CS233069B1 - Způsob přípravy (8E, l0E)-8,10-dodekadien-l-olu - Google Patents

Způsob přípravy (8E, l0E)-8,10-dodekadien-l-olu Download PDF

Info

Publication number
CS233069B1
CS233069B1 CS315783A CS315783A CS233069B1 CS 233069 B1 CS233069 B1 CS 233069B1 CS 315783 A CS315783 A CS 315783A CS 315783 A CS315783 A CS 315783A CS 233069 B1 CS233069 B1 CS 233069B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
octen
bromo
dodecadien
reaction mixture
solution
Prior art date
Application number
CS315783A
Other languages
English (en)
Inventor
Ladislav Kalvoda
Jan Vrkoc
Original Assignee
Ladislav Kalvoda
Jan Vrkoc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ladislav Kalvoda, Jan Vrkoc filed Critical Ladislav Kalvoda
Priority to CS315783A priority Critical patent/CS233069B1/cs
Publication of CS233069B1 publication Critical patent/CS233069B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu přípravy (8E,1OE)-dodekadien-l-olu, sexuálního feromonu obaleče jablečného (Cydia pomonella), použitelného pro monitoraoi výskytu a letu obaleče jablečného v programech integrované ochrany rostlin nebo jako výchozí surovina pro přípravu dalších feromonů. Syntéza vyohází z 3-brom-2-propinyltetrahydropyranu, který se štěpí zinkem na 4-okten-6-in-l-ol, na který se působí toluensulfonylchloridem a bromidem hořečnatým, a na vzniklý izolovaný bromoktenin se působí Grignardovým činidlem v přítomnosti kopulačního činidla, načež se odstraní maskovací methoxymetylová skupina reakcí s ethylenglykolem. Získaný 8-dodecen-10-in-l-ol se hydrogenuje na P2-Ni v ethanolickém roztoku na dodekadienol s konfigurací 8E, 10Z, který se izomerizuje při 60 až 120 °C thiofenolem.

Description

Vynález se týká způsobu přípravy (8E,10E)-8,10-dodekadien-l-olu, sexuálního feromonu obaleče jablečného (Cydia pomonella).
Reprodukční chování u převážné části dosud studovaných hmyzích druhů je zprostředkováno sexuálními feromony. Protože chemická identifikace složek sexuálních feromonů lepidopter se stala dosti rutinní záležitostí, počet isolovaných a identifikovaných feromonů stále roste. Bylo však nalezeno, že mnohé jestliže ne všechny, chemické komunikační systémy jsou velmi sofistické a komplexní i když struktury feromonů jsou většinou dosti jednoduché. Praktická aplikace feromonů pro monitoraci nebo hubení hmyzu není často nejúspěánější také proto, že je dosud málo známo buď o přesném složení feromonů nebo o chování, které je feromony vyvoláváno. Přesto v mnoha případech je možno s úspěchem použít jednosložkové nebo vícesložkové účinné směsi pro monitoraci výskytu a letu škůdců v programech integrované ochrany rostlin (Chemical Ecology: Odour Communication i Animals; vydavatel F.J.Ritter, Elsevier, Amaterdam 1979; Management of Insect Pests with Semi ochemicals; vydavatel E.R. Mitchell, Plenům Press, New York 1981).
Sexuální feromony motýlů jsou tvořeny převážně nerozvětvenými alifatickými alkoholy, aldehydy nebo acetáty s 12 až 18 » atomy uhlíku s 1 až 2 dvojnými vazbami v různých polohách s geometrickou isomerií E nebo Z. Mnohé hmyzí druhy rozlišují mezi isomery a malá množství nesprávného” isomeru mohou inhibovat reakci hmyzu na ”správný isomer nebo přímíšenina malého množství jednoho isomeru v druhé způsobuje mezidruhové rozlišení. Takovéto požadavky na stereospecificity způsobují, že synthesy poměrně jednoduchých sloučenin se stávají netriviálními záležitostmi.
Sexuálním feromonem obaleče jablečného (Cýdia pomonella) je (8E,10E)-8,10-dodekadien-l-ol, sexuálním feromonem obaleče hrachového (Gydia nigricana) je (8E,10E)-8,10-dodekadien-l-yl acetát, který také vykazuje vysokou atraktivitu na obaleče vojtěškového (Gydia medicaginis). U populací obaleče hrachového, vyskytujících se v Československu se však tento acetát jeví jako málo atraktivní.
