CS244458B1 - Způsob stanovení tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem - Google Patents

Způsob stanovení tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem Download PDF

Info

Publication number
CS244458B1
CS244458B1 CS837352A CS735283A CS244458B1 CS 244458 B1 CS244458 B1 CS 244458B1 CS 837352 A CS837352 A CS 837352A CS 735283 A CS735283 A CS 735283A CS 244458 B1 CS244458 B1 CS 244458B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
measuring
time intervals
contact
electric heating
digital
Prior art date
Application number
CS837352A
Other languages
English (en)
Other versions
CS735283A1 (en
Inventor
Lubomir Keim
Original Assignee
Lubomir Keim
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubomir Keim filed Critical Lubomir Keim
Priority to CS837352A priority Critical patent/CS244458B1/cs
Publication of CS735283A1 publication Critical patent/CS735283A1/cs
Publication of CS244458B1 publication Critical patent/CS244458B1/cs

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analyzing Materials Using Thermal Means (AREA)

Abstract

Účelem zapojení při měření tepelně technických vlastností stavebních materiálů či konstrukcí je přesně stanovit tepelný tok sdílený měrným elektrickým topným tělesem. Uvedeného účelu je dosaženo tím, Se ke střednímu kontaktu Cj svazku ret regulačního obvodu 2 je připojeno měrně elektrické topná těleso 3 a ke kontaktům I a bl je připojen stabilizovaný zdroj a 5 napětí pro napájení měrného elektrického topného tělaaa a že ke kontaktu a2 svazku re2 je připojen ovládací vstup stop, ka kontaktu b2 ovládací vstup start a ke kontaktu c2 společný ovládací vodič digitálních stopek 6 topných časových intervalů. Nulovaci vstupy digitálních stopek 7 měřících časových intervalů pro měření délky měřících Časových intervalů pro měření délky měřících časových intervalů, ve kterých je prováděna Časová integrace topných časových intervalů, a digitálních stopek 6 topných časových intervalů jsou zapojeny na dvojité tlačítko 8. Z naměřených hodnot výstupního napětí stabilizovaného zdroje 4 a stabilizovaného zdroje 5, z délky měřicího časového intervalu a z celkové délky topných časových intervalů v měřícím intervalu se stanoví střední hodnota tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem v měřícím časovém intervalu.

Description

Vynález se týká zapojeni k měření tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem v oboru měření tepelně technických vlastností stavebních materiálů a konstrukcí.
U zařízení pro měření tepelně technických vlastnosti stavebních materiálů Si konstrukcí v ustáleném teplotním stavu, u kterých je měrná elektrická topná těleso /měrný prostor/ vytápěno na předem nastavenou teplotu nebo dotápěno na teplotu shodnou s teplotou kompenzační částí teplá desky /kompenzačního prostoru/ je dosud používáno zapojení s nespojitou regulací teploty s měřením tepelného toku elektroměrem, nebo s proporcionální spojitou regulací.
Nevýhodou prvého způsobu zapojení je nepřesná a nereprodukovatelná měření tepelného toku. V druhém případě je vyěěí přesnost měřeni dosažena za cenu aplikace náročné měřící nebo vyhodnocovací metody.
Výěe uvedené nevýhody odstraňuje zapojení k měření tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem, jehož podstata spočívá v tom, že ke kontaktům prvního svazku relé regulačního obvodu pro zajištění konstantní teploty měrného elektrického topného tělesa je připojen stabilizovaný zdroj pro napájení měrného elektrického topného tělesa.
Ke kontaktům druhého svazku relé jsou připojeny ovládací vstupy start a stop digitálních stopek topných časových intervalů pro časovou Integraci délky topných časových intervalů v měřícím časovém intervalu.
Ovládací vstupy nulování digitálních stopek měřících časových intervalů pro měření délky měřících časových intervalů a digitálních stopek topných časových intervalů jsou zapojeny na dvojité tlačítko.
Hlavní výhody zapojení k měření tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem dle vynálezu spočívají v tom, že tepelný tok lze přesně stanovit na základě fyzikálních veličin měřitelných s vysokou přesností, jakými jsou čas a elektrické napětí.
Tím je vytvořen předpoklad vysoké přesnosti a reprodukovatelnosti stanovení tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem.
Zapojení k měření tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem dle vynálezu zobrazené na připojeném výkrese lze uplatnit např. při měření součinitele tepelná vodivosti Bočkovou metodou. Regulační obvod pro zabezpečení podmínky shodnosti střední hodnoty povrchová teploty měrného elektrického topného tělesa J vzhledem k povrchové teplotě kompenzační čésti teplé desky spíná přes kontakty gp £p svazku re 1 stabilizovaný zdroj í elektrického napětí k napájecím svorkám měrného elektrického topného tělesa 2·
Přes kontakty gg, £2, £2 svazku re 2 spíná elektronické stopky A topných, časových intervalů pro časovou integraci délky topných časových intervalů v měřícím časovém intervalu.
Nulování elektronických stopek £, 2 topných a měřících časových intervalů se před měřením provádí dvojitým tlačítkem £. Tepelný tok sdílený měrným elektrickým topným tělesem v jednotlivých po sobě jdoucích měřících časových intervalech měřených elektronickými stopkami 2 měřících časových intervalů se stanoví dle následujícího matematického vztahu.
kde B elektrický odpor měrného elektrického topného tělesa při jeho provozní teplotě /Π/
U, výstupní napětí stabilizovaného zdroje elektrického napětí A /V/
U2 výstupní napětí stabilizovaného zdroje elektrického napětí 2 /V/
ZůTi souěet topných Sašových intervalů ve kterých je na měrném elektrickém topném tělese elektrické napětí U2 /s/
Τζ, měřící časový interval, ve kterém probíhala integrace fl topných Časových interva* lů /s/
Zapojení k měření tepelného toku dle vynálezu lze použít všude tam, ,kde je požadavek přesného urěenl tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem a kde jeho požadovaného teplotního stavu je dosaženo spínáním elektrického stabilizovaného napětí k jeho napájecím svorkám.

