CS217107B1 - Vícenásobný rotační zapletač - Google Patents
Vícenásobný rotační zapletač Download PDFInfo
- Publication number
- CS217107B1 CS217107B1 CS908980A CS908980A CS217107B1 CS 217107 B1 CS217107 B1 CS 217107B1 CS 908980 A CS908980 A CS 908980A CS 908980 A CS908980 A CS 908980A CS 217107 B1 CS217107 B1 CS 217107B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- rotary
- entanglement
- threads
- common shaft
- disks
- Prior art date
Links
Landscapes
- Braiding, Manufacturing Of Bobbin-Net Or Lace, And Manufacturing Of Nets By Knotting (AREA)
Abstract
Vícenásobný zapletač pra bezčlunkové tkací stroje umožňuje vytváření více rotačních perlinek, parelelně uspořádaných na jednom okraji tkaniny. Jedna roteční perlinka může sloužit k vlastnímu zpevnění kraje tkeniny a druhou rotační perliňkou moaou být vázány např. útkové konce, odstříhávené na doletově straně tkecího stroje. Tekto provázané útkové konce jsou potom jako útkový odpad navíjený na cívku nebo ukládány do sběrné nádoby.
Description
Vynález se týká vícenásobného rotačního zapletače, vhodného zejména pra hezčlunkevé pletací etreje na vytváření aspeň dveu rotačních perlinek, paralelné uspořádaných vedle eebe ne jednom kraji tkaniny, přičemž jedna rotační perlinka slouží ke zpevňování.kraje tkaniny a druhou retač ní perlinkeu mohou být vázány např. útkové konce, edstřihevené na daletevé straně tkecíhe stroje.
Doposud je odvádění odstřižených konců útkových nití na deletové straně bezčlunkevých tkáčích strojů řešeno jejich provázáním perlinkovou vazbou, nejčastěji tříniťovou, s následným navíjením na cívku. K převazování koncových útkú je používáno překlápěcího zapletače, který provazuje útkový odpad dvojitou tříniťovou perlinkou a potřebuje tedy 6 cívek s vázanými nitěmi. Kromě toho je pro funkci překlápěcího zapletače nutné, aby dva brdevé listy precoyaly v plátnové vazbě, poněvadž činnost tohoto napleteče je odvezena od vratného pohybu dveu sousedících brdových listů.
V případě zpevňování krajů tkaniny retečním zapletačem je útkevý odpad vázán vaznými nitěmi z osmi až devíti cívek uložených na samostatném držáku na tkscím stroji. Zařízení je vybaveno příslušnými brzdičkami a kompenzačními členy. Vázání těmito věznými nitěmi je uskutečňováno vhodným návodem vazných nití do brdových listů tek, eby útkevý odpad byl destetečně převázán. Většinou je však nutné v tomte případě rozšířit brdo o dvs brdevé listy s příslušnými vačkami a provazovet odpad v plátnové vazbě.
Dalším známým řešením je provázání útkového odpadu s následným jeho stáčením. Používá se zde čtyř cívek s vaznými nitěmi. Útkový odpad provázaný působením brdových, listů je v další fázi stáčen zvláštním zařízením e odtahován dvojicí ozubených kol. Stečený odpad je odváděn do sběrné nádoby.
Ve všech uvedených případech je pro vázání útkového edpedu použit poměrně velký počet vazných nití. Jejich hlídání při přetrhu a výměna cívek je často náročná a snižuje tak výkon obsluhy tkacího stroje. Rovněž prostoje tkacího stroje z titulu výměny cívek nejsou zanedbatelné.
Uvedené nedostatky se dají ed.strsnit vícenásobným rotačním zapletačem podle vynálezu, jehož ebtáčecí kotouče pro tvoření proělupu vězných nití jeou uleženy v ramenech, procházejících vnitřním preeterem brdových listů, až de blízkosti paprsku v jeho zadní vratné poleze a odděleně, mime otáčecí kotouče, jsou uloženy a synchronně s nimi poháněny nosiče s cívkemi vazných nití, přičemž v tělese rotačního zapletače je uležen společný hřídel, ne němž je upevněno řetězové kole pre náhon celého vícenásobného rotačního zapletače. Na společném hřídeli jsou rovněž uložena ozubená kola, která prostřednictvím ozubených řemínků přenášejí synchronní otáčky na nosiče cívek s vaznými nitěmi, přičemž jeden nosič cívek je otočně uležen v tělese rotačního zapletače a delší nosič je .otočně uložen v horním tělese ne duté podpěře, která je svou přírubou připevněna ne tělese rotačního zapletače. Dále je na společném hřídeli uleženo dvejité ezubené kole, které spolu s ozubenými řemínky vytváří náhon eotáčecích ketoučů, uložených otočně v ramenech, spojených spolu paralelně na vzdálenost distančních vložek a připebněných na telése rotsčníno zapletsče. Řemene s obtáčecími kotouči jsou přestavitelně připevněna na tělese rotačního zapletače pomocí upínacího šroubu s hlavou ve tvaru písmene T.
