CS211853B1 - Zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru - Google Patents
Zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru Download PDFInfo
- Publication number
- CS211853B1 CS211853B1 CS439179A CS439179A CS211853B1 CS 211853 B1 CS211853 B1 CS 211853B1 CS 439179 A CS439179 A CS 439179A CS 439179 A CS439179 A CS 439179A CS 211853 B1 CS211853 B1 CS 211853B1
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- nuclear reactor
- stage
- reactor body
- cabin
- openings
- Prior art date
Links
Landscapes
- Monitoring And Testing Of Nuclear Reactors (AREA)
Abstract
Vynález se týká zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru v podmínkách radioaktivního záření. Řešeným úkolem je zajištění bezpečnosti pra-' covníků a maximální zkrácení doby oprav. Podstata vynálezu spočívá v tom, že první stupeň zařízení je uložen otočně kolem podélné osy tělesa reaktoru a reaktorové šachty nacházející se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru, posuvně ve svislém a vodorovném směru, přičemž v prvním stupni je vytvořen průchod pro transport obsluhy do kabinového stupně a z tohoto kabinového stupně, který se skládá ze dvou navzájem1 mechanicky spojených sekcí, při-, čemž první sekce je ve tvaru mnohostěnu, v jehož stěnách jsou vytvořeny otvory pro desky, které jsou opatřeny prohlížecími otvory a zabudovanými manipulátory, přičemž mechanická spojení prvního stupně s kabinovým stupněm a mezi dvěma sekcemi kabinového stupně jsou rozebíratelná. Zařízení podle vynálezu lze použít zejména pro opravy těles jaderných reaktorů.
Description
Vynález se týká zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru v podmínkách radioaktivního záření.
Řešeným úkolem je zajištění bezpečnosti pracovníků a maximální zkrácení doby oprav.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že první stupeň zařízení je uložen otočně kolem podélné osy tělesa reaktoru a reaktorové šachty nacházející se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru, posuvně ve svislém a vodorovném směru, přičemž v prvním stupni je vytvořen průchod pro transport obsluhy do kabinového stupně a z tohoto kabinového stupně, který se skládá ze dvou navzájem1 mechanicky spojených sekcí, při-, čemž první sekce je ve tvaru mnohostěnu, v jehož stěnách jsou vytvořeny otvory pro desky, které jsou opatřeny prohlížecími otvory a zabudovanými manipulátory, přičemž mechanická spojení prvního stupně s kabinovým stupněm a mezi dvěma sekcemi kabinového stupně jsou rozebíratelná.
Zařízení podle vynálezu lze použít zejména pro opravy těles jaderných reaktorů.
Vynález se týká zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru.
V souladu s mezinárodními předpisy pro kontrolu jaderných reaktorů se musí provádět periodické preventivní prohlídky a opravy tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru.
Vynález se týká zařízení, které se používá pro prohlídky a opravy vnitrních stěn jaderného reaktoru a vnitřních a vnějších stěn zařízení nacházejících se uvnitř tělesa jaderného reaktoru v podmínkách radioaktivního záření o intenzitě rádu 1,5 r/s.
Je známo zařízení pro vyšetřování vnitřního povrchů tělesa jaderného reaktoru, které se používalo v jaderné elektrárně „Stade“ v USA.
Toto zařízení je tvořeno biologicky odstíněnou komorou a otevřeným otvorem pro přísup ke stěnám jaderného reaktoru. Odstíněná komora se do tělesa jaderného reaktoru spouští na tyči a je uložena otočně kolem své podélné osy.
Všechny práce prováděné z komory provádí potápěč, přičemž těleso jaderného reaktoru je zcela naplněno vodou, která tvoří biologickou ochranu.
• Technologické možnosti vyšetřování a oprav tělesa jaderného reaktoru poskytované tímto popsaným zařízením jsou omezeny, protože přítomnost vody v tělese jaderného reaktoru neumožňuje při hledání trhlin a lunkrů na vnitřním povrchu jaderného reaktoru použít.barevnou nedestruktivní defektoskopii.
Dalším omezením je přítomnost „mrtvých oblastí“, tj.'částí vnitřního povrchu tělesa jaderného reaktoru, ke kterým nemá pracovník otvorem přístup, například dno tělesa jaderného reaktoru.
Jinou nevýhodou je použití otevřeného otvoru, takže není zajištěna bioolgická ochrana proti záření a intenzitě přesahující 1,5 r/s, protože pracovník je chráněn pouze vrstvou vody nacházející se mezi ním a vnitřním povrchem tělesa jaderného reaktoru, přičemž v případě, kdy pracovník provádí opravy přímo na stěně tělesa jaderného reaktoru, může být tloušťka této vrstvy minimální.
Jiná nevýhoda spočívá v tom, že při výměně pracovníka je nutno celé zařízení z tělesa jaderného reaktoru vytáhnout, což je časově velmi náročné.
Všichni pracovníci kromě toho musí mít potápěčský výcvik, což předpokládá celé potápěčské družstvo a jeho technické vybavení.
Další známé, zařízení pro vyšetřováni vnitřního povrchu tělesa jaderného Teaiktoru sestává z biologicky odstíněného vícedllného betonového kontejneru, jehož tvar odpovídá tvaru vnitřního prostoru tělesa jaderného reaktoru.
Zařízení je uloženo na závrtných šroubech tělesa jaderného reaktoru a může se otáčet kolem své podélné osy. Ve válcové· části kontejneru jsou ve šroubovici vytvořeny prohlížecí otvory pro hledání vad na vnitřním povrchu tělesa jaderného reaktoru a průlezné otvory. Uvnitř kontejneru se posouvá závěsná plošina se dvěma pracovníky, jejíž pomocí pracovníci prohlížecími otvory sledují oblasti vnitřního povrchu tělesa jaderného reaktoru. Při kolmém posuvu závěsné plošiny a otáčení kontejneru kolem podélné osy mají pracovníci prohlížecími otvory a průleznými otvory prakticky volný přístup k válcové části vnitřního povrchu tělesa reaktoru.
