CS216567B1 - Rpůsob vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení k provádění způsobu - Google Patents

Rpůsob vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení k provádění způsobu Download PDF

Info

Publication number
CS216567B1
CS216567B1 CS934980A CS934980A CS216567B1 CS 216567 B1 CS216567 B1 CS 216567B1 CS 934980 A CS934980 A CS 934980A CS 934980 A CS934980 A CS 934980A CS 216567 B1 CS216567 B1 CS 216567B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
transceiver
frequency
transmitter
transceivers
tuned
Prior art date
Application number
CS934980A
Other languages
English (en)
Inventor
Karel Hanousek
Vaclav Ricny
Jaromir Haban
Original Assignee
Karel Hanousek
Vaclav Ricny
Jaromir Haban
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Hanousek, Vaclav Ricny, Jaromir Haban filed Critical Karel Hanousek
Priority to CS934980A priority Critical patent/CS216567B1/cs
Publication of CS216567B1 publication Critical patent/CS216567B1/cs

Links

Landscapes

  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Abstract

Vynález se týká způsobu vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení, umožňujícího současné obousměrné fonické spojení více účastníků bez nutnoati přepínání režimů příjem- -vysílání v jednotlivých účastnických radiostanicích. Podstata vynálezu spočívá v tom, že jednotlivé přijímače retranslační radiostanice jsou naladěny na kmitočty nosných signálů vysílačů jednotlivých účastnických radiostanic, přičemž signály vysílané těmito účastnickými radiostanicemi jsou nepřetržitě přijímány odpovídajícími přijímači retranslační radiostanice a po demodulaci jsou modulační hovorové signály sloučeny v nízkofrekvenčním slučovacím zesilovači, čímž vzniká výsledný superponovaný hovorový signál, kterým je modulován nený signál vysílače retranslační radiostanice, jehož kmitočet je souhlasný s kmitočty shodně laděných přijímačů věech'-* účastnických stanic. Vynález je dále možno využít pro telemetrický přenos různých údajů a dat z pevných i pohyblivých, živých i neživých objektů.

