CS234040B2 - Coupling device especially for textile machine - Google Patents

Coupling device especially for textile machine Download PDF

Info

Publication number
CS234040B2
CS234040B2 CS82177A CS17782A CS234040B2 CS 234040 B2 CS234040 B2 CS 234040B2 CS 82177 A CS82177 A CS 82177A CS 17782 A CS17782 A CS 17782A CS 234040 B2 CS234040 B2 CS 234040B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
coupling
wedge
recess
drive shaft
retaining
Prior art date
Application number
CS82177A
Other languages
English (en)
Inventor
Francisco Speich
Original Assignee
Textilma Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Textilma Ag filed Critical Textilma Ag
Publication of CS234040B2 publication Critical patent/CS234040B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16DCOUPLINGS FOR TRANSMITTING ROTATION; CLUTCHES; BRAKES
    • F16D11/00Clutches in which the members have interengaging parts
    • F16D11/16Clutches in which the members have interengaging parts with clutching members movable otherwise than only axially
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03CSHEDDING MECHANISMS; PATTERN CARDS OR CHAINS; PUNCHING OF CARDS; DESIGNING PATTERNS
    • D03C1/00Dobbies
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B27/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, warp knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B27/10Devices for supplying, feeding, or guiding threads to needles
    • D04B27/24Thread guide bar assemblies
    • D04B27/26Shogging devices therefor
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T74/00Machine element or mechanism
    • Y10T74/21Elements
    • Y10T74/211Eccentric

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Mechanical Operated Clutches (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Description

VynOlez se týká spřehovacího zařízení, zejména pro textilní stroj, s ojnicí, která je přes výstředníkový kroužek uložena na hnacím hřídeei, přičemž ve výstředníкоvém kroužku je umístěn radiálně vedený spřahovací klín, pro který je upraven *ře<dicX člen, a pro spřahovací klín jsou upravena spřahovací vybrání, spojená s. hnacím hřídelem, a dále spřahovací vybrání, spojená s ojnicí, jakož i řídicí křivky pro spřahovací klín.
Spiřahovací. zařízení shora uvedeného druhu jsou známa, například z DE-AS 1 535 258. Přitom sestává spřahovací klín ze dvou vodicích vložek, které jsou uloženy radiálně posuvně ve stejném směru vůči hnacímu híddei, jsou uloženy ve výstředníкоvém kroužku a střídavě za sebou.zabírají do zářezu hnacího hřídele nebo s druhou čelní stranou do vybrání ojnice. Pro zasunutí spřehovacího klínu, který sestává z obou vodicích vložek, jsou upraveny ředicí členy, které voddcí vložky tlačí proti hnacímu hřídeei. Vysirnutí vodicích . vložek má nastat pružinami, které voddcí.vložky předpínají směrem od hnacího hřídele k ojnici.
Toto spřahovací zařízení má značné nevýhody. Pro řadicí úkon se hnací hřídel krátkodobě zabrzdí, čímž setrvačná hmota výstředníkového kroužku s ojnice přitlačuje voddcí vložky <-* proti sobě a na přední bok zářezu v hnacím h^ídded. Vysoké setrvačné síly vznikej Jící u rychloběžných textilních strojů mohou nabýt takové velikosti, že se voddcí vložky v zářezu' sevřou a pružná síla nepootočí k tomu, aby tyto vocddcí vložky vysunula ze zářezu hnacího гЭ hřídele a zavedla do vybrání ojnice. Tím je dáno omezení hnacích otáček. Kromě toho vyvolá' vá přejíždění vodicích vložek přes okraje zářezu opotřebení součást! zúčastněných na spřahovacím ději. Dále je konstrukce spřehovacího zařízení relativně složitá, jelikož stále musí.být řazeny dvě vodicí vložky.
234040 2
Vynález vychází z úlohy vytvořit spřahovací zařízeni shora uvedeného druhu tak, aby i při rychlém běhu hnacích hřídelů bylo zajištěno bezvadné spřahování, přičemž. přesto má' být konstrukce spřahovacího zařízení jednoduchá.
Úloha podle vynálezu je řeSena tím, že ve výstředníkovém kroužku je upraven samořřdicí zadržovací klín, který je.neáávislý na spřahovacím klínu, je upraven radiálně posuvně a jehož blokovací záběrné boky jsou přivráceny k hnacímu hřídeli a k ojnici a maj ve směru posouvání zadržovacího klínu úhel sklonu, který je menSÍ než Úhel tření, a jehož řídicí plo- - « chy mej ve směru posouvání zadržovacího klínu úhel sklonu, který je větší než úhel tření, a hnacímu hřídeli a ojnici je jeStě přiřazeno nejméně po jednom zadržovacím vybrání pro zadržovací klín, jejichž profily oipOřVdidí profilu zadržovacího klínu, a přičemž Sířka - ж každého ze zadržovacích vybrání je menSÍ než Sířka spřahovacího klínu.
