CS223805B2 - Method of hydrometallurgic treatment of raw materials containing iron - Google Patents

Method of hydrometallurgic treatment of raw materials containing iron Download PDF

Info

Publication number
CS223805B2
CS223805B2 CS787816A CS781678A CS223805B2 CS 223805 B2 CS223805 B2 CS 223805B2 CS 787816 A CS787816 A CS 787816A CS 781678 A CS781678 A CS 781678A CS 223805 B2 CS223805 B2 CS 223805B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
iron
solution
zinc
sulfuric acid
leaching
Prior art date
Application number
CS787816A
Other languages
English (en)
Inventor
Jussi K Rastas
Sigmund P Fugleberg
Seppo O Heimala
Stik-Erik Hulthom
Jaakko T I Poijarvi
Original Assignee
Outokumpu Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Outokumpu Oy filed Critical Outokumpu Oy
Publication of CS223805B2 publication Critical patent/CS223805B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B3/00Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes
    • C22B3/04Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching
    • C22B3/06Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes by leaching in inorganic acid solutions, e.g. with acids generated in situ; in inorganic salt solutions other than ammonium salt solutions
    • C22B3/08Sulfuric acid, other sulfurated acids or salts thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B3/00Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes
    • C22B3/20Treatment or purification of solutions, e.g. obtained by leaching
    • C22B3/22Treatment or purification of solutions, e.g. obtained by leaching by physical processes, e.g. by filtration, by magnetic means, or by thermal decomposition
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Geology (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Manufacture Of Iron (AREA)
  • Compounds Of Iron (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu hydrometalurgického zpracování surovin obsahujících železo a alespoň jeden kov vybraný ze skupiny zahrnující zinek, měď, kobalt, nikl, kadmium, hořčík, a mangan roztokem kyseliny sírové. Účelem postupu je v^oužern kovů a vyrážení a oddělení železa. Postup se provádí tak, že po zpracování uvedené suroviny kyselinou sírovou se roztok vede do autoklávu, kde se vysráží železo, přičemž sraženina železa se oddělí a kyselý roztok kovových síranů se podro odpařování, pri literám vykrytahj uvedené sírany kovů a po oddělení těchto krystalů se matečný louh vede zpět do fáze vyluhování.
Postup podle vynálezu poskytuje téměř bezodpadový systém, jenž neprodukuie žádné nezpracovatelné látky. Rovněž po ekonomické stránce je tento postup velmi výhodný.
Postup se zvláště hodí ke zpracovávání železitanů v souvislosti s postupy získávání zinku.
Vynález se týká způsobu hydrometalurgického zpracování surověl obsahujících železo a alespoň jeden kov vybraný ze skupiny zahrnující zinek, med', kobalt, nikl, kadmium, hořčík a mangan, roztokem kyseliny sírové za účelem vytoužení kovů a vysrážení a oddělení železa.
V postupoch podle dosavaclního stavu techniky se v souvislosti s elektrolytickým získáváním zinku používají různé metody zpracovávání železitanu zinečnatéhO.. Postup podle vynálezu se ovšem neomezuje na zpracovávání železitanu zmecnatého, ale mitře se používat i na zpracovávání zinkových, meďných, kobaltových, niklových, kadmiových, hořčíkových a manganových surovin obsahujících železo, které při vyluhování kyselinou sírovou tvoří roztoky Fe2(SOd)3 a MeSCM, kde Me představuje zinek, měď, kobalt, nikl, kadmium, . hořčík a mangan.
Pí?1 prazení sulflďmkých zrnkových koncentrátů s obsahem železa vzniká železitan zinečnatý ZnFe^OU, který představuje nejdůležltější vedlejší složku praženého materiálu obsahující zinek. Množství zinku na něj vázané může čmřt až deset procent hmotnostních, někdy dokonce i více, vztaženo na celkový obsah z ?.nku v praženém materiálu. Hlavní složkou pražen ? Uio materiúlu je kysličník zinečnatý . i? ? až ?? ný matni u ái se vyluhuje roztokem ob ???? i?? cím ky? elmm sírovou (vyluhovací roztok). Vyluhovací postup poskytuje prakticky „ncratralní“ m-ztek síranu zinečnatého, jenž neobsahuje prakticky žádné železo (obsah železa v roztoku je menší než 20 mg/1). Zpracovávání se provádí v tak zvaném neutrálním stupni vyluhování, ve kterém vyluhování začíná při ? hodnotě pH v rozmezí od 1,5 do 2 a končí při hodnotě pH v rozmezí od 4 do 5. Za těchto poměrů přechází velká č ú ? i ' ? у ? 1 ? ční ku zinečnatého, obsaženého v praženmn m?.itt.’?r.Jálui, do roztoku. Případné male množství železa, které přešlo do roztoku na začátku vytahovacffio stupně, se na konci slunně vysráží jako hydroxid. Na tento stupeň navazuje čištění roztoku a potom se roztok vede k elektrolýze, kde se zinek vyloučí ve formě kovu a kyselina sírová se zpětně získává. Tento regenerovaný roztok, nazývaný jako vratná kyselina, se znovu vede do vylMljovucího stupně pro pražený materiál, takže nastává uzavřená cirkulace roztoku (cirkulace vyluhovacího roztoku). Uzavřená cirkulaco roztoku poskytuje mnohé výhody, v praxí však také působí potíže. Jedna z obtíží spočívá v nedostatku promývací vody pro sraženinu odváděnou z tohoto postupu, poněvadž vzhledem k udržení rovnováhy vody ve vyluhovacím procesu není možno do systému přidávat příliš velké množství vody. Dalším problémem vznikajícím při uzavřené cirkulaci vyluhovacího roztoku je obohacování určitých prvků, zejména hořčíku, v cirkulujícím elektrolytu, odkud se nechají odstranit jen značnými nákladnými opatřeními a se značnými finančními prostředky.
