CS214330B1 - Nekonečná vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce a způsob její výroby - Google Patents

Nekonečná vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce a způsob její výroby Download PDF

Info

Publication number
CS214330B1
CS214330B1 CS808046A CS804680A CS214330B1 CS 214330 B1 CS214330 B1 CS 214330B1 CS 808046 A CS808046 A CS 808046A CS 804680 A CS804680 A CS 804680A CS 214330 B1 CS214330 B1 CS 214330B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
fabric
fibers
layer
layers
felt
Prior art date
Application number
CS808046A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Srstka
Frantisek Fejgl
Otakar Gardas
Original Assignee
Jaroslav Srstka
Frantisek Fejgl
Otakar Gardas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Srstka, Frantisek Fejgl, Otakar Gardas filed Critical Jaroslav Srstka
Priority to CS808046A priority Critical patent/CS214330B1/cs
Publication of CS214330B1 publication Critical patent/CS214330B1/cs

Links

Landscapes

  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)

Abstract

Vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce, obsahující alespoň 10 hmot. % termoplastických syntetických vláken, na níž je zpevnění vpichováním provedeno alespoň ve dvou vrstvách. Alespoň dvě vrstvy zpevněné vpichováním jsou fixovány a v každé z těchto vrstev ve směru od povrchu dovnitř klesá četnost pórů a zvětšuje se jejich průměr, přičemž alespoň jedna vrstva má na svém povrchu slisovaná vlákna. Způsob výroby této vpichované textilie, podle něhož se po položení vrstvy vláken provede vpichování a následně tepelná fixace celé vrstvy, načež se tento postup alespoň jednou opakuje. Při tepelné úpravě fixací se nataví povrchová vlákna vrstvy.

