Předložený vynález se týká způsobu výroby nových derivátů 3-(4-fenoxymethylpíperidino)propanolu obecného vzorce I (> -· ,
v němž kde
Rl a R2 jsou stejné nebo rozdílné a znamenají vodík, alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, hydroxyalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkanoyloxyalkylovou skupinu s až 6 atomy uhlíku nebo skupinu —CO—Z, přičemž
Z znamená hydroxyskupinu, alkoxyskupipu s 1 až 6 atomy uhlíku nebo skupinu vzorce
Ríi
Z —N \
R7
R6 a R7 mohou být stejné nebo rozdílné a znamenají vodík, alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku nebo hydroxyalkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku,
R3 znamená vodík nebo skupinu —O—Re, přičemž
Re znamená vodík, alkanoylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo benzoytovou či naftoylovou skupinu, která je popřípadě substituována halogenem, alkylem s 1 až 6 atomy uhlíku, alkyloxyskupinou s 1 až 6 atomy uhlíku, alkoxykarbonylovou skupinou s 1 až 2 atomy uhlíku v alkoxyskupině, hydroxyskupinou, alkylthioskupinou s 1 až 6 atomy uhlíku, miniovou skupinou, nitroskupinou nebo trifluormethylovou skupinou, , dáLá ,_J
R4 a Rs mohou být stejné nebo vzájemně rozdílné a znamenají vodík, halogen, hydroixylovou skupinu, benzyloxyskupinu, alkylovou skupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, alkyloxyskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, alkylthioskupinu s 1 až 6 atomy uhlíku, karboxylovou skupinu, benzyloxykarbonylovou skupinu nebo alkoxykarbonylovou skupinu s 1 až 2 atomy uhlíku v alkoxyskupině, jejich farmakologicky použitelných solí, způsobu jejich výroby, jakož i farmaceutických přípravků s obsahem sloučenin vzorce I.
Vzhledem k tomu, že sloučeniny vzorce I v případě, že Rs neznamená vodík, obsahují asymetrický atom uhlíku, jsou dále předmětem vynálezu opticky aktivní formy a racemické směsi těchto sloučenin.
Sloučeniny vzorce I a jejich farmakotogicky použitelné soli mají při nízké toxicitě výrazné vasodilatační vlastnosti, které se hlavně projevují v poklesu krevního tlaku. Kromě toho bylo pozorováno potlačování adrenergických (3-receptorů.
Alkylovými skupinami ve významu substituentů Ri, Rz, Rd, Rs, Re, R7 a Rs jsou přímé nebo rozvětvené skupiny s 1 až 6, výhodně s 1 až 4 atomy uhlíku, jako je například methyl, ethyl, isopropyl, propyl, butyl, isobutyí, terč.butyl nebo n-hexyl. V úvahu přichází zejména však methylová a ethylová skupina.
Hydroxyalkylové skupiny ve významu substituentů Ri, Rz, Re a Ry obsahují 1 až 4 atomy uhlíku, s výhodou jsou jimi 2-hydroxyethylová a hydroxymethylová skupina.
Alkoxyskupiny ve významu substituentů R4, Rs, Rs a Z obsahují 1 až 6, výhodně 1 až 4 atomy uhlíku, jako je například methoxyskupina, ethoxyskupina, propoxyskupina, butoxyskupina nebo pentyloxyskupina. Výhodná je však methoxyskupina a ethoxyskupina.
Jako alko-xykarbonylová skupina ve významu symbolů Ri, Rs a Re přichází v úvahu zejména methoxy- a ethoxykarbonylová skupina.
Alkylthioskupinami ve významu substituentů R4, Rs a Rs jsou skupiny s 1 až 6, výhodně s 1 až 4 atomy uhlíku. Výhodná je methylmerkaptoskupina.
Alkanoylové skupiny ve významu symbolu Re obsahují 1 až 8, výhodně 1 až 6 at-o-mů uhlíku, přičemž alkylové skupiny mají řetězec přímý, rozvětvený nebo cyklický. Výhodný je acetylový a pivaloylový zbytek.
Alkanoyloxyalkylovou skupinou ve významu substituentů Ri a Rz jsou zbytky obsahující 1 až 6 atomů uhlíku, zejména acetoxymethylový zbytek.