Zbytek po vyluhování odpadající v neutrálním stupni sestává hlavně z železitanu, který v prostředí tohoto stupně vyluhování neechází do roztoku. Zelezitanový zbytek představoval dlouhproblém pn získávám poněvadž pro jeho další zpracovám nebyly vyvinuty ? žádné vhodné hydrometalurgické postupy. Hlavní potíž spočívala v tom, že chyběla ' ' technicky realizovatelná metoda srážení železa. Po roce 1965 však byl v odborném světa znám všeobecně způsob získávání zinku, při kterém se železo vysráželo jako krystalická, od roztoku snadno oddělitelná jarositická sloučenina [AFe3(SO4).ž(OH)6, kde A je Na nebo NHí], Při tomto způsobu se železitany vyluhují roztokem kyseliny sírové, ve formě běžné vratné kyseliny; paremž vzni roztok síranů železa a zinku obsahující kyselinu sírovou. Vyluhovací stupeň se obvykle označuje jako vyluhování silnou kyselinou. Roztok při tom vznikající má dále uvedené průměrné koncentrační hodnoty:
[H2SO4] asi 50 g/1, [Fe3+] asi 35 g/1 a [Zin2+] asi 100 g/1.
Volná kyselina sírová se praženým materiálem neutralizuje na pH roztoku asi 1,5 a železo se za přítomnosti iontů NH^ Na+ nebo K+, za utožov^ pH roztoku na uvedené hodnotě přidáváním praženého materiálu, sráží jako jarositická sloučenina podle reakční rovnice:
Fe2(SO4)3 (aq) + 5 ZnO (s) + -h Na2SO4 (atq) + H2O (aq) = = 2 Na[Fes(SO4)2(OH)6] (s) + + 5 ZnSO4 (aq) (1)
Touto srážecí metodou se získá roztok síranu zinečnatého s poměrně nízkým obsahem železa. Tento roztok se přímo vede do stupně neulrálrnho v^uhovánL M.nožsM praženého -materiálu potřebné k neutralizaci kyseliny a k vysrážení jarositické sloučeniny je všeobecně značné, často činí asi 30 % celkové vsázky praženého matertalu. Železitany tohoto praženého materiálu se nerozpouštějí za podmínek srážení železa v roztoku, ale zůstávají ve sraženině jarositické sloučeniny.
K získání zinku obsaženého v železitanu byl vyvinut způsob kysetého promývání ? jarositické sraženiny, při kterém se železitany přítomné ve sraženině rozpustí, zatímco jarositická sloučenina zůstává nerozpuštěna (viz norský patent č. 123 218). Při tomto zpracovávání železitanu zinečnatého se několikrát zařazuje mezi vyluhování silnou kyselinou a srazem jarositické sloučeniny dodatečný stupeň — předneutralízace, ve kterém se volná kyselina pomocí praženého materiálu neutralizuje až k bodu srážení jarositické sloučeniny. Tímto mezistupněm se potřeba praženého materiálu při srážení jarositické sloučeniny sníží. Jak vyplývá z uvedeného popisu, proces se neutralizací potřebnou pro srážení železa a vnášením praženého materiáte do stupně srázem značně komplikuje. Navíc nerozpustné složky praženého materiálu, které -zůstávají ve sraženině jarositické usazeniny, znečišťují tuto složku tak, že se nehodí jako surovina pro získávání železa. Dále se ztrácí obsah olova, stříbra a zlata v praženém materiálu vstupujícím do srážecího stupně, které v určitých případech -reprezentují tak vysokou hodnotu, že je jejich získávání ekonomicky oprávněné.
Všeobecně je nutno usazeninu jarositické sloučeniny -s obsahem olova, stříbra a zlata odvádět na odpadní haldy. V - důsledku omezené možnosti přívodu promývací vody, charakteristické pro tento proces, -se může usazenina jarositické sloučeniny promývat pouze nedostatečně, a obsahuje proto ještě značná množství těžkých kovů, jako například zinek, kadmium a měď, ve formě rozpustné ve vodě. Tento způsob zpracovávání představuje značné ztráty kovů, - přičemž, kromě toho jsou ve vodě rozpustné formy těžkých kovů nebezpečné pro okolí a musí -se -vhodným zpracováním převádět na formu těžko rozpustnou, která není pro okolí nebezpečná.
Později byly vyvinuty způsoby, které odstraňují některé nedostatky dříve popsaného postppu. Tak je možno například uvést postup, při kterém se rozpouštění železitanů a srážení jarositické sloučeniny provádí současně (viz patent Spojených států amerických č. 3 959 437), přičemž se -získaný zinek, měď a kadmium mohou získat -s vysokým výtěžkem jednoduchým postupem v jednoduchém zanzem. a1- i v tomto případ -se spolu s usazeninou jarosit^é stoučeniny ztrácí -obsah olova, stříbra a zlata a železná usazenina se nehodí jako surovina pro získávání železa.
U jrného postupu (viz japonský patent 48-796'1) se srážení železa provádí v autoklávu s cílem získání tak čisté sraženiny železa, aby se mohla tato -sraženina použít k zísní žeto-za jako- takového. Železitany se při tomto způsobu vyluhují pomocí kyseliny sírové a plynného kysličníku siřičitého. Železo obsažené v rozteku je nyní přítomné ve dvo.jmocné forme. před snížením zrntoza se roztok neutralizuje. Oxidace dvojmocného železa na železo- trojmocné a srážení se provádí v autoklávu. Při tomto způsobu je snaha vysrážet železo jako Ь-шиШ FezOs. Vzhledem k podmínkám vzniku a ke stabilitě he^m^t^^tu existují však určitá omezení, týkající se tohoto srážem a prováděm celého postupu. V případě, kdy se srážecí teplota pohybuje v rozmezí od 180 do 200 °C, je Fe2O3 při obsahu kyseliny -sírové nad 60 až 65 g/1 nestabHní.
