CS210656B2 - Apparatus for tranformation of foreign objects contained in water,especially in sawage and especially for transformation of harmful substances firts of all excrements on faultless matters - Google Patents
Apparatus for tranformation of foreign objects contained in water,especially in sawage and especially for transformation of harmful substances firts of all excrements on faultless matters Download PDFInfo
- Publication number
- CS210656B2 CS210656B2 CS761298A CS129876A CS210656B2 CS 210656 B2 CS210656 B2 CS 210656B2 CS 761298 A CS761298 A CS 761298A CS 129876 A CS129876 A CS 129876A CS 210656 B2 CS210656 B2 CS 210656B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- water
- tank
- fish
- treatment tank
- bodies
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/02—Aerobic processes
- C02F3/08—Aerobic processes using moving contact bodies
- C02F3/082—Rotating biological contactors
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/02—Aerobic processes
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/02—Aerobic processes
- C02F3/12—Activated sludge processes
- C02F3/1278—Provisions for mixing or aeration of the mixed liquor
- C02F3/1294—"Venturi" aeration means
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C02—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F—TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
- C02F3/00—Biological treatment of water, waste water, or sewage
- C02F3/34—Biological treatment of water, waste water, or sewage characterised by the microorganisms used
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02W—CLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
- Y02W10/00—Technologies for wastewater treatment
- Y02W10/10—Biological treatment of water, waste water, or sewage
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Water Supply & Treatment (AREA)
- Hydrology & Water Resources (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
- Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
Description
Vynález se týká zařízení k převádění cizích látek obsažených ve vodě, zvláště v odpadních vodách, a zvláště k převádění škodlivých látek, především fekáiií na nezávadné látky.
Pro čištění odpadních vod je známé použití oběžných ponorných těles, jejichž stěny jsou mnohonásobně děrovány a která jsou vyplněna látkami vytvářejícími maximální povrch přístupný pro vodu a vzduch, Na látce s maximálním povrchem pro vodu a vzduch se vytváří biologický porost, který převádí ve vodě obsažené škodlivé látky, zvláště fekálie, na nezávadné látky, takže je možno odpadní vody bez větší škody pro biologické hospodářství vod zavádět do přírodních toků. Přitom se dosahuje ještě určitého· provzdušnění vody, protože při vytažení tělesa z vody nevyteče ihned veškerá voda otvory, nýbrž se, i když v nepatrné míře, strhuje a potom otvory teče zpět.
Tímto způsobem se však nedosahuje takového vyčištění, aby mohla být voda ošetřená ponornými tělesy a po odfiltrování pevných látek a popřípadě po malém následném chemickém zpracování přímo používána, například jako pitná voda.,
Úkolem tohoto vynálezu je proto vytvořit zařízení pro úpravu vod, zvláště odpadních vod, které obsahují cizí látky, zvláště škodlivé látky, především fekálie, převáděním těchto škodlivých látek na nezávadné .látky za použití ponorných těles s děrovanými stěnami, ve kterých jsou obsaženy látky s maximálním povrchem přístupným pro vzduch a vodu, na kterých se vytváří biologický porost, přičemž by se ve vodách obsažené cizí látky, zvláště škodlivé látky, převáděly na nezávadné látky v takové míře, aby se voda, popřípadě po předchozím oddělením plovoucích látek a podobných nečistot, mohla opět zavádět pro použití například jako průmyslová voda, voda pro napájení dobytka, pro pěstování a chov ryb, ale také jako pitná voda.
Popřípadě je také po převedení škodlivých látek před oddělením a zvláště po oddělení suspendovaných a podobných látek zapotřebí chemické zpracování, například chlorování.
Tento úkol je podle vynálezu vyřešen zařízením k převádění cizích látek obsažených ve vodě, zvláště v odpadní vodě, a zvláště k převádění škodlivých látek, především fekálií, na nezávadné látky, zejména zařízením k chovu a pěstování užitkových ryb, zvláště konzumních ryb, majícím upravovači nádrž s přívodem zpracovávané vody a s odvodem upravené vody, přičemž v upravovači nádrži je uspořádáno jedno nebo účelně několik dutých těles, zvláště trub, která obíhají a na jedné straně se zcela vynořují z vody a na druhé straně se zcela ponořují do vody a mají na svém povrchu otvory a upravovači nádrž je . naplněna útvary s . maximálním povrchem pro vzduch a vodu, které je vyznaCeno tím, že dutá tělesa 8 mají otvory 4 pouze na vynořovací straně 6 stěny 5 na horní polovině povrchu 8 a útvary jsou pevná kotoučovitá tělesa 7.
Dutými tělesy mají být především trouby, které jsou vzájemně rovnoběžně uloženy podle osy a rovnoběžně s povrchem vody a jejichž stěny mají četné otvory. Otvory jsou přitom s výhodou štěrbiny, zvláště štěrbiny uspořádané rovnoběžně s osou. Trouby jsou ' uspořádány s výhodou po obvodě v upravovači nádrži otočně uložených poháněčích kol, zvláště loukoťových kol, přičemž v nádrži leží s výhodou dvě taková kola · navzájem k sobě osově uspořádána.
