA a objem se doplní na 100 % přidáním prostředku Solvesso 150. Výsledná, čirá hnědá kapalina je přímoi emulgovatelná ve· vodě a· je možno ji ředit vodou a užívat v množství 1,5 litru emiulgovatelného prostředku ve 100 až 300· litrech kapaliny, určené k postřiku na hektar, což znamená množství 510 g bromoxynilu p. e. na hektar k potlačení růstu dvouděložných plevelů, například Abutilon theophrasti, Amaranthus retroflexus, Chenopodium; album, Ipomea purpurea, Polygonům lapathifolium, Solanum nigrům a Xanthium. strumarium po vzejití v porostech kukuřice; nebo prosa.
TI
J
Příklad 4
Smáčitelný prášek s obsahem bromoxyniltriethylamoniové soli je možno získat z následující směsi:
Složka Hmotnostní % bromoxynil 20 triethylamin 8,8
Soprophor BSU 2,5 diethylenglykol 10
Aerosil (kysličník křemičitý ve Yormě velmi jemných částic) do 100
Postupuje se tak, že se smísí bromoxynil, triethylamin (8,8 % triethylamlnu znamená 2,5 % hmotnostní přebytek triethylaminu ve srovnání se stechiometrickým množstvím, jehož je zapotřebí k tvorbě bromoxyniltriethylamoniové soli), Soprophor BSU a diethylenglykol za zahřívání a míchání až do vzniku čirého roztoku o pH 9. Pak se za míchání přidá Aerosil a směs se míchá tak dlouho, až se kapalina plně absorbuje a získá se prášek, který je možno ředit vodou a užívat v množství 0,75 kg smáčitelného prášku ve 100 až 300 litrech kapaliny určené k postřiku na hektar, což znamená použití 150 g bromoxynilu p. e. na hektar. Prostředek se užívá k potlačení růstu dvouděložných plevelů, například Abutilon theophrasti, Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lapaíhifolium, Solanum nigrům a Xanthium strumarium po vzejiít v porostech kukuřice nebo prosa.
Podobný smáčitelný prášek s obsahem bromoxyniltrimethylamoniové soli je možno získat svrchu uvedeným způsobem tak, že se triethylamin nahradí příslušným množstvím trimethylaminu a prostředek se užívá obdobným způsobem.
Příklad 5
Ve vodě dispergovatelné granule s obsahem. bromoxyniltriethylamoniové soli je možno získat tak, že se důkladně promísí smáčitelný prášek s obsahem bromoxyniltriethylamoniové soli, získaný způsobem podle příkladu 4 s vodou až do 5 % (ob.jemová/hmotnostní °/o) na tuhou pastu, která se pak granuluje vytlačovacím zařízením a přebytek vody se odstraní sušením, čímž se získají ve vodě dispergovatelné granule, které je možno ředit vodou a užívat v množství 5 kg ve vodě dispergovatelných granulí ve 100 až 300 litrech kapaliny, určené k postřiku na hektar, což znamená množství 1 000 g bromoxynilu p. e. na hektar k potlačení růstu dvouděložných plevelů, například Abutilon theophrasti, Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lapathiofolium, Solanum nigrům a Xanthium strumarium po vzejití v! porostech kukuřice nebo prosa.
Podobné ve vodě dispergovatelné granule s obsahem bromoxyniltrimethylamoniové soli je možno získat tak, že se triethylamin nahradí příslušným množstvím trimethylaminu.
Příklad 6
S vodou mísitelný prostředek s obsahem bromoxyniltrimethylamoniové soli je možno, získat z následující směsi:
Hmotnostní/
Složka /objemová % bromoxynil 34 trimethylamin 7,25
Soprophor BSU 1,5 tetrahydrofurfurylalkohol 25 voda do 100
Postupuje se tak, že se za míchání smísí část vody, tetrahydrofurfurylalkohol a bromoxynil. Pak se nechá roztokem probublávat při použití ponořené trubice trimethylamin tak dlouho, až se pH roztoku změní na 8,0. Pak se přidá Soprophor BSU a objem se doplní na 100 % přidáním vody. Výsledná čirá hnědá kapalina je dokonale mísitelná s vodou a je možno ji ředit vodou a užívat v množství 1 litr s vodou mísitelného prostředku ve 100 až 300 litrech kapalíny, určené k postřiku na hektar, což znamená užití 340 g bromoxynilu p. e. na hektar k potlačení růstu dvouděložných plevelů, například Abutilon theophrasti, Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lapaťhifúlium, Solanum nigrům a Xanthium strumarium po vzejití v porostech kukuřice nebo prosa.