Description

Vynále^ se týká způsobu vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení, umožňujícího současná obousměrná fonické Spojení více účastníků bez nutnosti přepínání režimů příjem-vysílání v jednotlivých .účastnických radiostanicích.
Soustavy jsou bezdrátová-radiotelefonické spojení účastníků jsou užívány v nejrůznějších odvětvích již řadu let a jejich význam neustále vzrůstá. 7 současnosti jsou nejobvyklejší duplexní soustavy, které umožňují obousměrnou radiotelefonickou komunikaci dvou i více účastníků, která vyžaduje střídání směru komunikace mezi účastníky a odpovídající postupná přepínání účastnických radiostanic z režimu příjmu do režimu vysílání a naopak - semiduplex, nepravý f
duplex, a podobně.
Nevýhodou těchto soustav je to, že nejsou dostatečně operativní a omezují rychlost vzájemného předávání informací, protože neumožňují současnou obousměrnou komunikaci mezi účastníky, která je obvyklé a běžná při kabelovém spojení - například při telefonickém atyku. Sistě duplexní současná komunikace je realizovatelná v případě dvou účastníků. Pro více účastníků však realizační obtíže neúměrně vzrůstají, zejména v případě provozu zařízení a kmitočtovou modulací, které je pro provoz bezdrátových radiokomunikačních pojítek nejčastěji používána. Detekční superpozice, dvou a více kmitočtově modulovaných signálů nelze totiž získat superpozici původ* nich modulačních hovorových signálů. Navíc se i v případě jiných typů modulací, například amplitudové modulace výrazně komplikuje kmitočtový plán spojovací soustavy, což v současné době takřka znemožňuje realizaai rozsáhlejších rad tok munikačních soustav pro obousměrnou a současnou komunikaci více účastníků
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob vícenásobné duplexní radiokomunikace pro n účastníků, využívajíeí společnou retranslační radiostanici a n účastnických radiostanic, podle vynálezu. Jeho podstata spočívá v tom, že se kmitočty nosných signálů, vysílané jednotlivými účastnickými radiostanicemi, nepřetržitě přijímají jednotlivými přijímači retranslační radiostanice, po demodulaci se sloučí a výsledným superponovaným hovorovým signálem ae moduluje nosný signál vysílače retranslační radiostanice, jehož kmitočet je souhlasný s přijímaným kmitočtem shodně laděných n účastnických radiostanic.
Nařízení k provádění způsobu je tvořeno společnou retranslační stanicí, v níž je umístěno n přijímačů, jejichž vstupy jsou spojeny s výstupy anténního sdružovaČe a jejichž výstupy jsou napojeny na nízkofrekvenční slucovací zesilovač, jehož výstup je epojen s vysílačem retranslační radiostanice. Dále je zařízení tvořeno n účastnickými rediostanioemi, z nichžkaždá sestává z anténního sdružovače radiostanice, k němuž je napojen přijímač a vysílač.
Každý přijímač retranslační radiostanice je naladěn na kmitočet nosného signálu jednoho z vysílačů účastnických radiostanic.
Výhodou navrhovaného způsobu a zařízení podle vynálezu je jeho univerzálnost pro všechny typy použitelných modulací nosného signálu, reálné možnost optimalizace kmitočtového plánu v souhlase a potolenými kmitočtovými kanály i pro větěí počty účastníků zajišťující dostatečný kmitočtový odstup přijímačů a vysilačů jednotlivých účastnických radiostanic, snadná možnost delšího rozšiřování epojovací sítě, což v souhrnu znamená, že tato koncepoe vícenásobné duplexní radiokomunikační soustavy umožňující současné obousměrné radiotelefonioké spojení více úáastníků je prakticky realizovatelná.
216567 2
Dalří výhodou je skutečnost, že vysílač retranslační radiostanice, která je umístěna pevně na vhodném místě s ohledem na bezpečné spojení se všemi účastníky, může být výkonný a vybavený kvalitním anténním systémem s dostatečným ziskem. To zaručuje dostatečnou úroveň přijímacího signálu u všech mobilních účastnickýoh radiostanic, jejichž výkony, rozměry, váhy i pořizovací náklad; je tak možno snížit. Plzně umístěná retranslační radiostanice může být, na rozdíl od mobilních účastnických radiostanic, napájená ze sítě.
Příkladné provedení zařízení k provádění způsobu podle vynálezu je uvedeno ha obr. 1, který znázorňuje blokové zapojení retranslační rad ostanice, na obr. 2, který znázorňuje blokové zapojení účastnické radiostanice.
Každé účastnická radiostanice 1_ obsahuje vysílač 2 a přijímač 3 laděný na kmitočet fn+j nosného signálu vyeíleče 18 retranslační radiostanice l6. Vysílač 2 a přijímač 2 účastnické radiostanice 2 jeou napojeny přes anténní sdružovač 4 na společnou anténu 5.· Vysílač 2 každé účastnické radiostanice 1 vysílá na vlastním knitočtu nosného signálu f^,fg účastnických radiostanic 2 odpovídá počtu účastníků v radiókomunikéční síti. V každém vysíleči 2 účastnické radiostanice 1 je zahrnut mikrofon, nízkofrekvenční zesilovač hovorového signálu a modulátor odpovídající použitému typu modulace. Podobně přijímač 2 každé účastnické radiostanice 1 zahrnuje rovněž demodulétor odpovídající použitému typu modulace, nízkofrekvenční zesilovač hovorového signálu e elektroakustický měnič představovaný reproduktorem nebo sluchátky. Retranslační radiostanice l6 obsahuje přijímací anténu 19, anténní adružovač 20 pro n přijímaných signálů o kmitočtech fp fg až na které jeou naladěny přijímače 21,22 až 23 retranslační radiostanice 16. Demodulované hovorové signály z jednotlivých přijímačů 21 až 23 jsou sloučeny prostřednictvím nízkofrekvenčního zesilovače 24 a přivedeny na vstup modulátoru vysílače 18 retranslační radiostanice 16, který vysílá na kmitočtu nosného signálu fn+1· Na tento kmitočet jsou naladěny všechny přijímače účastnických radiostanic. Vysokofrekvenční energie je z vysílače 18 vyzářena prostřednictvím vysílací antény 17.
Takto koncipované radiokomunikační soustava umožňuje po uvedení retranslační radiostanice 16 a všech účastnických radiostanic 2 do provozu nepřetržité, obousměrné a současné radiotelefonické spojení všech účastníků bez nutnosti jakékoliv delší manipulace a obsluhy.
Z popisu vyplývá, že kmitočtový plán popsané radiokomunikační soustavy pro n účastníků zahrnuje n+1 kmitočtů, které musí být v rámci povolených kmitočtových kanálů pro duplexní radiokomunikační provoz rozmístěny tak, aby zejména v účastnických radiostanicích nedocházelo k vzájemnému ovlivňování činnosti vysílače a přijímače. Potřebný odstup kmitočtu jednotlivých kanálů závisí především na dosažitelné vysokofrekvenční selektivitě jednotlivých přijímačů. Odposlech vlastního hovorového signálu každého účastníka se v popsané koncepci duplexní radiokomunikační soustavy uskutečňuje vysokofrekvenčním přenosem prostřednictvím retranslační radiostanice, Jejíž signál je opět přijímán.
Dalří využití vícenásobné duplexní radiokomunikační soustavy s aktivní retranslací podle vynálezu je možné pro telemetrický přenos různých údajů a dat z pevných i pohyblivých, živých i neživých objektů.

