CS227681B2 - Herbicide and method of manufacture of active compounds - Google Patents

Herbicide and method of manufacture of active compounds Download PDF

Info

Publication number
CS227681B2
CS227681B2 CS818360A CS836081A CS227681B2 CS 227681 B2 CS227681 B2 CS 227681B2 CS 818360 A CS818360 A CS 818360A CS 836081 A CS836081 A CS 836081A CS 227681 B2 CS227681 B2 CS 227681B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
formula
compound
align
active ingredient
cis
Prior art date
Application number
CS818360A
Other languages
English (en)
Inventor
Reinach Hirtzbach F De
Original Assignee
Rhone Poulenc Agrochimie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhone Poulenc Agrochimie filed Critical Rhone Poulenc Agrochimie
Publication of CS227681B2 publication Critical patent/CS227681B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D309/00Heterocyclic compounds containing six-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom, not condensed with other rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D309/00Heterocyclic compounds containing six-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom, not condensed with other rings
    • C07D309/32Heterocyclic compounds containing six-membered rings having one oxygen atom as the only ring hetero atom, not condensed with other rings having two double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/02Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/04Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with one hetero atom
    • A01N43/14Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with one hetero atom six-membered rings
    • A01N43/16Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one or more oxygen or sulfur atoms as the only ring hetero atoms with one hetero atom six-membered rings with oxygen as the ring hetero atom

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Pyrane Compounds (AREA)

