CS213930B1 - Circuit circuitry for evaluating the variable frequency divider ratio - Google Patents
Circuit circuitry for evaluating the variable frequency divider ratio Download PDFInfo
- Publication number
- CS213930B1 CS213930B1 CS126380A CS126380A CS213930B1 CS 213930 B1 CS213930 B1 CS 213930B1 CS 126380 A CS126380 A CS 126380A CS 126380 A CS126380 A CS 126380A CS 213930 B1 CS213930 B1 CS 213930B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- input
- divider
- frequency
- counter
- register
- Prior art date
Links
Landscapes
- Measurement Of Mechanical Vibrations Or Ultrasonic Waves (AREA)
Abstract
Účelem vynálezu je vytvoření obvodu, který doplňuje stávajíoí proměnné děliče kmitočtu o některé speciální vlastnosti. Realizuje se takovým uspořádáním předvolitelné děličky kmitočtu, které dovoluje její cyklickou předvolbu prostřednictvím registru. Registr zaznamenává výsledné stavy předvoleného čítače v cyklech, při kterých dochází k vyhodnocování kmitočtu dělených pulsů. Čítač může praoovat obousměrně a nastavením předvolby a směru čítání získáme dolní nebo horní limitní dělicí poměr. Vstupem čítače je řada pulsů upravená pevnou děliČkou a odpovídají kmitočtu děleného signálu za dobu oyklu danou generátorem pulsů. Mezi jednotlivými cykly řídící obvody nulují a nastavují jednotlivé obvody.The purpose of the invention is to create a circuit that supplements the existing variable frequency dividers with some special properties. It is implemented by arranging a preselectable frequency divider in such a way that it allows its cyclic preselection via a register. The register records the resulting states of the preselected counter in cycles during which the frequency of the divided pulses is evaluated. The counter can operate bidirectionally and by setting the preselection and counting direction we obtain the lower or upper limit division ratio. The input of the counter is a series of pulses adjusted by a fixed divider and they correspond to the frequency of the divided signal for the cycle time given by the pulse generator. Between individual cycles, the control circuits reset and set the individual circuits.
Description
Vynález ae týká zapojení obvodu pro vyhodnocování a automatická řízení dělícího poměru proměnného děliěe kmitočtu v závislosti na kmitočtu děleného signálu s možností předvolby limitního dělíoího poměru·The invention relates to a circuit for the evaluation and automatic control of the dividing ratio of a variable frequency divider as a function of the frequency of the split signal, with the possibility of preselecting the limit dividing ratio.
Dosud známé systémy využívající proměnného děliče kmitočtu praoují jednak s pevně nastaveným dělíoím poměrem nebo s programovatelným dělícím poměrem.Previously known systems employing variable frequency splitters operate either with a fixed split ratio or with a programmable split ratio.
U programovatelných děličů je převážně využíváno čítačů s předvolbou. Změna stavu vstupů nastavení děliče řídícím obvodem v průběhu čítání pak vytváří z pevné děličky děličku programovatelnou. Programování děličky je řízeno daným algoritmem. Nevýhodou těchto zapojení je, že nevyužívají pro řízení dělíoího poměru informaci o kmitočtu děleného signálu.For programmable dividers, predefined counters are mainly used. Changing the state of the divider setting inputs by the control circuit during counting then makes the fixed divider programmable. Divider programming is controlled by the algorithm. The disadvantage of these circuits is that they do not use the frequency information of the split signal to control the split ratio.
