CS217089B1 - Emulgační a dispergační systém - Google Patents

Emulgační a dispergační systém Download PDF

Info

Publication number
CS217089B1
CS217089B1 CS812930A CS293081A CS217089B1 CS 217089 B1 CS217089 B1 CS 217089B1 CS 812930 A CS812930 A CS 812930A CS 293081 A CS293081 A CS 293081A CS 217089 B1 CS217089 B1 CS 217089B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ionic
foam
parts
cells
surfactants
Prior art date
Application number
CS812930A
Other languages
English (en)
Inventor
Petr Tesar
Anna Tesarova
Original Assignee
Petr Tesar
Anna Tesarova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Petr Tesar, Anna Tesarova filed Critical Petr Tesar
Priority to CS812930A priority Critical patent/CS217089B1/cs
Publication of CS217089B1 publication Critical patent/CS217089B1/cs

Links

Landscapes

  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)

Abstract

Emulgační a dispergační systém, tvořený ionogenními a neionogenními povrchově aktivními látkami, přičemž jako ienogenní látka je použita sodná sůl sulfonovaného butylesteru kyseliny olejové se sulfonátem substituovaného pelyglykoleteru a jeko neionogenní látka zpravidla blokový kopelymer etylenpropylenoxidu. Tnete systém příznivě ovlivňuje způsob výroby polyuretanových pěn, vyznačuje se vysokou vyvážeností všech svých vlivů na průběh této polysdiční reakce i na charakter vzniklé pěnavé struktury·