Popsané zařízení odstraňuje řadu nedostatků dříve popsaných zařízení. Vyšetřování a opravy se provádějí bez naplnění tělesa jaderného reaktoru vodou, takže není třeba mít potápěčské družstvo a příslušné technické vybavení.
Rozšiřuje se rozsah nářadí použitelného pro opravy, protože toto zařízení nemusí být vodotěsné. Některé technologické postupy při opravách se usnadňují, například sváření a obrábění kovů. Popsané zařízení kromě toho umožňuje použít pro vyšetření vnitřního povrchu reaktoru barevnou nedestruktivní defektoskopii.
Ostatní nedostatky popsaného zařízení však zůstávají, například nedostatečná biologická ochrana pracovníka při opravě vnitřního povrchu tělesa jaderného reaktoru, protože je nucen zdržovat se v bezprostřední blízkosti odkrytého povrchu tělesa jaderného reaktoru v místě opravy.
Dalším nedostatkem je existence „mrtvých oblastí“ na dně tělesa jaderného reaktoru, které nejsou v dosahu pracovníka pomocí průlezných otvorů zařízení.
• Kromě toho se projevují také jiné nedostatky, například velká hmotnost zařízení v důsledku velkého objemu biologického odstínění, které je uspořádáno podél všech stěn tělesa jaderného reaktoru. Zařízení je velmi neskladné a obtížně přepravovatelné.
Další nedostatek spočívá v tom, že práce pracovníků na závěsné plošině je nepohodlná, protože tato závěsná plošina je zavěšena na lánech a v průběhu vyšetřování a oprav se posouvá od jednoho průlezného otvoru ke druhému. K nástrojům pro opravy musí přitom být připojena všechna potřebná vedení, například pro tlakový vzduch, vodu, páru a elektrická vedení.
Závěsná plošina není v době provádění opravy vady na vnitřním povrchu tělesa jaderného reaktoru nijak pevně zajištěna, a pracovníci proto musí pracovat upoutáni v bezpečnostních pásech na. zajišťovacích lánech. To vše způsobuje pracovníkům mnoho obtíží pří práci, prodlužuje dobu opravy a pobyt pracovníků v oblasti záření.
Je známo také zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru v podmínkách radioaktivního záření, které sestává ze dvou stupňů, přičemž jeden stupeň je opatřen rozpěraml pro ustavení uvnitř tělesa jaderného reaktoru a druhý kabinový stupeň je vůči prvnímu stupni otočný kolem své podélné osy, je s prvním stupněm mechanicky spojen a je opatřen prohlížecími otvory pro hledání vad na stěnách tělesa jaderného reaktoru a na zařízeních nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru, manipulátory pro provádění oprav uvnitř .tělesa jaderného reaktoru a oprav zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru a průleenými otvory.
První stupeň tohoto zařízení je tvořen svislou konstrukcí z ocelových trubek, která je na horní části opatřena závěsy pro zavěšování na hák jeřábu a plošinou obsluhy a ve spodní částí nosnou přírubou, na které se nacházejí ústrojí pro uchycení a otáčení kabinového stupně.
Kabinový stupeň je otáčen -pohonem uspořádaným na nosné přírubě prvního stupně a je s prvním stupněm mechanicky spojen tak, že se může otáčet kolem své podélné osy.
Kabinový stupeň je tvořen skříňovou ocelovou konstrukcí s -dvojitými stěnami, jejíž rám je tvořen trubkairii. Biologické odstínění je uspořádáno mezi stěnami a v trubkách. Ve dvou protilehlých čelních stranách kabinového stupně jsou zabudovány prohlížecí otvory a manipulátory a v -postranní stěně .jsou vytvořeny průlezné otvory.
Do kabinového stupně vstoupí dva pracovníci. Kabinový stupeň se pak pomocí jeřábu spustí do tělesa jaderného reaktoru, načež pracovníci zařízení pomocí rozpěr ustaví vzhledem ke stěnám tělesa jaderného reaktoru a mohou zahájit prohlídku, popřípadě též potřebné opravy stěn tělesa jaderného reaktoru. Prohlídka a opravy se provádějí přes biologické odstínění a pracovníci nepřicházejí do žádného styku s povrchem tělesa jaderného reaktoru.
V případě potřeby mohou pracovníci kabinový stupeň pootočit kolem jeho podélné osy, což se provádí pohonem uspořádaným na prvním stupni.
Kabinový stupeň je opatřen soustavou pro vytváření biologických podmínek a osvětlovací a komunikační soustavou.
Toto zařízení odstraňuje řadu nedostatků, kterými trpěla dříve popsaná zařízení. Zařízení má ve srovnání s betonovým kontejnerem nepatrnou hmotnost a jeho transport je snadnější. Pracovníci provádějí všechny práce přes biologické odstínění, což umožňuje prohlížení a opravy v podmínkách silnějšího radioaktivního záření. Práce obsluhy probíhá v příjemnějších podmínkách, protože odpadá nutnost používat bezpečnostní pásy a každý pracovník má vlastní pracoviště.
Zařízení však nesplňuje jeden ze základních požadavků mezinárodních předpisů pro inspekci jaderných reaktorů, neboť zde není trvale otevřený spojovací průchod pro pracovníky z kabinového stupně v případě nouzové situace.
Při opravě tělesa jaderného reaktoru kromě toho dochází k zamoření hlavního sálu, nacházejícího se nad tělesem, prachem, protože zařízení není opatřeno žádným oddělovacím krytem, který by těleso jaderného reaktoru po dobu provádění opravy zakrýval.
Zařízení je vybaveno pouze omezeným rozsahem manipulátorů pro provádění oprav, protože konstrukce zařízení je pevná a manipulátory nelze rychle vyměnit za jiné manipulátory pro provádění jiných oprav. První stupeň a kabinový stupeň, které jsou navzájem mechanicky otočně spojeny, mají jednoúčelovou konstrukci. Kabinový stupeň není možno vyměnit za jiný kabinový stupeň, například za kabinový stupeň pro prohlížení a opravy dna tělesa jaderného reaktoru.