Protože synthetický (8E,10E)-8,10-dodekadienyl-ol se ukázal velmi účinný na samce/obaleče jablečného a odpovídající acetát na samce obaleče hrachového a vojtěškového, nabyl značný význam jako prostředek k monitoraci a kontrole hmyzí populace.
Z toho důvodu je v literatuře popsána řada synthetických postupů přípravy těchto sloučenin.
Přehled o synthetických možnostech přípravy je obsažen v přehledných referátech C.A.Henrick: The synthesis of insect sex pheromones, Tetrahedron 33, 1845 (1977), R.Rossi: Insect pheromones I, Synthesis of achiral components of insect pheromones, S. Synthesis 817 (1977), a J.M. Srand aj.: Insect Pheromones: A critical review of recent advanees in their chemistry, biology and application, Fortchritte der Chem.org.iUaturst. 37, str. 71 až 79.
Z novějších prací lze uvést značně stereospecificky probíhající synthesu popsanou Decodtsem aj.(Synthesis 1979, 510) a jednoduchou úplně stereospecificky probíhající synthesu (E,E) 1,3dienových skeletů využívající koordinační chránící skupinu Fe(CO)^ (G.R. Knox a I.G.Thom: J.C.S.Chem.Comm. 1981, 374).
233 069
- 3 Vynález se týká nového způsobu přípravy (8E,10E) -8,10-dodekadien-l-olu, který vycházýz relativně levných výchozích materiálů a které lze za použití běžných reagencií převést ve vysokém výtěžku na požadovaný produkt.
Předmětem předloženého vynálezu je způsob přípravy (8E,10E) -8,10-dodekadien-l-olu, který se vyznačuje tím, že se 3-brom-2-propinyl-tetrahydropyran vzorce III
(III) reduktivně štěpí zinkem v přítomnosti chloridu amonného ve vodném roztoku při teplotě místnosti až teplotě varu reakční směsi, vzniklý 4-okten~6-in-l-ol (IV)
se reakcí s p-toluensulfonylchloridem převede v alkalickém prostředí na odpovídající l-p-toluensulfonyloxy-4-okten-6-in, který se bez isolace převede reakcí s bromidem hořečnatým při teplotě 0° až bodu varu reakční směsi na l-brom-4-okten-6-in (V) (V), načež se l-brom-4-okten-6-in nechá reagovat s Grignardovým činidlem (VI) připraveným z 4-chlorbutyl-methoxymethyletheru
CIMg
(VI) při teplotě -10°C až 10°C v přítomnosti Id^CuCl^ jako kopulačního činidla a isolovaný produkt se reakcí s ethylenglykolem v
- 4 233 069 kyselém ethanoli^ckém prostředí převede při teplotě varu rakční směsi na 8-dodecen-lO-in-l-ol (VII)
který se hydrogenuje na P2-niklovém katalyzátoru v ethanolickém roztoku na (8E,10Z)-8,10-dodekadien-l-ol a isomerací získaného surového odparku thiofenolem při teplotě 60 °G až 120 °G se připraví (8E,10E)-8,10-dodekadien-l-ol.
Reakce se běžně provádí tak, že se 3-brom-2-propinyl-tetrahydropyran (III), připravený z dihydropyranu přes 2-,3-dibromtetrahydropyran a následující reakcí s propinymagnesiumbromidem, reduktivně štěpí reakcí zinkem v přítomnosti chloridu amonného za varu ve vodném roztoku. Takto získaný 4-okten-6-in-l-ol (IV) se v alkalickém prostředí nechá reagovat s ρ-toluen sulfony1chloridem. Reakce se s výhodou provádí v benzenovém roztoku v přítomnosti hydroxidu sodného a triethylbenzylamoniumchloridu za chlazení při teplotě místnosti. Získaný l-p-toluensulfonyloxy-4-okten-6-in se převede na l-brom-4-okten -6-in (V) reakcí s bromidem hořečnatým. Reakce se provádí tak, že se roztok bromidu hořečnatého ve směsi benzenu a etheru (připravený reakcí hořčíku s 1,2-dibromethanem) smísí s výše připravený tosylderivátem a reakční směs s^e ponechá stát při teplotě místnosti přes noc. Po rozložení reakční směsi se 1-brom-4-okten-6-in (V) čistí destilací, načež se nechá reagovat s Grignardovým činidlem (VI) připraveným z 4-chlorbutyl-methoxymethyletheru. Kopulační reakce bromderivátu (V) a Grignardova činidla (VI) se běžně provádí tak, že se k roztoku Grignardova činidla přidá bromderivát (V) a v atomosféře argonu
- 5 233 069 za míchání a chlazení na teplotu 0 °C se přidává roztok LigCuCl^ v tetrahydrofuranu takovou rychlostí, aby teplota nepřestoupila 5 °CO Po skončení přidávání kopulačního činidla se reakční směs nechá stát 12 hodin při O °C a pak se raakční směs rozloží vodnou kyselinou chlorovodíkovou. Z isolovaného produktu se odštěpí chránící methoxymethylskupina reakcí s ethylenglykolem v kyselém ethanolickém roztoku a při teplotě varu reakční směsi.