Aroylovými skupinami ve významu symbolu Rs jsou skupina benzoylová a naftoylová, které mohou být výhodně substituovány methylem, halogenem a methoxyskuplnami.
Halogenem se ve smyslu vynálezu rozumí fluor, chlor, brom a jod, zejména fluor, chlor a brom.
Nové sloučeniny obecného vzorce I se podle tohoto vynálezu vyrábějí tím, že se o sobě známým způsobem sloučenina obecného vzorce VIII
v němž
Ri a Rs mají shora uvedený význam, redukuje a cyklizuje, načež se v případě, že Re znamená alkanoylovou skupinu s 1 až 8 atomy uhlíku nebo popřípadě substituovanou benzoylovou nebo naftoylovou skupinu, hydroxylová skupina, která je popřípadě přítomna ve významu symbolu Rs, esterifikuje, nebo v případě, že R8 znamená vodík, pak se esterová skupina, která je popřípadě ve významu Rs hydrolyzuje, nebo v případě, že jedna nebo několik skupin Ri a Rz představují hydroxymethylovou skupinu, připraví se taková skupina z hydroxymethylové, acyloxymethylové nebo alkoxykarbonylové skupiny s 1 až 2 atomy uhlíku v alkoxylové části redukcí nebo z alkanoyloxymethylové skupiny s až 6 atomy uhlíku hydrolýzou nebo se methylová skupina získá redukcí z alkoxykarbonylůvé skupiny s 1 až 2 atomy uhlíku v alkoxylové části, a získané sloučeniny se popřípadě převedou na své farmakologicky použitelné soli.
Případně prováděná redukce substituentů Ri a Rz ve sloučeninách vzorce I se provádí pomocí komplexních hydridů kovů, jako například lithiumaluminiumhydridu nebo katalytickou hydrogenaci pomocí katalyzátorů na bázi vzácných kovů nebo Raneyova niklu.
Hydrolýza skupin Ri a Rž ve sloučeninách vzorce I se může provádět o sobě známým způsobem za kyselých nebo zásaditých podmínek.
Esterifikace hydroxylové skupiny ve významu symbolu R3 se může provádět obvyklým způsobem reakcí s halogenidem nebo anhydridem kyseliny, popřípadě v přítomnosti činidla vázajícího kyselinu, jako- například pyridinu.
Za účelem převedení sloučenin vzorce I na jejich farmakologicky nezávadné soli se tyto sloučeniny uvádějí v reakci výhodně v organickém rozpouštědle s anorganickou nebo organickou kyselinou, například s kyše6 linou chlorovodíkovou, kyselinou bromovodíkovou, kyselinou fosforečnou, kyselinou sírovou, kyselinou octovou, kyselinou citrónovou, kyselinou maleinovou nebo kyselinou benzoovou.
Sloučeniny vzorce I podle vynálezu mohou vznikat ve formě racemické směsi. Dělení racemátu na opticky aktivní formy se daří o sobě známými metodami přes diastereomerní soli. Jako aktivní kyseliny ss mohou používat převážně kyselina vinná, kyselina jablečná, kyselina kafrová a kyselina kafrsuifonová.
Za účelem přípravy léčiv se sloučenina vzorce I smísí o sobě známým způsobem s vhodnými farmaceutickými nosnými látkami, aromatickými látkami, chuťovými přísadami a barvivý, a ze získané směsi se lisují například tablety nebo dražé nebo se za přidání příslušných pomocných látek suspendují nebo rozpouštějí ve vodě nebo v oleji, jako například v olivovém oleji.
Nová sloučenina vzorce I podle vynálezu a její soli se mohou aplikovat v kapalné nebo pevné formě enterálně nebo parenterálně. Jako injekční prostředí přichází v úvahu výhodně voda, která v případě injekčních roztoků obsahuje obvyklé přísady jako stabilizátory, pomocná rozpouštědla nebo pufry. Takovýmito přísadami jsou například tartrátový a citrátový pufr, ethanol, komplexotvorné látky [jako ethylendiamintetraoctová kyselina a její netoxické soli), vysokomolekulární polymery [jako kapalný polyethylenoxidj za účelem regulace viskozity. Pevnými nosnými latkami jsou například škroby, laktóza, mannit, methylcelulóza, masitek, vysoce disperzní kyselina křemičitá, vysokomolekulární mastné kyseliny [jaký kyselina stearováj, želatina, agar-agar, fosforečnan vápenatý, stearan horečnatý, živočišné rostlinné tuky a pevvné vysokomolekulární polymery (jako polyehylenglykolyj; pro orální aplikaci jsou vhodnými přípravky například takové, které mohou obsahovat například chuťové přísady a sladidla.
