CS216963B1 - Nerozpustné sférické kompositni polyelektrolytové částice M způsob jejich výroby - Google Patents

Nerozpustné sférické kompositni polyelektrolytové částice M způsob jejich výroby Download PDF

Info

Publication number
CS216963B1
CS216963B1 CS378679A CS378679A CS216963B1 CS 216963 B1 CS216963 B1 CS 216963B1 CS 378679 A CS378679 A CS 378679A CS 378679 A CS378679 A CS 378679A CS 216963 B1 CS216963 B1 CS 216963B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
xanthogenate
oelulose
cation exchanger
particles
water
Prior art date
Application number
CS378679A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Stamberg
Jan Peska
Zdenek Matejka
Klavdija P Papukova
Georgij V Samsonov
Nadezda N Kuznecova
Andris Ch Zicmanis
Lia A Stejmane
Original Assignee
Jiri Stamberg
Jan Peska
Zdenek Matejka
Klavdija P Papukova
Georgij V Samsonov
Nadezda N Kuznecova
Andris Ch Zicmanis
Lia A Stejmane
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Stamberg, Jan Peska, Zdenek Matejka, Klavdija P Papukova, Georgij V Samsonov, Nadezda N Kuznecova, Andris Ch Zicmanis, Lia A Stejmane filed Critical Jiri Stamberg
Priority to CS378679A priority Critical patent/CS216963B1/cs
Publication of CS216963B1 publication Critical patent/CS216963B1/cs

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)

Description

Vynález se týká nerozpustných sférických kompositníoh polyelektrolytových částic a způsobu jejich výroby.
Polyelektrolyty, které se nerozpouštějí ve vodě nabyly v posledníoh desetiletích značného významu. Jsou známy především jako měniče iontů nebo jako polymery chelatující těžké kovy. Používají se v nejrůznějších odvětvích, např. ve vědeckém výzkumu, průmyslu i zemědělství, těžbě surovin i lékařství, k čištění roztoků od něžádoucíoh nečistot, zachycování cenných látek, separaci obtížně dělitelných směsí látek, přípravě látek těžko dostupných jinými metodami, ale také jako katalysátory chemických reakoí nebo nosiče biologicky aktivních látek.
Dosavadní polyelektrolytové sorbenty, katalysátory a nosiče mají nejrůznější chemické složení, neboť to mohou být přírodní látky, modifikované přírodní látky, popřípadě synthetické makromolekulám! látky typu polymerů nebo polykondensátů. V průběhu jejich dlouhodobého vývoje zahájeného v roce 1935 základním patentem Adamse a Holmese (Brit. pat 450 308 (1935) ) se z počátku věnovala pozornost především chemické struktuře: druhu nosného skeletu a hlavně druhu iontových výměnných skupin. Byly připraveny sorbenty se skupinami slabě i silně kyselými, slabě i silně basiokými a ohelatujíoími těžké kovy, Ukáza216963 lo se, že podle způsobu používání je účelné, aby produkty byly buá monořunkční, tj. obsahovaly jen jeden druh výměnnýoh skupin, nebo polyfunkční, tj, obsahovaly více druhů výměnných skupin, které by se mohly účelně doplňovat při výsledné funkci. Byly připraveny např, materiály fenolsulfonové. fenolkarboxylové, amoniové-karboxylové apod. Ve všeoh těchto případech byla původně věnována pozornost téměř výlučně chemickému složení a chemické struktuře} všechny tyto polyelektrolytové systémy byly typu homogenních gelů. Vstup interagu jících látek do hmoty byl zásadně ovlivňován botnavostí, která závisela ve většině případů, tj, při aplikaci ve vodném prostředí, na disociaoi iontových skupin,
V posledních třiceti leteoh se při vývoji nerozpustných polyelektrolytových sorpčníoh materiálů věnuje systematicky pozornost fysikální struktuře, zvláětě poresním a heterogenním strukturám, nebot ty mohou podstatnou měrou ovlivnit povahu vlastních interakcí iontových skupin sorbentu s rozpustnými látkami, kinetiku interakcí, resp. prostorová bránění uskutečnění interakce.
