CS211644B1 - Způsob vytváření tepelné izolace staveb - Google Patents

Způsob vytváření tepelné izolace staveb Download PDF

Info

Publication number
CS211644B1
CS211644B1 CS9580A CS9580A CS211644B1 CS 211644 B1 CS211644 B1 CS 211644B1 CS 9580 A CS9580 A CS 9580A CS 9580 A CS9580 A CS 9580A CS 211644 B1 CS211644 B1 CS 211644B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
parts
substrate
thermal insulation
layer
Prior art date
Application number
CS9580A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Moravec
Karel Ellinger
Ivo Augusta
Milan Machatka
Original Assignee
Vladimir Moravec
Karel Ellinger
Ivo Augusta
Milan Machatka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vladimir Moravec, Karel Ellinger, Ivo Augusta, Milan Machatka filed Critical Vladimir Moravec
Priority to CS9580A priority Critical patent/CS211644B1/cs
Publication of CS211644B1 publication Critical patent/CS211644B1/cs

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Způsob .je určen pro vytváření tepelné izolace jak pro občanskou výstavbu, tak i pro zemědělskou výstavbu i-průmyslové stavby. Spočívá v nanášení na podklad po. sobě základní kotvicí vrstvy, hlavní tepelně izolační vrstvy a ochranné vrstvy. Společná hmota pro tyto vrstvy se dá připravit předem ve formě suché .směsi a přeď použitím se. smíchá s vodou a/nebo kapalnými aditivy. Složkami jsou expandovaný perlit, cement, napěnovadlo a fixativ, regulátor · tuhnutí, kysličník nebo hydroxid vápenatý, granulované pěnové či lehčené plastické hmoty, např. polystyren, polyuretan, polyvinylchlorid, ve vodě rozpustné deriváty celulózy, popřípadě vlékna a hydrofobní přísady. Nanášení lže provádět nástřikem . i ručně a egalizaci lze provádět hladítky. Při určitých fyzických vlastnostech podkladu lze vynechat nanášení základní kotvicí vrstvy. Ochranná vrstva se obvykle nanáší v exteriéru. Vynález je podrobně rozveden v jednom příkladu konkrétního provedení a definován ve 4 bodech předmětu vynálezu.