Description

Emulgační a dispergační systém, tvořený ionogenními a neionogenními povrchově aktivními látkami, přičemž jako ienogenní látka je použita sodná sůl sulfonovaného butylesteru kyseliny olejové se sulfonátem substituovaného pelyglykoleteru a jeko neionogenní látka zpravidla blokový kopelymer etylenpropylenoxidu. Tnete systém příznivě ovlivňuje způsob výroby polyuretanových pěn, vyznačuje se vysokou vyvážeností všech svých vlivů na průběh této polysdiční reakce i na charakter vzniklé pěnavé struktury·
Vynález se týká emulgsčního a diepergačníhe systému pelyadiční reakce polyuretanové pěny, který se vyznačuje vyssksu vyvážeností všech svých vlivů rte průběh reakce i na charakter vzniklépěnevé struktury.
Technslsgie přípravy pslyuretsnsvé pěny - měkké, pelátvrdé i tvrdé - je v dnešní době poměrně známé a je dostatečně popsána v literatuře, ttima základních složek pelyeterpelyelu nebe pslyesterpalyslu a diisekyanátu - zúčastňují se ediční reakce další složky, např. kstelysátary, aktivátary, vada, ergsneciničité sloučeniny, povrchově aktivní látky a další.
Jaks pov chově aktivní látky jsou v literatuře převážně uváděny a v praxi téměř výlučně používány pelysiloxanavé sloučeniny. Jsou věak uváděny i povrchově aktivní látky, jejichž psdststeu není. pslysilexsnsvá sloučenina, a ta nejčastěji ve spojení s polyesterovou pěneu.
Vytváření polyuretanové pěny má řadu charakteristických znaků. Začíná uvolňováním plynu, který se zpočátku ihned rozpouští v tekuté fázi. Po určité dsbě se uvolňují bubliny a u reakční směsi dschází k tzv. krémovatění a zesvětlení. Předpokladem k: uvolňování bublin je nasycený roztok reakční směsi plynem a přítomnost zárodků pro vytvoření buněk. Jako iniciátor zárodků zde působí vzduch, který je de reakční směsi vháněn. Snížení povrchového napětí pak rovněž podstatně usnadňuje vznik zárodků. Současně s vytvářením buněk je nutné tento systém nějakým způsobem dočasně stabilizovat.
Jednou ze základních podmínek vzniku pěny je přítomnost povrchově aktivní látky v reakční směsi, která vytváří povrchový film na fázovém rozhraní kapalina - plyn. V okamžiku, kdy se dostane aktivní látka do styku s plynem, edserpční vrstvy se sférmují na mezipovrchu kapalina-plyn a vytvoří se pěna.
Mezi vytvořením buněk a konečnou stabilizací, jíž je vytvoření polymerní struktury, uplyne čeaový interval, v němž se s buňkami odehrávají různé pochody. Nekteré buňky rostou, jiná se smršťují až zanikej!, jiné se spojují a vytvářejí vetší buňky. V některých případech se mohou vytvořit až nadprůměrné buňky e dojít ke kolcpsu pěny. Rovněž i vlastní stěny buněk procházejí různými změnemi. Mohou zůstat neporušené a vznikoá pěna má tedy buňky uzavřené, nebe naopak stěny prasknou částečně či úplně a vzniklá pěna má buňky otevřená. Rovněž v tomto případě při extremních podmínkách může dojít ke kolapsu pěny či jinému deformování.
Přípravě pěnové struktury sestává tedy ze 3 částí:
1. vytveření plynových buněk v tekuté fázi
2. růst a stebilieace buněk
3. současné zvyšování viskosity tekuté fáze a její konečná přeměna v polymerní pevnou fázi Podrobnější teoretické závislosti jsou známá z koloidní chemie.
Z praktického hlediska je nutné, aby buňky byly udrženy v tekuté fázi až da stavu vytváření polymerní sítě. Dalším důležitým hlediskem je vytvoření požadované, většinou pravidelné struktury vzniklých buněk, které ovlivňují hodnocení vz iklé pěnoví hmoty.
Z výše uvedených důvodů se přidávejí do reakčnlho systému psv chově aktivní látky. Nejčastěji se používají silikonové sloučeniny typu pelyexyalkylenpolysilexsnu, přičemž přednost se většinou dává typům, které jsou odolné proti aydrolyse, zejména z hledisko jejich delšího skladování, tedy typům Si-C oproti hydrolysovetelným typům Si-O-C.
Povrchově aktivní látky se však nemohou používet obecnou metodou, nýbrž plstí pro ně specifické podmínky.
Jsou viak známé i jiné povrchově aktivní látky, jejichž podstatou není pelysilexanevá sloučenina. Nejčestěji se jedná o sulfátováné mastné alkoholy, alkylfonely, oxyetylovaná mastná kyseliny, amoniové seli mastných kyselin, acylpelyglykelestery ricinového oleje a kyseliny stearové a další.
Cílem vynálezu je výběr nových typů povrchově aktivních látek a vytvoření systému, splňujícího nejnáročnější technické požadavky. Byle totiž shledáno, že některé specifické vlastnosti povrchově aktivních látek, vyplývajících z jejich chemické struktury, příznivě ovlivňují jejich funkci.
Podstata emulgačního a dispergačního systému podle vynálezu spočívá v kombinaci ionogenních a neionogenních povrchově aktivních látek v poměru 1 : 2 ež 1 : 4, přičemž jske ionogenní povrchově aktivní látka ae použije sodná sůl sulfenevsnéhe butylesteru kyseliny olejové se sulfátem substituovaného polyglykoleteru a jeko neionogenní povrchově aktivmí látka některý z řady predukfů tohoto typu, zpravidla blokový kopolymer etylenpropylenexidu.
Tento emulgsční a dispergační systém se vyznačuje vyvážeností svého vlivu jak na přípravu aktivátoru, tak i na snížení povrchového napětí celého reakčního systému a tvorbu rovnoměrně ' buněčné struktury. Svými vlastnostmi příznivě ovlivňuje aiíovací reakci. Ještě podstatněji se jeho přednost projeví při tvorbě polyuretanových pěn o nižší objemové hmotnosti, u nichž je napěnování tvořeno převážné kysličníkem uhličitým, a tedy vyšším množstvím vody v aktivátoru. U těchto nižších objemových hmotností pěn má vliv i na stabilitu pěny, snižuje podětatně možnost narušení buněk, a tím i možnosti kolapsu pěny.
Vlastní aplikace tohoto systému do reakční směsi spočívá v jeho dokonalém promíchání s ostatními složkami tzv. aktivátoru, který je potom dávkován do polyolevé složky bu3 přímo, nebe až ve směšovací hlavě stroje.
Všeobecně lze uvést, že dávkování tohoto systému povrchově aktivních látek se voli v rozmezí Ο,έ až 6,0 hmot. dílů na 100 hmat. dílů polyelu s ohledem na celou stavbu receptury, zejména zda je systém aplikeván samostatně nebo spolu s polysiloxanovou sloučeninou. Větší množství nevede obvykle ke zlepšení, avšak nepůsobí sni vážnější poruchy. Menší množství se však může vážně projevit v negativním vlivu jak při vlastní výrobě, tak i charakteru pěny.
Názornější aplikace je zřejmá z příkladů.
Příklad 1
Pěnová směs obsahující 100 hmot. dílů polyesterpelyolui (č. OH 50, melek. hmot. 2 700), připraveného z kyseliny ačipové, dietylenglykelu a trimetylolpropanu, 3,7 hmot. dílů vody, 1,4 hmot. dílů N-metylmorfolinu, 0,15 hmet. dílů Desmorapidu PP, 3,0 až 5,0 hmat* dílů emulgačního a dispergačního systému při dávkování toluylendiisokyanátu v hodnotě indexu 95 měla reskční časy - začátek pěnění 12 s, ukončení pěnění 80 s.
Příklad 2
Pěnová směs obsahující 100 hmot. dílů polyeterpolyolu (č.OH 49 molek.hmot. 3 500), připraveného z glycerinu, propilenoxidu a etylenoxidu, 3,1 hmot. dílů vody, 0,1 hmot. dílů terč. aminu,
0,6 až 0,7 hmot. dílů pólysiloxenového povrchové aktivního činidla, 0,4 až 0,2 hmot. dílů emulg. a dispergačního systému, 0,25 hmot. dílů oktestu cínu při dávkování toluylendiisokyanátu v hodnotě indexu 105 měla reskční časy - začátek pěnění 14 s, ukončeni pěnění 90 s.