Description

Podle shora uvedené zveřejněné francouzské přihlášky vynálezu δ. 2 419 940 nemůže mít index & hodnotu 0 a herbicidně účinné sloučeniny popsané v této přihlášce tedy musí nutně být substituovány na fenylovém zbytku.
Na stranách 2 a 14 shora citované zveřejněné francouzské přihlášky vynálezu je uvedeno, že výhodné jsou ty sloučeniny, které na 6-fenylovém zbytku obsahují jako substituent atom fluoru v poloze 4.
Konečně pak v poznámce uvedené v této zveřejněné francouzské přihlášce vynálezu a týkající se odkazu na Bull· Soc. Chem. de France 1968n, č. 1, str. 288 až 298 je řečeno, že 2,3-dihydro-5-ethoxykarbonyl-6-fenyl-4-pyrony nesubstituované na fenylovém zbytku a popsané v citovaném odkazu, prakticky nevykazují vůbec žádnou herbicidní účinnost.
Z výše zmíněné zveřejněné francouzské přihlášky vynálezu tedy vyplývá, že v případě
2,3-dihydro-2,3-dialkyl-6-fenyl-4-pyronových derivátů je výskyt dobrých herbicidních vlastností závislý na přítomnosti vhodného substituentu na fenylovém kruhu, a že tedy, není-li na fenylovém kruhu přítomen žádný substituent, není možno u takovéto sloučeniny . očekávat uspokojivé herbicidní vlastnosti.
S přihlédnutím к údajům uvedeným ve shora citované zveřejněné přihlášce vynálezu bylo nyní překvapivě á neočekávaně zjištěno, ze určité nové deriváty 2,3-dihydro-6-fenyl-4-pyronunesubstituované na fenylovém zbytku, vykazují vynikající herbicidní účinnost, v důsledku které je možno tyto látky používat jako herbididy к potírání plevelů v užitkových rostlinách, a to při aplikaci ve velmi nízkých dávkách.
Vynález tedy popisuje 2,3-dihydro-6-fenyl-4-pyronové deriváty, které nejsou substituováné na fenylovém jádru a které lze tedy pohodlněji a ekonomičtěji vyrábět než odpovídej ící substituované sloučeniny.
2.3- dihydro-6-fenyl-4-pyronové deriváty podle vynálezu, nesubstituované na fenylovém zbytku, překvapivě vykazují vynikající herbicidní účinnost proti velkému počtu jak travnatých tak dvojdíložných plevelů.
2.3- dihyůro-6-fenyl-4-pyronové deriváty podle vynálezu, neaubstituované na fenylovém zbytku, jsou výtečně snášeny důležitými kulturními plodinami, jako zejména slunečnicí a bavlníkem, což umožňuje používat zmíněné látky к hubení plevelů v těchto plodinách.
Výše zmíněné nové deriváty 2,3-dihydro-3-methyl-6-fenyl-4-pyronu odpovídají obecnému vzorci II
(II), ve kterém
R2 znamená alkylovou skupinu se 2 až 3 atomy uhlíku a
R3 představuje alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, alkenylovou skupinu se 3 až 5 atomy uhlíku nebo alkinylovou skupinu se 3 až 5 atomy uhlíku.
Každá ze sloučenin obecného vzorce II může existovat ve dvou diastereomerních formách s odlišný^ polaritami. Jedna z těchto forem má cis-konfiguraci, druhá pak trans-konfiguraci. V textu projednávané přihlášky se bude mít zato, že méně polárním isomerem je isomer s trans-konfigwracc, a že polárnějším is cmerem je isomer s cis-konfiguraci. Pro zjednodušení budou tyto isomery nadále označovány jako trans-isomer, resp. čis-ioomer.
V souhlase s vynálezem bylo zjištěno, že v případě sloučenin obecného vzorce II vykazují cis-isomery mnohem vyšší herbicidní účinnost než odpooíídjící trsns-isomery.
Vyyniez se tedy zejména týká sloučenin shora uvedeného obecného vzorce II, jejichž větší' část je tvořena cis-soomerem (tj. takových látek, v nichž, více než 50 % hmoonootních tvoří cis-socme^
S výhodou vynález popisuje ty sloučeniny obecného vzorce II, které jsou v podstatě zcela tvořeny cis-lo-cmerem.
Výrazem v podstatě zcela tvořeny cis-soornerem se v daném textu míní .takový případ, kdy hmoonoot cis-doornem v příslušné sloučenině je vyšší nebo rovna 90 % a nižší nebo rovna 100 % celkové hmotnost sloučeniny.
Ze sloučenin odpo^ídaících obecnému vzorci II jsou výhodné ty látky, které jsou . z větší části ve formě cis-socme^ a v nichž Rg znamená ethylovou skupinu a Rj má význam uvedený u obecného vzorce II, s výhodou však představuje alkylovou akupinu s 1 až 3 atomy uhlíku nebo skupinu prsoargyloíou.
Z těchto výhodných sloučenin se pak jedná zejména o Z^-dihydro-Z-ethyl-l-methy 1-5-etUsxykarbonnУ-6-fenyl-4-pyrsn, kterážto sloučenina je v podetatě zcela tvořena cis-isomerem (90 až 100 % její hmoonnosi tvoří cis-lsoner).
Pokusy bylo zjištěno, že tato látka vykazuje pozoruhodnou herbicidní účinnost, která je podstatně vyšší než účinnost jiných sloučenin spado^cích do rozsahu vynálezu.
Sloučeniny podle vynálezu, odpírána!©! obecnému vzorci II, je možno připravit postupem popsaným ve shora citované zveřejněné francouzské přihlášce vynálezu a zahrnujícím následující reakční stupně:
Stupeň A
Reakce derivátu benzoyloctové kyseliny s alkoxidem hořečnatým, popřípadě připraným in šitu, podle rovnice:
(R4O)2«8
CO-CH-COOR, + R40H I . MgOR4 (III)
V tomto reakčním schématu má Rj stejný význam jako v obecném vzorci El a R4 před stavuje alkylo-vou skupinu obsahuuící 1 až 4 atomy uhlíku.