Zvláětě podstatný význam mělo poznání makroporesních struktur s rozsáhlým vnitřním povrchem, který způsobuje snadný i ryohlý styk iontových skupin sorbentu s rozpustnými interagujícímu látkami. Makroporesní polyelektrolytové sorpční materiály mají obvykle pravidelnou sférickou formu o velikosti od 10 do lOOtywa, ve hmotě sestávající ze subraikroskopických partikulí o rozměrech 10 - 100 nm, vzájemně ve styčných bodech mechanicky propojených. Jedná se o systém vzájemně komunikujících pórů, dobře přístupných i pro prostředí, v nichž vlastní hmota nebotná.
V zájmu urychlení interakcí se často připravují polyelektrolytové sorpční materiály ve velmi dobrém zrnění, např, 1 - 50/m. Na takových materiálech probíhá interakce*velmi tychle, neboí zasahuje především do povrchových vrstev a není nepříznivě ovlivňována dlouhou difusní drahou do nitra hmoty jako v případe větších částic. Použití velmi jemných částic je však omezeno nesnadnou separací nerozpustné sorbentové fáze od interagující kapalné nebo tím, že není možno použít větší kolony s ohledem na vysoký odpor vrstvy sorbentu za průtoku. Ukázalo se, že výhodným řešením je v některých případech enkapsulaoe drobných částic nerozpustných polyelektrolytů do větších z neutrálního hydrofilního gelu, snadno propouštějícího interagujíoí látky (Austr. pat. 30,165(1967) ),
Podstata nerozpustných kompositníoh polyelektrolytových částic, které se skládají z kontinuální fáze rozptýlené ve fázi diskontinuální spočívá v tom, že fází kontinuální je vodou nabotnalý gel xanthogenátu oelulosy a diskontinuální fázi tvoří nabotnalé částice jednoho nebo směsi dvou či více materiálů vybraných ze skupeny sestávající ze silně kyselého katexu, slabě kyselého katexu, slabě basického anexu, silně basického anexu a ohelatujícího sorbentu, přičemž střední velikost částic diskontinuální fáze leží v intervalu od 20 nm do^O m, množství diskontinuální fáze činí 1 - 100 % na sušinu kontinuální fáze, botnací kapalinou je voda a celková velikost jednotlivých kompositníoh sférických částic je od 20 do 2000^*».
Způsob výroby nerozpustných kompositních polyelektrolytových částic podle a. o. 172 640, podle kterého se disperse roztoku xanthogenátu celulosy ve vhodné inertní organické kapalině zahřívá k dosažení thermického sol gel přechodu spočívá v tom, že částice tvořící diskontinuální fázi se nabotnají ve vodném roztoku hydroxidu sodného o koncentraci od 2 do 10 % přidaném v množství odpovídajícím botnavosti částic, nabotnalá částice se promísí s vodným roztokem xanthogenátu celulosy v množství 1-100 hmot. % na sušinu xanthogenátu a připravená viskosní suspense se dále zpracuje o sobě známým způsobem.
Předmětem vynálezu je tedy polyelektrolytový sorpční materiál ve sférické formě, obsahující nejméně dvě vzájemně oddělené polyelektrolytové fáze, z nichž je kontinuální (spojitá), vzájemně propojená, a druhá, případně další je diskontinuální, rozdělená do individuálních sférických nebo nesferických částic, jejichž střední velikost leží v intervalu od 20 nm do 5tyyn. Nový sorpční materiál je tedy jemně zrnitý,chemicky nebo fysikálně zesítěný polyelektrolyt, enkapsulovaný v gelu xanthogenátu celulosy. Zesítněnými polyelekt rolyty, které jsou takto enkapsulovány, mohou být slabě i silně kyselé katexy, slabě i silně basické anexy a chelatující sorbenty.