Zařízení není při prohlížení a provádění oprav vybaveno žádnou automatikou, protože je zavěšeno na jeřábu hlavního sálu, který pro tuto dobu nemůže být využít pro jiné účely, což by zkrátilo dobu opravy celého komplexu. Zařízení není univerzální, protože v důsledku pevného provedení prvního stupně a kabinového stupně nelze toto zařízení přizpůsobit pro různé velikosti těles jaderných reaktorů, které se od sebe liší výškou a vnitřním průměrem.
Všechny uvedené faktory jako celek prodlužují vyřazení jaderného reaktoru při jeho plánované preventivní opravě, což má za následek zvýšení nákladů na tuto opravu.
Uvedené nedostatky odstraňuje zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru v podmínkách radioaktivního záření, které sestává ze dvou stupňů, přičemž první stupeň je opatřen vzpěrami pro ustavení uvnitř tělesa jaderného reaktoru a druhý kabinový stupeň je vůči prvnímu stupni otočný kolem své podélné osy, je s prvním stupněm mechanicky spojen a je opatřen prohlížecími otvory pro hledání vad na stěnách tělesa jaderného reaktoru a na reaktorové šachtě nacházející se uvnitř tělesa jaderného reaktoru, manipulátory pro provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a oprav zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru a otvory. Jeho podstata spočívá podle vynálezu v tom, že první stupeň je uložen otočně kolem podélné osy tělesa jaderného reaktoru a reaktorové šachty nacházející se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru, posuvně ve svislém a vodorovném směru, přičemž v prvním stupni je vytvořen průchod pro transport obsluhy do kabinového stupně a z tohoto kabinového stupně, který se skládá ze .dyou navzájem mechanicky spojených sekcí, přičemž první sekce je ve tvaru mnohostěnu, v jehož stěnách jsou vytvořeny otvory pro desky, které jsou opatřeny prohlížecími otvory se zabudovanými manipulátory, přičemž mechanická spojení prvního stupně s kabinovým stupněm a mezi dvěma sekcemi kabinového stupně jsou rozebíratelná.
Otvory první sekce a desky jsou na obvodech opatřeny do sebe zapadajícími vypouklými profily a vydutými profily a desky jsou na horních částech bočních stěn opatřeny dvojicí čepů, které jsou uspořádány v rovině procházející těžištěm desky a rovnoběžně s její vnější stěnou, přičemž v částech stěn přivrácených k prvnímu stupni je vždy vytvořena dvojice tvarových dráželí, do kterých zapadají čepy, a přičemž na vnější stěně desky je vytvořena dvojice ok, jejichž otvory jsou vzhledem k rovině procházející těžištěm desky a rovnoběžně s vnější stěnou desky posunuty ve směru vnější stěny, přičemž oka jsou vytvořena při čelní ploše desky a symetricky k těžišti desky.
Rozebíratelné spoje prvního stupně s kabinovým stupněm a mezi oběma sekcemi tohoto kabinového stupně jsou tvořeny přírubovými spoji se soustředěnými prstencovými výstupky, prstencovými drážkami, vodícími kuželovými kolíky vytvořenými na první přírubě a odpovídajícími otvory pro tyto vodicí kuželové kolíky vytvořenými v druhé přírubě.
Nový a vyšší účinek vynálezu spočívá v tom, že zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru podle vynálezu je univerzální a může se použít pro celou řadu existujících a budovaných jaderných reaktorů.
Použití podobných rozebíratelných přírubových spojů umožňuje takové sestavení prvního stupně a první a druhé sekce kabinového stupně, že zařízení lze přizpůsobit na různé vnější rozměry a tvar vyšetřovaného povrchu tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru.
Zařízení podle vynálezu umožňuje prohlídku, popř. opravu, vnitřního povrchu tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejícího se uvnitř tělesa jaderného reaktoru bez nadměrného ozáření obsluhy a v nejkratší možné době. Zatímco například v jaderné elektrárně ,;Stade“ v USA bylo těleso jaderného reaktoru pomocí popsaného známého zařízení prohlédnuto a částečně opraveno za deset týdnů při účasti 220 pracovníků, bylo při použití zařízení podle vynálezu k podobné prácí třeba 50 pracovníků a asi 3 týdny.
Vzhledem k tomu, že jaderná elektrárna je schopna zásobovat elektrickou energii malé město nebo malou průmyslovou oblast, má zkrácení doby opravy jaderného reaktoru o několik dní výrazný hospodářský efekt.
Zařízení podle vynálezu je víceúčelové a přenosné, takže stupeň jeho využití může činit 0,7 až 0,8 a pořizovací náklady se zaplatí v průběhu jednoho roku.
Vynález je v dalším objasněn na neomezujícím příkladu jeho provedení, které je popsáno pomocí výkresů, které znázorňují na obr. 1 celkový pohled na zařízení podle vynálezu uspořádané v tělese jaderného reaiktoru, podélný řez, částečný výřez, na obr. 2 celkový pohled na zařízení podle vynálezu uspořádané v opravovací komoře, podélný řez, částečný výřez, na obr. 3 celkový pohled na zařízení podle vynálezu uspořádané uvnitř reaktorové šachty tělesa jaderného reaktoru, která je umístěna v opravovací komoře, podélný řez, částečný výřez, na obr. 4 axonometrický celkový pohled na první sekci kabinového stupně zařízení podle vynálezu, na ob. 5 podélný řez stranou první sekce zařízení podle vynálezu, na obr. 6 řez v rovině VI—VI z obr. 5, na obr. 7 boční pohled na desku při jejím transportu, na obr. 8 celkový pohled na zařízení podle vynálezu v poloze, kdy se prohlíží a opravuje poklop jaderného reaktoru postavený na podstavci, na obr. 9 přírubový spoj prvního stupně s kabinovým stupněm a mezi oběma sekcemi kabinového stupně zařízení podle vynálezu, podélný řez ve zvětšeném měřítku a na obr. 10 řez. v rovině X—X z obr. 3. '
Zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru v podmínkách radioaktivního záření, které je znázorněno na obr. 1 až 3, je určeno pro zjišťování vad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru, popřípadě ke zjišťování vad a k provádění oprav zařízení nacházejících se uvnitř tělesa jaderného reaktoru, v daném případě vnějšího a vnitřního povrchu reaktorové šachty.
