CS212405B1 - Zařízeni k nanášeni částic pojivá v elektrickém poli - Google Patents
Zařízeni k nanášeni částic pojivá v elektrickém poli Download PDFInfo
- Publication number
- CS212405B1 CS212405B1 CS808515A CS851580A CS212405B1 CS 212405 B1 CS212405 B1 CS 212405B1 CS 808515 A CS808515 A CS 808515A CS 851580 A CS851580 A CS 851580A CS 212405 B1 CS212405 B1 CS 212405B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- binder
- electric field
- polarized electrode
- spray
- roller
- Prior art date
Links
Landscapes
- Nonwoven Fabrics (AREA)
Abstract
Účelem vynálezu je dosažení rovnoměrného nanášení pojivá ne vlákennou vrstvu při velmi malém podílu vody a dále úspora energie při sušení. Vlákenná vrstva se vede mezi elektrodami, z nichž jedna má tvar kluzné plochy a druhou tvoří rozstřikovací válec, opatřený výstupky s ostrými hranami. Tento rozstřikovací válec je napojen na jeden pól zdroje vysokého napětí. Rozstřikovací válec a opačné polarizovaná elektroda mohou být opatřeny dielektrickým povrchem.
Description
Základní účinek způsobu a zařízení spočívá v tom, že dovoluje nanášet pojivo velmi rovnoměrně na vlákennou vrstvu buá v celé ploše, nebo v libovolných vzorech. Pojivo, i když je v podobá vodní disperze, obsahuje vody jen velmi malý podíl a nároky na sušení jsou minimální.
Elektrické pole má hlavní funkce v tom, že vyvolává nabíjení jednotlivých Částic, způsobuje odtržení částic od rozstřikovacího válce a usměrňuje pohyb částic k vlákenné vrstvě.
Hmotnost kapiček disperzního pojivá závisí na elektrofyzikálnicn vlastncíttch pojivá a na parametrech elektrického pole. Při optimálních podmínkách jsou kapičky velmi stejnoměrné a to v rozmezí asi 70 až 100 mm.
Největší intenzita pole je na hrotu rozstřikovacího válce, kde takž ν'σα elektrického pole působí na částice největší síla, která plynule vyvolává jejich odtrženi.
Pohyb částic mezi elektrodami se potom děje podle silových křivek elektrického pole.
Hustota a distribuce nánosu pojivá se řídí a aůíe regulovat fyzikálními vlastnostmi pojivá jako je viskozita, specifický odpor, ňielektrická permabilxta a oarametry elektrického pole jako intenzitou, odstupem elektrod, jejich tvarem apod.
Způsob a zařízení podle vynálezu jsou dále blíže popsány na postupu práce zařízená a znázorněny na výkresech, na nichž značí obr. ' schematicko .spořádání vedeni vlákenné vrstvy s rozstřikovacím válcem a opačně polarizovanou elektrooou tvoři. i perforovaným ‘ bubnem a obr. 2 schematické uspořádání vedení vlákenné vrstvy, kde opačné polarizovanou elektrodu tvoří kovové síto.
Příklad
Jak je patrno z obr. 1, je zařízení k nanášení rovnoměrné vrstvy vodní disperze pojivá na pavučinu nebo rouno tvořeno brodicím válcem 2, smáčeným ve vaně £ pojivém; disperze je temperována topnou spirálou. K brodícímu válci 2 je přiřazen rozstřikovací válec £, který má stejný směr otáčení jako brodící válec 2. Rozstřikovací válec £ je napojen ns zdroj 6 vysokého napětí. Vlákenná vrstva - obvykle do plošné hmotnosti 150 g.m - je vedena 10 neoznačenými válci přes opačně polarizovanou elektrodu 2, tvořenou perforovaným bubnem.
Pojivo, vynesené brodicím válcem g z vany g na rozstřikovací válec £ je nastřikováno na vlákennou vrstvu 1 0.
Koncentrace vodné disperze pojivá se voli nejlépe do 20 %, maximálně však 50 % sušiny.
Na obr. 2 je znázorněno alternativní uspořádání vedení vlákenného rouna, kde však opačně polarizovanou elektrodu tvoři kovové síto 8. Odstup těchto elektrod závisí na použitém napětí, orakticky bývá nejvýše 40C mm.
Pojivo ve formě taveniny polymeru s dobrými tokovýml vlastnostmi, jaké mé například polyetylén, polypropylen nebo modifikovaný polyamid - a to ve vzoru mřížky - se nanáší obdobně jako na obr. 1 s tím, že vana £ s pojivém je vyhřívána topným médiem a opačně polarizovanou elektrodu £ tvoří kovové síto 8, které je rovněž úsekem dopravní dráhy vlákenné vrstvy £0.