Podle chemické struktury je nový sorpční materiál nejméně bifunkční, obecně polyfunkční, podle toho, je-li v gelu xanthogenátu celulosy enkapsulován jeden druh monofunkčního ionexu nebo polyfunkční ionex, přlp. směsi takových ionexů. Sorpční materiál obsahuje více druhů iontových skupin, které se mohou ve své funkci vzájemně doplňovat. Jsou známy monofunkční ionexy na basi škrobu s xanthogenátovými skupinami, které velmi účinně zachycují těžké kovy z vod (R.E.Wing, W.M.Doane, C.R.Russell, J.Appl.Polym.Sci.19,847 (1975)). Popisuje se zachycování kationtů Cu, Ni, Cd, Pb, Cr, Ag, Zn, Fe, Mn, a Hg. Byly také popsány bifunkční nerozpustné polyelektrolytové komplexy rozpustných xanthogenátů škrobu a rozpustných kationickýoh polymerů ke stejným účelům (C.L.Swanson, R.E.Wing, W.M.Doane, C.R.Russell, Environ.Soi.Teehnol.6,614 (1973))j R.E.Wing, C.L.Swanson, W.M.Doane, C.R. Russell, Water Pollut.Cont.Fed.J. 46,2043(1974)). Nový sorpční materiál, který je kompositním polyfunkčním polyelektrolytovým systémem, má podobnou účinnost a ta je provázena obecnou sorpční účinností vůči doprovodným iontům, vzhledem k současné přítomnosti enkapsulovaných měničů iontů. Pokud se upravují vodné roztoky obsahující kromě těžkých kovů nadbytek dalších skodlivýoh kationtů, použije se kompositní systém obsahující katex, obsahuje-li nadbytek cizích aniontů, použije se komposit s enkapsulovanýml anexy. V dalších případech je možno enkapsulovat směs katexů a anexů, chelatující polymery, příp. kopolymery obsahující různé druhy funkčních skupin.
Vzhledem ke své fyslkální struktuře zaručuje nový sorpční materiál účinnou a rychlou kinetiku aorpoe. Základní xanthogenátový gel je dobře prostupný pro interagující látky rozpuštěné ve vodě a enkapsulované zesítěné polyelektrolyty působí rychlou klnetikou s ohledem na velmi malý rozměr individuálních částic.
Nový sorpční materiál se hodí také k dalšímu zpracování na odvozená systémy, sestávající z neutrálního velmi dobře propustného gelu regenerované oelulosy a v něm enkapsulovaného zesítěného polyelektrolytu. V tom případě se provede s hotovým produktem pólymeranalogioké hydrologické hydrolytické odštěpení xanthogenátovýoh skupin, jak se popisuje v a,o. 172 640 (1976). Připravený komposit se hodí k výměně lontů z vodných roztoků v případech, kdy rozhoduje rychlá klnetika, např. při deionizaoi vod s vysokou solností za použití thermální hydrolytioké regenerace (Austr.pat.30,165 (1967)). Jiným vhodným použitím je biochemická isolace, příp. separace látek s vysokou molekulovou hmotností, jejiohž interakce s výměnnými skupinami je nepříznivě ovlivňována difúzí do nitra částic zesítěnýoh polyelektrolytů běžných typů a změní.