Zařízení 1 podle vynálezu sestává z prvního stupně 2 a kabinového stupně 3.
První stupeň 2 je opatřen rozpěrami 4 pro ustavení uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru. Kabinový stupeň 3 je vzhledem k prvnímu stupni 2 otočný ve směru šipky A kolem své podélné osy
6. První stupeň 2 a kabinový stupeň 3 jsou navzájem mechanicky spojeny.
Kabinový stupeň 3 je opatřen prohlížecími otvory 7 pro sledování stěn tělesa 5 Jaderného reaktoru — obr. 1 — a reaktorové šachty 8 — obr. 2, 3 — nacházející se uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru. Kabinový stupeň 3 je dále opatřen manipulátory 9 — obr. 1 až 3 — pro provádění různých oprav, například pro vymezení chyby a její označení, místní očištění vadného místa kovovými kartáči, provedení barevné nedestruktivní defektoskopie a fotografování nebo ultrazvukové kontroly, vrtání, frézování, broušení, elektrické svařování nébo elektrické řezání s odporovým ohřevem, které lze provádět uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru a na vnitřním a vnějším povrchu reaktorové šachy 8. Manipulátory 9 jsou uspořádány v těsné blízkosti prohlížecích otvorů 7. Kabinový stupeň 3 je dále opatřen průleznýml otvory 10, sloužícími pro. průchod obsluhy z prvního stupně 2 do kabinového stupně 3.
První stupeň 2 je proveden jako výtah, který je uspořádán otočně ve směru šipky B kolem podélné osy tělesa 5 jaderného reaktoru a reaktorové šachty 8 nacházející se uvnitř tohoto tělesa 5 jaderného reaktoru, která je shodná s podélnou osou 0. První stupeň 2 se podél výšky tělesa 5 jaderného reaktoru a reaktorové šachty 8 nacházející se uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru může posouvat v obou směrech C, C1 a má možnost .přibližovat se nebo oddalovat se ve směru šipek D a D’ ke stěnám a od stěn tělesa 3 jaderného reaktoru a reaktorové šachty 8 nacházející se v tomto tělese 3 jaderného reaktoru.
První stupeň 2 je opatřen pohonem 11 a průchodem 12 pro transport obsluhy do kabinového stupně 3 a z tohoto kabinového stupně 3. V průchodu 12 jsou uspořádány mechanické schody 13.
Kabinový stupeň 3 znázorněný na obr. 1 až 3 sestává ze dvou mechanicky navzájem spojených oddělení, to je z první sekce 14 a druhé sekce 15.
První sekce 14 znázorněné na obr. 4 má tvar mnohostěnu, v daném případě pětihranného hranolu, v jehož stěnách 16 jsou vytvořeny otvory 17 pro zasazení desek 18, které lze vyjmout a nahradit jinými deskami 18.
V deskách 18 jsou vytvořeny prohlížecí otvory 7 pro sledování tělesa 5 jaderného reaktoru — obr. 1 — a reaktorové šachty 8 nacházející se v tomto tělese 5 jaderného reaktoru — obr. 2 a 3. Desky 18 jsou dále opatřeny manipulátory 9 — obr. 4 — pro provádění oprav uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru — obr. 1 —- a reaktorové šachty 8 nacházející se uvnitř tohoto tělesa 5 jaderného reaktoru.
Vyjímání desek 18 — obr. 4 — a jejich nahrazení jinými deskami 18 umožňuje zkrácení doby přípravy celého zařízení na jiný druh oprav a podstatně rozšiřuje technologické možnosti zařízení, neboť se zvětšuje rozsah manipulátoru 9 s různým pracovním určením. Současně je zabráněno nadměrnému ozáření obsluhy v místech styku. Nadměrné ozáření obsluhy v místech styku desek 18 s obvody otvorů 17 je vyloučeno tím, že obvody otvorů 17 první sekce 14 jsou opatřeny vypouklými profily 19 a obvody desek 18 jsou opatřeny vydutými profily 20 — obr. 5, 6 —, které při zasazení desek. 18 do otvorů 17 na sebe navzájem dosednou.
Čelní plochy 21 desek 18 přivrácené k prvnímu stupni 2 — obr. 1 až 3 — jsou opatřeny dvojicí čepů 22 — obr. 4 — které jsou uspořádány v rovině 23 — obr. 5 — která prochází těžištěm 24 desky 18 a probíhá rovnoběžně s vnější stěnou 25 desky 18. V částech stěn 16 první sekce 14 přivrácených k prvnímu stupni 2 jsou vytvořeny odpovídajíc! dvojice tvarových drážek 26 — obr. 5 — do kterých při zasazení desek 18 do otvorů 17 zapadnou čepy 22 — obr. 4. U čelních ploch 21 desek 18 je vytvořena dvojice ok 27 — obr. 7 -jejichž otvory 28 — obr. 4 — jsou od roviny 23, která prochází těžištěm 24 desky 18 a je rovnoběžná s vnější stěnou 25 této desky 18, posunuty směrem k vnější stěně 25 a jsou uspořádány symetricky k těžišti 24 desky 18.
Bylo již uvedeno, že první stupeň 2 — obr. 1 — je mechanicky spojen s kabinovým stupněm 3 a že rovněž sekce 14, 15 kabinového stupně 3 jsou navzájem mechanicky spojeny. Tyto mechanické spoje prvního stupně 2 s kabinovým stupněm 3 a obou sekcí 14, 15 kabinového stupně 3 jsou rozebíratelné. Rozebíratelné spoje umožňují různé konstrukční kombinace zařízení 1, například vytvoření sestavy pro zjišťování vad a provádění oprav uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru, což je znázorněno na obr. 1, pro zjišťování vad a provádění oprav na reaktorové šachtě 8 nacházející se uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru, což je znázorněno na obr. 2, pro zjišťování vad a provádění oprav na vnějším povrchu 29 reaktorové šachty 8, která je spolu se zařízením 1 podle vynálezu umístěna v opravovací komoře 30 a pro zjišťování vad a provádění oprav na vnitřním povrchu 31 reaktorové šachty 8, což je znázorněno na obr. 3, kde se zařízení 1 podle vynálezu nachází uvnitř reaktorové šachty 8. Zařízení 1 podle vynálezu lze použít i pro zjišťování vad a provádění oprav na poklopu 32 jaderného reaktoru, který je postaven na podstavci 33, což je znázorněno na obr. 8. Dále budou blíže popsány jednotlivé obměny provedení zařízení 1 podle vynálezu.