Description

Vynález se týká způsobu vytvářeni tepelné izolace staveb.
Technologických postupů pro vytváření tepelné izolace staveb při použití hmot na silikátové bázi je známa celé řada a jsou využívány pro zvýšení tepelně-izolačních parametrů stavebních konstrukcí a stavebních prvků již delší dobu. Doposud se však dosahovalo efektivních tepelně-izolačních vlastností při využíváni těchto hmot použitím lehkých, popřípadě lehčených výplní v kombinaci s anorganickými pojivý, jako je cement, vápno, sádra a podobně. Anorganická pojivá sice vykazují přijatelné až dobré mechanické vlastnosti, jako je zejména pevnost v tlaku, odolnost vůči Otěru, vodovzdornost a pod.. , současně však silně zvyšují objemovou hmotnost finální omítkoviny, a tím .zvyšují nevýhodně součinitel tepelné vodivosti, často na neefektivní hodnoty.
Uvedené nevýhody podle vynálezu odstraňuje způsob vytvářeni tepelné izolace staveb, jehož podstata spočívá v tom, že se na povrch stavební konstrukce nejprve nanese základní kotvicí vrstva v tloušlce od 0,6 do 10 mm, sestávající ze 2 až 20 hmotnostních dílů lehkého plniva se zrny do· 8 mm, s výhodou expandovaného perlitu, 10 až 80 hmotnostních dílů cementu, 2 až 30 hmotnostních dílů kysličníku nebo hydroxiduvápenatého, 2 až 15 hmotnostních dílů napěňovadla a fixativu ve formě rozpustného a/nebo dispergovatelného termoplastického polymeru, případně též z 0,5 až 2 hmotnostních dílů vláken a.0,1 až 2 hmotnostních dílů zahušlovadel nebo tenzidů. V další pracovní operaci se nanese hlavní tepelně-izolační vrstva v tloušlce od 10 do 60 mm, sestávající ze 40 až 80 hmotnostních dílů cementu popřípadě s přísadami regulátorů tuhnutí a/nebo plastifikažními přísadami, 25 až 50 hmotnostních dílů., kysličníku nebo hydroxidu vápenatého, 4 až 25 hmotnostních dílů lehkého plniva zrnitosti od 0,1 do 16 mm, s výhodou expandovaného perlitu a/nebo granulované pěnové či lehčené plastické hmoty, např. polystyrenu, polyuretanu, nebo polyvinylchloridu, 1 až 5 hmotnostních dílů napěňovadla a/nebo fixativu ve formš termoplastického polymeru, případně 0,5 až 2 hmotnostní díly vláken, případně 0,1 až 3 hmotnostní díly ve vodě rozpustného derivátu-celulózy, případně 0,1 až 2 hmotnostní díly hydrofobních přísad, s výhodou solí vyšších mastných kyselin a nebo silikonových sloučenin. Nakonec jako poslední vrstva se nanese ochranná vrstva proti atmosférickým vlivům v těch případech, kdy je tepelná izolace prováděna na vnějším obvodovém plášti staveb a/nebo ukončovaoí vrstva plastické omítky.
Výhody způsobu-podle vynálezu spočívají v tom, že se pro jeho provádění dá připravit do zásoby základní hmota, která se těsně před aplikací uzpůsobí pro použití jako kotvici hmota, tepelně-izolační hmota a ochranná, finální hmota. Přitom se využívá poznatku, Že přídavkem napěňovadla k silikátovému pojivu a současně s přísadou Theologicky účinných organických přísad na bázi vodorozpustných derivátů celulózy lze v podstatě zachovat mechanickou pevnost, otěruvzdůrnost, avšak dojde výrazně ke sníženi objemové hmotnosti a tím i ke snížení součinitele tepelné vodivosti vrstvy. Ke zlepšení celkových užitných parametrů se při její výrobě aplikují rovněž anorganická a/nebo organická vlákna, s výhodou kadeřená, o délce do 12 mm a co nejmenšího průměru', která musí být odolná hydrolýze v alkalickém prostředí a která v čerstvé i vytvrzené hmotě vytvářejí prostorovou vnitřní armaturu, která eliminuje nežádoucí tvorbu trhlin. Dále se při způsobu použije hydrofobizační přísady na principu solí kyseliny stearové popřípadě silikonových sloučenin, které během exploatace omítkoviny zabraňují jejímu navlhání, a tím zhoršování jejích tepelně-izolačních vlastností. Způsob podle vynálezu je vyráběn dle jediného principu, ale vzhledem k jeho potřebným funkcím při venkovní aplikaci jakožto obvodového pláště budov ve třech alternativách, které - z hlediska aplikační techniky a funkce - vytvářejí ucelený omítkový systém.
Podle druhého znaku vynálezu se může výhodně hlavní.tepelně-izolační vrstva nanášet přímo na podklad, když soudržnost podkladové vrstvy je nejméně 0,2 MPa, nasákavost podkladu nejvýše 0,2 1/m^ a celkový difuzní odpor podkladu nejvýše d = 2 m, čímž, lze ušetřit základní kotvicí vrstvu.
Podle třetího znaku vynálezu lze výhodně provádět ochrannou a/nebo ukončovací vrstvu až po dosažení základního zatvrdnutí hlavní tepelně-izolační vrstvy při teplotách 0 až 30 °C v tloušlce od 1 do 10 mm, přičemž se aplikace provede nástřikem a/nebo ručním nánosem a egalizací hladítkem. ·,
Pro přípravu do zásoby jakzákladní kotvicí hmoty, tak i hlavní tepelně-izolační hmoty se výhodně podle čtvrtého znaku vynálezu připraví předem suchá směs, která se před použitím smíchá s kapalnými aditívy a vodou a/nebo zředěnou dispersí např. typu polyvinylacetát, butylakrylát a/nebo jejich kopolymerů ža účelem dosažení konsistence vhodné pro ruční a/nebo nástřikovou aplikaci.
Konkrétní provádění způsobu podle vynálezu je bií že objasněno na nŽ?Ledujíoím příkkadu·.·
Příklad
Hmota pro kotvicí vrstvuse vyrobila smícháním'za sucha těchto složek v příslušných množstvích!
portlandský cement 50 hmotnostních dílů
vápenný hydrát < 15 hmotnostních dílů
expandovaný perlit 25 hmotnostních dílů
napěněný polystyren o maximální velikostí zrna do 2 mm 3 hmotnostní díly
skleněná vlákna o délce do 15 mm t hmotnostní díl
rychle rozpustný derivát celulózy s viskozitou ‘ nejméně 2 000 cP při 2 % vodného roztoku 1 hmotnostní díl
50% styrenakrylátové disperse 5 hmotnostních dílů
Před použitím se hmota promíchala ve spádové míchačce s vodou na potřebnou viskozitu. Takto vzniklá směs se nanesla na dobře očištěný stavební podklad v tloušlce 5 mm, přičemž nanesená vrstva sjednotila případný různorodý podklad a vytvořila především kotvicí vrstvu pro nanešení dalšich vrstev*vytvořených z hmotového systému.
Po technologické přestávce nejméně 24 hodin se na kotvicí vrstvu ručně nanesla střední tepelně-izolační vrstva v tloušlce 40 mm, která se vyrobila smícháním těchto'složek v příslušných nuiožstvích:
portlandský cement 65 hmotnostních dílů vápenný hydrát '14 hmotnostních dílů expandovaný perlit 10 hmotnostních dílů polystyrénová vlákna v délce do 6 mm 0,-8 hmotnostního dílu napěněný polystyren maximální velikosti zrna 5 mm 3 hmotnostní díly stearan vápenatý 0,2 hmotnostního dílu
50% vodná disperse polyvinylacetátu 5 hmotnostních dílů voda do požadované viskosity .
Po zavadnuti vrstvy po technologické přestávce minimálně 24 hodiny se na tepelně-izolaěni vrstvu ručně nanesla ochranná finální vrstva v tloušlce 12 mm, která se vyrobila smícháním následujících složek v příslušných množstvích:
bílý cement 6 hmotnostních dílů
vápenný hydrát 20 hmotnostních dílů
tufová drl o maximální velikosti zrna 5 mm 67 hmotnostních dílů
slída . 0,2 hmotnostního dílu
stearan vápenatý , 0,5 hmotnostního dílu
pigment 1,3 hmotnostního dílu
45% vodná disperse kopolymerů polyvinylacetátu
s butylakrylátem 5 hmotnostních dílů
voda do požadované -viskozity
Po zavadnutí se tato vrstva upravila do konečné podoby hlazením nebo Škrábáním.
Způsob podle vynálezu má široké uplatnění v celém stavebnictví jak pro občanskou výstavbu, tak i pro zemědělskou výstavbu i stavby průmyslových objektů.