Tato reakce se provádí v bezvodém inertním organickém prostředí, jako například v benzenu, toluenu neb© ethyletheru, a to tak, že se během přidávání reakčních složek udržuje teplota zhruba mezi 0 až 100 °C a-po skončeném přidávání se reakční směs zadívá na teplotu zhruba mmzi 35 až 150 °Caž do ukončení reakce.
Pokud jde o alkoxid hořečn^tý, je výhodné používat. ethoxid hořečniatý, který je možno připravit. in šitu reakcí hořčíku s ethano^m, v bezvodé® inertním organickém prost-ředí··· v přítcmlosii П©Пг jcUlsгJetUjanu.
2276^1
Stupeň Β
Reakce chloridu nenasycené kyseliny ' obsahující dvojnou Vazbu a alkoxyaiogisslumderivátem vzorce Ш) pMpraverýn v předcházejícím reakčním stupni, za vzniku sloučeniny vzorce IV, která je v rovnováze se svojí enolfornou, ve s^rslu následujícího reakčního schématu, v němž Rg a R-j mají význam jako v obecném vzorci II a R má stejný význam jako ve stupni A.
CH.
I 3
Rg-CH-C-CO-Cl + sloučenina III
CH. COOR.
I 3 I 3 > r2-ch=c-co-ch-co
+ R4O-MgCl (IV) sloučenina IV
ΊΓ
CH COOR CH»C-CO-C
cv)
Tato reakce se ' provádí v bezvodém inertním organickém prostředí, jako v ethyletheru, toulenu nebo benzenu, 'při teplotě zhruba od 0 do 20 °C. Za těchto podmínek je rovnováha mezi sloučeninou obecného vzorce IV a její enolformou vzorce V silně posunuta ve prospěch troSby posledně zmíněné ' látky.
Stupeň C
Cykkizace sloučeniny obecného vzorce V, vzniklé v předcházející reakčním stupni, za vzniku sloučeniny obecného vzorce II, ve smylu níže uvedeného reakčního schématu, v němž Rg a Rj mej význam jako ve vzorci II, a hydrolytichý rozklad sloučeniny vzorce R^O-MCC, vzniklé v předcházejícím reakčním stupni.
sloučenina V
Tato reakce se provádí tak, že se na reakční směs obj^ta^L^ující sloučeninu obecného vzorce V a' sloučeninu obecného vzorce HO-MgCl působí nejprve zředěným vodným rozookem silné kyseliny, jako kyseliny sírové, při teplotě mezi 0 až 20 °C, což někdy vede k parciální cyklizaci sloučeniny vzorce Vak rozkladu sloučeniny vzorce R4O-M5CI hydrolýzou, načež se pak na parciálně cyklovanou sloučeninu vzorce V, která byla předem oddělena, působí zředěným bezvodým alkohoickým roztokem silné kyseliny, jako ·kyseliny chlorovodíkové, při teplotě zhruba mezi 60 až 100 . ''C, přičemž tato kyselina se popřípadě připravuje in šitu.
K posledně zmíněné reakci, jíž se má dokonččt cyklizace sloučeniny vzorce V, se s výhodou používá zředěný bezvodý ethanolický roztok kyseliny chlorovodíkové, připravený ' in šitů reakcí malého mooství jcetylcUljrieu з eth^ююleí.
Po ukončení cyklizace je možno sloučeninu obecného vzorce II Izolovat libovcným známým způsobem, například filtrací, oddestilovánÍH rozpouutědla, překr.ystal ováním produktů vzniklých v reakčním prostředí apod. Je-li nutné, lze výsledný produkt čistit obvyklým způsobem, jako překryj talováním, mo4^1k^uí^ir^:í desi^ací, kapalinovou apod.
Takto získaná sloučenina obecného vzorce II je obecně tvořena směsí cis-isomeru a trans-isomeru, přičemž posledně zmíněhý isomer obecně vzniká jako převládající složka.
Ze směsi isomerů vznikající při práci podle shora uvedeného reakčního stupně C je možno cis-isomer sloučeniny vzorce II izolovat tlakovou kapalinovou chromatografií, při níž se jako eluční činidlo s výhodou používá směs methylcyklohexanu a ethylacetátu.
Vynález ilustrují následující příklady provedení, jimiž se však rozsah vynálezu v žádném směru neomezuje.
Struktura výsledných sloučenin byla potvrzena NMR spektrometrií, přičemž spektra byla měřena spojitou změnou pole při 60 MHz, v deuterochloroformu, za použití tetramethylsilanu jako vnitřního standardu.
Příklad 1
Tento příklad popisuje přípravu 2,3-dihydro-2-ethyl-3“methyl-5-ethoxykarbonyl-6-fenyl-4-pyronu (sloučenina č. 1) vzorce
CH
O
Do tříhrdlé banky s kulatým dnem, opatřené centrálním mechanickým míchadlem, teploměrem, přikapávací nálevkou a Vigreuxovou kolonou s destilační hlavou, se předloží 23,04 g (0,12 mol) ethyl-benzoylacetátu, 400 ml bezvodého toluenu a 13,68 g (0,12 mol) ethoxidu hořečnatého.
Reakční směs se postupně zahřeje až do oddestilování azeotropické směsi toluenu a ethanolu, přičemž teplota uvnitř baňky postupně vystoupí na 112 °C. Tato teplota se udržuje 60 minut, přičemž oddestilovávaný kapalný podíl se nahrazuje bezvodým toluenem.
Po ochlazení na 5 °C se к směsi během 20 minut přidá roztok 17,9 g (0,135 mol) 2-methylpent-2-enóylchloridu v 70 ml toluenu. Po skončeném přidávání se teplota zvýší na 35 °C a reakční sm^s se při této teplotě 60 minut míchá.
Po ochlazení na 10 °C se provede hydrolýza 250 ml 2 N kyseliny sírové, organická fáze se oddekentuje a vodná fáze se extrahuje 50 ml toluenu. Organické podíly se spojí a promývájí se vodou až do neutrální reakce promývací kapaliny. Po vysušení síranem sodným a odpaření toluenu se olejovitý zbytek vyjme 300 ml absolutního ethanolu a 2 ml acetylchloridu, a roztok se 60 minut zahřívá к varu pod zpětným chladičem. Po ochlazení a zahuštění se olejovitý zbytek vyjme 200 ml směsi methylcyklohexanu a ethylacetátu (7:3) a produkt se nechá krystalovat. Získá se 17,4 g (50 % teorie) žádaného produktu.