Claims (1)

  1. P fi ÍDHÍI VYNÁLEZU
    1. Zapojení k měření tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem vyznačeno tím, že ke střednímu kontaktu (cl) prvního svazku (re 1) regulačního obvodu (2) je připojeno měrné elektrické topné těleso (3) a k dalěím kontaktům (al, bl) prvního svazku (re 1) je připojen stabilizovaný zdroj (4) elektrického napětí a další stabilizovaný zdroj (5) elektrického napětí pro napájení měrného elektrického topného télesa (3) a že prvnímu kontaktu (a2) druhého svazku (re 2) relé (1) je připojen ovládací'vstup stop, k druhému kontaktu (b2) je připojen ovládací vstup start a ke střednému kontaktu (c2) druhého svazku (re 2) je připojen společný vodič ovládání digitálních stopek (6) topných časových intervalů, přičemž ovládací vstupy nulování digitálních stopek (6) topných časových intervalů a digitálních stopek (7) měřících časových intervalů jsou zapojeny na dvojité tlačítko (8).
CS837352A 1983-10-07 1983-10-07 Způsob stanovení tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem CS244458B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS837352A CS244458B1 (cs) 1983-10-07 1983-10-07 Způsob stanovení tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS837352A CS244458B1 (cs) 1983-10-07 1983-10-07 Způsob stanovení tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS735283A1 CS735283A1 (en) 1984-05-14
CS244458B1 true CS244458B1 (cs) 1986-07-17

Family

ID=5422507

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS837352A CS244458B1 (cs) 1983-10-07 1983-10-07 Způsob stanovení tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS244458B1 (cs)

Also Published As

Publication number Publication date
CS735283A1 (en) 1984-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3733887A (en) Method and apparatus for measuring the thermal conductivity and thermo-electric properties of solid materials
CN103308214A (zh) 一种热流实时检测装置及其热流实时检测方法
GB1210432A (en) Improvements in and relating to electronic circuits for temperature control
US2894390A (en) Liquid level sensing means
CS244458B1 (cs) Způsob stanovení tepelného toku sdíleného měrným elektrickým topným tělesem
JP3188752B2 (ja) ピラニ真空計
RU2738198C1 (ru) Способ снижения погрешности измерения температуры электрическим мостом и измерительный мост Уитстона-Капиноса
JPH01204383A (ja) 複合熱素子
JPS5687850A (en) Thermal conductivity meter
GB2082774A (en) Thermocouple Cold Junction Compensation
KR100356994B1 (ko) 액상 및 기상의 열전도도 측정장치
RU2119661C1 (ru) Термоэлектрическое устройство для контроля содержания примесей в металлах и сплавах
CN118687719A (zh) 一种热电阻差示扫描量热仪传感器
US3417330A (en) Electrical circuit for determining the resistance and temperature of a resistive element
JPS5539069A (en) Temperature compensation type digital resistance meter
Taylor A microcomputer-based instrument for applications in platinum resistance thermometry
SU1129539A1 (ru) Устройство дл измерени теплового сопротивлени радиоэлектронных компонентов
Schumacher et al. Development of new standard resistors
GB1109155A (en) An improved self-balancing potentiometer
JPS6027943B2 (ja) 直示乾湿計
SU1578517A1 (ru) Цифровой измеритель температуры
JPS5565116A (en) Measuring unit for gas flow rate
JPS6037680Y2 (ja) 測定装置
SU1684642A1 (ru) Устройство боковой тепловой защиты образца при теплофизических исследовани х
Thulin Double bridge for resistance thermometry using fixed ratio arms