CS228752B1 - Textilní podložka pod zdravotnický fixační materiál - Google Patents
Textilní podložka pod zdravotnický fixační materiál Download PDFInfo
- Publication number
- CS228752B1 CS228752B1 CS728082A CS728082A CS228752B1 CS 228752 B1 CS228752 B1 CS 228752B1 CS 728082 A CS728082 A CS 728082A CS 728082 A CS728082 A CS 728082A CS 228752 B1 CS228752 B1 CS 228752B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- binder
- textile
- layer
- starch
- modified starch
- Prior art date
Links
Landscapes
- Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
Description
Vynález se týká textilní podložky pod zdravotnický fixační materiál, jako je například tuhý obvaz z vytvrditelné hmoty nebo sádry a dlaha.
Ze základního vynálezu podle AO č. 205 242 je známa textilní podložka pod zdravotnický fixační materiál, která je zhotovena z hebké pružné netkané textilie, sestávající nejméně z jedné stejnoměrné načechrané vrstvy lehce na sobě spočívajících střížových syntetických, zejména polyesterových vláken. Alespoň některá vlékna jsou spolu spojena kapkami vysušeného pojivá, kterým je latexový polymer na bázi butadienu nebo/a akrylonitrilu nebo/a vinylchloridu. Stejnoměrnost rozmístění pojivá v načechrané vrstvě, vyjádřená variačním koeficientem, činí až 10%, přičemž pojivo je převážně umístěno zejména na jedné straně načechrané vrstvy a ubývá ho ve směru k druhé straně vrstvy. Ač tato známá podložka má výborné funkční vlastnosti při umístěni pod fixačním materiálem, tak její nevýhodou jsou potíže, k nimž dochází při manipulaci s podložkou, které se velmi často ěpatně odvíjí z nábalu. Příčinou toho je latexový polymer na bázi butadienu nebo/a akrylonitrilu nebo/a vinylchloridu, kterého se používá k pojení nečechrané vrstvy střížových vláken. Tento latexový polymer i po vysušení nepatrně lepí, což postačí k tomu, aby v nábalu, a to obzvláště v tvrdším nábalu, došlo alespoň k lokálnímu mírnému slepení jednotlivých ovinů načechrané vrstvy.
Důsledek slepení se nepříznivě projevuje při odvíjení načechrané vrstvy z nábalu, kdy často dochází k vytrháváni částí tloušíky načechrané vrstvy, nebo k přetržení této vrstvy, nebo dokonce nelze odvinout vrstvu z nábalu. Čím déle zůstává textilní podložka v nábalu, tím častěji se vyskytují potíže s jejím odvíjením.
Tuto nevýhodu odstraňuje textilní podložka pod zdravotnický fixační materiál, jakým je například tuhý obvaz z vytvrditelné polymerové hmoty nebo sédry a dlaha, a tato podložka je vytvořena z hebké pružné netkané textilie sestávající nejméně z jedné stejnoměrné načechrané vrstvy lehce na sobě spočívajících střížových vláken, z nichž alespoň některá jsou spolu spojena kapkami vysušeného pojivá, které je převážně umístěno alespoň na jedné straně načechrané vrstvy a ubývá ho ve směru k druhé straně vrstvy, podle autorského osvědčeni č. 205 242 a její podstata spočívá podle vynálezu v tom, že pojivo je modifikovaný Škrob, a to buď chemicky modifikovaný Škrob, zejména oxidovaný Škrob bramborový textilní, nebo fyzikálně modifikovaný Škrob, zejména bramborový Škrob modifikovaný termicky v přítomnosti vody a dehydrataci vzniklého mazu· Je výhodné, přidá-li se k pojivu protiplísnová či antimikróbnl přísada, například metylparaben nebo propylparaben.
_2
Výhodné provedeni textilní podložky podle vynálezu vykazuje hmotnost 60 až 120 g.m , zejména 80 až 100 g.m”^, z čehož připadá 7 až 15 $, zejména kolem 10 % na suSinu pojivá. Střižová vlákna mohou být pouze syntetická, například polyesterové a/nebo polypropylenová, nebo viškózová či bavlněná, nebo textilní podložka může obsahovat vedle syntetických vláken také vlákna viskóznl a/nebo bavlněná, a to buď ve stejnoměrné směsi, anebo z vrstvy viskózových a/nebo bavlněných vláken a z vrstvy syntetických vláken, například polypropylenových. V druhém případě se vrstva polypropylenových vláken dotýká pokožky pacienta a vrstva viskosových a/nebo bavlněných vláken se dotýká fixačního materiálu, kterým je nejčastěji sádra; takto zhotovená textilní podložka plni funkci takzvané suché pleny· Polypropylen, jenž je vysoce hydrofóbní a nedráždi pokožku, rychle odvádí pomoci vzllnavosti pot s povrchu pokožky do vrstvy viskosových a/nebo bavlněných vláken účinkujících jako savá vrstva, takže pacient má pocit poměrného sucha pod fixačním materiálem.