Výše uvedené nevýhody odstrašuje zapojení obvodu pro vyhodnocování dělíoího poměru proměnného děliče kmitočtu v závislosti na kmitočtu děleného signálu podle vynálezu jehož podstata spočívá v tom, že výstup pulsního snímače je přiveden na první vstup programovatelné děličky a dále na vstup děličky s pevným dělíoím poměrem, jejíž výstup je připojen na první vstup blokovacího hradla, jehož výstup je připojen na první vstup předvoleného čítače, jehož výstup Je připojen na první vstup registru, jehož výstup je připojen na druhý vstup programovatelné děličky jejíž výstup je výstupem celého obvodu, dále, že výstup generátoru pulsů je připojen na druhý vstup obvodu blokování a současně na vstup řídíoího obvodu, jehož první výstup je zapojen na druhý vstup předvole ného čítače a druhý výstup je zapojen na druhý vstup registru.The aforementioned disadvantages are avoided by connecting a circuit for evaluating the dividing ratio of a variable frequency divider as a function of the frequency of the split signal according to the invention, characterized in that the pulse sensor output is connected to the first input of the programmable divider and is connected to a first input of a blocking gate whose output is connected to a first input of a preset counter whose output is connected to a first register input whose output is connected to a second input of a programmable divider whose output is the output of the entire circuit; connected to the second input of the interlock circuit and at the same time to the input of the control circuit, the first output of which is connected to the second input of the preselected counter and the second output of which is connected to the second register input.
Největší výhodou je přímá závislost dělíoího poměru na kmitočtu vstupního signálu nastavitelná v širokých mezíoh, další výhodou je možnost nastavení limitního dělíoího poměru pomooí předvoleného čítače a děličky s pevným, ale volitelným dělícím poměrem. Tyto obvody spolu s laditelným generátorem taktovaoíoh pulsů dávají uvedenému zapojení široké možnosti volby dělíoíbo poměru.The biggest advantage is the direct dependence of the dividing ratio on the input signal frequency adjustable within wide limits, another advantage is the possibility of setting the limit dividing ratio using a preset counter and a divider with a fixed but selectable dividing ratio. These circuits, together with a tunable pulse generator, give the circuit a wide choice of split or ratio.
Zapojení podle vynálezu je zřejmé z připojeného blokového vyobrazení.The circuit according to the invention is apparent from the attached block diagram.
Zapojení podle vynálezu sestává z pulsního snímače 2, děličky s pevným dělíoím poměrem 2, blokovaoího hrdla 2» předvoleného čítače 2» registru 2» programovatelné děličky 6, generátoru impulsů £ a řídíoího obvodu ,§.The circuit according to the invention consists of a pulse transducer 2, a fixed dividing divider 2, a blocking throat 2 of a preset counter 2 of a programmable divider register 6, a pulse generator 6 and a control circuit.
Funkoe podle vynálezu je taková, že výstupní signál z pulsního snímače 2 je veden na vstup děličky s pevným volitelným dělíoím poměrem 2. Takto vhodně zmenšený kmitočet pulsů je přes blokovaoí obvod 2 veden na vstup předvoleného čítače 4, který podle potřeby změny dělíoího poměru čítá vpřed nebo vzad.The funcoe according to the invention is such that the output signal from the pulse transducer 2 is applied to a divider input with a fixed selectable split ratio 2. Thus, a suitably reduced pulse frequency is routed via a blocking circuit 2 to a preset counter 4 input. or backwards.
Po dobu trvání taktovaoího pulsu mění čítač svůj stav až do okamžiku, kdy dojde k zablokování vstupního signálu. Konečný stav čítače £ je po dobu blokování vstupního signálu přenesen do registru 2 a udržován Jeho výstupu po dobu následujíoího taktovaoího pulsu z generátoru Výstupní stav registru 2 Je předvoleným dělíoím poměrem děličky 2* Opakovanou předvolbu čítače £ a přenesení jeho konečného stavu do registru 2 zajišťuje řídíoí obvod £. Současně jsou pulsy z pulsního snímače 2 vedeny na vstup programovatelné děličky 2» která pro, 213930 vádí vlastní dělení vstupníoh pulsů.For the duration of the clock pulse, the counter changes its state until the input signal is blocked. The final state of the counter 6 is transferred to the register 2 during the blocking of the input signal and maintained its output for the next clock pulse from the generator. Output state of the register 2 circuit £. At the same time, the pulses from the pulse sensor 2 are fed to the input of the programmable divider 2 which, for the 213930, leads to the actual division of the input pulses.