Claims (4)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob vytváření tepelné izolace staveb, vyznačující se tím, že na povrch Stavební konstrukce se nejprve nanese.základní kotvicí vrstva v tloušlce od 0,6 do 10 mm, sestávající z 2 až 20 hmotnostních dílů lehkého plniva se zrny do 8 ,mm, s výhodou expandovaného perli tu, 10 až 80 hmotnostních dílů cementu, 2 až 30 hmotnostních dílů kysličníku nebo hydroxidu vápenatého, 2 až 15 hmotnostních dílů napěňovadla a fixativu ve formě rozpustného a/nebo dispergovatelného termoplastického polymeru, případně též z 0,5 až 2 hmotnostních dílů vláken a 0,1 až 2 hmotnostních dílů zahušlovadel nebo tenzidů, v další pracovní operaci se nanese hlavní tepelně-izolační vrstva v tloušlce od 10 do 60 mm, sestávající ze 40 až 80 hmotnostních dílů cementu popřípadě s přísadami regulátorů tuhnutí a/nebo plastifikačními přísadami, 25 až 50 hmotnostních dílů kysličníku nebo hydroxidu vápenatého, 3 až 25 hmotnostních dílů lehkého plniva zrnitosti od 0,1 do 16 mm, s výhodou expandovaného perlitu a/nebo granulované pěnové či lehčené plastické hmoty, např. polystyrenu, polyuretanu, nebo polyvinylchloridu, 1 až 5 hmotnostních dílů napěňovadla a/nebo fixativu ve'formě termoplastického polymeru, případně '0,5 až 2 hmotnostní díly vláken, případně 0,1 až 3 hmotnostní díly ve vodě rozpustného derivátu celulózy, případně 0,1 až 2 hmotnostní díly hydrofobních přísad, s výhodou solí vyšších mastných kyselin a/nebo silikonových sloučenin, a nakonec se nanese ochranná vrstva proti atmosférickým vlivům v těch případech, kdy je tepelná izolace prováděna na vnějším obvodovém plášti staveb a/nebo ukončovací vrstva plastické omítky. .
  2. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že hlavní tepelně-izolační vrstva se nanáší přímo na podklad, jehož soudržnost podkladové vrstvy je nejméně 0,2 MPa, nasákavost podklaO f du nejvýše 0,2 1/m a celkový difuzní odpor podkladu nejvýše d = 2 m.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že ochranná a/nebo ukončovací vrstva se provede až po dosažení základního zatvrdnuti hlavní tepelně-izolační vrstvy při teplotách 0 až 30 °G v tloušlce od 1 do 10 mm, přičemž se aplikace provede nástřikem a/nebo ručním nánosem a ěgalizací hladítkem.
  4. 4. Způsob podle bodu 1 a 2 vyznačující se tím, že základní kotvici hmota a hlavní tepelně-izolační hmota se vyrobí předem ve formě suché směsi a před použitím se smíchá s kapalnými aditivy a vodou a/nebo zředěnou dispersí např. typu polyvinyiacetát, butyl-akrylát a/nebo jejich ko.polymerů za účelem dosažení konsistence vhodné pro ruční a/nebo nástřikovou aplikaci.
CS9580A 1980-01-03 1980-01-03 Způsob vytváření tepelné izolace staveb CS211644B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS9580A CS211644B1 (cs) 1980-01-03 1980-01-03 Způsob vytváření tepelné izolace staveb

