CS215176B1 - Způsob výroby kloboučnických polotovarů - Google Patents
Způsob výroby kloboučnických polotovarů Download PDFInfo
- Publication number
- CS215176B1 CS215176B1 CS893278A CS893278A CS215176B1 CS 215176 B1 CS215176 B1 CS 215176B1 CS 893278 A CS893278 A CS 893278A CS 893278 A CS893278 A CS 893278A CS 215176 B1 CS215176 B1 CS 215176B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- combs
- machine
- filled
- felting
- blanks
- Prior art date
Links
Landscapes
- Treatment Of Fiber Materials (AREA)
Abstract
Vynález se týká způsobu předplslování
srstěných plástů kloboučnických polojovsrů
v rotačním bubnu stroje, který usnadňuje
s zrychluje přípravu výroby e umožňuje
získání několika druhů plstí. Výroba kloboučnických
polotovarů zahrnuje plástění,
předpletění, dále plstění a valchování.
Podstatou je, že naplástěné a neodstředěné
plásty se předplstují vzájemnými nárazy
a pohyby při jejich rotaci a/nebo při rotaci
za spolupůsobeni nevyhřáté vodní lázně
s rovnoměrným rozmístěním a zvlhčením
plástů. Po každé dílčí operaci předplstováni
se provádí odstředění plástů, které
se předplstují povdobu I až 20 minut.
Plásty se předplstují v množství 1 až
5 litrů nevyhřáté vodní lázně ne hmotnost
t kg zpracovávaných suchých plástů, přičemž
jsou složené napůl ve směru svislém
a příčném nebo se předplstují vložené do
pytlíků z textilních materiálů.
Description
Vynález ae týká způsobu výroby kloboučnických polotovarů, který usnadňuje a zrychluje přípravu výroby a umožňuje získání několika druhů plstí. Výroba kloboučnických polotovarů zahrnuje pláatění, předplstění, plstění s valchování. Řečením podle vynálezu je zjednodušena operace předplstění, na níž navazují již běžně používané další technologické operace podle daného výrobního postupu.
Po vzniku plástu na plástícím stroji, kdy jsou jednotlivé chlupy a jejich vrstyy mezi sebou drženy pouze povrchovým napětím teplé vody, následuje operace předplstění.
Při předplstění záleží nejvíce na vzájemném propletení jednotlivých vrstev a vláken.
Toto propletení je základní a podmiňuje jakost výrobku, rychlost a jakost valchování a do určité míry celkové konečné fyzikální parametry finálního výrobku. Při předplstění zpravidla nedochází ke zmenšení plástu co do plochy, ale plést se pouze zpevňuje, aby bylo možno provést následující pracovní operace, tj. plstěni a valchování.
Plstění je činnost, při které dochází k prolnutí jednotlivých vrstev materiálu u plástu. K plstění se používá např. mnohovélcového zplslovacího stroje Bruyere apod.
Naproti tomu při valchování dochází pomocí tlaku, nárazů a tření za spolupůsobení tepla a valchovaclch prostředků k žádoucímu zmenšení předplstěných a zplstěných polotovarů na předepsanou míru, přičemž ae dosáhne potřebného zahuštění plsti a zvýšení její hmotnosti ne plošnou jednotku. Valchování sa provádí např. ne strojích Bowe, typ Bowe ST 60 maxima či Bowe P 360 ST, mnohoválcovém stroji např. typu Strojtex, na kladivové valše MH 650 apod.
Známý a dosud používaný princip předplstění spočívá v odstředění plástů v balíku, v přípravě plachetek, rozbalení odstředěných balíků s plásty, dále v přeložení plástů, založení hlavy, odpočítání plástů, svinutí plástů do smotku, vložení smotku do stroje, hromadném přeložení plástů, jednotlivém přeložení plástů cca o 60°, odložení zpiatěných plástů a jejich transportu k další pracovní operaci, pak v odstředění a sušení plachetek.
Výše uvedené úkony, zejména překládání plástů a jejich svinutí do smotků, vyžadují značnou fyzickou námahu. Pracovní operace je časově a ekonomicky náročná a musí být prováděna odborně vyškolenou pracovní sílou.
