CS230650B1 - Způsob výroby acetalů prostanoidů - Google Patents

Způsob výroby acetalů prostanoidů Download PDF

Info

Publication number
CS230650B1
CS230650B1 CS28183A CS28183A CS230650B1 CS 230650 B1 CS230650 B1 CS 230650B1 CS 28183 A CS28183 A CS 28183A CS 28183 A CS28183 A CS 28183A CS 230650 B1 CS230650 B1 CS 230650B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
process according
defined above
compound
hydride
Prior art date
Application number
CS28183A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Stanek
Miroslav Cerny
Karel Jezek
Antonin Capek
Vladimir Votava
Marie Ledvinova
Jaroslav Palecek
Ivan Stibor
Vladislav Kubelka
Jiri Mostecky
Original Assignee
Jan Stanek
Miroslav Cerny
Karel Jezek
Antonin Capek
Vladimir Votava
Marie Ledvinova
Jaroslav Palecek
Ivan Stibor
Vladislav Kubelka
Jiri Mostecky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Stanek, Miroslav Cerny, Karel Jezek, Antonin Capek, Vladimir Votava, Marie Ledvinova, Jaroslav Palecek, Ivan Stibor, Vladislav Kubelka, Jiri Mostecky filed Critical Jan Stanek
Priority to CS28183A priority Critical patent/CS230650B1/cs
Publication of CS230650B1 publication Critical patent/CS230650B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby acetalů prostanoidů obecného vzorce I, kde R je vodík nebo alkyl obsahující 1 až 3 atomy uhlíku, r' je vodík nebo methyl, X je 0 nebo S a n = 0 nebo 1.
Prostanoidy jsou derivéty kyseliny prostadienové s vysokou fyziologickou účinností.
Působí jako tkáňové hormony a ovlivňují řadu důležitých systémů, jako kardiovaskulární systém, regulují sekreci žaludečních Sláv, reprodukční cyklus, nervový systém, dýchací systém. Přírodní prostaglapdiny mají při aplikaci v humánní medicíně některé nevýhodné vlastnosti, vedle žádaného účinku působí nepříznivě na zvýšení tlaku, zvýšení teploty, způsobují průjmy a bolesti hlavy. V řadě případů se v těle relativně rychle metabolisují (metabolisaee obvykle začíná oxidací liydroxylové skupiny na uhlíku v poloze 15 - prostaglandinové číslování) a tím ztrácí svojí účinnost. Z těchto důvodů se hledají syntetické analoga, která působí specificky bez vedlejších příznaků s protrahovaným účinkem. Aby tato analoga Byla účinná fyziologicky, je téměř nutnou podmínkou alfa orientace hydroxylové skupiny na uhlíku v poloze 15. V průmyslovém měřítku se získévají tyto izomery relativně obtížným dělením směsi správného (alfa-izomeru) a nežádaného epi-(beta-izomeru), které se získá po redukci karbonylové skupiny (viz např. J. S. Bindra, R. Bindra Prostaglandin Synthesis, Academie Press, lne, New York 1977; S. M. Roberts, R. F. Newtom, Prostaglandins and Thromboxanes, Butterworth Scientific, London 1982). Tento postup je z technologického i ekonomického hlediska značně nevýhodný.
V poslední době bylo prokázáno, že účinné jsou i prostanoidy, které mají na uhlíku v poloze 15 místo hydroxylové skupiny kyslík vázaný acetalově (viz DOS č. 2 654 113; J. Med. Chem. 21, 443 /1978/). Tímto způsobem je možné připravit fyziologicky účinné deriváty prostanoidů podstatně jednodušším způsobem. Na tyto známé skutečnosti navazuje v pozitivním smyslu způ230650 sob podle vynálezu. Způsob podle vynálezu chrání nový postup výroby scelátů prostenoidů obecného vzorce I, které vykazují významnou aktivitu při synchronizaci říje skotu, porodu prasnic a používají se dále při jejich léčení. '
Podstata postupu podle vynálezu spočívá v tom, že se snadno dostupný enon obecného
3 3 vzorce II, kde R je alkyl obsahující 1 až 3 atomy uhlíku nebo R -CgH^- zbytek, kde RJ je vodík nebo fenyl, převede reakcí s alkandiolem nebo alkandithiolem s počtem atomů uhlíku 2 až 5 v prostředí inertního organického rozpouštědla, jeko benzen, toluen, v přítomnosti kysele reagujícího činidla, s výhodou kyseliny p-toluensulfonové nebo iontoměniče v cyklu na acetal obecného vzorce III, kde R, r',R2, X, n mají shora uvedený význam.