Příklad 7
Emulgovatelný prostředek s obsahem bromoxyniltrimethylamoniové soli je možno získat z následující směsi:
Hmotnostní/
Složka /objemová %
bromoxynil 34
trimethylamin 7,25
Soprophor BSU 3,75
Arylan CA 3,75
•směs cyklohexanonu a prostředku
Solvesso 150 v objemovém poměru 1 : 1 do 100 obj. %
Postupuje se tak, že se smísí bromoxynil a část směsi cyklohexanonu a prostředku Solvesso 150 za zahřátí a míchání. Pak se nechá roztokem probublávat trimethylamin
1S ponořenou trubicí tak dlouho, až se rozpustí veškerý bromoxynil. Pak se přidá Soprophor BSU a Arylan CA a objem se doplní na 100 % dalším přidáním směsi cyklohexanonu a prostředku Solvesso 150. Výsledná čirá hnědá kapalina je přímo emulgovatelná ve vodě a je možno ji ředit vodou a užít v množství 1 litr emulgovatelného prostředku na 100 až 300 litrů kapaliny, určené k postřiku na hektar, což znamená množství 340 litrů bromoxynilu p. e. na hektar k potlačení růstu Abutilon theophrasti, Amaranthus reťroflexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lapathiofolium, Solanum nigrům a Xanthium strumarium po vzejití v porostech kukuřice nebo prosa.
Příklad 8
S vodou mísitelný prostředek s obsahem bromoxyniltriethylamoniové soli je možno: získat z následující směsi:
Hmotnostní/
Složka /objemová % bromoxynil 34 triethylamin 15
Soprophor BSU (kondenzát tristyrylfenolu a ethylenoxidu s obsahem 18 molů ethylenoxidu) 1,5 tetrahydrofurfurylallkohol 25 voda do 100 obj. %
Postupuje se tak, že se smísí část vody, tetrahydrofurfurylalkohol, bromoxynil a triethylamin (15 % — hmotnostní nebo objemová procenta triethylaminu znamená 2,6°/o hmotnostní přebytek triethylaminu ve srovnání s množstvím, jehož je zapotřebí k tvorbě bromoxyniltriethylamoniové soli za míchání a zahřívání. Pak se přidá Soprophor BSUa objem se doplní do 100 % přidáním vody. Výsledná čirá hnědá kapalina o pH 9 je dokonale mísltelná s vodou a je možno ji ředit vodou a užívat v množství 0,5 litru prostředku, mísitelného s vodou ve 100 až 300 litrech kapaliny, určené k postřiku na hektar, což znamená množství 170 g bromoxynilu p. e. na hektar k potlačení růstu u dvouděložných plevelů, například Abutilon theophrasti, Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lapathiofolium, Solanum nigrům a Xanthium strumarium po vzejití v porostech kukuřice nebo prosa.
Příklad 9
Emulgovatelný prostředek s obsahem bromoxyniltriethylamoniové soli je možno získat z následující směsi:
Hmotnostní/
Složka /objemová % bromoxynil 34 triethylamin 12,4
Soprophor BSU 3,75
Aryan CA 3,75 směs cyklohexanonu a prostředku
Solvesso 150 v objemovém poměru 1:1 do 100 obj. %
Postupuje se tak, že se smísí Část směsi cyklohexanonu a prostředku Solvesso 150, bromoxynil a triethylamin za zahřátí a míchání. Pak se přidá Soprophor BSU a Arylan CA a objem se doplní na 100 % přidáním dalšího podílu směsi cyklohexanonu a prostředku Solvesso 150. Výsledná čirá hnědá kapalina je přímo emulgovatelná ve vodě a je možno ji ředit vodou a nanést v množství 1,5 litru emulgovatelného prostředku ve 100 až 300 litrech kapaliny, určené k postřiku na hektar, což znamená množství 510 g bromoxynilu p. e. na hektar k potlačení růstu dvouděložných plevelů, například Abutilon theophrasti, Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Ipomea purpurea, Polygonům lapathifolium, Solanum nigrům a Xanthium strumarium po vzejití v porostech kukuřice nebo prosa.
Pokrok, kterého je možno dosáhnout potlačováním plevelů prostředkem podle vynálezu a výhodná selektivita bromoxyniltrimethylamoniové a bromoxyniltriethylamoniové soli při hubení dvouděložných plevelů po vzejití v porostech kukuřice á. prosa ve srovnání s ostatními, široce užívanými bromoxynilovýml deriváty, například bromoxyniloktanoátem, draselnou solí bromoxynilu a dalšími solemi bromoxynilu s aminy jsou popsány v následujících pokusech:
Pokus 1
V průběhu tohoto pokusu byly zkoušeny následující prostředky:
A: S vodou mísitelný prostředek s obsahem
34,0 % p.e. (hmotnostní/objemová %] bromoxyniltriethylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 1.
B: Emulgovatelný prostředek s obsahem
34,0 % p.e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltriethylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 3.
C: Emulgovatelný prostředek s obsahem % p.e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltriethylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 2.
D: S vodou mísitelný prostředek s obsahem
34,0 % p.e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltrimethylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 1.
E: Emulgovaný prostředek s obsahem 34,0 proč. p.e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltrimethylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 2.
F: S vodou mísitelný prostředek s obsahem 25 % p.e. (hmotnostní/objemová %) draselné soli bromoxynilu, 1,1 % (hmotnostní/objemová %) prostředku Soprophor BSU, 40 % (hmotnostní/objemová %) tetrahydrofurfurylalkoholu a do 100 objemových % vody, připravený způsobem podle příkladu 1 s tím rozdílem, že se bromoxyniltriethylamoniová sůl a diethylenglykol nahradí příslušným množstvím draselné soli bromoxynilu a tetrahydrofurfurylalkoholu.