Použitím modifikovaného škrobu se dosahuje dvou zlepšeni, proti textilní podložce podle výše uvedeného základního vynálezu. Jednak se odstraňuje již zmíněná lepivost a jednak modifikovaný škrob účinkuje jako hráz, která zadržuje vlhkost z čerstvě nanesené sádry a bráni ji v postupu k pokožce pacienta. Modifikovaný škrob sice rychle nasaje vlhkost, ale drží ji, neni-li vystaven působeni zvýšeného tlaku. Modifikovaný škrob je levný a snadno dostupný.
Jinak textilní podložka vykazuje všechny výhody výrobku podle základního vynálezu: nezkrucuje se pod fixačním materiálem, zachovává si hebkost, pružnost a načechranost, je proto prodyšná; lze ji snadno střihat nebo je možné ji snadno protrhnout v požadovaném místě, například při přesunu přes prsty, bez nebezpečí nežádoucího zvětšováni protrženého otvoru; zabraňuje otlakům, nedráždi pokožku, dobře se přizpůsobuje nerovnostem povrchu lidského těla bez vyvolávání rozdílného tlaku na tělo. Všechny materiálové složky jsou zdravotně nezávadné.
Další výhody textilní podložky, zejména jednoduchost její výroby, vyniknou z popisu příkladů jejího zhotoveni.
Příklad 1
Ze střížových polyesterových vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm se vyrob! na mykacim stroji vlákenné rouno o hmotnosti kolem 70 g.m , které se pak postřikuje 5% vodnou suspenzi oxidovaného škrobu bramborového textilního, plnicího funkci pojivá. Postřik se provádí z jedné strany vlákenného rouna tak, aby v konečném výrobku bylo kolem 10 % hmot.
sušiny škrobu. Po vysušeni pojivá se hmotnost pojeného vlákenného rouna pohybuje kolem _2
g.m . Nanášením pojivá na jednu stranu vlákenného rouna je pojivo umístěno na jedné streně rouna a ubývá ho ve směru k druhé straně. Pak se polotovar řeže na pásy požadované šířky a délky, což je obvykle 15 cm/2 m, 10 cm/1,0 m nebo 6 cm a délka 0,5 m. Z pásů se vytvoř! nábaly, které se vkládají do vzduchotěsných obalů. Takto vyrobená textilní podložka se může sterilizovat, zejména ionizujícím zářením.
Příklad 2
Při výrobě se postupuje podle přikladu 1 pouze s tím rozdílem, že se vlékenné rouno vyrobí ze směsi sestávající z 50 % hmot. polyesterových vláken jemnosti 1,7 dtex a délky 38 mm a 50 % hmot. viskózových vláken jemnosti 1,6 dtex a délky 38 mm.
Přiklad 3
Při výrobě se postupuje podle příkladu 1 nebo 2 s tím rozdílem, že místo polyesterových vláken se použijí polypropylenová vlákna jemnosti 1,3 dtex a délky 38 mm.
Přiklád á
Zhotoví se vlákenné rouno v materiálovém složení podle příkladu 1 nebo 2 nebo 3,
Ί «-2 avšak o hmotnosti pouze kolem 20 g.m , které se postřikuje jako v příkladu 1 a po vysušení pojivá se navrstvi pět těchto roun na sebe a teprve potom se vrstvený polotovar řeže j[t na pásy požadovaných rozměrů.
Příklad 5
Při výrobě se postupuje podle přikladu 1 s tím rozdílem, že místo polyesterových vláken se použiji pouze viskózová vlákna jemnosti 1,6 dtex a délky 38 mm.
Příklad 6
Na mykácím stroji se vyrobí rouno o hmotnosti kolem 30 g.m z polypropylenových vláken jemnosti 1,3 dtex a délky 38 mm, které se pak na jedné straně postřikuje pojivém, kterým je 5% vodná emulze bramborového ěkrobu modifikovaného termicky v přítomnosti vody a dehydratací vzniklého škrobu. Postřik se provádí tak, aby po vysušení pojivá bylo v polotovaru kolem 10 % hmot. sušiny tohoto pojivá.
Pak se na mykacím stroji vyrobí rouno o hmotnosti kolem 40 g.m z viskozových vláken jemnosti 1,6 dtex a délky 38 mm, které se postříká pojivém jako polypropylenové rouno.
Potom se klade viskózové rouno, v němž je pojivo vysušené, na polypropylenové rouno a vrstvený polotovar se řeže na pásy požadovaných rozměrů jako v příkladu 1.
Takto zhotovená textilní podložka se klade polypropylenovou stranou na pokožku pacienta, aby mohla účinkovat jako suché plena.
Přiklad 7
Textilní podložka se zhotoví podle kteréhokoliv přikladu 1 až 6 s tím rozdílem, že vodná suspenze modifikovaného škrobu obsahuje přísadu protiplisnovou nebo antimikróbní, £ zejména metylparaben nebo propylparaben.
