CS234664B1 - Zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu - Google Patents
Zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu Download PDFInfo
- Publication number
- CS234664B1 CS234664B1 CS910083A CS910083A CS234664B1 CS 234664 B1 CS234664 B1 CS 234664B1 CS 910083 A CS910083 A CS 910083A CS 910083 A CS910083 A CS 910083A CS 234664 B1 CS234664 B1 CS 234664B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- block
- input
- output
- direct
- speed
- Prior art date
Links
Landscapes
- Control Of Metal Rolling (AREA)
Abstract
Účelem vynálezu je zajistit zejména při válcování širokých a velmi tenkých pásů použití jak přímé, tak i nepřímé, eventuálně kombinované regulace tahu bez nebezpečí přetržení pásu v okamžiku přechodu z ovíjecího na tahový režim. Uvedeného účelu se dosáhne zapojením zařízení podle vynálezu, které sestává z řídicího bloku, omezovacího bloku, součtového bloku, regulátoru, dvou hradel, programátoru rychlosti, rozhodovacího bloku, komparačního bloku, spínacího bloku, upravovacího bloku, zadávacího bloku, čidla otáček a poháněcího motoru.
Description
Vynález se týká zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu, např. u tahových navíjedel ve válcovnách.
V současné době se u tahových pohonů, např. navíjedel studených pásových tratí, stále zvyšují požadavky na regulaci, vyplývající z požadavků na spolehlivé plnění technologických funkcí, např. při válcování pásů různé tlouslky a šířky, z různého materiálu, apod., a to při využití minimálního počtu pohonů. Od pohonů se požaduje univerzálnost, ovšem ne na úkor spolehlivosti. Válcování materiálu různého sortimentu pak donutilo výrobce regulátorů tahových pohonů použít z důvodů dodržení přesnosti nastavených tahů nové způsoby regulace tahu. Jedná se zejména o t.zv. kombinovanou regulaci, která zahrnuje jak přímou, tak i nepřímou regulaci tahu v pásu.
Až dosud se při navíjení širokých a tenkých pásů, které nelze zavádět do upínací štěrbiny bubnu navíjedla, používají různé typy oviječů, které umožňují navinutí prvních závitů na buben navíjedla. Při ovíjení pásu pracuje navíjedlo vlastně v rychlostním x‘ežimu, který po navinutí několika závitů na buben, natažení pásu a odjetí ovíječe od bubnu navíjedla, přechází v normální tahový režim, kdy tah v pasu je pevně definován a nastává válcování pásu. Tyto pohony pracovaly spolehlivě v tahovém režimu s nepřímou regulací tahu v pásu. Požadovaný tah se zde totiž zadával jako referenční signál'na omezovač nárůstu strmosti proudu, což samo o sobě zaručovalo plynulý přechod z ovíjení na tahový režim.
Problém nastal až u tahových pohonů s kombinovanou regulací tahu v pásu, kde požadovaný tah se zadává jako zadání proudu na vstup proudového regulátoru. To znamená, žé použití původního ovíjení u tahových pohonů s nepřímou regulací tahu v pásu nelze využít u tahových pohonů s přímou regulací nebo s kombinovanou regulací tahu v pásu
234 664
Uvedené nevýhody odstraňuje zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu podle vynálezu, které sestává z řídícího bloku, omezovacího bloku, součtového bloku, regulátoru rychlosti, dvou hradel, programátoru rychlosti, rozhodovacího bloku, komparačního bloku, spínacího bloku, uprav ovaoího bloku, zadávacího bloku, čidla otáček a poháněcího motoru.