Tím, že spřahovacímu klínu je přiřazen přídavný zadržovací klín, který je nezávislý na spřahovacím klínu a působí proti směru pohonu, může tento zadržovací klín při zabrzdění hnacího zařízení odlehčit spřahovací klín od sil, které jsou vyvolávány zadrženými hmotami, takže spřahovací klín lze snadno řadit. To způsobuje podstatné · odlehčení řadicího členu, takže tento řadicí člen může být proveden jednoddSsjl. Přitom dále působí příznivě, že pouze spřahovací klín je samořaaii!Í. Tím se tedy.· obdrží spřahovací zařízení, které i u rychloběžných strojů umožňuje bezvadné spřahování a·je vystaveno jen nepatrnému opotřebení.
Vynniez bude popsán na několika jeho výhodných provedeních.
Výhodné je to provedení, u kterého přední záběrný bok části zadržovacího klínu, přivrácené k hnacímu· h^ddli, jakož i bok příslušného zadržovacího vybrání jsou rovnoběžné se středním radiálním paprskem mezi zadržovacím vybráním a spřahovacím vybráním.
m lze fostónout určitého sv^ajho dč^u, který umožňuje ^zvatoé stahováni Při tom mohou Silmé záběrné boky zadržovacího klínu spolupůsobit s libovolně vytvořenými vybráními hnacího hřídele a ojnice.
Je vSak výhodné, když zadržovací vybrání a přivrácená část zadržovacího klínu maj zaoblené hrany. Tím se usnadní řízení zadržovacího klínu a sníží se opotřebení.
Podle zvlášt účelného provedení vynálezu je ve výstřednkkovém kroužku upravena západka, doseddajcí s předpětím do vybrání zadržovacího klínu v okamžiku jeho spojení s hnacím hřídelem.
Půssoí-li totiž pružná síla · západky kolmo na zadržovací klín, vytváří se tím třecí síla, která zabraňuje nezamýšlenému posunutí zadržovacího klínu. Půssobíli západka naproti tomu do vybrání zadržovacího klínu, předpíná jej proti hnacímu hřídeli a působí proti nezamýšlenému vysunutí zadržovacího klínu.
Dalším zvlášt výhodným vytvořením vynálezu je provedení, u kterého nejméně jedno ze spřahovacíh vybrání má tangenncální vstupní část.
Tím se zabrání nárazovitému zaskočení spřahovacího klínu a spřahovací klín má došiti času pro jemné vklouznutí do spřahovacího vybrání.
Podle dalSího provedení má spřahovací klín zářez otevřený ve směru ke spřahovacímu' vybrání.
Tím se spřahovacímu klínu propůjčí pruživá vlastnost, takže se tlimí nárazovité spřažení spřahovacího klínu na záběrném boku' · spřahovacího vybrání.
Podle jiného provedení vynálezu je spřahovací klín upraven posuvně rovnoběžně 8 radiálním paprskem hnacího hřídele, přičemž podpěrná plocha výstředníkového kroužku, ležící kolmo proti spřahovacímu bloku spřahovacího vybrání, je stejně velká·
Tím nastává zvlášt účelný přenos síly mezi hnacím hřídelem a výstředníкоvým kroužkem, přičemž se zabrání vzniku ohybových sil na spřahovacím klínu.
Přitom je výhodné, když spřahovací bok spřahovacího klínu a spřahovací bok spřahovacího vybrání jsou skloněny ke směru posuvu.
Je také možné to provedení, že spřahovací bok spřahovacího klínu a spřahovací bok spřahovacího vybrání jsou směrovány rovnoběžně ke směru posuvu.
S výhodou je spřahovací zařízení upraveno tak, že vodicí křivky a vybrání, přiřazené ojnici, jsou umístěny v nejméně jednom kroužku umístěném po straně výstředníkového kroužku a ojnice.
Tím se jednak zjednoduší výroba spřahovacího zařízení a jednak se usnadní výměna opotřebených součástí.
Takový kroužek může být upevněn na ojnici souose s ložiskem ojnice.
Shora uvedené vytvoření vodicí křivky a vybrání na kroužku umožňuje kromě toho, aby jejich místa upevnění byla vytvořena jako pojistná smyková místa, která se zlomí, když se zadře nejméně jeden z klínů.
Tím je vytvořeno bezpečnostní zařízení, které při vzniku poruch na spřahovacím zařízení uchrání před poškozením ostatní vytvoření hnacího hřídele výstředníkového kroužku a ojnice.
S výhodou jsou na místech upevnění upraveny střižné kolíky a/nebo střižné šrouby.
Podle dalšího provedení vynálezu překrývá kroužek ojnici, ložiska a část výstředníkového kroužku a tvoří držák pro ojnici na výstředníкоvém kroužku, přičemž i na druhé straně ojnice je upraven obdobný kroužek.
Analogických výhod se dosáhne také pro tu stranu spřahovacího zařízení přivrácenou к hnacímu hřídeli, jestliže podle dalšího provedení vynálezu je vodicí křivka a vybrání, přiřazené к hnacímu hřídeli, upraveno v nejméně jednom kroužku umístěném po straně výstředníkového kroužku na hnacím hřídeli.
Podle dalšího provedení vynálezu spřahovací klín pro zaskočení do spřahovacího vybrání hnacího hřídele za pomoci nejméně jedné předpínací pružiny předpětí ke hnacímu hřídeli a proti řadicímu členu.
Zakočení spřahovacího klínu pod pružným předpětím do spřahovacího vybrání je možné jednodušeji než příslušné vysunutí. Vysunutí se výhodněji provede řadicím členem, jelikož při vysunutí spřahovacího klínu působí na spřahovací klín větší boční síly než při zaskočení, popřípadě zasunutí.