Otáčející .se trouby unášejí na vynořující se straně velké množství vody . do výše a voda potom při cestě trouby nad . vodní hladinou stéká zpět do upravovači nádrže a přitom se obohacuje vzduchem. Když se trouby po své cestě nad vodní hladinou na. vynořené straně vracejí opět do styku s vodou, je prakticky veškerá unášená voda již vyteklá. Trouby se v největší možné míře opět naplnily vzduchem. Velká část tohoto vzduchu se na ponořující straně trouby zavádí pod vodní hladinu, vytlačuje se vodou z trouby a probublává vodou ve formě perliček, · což vede k dalšímu obohacování vody vzduchem. Na látkách s velkým povrchem přístupným pro vzduch a vodu vytvářející se biologický porost převádí stále ve styku tohoto porostu se zpracovávanou vodou škodlivé látky, zvláště fekálie, na nezávadné látky. Voda opouštějící ' upravovači nádrž, výhodně . po odloučení pevných a suspendovaných látek, se může přímo zavádět pro nové použití, například pro napájení dobytka, ale také do zařízení pro chov a pěstování ryb.
Účelné je takové uspořádání otvorů ve stěnách trouby, aby ' byly otvory jen na vynořující . se straně trouby.
Při tomto uspořádání se množství vody, které se vynáší .n.a vynořující se straně trouby a které potom při ’. cestě trouby nad . vodní hladinou pomalu stéká zpět ' ' do' ..upravovači nádrže a tím vody, která' se ' na ' této. . cestě intenzívně provzdušňuje. Vracející se voda může nejdříve vytéci . otvory tehdy, když je trouba nad osou otáčení.
Na ponořující se straně se množství vzduchu, které se troubou .strhává . pod vodní hladinu, podstatně zvyšuje a nadto· se zajišťuje, že poslední vzduch se nejdříve může dostat z trouby, jestliže je trouba pod osou otáčení. Množství do vody vneseného. vzduchu se tak podstatně zvyšuje a doba, po. kterou vzduch z trouby uniká, se podstatně prodlužuje. Tímto uspořádáním trouby se také účinnost biologického porostu podstatně zlepšuje.
Jak bylo zjištěno, může se odtékající voda po oddělení suspendovaných a pevných látek a podobných nečistot po určitém chlorování nebo podobném chemickém zpracování přímo používat jako pitná voda.
Další znaky vynálezu vyplývají z popisu obr. a z vedlejších nároků, přičemž se připomíná, že všechny jednotlivé význaky a všechny kombinace jednotlivých význaků tvoří podstatu vynálezu.
Na obr. 1 až 9 je objasněn vynález ve formě provedení jednotky pro chov a pěstování ryb, zvláště konzumních ryb, aniž by však tato forma provedení znamenala omezení vynálezu.
Obr. 1 nárys jednotky pro chov a . pěstování ryb podle vynálezu, obr. 2 řez A—A podle obr. 1 upravovači nádrží kolmo. k ose otáčení trub, obr. 3 řez B—B podle obr. 1 upravovači nádrží, rovnoběžný s osou otáčení trub, obr. 4 řez C—C podle obr. 1 napojenou usazovací nádrží, obr. 5 řez D—D podle obr. 1 usazovací nádrží před upravovači nádrží, obr. 6 řez tělesy s velkým povrchem přístupným pro vzduch a vodu uspořádanými na tyči, obr. 7 pohled na jedno takové těleso, obr. 8 nálevkovitě uspořádaná sběrná nádrž, obr. 9 jednotka určená k pěstování a chovu ryb odlišná od jednotky na obr. 1.
Na obr. 1 až 8 má upravovači nádrž 1 na jednom konci přívod 2 a na druhém konci odpad 3. Výpust 3 je účelné uspořádat pod hladinou vody 10. Přívod 2 může být uspořádán libovolně. Vo znázorněném provedení je přívod 2 volen jako trubka vedená přes horní hranu upravovači nádrže 1. Měl by končit nad hladinou vody 10. Padající voda strhává tak vzduch pod hladinu vody, . takže vedle provzdušnění padající vody, i když nepatrného, dochází k určitému provzdušnění strženým vzduchem. V upravovači nádrži 1 je pod hladinou 10 vody asi ve dvou třetinách výšky upravovači nádrže 1 osa 33, která je uložena vodotěsně a otočně v čelních stěnách, tedy . rovnoběžně.s podélnou osou upravovači nádrže 1 a rovnoběžně se směrem proudění.
Tupé konce osy 33 vyčnívají po obou stranách s . čelních stěn upravovači nádrže . 1. Na . jednom konci, výhodě na konci s přívodem 2 je na konzole 35 upevněn pohon 34, který je spojen s osou .33. Pohon 34 je výhodně elektromotor.
Jsou samozřejmě možné . i jiné druhy a uspořádání pohonu 34, například přes řemenici a klínový řemen. V upravovači nádrži 1 jsou v určité vzdálenosti navzájem a účelně i v určité vzdálenosti . od čelních . stěn upravovači nádrže 1 umístěna dvě kola 11, například loukoťová kola, věnce nebo podobně, která na svém obvodě ' ' nesou řadu dutých těles 8 zvláště trub 8, které mají délku účel ně jen nepatrně menší, než je délka upravovači nádrže 1. Kola 11 a trouby 8 jsou tak uspořádány, že trouby 8 při oběhu se dostávají až těsně nade dno upravovači nádrže - 1 a při jednom oběhu se nacházejí jen asi jednu třetinu své dráhy nad hladinou 10 vody. Mezi jednotlivými troubami 8 má přitom být jen nepatrná mezera.