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS9580A CS211644B1 (cs) 1980-01-03 1980-01-03 Způsob vytváření tepelné izolace staveb

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS211644B1 true CS211644B1 (cs) 1982-02-26

Family

ID=5332484

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS9580A CS211644B1 (cs) 1980-01-03 1980-01-03 Způsob vytváření tepelné izolace staveb

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS211644B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2019204874B1 (en) * 2019-07-08 2020-02-06 Shahal Building Materials Ltd A light weight adhesive composition

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2019204874B1 (en) * 2019-07-08 2020-02-06 Shahal Building Materials Ltd A light weight adhesive composition

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8070876B1 (en) Fireproof insulating cementitious foam comprising phase change materials
EA026204B1 (ru) Огнезащитный строительный раствор
EP0480072B1 (en) Refractory coating material
EP2718243B1 (en) Cellulose ether compounds for improved hot temperature performance in external insulation finishing systems (eifs) mortars
CZ353196A3 (en) Cement, gypsum-containing mixtures, materials produced from such mixtures and process for producing thereof
KR100332533B1 (ko) 분무성방화조성물중의수화수함유골재
HU213327B (en) Mortal compound, method of producing foam mortar and a method of backfilling cavities by this mortar
US20060130708A1 (en) Formulation of high mechanical strength ceramic stuccoes for decoration finishing in internal and external walls and process thereof
WO2013131272A1 (en) Primer composition for exterior insulation finish system
WO2006100531A1 (en) Lightweight mortar for floors and walls
KR101859113B1 (ko) 기능성 방통 모르타르 조성물 및 이를 이용한 방통 모르타르 시공방법
US6547873B1 (en) Concentrated one-coat mortar, method for making the same, and method for applying the same
CS211644B1 (cs) Způsob vytváření tepelné izolace staveb
CN113966317B (zh) 隔热灰泥混合物
JPS6177687A (ja) 耐火性能の優れた組成物
JPH0119339B2 (cs)
KR100634744B1 (ko) 결로방지제 및 그를 이용한 결로방지시공방법
MXPA04011979A (es) Cemento impermeable y composicion sinergica empleada para la obetncion de alta impermeabilidad.
US20090306250A1 (en) Construction material and method of preparation
RU2388715C1 (ru) Сухая строительная смесь
GB2093818A (en) Damp control rendering
CS270768B1 (cs) Protipožární vnější izolační omítkovina
EP3822238A1 (en) Fireproof compositions and materials
JPH0463835B2 (cs)
BG65019B1 (bg) Топлоизолационен строителен материал