G: Obchodně dodávaný emulgovaný prostředek, obsahující 22,5 % p.e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniloktanoátu, celkem 7,5 % (hmotnostní/objemová proč.) prostředků Atlox 4 855 a Agrilan A a do 100 objemových % prostředku High Flash Naphtha CW (vysokovroucí frakce ropy], připravený způsobem podle příkladu 2 při použití příslušného množství svrchu uvedených složek. Atlox 4 855 a Agrilan A jsou neiontová povrchově aktivní činidla smísená s dodecylbenzensulfonátem vápenatým.
Kukuřice (Zeam/mays), proso (Sorgbum bicolor) a pšenice (Triticum aestivum) byly pěstovány ve skleníku tak, že semena byla vyseta přímo do květináčů z plastické hmoty o průměru 13 cm s obsahem půdy John Innes č. 1, složení: 7 objemových dílů sterilizovaného jílu, 3 objemové díly rašeliny a 2 objemové díly jemného písku. Různé druhy plevelů byly vypěstovány ze semene ve skleníku a ve stadiu semenáčků byly přeneseny do květináče z plastické hmoty o průměru 9 cm s toutéž náplní jako v případě plodin. V jednom květináči byly pěstovány tři rostlinky kukuřice, prosa, pšenice nebo plevele. Průměrná teplota rostlinky byla 15 °C v noci a 27 °C ve dne při průměrné délce dne 16 hodin. Pro každé ošetření byly užity tři květináče, každý s třemi rostlinami stejného stadia růstu. Neošetřené květináče s třemi rostlinami byly užity jako kontroly. Při postřiku se rostliny nacházely v následujícím růstovém stupni:
Plodina Listy kukuřice 4 proso 3 Ví pšenice 3
Dvouděiožné plevely Listy
Amaranthus retroflexus (A.r.) 3
Polygonům lapathiíolium (P.l.j 3
Ipomea purpurea (I.p.J 3
Chenopodium album (C.a.J 4
Solanum nigrům (S.a.j 4
Xanthium strumarium (X.s. J 4
Abutilon theophrasti (A.t.) 3
Příslušné množství prostředků A až G se1 zředí 50 ml vody na postřik s koncentrací 85, 170, 340, 680 až 1 360 g p.e. bromoxynilu na hektar při použití objemu 260 litrů na hektar. Postřik se provádí laboratorním: posířikovacím přístrojem při tlaku 2 000 kPa rychlostí 2,6 km/h. Po postřiku byly květináče vráceny do skleníku a rostliny byly zalévány od 24 hodin po postřiku denně.
dnů po postřiku byl proveden odhad procentuálního snížení růstu každého druhu plevele ve srovnání s neošetřenými kontrolními skupinami. Pak bylo vypočítáno potlačení růstu každého druhu plevele v % pro každé množství užitého prostředku ve srovnání s kontrolními rostlinami. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 1.
dní po postřiku byl také proveden odhad poškození kukuřice, prosa a pšenice a byla zaznamenána nekróza celé rostliny v proč. Tyto výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 2.
Prostředek Aplikované množství Potlačení růstu plevelů v % Všechny druhy bromoxynilu g C.a. P.l. A.t. A.r. X.s. I.p. S.n. v průměru (p.e.)-ha ?
co co o O O 00 CO O O O IX IX in σΓ o o CM IX ix O O CM CD O O CM OO o co O CO ID O O
X cd o O O IX CD O O O IX co CD o o CO 00 <55 O O X 00 CD O O CO id co CD O 00 CD O O
rd Ή rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd γ-l
oooooooooot-^oooooooooooooooooooooooo oooooooooocnooooooooooo o o oinMroocaoooc HHrlrlrHHHHrlrH HHHrlHHHrlHrlrHrlrlH H rl rl Η Η H
O o O O O O O O O O O O O O O O O O O O O ID O O O O O O o o O CO O O o
X o O O O 00 O O O O co 00 O O O ID CD O O O X X o O O rd M< X 00 o 00 CD O O O
rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd
O o O O O CO O O O O O O O O O O ID O O O ID O CO O O O O O o O O X O O
CO o O O O ID O O O O 00 O O O CO M1 00 CD O O CO CO CD O O rd M< X CD O 00 CD O O
rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd
O O O O O O O O O O O O O O O O O CO O O O O O CO CO O O O O CO O O O CO CO
O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O CD O CO o o 00 CD O O O CO O O CO O
T-d rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd
ΟΟΟΟΟΙΌΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΙ^ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟίηΟΟΟΟΟΟ'ΟΟΟ cooooat^coooacocooQo^rc^OTOOcocoooo^comcnocncnooo
Η Η Η Η Η rl Η Η H rl H rl rl Η H i—{ rl H rl
O CO O O O O O O O CO O O O O O O O O O O CO O O Ó O O ÍD X CO O CO O O O O
O O O O CO O O O O O 00 O O O O CD O O O O CD O O O O CO X CD O O CD O O O O
rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd rd
imoooooooocooc^ooocMb-oocncooooooinooinoooo ocoooo^rcnoooMíncnoo^Hcocnoocci>ooo 'φσιο'φοοοοο i—l _l -J —_J _l γ_| _i l _l I -1 —I ' ' -1 '
ID O O o o ID O CO o o ID O O O O ID O O O CO ID O O O o ID O O o o ID O O O o
CO X Xf co co co X Tfl oo co oo X Ml CO co 00 X Mi CO co 00 X Mi 00 co 00 X Mi CO co CO X Mi 00 co
rd CO co co rd co co co rd CO CO CO rd CO CO co rd CO co co rd CO co co rd CO co co
rd rd rd rd rd rd rd
t r—M F—H °tí °tí
°tí »tí ®tí w CD
CZD w w 'Ctí 'Ctí
'Ctí 'Ctí 'cd > >
> > > o O
O o O
•p-H P-. tí •pH ř—1 tí •i—1 i—l tí o - 3 i—t “!
