CS230555B2 - Solid resin intermediate product in powaer or in compact stage and method of its production - Google Patents

Solid resin intermediate product in powaer or in compact stage and method of its production Download PDF

Info

Publication number
CS230555B2
CS230555B2 CS741601A CS160174A CS230555B2 CS 230555 B2 CS230555 B2 CS 230555B2 CS 741601 A CS741601 A CS 741601A CS 160174 A CS160174 A CS 160174A CS 230555 B2 CS230555 B2 CS 230555B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
resin
blowing agent
surfactant
optionally
temperature
Prior art date
Application number
CS741601A
Other languages
English (en)
Inventor
Daniel Hanton
Original Assignee
Saint Gobain
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Saint Gobain filed Critical Saint Gobain
Publication of CS230555B2 publication Critical patent/CS230555B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • C08J9/04Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof using blowing gases generated by a previously added blowing agent
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J9/00Working-up of macromolecular substances to porous or cellular articles or materials; After-treatment thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2361/00Characterised by the use of condensation polymers of aldehydes or ketones; Derivatives of such polymers
    • C08J2361/04Condensation polymers of aldehydes or ketones with phenols only
    • C08J2361/06Condensation polymers of aldehydes or ketones with phenols only of aldehydes with phenols
    • C08J2361/08Condensation polymers of aldehydes or ketones with phenols only of aldehydes with phenols with monohydric phenols
    • C08J2361/10Phenol-formaldehyde condensates

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Steroid Compounds (AREA)

