Vynález se týká pružného pleteného pásu v osnovní jednolíení vazbě s plastickým vzore· na novrchu obou stran, který je vhodný zejména pro využití vo zdravotnictví.
Z praxe jsou známé pružné pleteniny v jednolíení osnovní vazbě, vhodné pro korzetové a atuhařské výrobky, u kterých se zakládají podélně pružné niti kladením pod jehlami. V tomto případě věak netvoří pružné niti očka, jsou vázány pouze rubními kličkami přímého kladecí nepružných nití. Nevýhodou tohoto druhu pružných pletenin je možnost párání oček při poškození nebo přestřižení pleteniny za současného uvolňováni pružných niti.
Použití pružných nití v různých vazebných kombinacích je rovněž známo z výroby korzetového zboží, při které se vytváří hladký povrch pleteniny z řádků oček, obsahujících pružné niti. Jelikož se z těchto tvoří očka v každém řádku dochází k velké spotřebě pružných nití a tímto způsobem nelze ani docílit plastický povrch na pletenině.
Z dosud vyráběných známých pletených pružných obvazů náleží do řečené oblasti kombinace vazeb z nepružných niti, tvořících základ pleteniny a z pružných niti, tvořících společně se základem zdvojená očka v každém řádku a v každém druhém sloupku oček. Obvazy vyrobené tímto způsobem mají však sníženou tažnost i pružnost v důsledku krátkých spojovacích kliček mezi řetlzkovými očky ve sloupcích. Dalším nedostatkem tohoto druhu obvazů je značná spotřeba pružných nití a dále nežádoucí hmotnost a zesílení pletených obvazů. Navíc zdrsňují sloupky oček a rubni kličky z holých pružných niti povrch pleteniny, čímž zapříčiňují tvrdý omak obvazu, který je nežádoucí při jeho styku s pokožkou.
V odlišném provedeni jsou vyráběny hadicové pletené obvazy rovněž v kombinaci vazeb z nepružných niti, tvořících základ pleteniny a z pružných niti tvořících společně se základní vazbou zdvojená očka vždy ve třech řádcích za sebou a v každém sloupku oěok. V tomto případě umožňují zapracované pružné niti vysokou tažnost a pružnost hlavně.v příčném směru proto, že se spojují jednotlivé sloupky oček mezi sebou pružnou niti, což jopožadováno u hadicových pletených obvazů tohoto druhu. Uvedeným vazebným provedením není váak 'umožněna vyhovující tažnost a pružnost v podélném směru. V důsledku výskytu většího počtu zdvojených oček v řádcích za sebou vzniká vyšší spotřeba pružných nití při snížené tažnosti a pružnosti v podélném směru.
Shora uvedené nedostatky a nevýhody známých pružných,pletených pásů jsou odstraněny podle tohoto vynálezu pružným pleteným pásem v osnovní jednolíení vazbě s plastickým vzorem na povrchu obou stran. Podstata tohoto pružného pleteného pásu spočívá v tom, že plastický vzor jo vytvořen vyborčenla oček, resp. řetízkových oček základní pleteniny s nízkou elastičností na obě strany pleteného pásu, přičemž tato očka, resp. řetizková očka neobsahují zapletenou pružnou nit. Základní pletenina vytvářející pletený pružný pás přitom-obsahuje v některých řetízkových očkách, resp. očkách rozmístěných v libovolných řádcích a libovolných sloupcích zapletenou pružnou nit s vyšší elastičností, která je vázána jednak uvnitř takto vzniklých zdvojených oček a jednak spojovacími kličkami základní jednolíení vazby v úsecích mezi zdvojenými očky.
V jednom provedeni je vytvořen plastický vzor v podobě geometrických obrazců na povrchu pleteného pásu mezi řádky a sloupky obsahujícími zdvojená očka z nepružných a pružných nití, přičemž geometrické obrazce jsou ohraničeny zdvojenými očky.