Způsob výroby nového sorpčního materiálu podle vynálezu navazuje na způsob výroby sférické celulosy podle čel. a.o. 172 640 /1976/). Je vyznačen tím, že se jemně zrnité nebo prachové zesítěné polyelektrolyty, zvláště slabě a silně basioký anex, slabě a silně kyselý katex nebo jejich směsi, amfoteraí ionex nebo ohelatujíoí polymer, nabotnají ve vodném roztoku hydroxidu sodného o koncentraci 5-10 hmot. % přidaném v množství odpovídájíoím botnavosti sorbentu, nabotnalý sorbent se promísí s techniokou viskosou, tj. s vodným roztokem xanthogenátu oelulosy v množství 1-100 hmot. % na sušinu xanthogenátu, připravená viskosní suspense se zpracuje způsobem popsaným v čsl. a. o. 172 640 /1976/), tj. rozmíchá se nejprve při teplotě místnosti s inertním organickým rozpouštědlem nemísíoím ee s vodou a s povrchově aktivní přísadou na kapky o velikosti 20 - 200^tm, načež se za stálého míohání, může ale nemusí přidat sííovadlo s výhodou epiohlorhydrinu, se potom teplota zvýší na 40-100 °C, po proběhnutí termálního sol-gel přechodu se sníží teplota míohané směsi a dispersní prostředí oddělí filtraoí, promytím a odpařením. Inertní rozpouštědla, povrchově aktivní přísady, jejich kvantitativní relace a další podrobnosti jsou stejně jako v a. o. 172 640.
Pro enkapsulaoi do xanthogenátového gelu je výhodné použít 00 nejjemnějších prášků. Připraví se meohanickým rozdrcením větších částic zesítěného polyelektrolytu a tříděním obvyklými metodami, suspensní polymerizaoí vedenou ke vzniku velmi jemnýoh sfér nebo srážecí polymerizaoí a příp. dodatečným rozdrcením a proséváním.
Významným momentem přípravy nového sorpčního materiálu je rovnovážné předbotnání polyelektrolytového prášku připraveného k plnění do viskosy. Je třeba, aby promísení s práškem nemělo za následek změny ve složení viskosy, tj., aby nedocházelo např. ke snížení obsahu vody nebo se neměnila větší měrou koncentrace volného hydroxidu sodného. Za tím účelem je výhodné prášky botnat v přebytečném louhu o konoentraol 5-10 % NaOH a přebytek oddělit po nabotnání, nebo provést nabotnání v předem odměřeném roztoku, jehož množství bylo stanoveno vzhledem k navážce prášku zvláštním pokusem.
Promíchání viskosy s nabótnalým prachem je třeba věnovat pečlivou pozornost, aby došlo k dokonalá homogenizaoi. Při vyšších plněních se osvědčuje ředit technic kou viskosu vodou, aby zvýšením viskosity se příliš nezhoršila dispergovatelnost v inertním organiokém rozpouštědle.
Příklad 1
Příprava slabě kyselého katexu KMT-24, kopolymerů, kyseliny methakxylové a hexahydro-1,3,5-triakryloyltriazinu metodou srážecí síťující kopolymerizace ve vodě, iniciované redoxním systémem persíran amonný - askorbová kyselina.
Směsí 43 g (0,5 molů) methakrylové kyseliny, 13,6 g (24 hmot. %) hexahydro-1,3,5-triakxyloyltrazinu v 226 ml vody byl probubláván 15 minut argon, načež bylo přidáno 0,556 g persíranu amonného a 0,430 g askorbové kyseliny. Kopolymerizace probíhala při teplotě místnosti, za vývoje tepla. Po skončení exotermní reakce byla polymerizační směs zahřívána na vroucí vodní lázni ještě 30 minut. Vznikl blok aglomerovaných mikročástic, který byl pro další zpracování rozdroben na kousky o velikosti 1-2 cm. Produkt byl upraven 0,5 M NaOH (5 litrů - v průběhu 24 hodin), vodou (2,5 litrů), 1 M HC1 (1 litr) promyt vodou a usušen. Mletím byl upraven na jemný prášek, bílé barvy, sestávající z částic oa 0,8(/ím podle vyhodnocení elektronovou rastrovací mikroskopií. Výtěžek 45 g (80 %). Obsah výměnných skupin byl stanoven tímto způsobem: Navážka katexu (oa 0,5 g) v H+ formě byla na noo přelita 50 ml 0,1 N NaOH, příští den byl katex odfiltrován a 10 ml filtrátu bylo zfiltrováno 0,1 N H01. Současně byl proveden slepý pokus bez katexu. Z rozdílu spotřeb při stanovení a při slepém pokusu byla vypočtena výměnná kapacita v mekv./g. Bylo zjištěno, že připravený katex KMT-24 vykazuje celkovou výměnnou kapacitu 8,4 mekv./g.