Z tohoto aoetalu se v dalším reakčním stupni odstraní působením alkoholu obsahujícího 1 až 4 atomy uhlíku v přítomnosti bazicky reagujících činidel, s výhodou potaše, sody nebo iontoměniče v OH^“^ cyklu, chránící acylová skupina na uhlíku v poloze 11 (prostaglandinové číslování) a získá se hydroxyacetal obecného vzorce IV. Sloučenina obecného vzorce IV se převede působením komplexního hydridu na laktol, který se reakcí s ylidera (CgH^)3?=0Η(0Η2^COc/-) převede na látku obecného vzorce I. Před působením komplexního hydridu je výhodné chránit hydroxylovou skupinu v látce obecného vzorce IV v poloze 11 ve formě etheru obecného vzorce V, kde R, R1, X, n mají shora uvedený význam a Z značí tetrahydrofuryl- nebo 1-methoxybenzyl. Tato reakce se provádí tak, že se k látce obecného vzorce IV rozpuštěné v inertním rozpouštědle, jako dichlormethan nebo tetrachlormethan, přidá 2,3-dihydrofuran v přítomnosti kysele reagujícího činidla v molárním poměru 1 : 1,0 až 1,5 nebo 1-methoxybenzylchlorid v přítomnosti terciárního aminu, jako triethylamin, diisopropylethylamin a podobně. Průběh reakce sleduje pomocí chromatografie na tenké vrstvě.
Potom ae sloučenina obecného vzorce V komplexním hydridem, a výhodou diiaobutylaluminiumhydridem nebo natrium bis-2-methoxyethoxyaluminiumhydridem při teplotě reakční směsi -80 až -40 °C převede na laktol obecného vzorce VI, kde R, R1, X, n, Z mají shora uvedený význam, který reakcí s přebytkem ylidu při teplotě 10 až 30 °C, připraveného z 4-kerb.oxybutyltrifenylfosfoniumbromidu v polárním aprotickém rozpouštědle, jako dimethylsulfoxid, sulfolan působením silné base, s výhodou natriumhydridu, terc.-butylátu draselného, butyllithia, dimethylsulfoxyidnatria, poskytne látku obecného vzorce VII, kde R, R1 , X, n, Z mají shora uvedený význam.1 Při této reakci je výhodné použít 2 až 4násobný molární přebytek ylidu.
Ze sloučeniny obecného vzorce VII se působením kysele reagujících činidel, jako zředěná kyselina octové, štavelová nebo iontoměniče v cyklu, uvolní produkt obecného vzorce I.
V reakčním sledu IV až I provedeném bez chránění hydroxylové skupiny v poloze 11 (prostaglandinové číslování), odpadnou dva reakční stupně, tj. chránění hydroxylové skupiny a posléze její odstranění. Při tomto provedení reakčního sledu je nutné při redukci laktonového seskupení na láktolové a při reakci laktolu a ylidem podstatně zvýšit množství činidel. Další nevýhodou tohoto postupu je obtížnější izolace produktu obecného vzorce I.
Způsob podle vynálezu zvýhodňuje přípravu látek, technické provedení všech reakčních stupňů je velmi jednoduché a výtěžky ve všech stupních jsou velmi dobré.
Vynález je ilustrován na několika příkladech provedení, které jsou pouze ilustrativní a žádným způsobem neomezují rozsah a předmět vynálezu.