214 038
Podle jiného provedení řádky základní pleteniny obsahující pouze řetízková očka, resp. očka s nízkou elastičností tvoří na jedné nebo na obou stranách pleteného pásu zvlněný plastický povrch, umístěný nozi řádky obsahujícími zdvojená očka z nepružných a pružných nití.
Pod pojme· nepružné niti se rozumí ve smyslu vynálezu niťové materiály přírodního nebo chemického původu. Z nich uvádíme např. niti z bavlny, viskózového hedvábí, vlny, z předených přízi, z polypropylenového hedvábí, polyesterového hedvábí, polyamidového hedvábí apod. Z pružných niťových materiálů e vyáěí elastičností se zpracovávají holé nebo opředené pryžové niti, tvarované niti VR, konjugované kabílky apod.
Z hlediska dosažení ekonomicky výhodnějších výsledků je volena u pružného pleteného pásu podle vynálezu taková vazební struktura, která umožňuje zakrytí pružných holých gumových nití v základní vazbě a to ve zdvojených očkách uvnitř a v místech, kde tyto gumové niti očka netvoři pod spojovacími kličkami.
Konstrukce a celkové uspořádání pružného pleteného pásu podle vynálezu přináší řadu nových vlastností a předností, z nichž uvádíme úsporu pružných niťových materiálů ve srovnání se spotřebou u dosud známých pletenin, čímž dochází ke snížení spotřeby dovážených surovin, dále dosažení vysoká tažnosti v podélném směru pleteniny a rovněž pružnosti na základě provazování volně ložících pružných nití rubními kličkami základní vazby, rovněž možnost regulace tuhosti pružného pleteného pásu volbou počtu zdvojených oček, vytváření oboustranného plastického vzoru na povrchu pružného pleteného pásu s možností rozšíření sortimentu např. o geometrické vzory, dosažení nižší hmotnosti ve srovnání s dosud známými výrobky tohoto druhu, též hebký omak na povrchu pružného pleteného pásu v důsledku vytvořeni plastického povrchu na obou jeho stranách, což jo požadovaná vlastnost u obvazů a potlače4 ná páratelnost oček.
Podstata vynálezu je dále vysvětlena popisem několika příkladů provedení na přiložených nákresech vazeb, které znázorňují na obr. 1 pružný pletený pás s pružnými nitěmi v každém druhém sloupku oček, obr. 2 pružný pletený pás s pružnými nitěmi v každém sloupku oček, obr. 3 pružný pletený pás s pružnými nitěmi s přesazeným kladením do sousedních sloupků oček, obr. 4 pružný pletený pás s geometrickým vzorem a obr. 5 pružný pletený pás s pružnými nitěmi v každém druhém sloupku oček v základní atlasové vazbě.
Podle obr. 1 tvoří základ pružného pleteného pásu s pružnými nitěmi 3, v každém druhém sloupku oček řetízková očka 1* z nepružných nití, která jsou spojená mezi sebou kladením pod jehlami 2 v lichých sloupcích, ve kterých je zapletena pružná nit 3. Tato pružná nit 2 je vázána jednak uvnitř zdvojených oček 4, obsahujících pružné 2 a nepružné niti v každém' třetím řádku oček, jednak spojovacími kličkami 5 ve dvou řádcích řetízkových oček 1* mezi zdvojenými očky 4. Tímto způsobem se vybortl řetízková očka 1» v lichých sloupcích vlivem vyššího pnutí pružných niti 2 a struktury vazby převážně na lícní stranu pleteniny a řetízková očka £ v sudých sloupcích, neobsahujících pružné niti, převážně na rubní stranu pleteniny při současné deformaci řetízkových oček 2 do šířky.
214 038
Řetízková očka 1, l' jaou vyrobena z nití s nízkou elastičnostl, např. z viakózového hedvábí. Zapletená pružná nit 3. a vyšil elastičnostl je z pryže, např. je použita nit typu Lyora. Pružný pletený páa podle obr. 1 je možno uplatnit hlavně na textilie pre zdravotnická účely a v oblasti korzetového zboží.