Description

Vynález se týká nekonečné vpichované textilie, zejména pro papírenské plstěnce, obsahující alespoň 10 hmotnostních % termoplastických syntetických vláken na níž je zpevnění vpichováním provedeno alespoň ve dvou vrstvách, a způsobu výroby této vpichované textilie.
Jsou známy papírenské plsněnce vytvořené z vpichované textilie, která sestává z několika vrstev. Líc plstěnce tvoří jemná chemická vlákna / 6 až 15 dtex. Použitím těchto vláken je dána struktura lícové strany plstěnce, která je charakterizována velkým počtem pórů o velmi malém průměru. Tato struktura zabraňuje pronikání větších částic nečistot do vnitřních vrstev Plstěnce. Lícem plstěnce pronikají jen nečistoty, jejichž velikost je menší než póry lícní strany plstěnce. Pri lisování papíru probíhá tedy i mokrá filtrace, při níž se větší částice stanou součástí vyráběného papíru,zatímco nejmenší částice proniknou v důsledku lisování do plstěnce. Protože mikroporézní vrstva lícové strany plstěnce je malé tloušfcky, odstraňuji se částice, které pronikly do této vrstvy, poměrně snadno praním z lícní strany plstěnce.
Druhá vrstva vláken je ve známém plstěnci tvořena hrubými chemickými vlákny různého provedení o jemnosti 12 až 30 dtex. Ve srovnání s lícem plstěnce má tato vrstva menší počet pórů, jejichž velikost je však větší. Třetí vrstva plstěnce je tvořena například monofily nebo speciálně impregnovanými přízemi. Tato vrstva má poměrně nejmenší počet pórů o největším průměru.
Nečistoty, které při výrobě papíru proniknou lícem plstěnce se jednak vypírají tlakovou vodou, jednak se opakovaným postupem lisování dostávají do spodních vrstev plstěnce s většími póry. Pro značný rozdíl ve velikosti těchto nečistot a velikosti pórů se nemohou nečistoty v plstěnci pevně zachytit a při praní ge vodou vyplavují.
V průběhu lisování při výrobě papíru se však tloušfcka plstěnce postupně zmenšuje, čímž se zvyšuje objemová hmotnost plstěnce. V důsledku toho se také zmenšují póry v nežádoucí míře a tím se snižuje účinnost praní plstěnce. Při procesu mokré filtrace lisováním dochází dále k zanášení pórů v plstěnci nečistotami, čímž se navíc níží filtrační schopnost plstěnce. Stlačováni plstěnce pří lisování je dáno několika faktory, z nichž je podstatná míra fixace polohy vláken v plstěnci. U známých papírenských plstěnců, vytvořených z vpichovaných textilii, se provádí fixace jako konečná operace úpravy na kalandrovacím zařízení. Ů papírenských plstěnců běžné plošné hmotnosti 1 000 až 1 400 g/m^ je teplota uvnitř plstěnce o 20 až 30 °C nižší než na povrchu. Z toho plyne, že vlákna uvnitř plstěnce jsou nedostatečně fixována, čímž se zkracuje doba jeho životnosti.
Je také znám způsob a zařízení na výrobu papírenských plstěnců vpichování s následnou úpravou, která zahrnuje impregnovaní, sušení, fixaci, kalandrováni, opalování plamenem, případně také kombinaci uvedených úprav. Účelem těchto úprav je dosáhnout zejména rozměrové stability, požadovaných filtračních a odvodňovacích vlastností, nízké špinivosti a potřebné struktury povrchu vpichované textilie, z níž je vytvořen papírenský plstěnec. Při jednom ze známých způsobů se provádí tepelná fixace průchodem horkého vzduchu napříč plstěncem. Nevýhodou je příliš velký rozdíl teploty vláken uvnitř plstěnce a vláken na povrchu plstěnce, který podle měření autorů vynálezu činí nejméně 20 °C. Fixují-li se tedy povrchová vlákna plstěn214 330 ce při 180 °C, dosahuje teplota vláken uvnitř plstěnce nejvýše 160 °C. Je velmi nevýhodné, že vnitřní vrstvy plstěnce, které jsou rozhodující pro rozměrovou stabilitu plstěnce, jsou nedostatečně fixovány. Fixační teplotu nelze zvyšovat tak, aby se i vlákna uvnitř plstěnce dostatečně zafixovala, protože by docházelo ke znehodnocení vláken na povrchu plstěnce.