Přitom trouby 8 jsou ' uspořádány navzájem rovnoběžně, jsou ' rovnoběžné s hladinou 10 vody - a rovnoběžné se směrem proudění vody v upravovači nádrži 1. Smysl pohybu trub je vyznačen na obr. 2 šipkou. Trouby 8 mají ve své polovině, která - na straně vynořování 6, tedy při vynořování trub 8 z vody leží nahoře, ve stěnách 5 řadu otvorů 4, zatímco naopak druhá polovina povrchu trub 8, která na straně ponořování 7 leží nahoře, nevykazuje žádné otvory.
Otvory 4 jsou přitom účelně štěrbiny uspořádané rovnoběžně s podélnou osou trub
8. Trouby 8 jsou vyplněné látkou 9, která Je odolná proti působení vody a škodlivých látek v ní obsažených, - tedy zvláště proti fekáliím, a má přitom velký povrch přístupný pro vodu a vzduch. Trouby 8, které se na straně vynořování 6 z vodní hladiny 10 vynořují, unášejí značné množství vody, neboť v tomto okamžiku dole ležící polovina povrchu nevykazuje žádné otvory. Při cestě nad ' hladinou 10 vody ze strany vynořování 6· -ke straně ponořování 7 se trouby 8 překlápějí, takže na -straně · ponořování 7 leží polovina- povrchu, - která na straně vynořování 6 - byla dole, nyní nahoře. Při -tomto překlápěcím- pohybu trub 8 vytéká voda, unášená - ve spodní polovině povrchu, pomalu otvory 4 ve druhé polovině povrchu a stéká do upravovači nádrže 1 zpět, přičemž se důkladně - - provzdušní a při stékání sebou ' ' strhuje pod hladinu 10 vody vzduch ještě -sebou. Teprve ve chvíli, kdy - jednotlivá trouba 8 leží nad osou 33, může poslední voda otvory 4 - z druhé poloviny povrchu vytéci. Na ponořovací straně 7 je trouba 8 - naplněna vzduchem. Polovina povrchu s malými otvory leží nahoře. Při ponořování trouby - 8 na straně - ponořování 7 do vody unáší sebou trouba 8 tedy značné množství vzduchu. - Při překlápění trouby 8 na její . dráze od ponořovaeí strany - 7 ke - straně vynořování 6 - je vzduch vodou pomalu - otvory 4 v polovině povrchu vytlačován, až konečně v poloze příslušné trouby 8 - přímo pod osou 33, ne však dříve, může poslední vzduch z trouby uniknout. Uspořádáním trub 8 podle vynálezu -se tedy dosahuje velmi intenzivního a hlubokého provzdušňování vody, přičemž stálým oběhem trub 8 se voda v upravovači nádrži -1 stále promíchává. Na látce 9 s velkým povrchem přístupným pro vodu a vzduch, se vytvoří v krátké době biologický porost, a to i tehdy, není-li voda očkována. Tento biologický porost, vedle reakce dosažené již samotným dobrým provzdušněním, převádí ve vodě obsažené škodlivé látky, zejména fekálie, na látky neškodné. Tato přeměna je velmi důkladná, neboť voda vždy znovu přichází -do styku s biologickým porostem a znovu odtéká, přičemž současně dochází k intenzivnímu provzdušnění.
Voda odtékající z upravovači nádrže 1 výpustí 3 -může být bez dalších úprav přímo zaváděna do řek. Při velmi silně znečištěné vodě, nebo- při velmi značném množství vody je možno uspořádat za sebou několik upravovačích nádrží 1 a vodu jimi postupně provádět. Je také možné volit jen jednu nádrž a délku trub 8 příslušně upravit. Délka trub je omezena nebezpečím, že trouby se při dráze nad hladinou 10 vody prohnou - a tím se zlomí. V takových případech je však možné počet kol upravených na ose 33 v délce osy příslušně zvýšit a zařadit více trub 8 za sebou.
Má-li být vody z upravovači nádrže 1 opět používáno, je nutné a v případech, kdy voda je odváděna do řek účelné uspořádat za - upravovači nádrží 1 ve směru proudění ještě usazovací nádrž 12, ve které -se usadí -suspendované a pevné látky obsažené ve vodě vytékající z upravovači nádrže 1. - V tomto případě je potom voda do usazovací nádrže 12 převáděna výpustí 3. Je vhodné volit výpust 3, která ústí těsně pod hladinou 10 vody v upravovači nádrži 1, jako- rouru 15, která je vedena asi -ve dvou třetinách výšky usazovací nádrží 12 a je na straně odvrácené od upravovači nádrže 1, uzavřena. Na straně přivrácené k upravovači nádrži 1, je roura 15 výhodně vedena boční stěnou usazovací nádrže 12. Uvnitř usazovací nádrže 12 má trouba 15 řadu otvorů 16, kterými je voda do usazovací nádrže 12 přiváděna a uspořádáním - těchto otvorů rozdělována. Je účelné v rouře 15 otvory 16 upravit jen v polovině povrchu směřující směrem dolů. Voda vystupující z otvorů -16 se potom tlačí dolů,- čímž je usnadňováno usazování pevných a suspendovaných látek. Kal, který se vytváří na dně 17 usazovací nádrže 12, se potom odtahuje, tj. například vhodným odsávacím zařízením. Voda zbavená v usazovací nádrži 12 pevných a suspendovaných látek se z usazovací nádrže 12 odebírá nahoře. Je vhodné upravit horní okraj usazovací nádrže 12 jako přetok, z něhož se potom voda odtahuje.