Obr. 2 znázorňuje pletený páa 8 pružnými nitěmi 2 v každém aloupku oček. Řetízková očka Γ z nepružných nití tvořící základ pleteniny jaou spojena mezi sebou kladením pod jehlami 2. Ve všech sloupcích oček jsou zapletené pružné niti 3, vázané jednak uvnitř zdvojenýoh oček 4, obsahujících pružné £ a nepružné niti v každém třetím řádku oček, jednak spojovacími kličkami 5 ve dvou řádcích oček mezi zdvojenými očky 4. Řetízková očka 1* ae ve všech sloupcích z větší části vybortl vlivem pnutí pružných nití 3 a struktury vazby na lícní stranu pleteného pásu. Řádky řetízkových oček 1*. umístěné mezi zdvojenými očky 4, vytvářejí na lícní straně pásu zvlněný plastický povrch.
Řetlzková očka 1* vyrobená z nepružných nití jsou např. z polypropylenového hedvábí nebo z polyesterového hedvábí, případně z polyamidového hedvábí. Jako pružné nitě 3 jsou použity konjugované kabílky.
Podle obr. 3 tvoří základ pružného pleteného pásu řetlzková očka JL a 1*, spojená mezi sebou kladením pod jehlami 2. Pružná nit 2 je vázána jednak uvnitř zdvojených oček 4, obsahujících pružné a nepružné niti v každém čtvrtém řádku, jednak spojovacími kličkami 5 ve třech řádcích oček mezi zdvojenými očky 4. Přesazením kladení spojovacích kliček 6 pružné niti 3 střídavé de sousedních sloupků řetízkových oček 1* v každém pátém řádku vznikají zdvojená očka 4 v tomto sousedním sloupku. Úseky sloupků řetízkových oček JL s nízkou elastičností ae vybortí z větší části na rubní stranu pleteniny při současné deformaci řetízkových oček 2 do šířky. Úseky sloupků řetízkových oček 1* obsahujících pružné 2 a nepružné niti se vybortí vlivem vyššího pnutí pružných nití 3 a struktury vazby z větší části na lícní stranu pleteniny. Řádky řetízkových oček 2> 1* tvoří střídavě na obou stranách pleteného pásu zvlněný plastický povrch. Jako pružné niti 2 jeou použity různě tvarované niti, řetlzková očka 2» il Jsou naP^· z viakózového hedvábí.
Na obr. 4 je znázorněna čést pružného pleteného pásu s geometrickým vzorem, jehož základ tvoří očka 7 otevřeného trikotu. Pružná nit 3 je vázána v každém druhém sloupku oček 2 jednak uvnitř zdvojených oček 8, obsahujících pružné 3 a nepružné niti, jednak spojovacími kličkami 9 v jednom až j>ětí řádcích mezi zdvojenými očky 8. Podle rozmístěni zdvojených oček 8 v základní jsdnolícní vazbě se v tomto případě vytvoří tvar trojúhelníka. Očka 7 otevřeného trikotu se rozšíří a vybortí z větší části na lícní stranu pleteniny v ploše trojúhelníka ohraničené zdvojenými očky 8. Očka 2 základní pleteniny jsou vytvořena z předených přízí, např. bavlny, nebo vlny, pružné niti 2 tvoří např. konjugované kabílky.
Obr. 5 ukazuje pružný pletený pás s pružnými nitěmi 2 * každém druhém sloupku oček 10 dvouřádkové atlasové vazby z nepružných nití, která tvoří základ pleteniny. Pružná nit 3 je vázána jednak uvnitř zdvojených oček 21» obsahujících pružné 2 a nepružné niti v každém druhém vratném řádku, Jednak spojovacími kličkami 12 v jednom řádku oček 10 mezi zdvojenými očky 21· Tím dochází k vyborcení oček 10 atlasové vazby, ležících mezi těmito zdvojenými očky 11, na lícní stranu pleteniny. Zbývající očka 10 atlasové vazby, která neobsahují pruž
214 038 né niti 3 a ani nejsou vázána jejími spojovacími kličkami, se prodlužuji a vybortí z větší části na rubní stranu pleteniny.