Description

Vynález se týká tuhého pryskyřičného meziproduktu v práškovém nebo celistvém stavu, který zahrnuje zejména reaktivní rosolovou pryskyřici a nadouvadlo a je schopen nadouvání e vytvrzení působením tepla, čímž se přemění v pěnovou fenolovou pryskyřici, stálou .a · schopnou expandování jednorázovým působením tepla, čímž se vytvrdí bez působení katalyzátoru.
Vjyiález skýtá nové snadno skladovatelné meziprodukty, dovolujjcí vyóbě^t v obzzláěí- výhodných e snadných podmínkách pěny fenoplestové pryskyřice resolového typu. Vyplaz zejména um^nuje získávat jako nový meziprodukt zrněnou fenoplastovou pryskyM^ resolového typu, tuhou, reektilní a tavitelnou, v níž bylo rovnoměrně rozptýlené nadouvadlo, kterážto pryn skyřice se může expandovat a vytvrdit jednorázovým působením tepla. Teto zrněná hmota je výhodně tvořena kuličkami fenoplestové pryskyřice pokrytými povlakem,’zahrnujícím nadouvadlo a popřípadě povrchově aktivní látku a kluzný prostředek.
V^ález umožňuje získávat - a to je jeho důležiýým význakem - jakožto nové průmyslové výrobky pěny, které jsou chemicky neutrální, zatímco až dosud známé pěny feáoplastooých prysk/SiLc obsahují zbytek kyseliny pocházejeí z katalyzátoru, používaného pro expandování pěny a její vytlri·ní.
Poněvadž pěny, které se získají z pryskyřičného produktu podle vynálezu, jsou chemicky neutrální, je možno jich prožít v přímém dotyku s kovovými díly, zejména z oceli a hliníku, bez nebezpečí chemické koroze . těchto dílů. Uvedených pěnových hmot lze proto s výhodou podívat ve stavebním průmy^fl^l.u.
Další výhodou je, že tyto pěny si zachovávají svou barvu, zatímco zbytek kyseliny ve známých pěnových hmotách vyvolává změnu zbeweid. do hcědofielole, i když tyto známé pěnové hmoty nejsou ve styku s kovem. Vynález též pojpsuje - jakožto nové průmyslové výrobky veškeré tvarované nebo podobné formované předmíty, vyrobené z chemicky neutrálních pěn, získaných z tuhého pryskyřičného meziproduktu podle vynálezu.
Předmětem vynálezu je tedy tuhý pryskyřičný meziprodukt v práškovém nebo celittvém stavu schopný nadouvání a vytvrzení působením- teple, čímž se přemění v pěnovou fenolovou prrskyřiii, kterýžto m^s^JLprodu^^t obsahuje zejména reaktivní reaolovou p^skyMc! a nadouvadlo, vyznačující se tím, že zahrnuje resolovou pryskyHci s hodnotou yollárního- poměru formaldehyd : fenol v rozyyzí 1,2 až 3,1, s výhodou 1,2- až 1,8, povrchově aktivní látku a popřípadě mazivo.
Fenoplestovl pryskyřice resolového typu v tuhém, reaktivním a tavit enní stavu, která je zahrnuta v tuhém pryskyřičném meziproduktu podle vynálezu, se získá kondenzací 1,2 ež 3,1 molu formaldehydu β 1 molem fenolu, kterážto polyyondenzaee se k^talyzuje alkalickým katalyzátorem.
Teto výchozí pryskyřice se může pMpravit zejména způsobem podle francouzského patentu č. 70 -27010, jímž se získá prystyMce v podobě kuliček. Při způsobu podle vynálezu k výrobě tuhého pryskyřičného yeeiproduktu je možno použít těchto kuliček nebo částic získaných rozmělněním těchto kuliček.
Výchozí pryskyM-ce při způsobu podle vynálezu, vyrobená zejména postupem podle uvedeného francouzského patentu, neobsahuje prakticky vodu. Z toho plyne, že pěny nebo výrob* ky, vyrobené z výše zmírněných kuliček nebo částic vzniklých jejich rozmělněním, nevyžaduj žádného suěení na rozdíl od známých pěn fenoplastových prys^Mc, které obsahuj poyéěrně značný podíl vody, a které se proto myuí sušit. Za tím účelem se tyto známé pěny nebo tyto výrobky musí zahřívat, aby voda ve formě péry prošla ye1yЪbé!áO'tУydL stěnami komůrek. Je-li toto zahřívání rychlé, vyvolá se tím roztržení komůrek. Tíy se poručí sourtslá struktura pěny, která by se - měla udržet neporušená У uchování vlastností pěny. Je-li uvedené zahřívání yírné, stává se doba sušení neúměrně dlouhou, neboť může dosáhnout L několika dnů, přičemž však je sušení přesto neúplné.