Je také vhodné upravit v usazovací nádrži 12 zařízení k čištění dna 14. Osvědčilo se zařízení k čištění dna 14 sestávající z poháněného čisticího ramene 21, které od -středu usazovací nádrže 12 sahá až k boční stěně 20 a je ve smyslu odstraňování nečistot ze středu k boční stěně 20 zakřiveno- směrem dozadu. V tomto případě je usazovací nádrž 12 okrouhlá. Pohon čisticího ramene se nejsnáze odvádí od osy 33 v upravovači nádrži 1, jejíž volný konec vyčnívá z čelní stěny upravovači nádrže 1 na -straně přivrácené k usazovací nádrži 12. V tomto případě je nahoře v usazovací nádrži 12 upravena konzola 36, kterou je veden hřídel 37 nesoucí čisticí rameno 21. Dolní konec hří210856 dele 37 je uložen ve dně 17 usazovací nádrže 12 uprostřed. Nahoře nese hřídel 37 kuželové kolo 33, s nímž zabírá kuželové kolo 39, které je upevněno na konci hřídele 40, jehož druhý konec nese řemenici 41, poháněnou řemenem 42, který opásává řemenici 41 a řemenici 43 na. volném konci hřídele 33.
Hřídel 40 je uložen v podpoře 44 na konzole 36 v usazovací nádrži 12 a v podpoře 45 na čelní stěně upravovači nádrže 1. Při tomto uspořádání к čištění dna zařízení 14 je přívod do usazovací nádrže 12 přesazen tři patnáctiny ze středu. К odtahování kalu je při tomto provedení účelné upravit dole v boční stěně 20 těsně nad dnem 17 upravit výduť směřující ven jako zachycovač kalu 19, do něhož č sticí rameno 21 kal ze dna posunuje. Je účelné uspořádat výduť tak, že zachycovač kalu 19 zasahuje až pod dno usazovací nádrže. Dole je v zachycovači kalu 19 uspořádán uzavíratelný odtah 18, kterým je v určitých časových obdobích odtahován kal shromážděný v zachycovači kalu 19. Je možné upravit mezi odtahem kalu 18 a upravovací nádrží 1 příčné potrubí 22, kterým se kal usazený v usazovací nádrži 12, částečně nebo úplně přivádí zpět do upravovači nádrže. Uzavírací orgán 46 v odtahu 18 je v tomto případě vhodné volit jako trojcestný ventil, který umožňuje odtah 18 uzavřít a nebo kal odvádět a nebo kal vésti do příčného potrubí 22. Je výhodné v příčném potrubí 22 uspořádat ještě dopravní zařízení 23 к dopravě kalu z usazovací nádrže 12 do upravovači nádrže 1.
Tímto dopravním zařízením je s výhodou injektorové čerpadlo, zvláště vzduchový injektor, uspořádaný v koleně příčného potrubí 22 tak, že kal žene do upravovači nádrže
1. Toto injektorové čerpadlo dostává vzduch z kompresoru 47 uzavíratelným potrubím 48. Uzavírací orgán v tomto potrubí má číslo 41. Přené potrubí 22 ústí účelně nad hladinou 10 vody v upravovači nádrži 1. Má-li být vody z usazovací nádrže 12 používáno například jako pitné vody, je možné upravit ještě nad rourou 15 v usazovací nádrži sítové dno 24 a na něm filtrovací vrstvu. Voda se potom přivádí do usazovací nádrže pod sítovým dnem 24 a nad ním nad filtrační vrstvou 25 se odvádí. Je samozřejmě možné místo sítového dna 24 a filtrační vrstvy 25 v usazovací nádrži zvolit zvláštní filtrační nádrž.
Při určitých teplotách vody jsou podmínky pro pěstování ryb zvlášť výhodné. Jestliže se tedy voda z usazovací nádrže přivádí do nádrže 31 pro chov a pěstování ryb, je také účelné zařadit do systému zejména v usazovací nádrži 12 výměník tepla 32, v němž se udržuje voda, přiváděná do nádrže 31 к chovu a pěstování ryb, trvale na stejné teplotě, podle požadavků se tedy ochlazuje nebo ohřívá.
Ve znázorněném příkladě provedení je výměník 32 opatřen trubkovým hadem, který je veden uvnitř usazovací nádrže 12 v určité vzdálenosti od boční stěny 20. Dole je trubkový had veden těsně nad čisticím ramenem 21= Spodní konec hadu je zahnut směrem nahoru a společně s horním koncem je připojen к výměníkovému agregátu 50. Ve znázorněném příkladu provedení se voda odváděná z přepadu 13 usazovací nádrže 12 přivádí do trouby 51, která je uspořádána nad nádrží 31 к chovu a pěstování ryb a trouba 51 má nad každou nádrží 31 pro chov a pěstování ryb výpust 52. Výpustí 52 mají být uspořádány tak, aby z těchto výpustí voda padala volně do nádrží 31 к chovu a pěstování ryb, a to opět ke zvýšení provzdušnění vody. Trouba 51 má být uspořádána na jednom konci nad nádrží 31 pro chov a pěstování ryb. Na protilehlých koncích se voda z nádrží 31 к chovu a pěstování ryb odvádí. V nádržích 31 pro chov a pěstování ryb mohou být ještě uspořádány dole účelně na boční stěně čelní stěnou vedené děrované trubky 53, které jsou uzavíratelné a které spolu s přívodem 54 jsou spojeny s kompresorem 47. Jsou-li otvory v děrovaných trubkách uspořádány tak, že vystupující vzduch proudí co nejvíce nad dnem nádrže 31 pro chov a pěstování ryb, mohou tyto trubky sloužit také к tomu, že současně rozvirují usazený kal, takže může být unášen vodou ve směru proudění. Na odvrácen ném konci od přívodní trouby 51 se voda přívody 26 z nádrží 31 pro chov a pěstování ryb přivádí к upravovači nádrži 1. Je vhodné vložit do· nádrže 31 pro chov a pěstování ryb v krátké vzdálenosti před vynášecím koncem síto 55, které sahá do celé výšky nádrže pro chov a pěstování ryb. Tím se zabrání, aby s vodou byly vynášeny ryby. Tyto přívody 26 mají být uzavíratelné.