Výše popsané zapojení obvodu vyhodnocování dělícího poměru proměnného děliče kmitočtu v závislosti na kmitočtu vstupního signálu podle vynálezu lze použít pro regulátory tloušťky pasu válcovacíoh stolio, využívajících obvodů pro registraci analogovýoh veličin s opětovným vybavováním. Jde zvláště o váloovací stolice pro válcování plechů za studená např. dvacetiválcové stolice, u nichž lze použít pro regulaoi stavění ráloů stolioe informace o změnách vstupní tloušťky pasu a kde lze umístit před stolicí snímače tloušťky pasu a délky pasu. Zapojení obvodu umožňuje řídit okamžik výběru informace o vstupní tloušťce pasu v závislosti na rychlosti pasu.The above-described circuit for evaluating the dividing ratio of the variable frequency divider as a function of the frequency of the input signal according to the invention can be used for roller thickness controllers of the rolling mill using circuitry to register analog quantities with re-equipping. In particular, rolling mills for cold rolling of sheet metal, for example, twenty-cylinder mills, in which information on changes in the inlet waist thickness can be used to control the erection of the stool, and where the waist thickness and waist length sensors can be placed in front of the mill. Circuit wiring allows you to control the moment of selecting information about the input thickness of the waist depending on the waist speed.
Claims (2)
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS126380A CS213930B1 (en) | 1980-02-25 | 1980-02-25 | Circuit circuitry for evaluating the variable frequency divider ratio |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS126380A CS213930B1 (en) | 1980-02-25 | 1980-02-25 | Circuit circuitry for evaluating the variable frequency divider ratio |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS213930B1 true CS213930B1 (en) | 1982-04-09 |
Family
ID=5346572
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS126380A CS213930B1 (en) | 1980-02-25 | 1980-02-25 | Circuit circuitry for evaluating the variable frequency divider ratio |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS213930B1 (en) |
-
1980
- 1980-02-25 CS CS126380A patent/CS213930B1/en unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| DE1616374B1 (en) | Arrangement for switching the measuring range with a digital voltmeter | |
| US3438385A (en) | Flow blending control system | |
| CS213930B1 (en) | Circuit circuitry for evaluating the variable frequency divider ratio | |
| US4539694A (en) | Non-linear counting circuit | |
| DE2041532A1 (en) | Digital signal linearizer | |
| GB1106651A (en) | Process control apparatus | |
| GB1163075A (en) | Multiple Unit Pricing. | |
| US4354158A (en) | Circuit arrangement for generating a sampling pulse train for a periodic signal | |
| GB1271682A (en) | Standardization system for a digital radiation gauge | |
| JPS5685935A (en) | Reversible counting circuit of pulse | |
| SU552598A1 (en) | Parametric Regenerator Control Device | |
| SU550586A1 (en) | Digital two-channel average frequency meter | |
| RU2107900C1 (en) | Device for measuring of parameter average value, in particular, of heterogeneous medium temperature | |
| SU463100A1 (en) | Device for setting the program | |
| CS217717B1 (en) | Involvement to measure longitudinal dimensions, in particular of rolled products on continuous lines | |
| SU830474A1 (en) | Phase shift-to-code converter | |
| SU373705A1 (en) | DEVICE FOR AUTOMATIC REGULATION OF THE RELATIONSHIP OF FLUID COSTS IN PIPELINES | |
| SU437976A1 (en) | Device for measuring the relative excess of the average frequency of the pulses | |
| SU452808A1 (en) | Pulse Control Software | |
| SU415639A1 (en) | ||
| SU993143A1 (en) | Digital frequency meter | |
| JPS6016291B2 (en) | Rolling reduction measuring device | |
| GB1238582A (en) | ||
| RU2023282C1 (en) | Device for adjusting relation of discharges of solutions of components | |
| SU649006A1 (en) | Displacement-to-code converter |