TbcUtatou zařízení podle vynálezu je to, že výstup zadávacího bloku je spojen s přímým vstupem upravovacího bloku, jehož výstup je zapojen jednak na přímé vstupy druhého hradla a rozhodovacího bloku a jednak na přímý vstup komparačního bloku; k jehož výstupu je připojen přímý vstup spínacího bloku. Výstup spínacího bloku je paralelně spojen s přepínacím vstupem zadávacího bloku, přepínacím vstupem rozhodovacího bloku, blokovacím vstupem druhého hradla, blokovacím vstupem regulátoru rychlosti, blokovacím vstupem prvního hradla a blokovacím vstupem programátoru rychlosti, jehož výstup je zapojen na první přímý vstup regulátoru rychlosti, k jehož druhému přímému vstupu je připojen výstup prvního hradla. Výstup regulátoru rychlosti je pak spojen s prvním srovnávacím vstupem součtového bloku, na jehož druhý srovnávací vstup je zapojen výstup druhého hradla. K výstupu součtového bloku je připojen přímý vstup omezovacího bloku, jehož výstup je paralelně spojen se zpětnovazebním vstupem komparačního bloku a 3 přímým vstupem řídícího bloku, k jehož výstupu je připojen poháněči motor. Výstup čidla otáček poháněcího motoru je spojen jednak se zpětnovazebním vstupem regulátoru rychlosti a jednak se zpětnovazebním vstupem rozhodovacího bloku, jehož výstup je zapojen na referenční vstup omezovacího bloku.
Přínosem zařízení podle vynálezu je to, že umožňuje válcovat materiál jak s přímou, tak i nepřímou, event.kombinovanou regulací tahu bez nebezpečí přetržení pásu v okamžiku přechodu z ovíjeoího režimu na tahový režim, a to zejména při navíjení širokých a velmi tenkých pásů.
Zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu podle vynálezu je příkladně schematicky znázorněno blokovým schématem na připojeném výkresu.
- 3 234 β64 *η- v
Zařízení podle vynálezu sestává z řídícího bloku 1, což je v daném případě tyřistorový měnič včetně řídící části, omezovacího bloku 2, tvořeného operačním a integračním zesilovačem,součtového bloku 2, což je např. operační zesilovač, regulátoru rychlosti, což je např. integrační zesilovač, dvou hradel j>,2, tvořených např. reléovými obvody a programátoru 6 rychlosti, sestávajícího např.zoperačního zesilovače, integračního zesilovače a kontaktních prvků. Dále zařízení podle vynálezu sestává z rozhodovacího bloku 8, což je kombinace operačního zesilovače a příslušných relé, komparačního bloku tvořeného např. komparačním zesilovačem a reléovou logikou, spínacího bloku 10, což je např.kombinace relé s programovatelným automatem, upravovacího bloku 11, sestávajícího např.i operačního zesilovače a násobičky a zadávacího bloku 12, což je např. integrační zesilovač, operační zesilovač a relé. Součástí zařízení podle vynálezu je ještě čidlo 14 otáček poháněcího motoru 13, což je v daném případě stejnosměrné tachodynamo a poháněči motor 13. Jednotlivé bloky Á.az iáJ sou pak zapojeny tak, že výstup zadávacího bloku 12, jehož zadávací vstup w je připojen k výstupu nezakresleného programátoru tahu navíjedla, je spojen s přímým vstupem y upravovacího bloku 11,jehož výstup je zapojen jednak na přímé vstupy m,O druhého hradla 2 a rozhodovacího bloku 8 a jednak na přímý vstup t komparačního bloku k jehož výstupu je připojen přímý vstup u spínacího bloku 10, Výstup spínacího bloku 10 je paralelně spojen s přepínacím vstupem v zadávacího bloku 12, přepínacím vstupem r rozhodovacího bloku 8, blokovacím vstupem n druhého hradla 2,bl°k°vacím vstupem g regulátoru 4 rychlosti, blokovacím vstupem f prvního hradla 2 a blokovacím vstupem & programátoru 6 rychlosti, jehož přímý vstup a je připojen k výstupu nezakreslaného regulátoru válcovací stolice. Výstup programátoru 6 rychlosti je zapojen na první přímý vstup b regulátoru 4 rychlosti, k jehož druhému přímému vstupu c je připojen výstup prvního hradla £, jehož přímý vstup é je spojen s výstupem nezakresleného regulátoru přímé regulace tahu navíjedla. Výstup regulátoru
4. rychlosti je pak spojen s prvním srovnávacím vstupem h součtového bloku 3,na jehož druhý srovnávací vstup i je zapojen výstup druhého hradla 2« & výstupu součtového bloku 2 jQ připojen přímý vstup 2
- 4 234 884 omezovaoího bloku 2, jehož výstup je paralelně spojen se zpětnovazebním vstupem s komparačního bloku 2 a 3 přímým vstupem k řídicího bloku £, k jehož výstupu je připojen poháněči motor 12. Výstup čidla 14 otáček poháněcího motoru 13 je spojen jednak se zpětnovazebním vstupem d regulátoru £ rychlosti a jednak se zpětnovazebním vstupem £ rozhodovacího bloku 8, jehož výstup je zapojen na referenční vstup 1 omezovaoího bloku 2.