Napěnění pryskyřice a vytvrzení pěny by se mohlo provádět bez jakékoliv přísady, jednoductým zahříváním pryskyřice v kuličkách nebo v prášku získaném z těchto kuliček, s prysky řřcí umístěnou ve formě uložené v sušárně o teplotě nad 100 °C. Ze těbhto- podmínek se částice pryskyřice taví a vzájemně spojní, čímž vzniká viskózní pasta, která se postupně nedouvá a vyplní formu. Avšak tímto způsobem by se získaly pn^iBe výrobky o velmi heterogenní neregulovatelné huutotě. I rozměry pórů by byly velmi různé. Z toho plyne, že získané výrobky by měly poměrně vysokou tepelnou jakož - L málo vyhoov^cí mechanické vlastnoott.
Je tedy třebe pouuít nadouvadla, které se přidá у p^;^i^’^5^í^í<^:L před expanzí a vytvrzeníy pěn. Nadouvadel se obvykle používá v yná0žtví 0,5 až 5 hmot. %, vztaženo na pryskyřici, podle povahy nadouvadle a podle, požadované hustoty pěny.
Jako nadouvadel je možno pouuít
- organických kokain, komyeaiLúláích s použitými pryskyřiceí., kteréžto yspliny se vypařují při teplotách obecně v rozmezí 100 až 170 °C, s výhodou v rozmezí 120 až 150 °C.
Z použitelných - organických kaplin je možno uvést zejména alkoholy a ketony, zejména pak tyto alkoholy a ketony:
Teplote věru, ' °C
1 -.pentanol 136
2-pentanol 119
3-pentanol 115
3-meehyy-1-butanol 130
1 -hexano 157
S-hexanol 140
2-me thyl-S-hexanol 139
S-heptenol 160
2-oothyl-2-butanol 114
2-pzntznnn 101
2,4-dimethyl-3-pentanon 123,7
oeZhhl-5-hexannn 144
3-Уeptznon 143,5
4-oothyl-2-pentanon 119
- organických tuhých látek s obsahem dusíku e/nebo síry, které obvykle obsahuj v moOetaile azoskupinu nebo nitrososkupinu nebo sulfonylhydrezidové skupiny s jsou schopné 'uvolňovat dusík při teplotách nad 100 °C. Ze sloučenin tohoto druhu, pmižitelných při způsobu podle vynálezu, je možno uvést dinitrosopentamethylentetramin, ezobisisotaitjyonitrii, azo-1,1'-kyano-1-cyklohexan, benzeniulfnnylhydrэzid, ezodikarbonemid, p,p'-oxybis(benzen-stlfoiyl)hydrezid, dlisopropylester kyseliny azodikarboxylové, 5-moorooi1-1,2,3,4-thiotolθznl · atd.
Bylo zjištěno, ie obzvláště výhodných výsledků se dosáhne, kdyi tuhý pryskyřičný meziprodukt podle vynálezu obsahuje nadouvadlo v tuhé podobě a zejména v podobě práSku.
Dále je rovněž výhodné, kdyi směsi určené k nedoufání povrchově aktivní látky zeji Sluncí le.'pSÍ ovladatelnost expanze pěny. Tyto povrchově aktivní látky umonňutí rovněi dosáhnout dokonalého a velmi homogermího pmrnísení složek prys^ílce. DObehuj v mooetaile polyoxyalkylenové řetězce rozpustné ve vodě, vázané na alifatické nebo organokřemíkové řetězce nerozpustné ve vodě. Vhodnými látkami pro tento účel jsou například leurát polyoxχeZhylsorbitnlt, pol1oxyzth1lenovaný nonylOenon nebo s výhodou silikonové oleje typu kopolymerů dizliylsiiiOinů s elkylenoxidy. Pouužírají se v hmoonostním mnoitví 0,1 ai 5 %, s výhodou 0,2 ai 2 . %, vztaženo na hmoonnotní mnnoitví pryskyřice.
V některých případech pouMtí může být výhodné, i kdyi nikoliv nezbytné, kdyi mzeiprodukty podle vynálezu obsahuj kluzné látky, jako jsou kyselina stearová, ltzzoáty těSkých kovů, například snzjoán zinečnatý, amidy mastných kyselin s dlouhým řetězcem. Používají se v hmotnostním m^iSv! ai 5 %, s výhodou 0,5 ai 2 %, vztaieno na hmoonootní množství pryskyřice.
Předmětem vynálezu je téi způsob výroby uvedeného pryskyřičného meziproduktu v práSkovém nebo czlitté0m stavu, schopného nedoufání a vytvrzení působením tepla, který se vyznačuje tím, ie se bu5 molová pryskyřice uvede ve styk s nadouvadlem,·povrchově aktivní látkou a popřípadě mazivem v průběhu zpracování v oííIcí zóně nebo · v drticí zóně pr zornicí při normmání teplotě, nebo se molové prysk^ce, vnesená do zahřívané oííIcí zóny pracující při teplotě v oozoozí 50 °C ai 80 °C, roztaví, .do roztavené pryskyřice se vmíchá nadouvadlo, povrchově aktivní látka a popřípadě maazvo, vnesené do zahřívané oííIcí zóny, ísčzž se vzniklá homogenní směs ochladí. .
Při jednom z výhodných provedení způsobu se vzniklá homogenní směs v roztaveném stavu vytlačuje v podobě tyče nebo pásu př teplotě v oozoozí 65 ai 90 °C, nadei se vytlačený pás ielandιrujz mezi chlazenými vácc.
Výhodné se při způsobu podle vynálezu jako povrchová aktivní látky použije kopolymeru dlelkylsiliktmu s alkylenoxidem.
Jak jii bylo výše uvedeno, používá se při způsobu podle ' vynálezu nadouvadel jek v kapalné, tak i tuhé podobě, zejména pak v podobě prášku.