Uvedené nevýhody na minimum omezuje způsob výroby kloboučnických polotovarů podle vynálezu, Jehož podstata spočívá v tom, že naplástěné' neodstředěné plásty, zabalené např. v jutové plachetce, se předplsíují v rotujícím bubnu stroje a/nebo při jejich rotaci pomocí nárazů a pohybů za spolupůsobení nevyhřáté vodní lázně, přičemž plásty jsou rovnoměrně zvlhčeny.vodní lázní. Po každé dílčí operaci předplstění, to je před zastavením stroje a vyjmutím plástů z bubnu, se provádí odstředění plástů.
Předplstění naplástěných plástů v rotačním bubnu stroje se provádí jednak bez použití vodní lázně a/nebo s použitím vody po dobu 1 až 20 minut. Množství použité vody se volí v rozmezí 1 až 5 litrů na 1 kg zpracovávaných suchých plástů v rotujícím bubnu stroje.
Pro dosažení rovnoměrného předplstění se plásty umíslují do bubnu stroje složené napůl ve směru svislém i příčném a jsou výhodně uloženy do pytlíků z textilních materiálů po cca 10 kusech v každém pytlíku. Pytlíky se pro zamezení rozptýlení obsahu zavazují.
Rotací bubnu átroje dojde k vzájemnému zplstiní vláken, to znamená k takovému prolnutí a zpevnění jednotlivých vrstev, které pak umožní přejít k intenzivnějšímu vícenásobnému zplslování polotovarů bu3 na mnohoválcovém zplslovacím stroji, např. typu Bruyere, Cassé apod,, nebo se podrobí zplslování a valchování opět 'v rotujícím bubnu stroje za spolupůsobení valchováaí láznš, přičemž po dosažení požadovaných rozměrů se polotovary odstřelují a suší s následným vícenásobným zpracováním ne mnohoválcovém stroji.
Po předpistSní v rotujícím bubnu stroje, kde dojde již k uvolnění plástů z balíku, se polotovary mohou zpracovat rovněž v rotujícím bubnu, kde místo valchovací lázně se polotovary při zplslovéní a valchování na požadované rozměry zkrápí vodním valchovacím prostředkem, který obsahuje 0,5 až 1 % hmotnostní v použitém množství vody valchováním textilních pomocných prostředků, načež následuje bez odstředění a sušení polotovarů opět vícenásobné zplstovaní na mnohoválcovém stroji.
Vlastní zplslování a valchování polotovarů zkropených vodním valchovacím prostředkem v rotujícím bubnu stroje se provádí za teploty prostředí 40 °C nebo až 100 °C. Při tomto způsobu výroby kloboučnických polotovarů s použitím zkrápění vodním valchovacím prostředkem se zvyšuje hmotnost zpracovávaných suchých polotovarů až na 300 % jejich původní hmotnosti.
K zpracování kloboučnických polotovarů v rotačním bubnu lze např. využit čisticího stroje Bowe ST 60 maxima, který také plně vyhovuje pro valchování ve valchovací lázni.
Tento stroj je řízen programovou kartou. Použitá valchovací lázeň z chlorovaných a fluorovaných derivátů metanu, etanu a etylenu je složena např. z trichlóretylenu, tetrachlóretylenup fluórtrichlórmetanu, trichlórfluórmetanu, trifluórtričhóretanu apod. s obsahem 0,01 až 0,03 % hmotnostních z hmotnosti valchovací lázně zmíněných valchovacích textilních pomocných prostředků, které jsou např. složeny z kombinace derivátů mastných kyselin a povrchově aktivních látek, nebo z esteru kyseliny fosforečné, případně z kondenzačního prostředku amidu mastných kyselin .apod.