Ve znázorněném provedení vedou přívody 26 z jednotlivých nádrží 31 pro chov a pěstování ryb do sběrné nádrže 27. Je výhodné upravit sběrnou nádrž 27 jako válcovitou nádrž a přívody 26 do ní zaústit do její stěny 28 tangenciálně. Ve sběrné nádrži 27 je jazyk 30 z pružného materiálu, obíhající kolem stěny 28, na kterou přiléhá, a to tak, že při svém pohybu ústí přívodu 26 plně uzavírá. Tím se dosahuje v přívodech 26 sacího účinku a zajišťuje se tím, že se v nich neusazuje žádný kal. Jazyk 30 je na jednom konci připevněn к tyčím 56, jejichž druhý konec je připevněn к hřídeli 57 otočně uloženému v sběrné nádrži 27. Hřídel 57 je na jednom konci, účelně na konci přivráceném к upravovači nádrži 1, veden vodotěsně čelní stěnou 29 a nese na konci řemenici 58. Přes tuto řemenici 58 a řemenici 59 na poháněcím hřídeli osy 33, která zde vyčnívá z čelní stěny upravovači nádrže 1, je veden poháněči řemen 60.
Převod mezi osou upravovači nádrže 1 a hřídelem ve sběrné nádrži 27, stejně jako převod mezi osou 33 v upravovači nádrži 1 a hřídelem 37 к čištění dna 14 je takový, že čisticí rameno 21 obíhá nepatrnou rychlostí a jazyk 30 obíhá takovou rychlostí, která stačí vyvolat dostatečný sací účinek v přívodech 26.
Ze sběrné nádrže 27 může být potom voda odváděna pomocí trubkovitě uspořádaného a čelní stěnou sběrné nádrže 27 vedeného přívodu 2 к upravovači nádrži 1. Ve znázorněném provedení se voda ze sběrné nádrže 27 odvádí troubou 61, která je vedena boční stěnou 28 sběrné nádrže 27 na odvrácené straně od upravovači nádrže 1 a je spojena s přívodem 2. Sběrná nádrž 27 může být připevněna na čelní stěně upravovači nádrže 1, například na konzole. Jsou samozřejmě vhodné i jiné způsoby připevnění a uspořádání.
Látka 9 musí mít velký povrch přístupný pro vodu a vzduch a musí přitom odolávat vodě a škodlivým látkám, v ní obsaženým, zvláště fekáliím. Jinak je struktura libovolná. Účelně sestává látka 9, jak je znázorněno na obr. 6 a 7, z kotoučků 70, jejichž průměr odpovídá asi vnitřnímu průměru trub 8, nebo je nepatrně menší. Tyto kotoučky 70, které uprostřed mají otvor 71, jsou uspořádány na tyči 72, jejíž délka odpovídá vnitřní délce trub 8 od čela к čelu. Kotoučky 70 mají alespoň na jedné straně okolo otvoru 71 náboj 73, čímž je zajištěno, že koučky 70 mohou být na tyč navlečeny těsně a přitom je mezi věnci 74 kotoučků dostatečná vzdálenost, do které může vzduch a voda proniknout. Věnce 74 kotoučků 70 mají být ke zvýšení povrchu pokud možno silně zvlněné nebo děrované, rýhované a podobně. V popsaném příkladě jsou kotoučky zvlněné a vykazují vlny 75.
Jak je znázorněno na obr. 8, může sběrná nádrž 80 mezi přívody 26 a přívodem 2 к upravovací nádrži 1 být upravena také nálevkovitě. Tato sběrná nádrž 80 by měla být upravena tak, že přívody 26 a přívodem 2 je voda svým spádem vedena sběrnou nádrží 80. Je samozřejmě možné podle potřeby zařadit do přívodu 26 a nebo do přívodu 2 čerpadla nebo podobná dopravní zařízení.
Jestliže se voda do upravovači nádrže 1 přivádí ze splaškových nebo podobných kanálů, je výhodné upravit před upravovači nádrží 1 ještě hrubé čisticí zařízení, například síto nebo rošt, případně spolu s uklidňovací nádrží, aby se zabránilo pronikání hrubých nebo těžkých částic unášených vodou, například kousků dřeva, kamení, písku atd.