Tak je možno například zhotovit pojenou textilii do klimatizačního zařízení pro filtraci vzduchu. Rouno z polyesterových vláken o hmotnosti 60 g/m2 se na zařízení, popsaném na
Vynález se týká zařízení k nanášení pojivá v elektrickém poli při výrobě netkaných textilií. Zahrnuje rozstřikovací válec s ostrými hranami, výstupky nebo hroty na obvodu, napojený na jeden pól vysokého napětí, zatímco opačně polarizovanou elektrodu tvoří kluzná plocha, hrana nebo drát, upravený k vedení procházející vlákenné vrstvy.
Je známo, že vlastnosti pojených textilii nejvíce ovlivňuje rozmístění pojivá. Proto byly hledány různé cesty, jak nanášet pojivo v předem stanovených vzorech. Vyvinuty byly postupy, založené na tisku pojivá pomoci rotační šablony, pojení lisováním mezi vzorovanými válci i pojení vloženou sílovinou z termoplastického polymeru. Tyto postupy jsou technicky použitelné, každý z nioh má však určité technické i ekonomické nedostatky.
Tak například pojení pavučiny nebo rouna tiskem pojivá vyžaduje jednak náročné zařízení, vyvolané především tím, že tímto způsobem se pojí hlavně pavučiny, nebo jen velmi lehká vrstvená rouna, takže je nutno výchozí vlékennou vrstvu předem zpevnit, a to nejlépe smočením vodou. Po nanesení pojivá tiskem na tuto smočenou vrstvu je samozřejmě nutno impregnát sušit. Je to operace energeticky náročná, která zvláště v době energetických potíží komplikuje celou výrobu.
Pojení způsobem založeným na lisování mezi vzorovými válci je energeticky výhodnější. Vyžaduje však, aby pojivo obvykle v podobě termoplastických vláken byle přimíšeno do výchozí vlákenné vrstvy rovnoměrně a při lisování dochází pak k využití jeri jejich malého podílu. Zbývající podíl vláken se stává v podstatě jen pasivní výplní. Způsob, založený na vkládání pojivá v podobš síloviny nebo mřížky z termoplastického pojivá, je vhodný pro textilie o vyšší plošné hmotnosti, většinou nad 100 g/m2, nebol příprava těchto útvarů při nízké plošné hmotnosti je značně obtížná.
Jsou známa zařízení na nanášení pojivá v elektrickém poli. Tvoří je stříkací pistole a protielektroda, přes kterou se pohybuje vrstva určená k nánosování. Tato zařízení vytvářejí rovnoměrný proud částic z pistole na podložku a také částice v průřezu stříkaného proudu nemají stejnou velikost. Nános pojivá je proto jednak pouze v celé ploše, jednak značně nestejnoměrný.
Uvedené nedostatky odstraňuje podle vynálezu způsob výroby pojených textilií na zařízení k nanášení částic pojivá v elektrickém poli. Jeho podstata spočívá v tom, že se vlákenné vrstva, jako pavučina, rouno nebo vrstva, zpevněné vpichováním nebo proplétáním, vede mezi elektrodami, z nichž jedna elektroda má tvar kluzné plochy, trubky nebo drátu, druhou elektrodu tvoří otáčející se rozstřikovací válec, opatřený výstupky s ostrými hranami nebo výstupky, tvořícími vzor na povrchu rozstřikovacího válce.
Podstata zařízení spočívá v tom, že k brodícímu válci je přiřazen rozstřikovací válec, opatřený na obvodu ostrými hranami, výstupky nebo hroty a napojený na zdroj jednoho pólu vysokého napětí, zatímco opačně polarizovanou elektrodu tvoří kluzná plocha, trubka, hrana, nebo drát, umístěný pod procházející vlákennou vrstvou. Podle dalšího provedení vynálezu může opačně polarizovanou elektrodu tvořit perforovaný válec, síto nebo tvarovaný buben se vzory, oddělenými dielektrikem. Výhodný odstup elektrod je 10 až 20 cm při napětí zdroje 70 000 V. Při vyšším napětí může být vzdálenost větší.
Přistavení rozstřikovacího válce k brodícímu válci může být provedeno regulovatelné, stejně jako rychlost a směr otáčení obou těchto válců. Dvojice elektrod mohou být vytvoře ny se vzory pruhů, jejichž kombinací vznikají obrazce, blízké uspořádání pojivá, ve tvaru čtverce, obdélníku, kosodélníku, kosočtverce, případně s přerušovanými úseky.