Příklad 2
Enkapsulace karboxylového katexu KMT-24 v gelu xanthogenátu celulosy.
Jemně práškový karboxylový katex KMT-24, připravený způsobem popsaným v 1. příkladě, (1 β) byl přelit vodou (6 ml) a 18,5 N NaOH (0,45 ml). Nabotnání proběhlo za 15-20 minut. Nabotnalý prášek byl zhomogenizován s 50 g technické viskosy pro výrobu kordového vlákna a získaná směs dispergována v 200 ml ohlorbenzenu obsahujícího 0,04 % kyseliny olejové. Disperze byla za stálého míchání zahřívána 30 minut při 92 °C, přičemž proběhla solidifikace kapek a vznikly pravidelné kuličky kompositního polyelektrolytového systému. Produkt byl ochlazen na teplotu místnosti, chlorbenzen oddělen filtrací a jeho poslední zbytky odstraněny promytím hexanem, který se odstranil z povrchu perel volným odpařením. Získaný produkt je vhodný pro sorpci těžkých kovů za podmínek popsaných v J. Appl. Polym. Sol. 19,847(1975).
Příklad 3
Enkapsulace karboxylového katexu KMT-24 v gelu regenerované oelulosy.
Postupovalo se jako v příkladu 2 až do vzniku solidifikovanýoh perel termálním solvgel přechodem· Vzniklý kompositní polyelektrolytový materiál se neoohlazoval, ale přímo použil k chemické přeměně, při níž se hydrolytioky odštěpovaly xanthogenátové skupiny· Za tím účelem se disperse odfiltrovala na nuči a prolévala vroucí vodou (2,5 1)· Žlutohnědé perle se postupně změnily na jasně bílý produkt, který byl uohováván pod vodou. Kompositní katex měl celkovou výměnnou sohopnost 1,51 mekv./g a hmotnostní botnavost stanovenou oentrifogační metodou 5,14 g HgO/g sušiny·
Příklad 4
Enkapsulace karboxylového katexu KMT-24 v gelu xanthogenátu oelulosy.
Příprava probíhala stejným způsobem jako v příkladě 2, bylo však použito více práško· vého katexu (2 g) a úměrně víoe roztoku k jeho nabotnání: 12 ml vody a 0,9 ml 18,5 N NaOH. Byl získán kompositní polyelektrolytový materiál pro sorpci těžkýoh kovů, obsahujíoí 50 % katexu KMT-24 na sušinu xanthogenátu oelulosy· Produkt byl připraven v pravidelné sferioké formě.
Příklad 5
Enkapsulace karboxylového katexu KMT*24 v gelu regenerované oelulosy·
Stejným způsobem jako v předcházejícím případě byly připraveny solidifikované perle termálním sol-gel přechodem a dále se pokračovalo jako v příkladě 3· Připravený kompositní katex vykazoval oelkovou výměnnou schopnost 2,6 mekv./g a hmotnostní botnavost 4,45 g HgO/g sušiny·
Příklad 6
Enkapsulace karboxylového katexu KMT-24 v gelu xanthogenátu oelulosy.
Příprava probíhala jako v příkladě 4·, bylo však opět zvýšeno množství práškového katexu KMT-24 (3 g) a úměrně 1 obě složky použité k nabotnáníi 18 ml vody a 1,35 ml 18,5 N NaOH. Byl získán kompositní polyelektrolytový materiál pro sorpci těžkýoh kovů, obsahující 75 % katexu KMT-24 na sušinu xanthogenátu oelulosy. Produkt byl připraven ▼ pravidelné sferioké formě·
Příklad 7
Enkapsulace karboxylového katexu KMT-24 v gelu regenerované celuloay.