U zařízení na obr. 9 je na každém konci nádrže 101 loukoťové kolo 102, a tato loukoťová kola jsou spojena navzájem hřídelem 122. Hřídel 122 je uložen na obou koncích v čelní stěně 123 nádrže 101. 124 je pohon loukoťových kol 102, který je účelně připevněn na vnější straně čelní stěny 123. Volné konce paprsků 125 loukoťových kol 102 jsou navzájem spojeny troubami 104T které jsou uspořádány rovnoběžně s osou loukoťových kol 102 a s hladinou 103 vody. Stěny 106 trub 104 vykazují četné otvory 105, které jsou vytvořeny účelně jako štěrbiny rovnoběžné s hladinou 103 vody a s osou loukoťových kol 102. Trouby 104 jsou naplněny látkou 107, která má maximální povrch přístupný pro vodu a vzduch, například v podobě vláknitých vyměnitelných patron odpovídající stability. Na této látce 107 se vytváří biologický porost, který převádí škodlivé látky z nádrže 111 к chovu a pěstování ryb. Voda se do nádrže 101 přivádí z nádrže 111 pro chov a pěstování ryb spojovacím potrubím 119. Voda se odvádí účelně do nádrže 101 troubou 125. Jestliže se loukoťová kola 102 uvedou do pohybu pohonem 124, ponořují se trouby 104 na jedné straně nádrže 101 do vody. Otvory 105 pronikne voda do trub 104 a dostane se do těsného styku s biologickým porostem na látce 107, takže dojde prakticky к přeměně škodlivých látek na látky neškodlivé. Na druhé straně nádrže 101 se trouby 104 z vody vynořují. Voda z trub 104 vytéká otvory 105 zpět. Takto· upravená voda teče potom troubami 125 do nádrže 111 к chovu a pěstování ryb. Je účelné, aby se uspořádala mezi nádrž 111 pro pěstování ryb a nádrž 101 filtrační nádrž 108, do níž přitéká voda trubkami 115. Tato filtrační nádrž 108 je výhodně horizontálně dělena sítem 109, na kterém je filtrační vrstva 110, například drobný štěrk. Trubky 125 se vedou pod filtrační vrstvou do filtrační nádrže. Filtrační nádrž 103 opouští přefiltrovaná voda nad filtrační vrstvou 110 přepadovými troubami 126 ve stěně do nádrže 111 pro chov a pěstování ryb. Tak se zajistí, že voda ve filtrační nádrži je zbavena úsad a suspendovaných látek, takže do nádrže 111 pro chov a pěstování ryb se dostane prakticky čistá voda.
Při tomto uspořádání je také bez obtíží možné ryby v nádrži pro chov a pěstování ryb pozorovat co do jejich růstu, respektive zvláště co do jejich zdravotního stavu. Je výhodné opatřit dno 112 filtrační nádrže 108 na obou koncích nálevkovitými prohlubněmi 113, do nichž se usazený kal zasouvá pomocí čisticího zařízení 115, které je uspořádáno na dně 112 a pohybuje se sem a tam. Toto čisticí zařízení 115 má zasahovat celou šířkou dna 112. Dole mají nálevkovité prohlubně 113 odvod kalu 114, kterým je kal odváděn. Čisticí zařízení 115 získává svůj vratný pohyb účelně od pohonu 127, který js upevněn vně na boční stěně přes vřeteno 128. Dno 116 nádrže 111 pro chov a pěstování ryb je výhodně upraveno jako nálevka 117, v němž je uspořádáno síto 118. Z nejspodnějšího místa nálevky 117 vede spojovací potrubí 119 do nádrže 101. V tomto spojovacím potrubí 119 je uspořádáno čerpadlo 129. Příčné potrubí 120 vychází z odtahu kalu 114 z filtrační nádrže 108 a ústí do spojovacího potrubí 119 mezi nádrží 111 к chovu a pěstování ryb a nádrží 101, nebo přímo do nádrže 101. V příčném potrubí 120 i ve spojovacím potrubí 119 mezi nádrží 111 k chovu a pěstování ryb a ústím příčného potrubí 120 jsou upraveny regulátory průtoku 121, které umožňují přisazovat do· vody, přiváděné do1 nádrže 101, řízené množství kalu z filtrační nádrže 103. Doplňování vody je při zařízení podle vynálezu nutné
Claims (8)
1. Zařízení k převádění cizích látek obsažených ve vodě, zvláště v odpadních vodách, a zvláště k převádění škodlivých látek, především fekálií na nezávadné látky, obzvláště zařízení k chovu a pěstování užitkových ryb, zvláště konzumních ryb, mající upravovači nádrž s přívodem zpracovávané vody a s odvodem upravené vody, přičemž v upravovači nádrži je uspořádáno jedno nebo výhodně několik dutých těles, zvláště trub, které obíhají a na jedné straně se zcela vynořují z vody a na druhé straně se zcela ponořují do vody a mají na svém povrchu otvory a upravovači nádrž je naplněna útvary s maximálním povrchem pro vzduch a vodu, vyznačené tím, že dutá tělesa (8) mají otvory (4) pouze na vynořovací straně (6) stěny (5] na horní polovině povrchu (8) a útvary jsou pevná kotoučovitá tělesa (70).
2. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že pevná kotoučovitá tělesa (70) jsou pevně uspořádána v dutém tělese [8],
3. Zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že v upravovači nádrži (1) je uspořádáno jen potud, pokud je voda odtahována spolu s kalem odvodem kalu 114, případně při výměně filtrační vrstvy 110, případně pokud se odpaří.
131 je zařízení k vhánění vzduchu do nádrže 111 k chovu a pěstování ryb.
vynalezu jedno nebo výhodně souose několik, zvláště dvě otočně uložená poháněná kola (11), zvláště loukoťová kola, nesoucí na svém obvodu dutá tělesa (8), zejména trouby.
4. Zařízení podle bodu 1 nebo 3, vyznačené tím, že dutá tělesa (8), zvláště i trouby, jsou navzájem rovnoběžné a s výhodou jsou rovnoběžné s hladinou (10·) vody.
5. Zařízení podle bodů 1, 3 a 4, vyznačené tím, že otvory (4) jsou štěrbinami, zejména štěrbiny rovnoběžné s osou dutého tělesa (8).