Níže je uvedeno několik provedení způsobu podle vynálezu k zajištění promísení pryskyřice s nadouvadlem a popřípadě s jinými přísadami, kterážto operace je velmi důležitá a má vést k rovnoměrnému rozptýlení nadouvadla a přísad v pryskyřici k získání výrobků požadované jakosti:
- poižije se uzavřeného rotačního mísiče (rotačního bubnu, kalhotového mísiče atd.), do něhoi se vnese pryskyřice v podobě kuliček nebo prášku získaného rozmělněním těchto kuliček, a ostatní přísady; míšení se provádí při teplotě míítnoeti;
- použije se protiproudového mísiče typu Ribbon-Blender za týchi podmínek;
- při' teplotě místnooti se současně semele pryskyřice a přísady, čímž se směs získá v podobě prášku, například v kladivovém drtiči, jenž se při mlltí chladí;
- v zahřívaném mísiči s mísícími rameny, například v mísiči Werner se šroubovitými rameny, se roztaví pryskyřice a k roztavené hmotě se přidají potřebné přísady. Pracuje se nejprve při teplotě 50 ež 80 °C. Získá se směs v podobě viskozní homogenní hmoty, kterou je možno po skončeném promíchání ihned použžt nebo je možno ji ochladit a popřípadě rozměěnit před vyrobením pěny expanzí. Tento produkt v celistvé nebo rozmělněné podobě je možno uchovávat po několik týdnů před vyrobením pěny expanzí, aniž by ztratil své vlastnosti;
- po^ž^e se rychlého mísiče, například typu Henachel nebo Papenmmeer tvořeného svislou osou tvořící míchadlo s otáčitymi lopatkami ve válcové nádobě, opatřené popřípadě pláštěm, kterýžto mísič může tyt typu běžněpoužívaného pro zhutnění práškových termoplastických pryskyřic. Pryskyřice ve formě kuliček se nasype do nádoby mísiče a míchedlo se uvede v činnost. Během míchání se přidaaí příslušné přísady. Pak se míchání přeruší, popřípadě se přidají práškové přísady a míchadlo se opět uvede v činnost. Maení se provádí piM teplotě přibližně 15 až 35 °C a jeho celkové trvání je několik minut. Získá se směs tvořené kuličkami pryskyřice obalenými rovnoměrně nadouvadlem a případými delšími přísadami.
Obzvllši dobrých výsledků se dosáhne, když se přísady vpraví promícháváním do roztavené pryskyřice za pouužtí zejména mísičů s vytápěním, například typu Weener.
Získaný tuhý meezprodukt podle vynálezu se pak zpracuje nedouváním účinkem tepla. Tato operace se může provádět ve formách nebo při vytlačování, přičemž vytlačované hmota se zahřívá například při dopravě ne dopravním pásu.
V případě nadouvání ve formách se mezzprodukt v podobě prášku, kousků nebo destiček vnese do forem, které se zahřejí na teplotu v rozmezí 120 až 200 °C v sušárně s regulací teploty nebo které samy prostředky pro stejnoměrné zahřívání, jako jsou elektrické odpory nebo cirkulace teplonosného média mezi dvojitými stěnami.
V případě vytlačování prochází meezprodukt podle vynálezu nepřeeržitě vytlačovacím lieem, odkud vyc1ház:í v podobě pásu nebo profilu, který se přivádí na dopravním pásu do sušárny, kde dochézzí k nadouvání. Tento způsob umooňuje získat pěnový produkt, který se rozřezává při výstupu ze sušárny na části požadované délky. Z různých profilů, kteréje možno takto vyrobit, je možno uvést skořepiny a poloskořepLny, po^^elné pro izolování potrubí. .
Vyiačovací lis může být typu s jedním nebo dvěma šneky nebo typu s rotačním stolem (Weissenberg) s vytlačováním středem pevného stolu.
OObzváětě výhodných výsledků se dosáhne použitím, jakožto vytlačovacího zařízení, aparátu se dvěma pohyby, z nichž jedním je rotace podle daného cyklu, drulým střídavý posuv podle osy, rovněž podle daného cyklu. Zařízení tohoto typu jsou tvořena vnějším válcovým tělesem, opatřenými uvnitř šroubovícovými žebry a osou, na níž jsou rovněž upraveny Šroubovicové lopatky. Příkladem zařízení tohoto typu jsou zařízení Buss. Výhodou zařízení tohoto typvl je, že umožňuje účinně provádět homogenizaci směsi pryskyřice a přísad za tepla v roztaveném stavu, zahájenou již v jiném typu mísiče při teplotě okolí, a současně vytlačovat tuto směs průtlačnicí.
