CS216636B1 - Způsob výroby vrstvených plošných útvarů a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob výroby vrstvených plošných útvarů a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CS216636B1
CS216636B1 CS269281A CS269281A CS216636B1 CS 216636 B1 CS216636 B1 CS 216636B1 CS 269281 A CS269281 A CS 269281A CS 269281 A CS269281 A CS 269281A CS 216636 B1 CS216636 B1 CS 216636B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
layer
drum
paper
layers
coating
Prior art date
Application number
CS269281A
Other languages
English (en)
Inventor
Antonin Kratochvil
Rostislav Malinda
Stanislav Petrik
Emil Oskera
Vaclav Vratislavsky
Otakar Tesar
Jaroslav Prikryl
Original Assignee
Antonin Kratochvil
Rostislav Malinda
Stanislav Petrik
Emil Oskera
Vaclav Vratislavsky
Otakar Tesar
Jaroslav Prikryl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antonin Kratochvil, Rostislav Malinda, Stanislav Petrik, Emil Oskera, Vaclav Vratislavsky, Otakar Tesar, Jaroslav Prikryl filed Critical Antonin Kratochvil
Priority to CS269281A priority Critical patent/CS216636B1/cs
Publication of CS216636B1 publication Critical patent/CS216636B1/cs

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Abstract

Vynález se týká výroby vrstvených plošných útvarů nepřímým nanášením vrstev směsí polyvinylchlorldu, laminováním ztužovacíeh materiálů a želatinací Dále se vynález týká zařízení k provádění tohoto způsobu. Dosud se nepřímé nanášení více vrstev směsí polymerů provádí na ocelových nebo papírových pomocných podložkách. Nevýhodou je u papírových podložek omezená životnost a z toho vyplývající vysoké náklady, u ocelových podložek vysoké investiční náklady a energetická náročnost. Nedostatky odstraňuje řešení podle vynálezu, kde se nanáší více vrstev polymeru na jednom bubnu dvěma nanášecími ústrojími v obvodové vzdálenosti 0,8 - 3,5 m.