Stejným způsobem jako v předcházejícím příkladě byly připraveny solidifikované perle a dále se pokračovalo jako v příkladě 3· Kompositní katex vykazoval celkovou výměnnou schopnost 3,5 mekv. /g a hmotnostní botnavost 4,55 g HgO/g sušiny.
Příklad 8
Příprava silně kyselého katexu SNK-30D, kopolymeru sodné soli 2-methykryloylamido-8-naftol-6-sulfonové kyseliny (SNK) a divinylbenzenu (DVB).
Byl připraven roztok 14,5 g SNK(s obsahem 14 % vody), 4 ml DVB 50 % a 13,8 ml dimethylformamidu a v něm rozpuštěno 0,151 g azobisisobutyronitrilu (l % na směs monomerů). Kopolymerizace byla provedena v ampuli při 70 °C (60 min) a na žávěr při teplotě vroucí vodní lázně 30 minut. Připravený katexový polymer byl rozdrcen, přelit dimethylforraamidem (300 ml) a ponechán přes noo. Příští den byl promyt dimethylforraamidem, vodou a vysušen. Výtěžek 15 g, koeficient nabotnání 2,5 výměnná schopnost 2,5 mekv./g.
Příklad 9
Enkapsulace sulfonového katexu SNK-30 D v gelu xanthogenátu oelulosy.
Příprava byla prováděna jako v příkladě 2. Byl použit práškový katex SNK-30D, jehož příprava byla popsána v příkladě 8, (lg). Byl nabotnán v 5 ml vody a 0,14 ml 18,5 N NaOH v průběhu 20-30 minut. Byl získán kompositní polyelektrolytový materiál v pravidelné sférické formě, obsahující 25 % katexu SNK-3OD na sušinu xanthogenátu celulosy. Produkt je vhodný k sorpci těžkých kovů.
Příklad 10
Enkapsulace sulfonového katexu SNK-30D v gelu regenerované celulosy.
Stejným způsobem jako v předcházejícím případě byly. získány solidifikované perle a dále se pokračovalo jako v příkladě 3. Kompositní katex vykazoval celkovou výměnnou kapacitu 0,42 mekv./g a hmotnostní botnavost 4.78 g HgO/g sušiny.
Příklad 11
Enkapsulace sulfonového katexu SNK-30D v gelu xanthogenátu oelulosy
Příprava probíhala jako v příkladě 9, bylo však zvýšeno množství práškového katexu SNK-30D (2 g) a úměrně 1 obě složky použité k nabotnánít 10 ml vody a 0,28 ml 18,5 N NaOH* Byl získán kompositní polyelektrolytový materiál, obsahující 50 % katexu SNK-30D, v pravidelné sférické formě.
Příklad 12
Enkapsulace sulfonóvého katexu SNK-30D v gelu regenerované celulosy.
Stejným způsobem jako v předcházejícím případě byly získány solidifikované perle a dále se pokračovalo jako v příkladě 3. Kompositní katex vykazoval celkovou výměnnou schopnost 0,66 mekv./g a hmotnostní botnavost 4,3 β HgO/g sušiny.
Příklad 13
Enkapsulace sulfonového katexu SNK-30D v gelu xanthogenátu celulosy.
Postupovalo se jako v příkladě 9 a bylo znovu zvýšeno množství práškového katexu SNK-30D (3 g) a s ním i množství obou složek použitých k nabotnání: 15 ml vody a 0,42 ml 18,5 N NaOH, Získaný kompositní polyelektrolytový materiál obsahoval 75 % katexu SNK-30D na sušinu xanthogenátu celulosy a vykazoval pravidelnou sferiokou formu.