Příklad
K roztoku 4,2 g enonu obecného vzorce II (kde R = CgH^CgH^) v 130 ml benzenu bylo přidáno 2,5 ml ethylenglykolu a 100 mg kyselina p-toluenaulfonové. Směs byla zahřívána azeotropickým nástavcem, celkem 6 hodin, potom byle reakční směa promyta nasyceným roztokem hydrogenuhličitanu sodného a nakonec kuchyňské soli. Organické fáze byla vysušená síranem hořečnatým, rozpouštědla odpařena na rotační vakuové odparce a získaný produkt obecného vzorce III (R^ = CgH^CgH^, X = kyslík, n = O, R = H) v množství celkem 4,1 g byl přečištěn pomocí chromatografie na sloupci eilikagelu (eluena chlorofomn-ethanol). V infračerveném spektru nejsou přítomny pásy CO skupiny odpovídající karbonylu v ketonu v poloze 15, pás 1 735 om-' přísluší valenční vibraci CO v esteru, 1 785 cm-' valenční vibraci gama-laktonového seskupení. V hmotovém spektru byly nalezeny iontové druhy při m/z: 560 (lít), 433,
419, 362, 181.
Příklad
4,2 g enonu obecného vzorce II (kde R = CgH-CgH^) ae rozpuatí ve 130 ml benzenu, přidé se 2,5 ml ethylenglykolu a 0,5 g iontoměniče v Η1*' cyklu (Domex 50, zrnění 200 mesh).
Po analogickém zpracování reakční směsi jako v příkladu 1 bylo získáno 4,4 g (96 %) produktu XII, kde R<! => CgH^CgH^, X = kyslík, n = 0, R = H), jehož spektrální charakteristiky jeou shodné ae standardem.
Příklad 3
3,5 g acetalu obecného vzorce III (kde R = CgH^CgH^, R = Η, η = O, X = kyslík) se rozpustí v 75 ml dichlormetanu, přidá ae 75 ml methanolu a 2,5 g bezvodé potaše. Reakční směs se míché 2 hodiny při teplotě místnosti, přičemž průběh reakce se kontroluje pomocí chromatografie na tenké vrstvě. Po dofiltrovéní potaše se reakční směs zneutralizuje 3 K kyselinou chlorovodíkovou na pH 5,5 až 6 a odpaří se za vakua k suchu. Odparek se oxtrahuje 120 ml chloroformu, extrakt se vyáuší síranem hořečnatým, a po odpaření rozpouštědla se produkt čistí chromatogrsifií na sloupci silikagelu, eluens chloroform-methanol. Bylo získáno 2,55 g (95 96) produktu obecného vzorce IV (kde R — Η, η = O, X = kyslík), jehož infračervené spektrum obsahuje pásy 3 590, 3 320 až 3 400 cm-' a 1 105 cm-', které potvrzují přítomnost OH skupiny a pés při 1 783 om-' odpovídá valenční' vibraci CO skupiny v gama-laktonu. Hmotové spektrum obsahuje iontové druhy m/z 380, 253, 239, 235, 221, 179.
Př í k 1 a a 4 o
K roztoku enonu obecného vzorce II (kde R = CgH^) v 40 ml toluenu bylo přidáno 0,8 g 2,2-dimethyl-1,3-propandiolu, 50 mg kyseliny p-toluensulfonové a takto vzniklá reakční směs zahřívána na azeotropickém nástavci 4 hodiny (po oddělení vypočteného množství vody).
Po. ochlazení byla promyta 10 ml hydrogenuhličitanu sodného, 5 ml nasyceného roztoku kuchyňské soli, organická fáze vysušena síranem hořečnatým a po odpaření rozpouštědel bylo získáno 2,15 g olejovitého produktu obecného vzorce III (kde R = CgH^, R = Η, X - kyslík, η = 1, r' p CH,), jehož spektrální charakteristiky jsou v souhlase s navrženou strukturou. V infračerveném spektru jsou pásy 1 735 cm valenční vibrace CO skupiny v esteru, 1 780 cm valenční vibrace CO skupiny v gama-laktonu, 1 380 cm-' deformační vibrace CH v seskupení (CHjJgCj v hmotovém spektru byly nalezeny následující.iontové druhy m/z: 526, 404, 399,
385, 421, 280.