Claims (1)

  1. Emulgační a dispergační systém pra polyuretanové pěny, vyznačující se tím, že je tvářen ienegenními a neienegěnními povrchevě aktivními látkami v poměru 1:2 až 1:4, přičemž jaks neionegenní látka je použita sodná sůl sulfenevsného butylesteru kyseliny olejové se sulfá tem substituovaného pelyglykeleteru a jako neionegenní pevrchevě aktivní látka blokevý kepolymer etylenprepylenoxidu.
CS812930A 1981-04-17 1981-04-17 Emulgační a dispergační systém CS217089B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS812930A CS217089B1 (cs) 1981-04-17 1981-04-17 Emulgační a dispergační systém

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS812930A CS217089B1 (cs) 1981-04-17 1981-04-17 Emulgační a dispergační systém

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS217089B1 true CS217089B1 (cs) 1982-12-31

Family

ID=5367875

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS812930A CS217089B1 (cs) 1981-04-17 1981-04-17 Emulgační a dispergační systém

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS217089B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Williams High internal phase water-in-oil emulsions: influence of surfactants and cosurfactants on emulsion stability and foam quality
US2269529A (en) Emulsifier and emulsion
CN101896524B (zh) 含有卤代烯烃作为发泡剂的聚氨酯或聚异氰脲酯泡沫的非聚硅氧烷表面活性剂
DE2253943C3 (cs)
CA2045344A1 (en) Polybutene based foam control compositions for aqueous systems
KR20200141503A (ko) 화재 진압제 포움 형성 조성물, 전구체, 이들의 용도 및 이들의 제조 방법
EP0048984A2 (en) Use of organosiloxane compositions as foam stabilizers in flexible polyester polyurethane foam
US5093376A (en) Method for the preparation of flexible polyester polyurethane foams
DE2508582A1 (de) Flexible polyurethanschaeume
DE2940749A1 (de) Verfahren zur herstellung eines feuerhemmenden polyurethan-schaumstoffes
US3706687A (en) Urethane foam production and catalyst therefor comprising a mixture of an aliphatic tertiary amine compound and a tertiary amine salt of an alkylarylsulfonic acid
US4367291A (en) Reducing the flammability of flexible polyurethane foams
JPS62932B2 (cs)
CS217089B1 (cs) Emulgační a dispergační systém
EP0093392B1 (en) Improved polyurea foams
KR950703013A (ko) 절연성 보유 특성이 개선된 폴리우레탄 발포체 및 이의 제조방법(polyurethane foams having improved retention of insulative properties and methods for the preparation thereof)
US3793240A (en) Polyurethane foams
JP3648654B2 (ja) 吸水性フェノール樹脂発泡体用組成物
DE2514384C3 (de) Flüssige cyanalkylsubstituierte Siloxanpolyoxyalkylen-Block-copolymere und deren Verwendung
DE60303769T2 (de) Treibmittelgemische
US3158663A (en) Latex foam stabilized with an alkylated polyether-polythioether glycol
CS253786B1 (cs) Emulgační a dispergační systém pro polyurethanové pěny
EP2688977B1 (en) Highly-concentrated flowable salts of alkyl polyalkoxy sulphates
EP3230354A1 (en) Thermoplastic polymers foamed with a semicarbazide
US4415472A (en) Mixture of alkali salts of sulfo-succinic acid dialkylesters and higher aliphatic alcohols, use thereof to defoam mineral acid decomposition media