Během zplsiování a valchování polotovarů se postupně zvyšuje teplota, např. tetrechlóretylenové valchovací lázni až na 40 °C, dále postupně zvyšuje tlak v rotačním bubnu stroje doplňováním množství chlorovaných a fluorovaných derivátů metanu, etanu, etylenu na uvedený obsah 0,01 až 0,03 % hmotnostních z hmotnosti lázně použitých valchovacích textilních pomocných prostředků, čímž je za těchto podmínek dosaženo vyšší intenzity valchování. Množství tetrachlóretylenu ve valchovací lázni převyšuje hmotnostně pětinásobně až šedesátipětinásobně vložené množství suchých balíků s plásty do rotujícího bubnu stroje.
Na mnohoválcovém zplslovacím stroji se realizuje dohotovení kloboučnických polotovarů bez valchovací lázně a s postupně rostoucím přítlakem pracovních válců stroje na polotovary, které se nejprve valchují směrem do boků a pak směrem hlavou dopředu. Při nižším přítlaku pracovních válců zplslovacího stroje je prováděno plstění polotovarů bez kmitání pracovních válců do stran. Pro zvýšení přítlaku pracovních válců stroje kmitá do stran dolní řada anebo horní řade válců. Po ukončení zplslování na mnohoválcovém stroji se polotovary zpracovávají již běžným způsobem.
Využitím vynálezu je vyloufiena monotonní ruční fyzicky namáhavá práce, projevující se u stávajícího způsobu především při operaci předplstění. Celá pracovní operace je ve značné míře automatizována, ručně se provádí pouze vkládání balíků do rotačního bubnu stroje, vyjímání předplstěných polotovarů z bubnu stroje, jejich přeložení a vyrovnání. Způsobem předplstění podle vynálezu dojde k velké úspoře pracovních sil, k odstranění speciálních jednoúčelových předplslovacích strojů, k úspoře plachetek z vlněného nedostat- , kového válečkového sukna, dále k úspoře pracovních ploch&a k vyloučení časté nemocnosti z dů vodu namožení zápěstí a zánětlivých nemocí zápěstí. Rovněž se dosáhne podstatného snížení spotřeby vody a snížení spotřeby kyseliny sírové. V návaznosti se pak sníží množství kyselých odpadních vod, obsahujících proteiny.
Odlišné technologické postupy zpracování kloboučnických polotovarů se volí podle toho, jaký typ výrobku je třeba zhotovit, zda tedy jde o výrobek hladký, zámišový, velurový a nebo speciální velurové výrobky. Každý typ výrobků vyžaduje speciální výrobu plsti, která je vyspecifikována v příkladech. Všeobecně je však možno konstatovat, že pevných tenkých plstí se dociluje postupným zvyšováním intenzity plstění e valchování. Proto v závěru přípravy kloboučnických polotovarů se valchuje při nejvyšším tlaku, teplotě a aciditě. Změnou postupu při výrobě polotovarů, např. snížením tlaku a změnou tepelného režimu se dociluje měkkých plstí, které umožňují snadnější vytažení vlásku a tím i velurovou úpravu.
Uvedené příklady vystihuji základní postupy pro dosaženi vhodných plsti, které jsou surovinou pro výrobu základních typů výrobků, to je od měkkých až po tvrdé plsti.
ř ř 1 k 1 b d 1 balíků a neodstředěnými plásty se vloží do bubnu stroje pro chemické čistění, který má obsah 1 000 litrů. Víko stroje se uzavře a přes dávkovač chemikálii se do bubnu nadávkuje 20 litrů studené vody. Optimální dávka vody u dobré platiči srsti je 2,6 kg na 1 kg plástů. Valchovacl hodiny se nastaví na 5 minut a stroj se uvede do chodu. Buben se otáčí rychlosti 28 ot/min a obsah bubnu tvoří plásty s přídavkem vody. Použitý stroj je typ Bo«re SI 60 jaxima nebo Bowe P 360 SI.
Plásty jsou zplslovány pomocí pohybu a nárazu v rotujícím bubnu. Vložené balíky se samovolné rozbalí, takže jednotlivé kusy se zplslují v různé složeném a pokrčeném-stavu, přičemž ae v podstatě zachovává jejich tvar, danýj.při naplástění. Po zastaveni stroje se víko otevře, polotovary se vyjmou, na pracovním stble se ručně vyrovnají a předají ke zpracování na mnohoválcovém zplslovaclm stroji typu Bruyére.