Konečně podle posledního význaku vynálezu může být dielektrickým povrchem opatřen rozstřikovací válec,anebo opačně polarizovaná elektroda.
obr. 2, opatří nánosem taveniny modifikovaného polyamidu. Bezprostředně po nanesení taveniny se vrstva vystaví tlaku přítlačného válce £ na opačně polarizovanou elektrodu £ s ovinutým sítem 8. Proti běžným způsobům stříkání pojivá se takto vlivem velmi stejnoměrného nánosu pojivá a jeho vhodnější distribuce v pojené textilii umožňuje snížit podíl pojivá až o 20 % a úměrně zlepšit jejich deformační vlastnosti.
Claims (2)
1. Zařízení k nanášení částic pojivá v elektrickém poli při výrobě netkaných textilií, obsahující brodicí válec s přiřazeným rozstřikovacím válcem, vyznačené tím, že rozstřikovací válec (4) je opatřený na obvodu ostrými hranami, výstupky nebo hroty a je napojený na zdroj (6) jednoho pólu vysokého napětí, zatímco opačně polarizovanou elektrodu (7) tvoří kluzná plocha, trubka, hrana nebo drát upravený pro vedení procházející vlákenné vrstvy (10).
2. Zařízení podle bodu ,2, vyznačené tím, že opačně polarizovanou elektrodu (7) tvoři perforovaný buben, síto nebo tvarovaný válec se vzory, oddělenými dielektrikem.
3. Zařízení podle bodů 2 a 3,vyznačené tím, že rozstřikovací válec (4) a/nebo ooofoí polarizovaná elektroda (7) jsou opatřeny dielektrickým povrchem.
2 listy výkresů
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS808515A CS212405B1 (cs) | 1980-12-04 | 1980-12-04 | Zařízeni k nanášeni částic pojivá v elektrickém poli |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS808515A CS212405B1 (cs) | 1980-12-04 | 1980-12-04 | Zařízeni k nanášeni částic pojivá v elektrickém poli |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS212405B1 true CS212405B1 (cs) | 1982-03-26 |
Family
ID=5435791
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS808515A CS212405B1 (cs) | 1980-12-04 | 1980-12-04 | Zařízeni k nanášeni částic pojivá v elektrickém poli |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS212405B1 (cs) |
-
1980
- 1980-12-04 CS CS808515A patent/CS212405B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US3977937A (en) | System for making a non-woven sheet by creating an electrostatic field action | |
| RU2324024C2 (ru) | Способ изготовления сушильной ткани и сушильная ткань с вентиляционными отверстиями с тыльной стороны для улучшенной стабильности листа | |
| US4208366A (en) | Process for preparing a nonwoven web | |
| JP3089585B2 (ja) | 印刷され次いで熱乾燥させられた、運動する材料ウェブに給湿する方法および装置 | |
| EP3132074B1 (de) | Verfahren und vorrichtung zum spreizen eines faserstrangs | |
| JPH0140141B2 (cs) | ||
| DE1635585A1 (de) | Verfahren zur Herstellung von gleichmaessigen ungewebten Stoffbahner aus Endlosfaeden | |
| DE69827523T2 (de) | Verfahren und vorrichtung zur steuerung von nebel und staub bei der herstellung und veredelung von papier und pappe | |
| DE2840827A1 (de) | Verfahren und vorrichtung zur herstellung eines non-woven-vlieses aus synthetischen filamenten | |
| US4413425A (en) | Method for thermal/vacuum drying a wet web of material | |
| US8632613B2 (en) | Process for applying one or more treatment agents to a textile web | |
| KR101170350B1 (ko) | 제지기에서 사용되기 위한 직물 구조물 및 그의 생산방법 | |
| DE4241514C2 (de) | Verfahren zur Herstellung eines mit Dipolen beladenen Flächengebildes und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens | |
| WO2009112008A1 (de) | Verfahren und vorrichtung zur vorverfestigung eines vlieses | |
| CS212405B1 (cs) | Zařízeni k nanášeni částic pojivá v elektrickém poli | |
| DE69822127T2 (de) | Verbesserungen zum Herstellen van Vliesstoffen mit einem elektrostatischen geladenen Transportband | |
| DE2932457C2 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Auftragen von Flüssigkeiten auf bewegte Flächengebilde, insbesondere Textilbahnen | |
| US4050162A (en) | Method and apparatus for removing liquid from liquid bearing material | |
| DE102017129300A1 (de) | Anlage und Verfahren zur Erzeugung eines Spinnvlieses | |
| DE2302928A1 (de) | Verfahren zur fertigung eines vlieses und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens | |
| DE1901285A1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Flaechengebilden | |
| US4135307A (en) | Method and apparatus for removing liquid from liquid bearing material | |
| DE2120967A1 (en) | Woven endless paper web dehydrating screen with flocculated surface | |
| US3773592A (en) | Method and apparatus for forming composite sheets of reinforced,nonwoven fibrous materials | |
| EP1586701B1 (de) | Trockenanordnung |