Při zjišťování vad a provádění oprav uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru — obr. 1 — ke kterému náleží také zjišťování vad a oprava vlastního tělesa 5 jaderného reaktoru, jeho dna 34, přípojek 35 a horního obvodu 36, má druhá sekce 15 tvar, který přibližně odpovídá tvaru dne 34 tělesa 5 jaderného reaktoru. Druhá sekce 15 zde sestává z bočních stěn 37, jejichž počet je roven počtu stěn 16 první sekce 14. V bočních stěnách 37 jsou vytvořeny prohlížecí otvory 38 směřující ke dnu 34 a vybrání 39 pro manipulátory 40 sloužící pro provádění oprav na dně 34.
Rozebíratelné spoje prvního stupně 2 s kabinovým stupněm 3 a obou sekcí 14, 15 tohoto kabinového stupně 3 jsou tvořeny podobnými přírubovými spoji 41.
Tyto přírubové spoje 41 znázorněné na obr. 0 jsou tvořeny odpovídajícími soustřednými prstencovými výstupky 42 s prstencovými drážkami 43 a dále proti sobě uspořádanými vodícími kuželovými kolíky 44 obr. 9 a 4 — na první přírubě 45 a odpovídajícími otvory 46 — obr. 9 — pro tyto vodicí kuželové kolíky 44 vytvořenými v druhé přírubě 47.
Při prohlídce a opravě horního obvodu 36 tělesa 5 jaderného reaktoru se spolu se zařízeními používá přechodový nástavec 48 — obr. 1 — na který se postaví první stupeň 2. Výška přechodového nástavce 48 je srovnatelná s výškou první sekce 14 kabinového stupně 3.
Natáčení kabinového stupně 3 vzhledem k prvnímu stupni 2 kolem podélné osy 6 se provádí pohonem 49.
Při zjišťování vad a provádění oprav na vnějším povrchu 29 reaktorové šachty 8 — obr. 2 — která je spolu se zařízením 1 umístěna v opravovací komoře 30, je zařízení 1 provedeno podobně jako na obr. 1, liší se však provedením kabinového stupně 3, který v tomto případě sestává z první sekce 14 a druhé sekce 15, která má tvar plochého dna 50. Tato sestava je volena proto, aby po prohlídce a opravě vnějšího povrchu 29 reaktorové šachty 8 se bez nového přestavení zařízení 1 mohlo přejít k prohlížení a opravám vnitřního povrchu 31 — obr. 3 — a dna 51 reaktorové šachty 8 uspořádané v opravovací komoře 30.
Aby bylo možno prohlédnout a opravit vnější povrch 29 — obr. 2 — reaktorové šachty 8, je v opravovací komoře 30 uspořádána otočná plocha 52 s vnějším ozubením 53, které je v záběru s pohonem 54.
Při -zjišťování va-d a ip-r-ovádění o(pr.av nia vnitřním povrchu 31 — -obr. 3 — ma dně 51 reaktorové šachty 8 se -zařízení 1 z obr. 2 zasune do vnitřního -prostoru reaktorové šachty 8. Prohlížení dna 51 se provádí pomocí plochého dna 50 zařízení 1, tk-te-ré je -opatřeno dorazy 55 — obr. 10 — prohlížecím otvorem 56 ,a vybráními 39 p;r-o manipulátory 57.
Při .zjišťování vad a provádění oprav na poklopu 32 — obr. 8 — ijialdemétoo -reaktoru se používá kabinový stupeň 3. otočený o 180° a postavený n-a podstavci 33.
V podstavci 33 je vytvořena opravovací komora 58, v-e které je uspořádána otočná plošina 59 opatřená -vnějším ozubením 60, -které je v záběru b pohonem 61. V podstavci 33 je dále vytvořen spojovací prů-chotí 62 do opravovací komory 58 a ke svislému žebříku 63.
Kabinový' -stupeň 3 je postaven -na vložené přírubě 64, která spočívá n-a otočné plošině 59. Pirvní sekce 14 kabinového s-tuipně 3 umožňuje prohlídku a -opravu -čelní strany 65 poklopu 32 a druhá sekce 15 umožňuje prohlídku a opravu zbývajícího povrchu poklopu 32 jaderného reaktoru.
Či-nno-st zařízení 1 z obr. 1 při -zjišťování vad a -provádění o-prav uvnitř tě-losa 5 jaderného reaktoru je následující:
Při -vyřazení jaderného irieiaíktonu za účelem plántova-né preventivní opravy nebo v případě nouzové situace se -z tělesa 5 jaderného reaktoru vyjme reaktorová šachta 8 — obr, 3,4. Pomocí neianázar-něného- jeřábu nacházejícího se v hlavním sálu reaktoru se na č-elní S-tranu tělesa 5 jaderného reaktoru nasadí přechodový nástavec 48 — obr. 1.
iZaříze-ní 1 -sestavené pro prohlídku a opravy vnitřního -povrchu tělesa 5 jaderného reaktoru včetně -din-a 34, přípojek 35 a horního obvodu 36 se jeřábem db tělesa 5 jaderného reaktoru přepraví zavěšené na nosníku 66 -prvního stupně 2. Na přechodový náistaivete 47 ®e přitom postaví kryt 67 pohonu 11. -Prostor reaktoru, ve kteirém se nachází -těleso 5 jaderného reaktoru, se přitom rolzdělí na d-vě zóny, -tjj. ebl-aidinbu zónu natí zařízením 1 a ho-rlkou -zónu uvnitř tělesa 5 jaderného reaktoru.
iPirů-cfhotíem 12 v prvním isrtnilpni 2 sestoupí do kabinového Stupně 3 průteziným otvorem 10 a pomocí mechanických schodů 13 -div-a -pracovníci 68, -kteří zapnou biologické, řídicí a komiunllkačm-í systémy.