Je-li -dvojmocné železo -sráženo jako hematit, -je kyselina sírová uvolňována- při poměru 1,75 g H2SO4/g Fe. Sráží-li se jako -he matit železo- trojmocné, je -kyselina -sírová uvolňována při poměru 2,6 g HžSOj/g Fe. V prvním případě se může, za -předpokladu, že byla volná kyselrna plně neutralizována, srážet jako hematit -nejvýše asi 33 až 36 g/1 železa, -v druhém případě asi 23 až 24 g/1 žetoza bez neutralizace kys-éliny -vzni^jfcí při reakci prováděné v autoklávu. Vloží-li se do autoklávu roztok s poměrně vysokým obsahem železa a kyseliny sírové, například ^n-cent^ce |F-3+] je -asi 50100 g/1 a koncéntracé [H2SO4] je asi 50 az 100 g/1, tak -se železo při teplotě v autoklávu 180 až 200 °C vysráží jako bazický stoan f-so^oh [viz: E. Losnjak, Η. E. Mervin, J. Amer. Chem. Soc. 44 (1922) 1965], Ukazuje se jako nemožné uvést v soulad nekomplikované srážení čistého h^mi^t^itu v autoklávu -a Snížení proudícího množství pracovních kapalin vzhledem ke zřejmé snaze zjednodušit postup a tím dosáhnout -snížení investičních nákladů a náMadů na vyhřívání při součásném zvýšení ^ncem-race žetoza a -^seltoy v kapalině.
U všech uvedených me^ zprácová^ní železitanů zinku jsou -potřebná značná množství .neutralizačního -prostředku, který je v závodech na zpracovávání zinku normálně v dostatečném množství ve formě ^slmnfcu zinéčnatého obsaženého v zinkovém praženém materiálu, k dispozici. Snahy Vyřešit tento problém vedly všeobecně k víces^up* ňovým postupUm, ke ztrhám cenných frovft a k vetoému množství nepoho^n^o odpádm
Jsou i phjjaty -u kterých nestačí ^pou^itíneuitrali^z^ačního prostřed^ a to zejména při zpracování komplexních rud. Tak například mohou mnohé -sulfidické koncentráty Zn-Pb, Zn-Cu Cu-pb a Zin-Cu-pb obsahovat tok velké množství - žéléza, že při oxtoacmm pražern asi při 900 °C vzniká pražený materiál, který -obsahuje převážně želežitanové- složky a pouze v matom množství čis tyshčňíltCŇté fáze. Další zpracovávání těchto -produktů pražení se nem^e provádět: výše uvedeným způsobem, poněvadž k neutralizaci kyselých roztoků vznikajících při vyluhování železitanů a při srážení železa není k -dispozici dostatek .neutralizačního prostředku, tj. kysličníkové fáze praženého- materiálu.
Podstata způsobu hydro-metalurgického zpracování surovin obsahujících železo -a alespoň jeden kov vybraný ze skupiny zahrnující zine^ měď nik1, kadmium, hořčík a mangan, roztokem kyseliny sírové za účelem -vytoužení kovů a -vysrážení -á Oddélern žeieza podto vyrálezu spoč^ v tom, že se -po -zpracování -suroviny kyselinou sírovou roztok vede do autoklávu, Me Se vysráží železo, přičemž -sraženina železa se oddělí a kyselý roztok kovových síranů se podrobí odpařování, při kterém vykryštalují uvedené suany kovů a po od^eró těchto toystato se matečný roztok vede zpět do fáze vyluhování.
v- výhodném provedem postupu podto vynálezu se zpracování suroviny kyselinou sírovou a srážení železa provádí v přítomnosti amoniových iontů a/nebo iontů alkalických kovů a při teplotě v rozmezí od 80 do 100 °C.
Rovnež je výhodné provádět srážení železa v autoklávu při teplotě v rozmezí od 140 do 250 °C.
Roztok vedený do autoklávu ke srážení železa má výhodně obsah kyseliny -sírové v rozmezí od 5 g/1 do 150 g/1.
Postup podle vynálezu má oproti postupům podle dosavadního stavu techniky následující výhody:
— Při provádění postupu podle vynálezu se projevuje malá potřeba -neutralizace a n-e^:^i^i^]karjí bezcenné a okolí obtěžující zbytky [například sádra). Vzhledem k tomu, že se sraženina vznikající -při vyluhování silnou, kyselinou může používat jako surovina pro jiný způsob [postup získávám olova) a promytý kysličník železa, vznikající při termickém rozkladu, hydrotermickém rozkladu nebo po zpracovárn tazickou látkou., může být přiváděn do výroby železa -nebo k jinému využití, jsou důvody k tvrzení, že jde o bezodpadový postup;
— Při použití postupu k získávání zinku přechází celý obsah olova, stříbra a zlata do - sraženiny po vyluhování silnou kyselinou a v dalším zpracovávání se mohou tyto kovy - získat, což je odolnost mající veliký ekonomický význam; u bezcenné sraženiny je odpad -odváděný z výroby redukován -na minimum;
— Železo přiváděné do -postupu odchází z postupu v takové formě, kterou je možno převést na surovinu vhodnou pro získávání žeteza .nebo se jalto tatová muže použh k různým účem.
— Dosahuje se velkých výtěžků zinku, mědi a kadmm, poněvadž se -v.sechny železitany ve -stupni vyluhování silnou kyselinou rozpouštq a obsah zrnku ve -sraženmě odchází z výroby pn tomto -postupu ve velmi maté koncentraci kterou je možno promývámm ještě snížh na veM malé hodnoty.
— Stupeň srážení - železa není citlivý na obsali kyselrny v roztoku, poněvadž ze solí vypadávajících v používaném rozmezí teplot je zejména FeSO-^OH stabilní ve velmi širOkém -rozmezí koncentrace H2SO4. Při vyluhování silnou kyselinou se proto může pracovat -s tak velkou koncentrací kyseliny, že se dosáhne rychlého a současno úplného rozpuštění železitanů..
— Udržová r°vnováhy vody ve způsobu podle vynálezu umožňuje použití značného množství vody k promývání sraženiny za účelem důlúadného promývániL Již toto samo značí oprott dosavadní - praxi celkový výtěžek zlnku vyšší o 0,5 až 1,0 %.