Získaný produkt se analyzuje chromatografií na tenké vrstvě silikagelu (Merck) za použití směsi toluenu a ethylacetátu (8:2) jako elučního činidla. Při zkoumání chromatografické desky v ultrafialovém záření o vlnové délce 254 nm lze zjistit přítomnost dvou skvrn, jejich frontální hodnoty Rf jsou 0,5, resp. 0,4. Tyto skvrny odpovídají příslušnému trans-, resp. cis-isomeru.
Shora uvedené iaomery se oddělí tlakovou kapalinovou chromatografií za použití směsi methylcyklohexanu a ethylacetátu (7:3) jako elučního činidla. Získají se následující látky:
12,18 g néně polárního isoneru označeného jako trans-iscmer, o teplotě tání až 98 °C. Chertcký peaun pro vodík v poloze·· 2 pyrmového kruhu odpovídá hodnotě 4,2.
5,22 g polárnějšího isoneru označeného jako . cia-iaoaer, o teplotě tání 101 až 102 °C. Choaický peaun pro vodík v poloze 2 pyrenového kruhu odpovídá hodnotě 4,55.
Ethrl-benzeyloacotát používaný jako výchozí mattriál je ' komerčně dostupzýta produktem
2-rnoUiylpoMt-e-onoylcoiQdld se získá o sobě známý* způsoben reakcí thionylchloridu a 2-nethylprжt-2~onovou ky®·linou.
Příklad 2
Za poouiií postupu popsaného v příkladu . 1 se z příslušných výchozích látek připraví ndeleduužcí sloučeniny ve forně svých cis- a trans-isomerů:
Sloučenina číslo 2
2.3- dihydro-2-ethyl-3-ethyl55ppгoptigyl6xykαrbonyУ-6-fenyl-4-pJi:*on méně polární isoner (trans): teplota tání 90,8 °C;
poláimější isomer (cis): teplota tání 74,5 až 75 °C.
Sloučenina číslo 3
2.3- dihydro-2-othrl-3-^rthyl-5-^rthoxykaгbooyl- ó-fenyl-á-pyron néně polární isoner (trans): teplota, tání 127,5 °C;
polárnější isomer (cis): teplota táni 96,0 °C.
Sloučenina číslo 4
2.3- dlhydro-2-n-pгopyl.·ч3-metthУ.-5-rthoχykаabonyУ-66frnyl-4-pyion méně polární isoner (trans): teplota tání 62,1 °C;
isomer (cis): teplota tání 78,6 °C.
Sloučenina číslo 5
2.3- dihydro-2-rthyl-3-aet^yl55-n-iropoxykαrborn’У-6-frnyl-4-pЗi:'on méně polární isomer (trans): teplota tání 80,6 °C;
polárnější isoner (cis): teplota tání 76,5 °C.
Sloučenina číslo 6
2.3- dihydri-2-etlhУ.-3-яethиl-5-tllylo:yyktrbonyl-6-f rnyl-4-ρyion méně polární isomer (trans): teplota tání 57,5·°C;
polárnější isomer (cis): teplota tání 65,5 · · °C.
Příklad X
Herbicidní účinnost při preemergentním ošetření různých druhů rostlin (skl®aíkový pokus)
Příslušný počet semen se zašije dc misek e rozměrech 9 x 9 x 9 cm, naplněných lehkou zemědělskou půdou. Počet semen se řídí druhem rostliny a velikostí semen.
Zasetá semena se pokryjí vrstvičkou půdy o tloušlce cca 3 mm. Pa zvlhčení půdy se misky ošetří postřikem obsahujícím účinnou látku. Aplikuje se objem postřiku odpovídající 500 litrům/hektar, obsahující testovanou látku v příslušné dávce»
Používaná postřiková směs зе připraví zředěním smáčitelného prášku o následujícím složení :
Složka % hmotnostní
testovaná účinná látka 20 %
inertní pevný nosič (kaolinit) 69 %
povrchově aktivní činidlo (deflokulač-
ní Činidlo): lignosulfonát vápenatý 5 %
povrchově aktivní činidlo (smáčedlo):
alkylarylsulfonát sodný 1 %
nespékavý kysličník křemičitý 5 %
Tento smáčitelný prášek se ředí vodou na žádanou koncentraci.
Shora uvedený smášitelný prášek se připravuje tak, že se jednotlivé složky smísí a rozemelou v mikronizačnim zařízení na průměrnou velikost částic nižší než 40 уши.
Podle koncentrace účinné látky v postřikovém preparátu činí aplikovaná dávka účinné látky 0,5 kg/ha, 1 kg/ha, resp^ 4 kg/ha.
Ošetřené misky se pak vloží do koryt určených к spodnímu zavlažování a 35 dnů se udržují při teplotě místnosti a 70% relativní vlhkosti vzduchu.
Po 35 dnech se zjistí počet živých rostlin v miskách ošetřených postřikovou směsi obsahující testovanou účinnou látku a počet živých rostlin v kontrolních miskách udržovaných ve stejných podmínkách, ale postříkaných směsí neobsahující účinnou látku. Ze zjištěných údajů se vypočte procentická hodnota vyhubení ošetřených rostlin v porovnání s neošetřenými kontrolními rostlinami. 100% hodnota znamená, že došlo к úplnému zničení příslušného druhu rostlin, hodnota 0 % pak znamená, Že počet živých rostlin v ošetřené misce je stejný jako počet živých rostlin v misce kontrolní.
Shora popsaný test se provádí na různých druzích rostlin, a to jak nežádoucích tak užitkových, za použití cis-isomeru, 2,3-dihydro-2“ethyl-3-methyl-5-^thcxykarb@nyl~6-fenyl-4-pyronu, popsaného v příkladu 1, jako účinné látky0
Dosažené výsledky, vyjádřené v procentických hodnotách vyhubení, jsou uvedeny v následující tabulce:
β
Pokutní rostlina Vyhubení ▼ % při dávce účinné látky
0,5 kg/ha 1 kg/ha 4 kg/ha nežádoucí rostliny:
oves ' hluchý (Avena fatua) 10 90
rosička krvavá (Digitaria sang^ii^n^lis) 100 100
ježatka kUí noha (Ec}hLnochlsl crus-gaHi) 100 100
jílek minholkrětý (bolium mtutiforum) 40 100
bér (Setaria faberii) 100 100
psárka polní (ALopecurus myosuridea) > 95 100