Brac-ov-níci 68 pa-k prověří -stav celého tělesa 5 jaderného reaktoru vičeltně přípojek 35, dna 34 a horního obvtídu 36. Pohoň 11 umožňuje, aby pracovníci 68 nacházející is-e v kabinovém 'stopni 3 mohli postupovat v oboU směrech ve' směru výšky tělelsa 5 jaderného reaktoru, otáčet -se kolem podélné o-sy 6, přibližovat se k-e stěnám .tělesa 5 jaderného reaktoru a ik přípojkám 35. Kabinový stupeň 3 může také vykonávat planetový pohyb kolem stěn tělesa 5 jaderného reaktoru.
Piru-coymíoi 68 mají v 'průběhu prd hlídky těl-esa 5 jaderného reaktoru možnost sledovat v-aldnou oblast ,s optickým zvětšením a označit toto oblast. Při zjišťování vad na válcové části tělesa' 5 jaderného reaktoru netto v oblasti přípojek. 35, p-opřípadě horního obvodu 36, molho-u pracovníci 68 -zařízení 1 pomocí pohonu 11 posunout, čímž ®e moh-o-u |k vaúě přiblížit.
Zařízení 1 je -pak pomo-cí -rp-zípěr 4 zajištěno proti stěnám tělesa 5 j-aderného reaktoru.
ιΡ-ryní sekce 14 má tvar mnohostěnu, v jehož stěnách 16 jso-u -vytvořeny otvory 17, ve kterých jsou vloženy d-ěsiky 18 is manipulátory 9 pro provádění -oprav. Každá z desek 18 je opatřena vybavením, které umožňuje provedení, jedné -nebo dvou pra-cí.
Při přechodu z jedné technologické operace na druhou -otočí pracovníci 68 první sekci k-ol-em podélné -osy 6, takže manipulátory 9 se v určitém pořadí vyměňují.
K vyšetřování a opravám dna 34 tělesa 5 jaderného reaktoru ,s-e používá druhá -sekce 15 kabinového stupně 3, která sestává -z bočních stěn 37, které jlshu opatřeny prodlíiže-cími otvory 38 a vybráními 39, ve -kterých jsou uspořádány manipulátory 40. Pirohlí!djtoa a -o-pravy dna 34 tělesa 5 jaderného .reaktoru -se provádějí podobně jako na válcové části tělelsa 5 jaderného reafctoir-u, což již bylo popsáno.
P-ο skončení prohlídky a oprav na vnitřním povrchu tělesa 5 ja-de-rného reaktoru včetně dna 34, přípojek 35 a horního obvodu 36, pracovníci 68 .zařízení 1 -olpulstí. Zařízení 1 je ;pak za nteník 66 jeřábem dopraveno do prostoru, kde se odmoří jeho vnější .polvrch.
-Po dekontaminaci -zařízení 1 se toto- zařízení 1 přestaví pro prohlížení a -opravy vnějšího povrchu 29 — obr. 2 — a vnitřního povrchu 31 -reaktorové šachty 8 včetně dna 51. Druhá sekce 15 kabinového stupně 3 j-e v tomto případě -tvo-. ř-ena plo-cihým dnem 50.
Zařízeni 1 v této montážní sel&tavě je přesunuto d-o opravovací komory 30, kd-e se nachází reaktorová šlachta 8, která je otočně uložena na otoĎné plošině 52 -Opatřené -vnějším -ozubením 53, -klteré je v izáběriu -s pohonem 54. Reaktorová šachta 8 s-e tedy může -otáčet -kotem své .podélné -ots-yl
Pracovníci 68 nacházející se v první sekci 14 kabinového stupně 3 mají tedy při otáčení reaktorové šachty 8 — obr. -2 — kolem její podélné o-sy 6 možnost, pří -polstu!p'ném -zvedání podél podélné osy 6 pom-ocí pohonu 11 vyšetřit c-eilý vnější povrch 29. Pracovnicí 68 mohou zastavit otáčení .reaktorové šachty 8 a pomocí .pohonu 11 e-e ik vodě přihliž-ilt. Potom pracovnici 68 nastaví otočením p-iwní isek-c-e 14 -doteku 18, která j-e vybavena poitřébnými manipulátory 9, proti vadnému místu -a izahájiit práci. iPo skončení -první technologické -operace natočí pracovníci 68 první sekci 14 -kolem podélné -oky 6 a nastaví proti vadnétnu místu delší desku 18 aloužící pro provedení další technologické operace.
Tímto způsobem se provede celý komplex technologických operací .a ojpnav vadných míst na vnějším povrchu 29 reaktorové šadhty 8.
Pracovníci 68 pak .zařízení 1 opulsrtí a zařízení 1 je Eďvělšené na «snílku 66 přemíátěino do vnitřního pirPstaru .reaktorové šachty 8 — .obr. 3.
Po upevnění zařízeni 1 piravédoiu pracovníci 68 .přehlídku a opravy vnitřního povrchu 31 reaktorové šatehty 8, což Se podvádí stejně jako prohlídky .'a opravy válcové plochy tělesa 5 jaderného .reaktoru, coiž bylo popsáno v souvislosti s obr. 1.
Prohlídka a opravy dna 51 .reaktorové šachty 8 se provádějí pomocí plochého dlna 50 kabinového 'stupně 3, .které je opatřeno prohlížecím otvorem 56 a maniipulátory 57. Kabinový stupeň 3 se přitom otáčí kolem pddélné Osy 6 a příčně posoulvá pomocí pohonu 11.
Po isikončení prohlídky a oprav reaktorové šachty 8 se zařízení 1 odmdří a přestaví pro vyšetření poklopu 32 jaderného reaktoru — dbr. 8.
Prohlídka a opiraVa vnitřhího povrchu poklopu 32 jaderného reaktoru se provádějí .na podstavci 32.
Na otočnou plošinu 59 se |po|staví vložená příruba 64, na .kterou se postaví kabinový stupeň 3 Sestávající 6» Sekcí 14, 15 a otočený o 180°. V .místě styku meízí vloženou přírubou 64 a první Sekcí 14 je .přitom přírubový islpoj ,41.