Pro spolupráci mezi řadicím členem a spřahovacím klínem jsou možná různá provedení.
Zvlášl výhodné je to provedení, když spřahovací klín je opatřen unášecí vačkou, která vyčnívá rovnoběžně s osou směrem к hnacímu hřídeli a které je přiřazena řídicí křivka řadicího členu.
234040 4
Dále je výhodné to provedení vynálezu, u kterého řadicí člen je tvořen řadicím kroužkem, který překrývá potyblivou dráhu unášeči vačky a má vodicí drážku pro unášeči vačku a jejíž vnitřní bok obsahuje nejméně jednu řídicí vačku, přičemž řadicí kroužek je uložen výstředně rovnoběžně s osou a je spojen s ovládacím zařízením.
Spřehóvací zařízení nebo spojka podle vynálezu se tedy vyznačuje zvlášt jednoduchou a účinnou konstrukcí, která umožňuje bezpečné řazení i při rychlém běhu hnacích hřídelů a pod zatížením. Přitom je spřahóvací zařízení vhodné pro sejrůzsSjší účely poožžií. Zvlášt výhodně však slouží pro pohon strojních součástí textilního stroje, například kladecích kolejnic osnovního pletacího stroje nebo zejména pro pohon listů tkalcovského stroje.
Příklady provedení spřahovacího za^:íze^í podle vynálezu budou blíže vysvětleny v souvislosti s výkresy.
Obr. 1 znázorňuje spřahóvací zařízení pro pohon listů v pohledu ze strany.
Obr. 2 znázorňuje spřahóvací zařízení podle obr. 1 v řezu podle čáry II-II na obr. 1.
Obr. 3 znázorňuje ředicí člen spřahovacího zařízení v pohledu na vnitřní stranu.
Obr. 4 znázorňuje uspořádání spřahovacího dinu a zadržovacího LH^su na hnacím hřídeli v podrobnsotech.
Obr. 5 znázorňuje další vytvoření spřahovacího klínu.
Obr. 6 až 12 znázorňuj spřahóvací zařízení podle obr. 1 s vypuštěním řadicího kroužku v různých fázích spřahování a obr. 13 znázorňuje vysunuuí nezamčené posunutého zadržovacího Clísu do žádané polohy*
Spřahóvací zařízení znázorněné na obr. 1 až 4 má hnací hřídel 2, který se přetržitě otáčí a po úhlu otočení o 180° se přidtasě nebo úplně zastaví. Na hnacím tóHdeM 2 je upevněn ložiskový kroužek i a je klínem 6 zajištěn proti otáčení. Na ložsckovém kroužku 4 je přes válečkové ložisko 8 upraven výstředníkový kroužek 10. se kterém zase je pomocí dalšího válečkového ložiska £2 připojena ojsice 1£. OjnSčsí tyč 16 je sakloubena na kyvné páce 18. která slouží pro pohon blíže sezsázorsěsého listu, přičemž ojsičsí tyč 16 provádí zdvih H z polohy Hj do polohy
Pro spřažení výstředsíkového kroužku 10 s hnacím hřídelem 2, popřípadě pro ustálení výstředsíkového kroužku,10 na ojsici 14 slouží spřahóvací dís 20» který střídavě je zasusovatelsý do nejméně jednoho spřahovacího vybrání 22 spojeného s hnacím hřídelem 2 nebo do nejméně jednoho spřahovacího vybrání 24 spojeného s ojsici 14. Me^i spojovacími vybráními 22 popř. 24 je spřahóvací dís 20 vedes pomocí vodicích křivek 26. popř. 28, které jsou spojeny s ojsici Ц. popř. s hnacím hřídelem 2 a zabraňuj vysunuuí z okamžitého spřahovacího vybrání. Řaddcí čles Д0. ovladatelný podle vzoru, slouží pro řízení spřahovacího klínu 20. Neeáávsle sa spřahovacím dinu 20 je ve výstřednkkovém kroužku 10 dále alespoň přibližně radiálně posuvně uložes zadržovacídís 32 který působí proti směru A pohánění hnacího hřídele g. Zadržovací dís 22 je samooeddcí a zaskakuje podle postavení spřahovacího dísu 20 do nejméně jednoho zadržovacího vybrání 34 spolupůsobícího s hnacím hřídelem 2, popřípadě do zadržovacího vybrání 36. spolupůsobícího s ojsici 14. Na zadržovacím klínu 32 nebo/a na zadržovacích vybráních 14, popř. J6 jsou řídicí plochy J8, £0 popř. 42. 44. které umooňuuí vysunuuí zadržovacího dísu 32 z vybrání, jestliže zadržovací hřídel 2 předběhne výstředsíkový kroužek 10, popřípadě jestliže výstředníkový kroužek £0 předběhne ojsici 14 a jestliže druhý konec zadržovacího dísu 32 stojí proti nějakému vybrání. Mezi zadržovacími vybráními 34. popř. 36 je veden zadržovecí dís 12 rovněž na vodicích křivkách 26. popř. 28 proti vyskočení.
daném příkladu provedení je spřahovací zařízení vytvořeno . tak, že na dvou místech navzájem přesazených o 18° umožňuje napojení výstřední kového kroužku £0 na taací hřítel
2. V souhlasu s tím jsou také spřahovací vybrání 22. 24 jakož i zadržovací vybrání JÁ, 36 po.dvou uspořádány pok v přesazení o 180°. .