P°stup podle vynátézu je zvláště vhodný pro zpracovávání železitanů v závislosti na postupech zfe^rárn zinku a odstraňuje mnohé -potíže, které vzntoaty při elektrolyUckěm zfekávžmí zinku.
Jak již bylo uvedeno vynález spomvá v kombinaci různých výrobních stupňů, a to v ^η^ že -se železo odpluje z roztoku
Fe2[SO4)3-MeSO4^H2-SOd-H2O, kde Me znamená zinek, měď, kobalt, nikl kadmium, hořčík a -mangan, který se získá po -vyluhování železitanů silnou kyselinou, přičemž z roztoku se po oddělení železa oddělí ve stuprn krys'talizace o^ařovárám sůl MeSCO. nHzO a roztok kyseliny -sírové s poměrité velkým obsahem -a soli a roztoky vzniklé v těchto -stupních se bud dále zpracují, nebo se vracejí do procesu.
Ukázalo se totiž, že se ZnSOd a ostatní Me-sírany za vhodných předpokladů a za vhodných -podmínek nechají z roztoku
MeSO4-Fe2 (SO4 )3-H2SO4-H2O selektivně vysolit a při aplikaci tohoto vysolení je možno provést zpracování výše uvedoných druhO praJferáho matená^ obsahujmích jen málo msté ^shěnfcové fáze, bez pomoci jiných přídavných látek, například následujícím způsobem: v návaznosti na vyluho,vání silnou kyselinou — obsah kyseliny - sírové je pak mezi 50 - a 100 g/1 — se roztok, aniž se neutradzuje vede do autoklávu, kde se velká část jeho obsahu železa vysráží jako ba.zický síran FeSCUOH. Po -vysrážení že].eza- a odlem pevné fáze se roztok odpaří a ocMadi čímž dojde k vysolení M-eSOi-. niko z roztoku.
Po -od^leiu sod se matený louh opět spojuje -s vyluhiovacím roztokem silné kysedny. Vvluhovací roztálí se potom -pou&je k vyluhován železitanů a železo zbyté ve vyluhovacím roztoku .přichází -se železem vyloučeným ze železitanů ve vyluhovacím stupni do autoklávu, kd:e velká část železa vypadne. Ve stupni krystalizace odpařováním dochází k vysolení velké části obsahu zinku v -roztoku. Promyím -se zLslrá -sůl ve formě téměř prosté kyseliny -a železa. Sůl sepotom může napiuWad rozpustit ve vodě a takto zmlkaný roztok pottábuje ke své neutralizaci pouze málo neutralizačního -prostředku.. Neutralizovaný roztok -se nyní může vésř k čištění (vyluhovací čištění) a pak dále do -elektrolýzy. Pro tento postup je charakteristický vysoký obsah železa v roztoku vedeném do autoklávu, který může činit až 100 g/1 železa a více.
Poneva se železo -v cii^uíad. v^uhovánU -autákláv-kryttaliza.ce odpařováním vrací, není třeba je úplně z roztoku vysrážet. Množství železa vysrážené při jednom oběhu tohoto .procesu je veM vysotó, změna konce-ntrace železa [Fej je asi 70 až 80 g/L Z toho vypiýv^ že při srážení železa je objemový p.růtok [průtokové množství) roztoku, vztažené na jednotku hmotnosti vysráženého železa, malé. Vezme-li -se dále v úvahu, že -se v auto klávu dosahuje velmi vysoké rychlosti srážení železa, potom vzniká pro autoklávový stupeň retétvně malá pot:řeba reatoráho prostoru. Respektive reakční objem vyžadovaný pro stunpeň vyluhování silnou kyselinou je malý, poněvadž roztok vstupující do tohoto stupně má vysokou koncentraci kyseliny sfrové. Je-li .naopak к dispozicí. levný neutralizační prostředek (například když se zpracovává tímto způsobem železitanová sraženina pocházející z procesu získávání zinku, pričemž je pak použitelný pracný materiál), může se roztok před plněním do autokláivu také předem neutralizovat.
Při tom je potom možné srážet železo ve formě jiné soli než FeSCHOH, poněvadž při nižší koncentram ky,seliny (napriMad 5 g/1) se vhodnou volbou teploty může železo srážet jako hematit a/nebo hydroniová jarositická sloučenina. Složení přiváděného roztok^ co se týče kyselmy a železa, je možné při praktickém provádění volně volit v závislosti ma postupu zfetov^ zrn^ takže i složení železnatého produktu je .možno volit libovolně. Hematit a jarositická sloučenina mají oproti ' FeSCUOH tu výhodu, že jsou jen málo rozpustné ve vodě, a proto se také mohou v případě potřeby odvádět do odpadových prostorů.
Jak bude ještě ukázáno způsobem podle vynálezu se obdrží kovové sírany měř prosté želeža, oddělené od kyselého roztoku síranu trojmocného železa a roztoku kovových síranů, zatímco roztok s obsahem kyseliny a železa se může vést zpět do stupně ležícího před stupněm oddělování železa, kde nastává alespoň částečná neutralizace kyseliny. Tímto způsobem se snižuje příliš vysoké .recyklované množství železa, což je často nevýhodné.
Vynález se tedy může použít i v případech, kdy se železitan zpracovává způsobem popsaným v patentu Spojených států amenckých č. 3 959 437. V „konverzrnm stupni“, ve kterém železitan a jarositická sloučenina přecházejí do roztoku a jarositická sloučenina v přítomnosti iontů NH4 a/nebo alkalických kovů vypadává, se získá roztok, který může ještě mít relativně vysokou koncentraci jak kyseliny, tak také železa.