Zformování vytlačované hmoty do pásu se může provádět průtlačnicí umístěnou na výstupu z vytlačovacího lisu nebo ze zařízení Buss. Je možno postupovat rovněž tak, že se vytlačuje jeden nebo současně několik pásů, které se zavádějí do kalandru, tvořeného jedním nebo několika páry chlazených válců.
V sušárně je upraven vodorovný dopravní pás, který podpírá pás zpracovávané pryskyřice během nedouvéní. V této sušárně může být s výhodou upraven ještě jeden pásový dopravník nad prvním dopravníkem, který je umístěn rovnoběžně s ním a zejišluje vytvoření konstantní tloušlky pěnové hmoty během nadouvání. Na výstupu ze sušárny se tak získají desky expandované pěny stejnoměrné tloušíky. V sušárně mohou být též bočně upraveny další nekonečné dopravníky, jejichž svislé povrchy jsou vzájemně rovnoběžné, čímž vznikají desky pěnové pryskyřice ve tvaru rovnoběžnostěnů.
V dalším jsou uvedeny příklady provedení způsobu podle vynálezu, které vynález blíže objasňují.
Ve všech těchto příkladech se výchozí pryskyřice získají takto:
Do reaktoru z nerezavějící oceli obsahu 20 litrů, opatřeného lopatkovým míchadlem typu Impeller, vstřícnými žebry a měničem rychlosti míchání, se při teplotě 45 ež 50 °C a při rychlosti míchadle 95 ot/min po sobě vnese 6 266 g fenolu, 109 g hydrazinhydrátu, 7 900 g formaldehydu ve formě 36 hmot. % roztoku a 3 320 g vody (je možno použít vody různé jakosti, například destilované, zbavené kationtů, dvojnásobně deionizovené, neupravované avšak filtrované).
Po zahřátí reakční směsi na teplotu 60 °C se přidá 666 g roztoku čpavku obsahujícího 30 % NHy Pak ee teplota zvýší na 80 °C na kteréžto výši se udržuje. Přidá se ještě 20 g karboxymethylcelvlozy a 15 g dodecylbenzensulfonétu sodného (Nacconol 90 F, výrobce Allied Chemical), pro stabilizování suspenze. Po 3 hodinách polykondenzace se směs ochladí ne teplotu okolí a oddělí se 7 500 g pryskyřice, která se promyje vodou, odstředí v odstředivce a vysuší v sušárně s cirkulací vzduchu při teplotě 40 °C. Pryskyřice se získá ve formě kuliček o zrnitosti 0,3 až 1,2 mm, přičemž největší podíl činí kuličky o průměru kolem 0,8 mm.
Příklad 1
Zahřívání pryskyřice a kapalného nadouvadla
Ke 200 g pryskyřice ve formě výše popsaných kuliček se přidá 6 g n-amylelkoholu e směs se taví při teplotě 50 °C po 5 minut v misiči se dvěma míchadly tvaru Z, z nichž jedno se otáčí rychlostí 23 ot/min, druhé rychlostí 40 ot/min. Získaná roztavené pasta se kalnndruje za vzniku pásu o tloušíce 7 mm. Tento pás se vloží do formy o tvaru rovnoběžnostěnu rozměrů 30 x 30 x 10 cm a forma s obsahem se vloží do sušárny o teplotě 140 °C na dobu 30 oinut (nebo o teplotě 160 °C na dobu 20 minut nebo o teplotě 130 °C na dobu 40 minut).
Získá se pěnová hmota o střední hustotě 130 kg/πΡ, sestávající ze sousedících komůrek o průměru v rozmezí 1 až 30 mm.
P říklM 2
ZOiřívání prysikrřice a pevného nadouvadla
Postupuje se jako v příkladu 1, jen se n-amylalkohol nehradí 6 g práškového azo-1,1*-kyano-1-eyklohexanu.
Po 30 minutách zahřívání ve formě při teplotě 140 . °C se získá pěnová hmota se značně jemným komtokami (střetaí průměr O,1 až 3 mm) o hustotě 4° kg/m^. Hmota se vyznačuje přítomnootí heterogenní oblasti komůrkové struktury, kde průměr komůrek je větěí než 3 mm.
Příklad 3
Míšení v bubnu s pevným nadouvadlem a povrchově aktivní látkou
Do válcové' nádoby obsahu 5 litrů ae vnese 1 000 g pryakfřice ve formě výše popsaných kuliček. Po uvedení' nádoby do rotačního pohybu se postupně přidá 30 g práškového ezo-1,1*-kyaoo-1-eyklohexaou, pak 5 g silikonového oleje (L 5340 od fy. UiOLoo Ccabide). Válcová nádoba se nechá otáčet po 15 minut při teplotě 20 °C rychlostí 60 ot/min.
Získaná směs se vnese do formy tvaru rovnoběžnostěnu, která se spolu s obsahem pak zahtává po З5 minut při teplotě 140 °C. Wstó se pěnová hmota o hustotě 38 kg/^m^, tvořená jemnými komůrkami o průměru 0,1 až 2 mm a menším imnostvím komťůek, protáhlých ve směru expanze, o průměru 3 až 7 юш. '
Příklad 4 tavením v mí^či Wener s pevným nadouvadlem a povrchově ' aktivní látkou.