Příklad 5 *
K roztoku 3,8 g enonu obecného vzorce II, kde R^ = CHj a 1,1 g 1,2-ethandithiolu v 5 ml dichlormethanu bylo přidáno 0,5 ml BF^ etherátu a reakční směs ponechána při teplotě místnosti 10 hodin. Potom bylo přidáno 20 ml 5% louhu sodného, organická fáze oddělena, promyta vodou a vysušena síranem hořečnatým. Po odpaření rozpouštědel bylo získáno 4,15 g olejovitého produktu obecného vzorce III, kde R H, R = CHj, n 0, X = S, jehož struktura je v souhlase s interpretací spekter. V infračerveném spektru byly přítomny pásy 1 725 cm”’, odpovídá CO skupině v acetátu, 1 238 cm-’ valenční vibraci C-θ v acetátu,
I 785 cm-’ CO v gama-laktonu a 970 cm-’ deformačním vibracím CH v trans-dvojné vazbě. Hmotové spektrum obsahuje iontové druhy m/z 454, 313, 327, 394, 253· t
Příklad 6
K roztoku 2 g hydroxyacetalu obecného vzorce IV (kde R = Η, X = kyslík, n = 0) v 50 ml benzenu bylo přidáno 0,25 g triethyleminu a do vzniklá eniei za míchání při teplotě místnosti se postupně přikapává 0,9 g 1-methoxybenzylchloridu ve formě 20% roztoku benzenu. Po 2 hodinách byla reakční směs promyta nasyceným roztokem kuchyňská soli, organická fáze oddělena a vysušena síranem hořečnatým a rozpouštědla odpařena na vakuová rotační odparce. Bylo získáno 2,5 g (96 %) olejovitého produktu obecného vzorce V, kde R H,
X = kyslík, n = 0, Z = CgH^CHOCH^, jehož spektrální charakterietiky jsou v souhlase s navrženou strukturou. Infračervené spektrum obsahuje pás při 1 782 cm-’ příslužející valenční vibraci karbonylové skupiny v gama-laktonu, 965 cm-’ CH v trans-dvojné vazbě, hmotové spektrum obsahuje iontové druhy m/z: 500, 362, 221, 359, 373, 379.
Příklad 7
Ke směsi 1,4 g sloučeniny obecného vzorce III (R2 = CH^, X ’ S, R = Η, n = 0) 20 il dichlormethanu a 20 ml methanolu bylo přidáno 1,6 g bezvodá potaěe. Po 3 hodinách míchání při teplotě místnosti (průběh reakce byl sledován pomocí chromatografie na tenké vrstvě) byla potaš odfiltrována, směs zneutralizována zředěnou kyselinou chlorovodíkovou na pH 5,5 až 6 a odpařena k suchu. Odparek byl potom extrahován chloroformem, chloroformový roztok byl vysušen síranem hořečnatým odpařen a destilační zbytek chroaatografován na sloupci silikagelu (eluens chloroform-aethanol). Bylo získáno 1,1 g olejovitého produktu obecného vzorce IV, (kde R = Η, X = S, n = 0), který má v infračerveném spektru pásy při 3 600 cm-’, 3 320 cm-’ ež 3 450 cm-’ příslušející hydroxylové skupině a pás při 1 785 cm-’ odpovídá přítomnosti gama-laktonu. V hmotovém spektru jsou významné iontové druhy s hodnotami m/z: 412, 352, 211, 285, 271.
Příklad 8
K roztoku 2,25 g sloučeniny obecného vzorce V, (kde R = Η, X = kyslík, n = 0,
Z = CgH^CHOCHj) ve 120 ml toluenu a 15 ml tetrahydrofuranu (dusíková atmosféra) bylo za mícháni při teplotě lázně -78 až -70 °C přidáno postupně během 20 minut 12 ml dibalu (1,2 M roztok diisobutylaluminiumhydridu v toluenu) a potom mícháno ještě 45 minut. Po při dání 20 ml methanolu se teplota reakční zvýšila na 0 až 5 °C a reakční směs byla vlita do 250 ml 10% roztoku kuchyňské soli, organická fáze oddělena a vodná extrahována ethylacetátem (celkem 250 ml), spojené organické podíly byly promyty roztokem soli, vysušený síranem hořečnatým a rozpouštědla odpařena ve vakuu. Bylo získáno 2,2 g (97 %) produktu obecného vzorce VI (kde R = Η, X = kyslík, n = 0, Z = C^H^CHOCH^), jehož hmotové spektrum je v souhlase s navrženou strukturou. Hmotové spektrum m/z: 502, 364, 484, 346, 223, 361, 375, 381.