Je také znám postup fixace textilie v celé tlouštce na bubnovém sušícím a fixačním stro ji. Buben tohoto stroje je dutý a jeho plášť perforovaný. Textilie při svém postupu opásá buben a fixuje se horkým vzduchem, procházejícím z dutého vnitřního prostoru bubnu otvory v plášti bubnu, a dále textilií nebo prochází horký vzduch opačně z prostoru nad textilií do vnitřního prostoru bubnu. 1 pro toto řešení však platí, že zvýšení fixační teploty dostatečně fixující i nejvzdálenější vlákna od zdroje tepla ve směru postupu horkého vzduchu by znehodnocovalo vlákna na povrchu textilie.. Kromě- toho umožňuje tento postup zpracovná textilie sestávající z různých vláken, i když. jsou jednotlivé druhy vláken uspořádány v jednotlivých vrstvách. Na těchto strojích lze zpracovávat jen plošné textilie, není možno provádět tepelnou fixaci nekonečných textilií.
Podle jiného známého způsobu se vlákna na povrchu netkané textilie nastavují sálavým teplem, čímž se vytváří na povrchu textilie souvislá nebo i přerušovaná natavená vrstva spojená příčně orientovanými vlákny se zbývající částí textilie. Tento způsob je zdokonalen postupem, při němž se natavují vlákna na lícní straně textilie a rubní strana je přitom ochlazována stykem s chlazeným válcem.
Je také znám způsob a zařízení pro současné natavení vláken na obou stranách textilie.
Společnou nevýhodou těchto postupů je to, že umožňují natavovat jen velmi tenkou vrstvu, nebot při prodloužené tepelné expozici by docházelo k nežádoucímu smrštění textilie nebo k přílišnému natavení horní vrstvy a ztrátě textilního^charakteru výrobku. Tyto postupy také neumožňují dostatečnou fixaci vláken ve vnitřních vrstvách textilie.
Cílem vynálezu je odstranit v co největší míře nedostatky známých řešení a vytvořit rozměrově stabilní vpichovanou textilii se zachováním užitných vlastností známých vpichovaných textilií, jako jsou filtrační a odvodňovací vlastnosti a nízká špinivost. Je také cílem vynálezu vytvořit způsob výroby této vpichované textilie.
Podstata vpichované textilie podle vynálezu spočívá v tom že alespoň dvě vrstvy zpevněné vpichováním jsou fixovány a v každé z těchto vrstev ve směru od povrchu dovnitř klesá míra deformace průřezu vláken.
Je také podstatné, že alespoň jedna fixovaná vrstva má na svém povrchu slisovaná vlákna.
Podstata způsobu výroby vpichované textilie podle vynálezu spočívá v tom, že po položení vrstvy vláken se provede vpichování a následně tepelná úprava fixací celé vrstvy, načež se tento postup alespoň jednou opakuje.
Z hlediska užitných vlastností vpichované textilie je významné, že při tepelné úpravě vrstvy se nataví povrchová vlákna této vrstvy, načež se slisují.
Výhodou vynálezu je podstatné zvýšení rozměrové stability vpichované textilie podle vynálezu při zachování všech ostatních užitných vlastností pro uplatnění jako papírenské pl3
214 330 stěnce. Vynález také umožňuje dosáhnout potřebné hladkosti nebo drsnosti povrchu vpichované textilie, případně jejích jednotlivých vrstev, což je přínosem pro urychlení a zvýšení účinnosti procesu mokré filtrace a následně pro snížení spotřeby energie v sušicí části papírenských strojů. Proces mokré filtrace se urychluje zvětšováním pórů v důsledku snižování míry deformace průřezu vláken - ve směru od povrchu vrstvy. Povrchové napětí vody způsobuje, že se voda v textilii pohybuje ve směru zvětšování pórů. Je velmi výhodné, že podle vynálezu ne ní třeba použít žádná pojivá ani vláken různé jemnosti. Hladkost lícní strany vpichované tex tilie také příznivě ovlivňuje kvalitu vyráběného papíru. Je také výhodná jednoduchost způsobu výroby, vpichované textilie podle vynálezu,kde je možné přivádět vrstvy beze změny jejich složení a není třeba přivádět žádné přídavné prostředky, jako např. pojivá.
Je také výhodné, že způsob podle vynálezu umožňuje vytvořit jednotlivé vrstvy z různého syntetického materiálu a tepelné zpracování přizpůsobit vlastnostem tohoto materiálu.
Příklad výroby podle vynálezu je znárorněn na výkresech, kde značí obr. 1 celkový schematický pohled na první variantu zařízení v bokoryse, obr. 2 bokorys druhé varianty zařízení obr.3 půdorys zařízení podle obr. 2 a obr. 4 třetí variantu zařízení v bokoryse.