Vícenásobný rotační zepletač má výhedu v tom, že umožňuje tvoření několika rotačních perlinek paralelně uspeřádených vedle sebe. Jednou rotační perlinkou je zpevňován kraj tkaniny a další rotační perlinkou mohou být vázány např. konce útkových nití, odstřihované na doletové straně tkacího stroje, útkový odpad je vlastně provszeván dvěma věznými nitěmi, vzájemně obtáčenými kelem konců útkových nití a vytváří tak šňůru, která je po odstřižení odváděna a navíjena na cívku, nebe ukládána do sběrné náčeby. Použitím vícenásobného rotačního zapletače je zredukován pečet vězných nití potřebných pro spolehlivé provazování útkového edpsdu a jeho odvádění.
Výhodné je rovněž upevňování ramen pre uležení etáčecích kotoučů pemecí upínacího šroubu s hlsvou ve tvaru písmena T. Při petřebě sejmutí ramen, při zakládání brdevých listů de tkacího stroje, povolí se pojistná matice a upínacím šroubem se pootočí o 90®. Tím jsou reaena uvolněna a je možno je sejmout se stroje.
Příkledné provedení vícenásobného rotačního zapletače je znázorněno ne výkreséch, kde značí obr. 1 nárysný pohled ns zdvojený rotační zepletač s částečným řezem v místě společného hřídele a náhonu nosiče cívek s vaznými nitěmi a s částečným prostorově přesazeným řezem v místě náhonu dalšího nosiče cívek s vaznými nitěmi, obr. 2 bokorysný pohled na zdvojený rotační zepleteč a kompletní zdvojené rameno i s.obtáčecími kotouči, sejmuté z tkacího stroje je (nakresleno ma obr. 3 a jeho půdorys je ns obr. 4.
Zdvojený rotační zspleteč sestává z tělesa 1, které je připevněno v konzole 2 na zde neznázorněné rozměrné trubce rámu tkacího stroje. V tělese 1 rotačního zapletače je na ložiskách 2,£ uležen společný hřídel 2, poháněný od hlavního náhonu řetězovým kolem 6. Na společném hřídeli 5 je dále uloženo ozubené kolo 2, ze kterého je ozubeným řemínkem 8 poháněn, prostřednict2 vím kuželového soukolí 11 a 12. první nosič cívek 10 s vaznými nitěmi 41. Další ozubené kolo 13 s ozubeným řemínkem 14 slouží k pohonu druhého nosiče 15 cívek s vaznými nitěmi, prostřednictvím kuželového soukolí 16 a 17. Druhý nosič 15 cívek je uležen v horním tělese 18, které je připebněno na podpěře 19 s přírubou 20, upevněnou na tělese 1 rotačního zapletače. Podpěra 19 je dutá pro průchod ozubeného řemínku 14 k náhonu druhého nosiče 15 cívek. Na společném hřídeli 2 <)e pomocí šroubu 21 a pera 22 upevněno dvojité ozubené kolo 23. které spolu s ozubenými řemínky 24 a 25 slouží k pohonu obtáčecích kotoučů 26 a 27. uložených otočně v ramenech 28 8 29, která jsou spolu paralelně spojena na vzdálenost óistančnívj vložek 31 pomocí šroubů 22 β maticemi. Zdvojené rameno 28 a 29 je připevněno k telesu 1 rotačního zapletače pomocí upínacího šroubu 32 a hlavou ve tvaru písmene Tas pojistnou maticí 33. Oba nosiše 9 a 15 a cívkmmi pro vazné nitě jsou zakrytovány průhlednými kryty 34 a 3+a proti zaprášení. V obou nosičích 2 13 jsou přestavitelně uleženy trubice 35 a 36 pro přivádění vazných nití do tkací roviny a odtud do štěrbinových oček 37 a 38 v obtáčecích kotoučích 26 a 27. Pro registraci přetrhu vazných nití slouží mechanicko-elektrické zarážky 39 a £0, z nichž jedna 39 je upevněna ne tělese 1 rotačního zapletače a druhé 40 na podpěře 19 herního tělesa 18 druhého nosiče 15 cívek s vaznými nitěmi,
Při spuštění tkacího stroje otáčí se společný hřídel 2 8 tím ®* otáčejí i obtáčecí kotouče 26 a 27« 7 důsledku toho ae vazné niti, přiváděné trubicemi 35 a 36 a nevléknuté do štěrbinovitých 37 a 38, vzájemně obtáčejí a vytvářejí tak rotační perlinku, kterou jsou provázány jednotlivé útkové nitě v kraji tkaniny. Druhou rotační perlinkou jsou současně provozovány konce útkových nití na doletové straně tkacího stroje a po přestřižení jednotlivých útkových konců jsou v podobě šňůry navíjeny jske odpad na cívku. Přetrfe vězných nití je hlídán snímacími raméfaky 42 a 43 elektromechanických zarážek 39 a 40. Při vyjímání nebo zakládání brdevých listů povolí ββ pojistná matice 33 na upínacím šroubu 32 a jeho hlavou se pootočí o 90*. Tím je zdvojená rameno 26-29 uvolněno a je možno jej sejmout z tělesa 1 rotačního zepletače.