Z organické fáze isolovaný produkt se čistí destilací. Redukce 8-dodecen-10-in-l-olu na odpovídající dien se s výhodou provádí tak, že se hydrogenaci s katalyzátorem P2-nikl připraví nejprve Ζ,Ξ-ísomer,který se pak zahřátím s thiofenolem isomerisuje na (8B,1OE)-8,10-dodekadien-l-ol. lsomerisace se provádí bez přítomnosti rozpouštědla a požadovaný produkt krystaluje přímo z ochlazené reakční směsi po zředění petroletherem stáním při teplotě -35 °C. Matečné louhy po krystalisaci obsahující E,ZZ,E- a Ζ,Ζ-isomery se mohou po odpaření rozpouštědla znovu isomerisovat na rovnovážnou směs ve které převažuje E,E-isomer, který se opět isoluje krystalisaci při nízké teplotě (8E,10E)-8,10-dodekadien-l-ol se může dále použít jako výchozí sloučenina pro přípravu (8E,10E)-8,10-dodekadien-l-yl acetátu, sexuálního feromonu obale-če hrachového a obaleče vojtšškového.
Vynález je blíže’ objasněn v následujícím příkladu, který jej však žádným způsobem neomezuje.
- 6 233 069
A. Acetylid sodný
Ve čtyřhrdlé sulfonační baňce (2 1) opatřené teploměrem, vibračním míchadlem a zpětným chladičem zakončeným prob -ublávačkou naplněnou parafinovým olejem, byl pod xylenem (100 ml) roztaven sodík (50,0 g; 2,2 mol). Krátkým spuštěním míchadla byl sodík rozšlehán na prach, k získané suspensi byl přidán xylen (500 ml) a 1,2-diaminoether (2,0 ml). Suspense byla vyhřátá na 50 °C a za intensivního míchání byl nad hladinu suspenze uváděn acetylen (plyn z lahve byl promyt vodou a vysušen vymražením směsi pevný kysličník uhličitý-aceton). Reakční směs se samovolně ohřívá reakčním teplem, takže přívod acetylenu byl upraven tak, aby teplota v reakční nádobě byla v rozmezí 50-60 °C (ke konci reakce je třeba reakční směs za tuto teplotu přihřívat). Původně světle fialová suspense sodíku se změní po převedení sodíku na acetylid na bílou suspensi acetylidu I ve světle žlutém roztoku. Doba konverze je závislá na stupni disperse sodíku a pohybuje se v rozmezí 2-6 h.
B. Propin
Získaná suspense acetylidu sodného byla vyhřátá na 90 °C a při teplotě 90-110 °G k ní byl přikapán za míchání dimethylflulfát (126 ml; 1,33 mol). Vznikající plynný propin (t.v. -23,3°C) byl po ochlazení ve zpětném chladiči veden gumovou hadicí do vymrazovačky (chlazené směsí pevný kysličník uhličitý-aceton), opatřené chlorkalicovým uzávěrem. Získaný kondensát byl předestilován (byla jímána frakce do 20 °G). Bylo získáno 59 g propinu (55,4% počítáno na dimethyl sulfát) dostatečně čistého pro další operaci.
233 069
G. Roztok propinylmagnesiumbromidu
Ve tříhrdlé baňce (4 1) opatřené míchadlem, zpětným chladičem s chlorkalciovým uzávěrem a přikapávací nálevkou byl umístěn hořčík (26,7 g; 1,1 mol). K hořčíku byl přikapán roztok 1-brombutanu (157,5 g; 1,15 mol) v absolutním etheru (900 ml).