Vpichovaná textilie obsahuje alespoň 10 hmotnostních % termoplastických syntetických vláken. Zpevnění vpichováním se provádí alespoň ve dvou vrstvách a alespoň dvě vrstvy zpevněné vpichováním jsou fixovány a každé z těchto vrstv ve směru od povrchu dovnitř klesá míra deformace průřezu vláken vrstvy a tím se zvětšuje průměr pórů. Některá z fixovaných vrstev může mít na svém povrchu slisovaná vlákna.
Jedno provedení nekonečné vpichované textilie podle vynálezu je tvořeno podkladovou tkaninou 1, k niž je z obou stran připojeno několik vrstev syntetických vláken, které jsou zpevněny vpichováním. Každá vrstva je přitom fixována a je opatřena na svém povrchu povrchovou vrstvou slisovaných syntetických vláken. Podkladová tkanina 1 je například vytvořena z osnovních nití z PADh a PAD monofil a z útkových nití z PESh a PES příze. Podkladová tkanina -1 má plošnou hmotnost 380 g/m . K jedné straně podkladové tkaniny 1 je vpichováním připojeno pět vrstev syntetických vláken, z nichž každá má povrchovou vrstvu slisovaných syntetických vláken - tato strana představuje lícní stranu vpichované textilie. Na rubní straně jsou k podkladové tkanině 1 připojeny dvě vrstvy syntetických vláken provedené shodně s vrstvami na lícní straně. Každá vrstva je vytvořena z PADs o jemnostech Ů3,2 dtex a 2 dtex a plošné
2 hmotnosti 110 g/m . Celková plošná hmotnost vpichované textilie je 1 150 g/m .
Druhým provedením nekonečné vpichované textilie podle vynálezu je nekonečná filtrační hadice o průměru 690 mm a plošné hmotnosti 800 g/m . Tato varianta vpichované textilie neobsahuje podkladovou tkaninu, sestává z několika vrstev vzájemně zpevněných vpichováním. Každá vrstva je fixována a má povrchovou vrstvu z natavených syntetických vláken. Jednotlivé vrstvy jsou nakladeny ve tvaru šroubovice a jsou tvořeny směsí PESs o jemnosti 1, 7 dtex a 2
4,4 dtex o plošné hmotnosti 20 g/m .
U třetího provedení nekonečné vpichované textilie je jako podklad použita soustava vzájemně rovnoběžných PES přízí o jemnosti 100 tex, k níž je vpichováním připojeno několik vrs214 330 tev syntetických vláken, a to s obsahem 70 % PESs režné o jemnosti 4,4 dtex a 30 % PESs hnědé o jemnosti 13, 3 dtex. Jednotlivé vrstvy mají plošnou hmotnost 80 g/m . Stejně jako u předchozích provedení jsou na povrchu jednotlivých vrstev slisovaná vlákna.
U všech tří provedení vpichované textilie je možno měnit počet vrstev, jejich plošnou hmotnost, celkovou plošnou hmotnost výrobku i použité materiály. Je také možné vytvořit povrchovou vrstvu ze slisovaných vláken jen u některých vrstev vpichované textilie.
Vpichovaná textilie podle vynálezu je určena zejména pro použití jako papírenské plstěnce. Vpichovaná textilie podle prvního provedení je vhodná jako plstěnec pro vysoké lineární tlaky, druhé provedení je vhodné jako filtrační hadice.
Vpichovaná textilie podle vynálezu je však vhodná i pro jiné druhy filtrů, pro izolační nebo dekorační textilie. Třetí provedení vpichované textilie je možno použit jako' omyvatelnou akustickou izolační dekorační textilii.
V následující částí popisu jsou popsány tři varianty způsobu výroby na zařízení pro výrobu odpovídajících provedení vpichované textilie.
U první varianty /obr. 1/ obsahuje vpichovací stroj 3 soustavu vpichovacích jehel 4 pro vpichování shora a je opatřen vodícími válci 5, 6, 7, 8, a 9. Další částí je napínací zařízení 10, které zahrnuje napínací válec 11, přítlačný válec 12 a kalandrovací válec 13. K dráze vyráběné vpichované textilie, případně napínacímu zařízení 10 je přiřazeno ohřívací těleso 14, jehož vzdálenost od povrchu textilie, nacházející se právě na napínacím válci 1|, je nastavena na 35 mm. Ohřívací těleso 14 je uloženo na tavitelně ve směru kolmém k povrchu napínacího válce 11, a kromě toho odklopné pro přerušení tepelnéhó působení na procházející textilii.
Ke vpichovacímu stroji 3 je přiřazeno horizontální vrstvící zařízení 15 vlákenného rouna 16, které je opatřeno dopravníkem 17 pro dopravu vlákenného rouna 16 ke vpichovacímu stroji 3.