Příklad 9
K 2,5 g laktonu obecného vzorce V (kde R = H, R1 = CH^, n = 1, X = kyslík, Z = tetrahydrofuryl) v 130 ml toluenu a 75 ml tetrahydrofuranu bylo přidáno 15 ml 1,211 toluenového roztoku diisobutylaluminiumhydridu .(DIBAL) během ,5 minut při teplotě reakční směsi -75 až -70 °C. Po 20 minutách byla reakce přerušena 2 ml methanolu a po pozvolném ohřátí na teplotu 5 až 10 °C bylo přidáno ,2 ml nasyceného roztoku kuchyňské soli. Organické vrstva oddělena, vodné fáze extrahována 3x 10 ml ethylacetátu, spojené organické podíly promyty nasyceným roztokem kuchyňské soli, vysušeny síranem hořečnatým a rozpouštědla odpařena na rotační vakuové odparce (teplota lázně 30 až 40 °C, tlak 2,6 kPa). Bylo získáno 2,45 g produktu obecného vzorce VI (kde R = H, R1 = CH^, n = 1, Z = tetrahydrofuryl), jehož struktura je v souhlase s interpretací spekter.
Příklad ,0
K roztoku 10,45 g 4-karboxybutyltrifenylfosfoniumbromidu ve 40 ml domethylsulfoxidu bylo v inertní atmosféře přidáno 41,6 ml 1,38 M roztoku dimethylsulfoxidnatria a reakční směs byla míchána při teplotě místnosti 15 minut a potom bylo k vzniklému tmavě červenému ylidu přidáno během 10 minut 2,2 g laktolu obecného vzorce VI (kde R = Η, X = kyslík, n = 0, Z = CgH^CHOCH^) rozpuštěného v 50 ml dimethylsulfoxidu. Po 3 hodinách míchání bylo k reakční směsi přidáno 95 ml nasyceného roztoku kuchyňské soli, potom se roztok okyselí na pH 3,5 nasyceným roztokem kyseliny štavelové a vytřepe 4x 50 ml benzenu. Spojené benzenové extrakty se zahustí asi na 1/4 původního objemu, promyjí nasyceným roztokem kuchyňské soli a organická fáze se odpaří k suchu. Získá se 7 g zbytku, z kterého se pomocí sloupcové ohromatografie na silikagelu (eluens chloroform-terc.-butylelkohol) získé 1,7 g produktu, což je 83 %, obecného vzorce I, (kde R = Η, X = kyslík, n = 0), jehož hmotové spektrum je v souhlase s navrženou strukturou m/z: 466, 325, 448, 321, 307, 328.
Přikladli
K 4,2 g enonu obecného vzorce XI (kde R‘ - CgH^CgH^) ve 110 ml toluenu bylo přidáno 2,7 ml 1,2-propandiolu a 70 mg kyseliny p-toluensulfonové a potom zahříváno k varu za použití azeotropiekého nástavce k oddělování vody. Po oddělení vypočteného množství vody byla reakční směs ochlazena, promyta postupně 10 ml nasyceného roztoku hydrogenuhličitanu sodného, 10 ml roztoku soli, vysušena síranem hořečnatým a rozpouštědla odpařena. Získaný produkt 4,21 g obecného vzorce III (kde R2 = C6H5^6H4’ X = kyslík, R = CHj, n = 0) byl přečištěn na sloupci silikagelu. Struktura byla potvrzena IČ spektrem - nepřítomnost pásu odpovídajícího CH = CHCO seskupení, a přítomnost pásu 1 785 cm”’ valenční vibrace CO v gama-laktonu, 1 730 cm”’ valenční vibrace CO v esteru (poloha 11 PG číslování) a 3 010 až 3 085 cm“’ aromatické protony. V hmotovém spektru byl nalezen molekulový ion m/z 574 rel. intenzity 1,2 %.
Příklad 12
K roztoku 3,9 g látky obecného vzorce III (kde R2 = C^H^CgH^, X = 0, R = CH^i n = 0) v 80 ml dichlormethanu bylo přidáno 80 ml methanolu a 2,7 g bezvodá potaše. Po analogickém zpracování reakční směsi jako v příkladu 3 bylo získáno 2,73 g produktu obecného vzorce IV (kde R = CH,, X == kyslík, n = 0) v jehož infračerveném spektru jsou přítomny charakte·» M 4 ristické pásy potvrzující strukturu při: 3 592, 3 340 až 3 405 a 1 100 cm odpovídající OH skupině, pás 1 785 cm-’ valenční vibraci CO v gama-laktonovém seskupení.