Do' mísiče a lopatkami tvaru Z se po sobě vnese 400 g pryskyřice ve tvaru výše ' popsaných kuliček, 12 g azo-1,1*-kyaoo-1-cyklohexanu v prášku a 2 g tililnnovéll oleje L 5340 firmy Union Ccabbde. Tyto složky se během 6 minut roztaví při teplotě 70 °C v soudržnou hmotu, která se ' zpracuje na kelandru na pás o tloušlce 3 mm. Tento pás se vloží do formy a zahřívá po 30 minut při teplotě 140 °C. Získá se tím homogenní pěnová hmota velmi pravri.delné struktury jejíž komůrky máj prtaěr 0,2 až 2 mm. Hustota táto hmoty je 35 kg/m^. Pevnost v'tlaku této hmoty' je 1,0 bar při 5% stlačení podle francouzské normy T 56 101. Je tamozhlaínací podle normy ASTM D 1692-68 (index šíření * 0). Souččnntel tepelné vodivosti při‘23,9 °C je 0,030 toal (m.h.0C.m2).
Příklad 5
Rychlý mísič + vytlačovací lis β 1 šnekem
Do rychlého mísiče DIOSNA o obsahu 10 lifrů se postupně vnese 4 000 g pryskyMce ve ' tvaru výše popsaných kiliček, 20 g tilikonovélo oleje L 5340 firmy Uinion Carbide a 120 g práškového ezo-1,1*-kyeoo-“1-cyilolexanu. Míšení se provádí při teplotě okolí po 3 minuty, získaná homogenní směs se přenese' do násypky vytyčovacího lisu OČTTERT s 1 šnekem o průměru 20 mm a délce 360 mm se ^сОю^и^о stoupáním. Teplota všech 3 obbaalL:í lisu ae udržuje na 90 °C. Pryskyřice se vytlyčuje v množní 1 kg/hod. průůlačnící obdélníkového průřezu rozměrů 18 x 10 mm udržované ne teplotě 90 °C, načež ae vytlačený pás kalendrujá mmzi dvěma válci chlazenými vodou o teplotě 20 °C, čímž se získá pás o tloušlce 3 m, který se nepřetržitě převádí na dopravní pás tunelové pece. Po 30 mnutách zahřívání při teplotě 150 °C se získá pěnová hmota stejných vlastností jako v příkladu 4. ’
Příklad 6
Rychlý misiδ + hnětač typu Buss \
Postupuje se jako v příkladu 5 u zpracování na rychlém míslči.
Získaná směs se vnese do násypky hnětecího stroje se dvěma pohyby typu Buss PR 46. Teplota ve třech oblastech šneku a hnětecího tělesa se udržuje v rozmezí 65 ež 70 °C. Zpracovávaná hmotě se vytleSuje kuletou prútleSnící o průměru 15 mm, udržovanou ne teplotě 80 °C rychlostí 17 kg/hod. Získený pramen se přenese na kelandr se dvěma válci, chlazenými vodou o teplotě 20 °C, a pak na dopravní pás. Získaný pás o tloušíce 4 mm se dopravuje do tunelové pece, kde dochází к nadouvéní a vytvrzení pěny. Takto se nepřetržitě získává pás pěnové hmoty po setrvání v tunelové peci o teplotě 150 °C po dobu 20 minut. Získaná pěnová hmota má tytéž vlastnosti jako hmota z příkladu 4 a může se rozřezat na desky, použitelné jako tepelná izolace u staveb, zejména jako izolace pro střešní krytiny tvořené ocelovými dílci. Poněvadž pěnová hmota je neutrální a nevyvolává korozi, nelze zjistit výskyt koroze po uplynutí jakkoliv dlouhé doby.
Ostatně zkouška ukázala, že 5 g pěnové hmoty, ochlazené po výstupu z průtlačnice a rozmělněné na prášek, způsobí po přidání ke 45 g vody, dvakrát filtrované přes iontoměnlč, v rovnováze se vzdušným kysličníkem uhličitým, zvýší pH této vody z 5,95 na 6,10.
Příklad 7
Míšení práškových hmot
Do kladivového mlýnu typu FORPLEX se při teplotě okolí vnese 100 g pryskyřice ve formě výše popsaných kuliček, 0,5 g silikonového oleje L 5340 a 3 g práškového benzensulfonylhydrazidu. Po 3 minutách se získá prášek o středním průměru částic přibližně 200 mikronů. Tento prášek se buS ihned nebo ež po 8 dnech vnese do formy, která se pak zahřívá po 20 minut při teplotě 150 °C. Získá se pěna o hustotě 30 kg/m^ s jemnou a pravidelnou komůrkovou strukturou, tvořená komůrkami o průměru 1 ež 3 mm. Pevnost v tlaku při 3,β% smáčknutí podle francouzské normy T 56 101 činí 0,75 baru.
Příklade
Prášková směs z kladivového drtiče z příkladu 7 se plní do vytlačovacího lisu GOTTFERT s jedním Šnekem z příkladu 5. Teplota všech 3 oblastí lisu se udržuje na 90 °C a hmota se vytlačuje rychlostí 1 kg/hod., načež se kalendruje mezi dvěma válci chlazenými vodou o teplotě 200 °C, čímž se získá pás o tloušlce 3 mm. Tento pás se nepřetržitě přenáší na dopravní pás tunelové pece. Po 30 minutách zahřívání při teplotě 150 °C se získá pěnová hmota o vlastnostech shodných s vlastnostmi pěnové hmoty z příkladu 7.
Příklad 9
Prášková hmota, získaná z kladivového drtiče z příkladu 7, se nepřetržitě přenáší na dopravní pás z příkladu 8. Získané pěnová hmota se vyznačuje týmiž vlastnostmi jako hmota z příkladu 7.