Druhá varianta /obr. 2, 3/ zařízení je opatřena jednak soustavou vpichovacích jehel 4 pro vpichování shora, jednak soustavou vpichovacích jehel 18 pro vpichování zdola. Napínací zařízení 10 je provedeno v podstatě shodně jakou první varianty a je k němu stějně tak přiřazeno ohřívací těleso 14. V této druhé variantě je vzdálenost ohřívacího tělesa 14 nastavena na 20 mm od podložky, kterou je napínací válec 11. Zařízení je také opatřeno dopravníkem 17 pro přívod vlákenného rouna 16.
Zařízení je opatřeno naznázorněným odtahovacím ústrojím pro odtah hotové nekonečné filtrační hadice ve směru kolmém ke směru k pohybu textilie při její výrobě.
Třetí varianta /obr. 4/ obsahuje v podstatě stejný vpichovací stroj 3 jako první provedení. Horizontální vrstvící zařízení 15 Vlákenného rouna 16 včetně dopravníku 17 je provedeno také shodně s první variantou. Mezi vpichovacím strojem 3 a horizontálním zařízením vrstvícím 15 je umístěna cívečnice 19. Na rozdíl od prvního provedení je vpichovací stroj 3 opatřen dvěma vodícími válci 71 a 72 a napínací zařízení 10, které je jinak rovněž provedeno shodně, je opatřeno třemi napínacími válci 111, 112, 113. K napínacímu válci 111 je přiřaze5
214 330 no ohřívací těleso 14. Za napínacím zařízením 10 je uspořádáno nabalovací ústrojí 20 obsahující zbožový vál 21 a dva podpěrné válce 22.
Dále je popsán způsob výroby vpichované textilie' a funkce zařízení.
Pro všechny dále popsané varianty platí, že po položení vrstvy vláken se provede vpichování a následně tepelná úprava fixací celé vrstvy, načež se tento postup alespoň jednou opakuje. Při tepelné úpravě vrstvy se nataví povrchová vlákna této vrstvy, načež se slisují.
Tím se deformuje průřez vláken, a to v největší míře na povrchu vrstvy, přičemž míra deformace průřezu vláken je přibližně nepřímo úměrná velikosti pórů. Tedy na povrchu vrstvy jsou ‘ póry nejmenší, míra deformace průřezu vláken největší, a na spodní straně vrstvy jsou póry největší. Četnost v myšlených rovinách rovnoběžných s povrchem vrstvy, tj. plošná hmotnost je přibližně stálá, zatímco objemová četnost pórů klesá směrem od povrchu vrstvy k její spodní straně.
Do vpichovacího stroje 3 podle první varianty /obr. 1/ se zavede podkladová tkanina z 2
PAD a PES přízí o plošné hmotnosti 380 g/m , vede se přes napínací válec 11 napínacího zařízení 10 a pak se oba konce podkladové tkaniny 1 spojí, takže podkladová tkanina 1 vytvoří uzavřený pás. šíře podkladové tkaniny 1 je 8,2 m a délka 16, 6 m.
Po vložení podkladové tkaniny 1 do zařízení se provede její tepelná fixace z lícní strany. Vpichovací jehly 4 jsou mimo činnost a podkladová tkanina 1 je unášena rychlostí 2,5 m/min. Ohřívací těleso 14 má povrchovou teplotu 800 °C, štěrbina mezi kalandrovacím válcem 13 a napínacím válcem 11 napínacího zařízení 10 je nastavena na stálou hodnotu 35 mm. Tepelná fixace se provádí béhem dvou oběhů podkladové tkaniny 1, a to bez přítlaku válce 13, , jehož poloha je stavitelná. Při třetím oběhu se začne z horizonálního vrstvícího zařízení 15 dopravníkem 17 přivádět vlákenné rouno 16 z PADs o jemnostech 13,2 dtex a 22 dtex a plošné hmotnosti 110 g/m , které se přitom pokládá na podkladovou tkaninu 1. Na začátku průchodu přiváděného vlákenného rouna 16 vpichovacím strojem 3 se uvedou v činnost vpichovací jehly 4 s nastavenou hloubkou vpichu 12 mm. Unášecí rychlost při vpichování je 2 m/min. Nevpichované vlákenné rouno 16 spolu s podkladovou tkaninou 1 je přiváděno do napínacího zařízení 10 do oblasti působení ohřívacího telesa 14. Povrchová teplota ohřívacího tělesa je rovněž 800 °C, při stejné vzdálenosti 35 mm tělesa 14. Stejně jako při tomto třetím oběhu vyráběné vpichované textilie probíhá činnost zařízení i při čtvrtém až sedmém oběhu za stálého přivádění vlákenného rouna 16, ale s přítlakem válce 13, čímž se povrchová vlákna, natavená působením ohřívacího tělesa 14 slisují. Fixace vrstvy vlákenného rouna 16 se dokončí vždy po ohřátí ohřívacím tělesem 14 ochlazením na vzduchu. Po osmém oběhu se nepřivádí vlákenné rouno 16, hloubka vpichu vpichovacích jehel 18 je změněna na 13 mm.
Při devátém až desátém oběhu se opět nepřivádí vlákenné rouno 16, hloubka vpichu je nastavena na 14 mm a také je změněna vzdálenost ohřívacího tělesa 14 od vyráběné vpichované textilie z původních 35 mm na 20 mm. Tím se povrchová vlákna nataví ve větší míře a povrchová vlákna se slisují působením válce 13.