Příklad ,3
K tmavě červeno-oranžovém roztoku ylidu (připraveného z 14,1 g 4-karboxybutyltrifenylfosfoniumbromidu a dimethylsulfoxidnatria v dimethylsulfoxidu standardním postupem (bylo přidáno 3,15 g laktolu obecného vzorce IV (kde R = CH^, X = kyslík, n = 0, Z ~ CgH^CHCX^Hg) rozpuštěného v 70 ml dimethylsulfoxidu a 5 ml benzenu. Po 3 hodinách míchání při teplotě místnosti a 1 hodině při 50 až 60 °C (teplota lázně) byla směs ochlazena, rozložena 110 ml zředěného roztoku chloridu sodného, a po okyselení na pH 3,5 až 4,5 zpracována standardním způsobem. Po chromatografií surového produktu na sloupci silikagelu bylo získáno 2,35 g sloučeniny obecného vzorce I (R = CH,, X = kyslík, n = 0) ve formě viskosního oleje. V in-5 _ 1 fračerveném spektru pásy při: 3 345 až 3 410, 3 580 a 1 105 cm potvrzují přítomnost sek.-hydroxylové skupiny, ěiroký pás nízké intenzity při 2 500 až 3 200 cm”’ a 1 713 cm“’ potvrzuje přítomnost COOH skupiny, pásy při 785, 1 540, 1 597 a 3 030 cm”’ přítomnosti aro230650 matického jádra. V hmotovém spektru byly nalezeny iontové druhy s hodnotou m/z: 480/482, 462/464, 422/424, 404/406, 339, 335, 298, 278 potvrzující navrženou strukturu.

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    I
    1. Způsob výroby acetalů prostanoidú obecného vzorce I, kdé R značí vodík nebo alkyl obsahující 1 až 3 atomy uhlíku, R1 značí vodík nebo methyl, X značí kyslík nebo síru, n = 0 nebo 1, vyznačený tlm, že se lakton obecného vzorce II, kde R značí alkyl obsahující 1 až 3 atomy uhlíku nebo R^CgH^- zbytek, kde R^ značí vodík nebo fenyl, převede působením alkandiolu nebo alkandithiolu s počtem atomů uhlíku 2 až 5 za přítomnosti katalytické1 2 ho množství kysele reagujícího činidla na acetal obecného vzorce III, kde R, R , R , X, n mají shora uvedený význam, který po reakci s alkoholem, obsahujícím 1 až 4 atomy uhlíku, za přítomnosti basiokých činidel poskytne hydroxyecetal obecného vzorce IV, kde R, r’, X, n mají shora uvedený význam, na který se působí komplexním hydridem, popřípadě po předběžném chránění hydroxylové skupiny v poloze 11 sloučeniny obecného vzorce IV, za vzniku odpovídajícího laktolu, který se reakci s ylidem (CgH^I^P = CHÍCI^)^000^-^ převede na látku obecného vzorce I.
  2. 2. Způsob výroby podle bodu 1, vyznačující se tím, že v látce obecného vzorce IV se před reakcí s komplexním hydridem chrání hydroxylové skupina v poloze 11 působením 2,3-dihydrofuranu v přítomnosti kysele reagujícího činidla v molárníra poměru 1 : 1,0, až 1,5 nebo 1-methoxybenzylchloridem v přítomnosti terciárního aminu, například triethylaminu, diisopropylethylaminu, za Vzniku sloučeniny obecného vzorce V, kde R, R , X, n mají shora uvedený význam a Z značí tetrahydrofuryl nebo 1-methoxybenzyl, která působením komplexního hydridu při teplotě -80 až -40 °C převede na laktol obecného vzorce VI, kde R, R1, X, n,
    Z mají shora uvedený význam, který se podrobí reakci s ylidem vzorce (CgH^)^P = CH(CH2)^C00 při teplotě 10 ež 80 °C při molárním poměru reagujících složek 1 : 2 až 4 a resultujícl sloučeniny obecného vzorce VII, kde R, R1, X, n, Z mají shora uvedený význam, se uvolní působením kysele reagujících činidel produkt obecného vzorce I.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 až 2, vyznačený tlm, že se jako alkandiol nebo alkandithiol použije ethylenglykol, 1,2-propylenglykol, 2,2-dimethyl-1,3-propandiol, ethandithiol.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačený tlm, že se jako kysele reagující činidlo použije kyselina p-toluensulfonová, kysličník fosforečný nebo iontoměnič v h(+^ cyklu.