meel-lk (COrnopsdiim spec.) 100 100
lilek černý (Solnum nigrem) 100 too
hořčice rolní (Sinapis uren sis) 100 100
ptačinec žabinoc (Stellaria media) 50 95
užitkové rostliny:
bavlník (Gossypium barbadense) 0 0 0
slunečnice (HeliαntOis annus) 0 0 0
pšenice (Tritium vulgare) • 0 0 50
kulkuice (Zea mens) 0 5 80
Z těchto výsledků vyplývá vynikkjicí herbicidní účinnost testovací látky, a to,i v případě její aplikace ve velmi nízkých dávkách, na většinu nežádoucích rostlin, jak travnatých tak dvojděložných, a dále její selektivita pro příslušné užitkové rostliny, zejména pak pro bavlník a slunečnici.
Příklad II
Herbbcidní účinnost při preemergentním ošetření různých druhů rostlin cis-Soomerů sloučenina č. 1, 2, 3 a 4 (skleníkový pokus)
Test se provádí analogickým způsobem jako v příkladu 1 s tím rozdílem, že se nwaleto smáčtel^ného prášku používá jako účinný prostředek emuúgovatelný koncentrát o následujícím složení
Složka účinná látka kondenzační predukt ethylenoxidu a nonylfenolu (14:1) (povrchově aktivní činidlo) % taaoonootní
Složka % hmotnostní dodecylbenzensulfenát vápenatý (povrchově aktivní činidlo) 3 xylen (rozpouštědlo) 70
Zjištěné procentuální hodnoty vyhubení, vypočítávané a vyjádřené jako v příkladu jsou uvedeny v následující tabulce, v níž jsou pokusné rostliny označovány dále uvedenými zkratkami:
Nežádoucí rostliny Zkratka oves hluchý (Avena fatua) AVE rosička krvavá (Digitaria aanguinalis)DIG ježatka kuří něha (Echinechlea crus-galli) ECH jí lek mnohokvětý (Lelium multiflorum)LOL bér (Setaria faberii)SET psárka polní (Alopecurus myosuroides) ALO/ merlík (Chenopodium spec.)CHE lilek černý (Solanum nigrům)SOL hořčice rolní (Sinapis arvensis)SIN ptaČinec Žabinoc (Stellaria media) STE
Užitkové rostliny
bavlník (Goeaypium barbadenee) GOS
slunečnice (Helianthus annua) HEL
Pro srovnání jsou v prvním sloupci této tabulky uvedeny hodnoty získané za stejných podmínek pro alfa,alfa,alfa-trifluer-2,6-dinitre-N,N-dipropyl-p-toluidin, což je herbicid známý pod obecným názvem trifluralin.
Pokusná Vyhubení v % při aplikaci testované látky č. v dávce (kg/ha) rostlina
č. 1
Trifluralin 0.5 cie- 0,5 i a® mor 2
nežádoucí
AVE 0 10 100
DIG 100 100 100
ECH 100 100 100
LOL 90 100 100
SET 100 100 100
č. 2 cie-i8omer 0,5 2 č. 3 cis-iáemer č. 4
CÍ8- 0,5 isomer 2
0,5 2
0 85 0 5 0 30
100 100 80 100 100 100
40 100 5 90 50 80
5 100 0 50 100 100
80 100 60 100 100 100
Pokusná Vyhubuní v % při aplikaci testované látky č. v dávce (kg/ha)
rostlina č. 1 č. 2 č. 3 č. 4
Tifluгtlin cís-s^uo' cis-domer cis-saeme' cis-s^mer
0,5 0,5 2 0,5 2 0,5 2 0,5 2
ALO 100 100 100 95 100 20 100 95 100
CHE 50 100 100 100 100 60 100 50 100
SCL 0 100 100 90 100 60 100 100 100
SIN 0 100 100 20 95 0 80 20 90
STE 20 70 100 90 100 20 100 30 85
užitkové:
HEL 0 0 0 0 0 0 0 0 0
COS 0 0 0 0 0 0
Z těchto výsledků vyplývá vynikající herbicidní účinnost sloučenin podle vynálezu, a to i v případě jejich aplikace ve velni nízkých dávkách, na větěinu nežádán cích rostlin, jak travnatých tak dvojděložných, a dále jejich selektivita pro bavlník a slunečnici.
V praxi se sloučeniny podle vynálezu zřídkakdy podívají samotná, ale nejčastěji' tvoří součást prostředků, které jsou předmětem vynálezu a jež obecně obsíOihjí,' kroně účinné látky podle vyinUezu, . jeden nebo několik pevných či ' kapalných nosičů uspotřebitelných v zemědělství nebo/a'jedno nebo několik povrchově aktivních činidel, rovněž upotřebitelrých v zerněděěssví.
Výrazem nosič” se ve smrslu tohoto vynálezu míní organický nebo anorganický, přírodní nebo syntetický matteiál, s nínž se účinná látka kombinuje k usnadnění své aplikace na rostliny nebo na půdu či do půdy. Nosič může být pevný (hlinky, přírodní nebo syntetické silikáty, křemelina, pryskyřice, vosky, pevná strojená hnojivá apod.) nebo kapalný (voda, alkoholy, ropné . frakce, aromatická nebo p^^afi-nická uhlovodíky, chlorované uhlovodíky, zkapalněné plyny apod.).
Povrchově aktivním činidlem nůže být emulgátor, dispe^g^^to^', deflokulační činidlo nebo smáčedlo ion^en^ho nebo neinogenního typu. Jako příklady zmíněných činidel je možno uvést soli polyakrylových kyselin, soli lignosulfonových kyselin, soli ·fenolsuffonových nebo naftalenauionnových kyselin, kondenzační produkty . ethylenoxidu s mastnými alkoholy, mastnými kyselinami nebo aminy mastné řady,·substituované fenoly (zejména tlkylflnoly · nebo trylllntly), soli esterů sulfojantarové kyseliny, deriváry taurinu (zejména alkylt-auráty) a estery kyseliny fosforečné s kondenzačními produkty ethylenoxidu s alkoholy nebo fenoly.
Prostředky podle vynálezu obvylkLe obsahuj zhruba 0,01 až 95 % hmoonnotních jedné . nebo několika . sloučenin podle vynálezu, jeden nebo několik pevných či kapalných nosičů nebo/a jedno nebo několik povrchově aktivních činidel.