Spřahovací vybrání 22 a zadržovací vybrání 34 spolupůsobící s hnacím hřídelem 2, jakož i vodicí křivky 28 jsou upraveny na radiální přírubě 46 ložiskového kroužku Á· Tato radiální příruba 46 slouží přitom současně jako postranní omezení válečkového ložiska 8.
Spřahovací klín 20 je posuvně uložen v drážce 48 ve výstřednkkovém kroužku 10. Přitom je uspořádání takové, že spřahovací klín 20 je posuvný rovnoběžně s radiálním paprskem 50 hnacího hřídele £. Spřahovací klín 20 má spřahovací bod JÁ, který je směrován s výhodou rovnoběžně ke směru 52 posuvu a spolupůsobí s přísluniým spřahovacím blokem 55 spřahovacího vybrání ' 22. DÁe obsahuje spřahovací klín 20 zadní podpěrný bok 58. který spolupůsobí s příslušnou podpěrnou plochou 60 ve výstřednkkovém kroužku 10. Přitom je'spřahovací klín 20 vzdálen ' od radiálního paprsku 50 tak daleko, že spřahovací bok J6 spřahovacího vybrání 22 stojí proti podpěrné ploSe 60 na výstřední kovám kroužku H) . elepoň přibližně kolmo a je alespoň přibližně stejně velký. Tím se dosáhne optimálního přenosu síly a zabrání se namáhání spřahovacího klínu £0 ohybem.
Mezi spřahovacím klínem 20 a výstřednkkoým kroužkem 10 je umístěna předpínací pružina 62 která stahovací klín 20 předpíná . proti hnacímu 2 a umožňuje zasunutí spřahovacího klínu 20 do spřahovacího vybrání 22 hnacího Hřídele 2, když řadicí člen £0 je ve spřahovacím postavení. Spřahovací vybrání ^. které je přiřazeno hnacímu hřídeli 2, má přHližně ta^enniální vstupní ЭДаЪ 6£, která -umožňuje ěetoné řazení sp^hovaciho ttínu 20. Toto šetrné řazení je příznivě podporováno předpínací pružinou 62. která slouží pro řazení. U .provedení podle obr. 5 může být spřahovací klín 20 opatřen zářezem 66, který je proveden otevřený směrem ke spřahovacímu vybrání 22 a propůjčuje spřahovacímu klínu poživou vlastnost, která tlumí zaskočení spřahovacího klínu 20 do spřahovacího vybrání 22.
Spřahovací klín 20 je opatřen do strany vy čmárající unáěecí vačkou 68. která spolupůsobí s příslušnou řídicí vačkou 70 na řadicím členu £0, aby se umoonnio vysunutí spřahovacího členu 20 ze spřahovacího vybrání 22 hnacího hřídele 2·
Řadcí člen 30 je za tím účelem vytvořen jako řadicí kroužek, který překrývá pohybovou dráhu unášecí vačky 68 a má vodicí drážku 72. . ve které - unášecí vačka krouH. Vntřní bok 74 vodicí drážky 72 obsahuje řídicí vačku 70. Řade! kroužek je rovnoběžný s osou, je však výstředně k hnacímu hřídeli 2 uložen výkyvné na čepu 76. Oládací zařízení 7®. například pnennaaický agregát válce a pístu, řízený podle vzoru o' sobě známým vzorovacím ústrojím, slouží pro vychylování řadicího členu o řadicí dráhu S.
Spřahovací klín 20 zabírá svým koncem odvráceiým od hnacího hřídele 2 do spřahovacího vybrání 24. které je přiřazeno ojnici H4. Toto spřahovací vybrání má opět . přibližně tangenciální vstupní Část 80 a skloněný výstupní bok 82. usnadňujcí lysшlnlí· Voodcí křivka 26 přechází do vstupní - části 30 a navazuje na výstupní bok 82. Voddcí křivka 26. jakož i spřahovací vybrání 24 jsou upraveny v kroužku 84, který je umístěn bočně na ojnici 14 a vyCnívá radiálně k hnacímu hřídeli 2* Kroužek 84 slouží přitom zároveň jako podpěra ojnice J4 a válečkového ložiska .12 na výstřednkkovém kroužku 10. Kroužek.je' přes šrouby 86 a kolíky 88 sešroubován s ojnici 14. šrouby 86 a kolíky 88 mohou být vytvořeny jako pojistná smyková místa, ' která usmylknou, když spřahovací klín 20 blokuje.