Funkce zařízení podle vynálezu je následující: Při navolení ovíjecího režimu se přivede z nezakresleného regulátoru válcovací stolice na přímý vstup a programátoru 6 rychlosti signál, úměrný ovíjecí rychlosti. Pohon nezakresleného navíjedla se začíná otáčet a pas ovíjet na buben tohoto navíjedla. V tomto režimu blokuje první hradlo 2 signál na druhém přímém vstupu o regulátoru £ rychlosti a druhé hradlo £ blokuje signál na druhém srovnávacím vstupu i součtového bloku 3. Rozhodovací blok 8 zpracovává signál, přivedený na jeho přímý vstup o přes upravovači blok 11 z výstupu zadávacího bloku 12, na jehož zadávací vstup w se přivádí signál, úměrný zadání tahu v režimu nepřímé regulace tahu, a to z nezakresleného programátoru tahu navíjedla. Výstupní signál rozhodovacího bloku 8 je pak přiveden na referenční vstup 1 omezovaoího bloku 2. Při ovíjení pasu a při jeho natažení ovíječím tahem, úměrným nastavení hladiny omezení omezovaoího bloku 2, dojde k nasycení tonoto omezovaoího bloku 2 zvětšenou rychlostní odchylkou, danou diferencí signálů na prvním přímém vstupu b a zpětnovazebním vstupu d regulátoru 4 rychlosti. V tomto okamžiku dochází k rovnosti signálů na zpětnovazebním a přímém vstupu s,t komparačního bloku 2» jehož výstupní signál je přivedenna přímý vstup u spínacího bloku 10. Spínací blok 10 svojí činností ovládá regulátor £ rychlosti, první hradlo 2» programátor 6 rychlosti, druhé hradlo 2, rozhodovací, blok 8 a zadávací blok 12 a zajišťuje normální tahový režim pro navolenou tahovou regulaci, a to buč pro přímou regulaci tahu, kdy první hradlo 2 propouští signál a druhé hradlo 2 blokuje signál, nebo pro nepřímou regulaci tahu, kdy funkce hradel 2»2 js opačná. Plynulý přechod z režimu ovíjení na režim tahový v přechodových stavech zajišťuje programátor 6 rychlosti s nastavenou strmostí, t.zn, že zrychlení je úměrné ovíjecímu momentu. Výstupním signálem omezovaoího bloku 2
- 5 234 664 se pak ovládá řídicí blok 1, jehož tyristorový měnič slouží pro napájení poháněcího motoru 13.