Tyto prostředky nohou ovšem obsahovat rovněž libovolné jiné přísady, jako například zahušťovadla, thixotropní činidla, ochranné koleidy, adhesiva, penetrační činidla, stabilizátory, apod., jakož i další účinné látky s pesticidními vlastnostmi (zejména s hebricidními, fungicidními a insekticidními vlastnostmi), látky napomáhající růstu rostlin (zejména strojená hnojivá) nebo/a regulátory růstu rostlin. Obecně je možno sloučeniny podle vynálezu kombinovat se všemi pevnými či kapalnými přísadami aa použití obvyklých technik používaných při výrobě pesticidních prostředků.
Prostředky podle vynálezu je možné vyrábět ve formě smáčitelných prášků, popráší, granulátu, roztoků, emulgovatelných koncentrátů, emulzí, suspenzních koncentrátů a aerosolů.
Smáčítelné prášky nebo prášky určené к postřikové aplikaci obvykle obsahují 20 až 95 % hmotnostních účinné látky a obecně obsahují, kromě pevného nosiše, 0 až 5 % hmotnostních smáčedla a 3 až 10 % hmotnostních jednoho nebo několika stabilizátorů nebo/a jiných přísad, jako penetračních Činidel, adhesiv nebo činidel proti spékání, barviv apod.
Tyto prostředky se připravují smísením jednotlivých složek v míchačce a jejich rozemletím v mlýnu nebo jiném vhodném desintegrátoru, například ve vzduchovém mlýnu, na žádanou velikost částic.
Jako příklad se uvádí složení 50% smáčítelného prášku podle vynálezu. Uváděnými procenty se míní procento hmotnostní.
účinná látka (cis-isomer sloučeniny popsané v příkladu 1) 50 % isopropylnaftalensulfonát sodný (anionogenní smáčedlo) 1 % lignosulfonát sodný (deflokulační činidlo) 5 % nespékavý kysličník křemičitý 5 % kaolin 39 %
Další příklad smáčítelného prášku je uveden níže.
účinná látka (cis-isomer sloučeniny popsané v .příkladu 1) 50 % alkylarylsulfonát sodný methylcelulosa o nízké viskozitě infusoriová hlinka %
Granule, které jsou určeny к aplikaci na půdu, se obvykle připravují tak, aby se jejich velikost pohybovala mezi 0,1 až 2 mm, přičemž je lze vyrábět aglomerací nebo impregnací. Granule obvykle obsahují 0,5 až 25 % účinné látky a 0 až 10 % hmotnostních dalších přísad, jako stabilizátorů, látek umožňujících pomalé uvolňování účinné složky, pojidel a rozpouštědel.
Emulgovatelné koncentráty, které je možno aplikovat postřikem, obykle obsahují až 50 % (hmotnost/objem) účinné látky. Kromě účinné látky a rozpouštědla mohou tyto
227661 prostředky popřípadě rovněž obsahovat 2 až 20 % (haotnoat/objem) různých přísad, jako povrchově aktivních činidel, stabilizárorů, penetračních činidel, inhibitorů koroze, barviv a adhesiv.
V následující Části je jako příklad uvedeno složení emulgevatelného koncentrátu obsahujícího v 1 litru 100 g účinné složky.
účinná látka (cis-isomer sloučeniny popsané v příkladu 1)
103 g rozpouštědlo (xylen) 707 g kondenzační produkt ethylenoxidu a nonylfenolem (10:1) 70 g dodecylbenzensulfonát vápenatý 30 g
Suspenzní koncentráty, které lze rovněž aplikovat postřikem se připravují tak, aby vznikl stabilní tekutý produkt netvořící usazeninu, a obvykle obsahují od 10 do 75 % hmotnostních účinné látky, od 0,5 do 15 % hmotnostních povrchově aktivního činidla, od 0,1 do 10 % hmotnostních thixotropního činidla, od 0 do 10 % vhodných přísad, jako protipěnových přísad, inhibitorů koroze, stabilizátorů, penetračních Činidel a adhesiv, a jako nosič vody nebo organickou kapalinu, v níž je účinná látka v podstatě nerozpustná. Ve zmíněném nosiči mohou být rozpuštěny určité organické pevné látky nebo anorganické soli, kteréžto přísady mají za úkol napomíhat prevenci sedimentace nebo působit jako činidla proti zmrznutí vody.
Do rozsahu vynálezu spadají rovněž vodné disperze a vodné emulze, které se připravují zředěním shora uvedených prostředků vodou, zejména zředěním smáčitelných prášků a emulgovatelných koncentrátů podle vynálezu. Takto získané emulze mohou být typu “voda v oleji“ nebo “olej ve vodě“ a mohou mít i hustou konzistenci, jako konzistenci majonézy.
Všechny tyto vodné disperze a vodné emulze, nebo postřikové směsi, je možno aplikovat na užitkové rostliny, v nichž se mají plevely hubit, libovolným vhodných způsobem, zejména pak postřikem, v dávkách pohybujících se obecně od 500 do 1 000 litrů postřikového preparátu na hektar.
Jak již bylo uvedeno výše, popisuje vynález i způsob hubení plevelů v užitkových rostlinách, jako v bavlníku a slunečnici, který se vyznačuje tím, že se na rostliny nebo/a na půdu v oblasti, kde se mají plevely hubit, aplikuje účinné množství alespoň jedné sloučeniny podle vynálezu. Obecně se dosahuje dobrých výsledků při aplikaci účinné látky v množství od 0,2 do 4 kg/ha, je však pochopitelné, že volba množství aplikované účinné látky závisí na stupni zamoření plevely, na klimatických podmínkách a na užitkové rostlině, v níž se ošetření provádí. Ošetření se provádí obecně buá před vzejetím jak užitkových tak nežádoucích rostlin nabo aplikací do půdy před setím užitkových rostlin, i když v určitých případech je možno, v závislosti na použité sloučenině, dosáhnout dobrých výsledků rovněž při postemergentním ošetření.