Z tohoto roztoku se nyní může vykrystalovat kovový síran a matečný louh .se může most použít v „konverzním stupni“ vyšší konzamezí cirkulace železa ostatními stupni procesu získávání zinku. Tím je dána možnost použít v „tonverznta stupni“ vsj koncentrace kyseliny, přičemž se dosáhne větší rychlosti rozpouštění železitanu. Současně však ta zůsvá v roztoto větší mnofetví železa.
postu.p podté vynálezu bude v dalum ilustrován s pomocí připojených obrázků, přičemž na obr. 1 je znázorněn základní postup podle vynálezu, na obr. 2 je postup podle vynálezu doplněný elektrolytickým zpracovávámm a od^.lemm jednothvých produktů, a na obr. 3 a 4 je postup podle vynálezu doplněný celkovou elektrolytickou výrobou zinku, přičemž rozdíl mezi těmito obrázky je ve zpracování sraženiny železa.
Na obr. 3 se zpracovávání provádí termicky a na obr. 4 hydrotermicky.
Základní postup podle vynálezu je znázorněn na obr. 1. Do vyluhovacího stupně se vnesou surovma a roztolk kyseliny sírové. Jako výsledek vyluhování suroviny vzniká roztok Fe2(SO4)3-MeSO4-H2SO4-H2O, který se jako takový nebo po předchozí předneutralizací vede do· autoklávu, kde nastává srážení velké čfeti železa. Sraženina železa se oddělí a roztok .přichází do odparovací krystaliizační jednotky, kde se krystaluje MeSO4. nHžO. Matečný louh se vrací do stupně vyluhování silnou kyselinou. Jak je z obrázku patrno, poskytuje postup pouze vodní páru, MeSO2. nHaO'· a sůl železa. Symbolem Me v MeSO4 . nHzO může být zinek, medj kadmium, toba-ΐζ nfoj hořčík .nebo mangan.
Srážení železa v autoklávu probíhá při zvýšené koncentraci kyseliny .podle reakční rovnice (2)
Fe2(SO4)3 (aq) + 6 H2O (aq) =í «= 6 FeSOíOH (8)4-3 H2SO4 (aq) (2) a při .nižší koncentraci kyseliny .podle realkčmch rovrnc (3) a (4).
Fe2(SO4)3 (aq) + 9 H2O (aq) = = 3 Fe2O3 (s) + 9 H2SO4 (3)
Fe2(SO4)3 (aq) + 12 H2O (aq) = = 2 HaO^řŠOáHOHJe] (s) + + 5 H2SO4 ( aq) (4)
Na obr. 2 je znázorněn způsob podle vyn^ezp který byl použit na zpracoval suroviny, která sestává hlavně z železitanu zinečnatého, ale obsahuje i malá množství železitonu .mědí. a síranu olovnatého. Zinek se zpětně získá elektrolyticky, měd jako vycementovaná měd. Jde-li o větší množství mědi, může .se použít i jiná známá metoda pro dělení zinek/měď a sraženina s obsahem mědJ popřípa roztok s obsahem. mědi se může dále zpracovat
Na obr. 3 je způsob podle vynálezu součástí procesu elektrolytického získávání zinku, přičemž jako. výchozí surovina slouží zbytek po .neutrálem vytohovárn. Vedle ,,základ;ního způsobu“ je nyní do celtového postupu zahrnuto 1 další zpracovávání sraženiny železa. V případě uvedeném na obr. 3 se usazenina železa termicky rozkládá. tozklad nejtépe probíhá v to.plotním rozmezí mezi 650 a 750 % napříWad za použití uhlí nebo .pyritu jato .pahva. Sůl železa se rozkládá za vzniku hematitu Fe2O3 a plynné směsi SO2-SO3~O2-H2O. Za téchto podmínek tormictoho rozMadu je ZnS^ stabilní a může se z ^shcrnlcu železa oddělit vymývámm.
Tímto se získá v-el-mi čistý hematit FezCh, který se jtko takový a i jinak hodí k získávání železa. Plyn se vede do proudu plynu ze zařízení na vytavování zinku, výhodně do kotle na odpadové teplo, a odtud přes stupně čištění plynu do zařízení na výrobu kyseliny sírové. Další zpracOvání sraženiny železa se může také provádí hydrotermicky (obr. 4). Je také možné sraženinu převést zpracováním s bazickou látkou ve vodném roztoku na formu goethitu, magnetitu nebo hematitu, přičemž kation bazické látky preczí do roztoku jako síran.
Pevná látka a sírany v roztoku se mohou již známými metodami zpracovat na běžné produkty. Jak vyplývá z obr. 3, přivádí se do fáze vyluhování silnou kyselinou kyselina ve dvou různých variantách: bud jako vratná kyselina z elektrolýzy, nebo jako čistá kyselina sírová. Při práci s čistou kyselinou sírovou (a zředovací vodouJ se minimalizuje potřeba odpařování. U způsobu znázorněného na obr. 3 dosáhne obsah zinku v roztoku v . základním postupu asi 100 g/1.
Při krystalizaci odpařováním se vyloučí tolik síranu zinečnatého, kolik je třeba, aby se obsah zinku v roztoku upravil na hodnotu potřebnou pro postup podle vynálezu. Při prám -s vratnou kyselinou se do emulace současně - vnáší i síran zinečnatý, čímž vzrůstá potřeba vysolování síranu zinečnatého. Pražený materiál vnesený do -stupně neutrálrnho vyluhovám vnárn do v^u^vactoo cyklu určité množství síranu. Ze -systému se odvádí síran prostřednictvím sraženiny z vylubtovám slinou kysehnou, sestávají z velké části ze síranu olovnatého, dále sraženiny železa a -sraženiny hořčíku. Oddělený síran se například nahradí čistou kyselinou sírovou nebo jinými, pro systém vhodnými přidávanými sírany.
V dalším bude postup podle vynálezu ilustrován -pomocí příkladů provedení.