Po rozpuštění hořčíku byl zpětný chladič nahrazen chladičem na suchý led, opatřeným chlorkalciovým uzávěrem. K získanému roztoku butylmagnesium-bromidu byl nakondensován propin (59 g;
1,47 mol). Po přidestilování propinu byla reakční směs 5 h míchána za chlazení pod zpětným chladičem (pevný kysličník uhličitý-aceton) a pak ponechána za laboratorní teploty přes noc.
D. 2,3-Dibrom-tetrahydropyran
K roztoku čerstvě předestilovaného dihydropyranu (84,1 g;
1,0 mol) v absolutním etheru (300 ml) byl za chlazení na -35 až -10 °C a míchání přikapán brom (50,90 ml) do prvého žlůtého zabarvení. Pak byl roztok odbarven několika kapkami dihydropyranu a bezprostředně využit v dalším stupni.
E. 3-Brom-2-propinyl-tetrahydropyran (III)
U získaného roztoku propinylmagnesiumbromidu byl chladič na suchý led nahrazen vodním zpětným chladičem, opatřeným chlorkalciovým uzávěrem a k roztoku byl za míchání během 15 min přike^n roztok 2,3-dibromtetrahydropyranu. Po přidání byla reakční směs ještě 2 h míchána a pak k ní byla přikapána směs vody (500 ml) s konc.kyselinou chlorovodíkovou (25 ml). Organická, vrstva byla oddělena, promyta vodou (500 ml), vysušena (ivIgSO^)
233 069 a zahuštěna při 40 °G/2,6 kPa. Produkt 111 byl bez dalšího čištěni použit v další operaci. j
4. 4-Okten-6-in-l-ol (IV)
Ve tříhrdlé bance (2 1) opatřené míchadlem a zpětným chladičem byl přidán k vroucí směsi^ody (400 ml), chloridu amonného (100 g) a práškovítého zinku (130 g) bromderivát z předchozího stupně. Směs byla zahřívána k varu za míchání lha pak ochlazena, K vychladlé směsi byl za míchání přidán konc.amoniak (200 ml).
Ze směsi byl odfiltrován nezreagovaný zinek (frita C 3)> látka na filtru byla promyta etherem (2 x 100 ml) a z filtrátu byla oddělena organická vrstva. Vodná vrstva byla extrahována etherem (2 x 100 ml), organická vrstva a extrakty byly spojeny, vysušeny (MgSO^) a zahuštěny. Produkt IV byl přečištěn destilací, byla jímána frakce b.v. 102-105 °C/2/i?kPa, výtěžek 97 g (78%, počítáno na dihydropyran).
G. l-p-Toluensulfonyloxy-4-okten-6-in
V trojhrdlé baňce (2 1), opatřené vibračním míchadlem a teploměrem, byl ke směsi alkoholu IV (94 g, 0,76 mol), 30% hydroxidu sodného (250 ml), benzenu (500 ml) a triethyl-benzylam&niumchloridu (2 g) za intensivního míchání a chlazení na 20-25 °C po částech přidáván p-toluensulfonylchlorid (164 g;
0,86 mol). V míchání směsi bylo pokračováno do vymizení-p-. -toluensulfochloridu (Kontrola byla prováděna pomocí TLC-silufol UV 254; ve směsi benzen-5% ethylacetátu, detekce v UV světle).
Po vymizení p-toluensulfochloridu byla reakční směs zředěna vodou (500 ml), organická vrstva byla vysušena (íjgSO^) a zahuštěna
233 069 v 2 1 baňce na rotační odparce při 2,66 kPa a 40 °C. Získaný produkt byl bez dalšího Čištění be zprostředně využit v dalším stupni.