•d o •rd Q ‘tí O •rd tí <rH tí •i—1 otí
tí pí tí 2 tí 2 tí s α 5 tí CD
δ >> n >> B x5 x;S X
tt tí tt tí X X X X X 'tí
2 >. o 2 ►. O rtí O tí
Sí5 S Λ 3 co S o Β ω
o ti O -M O +ť o tí O fH O M
j_, CD f-l tí ř-l tí ?d tí Fh tí h cd
Λ £ .—- -Q ·£ CQ — ΰ £5 T1 0^8 Ρ 'tí rQ ’tí r 43 £ fe ’—·Ό
α
S'4I'g
S tí o cd £ S o
4 8 7 1 8
TABULKA 2
Prostředek Plodina Nekrotická plocha listů v %
Aplikované množství bromoxynilu g (p.e.)/ha
170 340 680 1 360
A kukuřice
(bromoxynil triethylamoniová sůl) B proso pšenice kukuřice
(bromoxynil triethylamoniová sůl) C proso pšenice kukuřice
(bromoxynil triethylamoniová sůl) D proso pšenice kukuřice
(bromoxynil trimethylamoniová sůl E proso pšenice kukuřice
(bromoxynil triethylamoniová sůl) F proso pšenice kukuřice
(bromoxynil draselná sůl) G proso pšenice kukuřice
(bromoxynil oktanoát) proso pšenice
(< znamená „méně než“)
Množství, které je nutno aplikovat při použití přípravku A až G k dosažení 95% potlačení růstu všech druhů plevelů bylo vypočítáno· tak, že byly uvedeny ve vztahu potlačení růstu všech plevelů a potřebné množství na logaritmickém papíru, přičemž byla vzata v úvahu pravděpodobnost. Získané údaje a množství, při jehož použití je možno dosáhnout 95% potlačení plevelů jsou uvedeny v následující tabulce 3, z níž je zřejmé, že bromoxyniltrimethylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl jsou 3 až 5,5 x účinnější než draselná sůl bromoxynilu při potlačování růstu plevelů a při srovnání s bromoxyniloktanoátem jsou pouze 1,8x méně účinné než uvedená sloučenina.
Množství prostředků A až G, které způsobí nejvýše 5% poškození plodin ve formě nekrózv listů při použití v porostech kukuřice, prosa a pšenice bylo rovněž vypočítáno z výsledků uvedených v tabulce 2. Množství, které působí méně než 5% poškození plodin, je uvedeno v následující tabulce 3.
Z uvedených údajů byl vypočítán index selektivity aplikované množství, působící nejvýš 5% poškození plodiny
0 0 0 0 0
0 0 0 <5 6
0 0 0 0 0
0 0 0 0 <5
0 0 <5 5 18
0 0 0 0 0
0 0 0 0 5
0 0 0 <5 20
0 0 0 0 0
0 0 0 0 <5
0 0 <5 5 15
0 0 0 0 0
0 0 0 <5 10
0 0 0 5 15
0 0 0 0 <5
0 0 0 0 <5
0 0 0 <5 10
0 0 0 0 0
0 <5 8 17 60
0 5 7 23 42
0 0 0 <5 <5
Uvedené údaje jsou shrnuty v následují-
cí tabulce 3. Indexy selektivity jasně prokazují, že bromoxyniltriměthylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl jsou 2 až
5,5 x selektivnější než bromoxyniloktanoát při použití proti dvouděložným plevelům po vzejití v porostech kukuřice, mimoto je bromoxyniltriměthylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl 2,25 až 6,5x selektivnější než bromoxyniloktanoát při použití proti dvouděložným plevelům v porostech prosa a bromoxyniltriměthylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl jsou třikrát účinnější než. draselná sůl bromoxynilu při potlačování růstu dvouděložních plevelů po vzejití a také selektivnější než draselná sůl bromoxynilu při potlačování růstu dvouděložných plevelů po vzejití v porostech kukuřice a prosa. Tyto indexy selektivity ukazují, že bromoxyniltriměthylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl jsou selektivnější v porostech pšenice, avšak na rozdíl od použití v porostech kukuřice a prosa selektivita v porostech pšenice není výhodnější než tytéž hodnoty pro bromoxyniloktanoát při použití proti dvouděložným plevelům po vzejití v porostech pšenice.