P rí-k^-d 1
V dále uvedené tabulce jsou -shromážděny výsledky, kterých bylo dosaženo při srážení železa z kyselých roztoků ZnSOí, Fe2(SO4)3 různého složern. Všechny tyto roztoky je možno principiálně získat vyluhováním zbytku železitainu zinečnatého silnou kyselinou. Nízké obsahy železa se získají vyluhováním zahuštěného zbytím vratoou kyselrnou z etokfrolýz^ vší obsahy Hltram zbytku před vyluhováním a nej vyšší obsahy železa (koncentrace Fe asi 100 g/1) vyluhováním filtrovaného zbytku čistým roztokem kyseliny sírové podle -postupu na obr. 1.
Nízké koncentrace kyseliny (HžSOá-koncentrace asi 5 g/1) se dosáhne předneutralizací roztoku získaného při vyluhování silnou kyselinou nebo protiproudovým vyluhováním silnou kyselinou v několika -stupních.
Získané konečné roztoky byly co nejvíce odpařeny, takže vy krystal oválo množství zinku odpovídajíc nejméie 2/з vysráženého množství železa (2/3 proto, poněvadž to odpovídá -přibližně poměru Zn/Fe v železitanech).
Získané výsledky a parametry postupu jsou shrnuty v následujících tabulkách 1 a 2.
Výchozí roztok Konečný roztok Pevná látka
Teplota Fe H2SO4 Zn Fe H2SO4 Fe SO4 Z n Sloučenin (pC) (g/1) (g/1J (Jg/l) (g/1) (g/1) (%) (%) (%) f!
CM т—I CM i :
η Hoj n no/ к od
Llciαlollзг^b-ci O Q ° Ó H£>CDCO o O O θ' θ o” θ' O~
К o
Π/ M LO CD LO, Ιίγ 4 O co O* θ' o r< r-T 1< co co 4 4 /о /o lo ω
Ph co /0 4, co cm OO, IO, lo cd co 4 co CM cm r-T COCJ4COCOCOCOCO rH, N co /o
LO
CM co co Η
LO Η cm N co
СЧ
TJ1 o CO to CD
O to
CM
LO o rH ii o
LO
LÍD
LO
Ю
CD to o
<M
Ф tu
00, Mi cď rH OO CO Ml LO
O Ю CM
O Q CM
O _ --4 ΟΟΟ tHNNN
OOO
Ю O O co co o o co
O rH, CO, co 4 σΤ N NH co o O 4 CD CM CM CD
CM cd 3
O cd H
LO CM τΗ O S H CM rH /0 CO o Ю 00 Ml
ООО ООО гН гН гН
Příklad 2
Při provádění postupu podle tohoto příkladu provedení se postupuje podle obr. 2.
Do stupně vyluhování silnou kyselinou bylo přivedeno 308 kg/h železitanové suroviny následujícího složení: Zn — 14,2 °/o, Cu — 8,0 °/o, Pb — 16,1 %, Fe — 32,5 %, Ag — 300 ppm a Au — 30 ppm.
Doba vyluhování byla 6 hodin, teplota 95 stupňů Celsia. Ke konci vyluhování měl roztok obsah kyseliny sírové 90 g/1. Pevné substance a roztoky byly od sebe odděleny. Promytý a usušený zbytek po vyluhování obsahoval 49,8 Pb, 970 ppm Ag a 102 ppm Au. Roztok přiváděný do autoklávu ke srážení železa obsahoval: 62,6 g/1 Fe, 16 g/1 Cu a 61 g/1 Zn. Ve stupni srážení železa byla teplota 205 °C. Doba zdržení byla 2 hodiny. Poté byla sraženina železa oddělena od roztoku. Vzniklo 307 kg/h usušené a promyté sraženiny železa s obsahem železa 32,5 °/o. Roztok přiváděný ke krystalizaci odpařováním obsahoval 127 g/1 kyseliny sírové a 21 g/1 železa. Krystalizace odpařování probíhala při teplotě 74 °C.
Pevný podíl oddělený v reakčnim stupni, částečně promytý, obsahoval 25,0 % zinku, 6,1 % mědi a 0,7 % železa. Množství roztoku přiváděného po oddělení krystalů z kry:stalizačního stupně odpařováním do stupně vyluhování silnou kyselinou odpovídalo 0,89 m3/h a tento roztok obsahoval 437 g/1 kyseliny sírové, 45 g/1 železa, 65 g/1 zinku a 18,5 g/1 mědi. Málo promytý krystalický zbytek, vzniklý ve stupni krystalizace odpařováním, byl mírně promyt a vyloužen vodou. Ve stupni vyluhování bylo pH roztoku regulováno přidáváním zinkového praženého materiálu, přičemž hodnota pH roztoku byla udržována v rozmezí mezi 2 a 3. Roztok bez pevných látek obsahoval 131 g/1 zinku a 29,3 g/1 mědi. Měď byla z roztoku vyloučena cementací práškovým zinkem. К tomu bylo třeba 23 kg/h práškového zinku. Roztok bez mědi byl přes čisticí stupně přiváděn к elektrolýze. Výtěžek zinku v tomto procesu byl 99,7 % a výtěžek mědi 99,8 %.
Př í к 1 a d 3
Při provádění postupu podle tohoto prí14 kladu provedení bylo použito zařízení podle obr. 3.
Do stupně neutrálního vyluhování bylo přivedeno 1006 kg zinkového praženého materiálu následujícího složení: zinek — 58,0 °/o, železo — 10,0 %, olovo — 3,0 %, kadmium — 0,22 °/o, měď —- 0,54 °/o, stříbro 0,0085 %.
Doba vyluhování byla 2 hodiny, hodnota pH 2,5. Pevný podíl byl oddělen od roztoku a takto získaný pevný podíl měl složení: zinek — 17 %, železo — 19,5 %, olovo 5,3%. Pevný podíl byl vyluhován silnou kyselinou po dobu 10 hodin, při teplotě 95 °C. Ke konci vyluhování měl roztok obsah kyseliny sírové 80 g/1. Pevný podíl byl oddělen od roztoku. Promytý a usušený zbytek po vyluhování obsahoval 4,5 °/o olova a 0,13 % stříbra. Roztok přiváděný do autoklávu ke srážení obsahoval 99 g/1 zinku a 100 g/1 železa. Srážení železa probíhalo při teplotě 200 °C, doba prodlení 2 hodiny. Sraženina železa byla oddělena od roztoku. Promytá a usušená sraženina železa měla hmotnost 305 kg a obsahovala 32,7 % železa.