Výhodnou sloučeninou ve smyslu tohoto vynálezu je kromě sloučenin uvedených v příkladech, následující:
4- [ 2-hydroxy-3- (4-fenoxymethyl [ piperidino j propoxy ] -G-terc.-butylindol.
Následující příklady blíže ilustrují syntézu sloučenin podle vynálezu. Tyto příklady však v žádném, případě nepředstavují omezení předmětu vynálezu.
Příklad 1
4- f 2-hydroxy-3- (4-fenoxymethylpiperidino ] propoxy] indol
Způsob přípravy znázorňuje následující reakční schéma:
OH i
O’CWrCH-CW£N, “bó
CH*
OH l
, O-CH?CH-CH-N CI-LO
CH,
AJ
OH
O-CH^CH- CHjrN CH^O y a
í.
H
2-methyl-3-nitroepoxyfenol
10,7 g (0,07 mol) 2-methyl-3-nitrofenolu se rozpustí v 55 ml epichlorhydrinu, přikape se roztok 7,9 g methoxidu sodného (0,14 mol) v 75 ml ethanolu a reakční směs se míchá 16 hodin při teplotě místnosti. Po odstraněni nadbytečného epichlorhydrinu ve vakuu se zbytek vyjme etherem a provede se trojnásobná extrakce vodou. Po vysušení organické fáze síranem sodným a po zahuštění zbude 17 g oleje, kteirý po rozetření s isopropanolem a ligroinem krystaluje. Po odfiltrování se získá 8,6 g 2-methyl-3-nitroepoxyfenolu o teplotě tání 46 až 48 °C (58 % teorie).
l-[ 2-hydroxy-3 (4-f enoxymethylpiperidino j propoxy ] -2-mEithyl-3-nltrobenzen
4,2 g (0,02 mol) shora získané sloučeniny se rozpustí ve 100 ml n-butanolu a přidá se
3.8 g (0,02 mol) 4-fenoxymethylpiperidinu. Po stání reakční směsi přes noc při teplotě místnosti se vzniklé krystaly odfiltrují, promyjí se malým množstvím ligroinu a získá se
6.9 g titulní sloučeniny o teplotě tání 103 až 104 °C (86 % teorie).
1- [ 2-hydroxy-3- (4-f enoxymethylpiperidino) propoxy]-2-dimethylaminoethyl-3-nitrobenzen
3,0 g (0,0075 mol) shora uvedené sloučeniny se rozpustí ve 20 ml dimethylformamidu, přidá se 1,6 ml (0,011 mol) N,N-dimethylformamiddimethylacetalu a směs se zahřívá 8 hodin za oddestilování vzniklého alkoholu k varu pod zpětným chladičem. Po odpaření ve vakuu zbude 4,0 g olejovitého zbytku, který se bez čištění používá pro další reakci.
4- [ 2-hydroxy-3- (4-f enoxymethylpiperidino) propoxy] indol
4,0 g shora popsaného surového produktu se suspenduje ve< 150 ml methanolu, k suspenzi se přidá 1,0 g 10% paládia na uhlí a: směs se protřepává 2 hodiny s vodíkem. Po ukončení spotřeby vodíku se katalyzátor odfiltruje, zahustí se, rozpustí se v ethylacetátu a přidáním vypočteného množství benzoové kyseliny se získá benzoát.
Výtěžek:
1,5 g (39 % teorie) o teplotě tání 145 až 147 °C.