V příkladech se používá 5% vodná emulze modifikovaného škrobu, ale vyhovuje i 4 až 7% vodná emulze, přičemž lze použit bud chemicky, nebo fyzikálně modifikovaného škrobu.
Z důvodu zjednodušeni a zkrácení výrobního postupu se pojivo v příkladech nanáší jen na jednu stranu roun, ale je možné je stříkat na obě strany roun za předpokladu, že bude zachováno výhodné množství pojivá ve výrobku, tj. 7 až 15 % hmot. sušiny modifikovaného škrobu z hmotnosti textilní podložky.
V příkladech se rouno vyrábí na mykacím stroji, protože lze zhotovit rouno s převážně podélnou orientaci vláken, která zajiěíuje vyšší pevnost textilní podložky v podélném jejím směrní. Tím se však nevylučuje možnost vyrábět rouno na pneumatickém rounotvořiči. Konečně lze použit místo viskosových vláken bavlnu buá samotnou,nebo ve směsi s viskózou.
Ze syntetických vláken se ukázala výhodná vlákna polyesterová pro svou pružnost a vlákna polypropylenová pro svou vysokou hydrofóbnost a nedráždivost pokožky. Nevylučuje se však možnost použít jiná syntetické vlékna. Také jemnost vláken může být jiná než v příkladech.
Claims (2)
- PŘEDMĚT VYNÁLEZU1. Textilní podložka pod zdravotnický fixační materiál, jakým je například tuhý obvaz z vytvrditelné polymerové hmoty nebo sádry a dlaha, a tato podložka je vytvořena z hebké pružné netkané textilie sestávající nejméně z jedné stejnoměrné načechrané vrstvy lehce na sobě spočívajících střlžových vláken, z nichž alespoň některá jsou spolu spojena kapkami vysušeného pojivá, které je převážně umístěno alespoň na jedné straně načechrané vrstvy a ubývá ho ve směru k druhé straně vrstvy, podle autorského osvědčení č. 205 242, vyznačené tím, že pojivo je modifikovaný škrob, a to buá chemicky modifikovaný škrob, zejména oxidovaný škrob bramborový textilní, anebo fyzikálně modifikovaný škrob, zejména bramborový škrob modifikovaný termicky v přítomnosti vody a dehydratací vzniklého mazu.
- 2. Textilní podložka podle bodu 1, vyznačené tím, že pojivo obsahuje příměs protiplísnového či antimikróbního přípravku, například metylparaben nebo propylparaben.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS728082A CS228752B1 (cs) | 1982-10-12 | 1982-10-12 | Textilní podložka pod zdravotnický fixační materiál |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS728082A CS228752B1 (cs) | 1982-10-12 | 1982-10-12 | Textilní podložka pod zdravotnický fixační materiál |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS228752B1 true CS228752B1 (cs) | 1984-05-14 |
Family
ID=5421646
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS728082A CS228752B1 (cs) | 1982-10-12 | 1982-10-12 | Textilní podložka pod zdravotnický fixační materiál |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS228752B1 (cs) |
-
1982
- 1982-10-12 CS CS728082A patent/CS228752B1/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US2896626A (en) | Disposable absorbent pad | |
RU2246320C2 (ru) | Микропористые пленки, включающие флокированные волокна | |
US3370590A (en) | Process of preventing undesirable loosening or matting in paper for use in sanitary products and the products thereof | |
US4627847A (en) | Hot melt adhesive waste barrier | |
AU721362B2 (en) | An apertured covering sheet for an absorbent article and a method of producing the covering sheet | |
US3838692A (en) | Hydrophobic sheet with hydrophilic passages | |
CN104853706B (zh) | 用于与液体接触的物件,尤其是绷带 | |
US3523536A (en) | Absorbent fibrous products | |
US3067747A (en) | Cellulosic product | |
US3229691A (en) | Flexible absorbent sheet | |
EP0531096B1 (en) | Composite fabrics | |
US3481337A (en) | Corrugated diaper | |
JP2018520837A (ja) | 生分解性吸収性物品 | |
EP1520687A1 (en) | Absorbent article | |
PT773765E (pt) | Metodo para a fabricacao de uma estrutura absorvente e um artigo absorvente compreendendo uma estrutura absorvente fabricada de acordo com este metodo | |
JPH07506029A (ja) | 衛生ナプキン,パンティー保護具,失禁ガード,おむつ及び同類物の如き吸収性物品に於ける吸収体 | |
TR201806789T4 (tr) | Emi̇ci̇ madde yapisi | |
GB1071191A (en) | Absorbent non-woven fibrous product | |
NL8004404A (nl) | Absorberend element omvattende ten minste een vel uit plastisch materiaal met geopende structuur. | |
BR102012023829A2 (pt) | material composto absorvente resiliente | |
BR102012023778B1 (pt) | artigo absorvente incluindo material composto absorvente resiliente | |
US3111948A (en) | Absorbent pad and wrapper therefor | |
US3528417A (en) | Wound release dressing | |
US3053253A (en) | Bandage | |
IE54785B1 (en) | Absorptive products |