aplikované množství, které zajišťuje 95% potlačení růstu plevele
TABULKA 3
Prostředek
Index selektivity
Množství působící nejvýš 5% nekrózu listů plodiny bromoxynil g (p. e.)/ha
Množství zajišťující 95% potlačení plevelů [bromoxynil
g (p. e.)/ha] kukuřice proso pšenice kukuřice proso pšenice
A (bromoxynil- triethylamoniová sůl) B 130 > 1360 1 020 > 1 360 > 10 7,8 > 10
(bromoxyniltriethylamoniová sůl) C 140 > 1 360 680 > 1 360 > 9,7 4,8 > 9,7
(bromoxynil- 190 1 360 680 > 1 360 7,1 3,6 > 7,1
triethylamoniová sůl)
D (bromoxyniltri- 250 > 1360 680 > 1 360 > 5,4 2,7 > 5,4
methylamoniová sůl)
E (bromoxyniltrl- methylamoniová sůl) F 235 900 680 > 1 360 3,8 2,9 > 5,8
(bromoxynil 720 > 1 360 1 020 > 1 360 > 1,9 1,4 > 1,9
draselná sůl) G (bromoxynil- 140 250 170 1 360 1,8 1,2 9,7
oktanoát) (> znamená „větší než“)
Pokus 2
Při provádění tohoto pokusu byly užity následující prostředky:
H: S vodou mísitelný prostředek s obsahem 34,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltrimethylamoniové soli, vyrobený způsobem podle příkladu 8.
I: Emulgovatelný prostředek s obsahem 34,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltrimethylamoniové soli, vyrobený způsobem podle příkladu 7.
J: S vodou mísitelný prostředek s obsahem 34,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltriethylamoniwé soli, vyrobený způsobem podle příkladu 78.
K: Emulgovatelný prostředek s obsahem 34,0 °/o p. e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltriethylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 9.
L: S vodou mísitelný prostředek s obsahem 34,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltriethanolamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 8 tak, že se triethylamin nahradí stechiometrickým množstvím triethanolaminu.
M: Emulgovatelný prostředek s obsahem 34,0 °/o p. e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniltri-n-propylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 9 s tím rozdílem, že se triethylamin nahradí stechiometrickým množstvím tri-n-propylaminu.
N: Emulgovatelný prostředek s obsahem 34,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %] bromoxynil-butylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 9 s tím rozdílem, že se triethylamin nahradí stechiometrickým množstvím tri-n-butylaminu.
O: Emulgovatelný prostředek s obsahem 34,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %) bromoxynilmethyl-di-n-oktylamoniové soli, připravený způsobem podle příkladu 9 s tím rozdílem, že se triethylamin nahradí stechiometrickým množstvím methyl-di-n-oktylaminu.
P: S vodou mísitelný prostředek s obsahem 17,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %) draselné soli bromoxynilu, připravený způsobem podle příkladu 8 s tím rozdílem, že se bromoxynil a triethylamin nahradí příslušným množstvím draselné soli bromoxynilu.
Q: S vodou mísitelný prostředek s obsahem 17,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %) amonné soli bromoxynilu, připravený způsobem podle příkladu 8 s tím rozdílem, že se triethylamin nahradí koncentrovaným vodným amoniakem a užije se pří2 4 8 7 1 S slušné stechiometrické množství bromoxynilu a amoniaku.
R: Emulgovatelný prostředek s obsahem
34,0 % p. e. (hmotnostní/objemová %) bromoxyniloktanoátu, připravený způsobem podle příkladu 9 s tím rozdílem, že se bromoxynil a triethylamin nahradí příslušným množstvím bromoxyniloktanoátu.
Kukuřice, proso a dvouděložné plevely byly pěstovány ve skleníku stejným způsobem jako v pokusu 1. Při postřiku se rostliny nacházely v následujícím růstovém stupni:
Plodiny Listy
Kukuřice 3
Proso 3
Plevely
Ipomena purpurea (I. p.j
Abutilon theophrasti (A. t·)
Amaranthus retroflexus (A. r.j
Chenopodium album (C. a.) kotyledony + 1 pravý list kotyledony + 1 pravý list
Příslušné množství prostředků H až R bylo zředěno v 50 ml vody na postřik s koncentrací 85,170, 340, 680 a 1 360 g p. e. bromoxynilu na hektar, postřik byl prováděn v objemu 260 litrů na hektar. Ošetření bylo prováděno stejným způsobem jako v příkladu 1, kontrolní květináče nebyly postřikovány.
dnů po postřiku byl proveden vizuální odhad procentuálního snížení růstu pro každý druh plevele ve srovnání s neošetřenými kontrolními rostlinami. Pak bylo vypočítáno průměrné potlačení růstu každého druhu plevele při každém použitém množství účinné látky a celkové průměrné potlačení růstu plevelů v procentech. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 4.
dnů po postřiku byl také proveden vizuální odhad poškození kukuřice a prosa a byla zaznamenána nekróza růstu v procentech, Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 4.
dnů po postřiku byl také proveden vizuální odhad poškození kukuřice a prosa a byla zaznamenána nekróza růstu v procentech. Výsledky jsou uvedeny v následující tabulce 5.