H. l-3rom-4-okten-6-in (V)
V trojhrdlé bance opatřené míchadlem, přikapávací nálevkou a zpětným chladičem s chlorkalciovým uzávěrem byl k hořčíku (13,4 g; 0,55 moDpřidán roztok 1,2-dibromethanu (93,9 gj 0,50 mol) ve směsi hnzen-ether (500 ml; 1:1). Po odeznění bouřlivé reakce byla směs ještě 2 h míchána a pak odlita od nezreagovaného hoříčku do laňky, obsahující surový tosylderívát připravený ve stupni G. Na baňku byl nasazen zpětný chladič opatřený chlorkalciovým uzávěrem a tosylderivát byl rozmíchán v roztoku bromidu horečnatého. Směs se za-hřeje reakčním teplem k mírnému varu a téměř okamžitě se začne vylučovat hořečnatá sůl kyseliny p-toluensulfonové. Směs byla ponechána při laboratorní teplotě přes noc a pak vlita do směsi voda (3,5 1) - kyselina chlorovodíková (10 ml).Po rozpuštění p-toluensulfonátu hořečnatého byla organická vrstva promyta směsí voda (100 ml), konc. amoniak (10 ml) a chlorid amonný (10 g), vysušena (MgSO^) a zahuštěna přes kolonu. Zbytek byl přečištěn destilací, byla jímána frakce b.v. 55-60 °G/65 fe, výtěžek 128,6 g (88% počítáno na alkohol IV)
Ch. 4-Chlorbutyl-methoxymethylether
V trojhrdlé baňce (4 1) opatřené míchadlem, přikapávací nálevkou, teploměrem a chlorkalciovým uzávěrem, byl ke směsi dichlormethanu (900 ml), 4-chlorbutanolu (326 g; 2 moly) a dimethylanilinu (420,5 g, 440 ml; 3,47 molu) za chlazení ledovou
233 069 vodou na 10-15 °C přikapán ehlormethylmethylether (288 g,
269 ml; 3,58 mol). Po přidání chlormethylmethyley-heru byla reakční směs ještě 1 h míchána v ledové lázni, pak byla přidána voda (500 ml), organická vrstva byla oddělena, promyta saěsí voda (200 ml) - konc.kyselina chlorovodíková (100 ml), vodou (2 x 250 ml) a směsí voda (150 ml) - konc.amoniak (150 ml), vysušena (MgSO^) a zahuštěna na rotační odparce při 40 °C/2,66 kPa. Produkt byl přečištěn destilací, t.v. 38 °C/65 Pa (jímadlo bylo chlazeno ledovou vodou); výtěžek 343 g (74,9%) produktu uvedeného v nadpisu.
I. 8-Dodecen-10-in-l-0l (VII)
V trojhrdlé baňce (11), opatřené zpětným chladičem zakončeným probublávaČkou, přívodem argonu, přikapávací nálevkou a magnetickým míchadlem, byl k hořčíku (24,3 g; 1 mol) přidán tetrahydrofuran (50 ml) a 1,2 dibromethan (1,0 ml). Aparatura byla propláchnuta argonem a po nastartování” reakce byl k hořčíku za míchání přikapán roztok 4-chlorbutyl-methoxymethyletheru připraveného ve stupni CH (133,5 g; 0,875 mol) v tetrahydrofuranu (250 ml) takovou rychlostí, aby i©kční směs živě vřela. Po přidání roztoku byla reakční směs zahřívána ještě 20 min k varu a pak ochlazena.
Získaný roztok Grignardova činidla byl odlit od nezreagovaného hořčíku do baňky (2 1) opatřené přívodem argonu, magnetickým míchadlem, teploměrem a šeptem. K roztoku Grignardova činidla byl přidán bromderivát V, připřavený ve stupni H, (129,1 g; 0,69 molu) aparatura byla vypláchnuta argonem a obsah byl vychla11 233 069 zen ve směsi voda-led na O °C. K vychlazené směsi byl přidán injekční stříkačkou roztokkopulačního činidla připraveného rozpuštěním bezvodého chloridu lithného (8,46 g; 0,2 mol), a bezvodého chloridu měďnatého (13,45 g; 0,1 mol) v absolutním peroxidu prostém tetahydrofuranu (1000 ml) (13,4 ml) za míchání takovou rychlostí, aby teplota nepřestoupila 5 °G. Po přidání kopulačního činidla byla reakční směs ponechána 12 h při 0 °C. (Směs voda-led). Pak byla reakční směs rozložena směsí voda (800 ml)-konc.kyselina chlorovodíková (30 ml), organická vrstva byla promyta vodou (200 ml), a zředěným amoniakem <100 ml, 1:1), vysušena MgSO^ a zahuštěna na rotační odparce při 40 °G/2,66 kFa.