Claims (2)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Způsob vícenásobné duplexní radiokomualkaoe pro n účastníků, využívající společnou retrans ae' lační radiostanici a n účastnických radiostanio, vyznačující se tím, že kmitočty nosných signálů, vysílaná jednotlivými účastnickými radiostanicemi, nepřetržitě přejímají jednotil vými přijímači retranslační radiostanice, po demodulaci se sloučí a výsledným superponovaným hovorovým signálem aa moduluje nosný signál vysílače retranslační radiostanice, jehož kmitočet je souhlasný s přijímaným kmitočtem s&odně laděných n účastnických radiostanic.
2. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, vyznačující se tím, že je tvořeno společnou retranslační radiostanicí /16/, v níž je umístěno n přijímačů /21 až 23/, jejichž vatupy jsou spojeny s výstupy anténního sdružovaČe /20/ a jejichž výstupy jeou napojeny na nízkofrekvenční slučovací zesilovač /24/, jehož výstup je spojen s vysílačem /18/ retranslační radiostanice /16/, a dále je tvořeno n účastnickými radiostanicemi /1/ a z nichž každá sestává z anténního sdružovače /4/ účastnické radiostanice /1/, k němuž je napojen přijímač /3/ a vysílač /4/, přičemž každý přijímač /21 až 23/ retranslační radiostanice /16/ je naladěn na kmitočet nosného signálu jednoho z vysílačů /2/ účastnických radiostanic /1/.
CS934980A 1980-12-24 1980-12-24 Rpůsob vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení k provádění způsobu CS216567B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS934980A CS216567B1 (cs) 1980-12-24 1980-12-24 Rpůsob vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení k provádění způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS934980A CS216567B1 (cs) 1980-12-24 1980-12-24 Rpůsob vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení k provádění způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS216567B1 true CS216567B1 (cs) 1982-11-26

Family

ID=5444097

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS934980A CS216567B1 (cs) 1980-12-24 1980-12-24 Rpůsob vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení k provádění způsobu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS216567B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
USRE35736E (en) Distributed antenna system
JPH09200840A (ja) 構内無線通信システム
EP0468688B1 (en) Method and apparatus for providing wireless communications between remote locations
GB2198316A (en) Transceiver using local oscillator leakage radiation
JP2867938B2 (ja) 移動体衛星通信装置
US4691313A (en) Wireless talking apparatus
EP0937366B1 (en) Method of combining several signals, and base station
CA2227006A1 (en) Wireless communication system, fixed station device and mobile station device
KR200208285Y1 (ko) 멀티채널 중계기
CS216567B1 (cs) Rpůsob vícenásobné duplexní radiokomunikace a zařízení k provádění způsobu
CN1252191A (zh) 包括对称和非对称波形模式的移动卫星电话系统
JP2713161B2 (ja) 無線通信システム
EP0705502A1 (en) Method and apparatus for transmitting information
JPH0620188B2 (ja) 無線中継装置
JP3055613B2 (ja) レピーター機能付き携帯端末の通信方式
JPS63250224A (ja) 相互移動無線通信装置
KR930010837B1 (ko) 휴대장치끼리 통화가 가능한 무선전화기
JPS6145904B2 (cs)
JP2867937B2 (ja) 移動体衛星通信装置
JP5619575B2 (ja) 通信制御装置
JPS6013622B2 (ja) 自動車電話用移動機
JPS6170822A (ja) 無線中継方式
JPS6169219A (ja) 無線電話中継システム
JPS63221724A (ja) 無線中継装置
JPH05347580A (ja) 移動通信システム