Zadržovací klín 32 je rovněž posuvně uložen v drážce 90 ve výstřednkloovém kroužku 10. přičemž směr posuvu v daném příkladu leží radiálně k hnacímu hřídeli £. Přední záběrný bok £4 zadržovacího klínu £2, který je přivrácen ke hnacímu №ídeli 2, jakož i zadní záběrný bok 96. který je přivrácen k ojnici 14, jsou nakloněny pod ostiým úhlem a ke směru 92 posuvu zadržovacího klínu £g. Tím půšobk·zadržovací klín 32 klínovým účinkem, takže se.vyřadí
234040 6 jakákoliv vůle při spřahování spřahovaciho klínu 20» Přední záběrný bok 94 části zadržovacího klínu 22» přivrácené ke hnacímu hřídeli 22» jakož i bok 98 zadržovacího - vybrání 21» jsou alespoň přibližné rovnoběžná se středním radiálním paprskem 90 mezi zadržovacím vybráním 2£ a spřahovacím vybráním - 22» čímž je možné optimální rozložení síly» Šířka -- zadržovacího vybrání 21 je menší než šířka g2 spřehovacího klínu 20» čímž se zabrání tomu, aby spřahovací klín 20 mohl neskočit do zadržovacího vybrání 34»
Ve výstředníkovám kroužku 10 je výkyvné uložena západka 100. která má pružinu 102 předpětí směrem k zadržovacímu klínu 22· Když zadržovací klín 32 vystoupí do zadržovacího vybrání 21» působí výčnělek 104 západky 100 alespoň přibližně kolmo na zadržovací klín 22· Tím vyvolaná třecí síla zabraňuje nežádoucímu poswnrtí zadržovacího klínu 32 ve směru zadržovacího vybrání 34 hnacího hřídele 2· Je-li zadržovací klín 32 naprooi tomu zasunut do zadržovacího vybrání 21» působi výčnělek 104 do - vybrání , 106 zadržovacího klínu 32 a dá zadržovacímu klínu 22 předpěěí do zadržovacího vybrání 31» Západka 100 je společně se zadržovacím kinnem 32 a spřahovacím Klínem držena přidržím plechem 108 ve výstředníkovém kroužku 10» Přídržný plech -108 je šrouby 110 sešroubován s výstředníkovým kroužkem 10»
Zadržovací vybrání 26» které spolupůsobí s ojnici 14 je rovněž upraveno v kroužku 112. který je umístěn na zadní straně ojnice 14 a vytvooil v souhlasu s kroužkem 84» který obsahuje spřahovací vybrání 2J spřahovacího klínu 20» Kroužek 112 obsahuje takové vodicí křivku -26, sloužící pro vedení zadržovacího klínu 22· Kroužek 112 slouží rovněž k zadržení ojnice -14, jakož i válečkového ložiska 12 na výstředníkovém kroužku -10»
Oppooi znázorněnému provedení je také možné, , aby kroužky 84 a 112 nebyly spojeny s ojnicí ££, nýbrž vytvořeny soustředně s hnacím hřídelem 2 8 nepolhbbivě upraveny ná neznázorněné skkíni»
Působení spřahovacího zařízení bude blíže vysvětleno v sc^viso^i s obr» 6 až 13»
Obr» 6 znázorňuje spřahovací zařízení v obdoob, ve kterém je hnací hřídel 2 volně otočný a spřahovací klín 20 je zasunut do spřahovacího vybrání 24 a zadržovací klín 32 je zasunut do zadržovacího vybrání -36» kterážto. vybrání jsou přiřazena ojnici 14» Tím je výstředníkový kroužek 10 přidržován na ojnici . 14 a zajištěn proti otáčení»
Obr» 7 a β .. znázooňňuí zasunuti spřahovacího zařízení, které je možná tehdy, když ředicí člen 30 zaujme řadicí postavení £2, takže řídicí vačka 22 uvolní unášecí vačku 68 spřahovacího klínu 20 pro spřahovací postavenn» V soUhlasu s tím zasunul se spřahovací klín 20 vlivem předpínací pružiny 62 již ' přes - tangenniální vstupní část 64 do spřahovacího . vybrání 22 a je nastaven na spřahovacím boku 64» Zadržovací klín 22» který je západkou 100 ještě držen v zadržovacím vybrání Já» stojí nyní proti zadržovacímu vybrání 34» které je ějii»iaιэzežč hnacímu hřídeei 2· fttM-li se hnací hřídel 2 dále ve směru A pohonu, je výstředníkový kroužek 10 unášen přes spřahovací klín 20 zasunutý do spřahovacího vybrání 22» To způsobb, že rovněž unášený zadržovací klín 22 je svou horní řídicí - plochou £g nastaven ne řídicí plochu 44 zadržovacího vybrání 36 a z něho vytlačen* Zadržovací klín 32 se potom proti hnacímu hřídeei 2 zasune do přísuušného zadržovacího vybrání 21· Přioom zabere západka 100 svým výstupkem 104 do vybrání'105 a dá zadržovacímu klínu 32 předpěěí směrem k zadržovacímu vybrání -104» Přední záběrný bok ЭД zadržovacího klínu 21 spolupůsobí s bokem zadržovacího vybrání 34 a - zabraňuje vůli mezi hnacím hřídelem 2 8 výstředníkovým kroužkem 10» Při pohybu výstředníkového kroužku 10, spřaženého s hnacím hřídelem 2» z polohy znázorněné na obr» 8 do zdvižné polohy g2 znázorněné na obr» -9, je čelní strana spřahovacího klínu 20 nastavena na vodicí křivku 26 kroužku 84 a čelní strana zadržovacího klínu.J2 na vodici křivku 26 kroužku 112 čímž se zabrání vysunul spřahovacího klínu 22 8 zadržovacího klínu 22·