Odštěpení methoxymethylskupiny: K odparku byla přilita směs ethanolu (250 ml), ethylenglykolu (62 g; 1 mol) a kyseliny sírové (2,5 ml) a směs byla zahřívána k varu (20 min) a pak zneuti*alisována konc. amoniakem (20 ml). Po přidání vody (300 ml) a nasyceného roztoku chloridu sodného (300 ml) byla organická vrstva oddělena, vysušena (MgSO^) a zahuštěna na rotační odparce při 40 °C/2,66 kPa. Produkt byl přečištěn destilací, byla jímána frakce t.v. 70-125 °C/65 Pa (prakticky vše přichází v rozmezí 104-111 °C). Výtěžek 90,6 g (72,8% počítáno na bromderivát V a 50% na dihydropyran). Roztok kopulačního Činidla se připraví rozpuštěním bezvodého chloridu lithného (8,48 g; 0,2 mol) a bezvo dého chloridu měďnatého (13,45 g; 0,1 mol) v absolutním peroxidu prostém tetrahydrofuranu (1000 ml).
233 069
J. (8E,1OE)-8,10-Dodekadien-l-ol .
V hydrogenační aparatuře uzpůsobené pro cyklický oběh vodíku a opatřené sépiovým uzávěrem byl umístěn roztok octanu nikelnatého (4,0 g) v ethanolu (180 ml). Aparatura byla vypláchnuta vodíkem a k roztoku octanu nikelnatého byl přidán roztok hydridu sodno-boritého (640 mg) ve vodě (4,0 ml). Po 10 min byl k reakční směsi přidán 1,2-diaminoethan (4,0 ml). Pak byla reakční směs vychlazena ve směsi voda-led, k vychlazené směsi byl přidán alkohol Vil (90,A g) a směs byla hydrogenována za mírného přetlaku vodíku do praktického ustání spotřeby vodíku (průběh hydrogenace byl sledován plynovou chromatografií). Po skončení hydrogenace byla reakční směs filtrována přes křemelinu a zahuštěna.
K odparku byla přidána voda (200 ml), benzen (200 ml), organická vrstva byla oddělena, vysušena bezvodým síranem hořečnatým a zahuštěna na rotační odparce při 40 °C/2,66 kPa.
Isomerisace: K získanému odparku byl přidán thiofenol (1,0 ml) a směs byla zahřívána 30 min. na 100 °C a pak. ochlazena. Vychlazená směs byla rozpuštěna v petroletheru (900 ml) a roztok byl ponechán krystalovat přes noc při -35 °C. Vyloučené krystaly byly odsáty a rekrystalovány z petroletheru (300 ml). Matečné louhy byly spojeny, zahuštěny na rotační odparce při 40 °C/2,66 kPa a odparek byl znovu zahříván 30 min na 100 °C. Po ochlazení bylo rozpuštěno v petroletheru (300 ml) a roztok byl ponechán *
krystalisovat. Po odsátí byl vyloučený produkt rekrystalisován z petroletheru (100 ml). Spojené matečné louhy byly zahuštěny na rotační odparce při 40 °C/2,66 kPa a zahřívány 30 min na 1Ó0 °C, po ochlazení bylo rozpuštěno v petroletheru (100 ml) a ochlazením
- 13 233 069 vyloučený produkt byl rekrystalisován z petroletheru (100 ml)
Krystali sací bylo isolováno celkem 53 g produktu uvedeného v nadpisu.
Podle plynové chromatografie je produkt více než 99%. Xnfra- , červené, NMR a hmotové spektrum, je v souhlase s uvedenou strukturou.

Claims (1)

  1. Předmět vy nálezu
    233 069
    Způsob přípravy (8E,10E)-8,10-dodekadien-l-olu, vyznačený tím, že se 3-brom-2-propinyltetrahydropyran vzorce III (III) reduktivně štěpí zinkem v přítomnosti chloridu amonného ve vodném roztoku při teplotě místnosti až teplotě varu reakční směsi, vzniklý 4-okten-6-in-l-ol vzorce IV
    HO (IV) se reakcí s p-toluensulfonylchloridem převede v alkalickém prostředí na odpovídající l-p-toluensulfonyloxy-4-okten-6-in, který se bez izolace převede reakcí s bromidem horečnatým při teplotě 0 °C až bodu varu reakční směsi na l-brom-4-okten-6-in vzorce V načež se l-brom-4-okten-6-in nechá reagovat s Grignardovým činidlem vzorce VI, připraveným z 4-chlorbutyl-methoxymethyletheru při teplotě -10 °C až 10 °C v přítomnosti LigCuCl^ jako kopulačního činidla a isolovaný produkt se reakcí s ethylenglykolem v kyselém ethanolickém roztoku při teplotě varu reakční směsi
    -//233 069 převede na 8-dodecen-10-in-l-ol vzorce VII
    OH (VII)y který se hydrogenuje na P -niklovém katalysátoru v ethanolickém roztoku na (8E,102)-8,10-dodekadien-l-ol a isomerací získaného surového odparku thiofenolem při teplotě 60 °C až 120 °C se připraví (8E,10E)-8,10-dodekadien-l-ol.