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Herbicidní prostředek pro použití v zemědělství, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje alespoň jeden derivát 2,3-dihydro-3-methyl-6-fenyl-4-pyronu obecného vzorce II (II), ve kterém
    Rg .znamená alkylovou skupinu se 2 až 3 atomy uhlíku a
    Rj představuje alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhLíku, alkenylovu se 3 až 5 atomy uhlíku nebo alkinylovou skupinu se 3 až 5 atomy uhlíku.
  2. 2. Prostředek podle bodu 1, vyznačující se tím, že jako účinnou látku obsahuje sloučeninu shora uvedeného obecného vzorce II, která je z více než 50 % ve formě isomeru s-cis-konfigurací.
  3. 3. Prostředek podle bodu 1 nebo 2, vyznaluicí se tím, že jako účinnou látku obsahuje sloučeninu shora uvedeného obecného vzorce II, v němž Rg znamená ethylovou skupinu a R3 má význam jako v bodu 1.
  4. 4. Prostředek podle bodu 3, vyznaCujííí se tím, ža jako účinnou látku obsahuje sloučeninu shora uvedeného obecného vzorce II, v němž Rj znamená alkylovou skupinu s 1 až 3 atomy uhlíku nebo propargylovou skupinu á Rg představuje ethylovou skupinu,
  5. 5. Prostředek podle některého z bodů 1, 3 a 4, vyznaCující se ' tím, že jako účinnou látku obsahuje 2,3-dihydrs-2-ethyl-3-methyl-5·-ethsxykcrbonyl“6-feayl·-4-pyroa, který je nejméně z 90 % ve formě cis-isomeru. . .
  6. 6. Způsob výroby účinných látek podle bodu 1, vyznaCující se tím, že se ·
    A. derivát benzoyloctové kyseliny, obecného vzorce
    -CO-CHg-COORp ve kterém
    R-j má význam jako v bodu 1 , nechá reagovat s popřípadě in šitu připraveným alkoxidem horečnatým obecného vzorce ve kterém představuje alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, v inertním organickém rozponutědle, přičemž během přidávání r^eakčn-ích složek se udržuje teplota mezi 0 až 100 °C a po skončeném přidávání se směs zahřívá na 35 až 150 °C až do ukončení reakce, za vzniku clkoxymía<nasiwmdrivátu. obecného vzorce III
    CO-CH-COOR^
    MgOR4 ve kterém
    Rj a R^ mají shora uvedený význam,
    B. tento alkoxymagnesiumderivát se podrobí reakci s·chloridem nenasycené kyseliny obsahující dvojnou vazbu, obecného vzorce ve kterém
    R2 má význam jako v bodu 1, v inertním organickém rozpouštědle při teplotě 0 až 20 °C, a
    C. vzniklá sloučenina obecného vzorce V
    CH- COOR (V), ve kterém
    R2 a mají shora uvedený význam, reakční směs rezultující v reakČním stupni B, obsahující sloutak, Že se na uvedeného obecného vzorce V a sloučeninu obecného vzorce R^O - MgCl, kde se cyklizuje čeninu shora
    R^ má shora uvedený význam, působí při teplotě 0 až 20 °C zředěným vodným roztokem silné kyseliny, parciálně cyklizovaná sloučenina obecného vzorce V se oddělí a působí se na ni zředěným bezvodým alkoholickým roztokem silné kyseliny.
  7. 7. Způsob podle bodu 6, к výrobě účinné látky podle bodu 5, vyznačující se tím, že se tato účinná látka získá kapalinovou chromátogrefií sloučeniny vzniklé v reakčním stupni G postupu podle bodu 6.
CS818360A 1980-11-14 1981-11-13 Herbicide and method of manufacture of active compounds CS227681B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8024698A FR2494270A1 (fr) 1980-11-14 1980-11-14 Nouveaux derives de la dihydro-2,3 pyrone-4, leur preparation, les compositions herbicides les contenant et leur utilisation pour le desherbage selectif des cultures