6. Zařízení podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že pevná kotoučovitá tělesa (70·) mají náboj (73) a věnce (74), které jsou zvlněné, děrované nebo opatřené výstupky.
7. Zařízení podle bodu 2 neboi 6, vyznačené tím, že pevná kotoučovitá tělesa (70) jsou uspořádána na tyči (72) a mohou se jako patrony navlékat do dutých těles (8) a vyjímat z dutých těles (8), zvláště trub.
8. Zařízení podle bodů 1, 3 nebo 4, vyznačené tím, že podélná nsa dutých těles (8), zejména trub, je rovnoběžná se směrem průtoku vody.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE2508749A DE2508749C2 (de) | 1975-02-28 | 1975-02-28 | Anlage zur Zucht, Haltung und Mast von Nutzfischen |
DE2544177A DE2544177C2 (de) | 1975-10-03 | 1975-10-03 | Vorrichtung zur biologischen Reinigung von Abwasser |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS210656B2 true CS210656B2 (en) | 1982-01-29 |
Family
ID=25768562
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS761298A CS210656B2 (en) | 1975-02-28 | 1976-02-27 | Apparatus for tranformation of foreign objects contained in water,especially in sawage and especially for transformation of harmful substances firts of all excrements on faultless matters |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4028245A (cs) |
JP (1) | JPS5634359B2 (cs) |
AT (1) | AT347366B (cs) |
CA (1) | CA1064628A (cs) |
CH (1) | CH613676A5 (cs) |
CS (1) | CS210656B2 (cs) |
DK (1) | DK149296C (cs) |
ES (1) | ES445445A1 (cs) |
FR (1) | FR2302280A1 (cs) |
GB (1) | GB1522412A (cs) |
HU (2) | HU177255B (cs) |
IL (1) | IL49117A (cs) |
IT (1) | IT1057638B (cs) |
NL (1) | NL178159C (cs) |
SE (1) | SE431442B (cs) |
SU (1) | SU1029825A3 (cs) |
YU (1) | YU39958B (cs) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ302874B6 (cs) * | 2010-01-20 | 2011-12-28 | Hellstein@Rostislav | Zarízení pro využití objemu bionádrže uvnitr bunkového kola |
Families Citing this family (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5574736A (en) * | 1978-12-02 | 1980-06-05 | Susumu Tanaka | Water tank for conveying live fish |
GB8334256D0 (en) * | 1983-12-22 | 1984-02-01 | Klargester Environmental Eng L | Waste water treatment plant |
GB2153243B (en) * | 1984-01-30 | 1987-06-03 | Walter Research Centre | Activated sludge process |
US5076210A (en) * | 1991-03-04 | 1991-12-31 | Horn Clifford V | Carousel with the multiple removable cages for displaying and dispensing live market fish for retail sale from an aquarium tank |
DE4203103A1 (de) * | 1992-02-04 | 1993-08-05 | Passavant Werke | Einrichtung fuer die biologische reinigung von abwasser |
US5178093A (en) * | 1992-07-08 | 1993-01-12 | Glacial Hills, Inc. | Aquaculture system |
DE4344498A1 (de) * | 1993-12-24 | 1995-06-29 | Oms Klaeranlagen Gmbh | Tauchkörperanlage |
US6613229B2 (en) | 2001-02-16 | 2003-09-02 | Wastewater Technology, Inc. | Waste treatment method and apparatus with denitrification chamber |
EP2483209A4 (en) | 2009-09-09 | 2014-05-21 | Septicosol Inc | APPARATUS FOR WASTEWATER TREATMENT |
RU2482076C2 (ru) * | 2010-04-12 | 2013-05-20 | Ирина Валерьевна Хиляс | Способ биоремедиации воды, загрязненной тринитротолуолом |
US9758404B2 (en) | 2014-09-26 | 2017-09-12 | Westech Engineering, Inc. | Methods and apparatuses for adjustable air capture and release |
CN111742870B (zh) * | 2020-07-06 | 2022-08-12 | 宁德市富发水产有限公司 | 一种新型多功能的大黄鱼室内养殖池及其使用方法 |
Family Cites Families (15)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US563811A (en) * | 1896-07-14 | Apparatus for purifying water | ||
US513536A (en) * | 1894-01-30 | Apparatus for purifying water | ||
US2149313A (en) * | 1935-08-22 | 1939-03-07 | Link Belt Co | Tank |
DE706362C (de) * | 1936-11-17 | 1941-05-24 | Gotthold Moser | Vorrichtung zum Einfuehren von Pressluft in Wasserenteisener |
US2593036A (en) * | 1950-03-29 | 1952-04-15 | Edward G Koch | Sugar cane juice clarifier |
US3028967A (en) * | 1958-01-20 | 1962-04-10 | Joseph B Dannenbaum | Apparatus for the treatment of sanitary sewage |
US2961099A (en) * | 1958-04-14 | 1960-11-22 | Chain Belt Co | Apparatus for separation of liquids or of solids from a liquid |
NL274355A (cs) * | 1961-05-03 | |||
US3371033A (en) * | 1965-08-11 | 1968-02-27 | Fmc Corp | Method of treating sewage and apparatus therefor |
LU54404A1 (cs) * | 1967-08-30 | 1969-06-10 | ||
US3847811A (en) * | 1968-12-17 | 1974-11-12 | A Stengelin | Apparatus for biologically purifying effluent |