TABULKA 4
Prostředek Užité množství bromoxynil g (p. e.)/ha Potlačení růstu plevelů v % Průměr všech druhů
I. p. A. t. A. r. C. a.
H 85 50 10 10 10 20
(bromoxyniltrime- 170 95 70 30 62 - 64
thylamoniová sůl] 340 100 95 . 90 95 95
680 100 100 100 100 100
1 360 100 100 100 100 100
I 85 75 35 30 35 42
(bromoxyniltrime- 170 100 75 60 75 78
thylamoniová sůl] 340 100 95 95 95 96
680 100 100 100 100 100
1 360 100 100 100 100 100
J 85 85 30 40 35 47
(bromoxyniltriethyl- 170 100 60 70 70 75
amoniová sůl] 340 100 95 100 95 97
680 100 100 100 100 100
1 360 100 100 100 100 100
K 85 95 40 43 50 57
(br omoxyniltriethyl- 170 100 70 80 100 87
amoniová sůl) 340 100 100 100 100 100
680 100 100 100 100 100
L 85 60 20 10 20 27
(bromoxyniltriethyl- 170 90 40 40 75 61
amoniová sůl) 340 100 85 70 95 87
680 100 100 95 100 99
1 360 100 100 100 100 100
Prostředek
Užité množství bromoxynil g (p. e.j/ha
Potlačení růstu plevelů v % Průměr
I. p. A. t. A. r. C. a. všech druhů
M 85 60 0 0 0 15
(bromoxyniltri-n- 170 95 10 20 60 46
-propylamoniová 340 100 35 65 80 70
sůl) 680 100 80 100 100 95
1 360 100 100 100 100 100
N 85 43 20 0 20 21
(bromoxyniltri-n- 170 100 45 30 70 61
-butylamoniová 340 100 80 65 100 86
sůl) 680 100 95 100 100 98
1360 100 100 100 100 100
0 85 40 10 10 30 33
(br omoxynilmethy 1- 170 100 30 30 70 57
-di-n-oktylamo- 340 100 60 50 100 77
niová sůl) 680 100 98 100 100 99
1360 100 100 100 100 100
P 85 20 0 0 0 5
(bromoxynildrasel- 170 40 10 10 20 20
ná sůl) 340 100 20 30 50 50
670 100 50 60 90 75
1 360 100 90 100 100 97
Q 85 40 0 0 0 10
(bromoxynil- 170 100 0 20 40 40
amonná sůl) 340 100 30 56 90 69
680 100 70 90 100 90
1360 100 98 100 100 99
R 85 100 53 40 60 63
(bromoxynil- 170 100 80 95 90 91
oktanoát) 340 100 100 100 100 100
680 100 100 100 100 100
1360 100 100 100 100 100
Prostředek Plodina TABULKA 5 Nekrotická plocha listů v % Aplikované množství Bromoxynil g (p. 85 170 340 680 e.)/ha 1360
H (bromoxyniltrímethyl- kukuřice 0 0 0 0 5
amoniová sůl) proso 0 0 0 0 5
I (bromoxyniltrimethyl- kukuřice 0 0 0 0 5
amoniová sůl) proso 0 0 0 < 5 10
J (bromoxyniltriethyl- kukuřice 0 0 0 0 0
amoniová sůl) proso 0 0 0 0 5
K (bromoxyniltriethyl- kukuřice 0 0 0 0 5
amoniová sůl) proso 0 0 0 < 5 10
L (bromoxyniltriethanol- kukuřice 0 0 0 5 10
amoniová sůl proso 0 0 < 5 5 15
M (bromoxynilpropylamoniová kukuřice 0 0 0 5 15
sůl) proso 0 0 0 5 25
N (bromoxyniltri-n-butyl- kukuřice 0 0 < 5 10 20
amoniová sůl) proso 0 0 < 5 5 23
0 (br omoxynilmethy l-di-n- kukuřice 0 0 5 17 30
-oktylamoniová sůl) proso 0 < 5 5 20 35
P (broiroxynildraselná kukuřice 0 0 0 0 0
sůl) proso 0 0 0 0 5
Q (bromnxynilamonná kukuřice 0 0 Ó 0 0
sůl) proso 0 0 0 0 0
R (bromoxyniloktanoát kukuřice 0 0 8 19 40
proso 0 0 10 21 44
(< znamená „méně než“)
Množství každého z prostředků H až R, jehož je zapotřebí k 95% potlačení růstu všech plevelů, bylo vypočítáno způsobem podle pokusu 1. Získané hodnoty, při jejichž použití dochází k 95% potlačení růstu všech plevelů jsou uvedeny v následující tabulce 6 a jasně prokazují, že bromoxyniltrimethylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl jsou účinnější než hromoxyniltriethanolamoniová, bromoxyniltri-n-propylamoniová, bromoxyniltri-n-butylamoniová a bromoxynilmethyl-di-n-oktylamoniová sůl,
3,5 až 4x účinnější než draselná sůl bromoxynilu a 2 až 3 x účinnější než amonná sůl bromoxynilu při potlačování růstu dvouděložných plevelů po vzejití. Bromoxyniltrimethylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl mají účinnost blízkou vysoké účinnosti bromoxyniloktanoátu při použití proti dvouděložným plevelům po· vzejití, tato účinnost je vyšší zejména než účinnost draselné a amonné soli bromoxynilu, přičemž účinnost bromoxyniltrimethylamoniové a bromoxyniltriethylamoniové soli je nanejvýš 1,6 x nižší než účinnost bromoxyniloktanoátu při potlačování růstu plevelů, kdežto účinnost amonné soli bromoxynilu a draselné soli bromoxynilu je 5,5 až 4x nižší než účinnost bromoxyniloktanoátu.