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS227681B2 true CS227681B2 (en) 1984-05-14

Family

ID=9248193

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS818360A CS227681B2 (en) 1980-11-14 1981-11-13 Herbicide and method of manufacture of active compounds

Country Status (28)

Country Link
US (1) US4383849A (cs)
JP (1) JPS57109778A (cs)
KR (1) KR830007616A (cs)
AR (1) AR228073A1 (cs)
AT (1) ATA491981A (cs)
AU (1) AU7744681A (cs)
BE (1) BE891120A (cs)
BR (1) BR8107383A (cs)
CS (1) CS227681B2 (cs)
DD (1) DD201638A5 (cs)
DE (1) DE3145038A1 (cs)
DK (1) DK502881A (cs)
ES (1) ES507097A0 (cs)
FR (1) FR2494270A1 (cs)
GB (1) GB2087395B (cs)
GR (1) GR76328B (cs)
IL (1) IL64232A (cs)
IT (1) IT1139672B (cs)
LU (1) LU83749A1 (cs)
NL (1) NL8104965A (cs)
OA (1) OA06947A (cs)
PH (1) PH16621A (cs)
PL (1) PL128601B1 (cs)
PT (1) PT73984B (cs)
RO (1) RO83302B (cs)
SU (1) SU1111673A3 (cs)
TR (1) TR21472A (cs)
ZA (1) ZA817855B (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0810815D0 (en) * 2008-06-12 2008-07-23 Syngenta Ltd Novel herbicides
GB0900641D0 (en) * 2009-01-15 2009-02-25 Syngenta Ltd Novel herbicides

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4060533A (en) * 1976-06-25 1977-11-29 Sandoz, Inc. Pyranone carboxamides
FR2419940A1 (fr) * 1978-03-15 1979-10-12 Philagro Sa Nouveaux derives de la phenyl-2 dihydro-5,6 pyrone-4 et compositions herbicides les contenant
FR2452487A1 (fr) * 1979-03-28 1980-10-24 Rhone Poulenc Agrochimie Nouveaux derives de la phenyl-2-pyrone-4 et leur utilisation comme fongicides

Also Published As

Publication number Publication date
NL8104965A (nl) 1982-06-01
GR76328B (cs) 1984-08-04
RO83302A (ro) 1984-02-21
PT73984A (fr) 1981-12-01
GB2087395B (en) 1984-08-01
OA06947A (fr) 1983-07-31
FR2494270A1 (fr) 1982-05-21
PL233788A1 (cs) 1982-08-16
US4383849A (en) 1983-05-17
TR21472A (tr) 1984-07-01
AU7744681A (en) 1982-05-20
DE3145038A1 (de) 1982-07-01
PH16621A (en) 1983-11-28
ES8307783A1 (es) 1983-02-16
AR228073A1 (es) 1983-01-14
DK502881A (da) 1982-05-15
ATA491981A (de) 1986-01-15
PL128601B1 (en) 1984-02-29
SU1111673A3 (ru) 1984-08-30
JPS57109778A (en) 1982-07-08
GB2087395A (en) 1982-05-26
BR8107383A (pt) 1982-08-10
FR2494270B1 (cs) 1983-06-24
LU83749A1 (fr) 1983-09-01
DD201638A5 (de) 1983-08-03
RO83302B (ro) 1984-02-28
IT1139672B (it) 1986-09-24
IL64232A (en) 1985-11-29
IT8124815A0 (it) 1981-11-02
KR830007616A (ko) 1983-11-04
ES507097A0 (es) 1983-02-16
BE891120A (fr) 1982-05-13
PT73984B (fr) 1984-05-08
ZA817855B (en) 1982-10-27
IL64232A0 (en) 1982-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR0164687B1 (ko) 구아니딘 유도체, 그것의 제조 방법 및 그것을 함유하는 살충제 조성물
US4134987A (en) Compounds and compositions
US4075000A (en) Herbicidal use of 4-amino-3,3-dimethyl-1-phenyl-2-azetidinones
SE442995B (sv) Substituerade fenoxibensyloxikarbonylderivat samt anvendning derav for bekempning av insekter och/eller akarider
HU182674B (en) Insecticide compositions containing derivatives of benzophenone-hydrazone and process for preparing benzophenone-hydrazone derivatives
US5008292A (en) Pesticidal method
US4117167A (en) Dinitroaniline derivatives
US3544682A (en) Fungicidal control method employing substituted pyrazines
US4214090A (en) Fungicidal carboxamidopyrazoles
CA1271644A (en) 2-¬1-(3-chloroallyloxyamino) alkylidene|-5- alkylthioalkyl-cyclohexane-1,3-dione herbicides
JP2921047B2 (ja) 置換ビシクロヘプタジオン誘導体、その製造方法及び除草剤
US4199584A (en) Pesticidal active furo[2,3-d] pyrimidine derivatives, compositions containing the same and use thereof
EP0381130B1 (en) Production of alpha-unsaturated amines
HU184822B (en) Insecticide and nematocide compositions containing asymmetric thiophosphonates
EP0044718B1 (en) Pesticidal pentafluorobenzyl esters of cycloalkyl carboxylic acids
CS227681B2 (en) Herbicide and method of manufacture of active compounds
KR0179660B1 (ko) 살충 및 살진균제
US4417050A (en) Fungicidal, herbicidal and plant growth-regulating pyrimidyl-containing ethers
EP0131875A2 (de) Cyclohexan-1,3-dionderivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung zur Bekämpfung unerwünschten Pflanzenwuches
US5095029A (en) Fungicidal 1,3,5-triaryl-2-pyrazolines
US4767446A (en) Trifluoromethanesulfonanilides, and their production and use
US4407806A (en) Fungicidal, herbicidal and plant growth regulating pyridyl-containing ethers
US4564386A (en) Trifluoromethanesulfonanilides, and their production and use
HU182561B (en) Herbicide compositions containing 2-phenyl-5,6-dihydro-4-pyron derivatives and process for producing the active agents
US4859233A (en) 2,3,6-trichlorobenzohydroxamic acid derivatives