St^jíli řadicí člen 30 v pravé ředicí poloze £2, znázorněné na obr» 1, uvolní se řazení v souhlasu s obr» 9 až 12a Přioom spolupůsobí řídicí vačka 22 ředicího členu 22 8 uná7 234040 šecí vačkou 68 spřahovacího klínu 20 a táhne jej ze spřahovacího vybrání 22. které je ve spojení s hnacím hřídelem 2. V souhlasu s tangenciální vstupní Částí 80 spřahovacího vybrání 28 nastává vysouvání pozvolna, jak vyplývá z obr. 9 а 10. Jelikož hnací hřídel je při tomto vysunování brzděn, má výstředníkový kroužek 10 sklon předběhnout vlivem setrvačných sil hnací hřídel 2. Tomu se zabrání zadržovacím klínem 32. který je svým předním záběrným bokem 94 nastaven na bok 98 zadržovacího vybrání 34. Tím je možné uvolnit spřahovací klín 20 bez sevření ze spřahovacího vybrání 22. Jakmile je spřahovací klín 20 úplně uvolněn, jak je to znázorněno na obr. 10, zabírá spřahovací klín 20 do spřahovacího vybrání 24. které je ve spojení s ojnicí 14. čímž se zabrání dalšímu otáčení výstředníkového kroužku 10. To ovšem způsobí, že znovu se rozbíhající hnací hřídel 2 vytlačí zadržovací klín 32 jeho řídicí plochou 42 ze zadržovacího vybrání 34 a zadržovací klín 32 uvede do zadržovacího vybrání 35. které je ve spojení s ojnicí 14. Přitom se také současně západka 100 vytlačí z vybrání 106 zadržovacího klínu proti hnacímu hřídeli 2 zruší a předpětí působí kolmo na zadržovací klín 32. jek je to znázorněno na obr. 11 a 12.
Hnací hřídel 2 se může nyní dále volně otáčet, přičemž spřahovacímu klínu 20 a zadržovacímu klínu 32 je pomocí vodicích křivek 28 bráněno ve vysunutí ze spřahovacího vybrání 24 a zadržovacího vybrání 36. jež spolupůsobí s ojnicí £4.· Tím může začít nový spřahovací cyklus, jak je znázorněn v obr. 6 až 12, avšak s výstředníkovým kroužkem otočeným o 180°.
Jsou možné následující řadicí stavy:
AI) Řídí-li se řadicí člen 30 do postavení 2]> psk přejde ojnice 14 do postavení popřípadě v tomto postavení Hj zůstane;
A2) jestliže se řadicí člen 30 řídí do postavení S^, přejde ojnice 14 do polohy H2, popřípadě v této poloze zůstane.
Obr. 13 znázorňuje téměř nepravděpodobnou situaci, ve které zadržovací klín 32 neúmyslně, například přelomením tlačné pružiny 102. by mohl být posunut do čárkované polohy X. V tomto případě by spřahovací bok 56 spolupracoval s řídicí plochou 38 zadržovacího klínu 32 tak, že zadržovací klín 32 by byl opět zatlačen do své přiřazené polohy, aniž by byl přitom poškozen.

Claims (17)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Spřahovací zařízení, zejména pro textilní stroj s ojnicí, která je přes výstředníkový kroužek uložena na hnacím hřídeli, přičemž ve výstředníkovém kroužku je umístěn radiálně vedený spřahovací klín, pro který je upraven řadicí člen, a pro spřahovací klín jsou upravena spřahovací vybrání, spojená s hnacíjo hřídelem, a dále spřahovací vybrání, » spojená s ojnicí, jakož i řídicí křivky pro spřahovací klín, vyznačující se tím, že ve výstředníkovém kroužku (10) je ještě upraven samořadicí zadržovací klín (32), který je nezávislý na spřahovacím klínu (20), je upraven radiálně posuvně a jeho blokovací záběrné boky (94, 96) jsou přivráceny к hnacímu hřídeli (2) а к ojnici (14) a mají ve směru (92) posouvání zadržovacího klínu (32) úhel sklonu (a), který je menší než úhel tření, a jehož řídicí plochy (38, 40) mají ve směru (92) posouvání zadržovacího klínu (32) úhel sklonu, který je větší než úhel tření, a hnacímu hřídeli (2) a ojnici (14) je ještě přiřazeno nejméně po jednom zadržovacím vybrání (34, 36) pro zadržovací klín (32), jejichž profily (42, 98, 44) odpovídají profilu zadržovacího klínu (32), a přičemž šířka (B^) každého ze zadržovacích vybrání (34, 36) je menší než šířka (B2) spřahovacího klínu (20).
  2. 2. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že přední záběrný bok (94) části zadržovacího klínu (32), přivrácené к hnacímu hřídeli, jakož i bok (98) příslušného zadržovacího vybrání (34) jsou rovnoběžné se středním radiálním paprskem (50) mezi zadržo-
    234040 8 vacím vybráním (34) a spřahovacím vybráním (22).
  3. 3. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že zadržovací vybrání (34, 36) a přivrácená část zadržovacího klínu (32) maj zaoblené hrany.