Claims (2)
- PŘEDMĚT VYNÍEZU1. Vícenásobný rotační zapletač, jehož obtáčecí kotouče pro tvoření prošlupu vazných nití jsou uloženy v řemenech, procházejících vnitřním prostorem brdevých listů až do blízkosti paprsku v jeho zední vratné poloze a odděleně, mimo obtáčecí kotouče, jsou uloženy a synchronně s nimi poháněny nosiče s cívkami vězných nití, vyznačující se tím, že v těleee (1) rotačního zepletače je uložen společný hřídel (5), ha němž je upevněno řetězová kolo (6) pro náhon celého rotačního zapletačo a dále jsou na tomto společném hřídeli (5) uložena ozubená kola (7,13), která prostřednictvím ozubených řemínků (8,14) přenášejí synchronní otáčky na nosiče (9,15) cívek (10) s věznými nitěmi (41), přičemž první nosič (9) je otočně uložen v tělese (1) rotačního zepletače a další nosič (15) je otočně uložen v horním tělese (18) ns podpěře (19), která je svou přírubou (20) připevněna na tělese (1) rotačního zapletače a dále je na společném hřídeli (5) uloženo dvojité ozubené kolo (23), které spolu s ozubenými řemínky (24,25) vytváří náhon otáčecích kotoučů (26,27), uložených otočně v ramenech (28,29), spojených spolu paralelné na vzdálenost distančních vložek (31) a připevněných ne tělese (1) rotačního zapletače.
- 2. Vícenásobný rotační zepleteč podle bodu 1, vyznačený tím, že ramena (28,29) pro otočné uložení obtáčecích kotoučů (26,27) jsou přestavitelné připevněna na tělese (1) rotačního zapleteče pomocí upínacího šroubu (32) s hlavou ve tvaru písmene T.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS908980A CS217107B1 (cs) | 1980-12-22 | 1980-12-22 | Vícenásobný rotační zapletač |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS908980A CS217107B1 (cs) | 1980-12-22 | 1980-12-22 | Vícenásobný rotační zapletač |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS217107B1 true CS217107B1 (cs) | 1982-12-31 |
Family
ID=5442200
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS908980A CS217107B1 (cs) | 1980-12-22 | 1980-12-22 | Vícenásobný rotační zapletač |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS217107B1 (cs) |
-
1980
- 1980-12-22 CS CS908980A patent/CS217107B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US3649411A (en) | Apparatus for the production of a bonded textile fabric | |
| CN1201038C (zh) | 织造织物时构成织边和褶边的方法和实施此方法的装置 | |
| CH439161A (de) | Webmaschine mit Schussfadenzwischenspeicher | |
| US3880199A (en) | Device for reinforcing the edge of a fabric | |
| CZ44598A3 (cs) | Zařízení pro vytváření perlinkového okraje zvláště pro bezčlunkové stavy | |
| CS229913B2 (en) | Device for winding waste binding yarns in shuttleless looms | |
| US2703587A (en) | Selvage thread feeding means for looms | |
| CZ283829B6 (cs) | Odtahové zařízení tkaniny kruhového tkacího stroje | |
| CS217107B1 (cs) | Vícenásobný rotační zapletač | |
| US3426807A (en) | Loom | |
| BE1008376A3 (nl) | Weefmachine met afvallint. | |
| CA1052236A (en) | Loom for weaving | |
| US2918092A (en) | Device for effecting equal tensile stresses in two threads | |
| CN223422874U (zh) | 一种旋转绞边装置及织机 | |
| US1889076A (en) | Loom | |
| US3365765A (en) | Process and apparatus for warping and sizing of short warp threads | |
| JPS61644A (ja) | 環状織機における駆動装置 | |
| CN115491809B (zh) | 一种彩色提花式高速织带机 | |
| RU2172798C2 (ru) | Способ выполнения кромки ткани и вспомогательной кромки, образованной с помощью дополнительной нити, при изготовлении ткани на ткацких станках и устройство для осуществления способа | |
| JP2829421B2 (ja) | 織機の送り出し装置 | |
| FI75371C (fi) | Foerfarande foer framstaellning av textilier. | |
| US1783994A (en) | Needle loom | |
| CN119640471A (zh) | 一种旋转绞边装置及织机 | |
| US1965474A (en) | Method for the manufacture of fabrics and device for carrying out said method | |
| US1812562A (en) | Shuttleless loom for weaving |