Claims (6)

1. Tuhý pryskyřičný meziprodukt v práškovém nebo celistvta stavu schopný nadouvání a vytvrzení působením tepla, čímž se přemění v pěnovou fenolovou prystyřici, zahrnující zejména reaktivní resolovou pryskyflci a nadouvadlo, vyznač^ící se tím, že zahrnuje rosolovou pryslkřici s hodnotou molárního poměru fcrmeldehyd : fenol v rozmezí 1,2 až 3,1, 8 výhodou 1,2 až 1,8, povrchově aktivní látku a popřípadě maaivo.
2. Způsob výroby meziproduktu podle bodu 1, vyznačuje! se tím, že se bud resol^ová prystyMce uvede ve styk s nadouvadlem, povrchově aktivní látkou a popřípadě mazivem v průběhu zpracování v rnííicí. zóně nebo v drticí zóně pracuuící při normální teplotě, nebo se rosolová pryssqyice, vnesená do zahřívané líídcí zóny prac^jcí při teplotě v rozmezí «
50 až 80 °C, roztaví, do roztavené prysltfřice se vmíchá nadouwdlo, povrchově aktivní látka a popřípadě mazivo, vnesené do zahřívané mísseí zóny, načež se vzteklá směs ochladí. <
3· Způsob podle bodu 2, tyznttčujjcí se tím, že se vzniklé homogenní směs v roztaveném «tavu vytlačuje v podobě tyče nebo' pásu při teplotě v rozmezí 65 až 90 °C, načež se vytlačený pás pak kalendruje mezi chlazrnými válci.
4. Způsob podle bodů 2 a 3, vyznačujcí se tím, že jeko povrchově aktivní látky . se použije kopolymerů dialkyliilik(mu s elkylenoxidem.
5. Způsob podle bodů 2 až 4, vyznučujjcí se tím, že se nadouredla použíi v tuhé podobě, zejména v podobě prážku.
6. Způsob podle bodů 2 až 4, vyznač Jící se tím, že se nadouvadla pouš^e v kapalné podoW.
CS741601A 1973-03-05 1974-03-05 Solid resin intermediate product in powaer or in compact stage and method of its production CS230555B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7307681A FR2220366B1 (cs) 1973-03-05 1973-03-05