Analogickým způsobem se získají následující sloučeniny:
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (2-chlorfenoxymethyl)piperidino ] -propoxy/lndolbenzoát, it. ít. 140 až 142 °C (z ethylaceítátu),
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (3-chlorf enoxymethyl j piperidino ] -propoxy/indolbenzoát, t. t. 149 až 151 °C (z ethylacetátu),
4-/2-hydr oxy-3- [ 4- (4-chlorf enoxymethyl) piperidino ] -propoxy/indolbenzoát,
1.1. 156 až 158 °C (z ethylacetátu],
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (2-methoxyfenoxymethyl) piperidino]-propoxy/indolbenzoát, t. t. 115 až 117 0 C (z ethylacetátu),
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (2-methylf enoxymethyl) piperidino ]-propoxy/indolbenzoát, t. t. 128 až 129 °C (z ethylacetátu],
4-/2-hy dr oxy-3- [ 4- (3-methylfenoxymethyl) piperidino ] -propoxy/indolbenzoát, ít. t. 152 aiž 154 °C (z ethylaceítátu),
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (2-methylmerkaptof enoxymethyl ) piperidino ] propoxy/indol, t. t. 108 až 110 °C (ethylacetát),
4-/2-hydroxy-3-[ 4-(2-benzyloxyfenoxymethy 1) piperidino ] propoxy/indol, olej,
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (4-benzy loxyf enoxymethyl ) piperidino] propoxy/indol, t. 1.113 °C (z etheru),
4- /2-hydroxy-3- [ 4- (2,5-dimethylfenoxymethyl) piperidino ] propoxy/indol,
t. t. 153 až 155 °C (z ethylacetátu),
5- [ 2-hydr oxy-3- (4-f enoxymethylpiperidino) propoxy] indol,
t. t. 121 až 123 °C (z ethanolu),
6- [ 2-hydr oxy-3- (4-f enoxymethylpiperidino) propoxy] indol,
t. t. 144 až 145 °C (z ethanolu),
4- (3-( 4-fenoxymethylpiperidno) propoxy ] indol,
t. t. 118 až 119 °C,
5- [ 3- (4-f enoxymethylpiperidino) propoxy ] indol,
t. t, 107 až 108 °C (z ethylacetátu],
6- (3-( 4-f enoxymethylpiperidino) propoxy ] indol,
t. t. 123 až 124 °C (z isopropanolu),
4- [ 2-pivaloyloxy-3- (4-f enoxymethylpiperidino ) propoxy ] indol, t. t. 103 až 105 °C,
4-/2-plvaloyloxy-3- (4- (2-methoxyfenoxymethyl ) piperidino] propoxy/indol, t. t. 107 °C (z etheru),
4- [ 2-benzoyloxy-3- (4-f enoxymethylpiperidino ) propoxyindol,
1.1. 108 až 100 °C (z etheru),
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (2-hydroxyf enoxymethyl) piperidino ] propoxy/indol, t. t. 119 až 121 °C,
223103
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (4-hydroxyf enoxymethyl) piperidino ] propoxy/indol,
1.1. 167 °C (z isopropanolu),
4-/2-hydr oxy-3- [ 4-(2-karboxyf enoxymethyl) piperidino ] propoxy/indol,
4- [ 2-hydr oxy-3- (4-ďenoxymethy lpipeiridino) propoxy ] -6-methoxykarbonylindol, t. t. 139 až 140 °C (z ethylacetátu),
4- [ 2-hydroxy-3- (4-fenoxymethylplper idino) propoxy ] -6-methylindol, t. t. 122 až 123 °C (z ethylacetátu),
2-ethoxykarbonyl-4-[2-hydroxy-3-(4-fenoxymethylpiperidino) propoxy ]-6-methylindolbenzoát,
t. t. 139 °C (z isopropanolu),
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (4-íluorfenoxymethyl} piperidino ] propoxy/-6-methylindol, t. t. 137 až 139 °C (z ethylacetátu),
4-/2-hydroxy-3- [ 4- (3-methylfenoxymethyl) piperidino ] -propoxy/-6-methylindolbenzcát,
t. t. 138 až 140 °C (z ethylacetátu),
4- [ 2-hydroxy-3- (4-f enoxymethylpiperidino) propoxy ] -6-hydroxymethylindolbenzoát, t. t. 153 až 155 °C (z ethylacetátu),
4- [ 2-hydroxy-3- (4-fenoxymethylpiperidino) propoxy]-6-hydroxymethyl-5-methylindol,
4- [ 2-hydroxy-3- (4-fenoxymethylpiperidino) propyí]-5,6-dimethylindol a
4- [ 2-pivaloyl oxy-3-(4-fenoxymethylpiperid:no} propoxy ] -6-meithy llndol, t. t. 81 °C (ze směsi ligroinu a etheru) a
4-[ 2-pivaloyloxy-3-(4-fenoxymethylpiperidina) propoxy) -6-pivaloyloxymethylindol, t. t. 76 až 78 °C (ze směsi heptanu a etheru).