  4. 4. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vyznaCující se tím, že ve výstřednkkovém kroužku (10) je upravena západka (100), dosedajcí s předpétím do , vybrání (106) zadržovacího klínu (32) v okamžiku jeho s^ojje^í s hnacím hřídelem (2).
  5. 5. Spřahovací zařízení podle bodu 1, jící se tím, že nejméně jedno ze spřchovc- cích vybrání (22, 24) přiřazené k ojnici (14) má tangenciální vstupní část (64, 80).
  6. 6. zařízení podle bodu 1, ayznaCujjcí se tím, že spřahovací klín (20) má zářez (66), otevřený směrem ke spřahovacímu vybrání (22).
  7. 7. SpřaHovecí zařízení podle bodu 1, vyznaČUuící se tím, že spřahovací klín (20) je upraven posuvně rovnoběžně s radiálním paprskem (50) hnacího Hřídele (2), přičemž podpěrná plocha (60) výstředníkového kroužku (10), ležící kolmo proti spřahovacímu boku (56) spřchovadho vybrání (22), je stejně velká.
  8. 8. Spřahovací zařízení podle bodu 7, vyzadCující se tím, že spřahovací bok (54) spřchovacího klínu (20) a spřahovací bok (56) spřchovacího vybrání (22) jsou skloněny ke směru (52) posuvu.
  9. 9. Spřahovací zařízení podle bodu 7, vyznačující se tím, že spřahovací bok (54) spřchovacího klínu (20) a spřahovací bok (56) spřahovacího vybrání (22) jsou směrovány rovnoběžně ke směru (52) posuvu.
  10. 10. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vyzn^čUjcí se tím, že vodicí křivka (26) a vybrání (24, 36), přiřazené vjcici (14), jsou umístěny v alespoň jednom kroužku (84, 112) umístěném po straně výstředníkového kroužku (10) a ojnice (14).
  11. 11. Spřahovací zařízení podle bodu 10, vyznaCujjcí se tím, že kroužek (84, 112) je na oícílcí (14) upevněn souose s l^o^žiskeem ojnice (14).
  12. 12. Spřahovací zařízení podle kroužky (84) jsou upraveny střižné bodu 10, vyznáCující se tím, že na místech upevnění kolíky (88) nebo/c střižné šrouby ' (86).
  13. 13. Spřahovací ·zařízení podle bodu 10, vyzn^Cující se tím, že kroužek (84) překrývá oícící (14), ložiska (12) a ěást výstředníkového kroužku (10), a tvoří držák pro oínici (14) na výstředakkovém kroužku (10), přičemž i na druhé straně ojnice (14) je upraven obdobný kroužek (112).
  14. 14. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že vodáci křivka (28) a vybrání (22, 34), přiřazené hnacímu hřídeli (2), jsou umístěny v nejméně jednom kroužku upraveném po strcně аýstředаkkvаéOv kroužku (10) na·hnacím hřídeli (2).
  15. 15. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vyzn^Cující se tím, že spřahovací klín (20) má pro zaskočení do spřchwacího vybrání (22) hnacího hřídele (2) za pomoci nejméně ·jedné předpínací pružiny (62)»předpětk ke hnacímu hřídeli (2) a proti ředicímu ělenu (30).
  16. 16. Spřahovací zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že spřahovecí klín (20) je opatřen unášecí vaukou (68), která vyunívá rovnoběžně s osou směrem k hnacímu h^díd€^3^:l (2) a které je přiřazena řídicí křivka (70, 72) ředicího dlenu (30).
    9 234040
  17. 17. Spřahovscí zařízení podle bodu 16, vyznačující se tím, že řadicí člen (30) je'tvořen řadicím kroužkem, který překrývá pohyblivou dráhu unášecí vačky (68) a má vodicí drážku (72) pro unášecí vačku (68) a jejíž vnitřní bok (74) obsahuje nejméně jednu řídicí vačku (70), přičemž řadicí kroužek je uložen výstředně rovnoběžně s osou a je spojen s ovládacím zařízením (78).