Po skončení desátého oběhu se zařízení zastaví, vyráběná vpichované textilie se vyjme a
214 330 vloží se zpět otočená ruben na lícní stranu. Při jedenáctém oběhu se nepřivádí vlákenné rouno 16, vpichovací jehly 4 jsou v činnosti, ohřívací těleso 14 je ve vzdálenosti 35 mm od povrchu vyráběné vpichované textilie, povrchová teplota ohřívacího tělesa je 800 °C. Při ' dvanáctém a třináctém oběhu se přivádí vlákenné rouno 16, vpichování probíhá s hloubkou vpichu 12 mm. Při čtrnáctém a patnáctém oběhu se nepřivádí vlákenné rouno 16, hloubka vpichu je 10 mm. Od jedenáctého oběhu se provádí fixace bez přítlaku válce 13.
Jednoduchost zařízení umožňuje odsunutí bočnice stroje, přesun, případně podepření válců a v důsledku toho vyjímání a vkládání textilie ve tvaru nekonečné hadice.
Na druhé variantě zařízení /obr. 2/ se přivádí dopravníkem 17 vlákenné rouno 16 ze smě2 ei PESs 1,7 dtex a 4,4 dtex o plošné hmotnosti 20 g/m . Vlákenné rouno 16 se přivádí k soustavě spodních vpichovacích jehel 18, kde se vpichuje, načež postupuje k soustavě horních vpichovacích jehel 4, kde se také vpichuje. Hloubka vpichu obou soustav vpichovacích jehel 4, 18 je 10 mm. Navpichované vlákenné rouno 16 se navede buá ručně nebo pomocí unášecího pásu do napínacího zařízení 10, kde na ně působí ohřívací těleso 14, jehož povrchová teplota je 1 000 °C. Vzdálenost ohřívacího tělesa 14 od napínacího válce 11 je 20 mm. Průchodem pod kalandrovacím válcem 13 se slisují natavená povrchová vlákna vrstvy vlákenného rouna 16. 0- . chlazením na vzduchu se dokončí fixace celé vrstvy. Takto vzniklá textilie se slisovanými povrchovými vlákny dále vede napínacím válcem 11 nad dopravník 17, kde se k ní připojuje další vrstva vlákenného rouna 16. Postup se kontinuálně opakuje za stálého odtahu hadice hotového výrobku směrem S. Rychlost odtahu je přímo úměrná rychlosti přivádění vlákenného rouna 16, plošné hmotnosti a šíře tohoto vlákenného rouna 16 a nepřímo úměrná požadované celkové hmotnosti výrobku a délce obvodu hadice výrobku.
Na třetí variantě zařízení /obr. 4/ se přivádí z cívečnice 19 soustava PES přízi 2 o jemnosti 100 tex, vzájemné rozteči 4 mm a celkové šíře 7,2 m. K soustavě přízí 2 se dočasně přivádí z dopravníku 17 horizonálního vrstvícího zařízení 15 vlákenné rouno 16, obsahující 70 % PESs režné o jemnosti 4,4 dtex a 30 % PESs hnědé o jemnosti 13,3 dtex, plošné hmotnosti 80 g/m^ a celkové šíři 7,3 m. Po zavedení soustavy přízí 2 spolu s vlákenným rounem 16 mezi vodicí válce 5, 6 se začne vpichovat vpichovacími jehlami 4 při rychlosti unášení 2 m/min.
měrném počtu vpichů 40/cm a hloubce vpichu 13 mm. Nezpevněný začátek textilie se po pruChodu vodícímu válci 5, 6 odstřihne. Soustava přízí 2 spolu s navpichovaným vlákenným rounem 16 se dále vede přes napínací válce 111, 112, 113 napínacího zařízení 10 a vodící válce 71, 72 vpichovacího stroje 3. Dále je vyráběná vpichovaná textilie vedena přes vodicí válce 8, opět k soustavě vpichovacích jehel 4.
Při průchodu vyráběné textilie přes první napínací válec 111 napínacího zařízení 10 dochází k tepelné úpravě celé vrstvy působením ohřívacího tělesa 14, jehož povrchová teplota je 800 °C a vzdálenost od povrchu textilie 20 mm. Kalandrovací válec 13 je bez přítlaku.
Po průchodu začátku textilie přes vodicí válce 8, 9 se začátek textilie podloží pod přiváděné vlákenné rouno 16 a odstřihne se přiváděná soustava přízí 2. Tím vznikne z textilie uzavřený pás. Další tři oběhy se přivádí pouze vlákenné rouno 16 a probíhá vpichování
214 330 a tepelná úprava stejně jako při prvním oběhu. Poslední oběh se provede bez přivádění vlákenného rouna 16 při stejném vpichování a tepelné úpravě, kalandrovací válec 13 je však neznázorněným ústrojím přitlaěován stálou silou k textilii. Po ukončení posledního oběhu se textilie v místě napojení přízí 2 rozstřihne a hotová vpichovaná textilie se navine na zbožový vál nabalovacího zařízení.