Claims (1)
- Zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu, sestávající z řídicího bloku, oraezovacího bloku, součtového bloku, regulátoru rychlosti, dvou hradel, programátoru rychlosti, rozhodovacího bloku, komparačního bloku, spínacího bloku, upravovacího bloku, zadávacího bloku, čidla otáček a poháněcího motoru, vyznačující se tím, že výstup zadávacího bloku (12) je spojen s přímým vstupem (y) upravovacího bloku (11)» jehož výstup je zapojen jednak na přímé vstupy (m,o) druhého hradla (7) a rozhodovacího bloku (8) a jednak na přímý V3tup (t) komparačního bloku (9), k jehož výstupu je připojen přímý vstup . (u) spínacího bloku (10), jehož výstup je paralelně spojen s přepínacím vstupem (v) zadávacího bloku (12),přepínacím vstupem (r) rozhodovacího bloku (8), blokovacím vstupem (n) druhého hrdla (7)» blokovacím v stupem (g) regulátoru (4) rychlosti, blokovacím vstupem (f) prvního hradla (5) a blokovacímjvstupém (z) programátoru (6) rychlosti, jehož výstup je zapojen na první přímý vstup (b) regulátoru (4) rychlosti, k jehož druhému přímému vstupu (c) je připojen výstup prvního hradla (5), přičemž výstup regulátoru (4) rychlosti je spojen s prvním srovnávacím vstupem (h) součtového bloku (3), na jehož druhý srovnávací vstup (i) je zapojen výstup druhého hradla (7) a k výstupu součtového bloku (3) je připojen přímý vstup (j) omezovacího bloku (2), jehož výstup je paralelně spojen se zpětnovazebním vstupem (s) komparačního bloku (9) a s přímým vstupem (k) řídicího bloku (1)3 k jehož výstupu je připojen poháněči motor (13), přičemž výstup čidla (14) otáček poháněcího motoru (13). je spojen jednak se zpět novazebním vstupem (d) regulátoru (4) rychlosti a jednak se zpětnovazebním vstupem (p) rozhodovacího bloku (8), jehož výstup je zapojen na referenční vstup (1) omezovacího bloku (2).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS910083A CS234664B1 (cs) | 1983-12-06 | 1983-12-06 | Zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS910083A CS234664B1 (cs) | 1983-12-06 | 1983-12-06 | Zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS234664B1 true CS234664B1 (cs) | 1985-04-16 |
Family
ID=5442315
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS910083A CS234664B1 (cs) | 1983-12-06 | 1983-12-06 | Zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS234664B1 (cs) |
-
1983
- 1983-12-06 CS CS910083A patent/CS234664B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US2437973A (en) | Electrical tensioning control system | |
| CS234664B1 (cs) | Zařízení pro regulaci tahu u mechanizmů s ovíječem pásu | |
| US4281803A (en) | Splicer control | |
| DE1274652B (de) | Bandtransportsystem | |
| EP0258615B1 (en) | Adaptive rewind for tape drive | |
| US3519903A (en) | System for controlling a strip material roll as a function of speed or tension of traveling strip material | |
| JP3396095B2 (ja) | 連続ウエブ送り装置における設定送り長停止カウンタ | |
| JP3223986B2 (ja) | ルーパにおける搬送材料の張力制御装置 | |
| JPH04280763A (ja) | 連続処理ラインのストリップ張力制御装置 | |
| US6704155B2 (en) | Tape stopping mechanism | |
| JPS63235240A (ja) | 帯状物の通紙装置 | |
| JP2700834B2 (ja) | 金属板巻取装置の耳切れ防止装置 | |
| JPH0724526A (ja) | 帯状材処理ラインの停止方法 | |
| JPS63140724A (ja) | 可逆圧延機のリ−ルモ−タ制御方法 | |
| JPH02204266A (ja) | コイル巻戻し制御装置 | |
| EP0404791B1 (de) | Steuer- und regeleinrichtung für den filmtransport eines filmprojektors | |
| SU719932A1 (ru) | Устройство дл автоматического регулировани нат жени длинномерного материала | |
| JPH026015A (ja) | 連続処理ラインの張力制御装置 | |
| JPH0326651A (ja) | リワインダ制御装置 | |
| CS195486B1 (cs) | Zařízeni pro zastavování pohonů válcovacích pásových tratí při přerušení pásu | |
| JPS6035741B2 (ja) | テ−プレコ−ダの高速走行時における自動停止装置 | |
| JPS6232538B2 (cs) | ||
| JPH01192658A (ja) | 巻取機制御装置 | |
| JPH0395061A (ja) | ウェブハンドリング制御方法 | |
| JPS6061454A (ja) | ル−プカ−付ライン物処理装置 |