Na podstavec 33 ©e pak pdstaiví poklop 32, takže vznikne uzavřená opiravoiwací komora 58. Poté do kabinového stupně 3 spojovacím průchodem 62 pomocí svislého žebříku 63 a průlezným otvorem 10 vstoupí pracovníci 68. Z první sekce 14 mohou pracovníci 68 prohlédnout a opravit čelní stranu 65 poklopu 32 a z druhé sekce 15 mtíbou opravit a prohlédnout zbývající povrch tohoto poklopu 32. Prohlížení a opravy se provádějí podobně — jak již bylo popsáno — přičemž pracovníci 68 při výměně manipulátorů 9, 40 otáčejí kabinovým stupněm 3 kolem podélné olsy 6 pomocí pohonu 61.
Po Skončení prací ©e kabinový stupeň 3 odměří a znovu sestaví do komibiinace znázorněné na obr. 1. Protože izařlzení 1 ©e používá při úplném .vyřazení jaderného reaktoru, může být pro .opravu tohoto jaderného .reaktoru .optimálně vybaveno, takže se maximálně .zkracují časy potřebné pro práce, které .souvisejí s novým vybavením, nastavením a transportem zařízení 1 na .místo· opravy.
K tomu slouží .rychlá výměna desek 18, která je Usnadněna tím, že dedka 18 se při svém zavěšení lanem 69 procházejícím hákem 70 jeřábu a otvory 28 ok 27 — obr. 4 — natočí ,do šikmé polohy, což je znázorněno na obr. 4 a 7.' V této poloze lze dedku 18 .snadirto vložit do otvorů 17 v první isefkci 14 —- obr. 4 — přičemž čepy 22 snadno zapadnou do tvarových drážek 26. Vyjímání desky 18 se provádí podobným způsobem: deska 18 (s.e při zvednutí vykloní do šikmé polohy a čepy 22 se vysunou z tvarových drážek 26.
Výměna druhé sekce 15 z obr. 1 za jinou druhou .'sekci 15, nápříkliád iz oihr. 2, 3, tj. .za ploché dno 50, je uishadiněna pauížitím proti sobě (Uspořádaných vodicích kuželových kolíků 44 — obr. 9 — které zapadají do otvorů 46, čímž se dosáhne vzájemného ivylstředěmí prfvmí sekce 14 — obr. 2, 3 — s plochým dnem 50. Výměnu Usnadňují také isou&třefděné (prstencové výsjtupky 42 a prstencové drážky 43 — obr. 9 — které umožňují přelsné slícolvání.
Prstencové výstupky 42 a prstencové drážky 43 jsou stejně jako· vypouklé profily 19 a vyduté profily 20 desek 18 z oibr. 4 nutné proto, že je třeba se vybnúut přímým štěrbinám, kterými by na (pracovníky mohlo procházet radíciaktivní záření.
(Zařízení na zjišťování závad a' provádění oprav uvnitř {tělesa jaderného, .reaktoru a .zařízení nacházejících se uvnitř těletsa jaderného reaktoru podíle vynálezu je .unávelrteální a může být použito prd celou řadu velikostí a konstrukcí těles jaderných reaktorů. J.e to umožněno tím, že první .stupeň může ina povel obsluhy pohybovat kabinovým Stupněm se šesti stupni volnosti.
Použitím podobných přínuibiovýcih .spojů se zkracuje idolba (přípravy a s rychlou výměnou desek se zkracuje doba nového vystrojení celého zařízení. Tímto způsobem. (se rovněž rozšiřují technologické možnosti různých montážních variant zařízení ;a vytváří se mcižnost ptoužití prakticky neomezeného rozsahu různých manipulátorů pro provádění oprav.
Při jednom ufpnutí v tělese jaderného reaktoru může zařízení podíle vymálelzU provést následující operace: prohlídku vadného místa s čtyřnásobným a šeotiínástoibhým optickým zvětšením, fotografování vadného místa, určení souřadnic vadného místa, vymezení .rozsahu vadného místa, označení, místní čištění .vadného místa pomocí kovových kartáčů, provádění barevné nedestruktivní defektoskopie s fotografováním, vrtání, frézování, broušení, zavaření vadného místa a elektrické řezání ts odporovým ohřevem.
.'Veškerá .pozorování a opravy proívádí obsluha z kabinového ©kupně opatřeného účinným biologickým .stíněním, které vyhovuje bezpečnostním požadavkům nia lidskou práci v .radioaktivním .záření o linteinzitě řádu ,1,5 r/is.
Zařízení podle vynáldzu pilně vyhovuje všem požadavkům metzinárodních předpisů pro inspekci těles jaderných reaktorů.
.Ziařízení padle vynálezu j,e konstruováno ta.k, že všechny pracovní operace — jak .přípravné, tak i vlastní — trvají neijkratší možnou dobu. Zásluhou zkrácení plánované (preventivní opravy se dosáhne zkrácení celkové doby vyřazení jaderného .reaktoru, ooiž předisitaVnje výrazný hospodářský přínds.