Roztok vedený z autoklávu ke krystalizaci odpařováním obsahoval 151 g/1 kyseliny sírové, 20,5 g/1 železa a 100 g/1 zinku. Do stupně krystalizace odpařováním byly přidány aisi 2 m3 vratné kyseliny, která obsahovala 180 g/1 kyseliny sírové a 60 g/1 zinku. Konečná teplota při krystalizaci odpařováním byla 80 °C. Usazenina oddělená při krystalizaci obsahovala 23,4 % zinku, 1,1 % železa a 18,5 % kyseliny sírové. Nepromyté krystaly byly dopraveny do stupně neutrálního vyluhování. Matečný louh vzniklý při krystalizaci odpařováním o objemu 0,76 m3 obsahoval 690 g/1 kyseliny sírové, 40,6 g/1 zinku a 22,3 g/1 železa a byl veden zpět do roztoku silné kyseliny. Sraženina železa vysrážená v autoklávu byla termicky rozložena při teplotě 710 °C. Plyny kysličníku siřičitého, které při tom vznikly, byly vedeny do pražícího zařízení. Vzniklý hematit byl promyt vodou a odfiltrován. Promývací voda byla vedena do stupně neutrálního vyluhování. Vyčeřený neutrální roztok byl přes několik čisticích stupňů znovu veden do elektrolýzy zinku. Výtěžek zinku v tomto provedení byl 99,6 %.

Claims (4)

1. Způsob hydrometalurgického zpracování surovin obsahujících železo a alespoň jeden kov vybraný ze skupiny zahrnující zinek, měď, kobalt, nikl, kadmium, hořčík a mangan, roztokem kyseliny sírové к vytoužení kovů а к vysrážení a oddělení železa, vyznačující se tím, že po zpracování suroviny kyselinou sírovou se roztok vede do autoklávu, kde se vysráží železo, přičemž sraženina železa se oddělí a kyselý roztok kovových síranů se podrobí odpařování, při kterém vykrystalují uvedené sírany kovů a po oddělení těchto krystalů se matečný touh vede zpět do fáze vyluhování.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že pracovní suroviny kyselinou sírovou a srážení železa se provádí v přítomnosti amoniových iontů a/nebo iontů alkalických kovů a při teplotě v rozmezí od 80 da 100 °C.
3. Způsob podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že se srážení železa provádí v autoklávu při teplotě v rozmezí od 140 do 250 °C.
4. Způsob podle bodů 1 až 3, vyznačující se tím, že roztok vedený do autoklávu ke srážení železa má obsah kyseliny sírové v rozmezí od 5 g/1 do 150 g/1.
CS787816A 1977-11-28 1978-11-28 Method of hydrometallurgic treatment of raw materials containing iron CS223805B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI773588A FI773588A (fi) 1977-11-28 1977-11-28 Hydrometallurgisk process foer behandling av oxider och ferriter innehaollande jaern och andra metaller

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS223805B2 true CS223805B2 (en) 1983-11-25

Family

ID=8511271

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS787816A CS223805B2 (en) 1977-11-28 1978-11-28 Method of hydrometallurgic treatment of raw materials containing iron

Country Status (11)

Country Link
US (1) US4219354A (cs)
JP (1) JPS54106003A (cs)
AU (1) AU525034B2 (cs)
BR (1) BR7807787A (cs)
CA (1) CA1112880A (cs)
CS (1) CS223805B2 (cs)
DE (1) DE2850644C2 (cs)
FI (1) FI773588A (cs)
PL (1) PL115840B1 (cs)
SU (1) SU1165238A3 (cs)
YU (1) YU278878A (cs)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZW3481A1 (en) * 1980-02-18 1981-05-20 Nat Inst Metallurg The leaching of sulphidic mattes containing non-ferrous metals and iron
FI64646C (fi) * 1980-06-19 1983-12-12 Outokumpu Oy Hydrometallurgiskt foerfarande foer utvinning av vaerdemetaller ur metalliska legeringar
MX157259A (es) * 1980-09-30 1988-11-09 Outokumpu Oy Metodo hidrometalurgico mejorado para tratar un material crudo que contiene oxido y ferrita de zinc,cobre y cadmio
FI65810C (fi) * 1980-09-30 1984-07-10 Outokumpu Oy Foerfarande foer behandling av raomaterial innehaollande oxid och ferrit av zink koppar och kadmium
ES504250A0 (es) * 1981-07-24 1982-05-16 Martin San Lorenzo Daniel Procedimiento para la produccion de cinc electrolitico o de sales de cinc de alta pureza a partir de materias primas se-cundarias de cinc
US4979987A (en) * 1988-07-19 1990-12-25 First Miss Gold, Inc. Precious metals recovery from refractory carbonate ores
FR2634751B1 (cs) * 1988-07-29 1991-02-08 Metaleurop Sa
US5188713A (en) * 1991-03-05 1993-02-23 Envirochip Technologies Ltd. Process for recovery of metal
US5401485A (en) * 1994-03-15 1995-03-28 Shell Oil Company Reduction of residual chloride in iron oxides
US5788740A (en) * 1995-03-06 1998-08-04 Bay Zinc Company, Inc. Method for the hydrometallurgical separation and recovery of biological nutrients, lead, gypsum and cadmium from raw materials
CN100410399C (zh) * 2004-06-28 2008-08-13 斯凯资源有限公司 通过与浓酸反应及水浸出从红土矿石中回收镍和钴的方法
US7604783B2 (en) 2004-12-22 2009-10-20 Placer Dome Technical Services Limited Reduction of lime consumption when treating refractor gold ores or concentrates
US8061888B2 (en) 2006-03-17 2011-11-22 Barrick Gold Corporation Autoclave with underflow dividers