Description

Vynález se týká výroby vrstvených plošných útvarů nepřímým nanášením vrstev směsí polyvinylchloridu, laminováním ztužovacích materiálů a želatinaci. Dále se vynález týká zařízení k provádění tohoto způsobu..
Podstatou nepřímého způsobu výroby plošných útvarů je nanášení vrstvy směsi, např. termoplastického materiálu, na pomocnou podložku, která není součástí hotového výrobku a sejmutí této vrstvy jakmile se tepelným procesem nebo jinak dosáhne dostateč ná mechanická pevnost. Pomocnou podložku obvykle představuje ocelový nebo papírový pás nebo ocelový válec.
Je známa výrobní linka pro nepřímé natírání na povrch ocelového válce, která používá jeden válcový nanášeč pro nanášení natěračích směsí. Výhoda zařízení spočívá v menší investiční náročnosti ve srovnání se zařízením například s pomocným ocelovým pásem a zařízením se separačním papírem tím, že nevznikají další trvalé náklady na použití separačního papíru.
Nevýhodou tohoto zařízení je, Že pro každý nános je třeba použít válcový nanášeč, tedy kompletní sestavu válce a nanášecí předlohy. Tím se při větším počtu požadovaných nánosů tzvyšují Investiční náklady, nároky na zastavěnou plochu i spotřeba energie za provozu.
Dosud běžné v praxi používané výrobní linky pro nepřímou technologii natírání jsou vybaveny pro použití pomocné papírové podložky, která není součástí hotového výrobku. Do vytvořeného nánosu se laminuje bez napětí podkladový textil, jako jsou tkaniny, úplety, vláknité rouno aj. Po vysušení nánosu či želatinaci se výrobek od pomocné podložky separuje a plošný útvar se navíjí na samostatné navíjecí stanici.
Tato technologie nepřímého nanášení umožňuje zpraoování průtažných podkladových materiálů o relativně nízké pevnosti v tahu.
Na dočasnou papírovou podložku je možno postupně nanášet i více vrstev směsi plastické hmoty. Postupy s papírovou podložkou jsou však nevýhodné pro omezenou pevnost a životnost této podložky. .
Podle praktických zkušeností lze ji použít do pěti průchodů. Potřeba papírové separační podložky je tedy značná a produkuje velké množství odpadu. Další nevýhodou při využívání papírové podložky v technologii výroby jsou značné nároky na skladování a manipulační prostory pro rozpracované množství papíru, které jsou identické s nároky na vlastní výrobní prostory. Použití papíru zvyšuje kalkulační náklady hotového , výrobku a snižuje produktivitu práce v manipulaci, přípravě a kontrole papíru s násled nou likvidací znehodnoceného papíru.
Náklady na trvalý nákup papírové podložky již za 1,5 až 2 roky provozu se rovnají investičním nákladům nového výrobního zařízení. Při nánosování většího počtu nátěrů je nutno plošný útvar po každé operaci ochladit na normální teplotu a tím se zvyšuje energetická náročnost.
216 636
Způsob výroby na lince s ocelovým pásem vyžaduje speciální ocelový pás s pořizovací hodnotou, která činí asi 8 % pořizovací hodnoty investice, přičemž cena zařízení je 2 až 3 x vyšší než linka pro použití separačních papírů. Životnost ocelového pásu je asi 5 let. Po této době je nutno pás obnovit při odstavení linky na dobu 3 až 5 pracovních dnů. Při sušení nebo želatinaci je nutno vyhřát na pracovní teplotu odpovídající technologickému procesu, která činí v případě použití polyvinylchloridových plastisolů až 220 °C, nejen nános nanesené hmoty, ale i ocelový pás. V místě separece je nutno ocelový pás i s materiálem ochladit na teplotu asi 50 až 70 °C a teplotní proces se znovu opakuje. Spotřeba tepelné energie na želatinaci nánosu činí 1/30 až 1/10 celkové tepelné energie, potřebné na ohřev ocelového pásu. Z těchto důvodů je zařízeni i výrobní postup energeticky značně nevýhodný.
Popsané nevýhody dosavadních postupů odstraňuje způsob výroby vrstvených plošných útvarů nanášením alespoň dvou vrstev směsi polyvinylchloridu na dočasnou podložku a vložením ztužovací vrstvy podle tohoto vynálezu. Podstatou způsobu je, že se první vrstva směsi polyvinylchloridu nanese na buben o teplotě 140 až 170 °C, druhá vrstva se nanese na první vrstvu v obvodové vzdálenosti 0,8 až 3,5 m od místa nanášení první vrstvy, do druhé vrstvy se vloží ztužovací vrstva, celý útvar se želatinuje a sejme s nanášecího bubnu.
Dosud známá zařízení k nanášení více vrstev termoplastů vyžadují pro každou vrstvu vlastní jednotku s válcem a nanášecím ústrojím a jsou proto nákladnější, rozměrnější a mají vyšší spotřebu energie. K odstranění těchto nedostatků bylo vyvinuto zařízení podle tohoto vynálezu obsahující temperovaný otočný válec a ústrojí k nanášení plastického materiálu na válec, jehož podstatou je, že nanášecí ústrojí představují alespoň dvě nanášecí předlohy, jejichž vzdálenost na obvodu válce je v rozsahu 0,8 až 3,5 m, při čemž zařízení dále obsahuje ústrojí k ukládání vláknité ztužovací vrstvy do poslední vrstvy plastického materiálu na nanášecím bubnu. Zvolený rozsah vzdálenosti obou nanášecích předloh odpovídá při dané teplotě válce době potřebné k želatinaci první vrstvy do stran, který dovoluje nanést další vrstvu pasty.
Způsob výroby vrstvených plošných útvarů a zařízení k provádění tohoto způsobu podle vynálezu přináší značné snížení investičních nákladů, nároků na zastavěnou plochu a spotřeby energie.
K bližšímu objasnění postupu a zařízení uvádíme následující příklad provedení postupu a schematické znázornění zařízení na přiloženém výkrese.
Na kovový válec o povrchové teplotě 160 °C se nanáší válcovým ústrojím pasta obsahující 60 hmotnostních dílů emulzního polyvinylchloridu a 40 hmotnostních dílů —2 -1 dioktylftalátu a to v množství 300 g m . Při rychlosti otáčení válce 6 m min se další vrstva téže směsi polyvinylchloridu nanáší v obvodové vzdálenosti 1,2 m od první_2 ho nanášecího ústrojí a to v množství 200 g m .Za daných podmínek se do nánosu pokládá textilní vrstva ve vzdálenosti 0,6 až 0,8 m od druhého nanášecího ústrojí.
216 636
Po sejmutí vrstveného útvaru a jeho želatinaci se získá materiál vhodný pro oděvnictví nebo galanterii.
Hlavní částí zařízení je nanášecí buben Na obvodu bubnu i jsou za sebou umísténa dvě válcová nanášecí ústrojí 2, £. K pokládání textilní vrstvy 6 slouží přítlačný válec £ a dopravní pás £ k podávání textilní vrstvy 6 k válci £. Mezi válcem £ a pásem £ vytváří podávaná textilní vrstva £ smyčku, jejíž průvěs je kontrolován fotobuňkou J. Fotobuňka 2 je spojena s elektronickou regulací odvíjení textilní vrstvy 6 ze zásobní cívky. Ke snímání vrstveného útvaru z bubnu 1 slouží vzduchová tryska 8 a odtahovací dopravník £.