Příklad 14
Enkapsulace sulfonového katexu SNK-30D v gelu regenerované oelulosy.
Stejným způsobem jako v předcházejícím případě byly získány solidifikované perle a dále se pokračovalo jako v příkladě 3. Kompositní katex vykazoval celkovou výměnnou schopnost 0,88 mekv./g a hmotnostní botnavost 4,45 g HgO/g sušiny.
Příklad 15
Příprava slabě basiokého anexu ADT-24, kopolymeru Ν,Ν-dimethylaminoethylmethakrylamidu(DA) a hexahydro-l,3,5-triakryloyltriazinuÍHA\
Byl připraven roztok 7,8 g DA, 2,45 g HA ve 41 ml vody a k roztoku bylo přidáno 0,0102 g azobisisobutyronitrilu* Kopolymerizaoe byla provedena ve skleněné ampuli, nejdříve byla temperována 1 hodinu při 70 °C a potom na vroucí vodní lázni 30mlnut. Reakční směs se zakalovala, až posléze vznikl mléčně bílý blok aglomerovanýoh malýth částio, který byl rozdroben, zalit vodou (0,5 1) a ponechán stát přes noo. Příští den byl promyt vodou a usušen. Výtěžek 10,25 g, výměnná kapaolta na chloridy 4,80 mekv./g, koeficient nabotnání ve vodě 4.
Příklad 16
Enkapsulaoe slabě basiokého anexu ADT-24 v gelu xanthogenátu oelulosy.
Příprava byla prováděna jako v příkladě 2, Pyl použit práškový slabě basický anex ADT-24, jehož příprava byla popsána v příkladě 15. Byl nabotnán v množství 1 g přídavkem 6 ml vody a ponecháním, v klidu 2 hodiny. Nakonec bylo přidáno ještě 0,28 ml 18,5 N NaOH. Získaný kompositní materiál obsahoval 25 % anexu ADT-24 na sušinu xanthogenátu oelulosy a vykazoval pravidelnou sférickou formu.
Příklad 17
Enkapsulaoe slabě basiokého anexu ADT-24 v gelu regenerované oelulosy.
Stejným způsobem jako v předcházejícím případě byly získány solidifikované perle a dále se pokračovalo jako v příkladě 3. Kompositní anex vykazoval celkovou výměnnou kapacitu 0,89 mekv./g a hmotnostní botnavost 4,87 g HgO/g sušiny.

Claims (2)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Nerozpustné sférioké kompositní polyelektrolytové částice skládající se z kontinuální fáze rozptýlené ve fázi diskontinuální, vyznačené tím, že fází kontinuální je vodou nabotnalý gel xanthogenátu oelulosy a diskontinuální fázi tvoří nabotnalé částice jednoho nebo směsi dvou či více materiálů vybraných ze skupiny sestávejíoí ze sil· ně kyselého katexu, slabě kyselého katexu,i slabě basiokého anexu, silně basiokého anexu a chelatujícího sorbentu, přičemž střední velikost částio diskontinuální fáze leží V intervalu od 20 nm do 50$un, množství diskontinuální fáze činí 1- 100 % na su· šinu kontinuální fáze, botnací kapalinou je voda a celková velikost jednotlivých kom· positních sférických částic je od 20 do 2000 |?um.
  2. 2. Způsob výroby nerozpustných sférických kompositních polyelektrolytových částio podle bodu 1 způsobem podle čsl. a.o. 172 640, podle kterého se disperse roztoku xanthogenátu oelulosy ve vhodné inertní organické kapalině zahřívá k dosažení thermického sol gel přechodu vyznačený tím, že částice tvořící diskontinuální fázi se nabotnají ve vodném rofctoku hydroxidu sodného o koncentraci od 2 do 10 % přidanán v množství odpovídajícím.botnavosti částio, nabotnalé částice se promísí s vodným roztokem xanthogenátu oelulosy v množství 1-100 hmot. % na sušinu xanthogenátu a připravená viskosní suspense se dále zpracuje o sobě známým způsobem.