  5. 5. Způsob podle bodů I až 4, vyznačený tím, že se jako basické činidlo použije uhličitan alkalického kovu, například uhličitan sodný, uhličitan draselný nebo iontoměnič v OH^”^ cyklu.
  6. 6. Způsob podle bodu 1 až 5, vyznačený tím, že se jako komplexní hydrid použije diisobutylaluminiumhydrid, netriům bis-2-(methoxy)ethoxyeluminiumhydrid.
  7. 7* Způsob podle bodu 1 až 6, vyznačený tím, že se jako kysele reagujících činidel k uvolněnl produktu obecného vzorce I použije organická karboxylové kyselina, například kyselina octová, ětavelová nebo iontoměnič v h(+^ cyklu.
CS28183A 1983-01-14 1983-01-14 Způsob výroby acetalů prostanoidů CS230650B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS28183A CS230650B1 (cs) 1983-01-14 1983-01-14 Způsob výroby acetalů prostanoidů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS28183A CS230650B1 (cs) 1983-01-14 1983-01-14 Způsob výroby acetalů prostanoidů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS230650B1 true CS230650B1 (cs) 1984-08-13

Family

ID=5334663

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS28183A CS230650B1 (cs) 1983-01-14 1983-01-14 Způsob výroby acetalů prostanoidů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS230650B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2011012076A (ja) * 2003-08-12 2011-01-20 R Tec Ueno:Kk 育毛を促進する組成物および方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2011012076A (ja) * 2003-08-12 2011-01-20 R Tec Ueno:Kk 育毛を促進する組成物および方法
US8686035B2 (en) 2003-08-12 2014-04-01 R-Tech Ueno, Ltd. Composition and method for promoting hair growth

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1079725A (en) Prostaglandin-acetylene analogues and process for their manufacture
SU433670A3 (cs)
CH647222A5 (de) 9-desoxy-9a-methylen-isostere von pgi-2 und verfahren zu deren herstellung.
DE2659215A1 (de) Prostaglandin-analoga
US4011262A (en) 13,14-Dihydro-15-substituted-ω-pentanorprostaglandins of the two series
PL91169B1 (cs)
SU645563A3 (ru) Способ получени промежуточных соединений дл получени простагландинов
EP0043479A1 (en) Novel cyclopentenone derivatives and methods for the preparation of the novel compounds
US3984424A (en) P-biphenyl esters of 15-substituted-ω-pentanorprostaglandins
US5200536A (en) Fluorine-containing vitamin D3 analogues
Murayama et al. Syntheses of natural (-)-osmundalactone and its epimer
CS230650B1 (cs) Způsob výroby acetalů prostanoidů
SU1072801A3 (ru) Способ получени производных простациклина или их эпимеров
US4330553A (en) 7-Oxo-PGI2 -derivatives and process for the preparation thereof and pharmaceutical compositions containing same
SU1277897A3 (ru) Способ получени 1,1-диоксо-6-бром(или-6,6-дибром)пеницилланоилоксиметиловых эфиров 6-(2-азидо-2-фенилацетамидо)пенициллановой кислоты
JPS5839156B2 (ja) 光学活性又はラセミのプロスタグランジンもしくはその薬理的に許容しうる塩の製法
JPS5846510B2 (ja) 13,14−デヒドロ−11−デオキシ−プロスタグランジン及びその製造法
US4241215A (en) Prostane derivatives
NO754195L (cs)
FR2515642A1 (fr) Nouvelles (11r)-11-deoxy-11-alkyl-6-oxo-prostaglandines et compositions pharmaceutiques les contenant
Bagli et al. Prostaglandin IX-synthesis of (±)-15-methyl-11-deoxy PGE1 (doxaprost)-a potent bronchodilator-and its C-15-epimer
Hanessian et al. Total synthesis of 11-oxaprostaglandin F2α and F2β
JPS6022707B2 (ja) プロスタグランジン類似化合物
US4039654A (en) Prostanoic acid derivatives
JPH0222071B2 (cs)