Množství prostředků H až R, použité v uvedených pokusech a vyvolávající nejvýš 5% poškození plodin, a to kukuřice a prosa ve formě nekrózy listů bylo vypočítáno z výsledků, uvedených v tabulce 5, uvedené hodnoty jsou rovněž shrnuty v následující tabulce 6. Pro každý prostředek byl rovněž vypočítán index selektivity u každé plodiny a tyto indexy jsou rovněž uvedeny v následující tabulce 6. Z indexů selektivity je jasně zřejmé, že bromoxyniltrimethylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl jsou vysoce selektivní v porostech kukuřice a prosa na rozdíl od bromoxyniltriethanolamoniové, bromoxynil-tri-n-propylamoniové, bromoxyniltri-n-butylamoniové, bromoxynilmethyl-di-n-oktylamoniové, amonné a draselné soli bromoxynilu a bromoxyníloktanoátu. Indexy selektivity ukazují, že bromoxyniltrimethylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl mají 2,5 až více než 3,3 x vyšší selektivitu než bromoxynil oktanoát při použití k potlačení růstu dvouděložných plevelů po vzejití v porostech kukuřice, mimoto mají bromoxyniltrimethylamoniová a bromoxyniltriethylamoniová sůl 2,8 až 3,1 x vyšší selektivitu než bromoxyniloktanoát při použití k potlačení růstu dvouděložných plevelů po vzejití v porostech prosa. Indexy selektivity také ukazují, že použití bromoxyniltriethanolamoniové, bromoxyniltri-n-propylamoniové, bromoxyniltri-n-butylamonlové, bromoxynilmethyl-di-n-oktylamoniové nebo amonné nebo draselné soli bromoxynilu neposkytuje žádnou výhodu proti použití bromoxyniloktanoátu, pokud jde o selektivitu při potlačení růstu dvouděložných plevelů po vzejití v porostech kukuřice a prosa.
' TABULKA 6
Prostředek
Množství zajišťující 95% potlačení růstu plevelů Bromoxynil g(p.e.)/ha
Množství způsobující nejvýš 5% poškození (nekrózu listů plodiny) Bromoxynil g(p.e.)/ha kukuřice proso
Index selektivity kukuřice proso
H (bromoxynil
340 1 360 trimethylamoniová sul]
I (bromoxynil trimethylamoniová sůl)
J (bromoxynil triethylamoniová sůl)
K (bromoxynil trimethylamoniová sůl)
L (bromoxynil triethanolamoniová sůl)
M i (bromoxynil tri-n-propylamoniová sůl)
N (bromoxynil tri-n-butylamoniová sůl)
O (bromoxynil methyl-di-n-oktylamoniová sůl)
P (bromoxynil draselná sůl)
Q (bromoxynil amonná sůl)
R (bromoxynil oktanoát) (> znamená „Větší než“, <
290 1 360
320 >1360
270 1360
450 680
520 680
400 560
600 340
1100 >1360
800 >1360
200 znamená „menší 300 než“)
1 360 4,0 4,0
1200 4,7 4,1
1 360 >4,3 4,3
1200 5,0 4,4
680 1,5 1,5
680 1,3 1,3
680 1,4 1,7
340 <1 <1
1360 >1,2 1,2
1360 >1,7 1,7
280 1,5 1,4
V následujícím příkladu je uveden způsob výroby bromoxyniltrimethylamoniové a bromoxyniltriethylamoniové soli.
Příklad 10
5,50 ml triethylaminu se přidá za stálého míchání k roztoku 5,54 g 3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitrilu ve 40 ml acetonu. Po 10 minutách se po odeznění exotermní reakce reakčni směs zfiltruje a filtrát se odpaří dosucha. Získá se pevná látka, která se rozetře s ethylacetátem a oddělí filtrací, čímž se získá bromoxyniltriethylamoniová sůl, kterou je talké možno pojmenovat jako triethylamonium-2,6-dibrom-4-kyanfenoxid. Výtěžek je 5 g, produkt má formu krémově zbarvené pevné látky o teplotě tání 56 až 58 °C.