CS378679A 1979-06-01 1979-06-01 Nerozpustné sférické kompositni polyelektrolytové částice M způsob jejich výroby CS216963B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS378679A CS216963B1 (cs) 1979-06-01 1979-06-01 Nerozpustné sférické kompositni polyelektrolytové částice M způsob jejich výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS378679A CS216963B1 (cs) 1979-06-01 1979-06-01 Nerozpustné sférické kompositni polyelektrolytové částice M způsob jejich výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216963B1 true CS216963B1 (cs) 1982-12-31

Family

ID=5378958

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS378679A CS216963B1 (cs) 1979-06-01 1979-06-01 Nerozpustné sférické kompositni polyelektrolytové částice M způsob jejich výroby

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS216963B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Liu et al. Adsorptive removal of cationic methylene blue dye using carboxymethyl cellulose/k-carrageenan/activated montmorillonite composite beads: Isotherm and kinetic studies
DE69131670T2 (de) Verfahren zum Verteilen einer Flüssigkeit in einem Wirbelbettreaktor und Wirbelbettreaktor
Wang et al. Equilibrium, kinetics and mechanism of Au3+, Pd2+ and Ag+ ions adsorption from aqueous solutions by graphene oxide functionalized persimmon tannin
KR850000333B1 (ko) 응결물의 제조방법
US5144016A (en) Alginate gels
DE3689327T2 (de) Makroporöse Partikel.
DE69005329T2 (de) Ionenaustauscherzusammenstellung mit einer Harzbindung an das Dispergiermittel und Verfahren zu deren Herstellung.
Yoshida et al. Metal ion imprinted microsphere prepared by surface molecular imprinting technique using water‐in‐oil‐in‐water emulsions
Zhu et al. Microfluidic synthesis of thiourea modified chitosan microsphere of high specific surface area for heavy metal wastewater treatment
JPH0395204A (ja) 親水性―親油性共重合体粉末の製造方法
Guibal et al. Immobilization of extractants in biopolymer capsules for the synthesis of new resins: a focus on the encapsulation of tetraalkyl phosphonium ionic liquids
Stanciu et al. Adsorption of anionic dyes on a cationic amphiphilic dextran hydrogel: Equilibrium, kinetic, and thermodynamic studies
WO2017089523A1 (de) Poröses polymermaterial zur bindung von metall-haltigen ionen oder zur reinigung von organischen molekülen
JPH03185024A (ja) 溶存イオンの選択吸収用重合体
Wieszczycka et al. Microcapsules containing task-specific ionic liquids for Zn (II) and Cu (II) recovery from dilute aqueous solutions
JPS5857401A (ja) 粉粒状多孔質キトサンの製造方法
Yuan et al. Dual 3-D networked Pickering emulsion hydrogels encapsulating copper extractants for the recovery of Cu2+ from water
CS216963B1 (cs) Nerozpustné sférické kompositni polyelektrolytové částice M způsob jejich výroby
Angelova et al. Effect of preparation conditions on properties and permeability of chitosan–sodium hexametaphosphate capsules
Chanda et al. Polybenzimidazole resin based new chelating agents uranyl ion selectivity of resins with immobilized glyoxal-bis-2-hydroxyanil and salicylaldehyde-ethylenediimine
Stolberg et al. Microspheres of chitosan/poly (vinylalcohol) incorporating tetrasulphonated copper (II) phthalocyanine: preparation and characterization
CN1868577A (zh) 葡聚糖凝胶介质及其制备方法
KR100470715B1 (ko) 수용성 키토산 다공성 비드 캡슐과 그의 제조방법
JP3599536B2 (ja) 架橋重合体からなる球状体及びその製造方法
Guibal et al. Biopolymers as supports for heterogeneous catalysis: focus on chitosan, a promising aminopolysaccharide