CS224525B1 - Způsob vytvrzování maltovinových a omítkových hmot - Google Patents

Způsob vytvrzování maltovinových a omítkových hmot Download PDF

Info

Publication number
CS224525B1
CS224525B1 CS973081A CS973081A CS224525B1 CS 224525 B1 CS224525 B1 CS 224525B1 CS 973081 A CS973081 A CS 973081A CS 973081 A CS973081 A CS 973081A CS 224525 B1 CS224525 B1 CS 224525B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
cement
reaction
water
mass
weight
Prior art date
Application number
CS973081A
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Ing Hudec
Jan Ing Sequens
Stanislav Strihavka
Original Assignee
Jan Ing Hudec
Jan Ing Sequens
Stanislav Strihavka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Ing Hudec, Jan Ing Sequens, Stanislav Strihavka filed Critical Jan Ing Hudec
Priority to CS973081A priority Critical patent/CS224525B1/cs
Publication of CS224525B1 publication Critical patent/CS224525B1/cs

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu vytvrzování maltovinových a omítkových hmot na pojivové bázi vodných syntetických polymemích disperzí, jejichž principem vytvrzování je snižování obsahu zéměsové vody, např. vysycháním a s tím související tvorba polymemího pojivového filmu nebo kostry v prostředí vysoké relativní vlhkosti vzduchu.
Maltoviny a omítkoviny na pojivové bázi vodných syntetických polymemích disperzí jsou progresivní stavební hmoty, jejichž výhodnost použiti spočívá zejména v tom, že jejich tovární výroba mimo staveniště umožňuje využít pří jejich formulaci ideálních a někdy i velmi komplikovaných kombinací několika plniv a ostatních komponent či přísad, jejichž zajištění, skladování a dávkování v podmínkách staveb je prakticky nereálné anebo velmi náročné. Tyto hmoty jsou dodávány na stavby ve formě pasty o různých konzistencích, které umožňují jejich použití přímo bez nutnosti zpracování ve staveništních míchacích zařízeních a v neposlední řadě přinášejí do stavebního procesu hmoty s mechanicko-fyzikálními vlastnostmi, které jsou vyšší, než u hmot klasických na bázi anorganických pojiv.
Nevýhodou těchto stavebních hmot je jejich princip vytvrzování, spočívající ve snižování obsahu záměsové vody, a to obvykle jejím odnímáním do porézního podkladu a jejím unikáním do okolního ovzduší v plynném skupenství. V případě aplikace těchto hmot v prostředí vysoké relativní vlhkosti vzduchu se proces vytvrzování neúměrně prodlužuje anebo při aplikaci ne nesavé podklady (např. při protipožární ochraně ocelových konstrukcí ) se tento proces úplně zastavuje před vytvrzením této hmoty. Toto je omezující faktor, který zásadním způsobem ovlivňuje samotnou možnost použití těchto hmot. Extrémně negativní podmínky pak vznikají v případech, kdy omítkový systém (např. vyrovnávací, tepelně-izolační nebo požárně technický) byl realizován v době, kdy tyto omezující podmínky, vyplývající z vlastností okolního prostředí ještě neexistovaly a vznikly teprve v průběhu exploatace stavebního díla nebo jeho části a kdy
224525 2 je třeba provést opravu, úpravu nebo zesílení omítkového systému, aniž by bylo možné zmíněné omezující podmínky, zejména vysokou relativní vlhkost vzduchu, odstranit nebo omezit jejich negativní působení.
Tyto nevýhody, vyplývající pro syntetické maltovinové a omítkové systémy a omezující možnosti jejich použití, lze odstranit aplikací těchto hmot způsobem a v modifikaci, která umožňuje způsob jejich vytvrzování podle vynálezu.
Podstata způsobu vytvrzování podle vynálezu spočívá v tom, že hmota se vytvrdí odejmutím části její záměsové vody reakcí s 10 až 35 % hmot. mikromletého cementového prachu o měrném povrchu 390 až 1 0Q0 m /kg tak, že zbytkový obsah vody se blíží obsahu vody ve stavu rovnovážné hmotnostní vlhkosti, odpovídající parametrům prostředí a vlastnostem hmoty. Cementový prach obsahuje pouze složky, které na sebe váží vodu a to ať již reakcí chemickou nebo fyzikální a je do hmoty zamíchán před aplikací. Cementový prach obsahuje 0,1 až 2 % hmot. plastifikátoru např. ligninsulfonového, melaminformaldehydového nebo fenolformaldehydového typu, přičemž rychlost reakce cementového prachu s vodou může být ovlivněna přídavkem anorganické soli, zpomalující hydraulickou reakci cementu, např. hydrouhličitanu nebo uhličitanu sodného nebo vinanu sodnodraselného a to v množství 0,3 až 2,5 % hmot. na hmotnost přidaného cementu.