Analýza: CnHieBrzNzO:
vypočteno:
41,30 % C, 4,76 % H, 7,40 % N,
ΤΆ Q1 07 ΡΤΊ f\ ·
41,20 % C, 4,80 % H, 7,30 % N.
Postupuje-li se obdobným způsobem, avšak triethylamin se nahradí trimethylaminem a aceton ethanolem, získá se bromoxyniltrimethylamoniová sůl, kterou je také možno nazvat trimethylamonium-2,6-dibrom-4-kyanfenoxidem ve formě pevné látky krémové barvy o teplotě tání 97 — 99 °C. Analýza: CioHizBrzNzO vypočteno:
35,7 % C, 3,6 % H, 8,3 % N, nalezeno:
35,3 % C, 3,4 % H, 7,6 % N.
3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitril (bromoxynil] je možno získat způsobem podle publikace Auwers a Reis, Ber., 29 (2), 2 355 až 2 360 (1896).

Claims (3)

  1. P&EDMĚT
    1. Herbicidní prostředek se zvýšenou selektivitou v porostech kukuřice a prosa na bázi alkylamourových solí 3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitrilu, vyznačující se tím, že obsahuje jako účinnou složku trimethylamoniovou a/nebo triethylamoniovou sůl 3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitrilu a přijatelné ředidlo nebo povrchově aktivní látku,
  2. 2. Způsob výroby účinné látky podle bodu 1 vyznačující se tím, že se uvede v reakci stechiometrické množství 3,5-dibrom-4-hydroxybenzonitrilu a trimethylamino nebo triethylaminu ve vhodném rozpouštědle, například vodě, glykolech, tetrahydrofurfurylalkoholu, acetófenonu, eyklohexanonu, isoforonu, toluenu, xylenu, živočišného, rostlinného nebo minerálního oleje, alifatického alkoholu nebo acetonu.
  3. 3. Způsob podle bodu 2 vyznačující se tím, že se jako inertního rozpouštědla užije kapalného ředidla, vhodného pro včlenění do kapalných herbicidních prostředků.
    Severogratia, n. p., závod 7, Most
    Cena 2,40 Kčs
CS723683A 1982-10-05 1983-10-04 Herbicidní prostředek se zvýšenou selektivitou v porostech kukuřice a prosa a způsob výroby účinné látky CS248710B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8228343 1982-10-05

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS248710B2 true CS248710B2 (cs) 1987-02-12

Family

ID=10533374

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS723683A CS248710B2 (cs) 1982-10-05 1983-10-04 Herbicidní prostředek se zvýšenou selektivitou v porostech kukuřice a prosa a způsob výroby účinné látky

Country Status (2)

Country Link
CS (1) CS248710B2 (cs)
ZA (1) ZA837400B (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
ZA837400B (en) 1984-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0820227B1 (en) Synergistic herbicidal compositions of metolachlor
FI82877C (fi) Herbicida blandningar baserade pao foereningen av typen n-(fosfonometylglysyl)-sulfonylamin.
JPH05194124A (ja) 相乗的除草剤組成物
JP2017522317A (ja) 除草剤としてのビス(アリール)カテコール誘導体
DK155302B (da) N-phenylpyrazolderivater og herbicid med indhold deraf
JP2023526084A (ja) 除草性シノリン誘導体
US6461997B1 (en) Triazole sulfones having herbicidal activity
HU197494B (en) Herbicide composition containing 3,5-dibromo-4-hydroxy-benzonitril and n-/2,4-difluoro-phenyl/-2-/3-/trifluoro-methyl/-phenoxy/-nicotinamide as active components
DK174833B1 (da) Fremgangsmåde til bekæmpelse af væksten af ukrudt på stedet for en kornafgrøde, herbicidtholdigt produkt samt herbicidt middel
WO2013003678A1 (en) Safened herbicidal mixtures
JPH0774126B2 (ja) イネにおける有害植物の防除方法
DK173091B1 (da) Fremgangsmåde og middel til bekæmpelse af ukrudt ved anvendelse af et triazin-herbicid og diflufenican
HU188583B (en) Herbicides containing n-phenyl-pyrazole derivatives and process for preparing the active substances
CS248710B2 (cs) Herbicidní prostředek se zvýšenou selektivitou v porostech kukuřice a prosa a způsob výroby účinné látky
US4531966A (en) Herbicide compositions
GB2103610A (en) Herbicidal compounds derived from N-sulphonyl-aryloxybenamides and the processes for their preparation and use
JP4200559B2 (ja) 除草剤組成物
JP4154760B2 (ja) 除草剤組成物
JPS5826862A (ja) フエノキシ安息香酸から誘導される除草性化合物
GB2128090A (en) New herbicidal method
JPS61186394A (ja) N‐(ホスホノメチルグリシル)スルホニルアミン型除草剤
EP0067712B1 (en) A herbicidal composition and method for controlling the growth of plants
EP0274892B1 (en) Method of killing weeds comprising the use of diflufenican
US5962371A (en) Herbicidal composition and method of controlling weeds
CA1207792A (en) Herbicidal use of trimethylamine and triethylamine salts of 3,5-dibromo-4-hydroxybenzonitrile