Claims (2)

1. Nekonečná vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce, obsahující alespoň 10 hmot. % termoplastických syntetických vláken a na níž je zpevnění vpichováním provedeno alespoň ve dvou vrstvách, vyznačující se tím, že alespoň dvě vrstvy zpevněné vpichováním jsou fixovány a v každé z těchto vrstev klesá ve směru od povrchu dovnitř míra deformace průřezu vláken.
2. Způsob výroby nekonečné vpichované textilie podle bodu 1, vyznačující se tím, že po položení první vrstvy vláken se provede vpichování a následně tepelná úprava fixací celé vrstvy, načež se tento postup alespoň jednou opakuje.
CS808046A 1980-11-24 1980-11-24 Nekonečná vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce a způsob její výroby CS214330B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS808046A CS214330B1 (cs) 1980-11-24 1980-11-24 Nekonečná vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce a způsob její výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS808046A CS214330B1 (cs) 1980-11-24 1980-11-24 Nekonečná vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce a způsob její výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS214330B1 true CS214330B1 (cs) 1982-04-09

Family

ID=5430527

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS808046A CS214330B1 (cs) 1980-11-24 1980-11-24 Nekonečná vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce a způsob její výroby

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS214330B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6321425B1 (en) Hydroentangled, low basis weight nonwoven fabric and process for making same
RU2507334C2 (ru) Проницаемый ремень для производства ткани, материи и нетканой продукции
RU2361976C2 (ru) Усовершенствованная система обезвоживания
JP2623330B2 (ja) 経緯伸縮性布帛及びその製造方法
US4948658A (en) Strip of material and its manufacturing method
US4357386A (en) Papermakers felt and method of manufacture
US3392079A (en) Papermakers' felt
US4569883A (en) Paper machine clothing
US6796010B2 (en) Method for the production of nonwoven webs, the cohesion of which is obtained by means of fluid jets
US2986780A (en) Method and apparatus for forming patterned webs
RU2135660C1 (ru) Трикотажное нетканое полотно
US6430788B1 (en) Hydroentangled, low basis weight nonwoven fabric and process for making same
CN101248229A (zh) 非织造织物智能轧点的改进
WO1991002642A1 (en) Molded paper clothing
MXPA05004975A (es) Tela de prensa estratificada.
KR101514199B1 (ko) 다층 직물 및 이의 제조방법
US3287786A (en) Apparatus for making shaped felt
CS214330B1 (cs) Nekonečná vpichovaná textilie, zejména pro papírenské plstěnce a způsob její výroby
RU2820592C1 (ru) Прессовая ткань для текстурированного продукта
TWI834911B (zh) 用於紋理產品的壓製織物及賦予紋理至纖維素產品的方法
US3474748A (en) Sewn fabric and method of manufacture
CN108086035A (zh) 一种无交织基网毛毯的制造方法
US3535191A (en) Sewn fabric and method of manufacture
CA2399962C (en) Hydroentangled, low basis weight nonwoven fabric and process for making same
TW202323031A (zh) 高滲透性紋理化帶