Základním principem vynálezu je odnímání záměsové vody v aplikované omltkovině nebo maltovině reakcí s práěkovitou příměsí, která je do omítkoviny přimíchávána před aplikací a jejímž účelem je irreversibilní vázání záměsové vody, přičemž vzniklý produkt této reakce nenarušuje tvorbu pojivového polymerního filmu nebo kostry. Touto se záměsovou vodou reagující préškovitou příměsí je kombinace speciálního mikromletého cementu, který neobsahuje regulátory tuhnutí nebo jiné z hlediska reakce s vodou balastní složky (např. sádrovec, vysokopecní strusku a pod.) a vyrobeného tak, aby jeho měrný povrch byl větší než 300 m2/kg, a plastifikátoru např. ligninsulfonového typu. Tento speciální cement nelze nahradit běžnými typy cementů, neboť při jejich aplikaci do syntetické maltoviny je třeba k záměsi přidat další záměsovou vodu, které nemůže být hmotě odejmuta reakcí s množstvím domíchévaného cementu. Přidaný mikromletý cement svou hydraulickou reakcí způsobí základní vytvrzení hmoty v časovém intervalu do 3 dnů po aplikaci bez ohledu na tloušťku vrstvy, savost podkladu a relativní vlhkost okolní atmosféry, přičemž výrazným způsobem neovlivňuje zejména negativně mechanicko-fyzikální vlastnosti omítkového nebo maltovinového systému.
V případě, že podmínky aplikace vyžadují použití cementu o tak vysokém měrném povrchu, že rychlost hydraulické reakce by buSto negativně ovlivnila tvorbu polymerního filmu vzhledem k přehřátí díky rychlému vývinu hydratačního tepla anebo by negativně ovlivnila možnost aplikace, je možno rychlost reakce zpomalit přídavkem uhličitanu sodného, hydrouhličitanu sodného nebo vinanu draselného.
Takto modifikovaná hmota, resp. hmota s opraveným principem vytvrzování je aplikovatelná běžnými technologiemi, např. stříkáním, válečkováním, natahováním nebo ručním nahazováním. Účelnost vynálezu a jeho princip je nejlépe dokumentován následujícími příklady použití.
Příklad 1
Při rekonstrukci provozu zpracování odpadních vod byly příčky realizovány ze škvárobetonovýeh tvárnic pro bezmaltové zdění. Před provedením povrchové úpravy technologický předpis předpisuje vytmelení spař a defektů tvárnic syntetickou maltovinou, která obsahuje tyto složky: vodnou disperzi polyvinylacetátu, karboxymethylcelulózu, křemičitá a vápencová plniva, sekaná skelná vlákna a další modifikační přísady, upravující zejména reologické a fungiStatické vlastnosti této kompozice. Průměrná relativní vlhkost vzduchu v rekonstruovaném provoze se pohybuje mezi 88 až 96 %. V tomto prostředí by hmota výše uvedeného složení se vytvrzovala pravděpodobně až několik měsíců. Proto byla hmota aplikována s přídavkem 20 % hmot.
224525 3 p
mikromletého cementu o měrném povrchu 578 m /kg, přičemž tento cement neobsahoval žádné balastní složky, které se neúčastni reakce se záměsovou vodou, nýbrž obsahoval 1,5 # hmot. plastifikátoru ne bázi ligninsulfonanu sodného. Takto modifikovaná syntetická maltovina byla aplikována na spáry a defekty tvárnic ručním natahováním a v místech této lokální aplikace byla vytvrzená během 24 hodin do té míry, že mohlo být přikročeno ke konečné povrchové úpravě nástřikem vnitřní tenkovrstvé polymercementové omítkoviny.
Příklad 2
Nosná konstrukce nádrží, které obsahují hořlaviny I. třídy, byla pro zvýšení požární odolnosti nosné ocelové konstrukce opatřena protipožární izolací nástřikovou hmotou, které obsahovala vodnou disperzi akrylátového polymeru, hydroxyethylcelulozu, krátká minerální vlékna, expandovaný perlit, mletý spongilit, doplňující křemičitá a vápencové plniva a modifikační přísady. V průběhu exploatace celého technologického objektu se však v okolí této konstrukce vytvořila atmosféra o vlhkosti, která se blížila 100 %. V průběhu exploatace došlo vlivem vedlejších technologických procesů (technologická doprava, konstrukční úpravy apod.) k porušeni protipožární izolace do té míry, že vzniklo nebezpečí, že přestane plnit svou funkci. Aplikace výše uvedené hmoty v prostředí vysoké relativní vlhkosti vzduchu je nevhodné a atmosférické podmínky není možno upravit bez úplné nebo částečné odstávky celého technologického komplexu.
Proto byla výše uvedená hmota upravena přídavkem 1 % hmotnostního melaminformaldehydového plastifikátoru a potom k ní byl přidán cement v množství 15 % hmot. bez složek hydraulicky p
neaktivních o měrném povrchu 738 m /kg. Takto upravenou maltovinou byl vyspraven a zcelen dříve aplikovaný požárně ochranný systém a pro sjednocení byla takto modifikované hmota na vyspravenou konstrukci aplikována celoplošně nástřikem v tloušťce cca 4 mm pomocí omítací aparatury s vřetenovým čerpadlem. Bez snížení relativní vlhkosti okolní atmosféry byl celý omítkový systém vytvrzen do 72 hod. po skončení prací.
Způsob podle vynálezu lze využít převážně v průmyslovém stavebnictví a to všude tam, kde vzhledem k vysoké relativní vlhkosti vzduchu nelze použít běžné způsoby.