CS82177A 1981-01-09 1982-01-08 Coupling device especially for textile machine CS234040B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH10381 1981-01-09

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS234040B2 true CS234040B2 (en) 1985-03-14

Family

ID=4179332

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS82177A CS234040B2 (en) 1981-01-09 1982-01-08 Coupling device especially for textile machine

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4493346A (cs)
EP (1) EP0056098B1 (cs)
JP (1) JPS57137722A (cs)
AT (1) ATE11436T1 (cs)
BR (1) BR8200086A (cs)
CA (1) CA1176192A (cs)
CS (1) CS234040B2 (cs)
DD (1) DD201720A5 (cs)
DE (1) DE3168533D1 (cs)
ES (1) ES8300388A1 (cs)
SU (1) SU1114345A3 (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3311670C2 (de) * 1983-01-18 1986-05-22 Textilma Ag, Hergiswil Webmaschine
US4669510A (en) * 1983-10-07 1987-06-02 Textilma Ag Process for operation of a weaving machine as well as application of the process
EP0151655B1 (de) * 1984-01-28 1988-07-13 Stäubli AG (Stäubli SA) (Stäubli Ltd.) Keilkupplung einer Rotations-Schaftmaschine
EP0185780B1 (de) * 1984-12-18 1989-03-01 Stäubli AG (Stäubli SA) (Stäubli Ltd.) Rotations-Schaftmaschine
DE3528504C2 (de) * 1985-08-08 1993-10-07 Kaiser Gmbh & Co Kg Steuervorrichtung einer Rotations-Schaftmaschine
FR2596425B1 (fr) * 1986-03-26 1988-05-20 Staubli Sa Ets Ratiere rotative pour machines a tisser
JPH071391Y2 (ja) * 1988-11-25 1995-01-18 松下電工株式会社 平板瓦
IT1246701B (it) * 1990-07-11 1994-11-26 Nuovopignone Ind Meccaniche Ef Dispositivo di comando perfezionato per ratiere rotative ad altissima velocita'
US5241340A (en) * 1991-08-14 1993-08-31 Coulter Corporation Electrophotographic microfilm camera/processor apparatus
DE602006003060D1 (de) 2006-02-28 2008-11-20 First Spa Verbesserte Kegelkupplung der Verbindungstage in einer Rotationschaftmaschine für Webmaschinen
CN104562396A (zh) * 2014-12-24 2015-04-29 苏州华冲精密机械有限公司 纺织机行星体

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE454108C (de) * 1925-02-19 1927-12-27 Schloemann Akt Ges Drehkeilkupplung mit Rueckschlagsicherung
US2627758A (en) * 1947-02-26 1953-02-10 George F Wales Clutch mechanism
GB703280A (en) * 1950-05-30 1954-02-03 Prototypa A dobby for the operation of heald shafts
CH425669A (de) * 1963-08-29 1966-11-30 Staeubli Geb & Co Schaftantriebs-Vorrichtung für Webstühle
FR86948E (fr) * 1964-12-03 1966-05-06 Staubli Geb & Co Dispositif de formation de la foule pour métiers à tisser
CH517192A (de) * 1970-05-29 1971-12-31 Staeubli Ag Einrichtung zur Kupplung einer Antriebswelle mit einer Kurbelstange
CH512605A (de) * 1970-05-29 1971-09-15 Staeubli Ag Vorrichtung zum Steuern einer Keilkupplung insbesondere in einer Schaftmaschine, und Verfahren zum Betrieb derselben
CH523984A (de) * 1970-05-29 1972-06-15 Staeubli Ag Verfahren zum Steuern einer Schaftmaschine und Schaftmaschine zur Durchführung des Verfahrens
CH510148A (de) * 1970-05-29 1971-07-15 Staeubli Ag Schaftmaschine mit einer Vorrichtung zur Steuerung aller Schäfte in die gleiche Stellung
DE2909131A1 (de) * 1979-03-08 1980-09-11 Johann Kaiser Gmbh & Co Kg Mas Schaftmaschine fuer webmaschinen
DE2938451B1 (de) * 1979-09-22 1980-09-11 Zangs Ag Maschf Rotations-Schaftmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
ES508612A0 (es) 1982-11-01
JPS57137722A (en) 1982-08-25
JPS6319616B2 (cs) 1988-04-23
CA1176192A (en) 1984-10-16
EP0056098B1 (de) 1985-01-23
SU1114345A3 (ru) 1984-09-15
ATE11436T1 (de) 1985-02-15
ES8300388A1 (es) 1982-11-01
US4493346A (en) 1985-01-15
EP0056098A1 (de) 1982-07-21
DD201720A5 (de) 1983-08-03
DE3168533D1 (en) 1985-03-07
BR8200086A (pt) 1982-11-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS234040B2 (en) Coupling device especially for textile machine
GB2106550A (en) Weft transfer devices in shuttleless looms
JP2535008B2 (ja) 織 機
US4240645A (en) Force-compensated split-jaw lathe chuck
DE2741200A1 (de) Kupplung zur bewegung eines maschinenteiles, insbesondere einer textilmaschine
CZ232792A3 (en) High-speed rotary dobby
US4352500A (en) Clamping chuck for turning machines
EP0068139B1 (de) Kupplungsvorrichtung, insbesondere für eine Textilmaschine
CZ286492A3 (en) Thread feeding device for circular knitting machines, particularly for double-cylinder knitting machines
EP0466234B1 (en) Improved control device for very high-speed rotary dobbies
GB2056507A (en) Heald frames
KR20020010130A (ko) 그립퍼실에 대한 보빈을 교체하기 위한, 재봉 또는편물기상의 장치
US4730641A (en) Rotational dobby
CS221816B2 (en) Rotation dobby machine
DE2832297A1 (de) Spannfutter
CS199749B2 (en) Trigger means for automatic rapid braking of movable machine parts,especially in weaving looms
US4460021A (en) Catcher and a method of operating a gripper projectile catcher
DE3224708C2 (de) Einrichtung zur zwangsläufigen Betätigung der Klemmvorrichtung von Schußfadeneintragorganen an schützenlosen Webmaschinen
SU1602396A3 (ru) Товарный регул тор на ткацком станке
US5271434A (en) Control mechanism for the rapier heads of weaving machines
EP1700939B1 (de) Schaftantrieb für Webmaschinenschäfte
CS198200B2 (en) Apparatus for selective weft insertion into the shed
CS270281B1 (cs) Rotační listovka
TWI772749B (zh) 經編機
US4422480A (en) Loom-heddle selector