Claims (2)

1. Způsob výroby vrstvených plošných útvarů nanášením alespoň dvou vrstev směsi polyvinylchloridu na dočasnou podložku a vložením ztužovací vrstvy, vyznačený tím, že první vrstva směsi polyvinylchloridu se nanese na buben o teplotě 140 až 170 °C, druhá vrstva se nanese na první vrstvu v obvodové vzdálenosti 0,8 až 3,5 m od místa nanášení první vrstvy, do druhé vrstvy se vloží ztužovací vrstva, celý útvar se želatinuje a sejme s nnnášecího bubnu.
2. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, obsahující temperovaný otočný válec a ústrojí k nanášení plastického materiálu na válec, vyznačené tím, že nanášecí ústrojí představují alespoň dvě nanášecí předlohy, jejichž vzdálenost na obvodu válce je v rozsahu 0,8 až 3,5 m, při čemž zařízení dále obsahuje ústrojí k ukládání vláknité ztužovací vrstvy do poslední vrstvy plastického materiálu na nanášecím bubnu.
CS269281A 1981-04-09 1981-04-09 Způsob výroby vrstvených plošných útvarů a zařízení k provádění tohoto způsobu CS216636B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS269281A CS216636B1 (cs) 1981-04-09 1981-04-09 Způsob výroby vrstvených plošných útvarů a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS269281A CS216636B1 (cs) 1981-04-09 1981-04-09 Způsob výroby vrstvených plošných útvarů a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216636B1 true CS216636B1 (cs) 1982-11-26

Family

ID=5364756

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS269281A CS216636B1 (cs) 1981-04-09 1981-04-09 Způsob výroby vrstvených plošných útvarů a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS216636B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1183736A (en) Process and apparatus for applying partial surface coatings
US3082138A (en) Production of sheet material
CN1181793A (zh) 一种复合材料的制造工艺和设备
SE8205806L (sv) Sett och anleggning for att applicera en notningsbestendig beleggning pa ett tunt metalliskt, bandformigt berarmaterial, foretredesvis avsett for framstsellning av schabrar, raklar och liknande
GB1566719A (en) Method for coating a substrate with plastics material
CN202398489U (zh) 一种组合式涂布机组
CN102011323B (zh) 一种干法人造革制造机
SE507926C2 (sv) Bestrykningsblad för beläggning av en löpande bana
KR0135611B1 (ko) 가압 물질 스트립으로부터 롤을 형성하는 방법
EP0532479B1 (en) Machine and method for the abrasive treatment of fabrics
KR0166171B1 (ko) 지관 제조 방법
CS216636B1 (cs) Způsob výroby vrstvených plošných útvarů a zařízení k provádění tohoto způsobu
US3969565A (en) Card clothing method for treating thermoplastic sheet material
US3627621A (en) Cross thread reinforced nonwoven material
CN211079766U (zh) 涂覆法多功能pvc地板生产装备
US1903325A (en) Paper coating method and apparatus
US5875530A (en) Tentering process
US3311499A (en) High speed means and method for coating and drying thin paper webs
NO129188B (cs)
EP0618071B1 (en) Device to apply a plastic coating to both sides of a support
GB1308075A (en) Method and apparatus for controlling cross laying web materials
KR101982241B1 (ko) 폐섬유를 이용한 슬레이트 제조장치
EP0151205A1 (en) Continuous system for treating fabrics
GB2035203A (en) Method of and apparatus for producing thick contact-adhesive layers
GB2119714A (en) Applying patterns to webs