Claims (1)

  1. pRedmEt vynálezu
    Způsob vytvrzování maltovinových a omítkových hmot obsahujících jako jediné pojivo vodnou disperzi termoplastického polymeru v podmínkách vysoké relativní vlhkosti vzduchu vyznačený tím, že hmota se vytvrdí odejmutím části její záměsové vody reakcí s 10 až 35 % hmot. mikrop mletého cementového prachu o měrném povrchu 300 až 1 000 » /kg tak, že zbytkový obsah vody se blíží obsahu vody ve stavu rovnovážné hmotnostní vlhkosti, odpovídající parametrům prostředí a vlastnostem hmoty, přičemž cementový prach obsahuje pouze složky, které na sebe váží vodu ať již reakcí chemickou nebo fyzikální a je do hmoty zamíchán před aplikací spolu s 0,1 až 2,0 % hmot. plastifikátoru například ligninsulfonového, melaminformaldehydového nebo fenolformaldehydového typu, přičemž rychlost reakce cementového prachu s vodou může být ovlivněna přídavkem anorganické soli, zpomalující hydraulickou reakci cementu např. hydrouhličitaňu sodného nebo vinanu sodnodraselného a to v množství 0,3 až 2,5 % hmot. na hmotnost přidaného cementu.
CS973081A 1981-12-23 1981-12-23 Způsob vytvrzování maltovinových a omítkových hmot CS224525B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS973081A CS224525B1 (cs) 1981-12-23 1981-12-23 Způsob vytvrzování maltovinových a omítkových hmot

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS973081A CS224525B1 (cs) 1981-12-23 1981-12-23 Způsob vytvrzování maltovinových a omítkových hmot

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS224525B1 true CS224525B1 (cs) 1984-01-16

Family

ID=5446269

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS973081A CS224525B1 (cs) 1981-12-23 1981-12-23 Způsob vytvrzování maltovinových a omítkových hmot

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS224525B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3494098B1 (en) Fire resistant coating and high strength, density controlled cold fusion concrete cementitious fireproofing
EP1235651B1 (en) Cement composition
US8070876B1 (en) Fireproof insulating cementitious foam comprising phase change materials
KR102662504B1 (ko) 알루미나 시멘트를 기초로 하는 2-성분 모르타르 시스템 및 이의 용도
US20080141909A1 (en) Joint compound using predispersed dedusting agents
WO2013048351A1 (en) Gypsum-based composition for construction material and system
DE69307763D1 (de) Verbesserte spritzfähiger Portlandzement enthaltende feuerschützende Zusammensetzungen
CZ50493A3 (en) Mortar
DE3937432C2 (de) Bindemittel und seine Verwendung
WO2000044833A1 (en) Improved sprayable fireproofing composition
EP1005441A2 (en) Surface covering material
US5165958A (en) Method for the sealing of mine stoppings
CN110662725A (zh) 制造和施加非波特兰水泥基材料的系统和方法
CS224525B1 (cs) Způsob vytvrzování maltovinových a omítkových hmot
JP7393760B2 (ja) セメントペースト、モルタル、モルタルの製造方法、及び耐火性木製構造部材
JP3417764B2 (ja) 耐火断熱組成物
JP4424891B2 (ja) 耐火用組成物
GB1585659A (en) Plaster compositions
EP1117623A1 (en) An alkali and acid resistant composition and use thereof
JPH0119339B2 (cs)
KR0118678B1 (ko) 균열 저감형 시멘트계 건조 몰타르의 제조방법
SK282497B6 (sk) Hydrofóbny prostriedok, spôsob jeho výroby a jeho použitie
JPH04260643A (ja) 無機質硬化物用骨材及びその製造方法
JPS63162590A (ja) 鉄筋コンクリ−トの補修方法
JPS58161984A (ja) 無機硬化体の製法