CS315783A 1983-05-04 1983-05-04 Způsob přípravy (8E, l0E)-8,10-dodekadien-l-olu CS233069B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS315783A CS233069B1 (cs) 1983-05-04 1983-05-04 Způsob přípravy (8E, l0E)-8,10-dodekadien-l-olu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS315783A CS233069B1 (cs) 1983-05-04 1983-05-04 Způsob přípravy (8E, l0E)-8,10-dodekadien-l-olu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS233069B1 true CS233069B1 (cs) 1985-02-14

Family

ID=5370854

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS315783A CS233069B1 (cs) 1983-05-04 1983-05-04 Způsob přípravy (8E, l0E)-8,10-dodekadien-l-olu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS233069B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6838576B1 (en) 2003-10-23 2005-01-04 3M Innovative Properties Company Process for preparing functional group-containing olefinic compounds

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6838576B1 (en) 2003-10-23 2005-01-04 3M Innovative Properties Company Process for preparing functional group-containing olefinic compounds

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Corey et al. Dimethyloxosulfonium methylide ((CH3) 2SOCH2) and dimethylsulfonium methylide ((CH3) 2SCH2). Formation and application to organic synthesis
Picotin et al. Activation of zinc by trimethylchlorosilane. An improved procedure for the preparation of. beta.-hydroxy esters from ethyl bromoacetate and aldehydes or ketones (Reformatsky reaction)
US3996270A (en) Intermediate for Gossyplure, the sex pheromone of the pink bollworm
Larock et al. Mercury in organic chemistry. 15. A novel stereospecific synthesis of 1, 3-dienes via" head-to-tail" dimerization of alkynes
JPS6145617B2 (cs)
US9975912B2 (en) Method for producing (E,Z)-7,9-dodecadienyl-1-acetate
US5349071A (en) Process for preparing tertiary alkynols
CS233069B1 (cs) Způsob přípravy (8E, l0E)-8,10-dodekadien-l-olu
EP0348813B1 (en) Process for producing halogenated sulfone
US2587457A (en) Production of vitamin a and related compounds
Yadav et al. Allylation of Grignard reagents: its application for the synthesis of (4E, 7Z)-4, 7-tridecadienyl acetate, a sex pheromone of potato tuberworm moth
JP3782149B2 (ja) 不斉合成用の金属錯体、触媒及びこれを用いた不斉化合物の製造方法
US4296042A (en) Preparation of unsaturated aliphatic insect pheromones using cyclic phosphonium ylids
US3704258A (en) Enol ether intermediates for juvenile hormones and analogs
US4233464A (en) Cyclohexene carotinoid intermediates
Gardette et al. Synthesis of (Z, Z)-3, 13-octadecadien-1-yl acetate Component of the sex pheromone of Synanthedon tenuis
KR100521062B1 (ko) (3-알콕시페닐)마그네슘클로라이드의제조방법및당해클로라이드를사용한알콜제조방법
JP4399885B2 (ja) 4−メチルテトラフルオロベンジルアルコール誘導体の製造法
US2849495A (en) Preparation of 3, 4-dehydro-beta-carotene
EP0647624B1 (fr) Nouveaux intermédiaires de préparation de la vitamine A et des caroténoides et leur procédé de préparation
US3978135A (en) Preparation of ethers from citronellal or homologues thereof
JPS5835183B2 (ja) ヘプタン酸誘導体
CN110891957B (zh) 7,9-十二碳二烯基-1-乙酸酯异构体的新组合物及其制备方法
Ward et al. Synthesis of acetals by alkylation of 1, 1‐diethoxy‐2‐propyne
US3849455A (en) Process for preparing methyl and ethyl 3,11-dimethyl-7-ethyltrideca-2,6,10-trienoates