US8252254B2 (en) 2006-06-15 2012-08-28 Barrick Gold Corporation Process for reduced alkali consumption in the recovery of silver
LU91509B1 (fr) * 2008-12-22 2010-06-24 Wurth Paul Sa Valorisation d'oxydes de zinc secondaires riches en fluorures et chlorures
EP3015866A1 (en) 2014-10-30 2016-05-04 ABB Technology AG A method of automatic determination of rotational speed of a shaft in a rotating machine
CN112708757B (zh) * 2020-11-27 2023-11-14 核工业北京化工冶金研究院 一种铀和钒的沉淀母液循环利用方法
CN114592130B (zh) * 2021-11-15 2022-11-18 中国科学院地球环境研究所 铅锌冶炼水淬渣的资源化处理方法及系统
CN114590812B (zh) * 2021-11-15 2023-07-04 中国科学院地球环境研究所 一种硫铁矿渣的资源化处理方法及系统
CN115367994A (zh) * 2022-08-19 2022-11-22 陕西合兴硅砂有限公司 一种光伏玻璃用石英砂的除铁方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE556321C (de) * 1926-10-08 1932-08-06 Metallgesellschaft Ag Verfahren zur Gewinnung von reinem Zinksulfat aus Zinksulfat und Natriumsulfat enthaltenden Laugen
US1834960A (en) * 1930-04-25 1931-12-08 Anaconda Copper Mining Co Treating zinc concentrate and plant residue
US2599816A (en) * 1948-09-22 1952-06-10 Ellsworth Mildred Purification of zinc electrolytes
US3493365A (en) * 1965-03-31 1970-02-03 Electrolyt Zinc Australasia Treatment of zinc plant residue
BE673023A (cs) * 1965-04-30 1900-01-01
US3753692A (en) * 1969-08-20 1973-08-21 Ici Australia Ltd A process for the coproduction of zinc and sulphuric acid from zinc sulphide ores
NO123248B (cs) * 1969-10-02 1971-10-18 Norske Zinkkompani As
US3676107A (en) * 1971-01-04 1972-07-11 Us Interior Refining iron-bearing wastes
ES407811A2 (es) * 1972-10-20 1976-02-01 Asturiana De Zinc Sa Un procedimiento de recuperacion de zinc de las ferritas existentes en residuos.
FI50141C (fi) * 1973-02-01 1975-12-10 Outokumpu Oy Menetelmä raudan valmistukseen soveltuvan raaka-aineen valmistamiseksi sinkin elektrolyyttisestä valmistuksesta peräisin olevasta sakasta.
FI50097C (fi) * 1973-02-12 1980-10-24 Outokumpu Oy Hydrometallurgiskt foerfarande foer aotervinning av zink koppar och kadmium fraon deras ferriter
US3933478A (en) * 1973-08-27 1976-01-20 Nicosep Associates Recovery of zinc and copper from brass scrap
GB1509537A (en) * 1974-09-13 1978-05-04 Cominco Ltd Treatment of zinc plant residues

Also Published As

Publication number Publication date
FI773588A (fi) 1979-05-29
PL115840B1 (en) 1981-05-30
YU278878A (en) 1982-06-30
PL211282A1 (pl) 1979-08-27
DE2850644C2 (de) 1984-05-03
US4219354A (en) 1980-08-26
SU1165238A3 (ru) 1985-06-30
JPS612735B2 (cs) 1986-01-27
JPS54106003A (en) 1979-08-20
CA1112880A (en) 1981-11-24
DE2850644A1 (de) 1979-05-31
BR7807787A (pt) 1979-07-24
AU525034B2 (en) 1982-10-14
AU4190478A (en) 1979-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS223805B2 (en) Method of hydrometallurgic treatment of raw materials containing iron
JP4094949B2 (ja) 鉄の加水分解析出方法
FI65279B (fi) Foerfarande foer tillvaratagande av zink ur ferrit
EP1805335B1 (en) Process for preparing nickel loaded organic extractant solution
US20070295613A1 (en) Recovery Of Metals From Oxidised Metalliferous Materials
AU725971B2 (en) Method for leaching zinc concentrate in atmospheric conditions
WO2007074207A1 (en) Method for recovering rare metals in a zinc leaching process
US9617621B2 (en) Method for treating a solution containing zinc sulphate
AU2002217171A1 (en) Method for the hydrolytic precipitation of iron
US4008134A (en) Extraction and separation of metals from solids using liquid cation exchangers
US3691038A (en) Process for the recovery of zinc from zinc- and iron-containing materials
JPS5929092B2 (ja) 水溶液から亜鉛および銅を分離する方法
US4366127A (en) Hydrometallurgical process for the recovery of lead, silver and gold, as well as zinc, from impure jarosite residues of an electrolytic zinc process
JPS5848618B2 (ja) 酸化マンガン鉱の処理方法
US4778520A (en) Process for leaching zinc from partially desulfurized zinc concentrates by sulfuric acid
US20060213332A1 (en) Method for recovery of zinc by countercurrent leaching
JPS62211B2 (cs)
FI120406B (fi) Menetelmä sinkkiä ja kuparia sisältävän sulfidisen materiaalin hydrometallurgiseksi käsittelemiseksi
US4200504A (en) Extraction and separation of metals from solids using liquid cation exchangers
AU631902B2 (en) Method for the recovery of zinc, copper and lead of oxidized and/or sulfurized ores and materials
ZA200306950B (en) Recovery of medals from jarosite-containing materials.
PL81429B1 (cs)
CA1045832A (en) Process for extraction and separation of metals using liquid cation exchangers
FI65093B (fi) Foerfarande foer framstaellning av en vattenhaltig loesning avinksulfat foer anvaendning som raomaterial i elektrolyti fskamstaellning av zink genom lakning av rostat material
AU782112B2 (en) Solvent extraction of impurity metals from a valuable metal sulphate solution