Na stroji Bruyére jsou zpracovávány bez valchovacl lázně. Z celkových 14 průchodů se 4 průchody provádí při nlžěím přítlaku pracovních válců bez jejich kmitu. Pracovní mezera činí 10 mm. Polotovary se valchují nejdříve směrem do boku. Pak se zvýěí tlak válců, pracovní mezera ae upraví na 9 mm a polotovary se vkládají 2 x hlivou dopředu bez kmitu pracovních válců s déle 3 x bokem s kmitem dolních pracovních válců.
Psk se opět zvýěí tlak pracovních válců a pracovní mezerou 8 mm a polotovary ee vkládají do stroje 3 x bokem, 2x hlavou dopředu, přičemž horní i dolní řada válců kmitá do stran. Po ukončení se polotovary prohlédnou, odstraní se případné závalky a následuje jejich dalěí zpracování Již běžným způsobem.
Kloboučnické polotovary vyrobené tímto postupem jsou vhodné pro všechny druhy výrobků to znamená hladké, zámiěové, velurové a speciální velurové výrobky.
Příklad 2
Předplstěni se provede jako u příkladu 1, avšak bez přídavku vody. Polotovary se však nevyjímají z bubnu čisticího stroje a po pětiminutovém předplstěni se vyjmou pouze jutové plachetky. Do pracovní části čisticího stroje se napustí ze zásobníku taxíku 150 litx-ů 40 °C teplé vody a pokračuje ae ve valchování 8 minut. Pak se polotovary vyjmou, prohlédnou a opraví. Valchovacl lázeň se přečerpá zpět do zásobního tanku. Po prohlédnutí se polotovary znovu vloží do bubnu stroje.
Ze zásobníku tanku ee napustí. 200 litrů studeného tetrachlóretylenu a 100 ml Átensolu WP, což je kombinace speciálních derivátů mastných kyselin a povrchově aktivních látek.
Pak ae pokračuje 5 minut ve valchování s .reverzním pohybem bubnu. Po 5 minutách se připustí dalších 200 litrů tetrachlóretylenu a zapne se vytápěni bubnu a nastavením termostatu na 40 °C a valchuje se dalších 5 minut. Pak ae napustí dalších 200 litrů 40 °C teplého tétrachlóretylenu z vyhřívacího tanku č. 1 β valchuje se až polotovary dosáhnou předepsaných rozměrů.
Tímto způsobem se zvýší tlak a tím i intenzita valchování. Celý průběh je řízen programovou..kartou a proměnná doba valchování je řízena valchovacími hodinami, které jsou propojeny programovou kartou signalizačním zařízením. Po docílení předepsaných rozměrů se polotovary Odstředí, přičemž 1/3 lázně jde do destilace a 2/3 lázně se vrací do tanku č. 1. Doplňování tetrachlóretylenu se provádí z tanku č. 3, z destilace. Pak ee polotovary v bubnu ueuěl.
Po vyrovnání polotovarů následuje 10 průchodů na mnohováleovém zplslovacím stroji typu Strojtex. Dohotovení polotovarů se provádí již běžným způsobem.
K valchování polotovarů ve valchovací lázni se např. použije čisticího stroje Bowe ST 60 maxima.
Místo použitého valchovacího textilního pomocného prostředku na bázi kombinace derivátů mastných kyselin a povrchově aktivních látek, jako je Atensol WF, lze použít stejného množství Sucosalu WML, což je ester kyseliny fosforečné nebo lze jeStě použít Ultravon SL-IWA, což je kondenzační produkt amidu mastných kyselin. Použít je možno i jiné vhodné valchovací textilní pomocné prostředky.