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS230555B2 true CS230555B2 (en) 1984-08-13

Family

ID=9115756

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS741601A CS230555B2 (en) 1973-03-05 1974-03-05 Solid resin intermediate product in powaer or in compact stage and method of its production

Country Status (18)

Country Link
JP (1) JPS5915936B2 (cs)
AT (1) AT336287B (cs)
BE (1) BE811848A (cs)
CA (1) CA1033897A (cs)
CH (1) CH593312A5 (cs)
CS (1) CS230555B2 (cs)
DE (1) DE2409988C3 (cs)
ES (1) ES423879A1 (cs)
FI (1) FI61039C (cs)
FR (1) FR2220366B1 (cs)
GB (1) GB1462485A (cs)
HU (1) HU168978B (cs)
IE (1) IE40614B1 (cs)
IT (1) IT1011532B (cs)
LU (1) LU69540A1 (cs)
NL (1) NL7402022A (cs)
NO (1) NO142177C (cs)
SE (1) SE434954B (cs)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS61103942A (ja) * 1984-10-29 1986-05-22 Sekisui Plastics Co Ltd 発泡性樹脂被覆粒子

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1319889A (fr) * 1961-04-18 1963-03-01 Dynamit Nobel Ag Procédé de fabrication de matières poreuses ou spongieuses difficilement inflammables à base de mousse de résine phénolique
FR1339019A (fr) * 1961-09-13 1963-10-04 Nat Distillers Chem Corp Procédé de fabrication de mousses de matières plastiques
US3267048A (en) * 1962-01-10 1966-08-16 Iit Res Inst Process of making a porous, molded synthetic resin article

Also Published As

Publication number Publication date
ATA86774A (de) 1976-08-15
FR2220366A1 (cs) 1974-10-04
DE2409988B2 (de) 1978-10-19
LU69540A1 (cs) 1974-10-09
BE811848A (fr) 1974-09-04
JPS502062A (cs) 1975-01-10
IE40614B1 (en) 1979-07-18
IT1011532B (it) 1977-02-10
CH593312A5 (cs) 1977-11-30
DE2409988C3 (de) 1979-06-07
FI61039C (fi) 1982-05-10
GB1462485A (en) 1977-01-26
AT336287B (de) 1977-04-25
FR2220366B1 (cs) 1976-05-21
CA1033897A (en) 1978-06-27
FI61039B (fi) 1982-01-29
DE2409988A1 (de) 1974-09-12
ES423879A1 (es) 1976-10-16
NO142177B (no) 1980-03-31
SE434954B (sv) 1984-08-27
IE40614L (en) 1974-09-05
NO740742L (no) 1974-09-06
HU168978B (cs) 1976-08-28
NL7402022A (cs) 1974-09-09
NO142177C (no) 1980-07-09
AU6615074A (en) 1975-08-28
JPS5915936B2 (ja) 1984-04-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5688449A (en) Method of forming and extruding an additive-coated resin composition
US2797443A (en) Process of making foamed resins
JP7216071B2 (ja) 高温熱可塑性樹脂をベースとする発泡剤含有膨張性造粒体
CN101186084B (zh) 制造聚合物颗粒的方法和设备
MXPA97002326A (en) Molding pearls of polimerotermoplast foam
CA2025420A1 (en) Process and apparatus for recycling aqueous fluid absorbents fines
JP2005511340A (ja) ゴム製造用のエラストマー混合物
CN101175800A (zh) 改进膨胀乙烯基芳族聚合物的绝缘能力的方法和由此得到的产品
US3905122A (en) Method for drying polymer hydrogel
CN101646721A (zh) 具有增强绝热性能的可发泡乙烯基芳族聚合物及其制备方法
US4508859A (en) Finishing of rotational molding grade resin
US3345442A (en) Method of molding sheet material from a uniform mixture of pre-expanded thermoplastic particles and a solid particulate additive
CN101657496A (zh) 聚合物泡沫
CN102690494A (zh) 一种酚醛树脂组合物及其制备的发泡材料
US2676929A (en) Stock material for microporous articles and methods of making the same from starch and polyethylene
TW201534447A (zh) 回收可膨脹塑膠材料的方法及由該方法所得到的可膨脹或膨脹的塑膠材料
EP0427339B1 (en) Process and composition for manufacturing friable rubber bales
US4071481A (en) Manufacture of phenolic foam
CS230555B2 (en) Solid resin intermediate product in powaer or in compact stage and method of its production
CA2088736A1 (en) Reclaiming of foam off-cuts and/or waste foam
CA2290493C (en) Method of recycling polyester foam
US4448738A (en) Process for producing foamed plastic articles
CA1137700A (en) Particulate styrene polymers containing blowing agent
JPH0583575B2 (cs)
EP1256429B1 (en) Process for manufacturing granulated hydrophilic resin