Claims (4)
- PŘEDMĚTVYNALEZU1. Zařízení píro zjišťování závad a provádění oprav Uvnitř tělesa jialdernélhio reaktoru a zalřízetaí inacháYeijících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktolnu v podmínkách radioaktivního záření, které sestává ,ze dvoiu stupňů, přičemž pirvhí /stulpeň je ppaiffen roiz)pěriamii pro Ustavení uvnitř tělleisa jaderného .reaktora a drahý kabinový stupeň je vůči prvnímu Stupni otočný kolem .sivé podélné Osy, je s prvním stupněm mechanicky fspoijen a je opatřen pirtohlížecími otvory pro hledání rvad na stěnách těll-elsa jaderného reaktoru a na reaktorové šachtě nacházející se uvnitř tělesa jaderného reaktoru, manipulátory píro provádění oprav uvnitř .tělesa jaderného reaktora a opratv zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tě!lésa jaderného reaktoru' a otvory, vyznačující se tím, ,že prvhí stupeň /(2) je uložen otočně kolem podélné oísy. JS) těletea (5) jaderného reaktoru a reaktorové ěáchty (8j nacházející se uvnitř tohoto tělésa ;(5) jaderného re-, aktoru, posuvně ve svislém a vodorovném směru, (přičemž v prvním stupni (2) je vytvořen průchod (12.) prd. transport otísluihy do .kabinového stupně (3) a z tohoto kabinového stupně (3), který .se ékládá ze ďvou naMzájem mechanicky spojených sekcí (14, 15), .přičemž první sekce (14) je ive ťviaru mnohoistěnu, v jehož stěnách (16) jistoto. vytvořeny otvtory (117) pro delsky (.18), které jlsou opatřeny p|rtohílíižecími otvory (7) a zabudovanými manipulátory (9),. přiičelmž mechainicjká Spojení prvního stupně .(2) s kabinovým stupnělm (3) a mezi dvěma seltósemií (14, 15) kabinového stopině (3) jistou rozebíratelná.
- 2. Zařízení podle bodu 1, vyznačující se tím, že otvory (17) první sekce (14) a defeiky (18) jlsou na obvodech opatřeny do sebe zapadajícími vypouklými otvory (19) a vydUtýmii profily (20).
- 3. Zaříizení podle kteréhokoliv .z bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že desky (118) .jlsou na horních částech bočních Isitěm opatřeny dvojící čepů (22) ,. které jlsou Uspořádány v rovině (23) procházející těžištěm (24) (desky (18) a rovnoběžně s (její vnější stěnou (25), přičemž v částech stěn (16) přivrácených k pťvnímu stupni (2) je viždy vytvořena dvojice tvarových drážek (26), do kterých /zapadají čepy (22), přičemž na vnější Bltěně i(25) delsky (18) je vytvořena dvojice ok (27), jejichž otvory (28) jsou vz/hiedem k rovině (23) procházející těžištěm (24) delsky (18) a noVntoběžně s vnější stěnou (25) deslký (18) posunuty ve směrní vnější .stěny (25), přičemž oka (27) jisou vytvořena při (čelní pltoiše (211). desiky (18) a symetricky ik těžišti (24) delsky (18).
- 4. Zařízení podíle libovolného z bodů 1 až 3, vyznačující se -tím, že rozebíratelné spoje prvního istopně (2) s kabinovým stupněm (3) a mezi oběma (sekcemi (14, 15) tohoto kabinového stupně .(3) jdou tvořena přírubovými spoji (41) se soustřednými prstencovými výstupky (42), pdstencovýtaí drážkami ,(43), vodícími kuželovými kolíky (44) vytvořenými na ,ρρνηί přírubě (45) -a odpovídajícími otVory ('48) pťo tyto vodicí kuželové kolíky (44) vytvořenými v druhé přírubě (47).
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS439179A CS211853B1 (cs) | 1979-06-26 | 1979-06-26 | Zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| CS439179A CS211853B1 (cs) | 1979-06-26 | 1979-06-26 | Zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| CS211853B1 true CS211853B1 (cs) | 1982-02-26 |
Family
ID=5386548
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| CS439179A CS211853B1 (cs) | 1979-06-26 | 1979-06-26 | Zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| CS (1) | CS211853B1 (cs) |
-
1979
- 1979-06-26 CS CS439179A patent/CS211853B1/cs unknown
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| JP2011017670A (ja) | 原子炉容器の管台作業システム | |
| JP4124643B2 (ja) | 原子炉の解体及び撤去方法 | |
| MXPA06014315A (es) | Un metodo para inspeccionar o utilizar herramientas en un entorno de reactor nuclear. | |
| JP2019138916A (ja) | 原子炉建屋全体カバー装置及び原子炉建屋準備作業方法 | |
| ES2663127T3 (es) | Dispositivo de inspección de manipulación | |
| CS211853B1 (cs) | Zařízení pro zjišťování závad a provádění oprav uvnitř tělesa jaderného reaktoru a zařízení nacházejících se uvnitř tohoto tělesa jaderného reaktoru | |
| JP3597570B2 (ja) | 原子炉解体方法およびその装置 | |
| US4200172A (en) | Radiation shielded movable work station apparatus | |
| EP0602184A1 (en) | DEVICE FOR POSITIONING A TOOL IN AN ENCLOSURE BOUNDED BY A WALL THROUGH AN OPENING. | |
| CN103226112A (zh) | 用于检查物品的设备和系统 | |
| JP6338446B2 (ja) | 燃料デブリ取り出し装置及び燃料デブリの取り出し方法 | |
| US7139356B2 (en) | Procedure and means for replacing and procedure for repairing a section of a pipe in the primary circuit of a nuclear reactor | |
| JP2012526999A (ja) | 原子力発電所の原子炉圧力容器に接続された主冷却材配管の環状溶接継目の検査方法および装置 | |
| JP6769771B2 (ja) | 廃棄物解体設備と方法 | |
| KR101329535B1 (ko) | 열 교환기의 워터 챔버의 파티션판 및 튜브판 사이의적어도 하나의 접속 영역의 보수 방법 | |
| FI65681C (fi) | Apparat foer feldetektion och reparationsarbete inuti atomreaktorkaerl och i anordningar inuti kaerlet | |
| JPH0413964A (ja) | 原子炉用の圧力容器を非破壊検査する装置 | |
| KR20160150542A (ko) | 증기 발생기의 용접부 검사 장치 | |
| KR101197286B1 (ko) | 원자로 상부헤드 내부 제염장치 | |
| JP2007024857A (ja) | 作業装置および作業方法 | |
| KR20230060621A (ko) | 이동식 방사선투과검사장치 및 이를 이용한 방사선투과검사방법 | |
| KR102457912B1 (ko) | 이동식 디지털 방사선 검사 장치 | |
| CS202439B1 (cs) | Ochranná kabina k provádění revize a oprav vnitřního prostoru reaktoru | |
| JP4504630B2 (ja) | 原子炉の一次循環系の配管の部分を修理する方法及び交換する方法及び手段 | |
| CN117086526B (zh) | 一种用于放射环境的焊接装置 |