Na místo tetrachlóretylehové lázně je možno použít lázně s obsahem jiného chlorovaného anebo fluorovaného derivátu etylenu, etanu, metanu nebo podobného organického rozpouštědla. Použitý tetrachlóretylen je zaměnitelný za trichlóretylen, fluórtrichlórmetan, trifluórtrichlóretan, případně triohlórfluórmetan apod. V případě použití fluórtrichlórmetanu se pak místo 200 litrů dávkuje 220 litrů vzhledem k jeho nižší specifické hmotnosti. Při použití trifluórtrichlóretanu zůstává dávkování stejné jako u tetraohlóretylenu.
Příprava polotovarů podle tohoto příkladu je vhodná pro výrobky hladké, zámišové, velurové i speciální velurové.
Příklad 3
Předpletění se provede jako u příkladu 1, s tím rozdílem, že do bubnu stroje se nepřidá voda. Vyrovnané polotovary se znovu vloží do bubnu stroje. Pomocí čerpadla se skropí 20 litry vody s obsahem 100 ml Atensolu WF, což je kombinace derivátů mastných kyselin a povrchově aktivních látek. Kromě Atensolu WF lze použít Rucosal WML, Ultravon SI-IWA apod.
Stroj se uvede do chodu a při teplotě 40 °C v pracovním prostoru čisticího stroje Bowe ST 60 maxima se polotovary zplslují po dobu 10 minut. Pak se polotovary vyjmou, přeloží, vyrovnají, prohlédnou a znovu vloží do bubnu stroje. Teplota v pracovním prostoru je zvýšena na 80 °C a stroj se uvede do chodu. Polotovary se valchují s kontrolou v pětiminutových intervalech až do dosažení požadovaných rozměrů. Pak se bez odstředění a sušení předávají k dohotovení na mnohováleovém stroji Mezzera, typu FKD.
Úprava je vhodná pro velurové a speciální velurové výrobky.
Příklad 4
Dvacet polyamidových plátěných pytlíků se naplní vždy po 10 ks neodstředgnými plásty, ve vrchní části se zavážou a vloží do bubnu stroje, časové relé se nastaví na 2 minuty a stroj se uvéde do chodu. Buben sé otáčí rychlostí 28 ot/min. Použitý stroj musí mít perforovaný buben o celkovém průměru 1 200 až 1 300 mm a musí současně sloužit jako odstředivka.
Plásty jsou předplslovány pomocí pohybů -a nárazů v rotujícím bubnu stroje. Směr předplstění lze do určité míry ovlivnit různým složením plástů před jejich vložením do pytlíků. Nejrovnoměrnějšího předplstění se dosáhne složením plástů napůl ve směru svislém a podélném. Po uplynutí 2 minut se provede odstředění, pytlíky s plásty se ze stroje vyjmou, rozbalí a plásty se přeloží o 60°, pak se opět složí, vloží do pytlíků a tyto se opět vloží do bubnu stroje. Přidá se 120 litrů vodní nevyhřáté lázně, odstře3ování se uvede do chodu na dobu 20 sekund aby se dosáhlo rovnoměrného rozmístění a zvlhčení plástů ne 250 až 300 % vlhkosti. Plásty se pak opět předplslují po dobu 2 minut. Po odstředěni se pytlíky s předplstěnými polotovary ze stroje vyjmou, polotovary se ruině vyrovnají a předají k dalSímu zpracování podle běžného technologického postupu.
Claims (5)
1. Způsob výroby kloboučnických polotovarů, zahrnující plástění, předplstění za účelem zpevnění plástů, dále plstění při kterém dochází k prolnutí jednotlivých vrstev materiálu u plástů a valchování plástů pomocí tlaku, nárazů a tření za spolupůsobení tepla a valchovacích prostředků za účelem požadovaného zmeněení předplstěných a zplstěných polotovarů na předepsanou míru a docílení potřebného zahuětění plsti včetně zvýěení její ploěné hmotnosti, přičemž po docílení požadovaných rozměrů ee polotovary následně případně odstředí a suěí a/nebo dohotoví na anohovélcovém stroji, vyznačený tím, že naplástěné a neodstředěné plásty se předplslují vzájemnými nárazy a pohyby při jejich rotaci a/nebo při rotaci za spolupůsobení nevyhřáté vodní lázně s rovnoměrným rozmístěním a zvlhčením plástů, přičemž po každé dílčí operaci předplstování se provádí odstředění plástů.