US3717251A (en) * | 1970-09-03 | 1973-02-20 | Q Hampton | Method and apparatus for filtering solids |
US3741158A (en) * | 1971-11-29 | 1973-06-26 | Oceanography Mariculture Ind | Pre conditioning process for induced spawning |
JPS5233727Y2 (cs) * | 1972-05-02 | 1977-08-01 | ||
JPS5129588B2 (cs) * | 1973-01-18 | 1976-08-26 |
-
1976
- 1976-02-04 AT AT77476A patent/AT347366B/de not_active IP Right Cessation
- 1976-02-12 CH CH169876A patent/CH613676A5/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-02-18 DK DK65076A patent/DK149296C/da not_active IP Right Cessation
- 1976-02-19 YU YU41176A patent/YU39958B/xx unknown
- 1976-02-20 SE SE7602033A patent/SE431442B/xx unknown
- 1976-02-23 SU SU762325905A patent/SU1029825A3/ru active
- 1976-02-23 ES ES445445A patent/ES445445A1/es not_active Expired
- 1976-02-23 US US05/660,229 patent/US4028245A/en not_active Expired - Lifetime
- 1976-02-25 NL NLAANVRAGE7601914,A patent/NL178159C/xx not_active IP Right Cessation
- 1976-02-25 GB GB746476A patent/GB1522412A/en not_active Expired
- 1976-02-27 HU HU76RE642A patent/HU177255B/hu unknown
- 1976-02-27 JP JP2022576A patent/JPS5634359B2/ja not_active Expired
- 1976-02-27 IT IT6746676A patent/IT1057638B/it active
- 1976-02-27 IL IL4911776A patent/IL49117A/xx unknown
- 1976-02-27 CA CA246,753A patent/CA1064628A/en not_active Expired
- 1976-02-27 CS CS761298A patent/CS210656B2/cs unknown
- 1976-02-27 FR FR7605660A patent/FR2302280A1/fr active Granted
- 1976-02-27 HU HURE000578 patent/HU175651B/hu unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CZ302874B6 (cs) * | 2010-01-20 | 2011-12-28 | Hellstein@Rostislav | Zarízení pro využití objemu bionádrže uvnitr bunkového kola |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AT347366B (de) | 1978-12-27 |
YU41176A (en) | 1982-05-31 |
HU175651B (cs) | 1980-09-28 |
SU1029825A3 (ru) | 1983-07-15 |
NL7601914A (nl) | 1976-08-31 |
DK149296B (da) | 1986-04-28 |
JPS51110864A (cs) | 1976-09-30 |
HU177255B (en) | 1981-08-28 |
CH613676A5 (cs) | 1979-10-15 |
DK65076A (da) | 1976-08-29 |
SE7602033L (sv) | 1976-08-30 |
IL49117A0 (en) | 1976-04-30 |
YU39958B (en) | 1985-06-30 |
FR2302280B1 (cs) | 1981-12-24 |
CA1064628A (en) | 1979-10-16 |
US4028245A (en) | 1977-06-07 |
NL178159B (nl) | 1985-09-02 |
SE431442B (sv) | 1984-02-06 |
GB1522412A (en) | 1978-08-23 |
ATA77476A (de) | 1978-04-15 |
ES445445A1 (es) | 1978-02-01 |
DK149296C (da) | 1986-09-08 |
FR2302280A1 (fr) | 1976-09-24 |
IL49117A (en) | 1979-01-31 |
IT1057638B (it) | 1982-03-30 |
NL178159C (nl) | 1986-02-03 |
JPS5634359B2 (cs) | 1981-08-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CA1236598A (en) | Integral clarifier | |
KR101728527B1 (ko) | 하수 처리 방법 | |
US5445740A (en) | Floating media biofilter | |
CS210656B2 (en) | Apparatus for tranformation of foreign objects contained in water,especially in sawage and especially for transformation of harmful substances firts of all excrements on faultless matters | |
US3466241A (en) | Biological treatment of waste water containing organic matter | |
US5573663A (en) | Fluid filter using floating media | |
CN101460411B (zh) | 用于处理流入流体的具有生物反应器和膜过滤组件的装置 | |
RU2431610C2 (ru) | Комплексный способ безреагентной очистки сточных вод и брикетирования ила | |
JP3045478B2 (ja) | 養魚用汚水ろ過装置および浄化装置 | |
EP0931767A1 (en) | Carrier-separating and water-collecting mechanism of wastewater treatment equipment | |
US2798042A (en) | System of sewage treatment and process | |
CN115784536B (zh) | 一种陆域工厂化海水养殖尾水处理方法及其装置 | |
RU1836301C (ru) | Устройство дл очистки сточных вод | |
JPH09234465A (ja) | スカム・水分離装置ならびに分離水の利用方法 | |
SU873999A1 (ru) | Установка дл выращивани рыбы | |
JP4136877B2 (ja) | 浮島型水質浄化処理装置 | |
PL111064B1 (en) | Apparatus for neutralization of harmful substances contained in waters | |
WO2006105575A1 (en) | Water treatment apparatus | |
WO1987005593A1 (en) | System for biological purification of water | |
US4652371A (en) | Integral clarifier | |
CN219907287U (zh) | 一种用于水产养殖尾水处理的过滤装置 | |
CZ236996A3 (cs) | Způsob čištění odpadních vod v aerobním prostředí a zařízení k jeho provedení | |
WO2007121509A1 (en) | Floating water treatment apparatus | |
DE2722013A1 (de) | Vorrichtung zur umsetzung von in abgasen, insbesondere industrieabgasen enthaltenen fremdstoffen | |
RU2157346C1 (ru) | Устройство для биологической очистки сточных вод |