2. Způsob výroby kloboučnických polotovarů podle bodu 1, vyznačený tím, že plásty se předplslují po dobu 1 až 20 minut.
3. Způsob výroby kloboučnických polotovarů podle bodu 1, vyznačený tím, že plásty se předplslují v množství 1 až 5 litrů nevyhřáté vodní lázně na hmotnost 1 kg zpracovávaných suchých plástů.
4. Způsob výroby kloboučnických polotovarů podle bodu 1, vyznačený tím, že plásty se předplslují složené napůl ve směru svislém a příčném.
5. Způsob výroby kloboučnických polotovarů podle bodu 1, a/nebo 4, vyznačený tím, že plásty se předplslují vložené do pytlíků z textilních materiálů.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS893278A CS215176B1 (cs) | 1978-12-27 | 1978-12-27 | Způsob výroby kloboučnických polotovarů |
SU817771665A SU1320302A1 (ru) | 1978-12-27 | 1981-02-27 | Способ получени заготовок головных уборов |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CS893278A CS215176B1 (cs) | 1978-12-27 | 1978-12-27 | Způsob výroby kloboučnických polotovarů |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS215176B1 true CS215176B1 (cs) | 1982-07-30 |
Family
ID=5440570
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS893278A CS215176B1 (cs) | 1978-12-27 | 1978-12-27 | Způsob výroby kloboučnických polotovarů |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
CS (1) | CS215176B1 (cs) |
SU (1) | SU1320302A1 (cs) |
-
1978
- 1978-12-27 CS CS893278A patent/CS215176B1/cs unknown
-
1981
- 1981-02-27 SU SU817771665A patent/SU1320302A1/ru active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
SU1320302A1 (ru) | 1987-06-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN103917705B (zh) | 天然毛绒织物和毛绒织物的制造方法 | |
US10801139B2 (en) | Sheared wool fleece and method for making sheared wool fleece utilizing yarn knitting | |
CN108004667A (zh) | 一种环保经编麂皮绒面料生产工艺 | |
DE112006000881T5 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Verfilzen von dreidimensionalen Gegenständen | |
CN102587037A (zh) | 一种仿里皮无纺布及其制备方法 | |
CS215176B1 (cs) | Způsob výroby kloboučnických polotovarů | |
CN108456974A (zh) | 一种色织吸光保暖衬衫面料及其生产方法 | |
CN101638696B (zh) | 用于车辆座椅的二层皮及其制造方法 | |
US5052069A (en) | Fabric treatment | |
KR20170088111A (ko) | 빈티지 직물의 가공방법 및 이의 가공방법에 의해 제조된 빈티지 직물 | |
KR20010046156A (ko) | 버니시드피혁 가공방법 | |
EP0805888B1 (fr) | Procede de traitement d'une nappe de fibres cellulosiques | |
CN107119445A (zh) | 一种精纺毛织物防缩整理方法 | |
US13005A (en) | Improvement in the process, of manufacturing hats | |
CS261319B1 (cs) | Způsob předplstěnf kloboučnických polotovarů | |
US240870A (en) | Process of and apparatus for hat-felting | |
EP1431437A1 (en) | Method and device for finishing textile materials | |
US273078A (en) | Alfred higgins and frederick wilkinson | |
JP3256861B2 (ja) | 強度を損なわずに柔軟化して凹凸を形成した繊維シート状物 | |
KR20180028995A (ko) | 빈티지 직물의 가공방법 및 이의 가공방법에 의해 제조된 빈티지 직물 | |
RU2170786C1 (ru) | Способ изготовления валяной обуви | |
EP1582623A2 (en) | Procedure for the continuous uneven dyeing or discoloring of fabrics | |
US304851A (en) | Process of and machine for starch-filling | |
US1237864A (en) | Paper-making. | |
AT399351B (de) | Verfahren und vorrichtung zur herstellung von gewalkten wollstoffen |